Prijsraadsel. SCHAAKSPEL Het Theseion te Athene. Moeilijk werk. (Bij de platen.) Het z.g. Theseion te Athene, de uit bouwkundig oogpunt het best gecon serveerde tempel uit de Grieksche oud- "heid, miste eeuwenlang in den gevel- drüehoek, het grootste gedeelte van de plastieke figuren, welke het eer tijds hadden gesierd. Bruno Sauer, een Duitsche professor in de kunst geschiedenis, die reeds sedert eenige bekendheid kreeg door onderzoekin gen naar de plastieke versiering van het Parthenon en den eenzamen berg- tempel van Phigalia, is 8 jaren lang bezig geweest uit de voet- en andere overblijfselen der beelden de geheele figuren samen te stellen en. hoe opge- loofelijk het klinken moge, hij is er na grondige studie van de beeldhouw kunst der Oudheid en door gedurfde combinaties in geslaagd, figuren saam te vatten, welke geheel vallen binnen den stijl van den tijd, toen het The seion moet zijn gebouwd. De platen geven afbeeldingen van de gereconstrueerde figuren: 1. De versiering van den westelijken gevel, voorstellende het vierspan van Helios, den Zonnegod; 2. de versiering van den driehoekigen voorgevel. Tegen d:t argument was niets in te brengen, en de dame sloeg een ande- ren weg in. Een geweigerd eerekruis. Kolonel de Montaignac, die als commandant van Dschemma verrader lijk werd vermoord, had zich in 1869 als kapitein onderscheiden bij het on derdrukken van den opstand en hij zou daarvoor bij een inspectie het kruis van het Legioen van Eer ont vangen. j Hij werd voor het front geroepen j en de koning wilde hem eigenhandig uur 20 minuten. Bij het vuren door i het kruis op de borst hangen. Maar de troepen vielen drie gewonden; één i op waardigen toon sprak de kapitein: man werd gedood." „Sire, ik heb het niet verdiend." „Gedood? Wie is er gedood?" „„Kapitein,"" zei Louis Philippe, .„,de „Dat ben ik," verklaarde de verslag- j Koning schenkt u het eerekruis."" gever nog, en daarna viel hij leven- „Ja, Sire", was het antwoord, „maar loos achterover. Montaignac weigert het aan te ne- men." De bedrieger bedrogen. Een man, die in zijn voorkomen iets van een gerechtsbeambte had, kwam, met een zakboekje in de hand, zich bij zeker iemand aanmelden. „Neem mij niet kwalijk," zei hij, „maar ik geloof dat gij een zwarten jachthond, met eene witte vlek op de borst, hebt." De ander had visioenen van onbe taalde hondenbelasting en verzekerde nadrukkelijk: „O, neen neen, vol strekt niet. Het lijkt er niet naar. Die hond is een arme zwerver; het beest is mij nageloopen, maar hij behoort mij niet toe ik heb de dienstmeid al eenige malen gezegd dat zij hem naar het politiebureau moest brengen." „O, zoo," zei de onbekende „dan is het goed. Het geval is, dat mijn Napoleon I op bet stuk van i cliënt van ochtend dien hond bij on- scheren en rooken. geluk heeft doodgeschoten, en ik kwam >>Niemand is groot tegenover zijn u voorstellen de zaak in der minne kam er dién aar", luidt de spreekwijs, te schikken door u vijf pond aan te Constant, Keizer Napoleon's kamer-1 hieden; maar natuurlijk, als de hond J dienaar, weerspreekt dit gezegde. Vol- niet van u is. welnu dan goeden i g)ens jiem kWamen Napoleon's beste Om dezelfde reden heeft ook een ge zegde, dat aan Edison wordt toege schreven, iets veelbeteekenends. Het volgende wordt van hem verhaald: Een lieer bracht zijn. zoon bij den be roemden natuurkundige!, en in den loop van het gesprek verzocht hij hem den jongeling, die juist aan de intre- del van zijn beroepsloopbaan stond, eene gedenkspreuk mede te geven. Edison bedacht zich een Joogenblik, toen zeide hij: „Mijn jongen, kijk nooit onder het werk hoe laat het is." Dit laconisch gezegde zal vader en zoon wel min of meer verbaasd! heb ben; maar een jongeling zal zeker niet lang in het gezelschap van confraters of anderen geweest zijn, zonder ont dekt te hebben, dat diegenen onder hen, die weinig belangstellen in hun werk, zoodat zij telkens kijken of vra gen hoe laat het is, niet tot de men- schen behooren, die in de wereld voor uitkomen. De man, die uw bezoek ontvangt en begint met op zijn horloge te kijken weet óók niet hoe het behoort, of is een gewichtig-doener. PUZZLE. Grafkrans, als hulde der Natuur-Historische Yereeniging alhier aan wijlen den Heer P. W. van EE DEN, wiens stoffelijk overschot op Donderdag 8 Mei j.l. ter aarde werd besteld. Van een aardige optische illusie wordt men dupe als men op het hier bij afgebeelde diagram kijkt.. Het lijkt dan of de twee middelste hori zontale lijnen gebogen zijn. Toch loo- pen zij precies evenwijdig, wat men kan constateeren door ze schuin voor de oogen te houden. Natuurlijk zijn de stralen, die van het middelpunt uit gaan, schuld aan het bedrog. Zij lei den de gezichtslijnen af zoodat het schijnt, alsof de twee evenwijdige lij nen in het midden verder van het mid den afwijken dan aan de uiteinden. Dure telegrammen. I-Iet duurste telegram werd eens afgezonden door het Britsche Parle mentslid Hennicker Heaton, was be stemd voor Australië en kostte niet minder dan 38,400 gulden. Reuter's bureel ontving eens per telegraaf een in 4000 woorden vervat uitvoerig bericht uit Australië over het proces van den moordenaar Dee ming. De kabel was er gedurende 24 uren door versperd voor de overbren ging van andere berichten daarvoor moest het telegram dan ook 19,200 gulden kosten. In het jaar 1893 werd eens een tele gram van 1800 woorden naar de Ar- Waar is mijn moetje? Van alle tijden. Voor alle tijden. Geen geestkracht te verspillen, zijn kracht aan te wenden, waar het met vrucht geschieden kan, hét geringe te doen wat zijn hand te doen vindt, niet te wachten op de denkbeeldige kans tot heldhaftige daden, maar wel er zich op voor te bereiden, dit wa ren de beginselen, welke hij zich had. voorgehouden. ft, Eliot. „Felix Holt." Het zijn juist de menschen, die niets te doen hebben, die nooit tüd voor eenig werk kunnen vinden. Mevr. Tweedie. Arbeid voor Dames.' De muziek heeft de' gave. de gedach ten te ontrukken aan de zorgen van den dag en haar ver aan de werkelijk heid weg voeren. P. J. Stab 1. Maroussia. Er is een groot onderscheid tusschen lachen en lachen. De gezonde, harte lijke lach, die den volwassene evenzeer als het kind goed staat, verwarmt ons hart, wij stemmen er gaarne mede in; andei's is het echter met den spot- tenden, schamperen hoonlach, die ons pijn doet en ons doet huiveren. Johanna. „Over het lachen." Men gelooft wel aan de oplosbaar heid der groote vraagstukken, maar niet aan eigen vermogen om aan die oplossing mede te helpen. Dit onge loof maakt het leven kalm, het geeft een grond om te rusten, een reden tot niethandelen, een grond tot onthou ding van inspanning. Rustig als een kalm beekje maakt deze bescheiden- beid het leven. Zij is zeer in het be lang van een geregelden slaap. Zij bepei'kt den arbeid van den een tot morgenl" Plichtsbetrachting. Te Parijs leefde in vroeger jaren Mathieu Donzelot, die als een der be- Itrouwbaarste en moedigste verslag gevers bekend stond. Eens brak er in de Fransche hoofdstad een ernstig oproer uit, en Donzelot werd door de redactie van zijn blad uitgezonden als verslaggever. Reeds vlogen de stee- nen door de lucht en de volksmenigte begon de straat op te breken om een barricade op te werpen. Een vriend van Donzelot zag hem, terwijl hij naai de plaats van het tumult ging, en riep hem toe: „Wat wilt ge nier doen? Ga heen en red u." Donzelot gaf eerst geen antwoord en de vriend drong er nogmaals op aan, dat hij de gevaar lijke plek zou verlaten. „Ik wijk niet van deze plaats," zeide Donzelot nu; „maar als je toch weggaat, bezorg dan asjeblieft deze regelen aan de redac tie van mijn blad dat wint mij een kostbaren tijd uit." Een uur verstreek en net oproer was op zijn hevigst. De menigte was met de vertegenwoordigers van het gezag in feilen strijd geraakt. Plotseling weerklonk een salvo van de nationale garde en Donzelot viel, hoedanigheden uit in het zeer intieme i leven, en hij verklaart alles, wat men van overdreven drift of boosheid van zijnen meester heeft verteld, voor las ter. De groote man heeft nooit kunnen leeren zichzelven te scheren. Toen zijn kamerdienaar hem herhaaldelijk had aangeraden het toch eens te be proeven, want dat hij, die als barbier werkzaam was, toch ziek kon worden, heeft de Keizer het gedaan, maar zoo onhaifdig mogelijk. Hij kon niet eens het scheermes vasthouden, sneed zich onophoudelijk en deed geheel anders dan andere lieden; want hij scheerde van boven naar beneden en niet van beneden naar het bovengedeelte van het gelaat. J met trots hebben gedragen. Maar m Wat nu het rooken aangaat, dat Hit har» ,L- clacnto mnn nlicnT alc Het vierspan van Helios. iDt voorval wekte natuurlijk groot opzien en Montaignac moest bij den Minister van Oor-log opheldering ge ven van zijn gedrag. „Als ik het kruis bad ontvangen voor een wapenfeit in den strijd met een vijand van buitenaf, dan zou ik er verheugd mede zijn geweest en het heeft de Keizer slechts eens gedaan, en wel toen hij eene kostbare Qoster- j sche pijp ten geschenke had gekregen. Maar hij werd er zoo onpasselijk van als een schooljongen en waagde er j ziclr nooit weer aan. Verslaafd echter was hij letterlijk aan het snuiven. dit geval heb ik slechts mijn plicht als soldaat gedaan, zooals ik altijd zal doen. Ik heb medegebolpen tot her stel van de orde binnenslands, maar ik geloof, dat bij burgeroorlogen geen ordeteekenen verleena moeten wor den." In de nagelaten geschriften van j maarschalk Canrobert wordt dit ge- i drag van Montaignac vermeld als een De koe van eea commandant voorbeeld van militair plichtsgevoel en Te Plymouth placht een grasperk te j edelen burgerzin, zijn tegenover het Gouvernementshuis, gentijnsche Republiek gezonden, en daar ieder woord destijds f 10.30 kostte, bedroegen de seinkosten totaal 18,648 gulden. Het telegram ging van Lon den over Brest naar New-Foundland, van daar naar New-York en verder over de landlijnen naar Rosario. In 1890 kwam te Londen een tele gram aan van 131 regels, elke regel tegen 8 woorden gerekend, dat uit Buenos-Ayres aan de „Times" was gericht en ƒ4401.60 kostte benevens nog een ander van 221 even lange regels en waarvoor f 7761.60 was be taald moeten worden. Het duurste particuliere telegram kan wel dat zijn geweest, hetwelk de Koning van Italië met de tijding van het overlijden van zijn zoon, den her tog van Aosta, naar den hertog der Abruzzen verzond, die zich destijds met zijn schip te Rio-de-Janeiro op hield het kostte 6,408.90. In December van dat jaar werd ook De versiering van den driehoekigen voorgevel. door een kogél: ih de borst getroffen, neder. Een geneesheer ijlde naar hem toe. „Zijt ge gewond?" vroeg hij. „Ja,' 'antwoordde de journalist, ..en ik geloof heel ernstig; ik kan het pot lood niet meer hanteeren." „Och wat, bekommer u niet om uw potlood," riep de dokter uit, „het komt er nu op aan, uw leven te redden!" „Dat heeft geen haast," antwoordde Donzelot gelaten; .ieder moet zijn plicht doen, en de mijne is: mijn ver slag af te maken. Wees zoo goed, on der aan deze pagina te schrijven: 3 j dat door geen schepsel mocht betre-1 i den worden. Daar graasde de koe van den commandant. Op zekeren dag, dat Lady Deal bij den commandant moest wezen, wilde [zij, om haren weg te verkorten, het grasperk overgaan^. toeirzij door den -schildwacht tegengehouden werd. „Maar," sprak de daine, het hoofd j fier opheffende, „weët je wel, wie ik ben?" „Ik weet wel niet wie gij wit, me vrouw!" antwoordde de schildwacht, „maar ik weet toch, dat gij in elk ge- val niet de koe zijt van den comman- Kijk nooit onder het werk hoe laat het is. Dikwijls zijn het juist kleinigheden, die den besten blik in iemands karak ter gevén, op zichzelf zeer onbeteeke- ixende dingen, die men onwillekeurig doet, als men niét op zichzelf acht geeft. Zoo kan ieder bij voorbeeld veel uit zichzelf leeren, als hij er op let hoe hij zich heeft aangewend zijne vrije oogenblikken, tusschen de verschil lendewerkzaamheden, en zijn los klein geld te besteden. Swinburne's treurspel „Lochrine" uit Londen over den transatlantischen kabel naar de „New-York Times" ge- telegx-apheerd binnen den tijd van vijf uren voor de som van 3000 gulden. De grootste som, door een dagblad in ééne week voor telegx-ammen uitgege ven, was die, welke voor de „Times" te Londen betaald werd voor een ka- beldienst op Buenos-Ayres tijdens de revolutie in de Argentijnsche Repu bliek, welk bedrag in ééne week tot 72,000 gulden opliep. den bloei van zijn kantooi-, van den ander tot het besturen van zijn gezin, van den derde tot het voltooien eener altijddurende onnutte bezigheid, en van allen tot het vervullen van wat binnen den engen plichtoirkel ligt, den cirkel, met den straal der bescheiden heid getrokken. P. H. Ritter. „De Zoon des Menschen. Op onze prijsvraag: Wie geeft het beste rijmpje op de verkiezingsdagen, waren tamelijk veel antwoorden in gekomen. Het beste leek ons dat van den heer J. C. v. d. BERG, Bolwerk, alhier. Wij laten het hier volgen: Kiezers pijn en troost. Lieve Hemel, geef mij raad! 'k Ben wanhopend, desperaat Wien of ik mijn stem moet geven! Al die dagblad-kolommen vol Maken mij het hoofd op hol, Ja, vergallen nu mijn leven! Lees ik eerst: stem A. of B., Even verder staat weer: „nee, „Daarmee breng je 't land ten onder!" Hoor, in de bus weer een biljet! In iederen jaszak een pamflet! Dat ik niet gek word is een wonder! Al weer zoo'n kies-brief! Geef maar hier. In stapels vet-bedrukt papier Wordt deugd met maat en al geme ten Wie van de besten is nu 't best? Wie nu de primus op het lest? De goeie Hemel mag hét weten! Ja het wèl en wée van 't land Houd ik in mijn kiezershand! Lezer, acht dat niet te licht! Ik wel 't valt me zeiven mee Krijg waarachtig het idee Dat 'k een man ben van gewicht 'k Ben een kiezer van gewicht! 0. die schoone, zware plicht Geeft me slapelooze nachten, Vrouw, haal mij mijn hoogen h En beste das, ik wil ik moet Ik kan, ik mag niet langer wac En als het stemmen is gedaan.. Och, lieve menschen kijk eens i Is mijn gewichtigheid voorbij Ja dat geeft troost bij Kiez p: Er is een helpend medicijn. Kies pijn vind ik erger, lezer! - De prijs ligt Maandag a.s. tus: 2 en 3 uur ter beschikking van winner. Wij geven nu weer eens een raadsel en wel het volgende: Bij een oorlog zijn de partijex er gewoonlijk niet over eens wa 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9. 10, 11. mot schouwd worden. De 10, 2, 7, 7, 11, 5, wordt geb bij het visschen. De meeste menschen houden 1, 2, 9, 4, 8, 3, 4, 11 betaling. Als we nu nog zeggen 'dat 6 is 8, zijn alle gegevens voor oplo. daar. Inzendingen worden ingewach en met Woensdag a.s. Als prijs loven wij uit een BOEK. Uit den Moppentroinnu EEN VOORZICHTIG ANTWOl Wijlen de om zijn gestrengheii vreesde Berlijnsche procureur-^ raai Von Tessendorf kwam een eene restauratie en bestelde een eieren. De kellner. die hem kt was blijkbaar angstig verlegen, hij de eieren bracht. „Zijn de eieren zacht?" vroeg sendórf. Geen antwoord. „Zijn ze hard?" Weer geen antwoord. „Welnu, antwoord dan toch!" Bevend zei daax-op de kellner: „Mijnheer de procureur-gene het zijn eieren; meer zeg ik niet!' DE BEDELAAR VAN BEROE Huisvrouw: „Heb ik je niet ge2 dat je niet tex-ug moest komen? Bedelaar: „Ja, juffrouw, dat i schuld van mijn secretaris, die zuimd heeft u van de lijst te set pen." PROBLEEM No. 6. ZWART. Wit speelt en geeft in twee zetten mat. Oplossingen worden vóór 1 Jul gewacht aan het adres van den re teur dezer rubriek, Jhr. A. E. FOREEST, Atjehstraat 134 te 's- Oplossing van Probleem No. 1 Da8 enz. Goede oplossingen ontvangen A. v. V. en W. v. B. Jr.. te Haarle CORRESPONDENTIE. t. d. H. R. te Haarlem. x Dd4 antwoordt Zwart met Dc7 het mat is den volgenden zet niet gelijk. H.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 8