Tweede Blad, Prinses Fékla behoorende bij „Haarlem s Dagblad" van Maandag 24 Juni 1901. ^o. 5515 Haarlemsche Handels- vereeniging. Goedgek. bij Kon. Besluit van IS Nov. No. 22, 1899. Ds Halarleanficbie H aiidelsv er een telt thans ruim 650 leden, dat is veel, doch niet genoeg. Elke winkelier, elke nam- djelaar, zijjii belang begrijpende, moet zich aansluiten. De contributie- bedraagt slechts f 2,50, terwijl de voordoelefn groot zijn. Rechtskundige adviseurs zijh de hee- ren mrs. Th. de Haan Hugenholta en H. Ph. de Kanter, Spaarne 94, wetlke gratis advies in handelszaken, geven aan de leden en voor hen gratis optre den in faillissementen- Voor incasso's, dloor bemiddeling der advocaten gedaan, wordt 5 berekend. Bankiers dier vereeniging zijn de beie ren La-ane van Beimmel, Kruisstraat 51. Alle brieven of aanvragen (ook opga ven voor het lidmaatschap) moeten ge richt worden aan het bureau der eeniging, 22 Lange Begijnesferaat. Het is ons gelukt eene overeenkomst te sluiten, waardoor het mogelijk i« H.H. leden nauwkeurige informaties te verschaffen omtrent alle firma's in Ne derland. De kosten dezer informaties bedragen 60 cents per adres, plus 5 cents voor porto, en moeten vooruit betaald wor den aan het bureau. Information naar binnen de stad wonende personen gra tis. Ruim 650 informatiën en rechtskun dige adlviezen werden in het afgeloopen jaar verstrekt. In Januari, Februari en Maart ziin 61 vorderingen tot een bedrag van f 2327.89 betaald, 19 vorderingen wor den afbetaald, 21 vorderingen zijn uit gesteld. Volgens artikel 7 dient nero Geheflim der Maandlijsten ongeschonden bewaard te blijven. H.H. Leiden worden er op attent ge maakt, dat pretention, buiten de stad in te vorderen, niet worden behandeld, tenzij) portovergoeding (10 ets.) is bijl- gevoegd. Het Bureau der vereeniging is geves tigd 22 Lange Begijnestraat en is ge opend ie deren werkdag van 's morgens 9 tot 1 en 's middags van 2 tot 4 uur. Dagelijks is een der bestuursleden aanwezig en bereid tot het geven van alle gewensohte inlichtingen en wel Maandag en Vrijdag van 1112 uur V.m„ de overige dagen van 34 nan. Zij, die nu reeds als lid toetreden, ontvangen gratis behandeling tot aan 1 Mei e. k. Men wordt geraden niets af te geven of te leveren aan J. J. Groenendaal en W. Bok, beiden woonachtig Brouwers straat 9, of aan P. Groenendaal, So- phiastraat, hoek Korte Wolstraat, dan nadat men heeft geïnformeerd aan ons bureau. Stadsnieuws. Teruggaaf van Belasting. Een van onze bekenden ontving don 28sten Maart van den Directeur der Belastingen bericht van een verminde ring van den aanslag in de personeele belasting over 1900 met f 4.02'. Derhalve zou deze belastingschul dige dat bedrag terug ontvangen, maar op het gedrukte stuk dat de Directeur daarover zond staat te lezen, dat de belangnebbencle binnen 30 dagen van die beschikking in beroep kan komen en tevens, dat de vermindering niet wordt verevend, zoolang de termijn van beroep loopt. 28 Maart was de beschikking geno men, 28 April was dus de f 4.02' invor derbaar. Na dien datum, en wel in Mei, werd aan 't kantoor van den ontvanger om de terugbetaling verzocht. De uitbetaline- kon nosr niet geschie den, zei men aan 't kantoor. In Juni werd weer om de terugbete ling verzocht. Aan bet verzoek kon nog niet wor den voldaan, zei men aan 't kantoor en voegde er bij: „we begrijpen het soms zelf niet, dat het zoolang duurt." Do belanghebbende zelf begrijpt bet ook niet. Wij voor ons begrijpen het ook niet. Denkelijk begrijpt de lezer het ook niet. En het is ook een onbegrijpelijke zaak, dat de administratie van de be lastingen een sommetje van f 4.02' dat een belastingschuldige te veel heeft De- taald, niet behoorlijk op tijd terugbe taalt, maar de menschen er voor laat loopen alsof het een fooi of een aal moes was. Wij hebben aan den Directeur der belastingen een exemplaar van dit blad gezonden, waarin dit entrefiletje met blauw is omhaalcL Heemstede. Ondertrouwd: G. Tukker en K. An- dries. Getrouwd: P. Stijnman en G. Peper- koorn. Bevallen: E. Tb. van Steijn—Srnee- len d. E. M. RusmanStolvoort. z. Overleden: H. J. de Raadt, 23 j. Haarlemmerliede en Spaarn- woude. Bevallen: A. van Diepen—van Won deren d., J. Schouten—Poelgeest, z.; W, van StoffelenNo om, d. Schoten. Bevallen: II. M. Selhorst—Kales, d. C. M. Spanjaard)Blom, z. Overleden. M. v. d. Nieuwenhof, 69 j. Velsen. Ondertrouwd): J. van den Boogaard en J. Twisk. C. C. Sost en J. H. Knep- pel. Getrouwd: C. Kossen en C. H. Ras poort. Bevallen: A M. KoekAlders z. A. M. SmitLamer®, d. H. Zwanenburg- Engelhart z. C. OosthuijsenBraam, d. M. de BieGrapendaal d. J. Gra- pendaalNieien d. G. BroekWijk er, z. W. van DuivenvoordeVarkewis- ser, z. Overleden: A Wittebrood, 31 j., G. Schaap 6 m., G. Kies, 16 d. Koloniën. De uitbarsting van den Kloet, I-Iet „Bat. Nbld." van 23 Mei brengt nadere berichten over de uitbarsting van den Kloet; wij lezen daar: „De Kloet is vannacht aan het wer ken geweest en heeft geheel oost- en midden-Java in beroering gezet door dreunende slagen en een aschregen welke, blijkens onze telegrammen, op verschillende plaatsen het licht des daags van morgen in die mate ver duisterde. dat binnenshuis de lampen aangestoken moesten worden. Te Ba tavia dacht men dat deze, elders dat gene berg aan het spoken was, maar de opschudding werd ten slotte thuis gebracht bij den Kloet. „De meest bekende uitbarstingen hadden plaats in 1811, 1826, 1835, 1843, 1864 en 1875, zoodat de Kloet zich nu betrekkelijk lang vrij rustig gehouden had. Gewoonlijk werd een aanzien lijke hoeveelheid, zand, asch en stee- nen uitgeworpen, met water ver mengd, terwijl een en ander in slik- stroomen den berg afzakte en soms groote verwoestingen aanrichtte. De zandstroomen worden lahar genoemd, welken naam men ook geeft aan de geulen in den mantel, waardoor bij gewone omstandigheden, een riviertje loopt. „De talrijke ondernemingen op den Kloet hebben in den laalsten tijd reeds dikwijls last ondervonden van deze lastige buurtschap. Wij vreezen dat de aangerichte schade groot zal zijn, daar blijkbaar een der meren is doorgebroken." Voor nadere berichten omtrent de uiitbarjsting, waarin de Kloet aan zijne traditie getrouw bleef, verwijst bet „Bat Nbld." naar zijne telegram men, welke wij bieronder laten vol gen: Djokja: Vanacht werd een lichte, ho rizontale aardbeving waargenomen. Er viel een weinig asch. Verder werden komende uit bet Oos ten, zware slagen geboord als kanon schoten. Men vermoedt bier dat een der vul kanen in den Oosthoek aan het wer ken is. De Merapi rookt zwaar maar is ove rigens kalm. De aschregen houdt aan bij weinig wind. Het is donker zoodat men binnens huis lamplicht noodig beeft. Djokja: Heden morgen vroeg tus- scben vier en. vijf uur werden hier een zestiental zware knallen als ka nonschoten gehoord. Het is bier donker door aschregen. Waar de asch vandaan komt, is nog onbekend. Kediri: De Kloet is zwaar aan het werken. Vannacht om twaalf uur begon hij stenen en modder uit te gooien. De werking was te kwart over drieën het hevigst. Solo: Vannacht werden hier dreu nende slagen gehoord. Een zware aschregen doet vermoe den, dat in den Oosthoek een vulkaan aan het werken is. Semarang: Het is hier donker door een aschregen uit het Oosten. Magelang: Tusschen vier en vijf uur heden morgen werden hier zware ont ploffingen gehoord. Thans hebben wij een aschregen. Groote duisternis heerscht er en al les is gesloten Semarang: De zon is hier nog steeds verduisterd. Wij hebben last van een dichten aschregen. Aanhoudend gerommel wordt verno nen in oostelijke richting. Soerabaja (van het Soer. Hbl.): He den nacht om vier uur is de Kloet he vig beginnen te werken. De bevolking op de hellingen van den berg vluchtte. De bevolking van Blitar is heden morgen voor het grootste gedeelte naar Toeloong Agoong getrokken. Uit Malang werd geseind: Heel Bli tar is volgens hier ontvangen berich ten onder asch en modder bedolven. Op sommige plaatsen stond het wa ter een meter hoog Vóór het huis van den assistent-re sident moest men tot de knieën door de modder waden. Van persoonlijke ongelukken wordt niet gemeld. Reizigers, die uit Toeloong Agoong te Soerabaja zijn aangekomen, deel den evenwel mede, dat zij in de Brantaö verscheidene lijken zagen drijven. De telefonische gemeenschap tus schen Kediri en de westelijke hellin gen van den Kloet is verbroken. Sportpraatje. Onder 't opschrift „Zorg voor uw hart" leest men in het ..Nieuwe Dag blad voor Overijsel en Gelderland" een waarschuwing van zekeren B. te K. aan de sportliefhebbers, om zich in acht te nemein tegen bovenmatige in spanning. De schrijver gaat eerst de samenstelling en de functiën van het hart na en vergelijkt ons lichaam bij een fabrieksgebouw, met een uitge breid net van waterleiding (haarval- ten) dat door een stoompomp (het hart) gevuld wordt. Die pomp heeft kracht genoeg, om bij normaal waterverbruik alle buizen gevuld te houden. Wordt nu plotseling aan die leiding veel meer water geno men, dan is de pomp met haar gewo ne krachtsontwikkeling niet in staat, genoeg water aan te voeren. De pomp moet dus over haar kracht gevoerd worden. Of stel het tegenovergestelde geval: er wordt plotseling geen water meer verbruikt. Nu de pomp dus de ge wone hoeveelheid nog doorlevert en er niets verbruikt wordt, zal het gevaar van springen ieder oogenblik grooter worden. Zoo is 't ook .net het liait. Wanneer nu zijn de haarvaten aan zoo'n plotselinge, sterke volume-veran dering onderhevig? Meestal is dit het gevxl door een groote temperatuurwisseling, die op de huid werkt, doch ook door zenuvprik- keling. Als een mensch warm is dooi een of anderen arbeid, en zich dan plotseling door een koud bad afkoelt, zullen de bloedvaten, die eerst een groot volume hadden, zich tot op on geveer een derdie deel inkrimpen. Dit kan onder zekere omstandigheden, het springen der pomp, het stilstaan van 't hart den dood ten gevolge hebben. Nu kan men wel zp-^en, dat zoo'n ernstig gevolg tot de uitzonderingen be hoort, en dat gewoonlijk het lichaam er niet onder lijdt, doch deze redenee ring gaat niet geheel op, want de na- deelige uitwerking treedt vaak eerst na jaren te voorschijn. Van hoeveel hart en nierziekten, die zich eerst op ge vorderden leeftijd openbaren, worden de kiemen in de jeugd door overwer- kïnig van 't hart gelegd! Maar naast deze, op schrille tempe ratuurwisseling berustende, nadeelen is vaak de oorzaak van een treurigen en vroegen dood! te zoeken in een over dreven werkzaamheid van de hart spier door bovenmatige lichamelijke krachtsinspanning. De laatste jaren wijzen ops op tallooze voorbeelden, waarbij de sport zoo onmatig wordt opgevoerd, dat ze tot zulke treurige resultaten leidt. Hoeveel fietsrijders, gymnasten, worstelaars, schaatsenrij ders en beoefenaars van andere li chaamsoefeningen benadeelen hun lichaam in plaats van het een grooter weerstandsvermogen te doen verkrij gen. Het onzinnig rijden op wedstrij den door jeugdige personen, zonder zich voldoende geoefend, getraind, te hebben, het met overspanning hunner krachten deelnemen aan loop-, zwem en andere wedstrijden, vaak alleen om hun ijdelheid te streelen, zijn beslist af te keuren. Niet door geweld, wel door geleidelijke oefening onder oor deelkundige leiding, kan men het hai-t tot grooter krachtsontwikkeling bren gen, .Sport staalt spieren" ig alleen dan waar, als de grens, gesteld voor ieder individu, niet wordt overschreden. Het bovenstaande vond ik zóó waar, ■dat i kniet nalaten kon mijne lezers er wat van mee te deelen. De automobiel-toer door Nederland is een groot succes geweest. Voor 't eerst na den grooten wedstrijd Parijs—Am sterdam was ons land getuige van een dergelijke zegetocht. En deze reis, die zoo geheel zonder ernstige ongelukken is afgeloopen zal er zeker veel toe bij dragen om het bespottelijk vooroordeel dat nog tegen de tuf-tufs bestaat, tot het verledene te doen behooren. De staaltjes van stuurmanskunst op dezen tocht aan den dag s-elegd. hebben be wezen, dat een automobiel gemakkelij ker te leiden is dan een paard, en dat vaak bij snelheden van 2530 KM. per uur. Daarom is de „toer door Neder land' 'zulk een groot propagandamid del geweest en heeft de N. A C. eer van haar werk. De Cricket-competitie is nu genoeg gevorderd, om eens een overzicht te geven van het geheel. Zoover nu reeds wat van de kansen te zeggen is, staan Ajax en A. C. C. er 't best voor, dan komt 's Gr. C. C., vervolgens Rood en Wit en eindelijk Volharding an Victo ria, de beide ongelukkigen, die nog geen wedstrijd hebben gewonnen, en wel met elkander om de laatste plaats zullen strijden of liever vechten om er aan te ontkomen. Voor Volharding is er nog kans zich te verbeteren, zoodra Hisgen weer hersteld is. De ..Haagsche" doet erg raar. Na twee schitterende overwinningen plot seling door Rood en Wit" geklopt en nog wel met innings, datzelfde R. en W. dat voor A. C. C. met 1 run het on derspit moest delven. De cricket-toe^ komst is nog duister. Zooveel is zeker dat de strijd hevig zal zijn. De stand is nu als volgt Gesp. Gew. Verl. Punt. Ajax 4 4 0 8 A. C. C. 3 3 0 6 's Gr. C. C. 3 2 14 R. en W. 4 2 2 4 Volharding 3 0 3 0 Victoria 5 0 5 0 Verwachtingen voor de wedstrijden op Zondag a.s.: 's Gr. C. C.—A C. C., vermoedelijke winner '&-Gr. C. C. VolhardingR. eaW., vermoedelijke winner R. en W. Paar denwedstrijden op Woestduin. Mijne winners zijn Mirk a-prijs: Concurrent, serve Bessie W. Kozer-prij s: Tazmoor, reserve Robert see Steele. B e r t h u s-p r ij s, Billiton, reserve Curagao. F r i s s o n- p r ij s: Berline, reserve Wellington. Princes Ida-prij s: Monamena, reserve Antelope. AMATEUR. De penning aan de pet en kuitebroek jes aan. De hand niet meer zooals op oude doeken Om rollen perkament, of op bestofte boeken... Thans is de hand geklemd om 't licht beweeg'lHk stuur. Komt, schilders, maalt opnieuw Hol land's magistratuur! Wat is een Fiets? Hetzelfde blad had een prijsvraag uitgeschrevene-en rijmpje van ten hoogste 12 regels te maken ter beant woording van de vraag: „Wat is een fiets?" De bekroonde inzending, die van Mej. W. H. D. te Lochem, luidt als volgt: Twee wielen met banden, Een kamrad met tanden, Een ketting, een trapas een frame en een stuur, Een zadel, een rem, diie verveelt op den duur. Wat schroeven en moeren, twee cranks met pedaal, De bearings met kogels van ijzer of staal. Soms spatbord en gearcase, maar ver der ook niets: Dat is nu. o menschen! dat is nu „een fiets." „Wat!" roept de politie, „zeg, ben je niet wel? 't Voornaamste vergeet je 'n lan taarn en 'n bell". Tuf-Tuf. ParijsBerlijn. De automobile-club de France heeft een groot en schitterend feest gegeven aan den vooravond' van het vertrek der deelnemers aan den automobiel-wed strijd van Parijsnaar Berlijn. Onder de aanwezigen bevond zicli ook ce voorzitter der club, onze landgenoot, Baron van Zuvlen van Nyevelt met ziine echtgenoote. Sport en Wedstrijden. Wielernieuws. Drie Burgemeesters. „De Fiets" geeft het volgend aardig versje op de drie burgemeesters, die thans zitting hebben in het bestuur van den A. N. W. B., (Zie ons nummer van Vrijdag j.l.J Tot drie is thans het aantal uitgebreid. Der burgemeesters, die op 't Bonds- kasteeltje wonen, Waar zag m'ooit zooveel edelachtbaars tronen? Het is compleet: bereden edelachtbaar heid. Geen burgervaders meer zooals wel eer met pruiken En rimp'lend' onderkin en wel-geronde buiken En penning op de borst dat heeft thans afgedaan. Gemengd Nieuws. De Riviera. 't Zal thans omstreeks veertien jaar geleden zijn, dat de wereld met span ning de berichten uit San Remo ver beidde, die haar inlichtten omtrent den gezondheidstoestand van Frede- rik Wilhelm, de Duitsche kroonprins, die daar ziek, werd behandeld door Mackenzie, en die daar met zijne fa milie de tegenwoordige villa Villeneuve vroeger Zirio geheeten, had betrok ken. Frederik Wilhelm, hoewel nog lijdende, werd, na den dood zijns va ders, naar zijn rijk geroepen om de Duitsche keizerstroon te beklimmen en na eene zeer korte regeering zijn leven te eindigen. San Remo ligt circa 40 K.M. ten Noord-oosten van Nizza, aan de Ri viera di Ponente. In de verste verte is deze plaats niet zoo bekend als Niz za of Mentone; in vroegere reisbe schrijvingen werd de plaats niet of ternauwernood gemeld, en wanneer men iets omtrent de hier heerschende handel verkondigde, dan was het, dat daar een goed soort muscaatwijn werd getrokken, of veel citroenen en sinaas appelen werden uitgevoerd. Meer be kend werd het stadje, toen de keizerin van Rusland, echtgenoote van Czaar Alexander II, de stichtster van de „Corso dell' Imperatrice" hier eenige winters doorbracht. Talrijk zijn thans de paleizen en prachtige villa's, waar vreemdelingen jaar op jaar ter inade ming van die gezonde, balsemende lucht, in doorbrengen en ten gevolge van het toenemend verkeer zijn prach tige, brpede straten met rijk voorziene winkels, promenades en uitgestrekte tuinen, rijk aan palmen en andere Oostersche planten aangelegd. Dit alles vindt men in de zoogenaamde nieuwe stad-, de oude stad, eng en hoe kig is tegen een steil en heuvel ge bouwd, de nieuwe stad ligt meer aan de zeekust. Een dergelijke verhouding herhaalt zich in verschillende plaatsen der Ri viera, waar eveneens de oude steden landwaarts tegen het gebergte, de nieuwe steden meer aan de zeekust zijn aangelegd. Het oude stadsgedeelte van San Remo, het eigenlijke San Remo dus, ontleent zijn naam aan het oude kas teel van die naam, dat op den heuvel top gebouwd was als pendant van een andere burcht, in de buurt, het kas teel San Romolo. Weliswaar bestaat geen heilige Re- mus, wel een heilige Romulus, wijl deze laatste een der eerste bisschoppen van Genua geweest is en hier op een zijner landgoederen stierf, doch, wijl Romulus en Remus tweelingbroeders waren, hebben de Italianen naast de San Romulus als pendant een San Remus (Remo) gevoegd. Een uit stapje per ezel naar San Romolo. be hoort tot een der aardigste en meest uitlokkende toeren voor de badgasten van San Remo. 't Verhaal van den matroos uit San Remo heeft menig- malen reed9 de ronde gedaan. In September 1856 toch zou to Rome op het St. Pietersplein do groote obe lisk women opgericht, tijdens de re geering van Paus Sixtus V, voor do toenmalige technische bekwaamheid, waarin de bouwmeesters te dier tijden zich mochten verheugen, een zwaai* stuk werk. Na lang aarzelen werd! dit aan den ingenieur Domcnico Fon- tana opgedragen; de zwaarte van de obelisk bedroeg 353,758 K.G., voor de opheffing waarvan 800 arbeiders, 140 paarden en 40 takels gebruikt wer den. Eene groote menigte, zoowel uit Rome als uit de verschillende landen van Europa woonden dit wonderwerk bij, op doodstraf was het evenwel ver boden. op den dag der opheffing het plein te betreden, spreken, hoesten zelfs was niet geoorloofd, daar dit da aandacht van den opzichter zou kun nen afleiden. Deze evenwel, die niet op uitzetting der touwen had gerekend, zag met schrik de obelisk eene verkeerde rich ting nemen ,toen plotseling een ma troos uit San Remo, Bresca, trots het verbod uitriep: „Water op de touwen 1" en nadat dit geschied was, voleindde het werk. De matrozen van San Re mo hadden sinds dien een privilegie, waarbij hen werd opgedragen, jaar lijks een schip met palmen naar Rome te zenden om deze te doen dienen voor versiering der kerken op Palmzondag. En tot op den huidigen dag heeft nog steeds verzending van palmen naar Rome plaats, hoewel het grootste ge deelte toch geleverd wordt in 't Bor- dighera, een plaatsje op 11 KM. af stand van San Remo. Tweemaal per dag rijdt van San Remo uit eene om nibus op Bordighera. Hier is de pal- menstad bij uitnemendheid, van hier uit worden palmtakken en palmgewas sen niet alleen naar Rome, doch door geheel Italië en verder gezonden. Üe palm van Bordighera is de dadelpalm, Phoenix dactylifera, volgens overlsve- ring oorspronkelijk door Ampelius van uit Egypte naar hier overge bracht. Deze palmsoort wordt hier in groote massa gekweekt, bijna alleen om de bladeren. Wie ooit eene Palm zondag-processie zag. heeft menig- malen waarschijnlijk de opmerking gemaakt: „Hoe vreemd toch, dat de echte palmtakken wit van kleur zijnl" De witet palmtakken, zoogen. Palmizi, worden verkregen door de kroon van den palmboom in 't midden van den zomer samen te binden, evenals dit geschiedt met andijvie of krulsalade; dan toch openen zich de binnenste bladoren niet en heeft geene chloro- phyl-vorming plaats. De Pomi, d. w. z. de bladknoppen, die zich nog niet tot bladeren ontwikkeld hebben, ont staan eveneens op deze wijze. De oogst der palmbladeren heeft plaats in Fe bruari. Een palmboom levert pen jaar 68 palmtakken. Bij 't verzen den worden de bladeren van boven tot onder omwikkeld, vervolgens in rietmatten gelegd en zoo verscheept naar Genua of Livorno. Bovendien worden hier, evenals in San Remo veel bloemen als viooltjes, meiklokjes, rozen, anemonen en margrieten ge kweekt de meeste ruikers violen, die we in den winter koopen, worden van uit de Riviera geïmporteerd. De badgasten hebben natuurlijk de ze bloemen uit de eerste hand, zij kunnen ze plukken, zij kunnen sinaas appelen van den boom halen, zelfs oranjeboomen met vruchten er aan koopen, zij kunnen zelfs, evenals in Alexandrië, dadels afhalen, hoewel deze zelden volkomen rijp worden; doch ook in Afrika neei.it men ze, om ze te beter te kunnen bewaren, onrijp van den boom. De geoogste vruchten worden in de zon te drogen gelegd, waar het sap, dat de poriën der vruchten ontloopt, de vruchten als 't ware glaceert. En de badgasten, die de sombere Noord-Europeesche wintermaanden ontvluchten, en in liet Riviera-Para- dijs onder blauwen hemel en helder, verwarmend zonlicht komen door brengen zij zijn daar om te genie ten dag aan dag aan de welvoorziene table d'höte en wandelen onder de palmen. Men zou hen kun nen benijden indien zij. die hier rond wandelen, nog jong en krachtvol wa ren integendeel, hier treft men ver- ouderde. afgeleefde menschen aan, Feuilleton. Naar het Engelsch VAN MAX PJ3MBERTON. 1.4) De Prinses heeft het mij ver teld. bekende» hij. Wilt <-;i mij toestaan te zeggen, dat ik zeer be zorgd bèn. Omdat ik mij verbeeld de dat ik u kan, helpen, kwam ik hier. Zij keek hem bekommerd aan. Ik houd mij verzekerd1, dat gij haar vriendelijk gezind zijt, zei zij, maar wat kuinit gij alleen doen Ik heb het lang reeds opge geven. FékiLa heeft geen vrienden meer. Zij zal die nooit meer heb ben. Wij verschillen zooveel. Ik kon gélukkig zijn in Moskou als zij mij vrij liet. Otto is hier, en. men kan in die kerk menschen zien. In Petersburg geeft niemand om een ander. De vrouwen komen bij elkander aan huis, om hun klee ding te laten zien. en, den neus op! te halen over die van, een, ander. Eend gen komen om Fékla geld af te winnen. Zij weten d'at zij van opwekking houdt, zij moet iets doen. Pavel, de dichter zegt, dat z,ij een bloem gelijkt die altijd in den knop bdiift. Ik denk dat hij ge lijk heeft. Het is versehrikkel^k dat zij om al wat zij, doet veroor deeld wordt, maar gij weet dat het zoo is. Hare toornige openhartigheid was oprecht. Dane begreep er ieder woord van, en gevoelde sym pathie voor haar. Dat mag alles waar zijn, zei hij,, maar gij kunt niet ontken nen dat uwe zuster uitstekende hoe danigheden bezit? O dat wil ik in 't geheel niet ontkennen. Fékla kan zeer aardig zijn,zij is het nooit tegen mij', maar niemand is het ooit tegen een zuster. Ik denk dat zij het wel zijn zal tegen u maar gij zult baar niet beter maken, nooit. Dat oordeel bracht hem een wei nig in verlegenheid1, en hij was blii. toen Otfo Demidof f en Fékla zelf, bijna terelij k de kamer bin nenkwamen. De kapitein droeg de kleine tenue van zijn regiment, en hoewel hij een zwaren, mantel in het voorhuis had: achtergelaten waren zijn haar en, gelaat over dekt met fijne sneeuw, en ijskris tallen hingen er aan zijn groote laarzen. Olga sprong op, zoodra zij hem zag. maar hij, keerde zich eerst naar Fékla etru scheen de tegenwoor digheid van de beide anderen t,e vergeten. Zde nu eens hoe ik gestraft word voor mijn late komst, riep hii luide. De sneeuw vloeit uit mijn laarzen. Wij zullen storm krijgen. Zullen krijgen! ik bewonder uw bescheidenheid. Kijk eens naar buiten. Gij moet mij vannacht lo gee-ren, Fékla. Kom en ontdooi u, zei zij kortaf. Gij kent lord Dane? Zeker, ken i,k hem. Is zijn faam niiet vermeld in de Gazette van vandaag? Hij wierp u gister met een slede omver. Hij scheen in scherts te spreken, maar Dane gevoelde dat de scherts kwam van iemand wien, zijn tegen woordigheid hier onaangenaam was. Ik heb geen Russische manie-, ren, antwoordde Dane op beleefden toon. Mijne taal was niet krach tig genoeg om uw paarden ondier bedwang te houden,. Gij moet mij d'at. loeren, Vorst. Fékla keek hem glimlachend' aan. Maar wij, hebben ten minste leeren vallen, zei.de zij. En hebben er geen letsel van? Letselik denk er met genoe gen aan. Gij moet mij nog eens naar de Sparrowhcuvels rijden. Otto geeuwde en bespeurde Olga. Zijt gij vandaag nog naar de kerk geweest, vroeg hij op onver schilligen toon. Zij zat dicht bij hem op de sofa, en gaf grimmig ten antwoord Wat gaat u d'at aan? Zeker gaat mij dat aan. Is de thee gereed Hij geeuwde opnieuw en trachtte te hooren wat Fékla tegen haar vriend; zei. Dane bespeurde spoedig dat zijn bezoek aan diit huis vruch teloos wezen zou. Hij waagde het niet een woord te spreken in te genwoordigheid van dien, herson- loozen jongen man-, die van Fékla ten volle de plichten van, bloedver wantschap verwac-htte. Niettemin durfde hij een woord tot Fékla te uiten, toen de anderen met elkander spraken. Ik ben dwaas genoeg geweest, dat ik de paarden gistren niet eerst had afgereden. Binnenkort zult gij wel zoo vriendelijk zijn om te ko men, ik zal beter1 oppassen. Zij wendde haar gezicht af. Binnenkort, zal lang duren, zei zij. Waarom? Ik vrees dat het moet gij kunt het niet begrijpen, en. uitleg gen kan ik het niet. Is uitleggen zoo moeilijk Stil, zij luisteren,En toen zei zij luideArmie man, hebt gij werkelijk zooveel behoefte aan thee Ik versmacht, Fékla gaf Otito ten antwoord. Een knecht bracht een dampende samovar binnen en Dane keerde zich naar het venster, zag over het bevroren park; de storm die over d'e stad loeide toen hij naar hier reed', raasde nu woedend over het huis! Zoo d'icht viel de sneeuw, dat de omliggende bosschen niet zicht baar waren. Een scheme oostenwind wee klaagde door de boom-en en dreef ijzigen mist tegen 't dichtbevroren venster. Hij zag in dat het een verschrik kelijke nacht zou worden. Moskou levert mij nog al wat ondervinding op, klaagde hij, ter wijl hij een kop thee van Fékla aan nam, het boste van den winter eni het ergste. Het zal mij verwon deren, wat ik doen kan om terug te koeren naar mijn hotel. Oh 1 maar gij kunt niet terug gaan, riep Otto Demi dof f. Ik denk er in 't minst niet over. Ik blijf hier een maand lang als het weder niet verbetert. Lord' Dane zal hier blijven, zei Fékla bedaard, en tot hem gekeerd verklaarde zij Niemand in Rus land verlaat een huis als het zoo stormt als nu. Gij zoudt d'ood'vrie- zon. Nu was het Olga's beurt. Daar bedenk ik, zei zij, dat de graaf er in is. De graaf 1 riep Dane uit. Ja, graaf Varso; hij komt hiei logeeren. Die arme kleine man-. Hij is ook maar een halve Rus. Zij begonnen de verdiensten, en

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5