9 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. 18e Jaargang Maandag 24 Juni 1901 No. 5515 ABONNEMENTSPRIJS Yoor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd ia (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. 1-65 Afzonderlijke nummers. 0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37 de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Oent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangèrê L. DAUBE Co. JOHN F. JONESj Suee., Parijs Faubourg Montmartre, Dit nummer bestaat uit aoïit bladzijden. Haarlem's Dagblad van 24 Juni bevat o.a. Fen intorview met Dr. Leyds, Onthullingen over de vrouwen kampen, Een aangenaam vooruit zicht in China, Sportpraatje, De Riviera, Moord te Tilburg, De uitbarsting van de Kloet. Bovendien behoort bij dit nummer onzer courant als gratis-bijvoegsel no. 42 van „De Zaterdagavond" Letterkun dig Weekblad voor Jong en Oud, bevat tend©: Een modern zeilvaartuig (met twee afbeeldingen), Zomersport in Ne derland jteekening van J. v. Nuyens), Haarlemmer Halletjes, Kroniek, Ru briek voor Dames, Ba^reuth III, door H. Freyer. Feuilleton: Gevangen, De internationale brandweertentoonstel ling te Berlijn (met nlaatjes). De lee- men Vaas, Grafkrans der Nat. Hist. Vereeniging alhier aan wijlen den heer F. W. van Eeden. Politiek Overzicht. Dr. Leyds is te Brussel geïnter viewd d'oor dien correspondent van1 Paris-N wivelles." De vertegenwoordiiger van Trans vaal in En nopa beschouwt bert rap- port van-de Engelsch© commissie over de concessies door de Bóeren- Republieken tie doen welk rap port nu in eon blauwboek is ver schenen als een nieuwe lastering tegen de Regeerdng en de 'admini stratie van zijn lanid. Dr. Leyds beeft aan zijn onder vrager de verschillende insinuaties •en verdachtmakingen opgenoemd dn het rapport vervat, waarin hij wordt voorgesteld als belangheb bende in het DynamietrAgentsohap, terwijl die commissie de bewijzen in handen had, dat hij de voordeo- len d'ie hem werden aangeboden, van de hand' had' gewezen. „Decs© manier van do zaken voor te stellen in een officieel stuk", zei- de Dr. Leyds, „geeft de maat van betrouwbaarheid aan van dit rap port, vervaardigd op last van het ministerie van Koloniën eni dat ge maakt schijnt te zijn met het döel, allen die belang hebben in con cessies, door het Transvaalsche gouvernement aan niet-Engelsciben toegestaan, te benadeelen." Wat betreft het rapport over de financiën der beide Republieken (men ziie ons No. vaan 17 Juni jl.), Dr. Leyds is van oordeel dlait men dit moet bescbouwen als een zeer ernstig bestudeerd document. En hij voegde er lachend bij „Het is zeer eigenaardig te be merken d'at als de gevolgtrekkingen van dit ranoort in toepassing wer den gebracht, de lasten die op de mijnen zouden komen, en die men zegt een der oorzaken van den oor log te zijn, aanmerkelijk zouden verzwaard worden." (Mm zal zich herinneren, dat bij1 de_ bespreking van dit rapport ook wij reeds hier op wezen.) Toen de verslaggever van het Pa- rijsebe blad, Dr. Leyds ondervroeg over de kansen op vrede, luidde het antwoord: „Ilc weet niet wanneer de vrede komen zal, maar ik kan u miededee- len dat er op 't oogenbllik geene onderhandelingen gaande zijn. Dit laatste is het mooiste ant woord op al de berichten die in den laatst en tijd d'e ronde deden. Het stelt weer eens duidelijk in 't licht, hoe voorzichtig men zijn moet met de sensatie-nieuwtjes door vreemde hladeai in de wereld geschopt en' waarvan de „vertrouw bare bron" gewoonlijk in de duim der redacties gezocht moet word'en. In Queen's Hall te Londen, waar deze week de uitnemend geslaagde vergadering, door Sauer en Menu- man belegd, ondanks de opruiïngs- campagne in de Tory-pers er te gen is gehouden, zal Maandag a.s. Miss Hobhoyse een relaas geven van haar bevindingen in Zuid-Afri ka. Terecht verwacht de „Star" dat het der moedige vrouw niet aan een groot getal toehoorders zal ontbreken, sedert het publiek, ken nis heeft genomen van Miss Hoib- house's verslag aan de Enigelsche coirom'issië voor de noodlijdende Boerenvrouwen en kinderen. De brief van' den „Times"-coriiespon- dënt te Bloemfontein over diezelf de kampen, waarin getracht wordt de toestanden in een ietwat gunsti ger daglicht te stellen, treft wel toevallig samen met de verschij ning van Miss Hobhouse's rapport. In haar verslag waarschuwt deze echter reed's tegen een mogelijke tegenspraak har,er medledeeliinren die gegrond zal worden op de om standigheid1 dat de toestanden in de kampen zeer uiteenloop-end zijn. Wanneer b.v. die waterverschaffing in één kamp goed is, zal dit won den aangehaald als een bewijs dlat de waterversehaffing in „de" kam pen goed is. Het is te verwachten, dat Miss Hobhause Maandag a. s. niet d'e gelegenheid' zal verzuimen om een paar woorden te wijden aan de eigenaardige bewondering die de „Timies"-correspondent voor meld over heeft voor het beheer en de inrichting der kampen, en waar door de Tory-pers nu de uitwer king van Miss Hobhouse's onthul lingen poogt te niet te doen. Initusschen zijn we zoo vrij d'e, dia mei meer t e gelooven dan d,en „Ti mies"-man. wiens onbetrouw baarheid een algemeen' bekend feit is. We zijn zeer benieuwd naar de vergadering van Maandag a. s. Buitenlandsch Nieuws. Een aangenaam vooruitzicht in China. De gezanten te Peking hebben nog een 'eigenaardige moeilijkheid op te l'ossen rebadi met betrekking tot de Chimeesche munt. De vraag was namelijk, op hoeveel, bij de uitkeering van de schadevergoe ding. die t&ël moest wordlen gere kend. De koers van de taël is, zoo- als men' w,eet, aan zeer grooite schommelingen onderhevig. Men heeft ten slotte een uitweg gevon den door aan China te vragen, elk land te betalen in zijn eigen munt en dus ook aanstonds het verschul digde bedrag voor elk land in de munt van dat land tie berekenen. Voorts was er een groote moei lijkheid' ten opzichte van de lee ning. De rente zou 4% bedragen maar toen kwam Japan zeggen d'at liet onmogelijk voor minder dan 5% kon leemem. Het vroeg dus vergoe ding voor de schade, die het zou lij den d'oor een leening a 4%. Daarop steil de de Engelsche ge zant voor, dat het tekort aan de zij de van Japan zou worden gedekt door het surplus dat andere Staten zouden overhouden, die tegen min der dan 4% konden leenien. Maar toen had men de poppen aan het dansenDuïtschland's mi nisters hadidon zich reeds de han den gewreven bij de berekening van het zoete winstje diat voor hen' voortvloeide uit een leening waar voor zij 4% konden doen geldien terwijl ze gemakkelijk tegeni min der* konden Leenen. Dat voordeeltje zou hun nu ontgaan? Geen sprake van t Er werd ten slotte uitgemaakt dat dan maar de 4% zouden wor den: beschouwd als een minimum maar zoo, dat Japan er boven mag gaan en Duitschland er beneden kan blijven. Hoe het intusschen zal afloopen met het opbrengen van geld door China, is nog een raadsel. Uit Sjanghai is aan de „Standard" ge mald dat ecu zekere Tien Lo Siang een groote beweging in) Tsjili op touw heeft gezet tegen die oorlogs- belastingen. De beweging breidt zich uit naar S jan teen g en zelfs zou Tien Lo Slang reeds die keizer lijke troepen hebben geslagen. Alweer een aangenaam vooruit zicht voor de schuldedschers 1 Een afvallige. Asquith heeft te Londen een re de gehouden waarin hij de leiders van de liberale partij aanviel, we gens hun phi lip pica's tegen den oorlog in het Holbornirestaurant en Queen's HallAsquith's houding verblijdt de Tory-pers natuurlijk uitermate als een bewijs van de volkomen tweespalt onder de libe ralen. De aangevallen liberale lei ders zijn echter in gelijke mate ont stemd en vergramd op Asquith. Asquith, zeggen zij,, heeft zich feitelijk van de liberale partij af ge scheiden door zich te verklaren voor de inlijving der Republieken en zelfs haar behandeling als kroon koloniën tie verdedigen, met Mil- ner en Milner's beleid incluis. De Morning Leader"' en andere gelijkdenkemde liberale bladen moo- dligen de overige liberale partijlei ders d'ie tegen de Boeren zijn, uit om even openhartig vani hum Tory- denkbeelden te getuigen. De waar achtige Engelsche liberalen zullen dam weten, waar zij aan toe zijn. In Hackney (Noord-Londen) is Donderdag weer een openbare bij een komst gehouden. Het ging daar allerordelijkst toe, en er werd een motie aangenomen ten gunsite van het herstel van de onafhankelijk heid van de Republieken. Acht memschen stemden, tegen, na op kalme wijze hun meening uiteen-' gezet te hebben. Een deel van de jingo-pers zwijgt over zulke volksbijeenkomstem, an dere bladen kondigen leukweg aan diat zij niet door zullen gaan omdat, de vrienden, van de Boeren de schrik con het hart is geslagen-. Men zou geneigd zijn te vragen of het niet andersom is. Kolonisatie van. Zuid-Afrika. Verschenen is het verslag der commissie voor kolonisatie in Z. Afrika. De commissie spreekt de vaste overtuiging uiit, dat een welover wogen plan van nederzetting in Z. Afrika door mannen van, Britsen e afkomst een levensquaestie is voor den toekomstigen voorspoed van Z. Afrika, en tenzij er krachtige po gingen wordien gedaan om er een door en door Britsche bevolking te vestigen, die groot genoeg is om de herhaling van ongeregeldheden te voorkomen, zullen al het bloed en al de schatten vergeefs ten1 of fer zijn gebracht. Er is geen reden om te twijfelen, of bij een goed1 ge leide politiek zullen die nieuwe ko loniën indien ze een geheel Britsche Staat worden, een kracht en geen zwakheid zijn voor het Rijn. Natuurlijk de Britten moeten de ove-rhand krijgen om ook h-H laat ste verzet den Boeren te smoren, 't Is echter de vraag of men wel ooit tot die kolonisatie zal geraken. Een prachtig bericht (I) Het avondblad' ..The Sun" meldt, dat Botha en zijn generaals beslo ten hebben zich over te gevenmen gelooft zelfs in Downing Street, dat de overgave reeds heeft plaats ge had. Het gerucht wordt echter van geen, enkele andere zijde bevestigd. Dat spreekt Wel vanzelf 1 Een protest, Lord Ripon, gewezen minister van koloniën en onderkoning van Indië, heeft een brief geschreven om te probesteeren tegen het stelsel van refugeekampenhij zegt d'at hij' vervuld is met schaamte, dat zulke d'ine-en kunnen gebeuren on der Rritsch bestuur. Het geldt hier geen politieke quaestie, maar den goeden naam van het land. Lord' Ripon voegt er bij-, dat de mannen niet te berispen zijn, maar dat voor het stelsel geen veroordeeling te streng is. Sir Henry Campbell Banner man schrijft aan iemand, die hem sym pathie had betuigd met zijn protect tegen de jongste ontwikkeling van de Britsche politiek in Zuid-Afrika, dat hij verbaasd is dat degenen die verantwoordelijk zijn voor de aJge- meene politiek, niet inzien dat alle ontberingen die men vrouwen en kinderen laat lijden, een beletsel tie meer zijn voor een vriendschap: peliik gwmelen en tevredenheid. welke tach moeten ontstaan, zal er een bevrediging mogelijk zijn. Een volk uit te roeien of met geweld! te onderdrukkenkan nooit die poli- tóek van dit land zijn. Er moet de1 een of andere vriendschappelijke regeling komen als resultaat v,an de-ze lange worsteling; waarom zou den v" dan een handelwijze vol gen düe een vriendschappelijke re geling hoe langer hoe moeilijker. Zoo niet onmogelijk zal maken? Algemeen© berichten. DE OORLOG IN Z.-AFRIKA. Kitchener's reis van Pretoria naar Bloemfontein, waarvan blijkt uit de telegrammen, die hij van l'aatstgemeldë' plaats zendt, wordt door sommige Engelsche bladen in verband! gebracht met een gezamen lijke beweging der Engelsche troe-^ pten in den Vrijstaat tegen de Wet.^ Een telegram- uit Bloemfontein zegt, dat Radenhorst's commando teruggetrokken is naar de Boshof- bergen met achterlating aan de Moddleateivier van enkele verstrooi de B oenen af deelingem. Te Pretoria is een oproeping ge daan aan ieder die nog geldi van de Transvaalsche Regeeri ng onder zijn berusting heeft, om dit af te geven aan die- Engelsche. Bij niet voldoe ning aan dit gebod zal men wegens dfiefstaf vervolgd worden. Reuter seint uit Pretoria d'.dJ. 19 Juni Majoor Colenhrander, die aan voerder van Kitchener's vechtende verkenners, is sedert Mei doende geweest met. het schoonvegen van het noord-oostelijke gedeelte van diit district. Een, aantal Boeren heeft zich overgegeven of is gevan gen gemaakt. De Boeren trachten door te breken om zich te voegen bij Beijers in het district Water berg. Uit Zeerust wordt dd. 13 Juni ge meld dat Lord Methuem den 12den op een afstand van 24 K.M. van het d'orp was aangekomen. Hij had op wieg eenige schermutselingen', waarin d'e Boenen verscheidene mannen verloren, maar de Engel- schen, geen enkelen. (Wij weten wel beter uit de vertiezenlijst I) Op den 11 clen werd zhn achterhoede aan gevallen, op langen afstand'. Den 13dlen werden de piketten van de kolome weer bestookt, maar er wanen nog geen nadere bizonder- bed'en ingekomen. Uit die verliezenliistbij Marais- burg ziin op 17 Juni 1 man gesneu veld en 2 officieren) en 2 man ge wond, allen beboerende tot de yeo manry bij Ma.uchsberg zijn op 14 Juni 2 man gewond!, bij Nijlstroom op 17 Jun.i 3 man gewond enz. Stadsnieuws Haarlem, 22 Juni 1901. Voordracht. Woensdagavond 19 Juli 1.1. werd in de foyer van den schouwburg alhier eene gecombineerde verga dering gehouden van 't Eere- Comi té met het bestuur van 't Haart. Operette Gezelschap. Op deze ver gadering werd' door den directeur, den lieer J. de Nobel een voordracht gehouden over 't in het a. s. seizoen o pbe voeren werk „Rip" van Plan- quettle. De voornaamste aria's, quartet- ten, leitmotieven, werden door hem voorgespeeld en voorgezongen, waarbij hij. tevens een overzicht gaf van de handteling van 't werk. Deze muziek heeft volstrekt niet 't banale van de meeste Fransche Operettes. Naast een overvloed1 van liefelijke melodieën komen ze voor schoon, gedachte leitmotieven, w.el- ke omgewerkt en telkens modu leeren de handeling juist illustree- ren. De voordracht welke bijna 2 uur duurdte werd door de talrijke aanwezigen met onverdeelde aan dacht gevolgt en had een groot suc ces. De algemeeme indruk was, dat dit werk, bij een goede verzorging, welke wij van deze vereeniging en hare directeur mogen verwachten. eene waardige opening zijn zal van 't seizoen. De eerste uitvoering zal waarschijnlijk pLaats hebben in 't laatst van October 1901. In de Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid zullen Zondag a.s. de Japansche Schabionen voor het ver sieren van stoffen, met hunne eigen aardige teekening voor het laatst nog tentoongesteld zijn. Zondag is de toegang kosteloos. In het douchebadhuis ziin in de af- geloopen week 454 baden genomen. De Nat. Hist. Vereeniging houdt een excursie op Dinsdag 2 Juli. onder leiding van den heer Leonard A. Sprin ger, door het Bloemendaalsche park. Punt van uitgang is het wachthuisje der electrische tram te Bloemendaal. Het vertrek is bepaald op 's avonds 7 uur, na aankomst der electrische tram, Heemstede. Maandagavond zal alhier in de Dor stige Kuil eene vergadering woiöen gehouden door de kiesvereeniging door Vriendschap Bloeiende tót het stellen van candidaten voor leden van den ge meenteraad. Hillegom. Het comité voor Alg. Kïesr. alhier zal zich bij die herstemming voor de Kamerverkiezing onthouden. De Centrale Lib. kiesvereeniging al hier heeft de 3 aftredende leden van den gemeenteraad weer candidaat gesteld, benevens de heer A. Heemskerk, die dan de plaats inneemt van den heer Uitendaal, die niet weer in aanmer king wenschte te komen. Zandvoort. Thans zijn alhier aanwezig 887 bad gasten. Ondertrouwd: D. Dibbets on J. Kerk- man. Bevallen: G. de Weerdt—Durge, z. S. Molenaar—v. Duijn, z. W. Verhoe venv. Loon, z. Beverwijk. Tot onderwijzeres aan de bijzondere school voor meisjes, hoofd msj. Lojen- ga, is benoemd mej. M. van Druten te Rhijnsburg. De heer J. E. Schalkwijk, ambtenaar tér secretarie alhier, is in gelijke be trekking benoemd ter secretarie van Schoten en Spaarndam. Door B. en W. is aan Th. Hart ver gunning verleend om gedurende een week voorstellingen te geven met de biograph in een tent aan de Meer straat. Ondertrouwd: B. Wa!! uit Amster dam en S. K. Schouten. Th. Dankaart en M. Jonker. Getrouwd: L. Loocks en A. Maks. E. Loocks en P. Maks. Bevallen: F. RuurdaTimmer, d. G. Makxvan Amersfoort E. Groen Brouwer z. Overleden: P. van de Kappelle Cm., A. Hieinstra, vr. v. H. v. d. Wel 30 j. Binnenland. Pari e me rit air© Praatjes. De Eerste Kamer heeft gisteren haar werkzaamheden voor deze parlemen taire periode ten einde gebracht, na aanneming van het door den Min. Le- ly omstandig verdedigde wetsvoorstel betreffende de Staats-exploitatie van Steenkolenmijnen in Limburg, zoowel op de belangen van de industrie, die niet steeds van het buitenland afhan kelijk mag wezen, als van den Staat, wees de Min. Het wetsontwerp werd ten slotte aangenomen met 36 tegen 5 stemmen, een grooter meerderheid dan werd ver wacht Vervolgens heeft de Kamer een gan- sche reeks ontwerpen zonder debat ;oedgekeurd (in de vorige zitting werd ook het abattoirwetje aangenomen), waaronder die betreffende verschillen de locaalspoor- en tramwegen; onteige ning voor HaarlemZandvoort; de kanalisatie van Wosterwolde, enz. Op voorstel van den beer Hein werd de waterstaatswet verdaagd. De Kamer ging daarna tot nadere bijeenroeping uiteen. G. Jr. Hofbericht. Den 28en Juni zal de Kroonprins van Siam een bezoek brengen aan het Hof op het Paleis Het Loo en door da Koningin en Prins Hendrik worden ontvangen. Ter eere van dien gast zal een gala-diner van circa 40 cou< verts gegeven worden. Nationaal Congres voer Zondagsrust. Behalve door de reeds vroeger ge- noemde heeren zal op het Nationaal Congres voor Zondagsrust, dat 19 en 20 Sept. zal worden gehouden onder beschsrmvrouwschap van II. M. de Ko ningin en onder eere-voorzitterschap van de ministers van binnenlandsche zaken, justitie en waterstaat, ook nog gesproken worden door de heeren dr. C. A. Pekelharing, hoogleeraar in de medicijnen te Utrecht, en mr. W. H. M. Werker, adjudant-secretaris van den raad van toezicht op de spoor wegdiensten te 's Gravenhage. Herstemmingen Prov. Staten ALKMAAR. Uitgebracht 4781 gel dige stemmen. Gekozen de heeren N. Glinderman (anti-rev.) met 2443 en. mr. J. P. Kraakman (aftr. kath.) met 2448 st. STEENWIJK. Gekozen jhr. mr. G. W. A. v. d. Wyck (aftr. lid) met 609 stemmen. OMMEN. Gekozen de heer H. Zwij- ze Gz. (lib.) met 1403 stemmen. De heer Weitkamp (anti-rev.) kreeg 1317 stemmen. NIEUWER-AMSTEL. Geldige stem men 2414. Gekozen de heer K. van den Bout (lib. aftr.) met 1390 stem men. De heer F. J. A. M. Wierdels (r.-k.) had 102 4stemmen. ASSEN. Geldige stemmen 2272. De heer J. Hoogerbrugge (aftr. lid, anti- rev.) verkreeg 626, de heer A. Boerma (lib.) 1646 stemmen. Gekozen de heer Boerma. HOOGEVEEN. Gekozen de heer G. J. Scholten Jz. (antir.) te Coevorden. HULST. Herkozen de heeren F. Hom- bach en C. IJsebaert, beiden katholiek. SLUIS. Herkozen do aftredende libe ralen, de heeren J. L. I. Debats en F. Erasmus. MIDDELBURG. Herkozen de heeren mr. P. Dieleman en W. Mas, heiden anti-rev. Gekozen de heer C. J. J. A. van Teylingen, liberaal. In de Prov. Staten van Overijsel zijn de partijen aldus verdeeld: 25 libera len, 3 radicalen. 1 sociaal-democraat, 11 anti-revolutionairen, 7 roomsch-ka- tholieken. Voor de verkiezing was de verhou ding als volgt: 31 liberalen, 1 radicaal, 9 anti-revolutionairen en 7 roomsch- katholieken. Ned. Mettray. Nederl. Mettrav vierde gisteren het 50-jarig bestaan. Van alle gebouwen der stichting wapperden do nationale vlaggen, en reeds vroeg klonken de tonen van koraalmuziek over liet bin nenterrein, en luidtle de kerkklok, om den feestdag in te wijden. Te 11 uur was er weer muziekuitvoe ring terwijl om 12 uur de kweekeün- gen aan een feestmaal vereenigd wer den. Tegen 2 uur waren in de kerk saam- gekomen: genoodigden en de geheelo bevolking van Mettrav terwijl ook ver schillende oud-kweekelingon voor de plechtigheid van elders overgekomen waren. Het gebouw was passend versierd. Het woord werd gevoerd door Ds. Lau- rillard, pres.-com. Leger des Heils, De jaar lij ksche Veld dag van het Le ger d.es I-Ieils zal dit jaar gehouden worden op Woensdag 24 Juli, en w©l aan het welbekende .Tolhuis" over 't Y, in de onmiddellijke nabijheid van Amsterdam. Naar alle waarschijnlijkheid zal Ge neraal Booth, ofschoon reeds op 73- jarigen leeftijd, zelf dien dag tegen woordig zijn en de leiding er van op zich nemen. Met Spoonveg-maatschapniien zijn weder schikkingen gemaaV' om deel nemers aan don Velddag tegen verlaagd tarief te vervoeren.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1