paar uren in het leven teniigroe-' pen, dan zoude, cDe werkelijkheid van het tegenwoordige hle<m als een dwaze droom voorkomen. Hij zou die niet alléén zijn fort „Amster dam1" tot een stad' aangegroeid zien, die wel is waar niet die re- georingszeftel Van die Amerikaan- sche Unie zelfs niét die hoofdtetad van den Staat New-York is, maar tooh do eerste en die grootste stad der nieuwe wereld eni het hoofd van. alle steden dér Uni'e. Hij zou ook verwonderd opzien, dat het N o ord-Amerik aans che werelddeel welks atlanibischen, oevers w:el is waar geheel, maar welks oevers aan dte Zuidzee toenmaals slechts bekendl w'aren tot 40 graden N. B. en van welles binnenlanden men nieit meer wist dan zoover de ebbe en vloed in Hudson, en Lorenzo reikten; tegenwoordig eenige klei ne districten uitgezonderd, door blanken volk planters bezet is te r wijl de toen zoo gevreesde rood huiden, in de als oasen tuissc-hen de bewoonde plaatsen gelegen wil dernissen, hun nabij zijnd" uitster ven wachten, of hunne nog onaf hankelijke jaebtgrondien door tele- graphen en posten, jaarlijks zien verkleinen. De opgeroepen geesten der oudé Hollanders zouden niet zoo verwonderd zijn dat hun. taal; evenals de roodhuiden, verdwenen ds. Reeds in eerste helft der 17e eeuw kwamen de Engelsche kolo niën, zoowel die van het Noorden, als van het Zuidten,, altijdi nader, en Jamestown in Virgimië (nu ver woest) was toen een plaats, van meer belang dan1 het fort Amster dam; Aan twisten ontbrak het ook niet. daar de Engelse-hen aanspraak De maakten op Nieuw-Nedlerlandl. Hun ne schepen voeren die Hudsom-rivier op terwijl zij, beweerden da,t, vol gens het recht der ontdekking, dte rivier hun toebehoorde, daar Ja mes Hudson een Engelschman was. De wakkere deVries was niet wei nig vertoornd over zulke aanma tigingen en hij ried dein comman dant van het fort Amsterdam aan,, dat hij een Briischen koop vaarde i die onder dit voorwendsel die „Groo- te rivier" wa9 opgevaren, zou ver welkomen miet boonien uit dien ach t ponder. Sneeuw in Juni Het weer leek sedert eten paar weken meer op Maartsch dan op midzomersch: overal is de tempe ratuur zeer laag; te Meran, in Ty rol, is zij zelfs winterachtig en de gebergten van ZuidJ-Tyrol, Karin- thië en Stiermarken, liggen tot in de dalen diep onder de sneeuw, terwijl in het Ertsgebergte aan die noordelijke grens van Bohemen een sneeuw orkaan woedt. Zelfs in de oostelijke provinciën van Frankrijk is het feitelijk win ter. Op dein Elzasser Belchen ligt de sneeuw 2 centimieter.» dik en te Pontarlier heeft het Woensdag den gaheielen dag gesneeuwd. Te Gharn- bery viel den heelen dag een ijs- kcrudie regen en de omliggende ber gen dracren- sneeuw. De meteoroloo'gan trachten troost te brengen met d)e mededteelmg, diat lage temperaturen voor Juni geen -zeldzaamheid zijn en dat de tegenwoordige het gevolg zijn van een gebied van hoogen luchtdruk boven dte Britsche eilanden,, terwijl boven Zweden, hlet Oostzeegebied, en Midden-Du itschland hardnek- te Berlijn. dien de bladeren der palmen toefluis teren: „Het is te laat! Ge krijgt uwe jeugd toch niet terug!" En de zacht- ruischende zee murmelt: „Leer te lij den, zonder te klagfn!" Op Korea. De bekende repubiike/insehe staats man Sloan© F asset! is na een lang durig verblijf op Korea, waai* hij handelsbelangen hoeft, to New-York teruggekeerd. Hij heeft aan een journalist gezegd dat het land bui tengewoon rijk aan dlelfstoffen is, veel rijker dan nnen tot dusver ge loofd had. Wat dten politioken toe stand op Korea betrof, twijfelde er daar niemand' aan dat het vroeg of laat tot een botsing tusschem Rus land en Japan zou moetent komen. Rusland moet en wil een ijsvrije haven in het oosten hebben otm het grootte werk van den Trans-siberi- schen spoor te bekronen. Japan kan, afgescheiden van alle Groot- Japansche aspiraties, niet gedoogen d'&t Rusland zich op het een of an der punt in Korea nestelt, want Tsjoesjima, de westelijke bezitting, van Japan, is maar 30 mijlen ver wijderd van dte haven van.Foftsan, aan de zuidelijke spits van Korea, en als een vreemde mogendheid daar eenmaal voet heeft gekregen; is het slechts een kwestie van tijd d'at Japan zelf bedreigd zal worden. Voor Japan is hot feitelijk een le vensvraag om Rusland op een af stand te houden, en in het rijk van den Mikado ziet men dlit zeer goed in. Men is graag bereid, groot© of fers te brengen om aan Rusland's omdrongen paal en perk te stellen. Fasselt meende dat er maai* één vreedzame schikking van1 de kwes tie mogelijk was, namelijk dat de mogendheden de onafhankelijkheid en onzijdigheid van Korea waar borgen. Arraenisck spropkie over Napoleon. Een Armeniër in Consfcantinopel heeft het sprookje hooren vertellen door een zijner landigenooten, een ouden marskramer, die lezen noch schrijven kon: en veel dn de koffie hui zen kwam. Het sprookje van den groeten keizer is van dezen inhoud „Panaperte (Bonapart©), in Frank rijk geboren, was, een machtig ko- jiing en, een groot veroveraar. Ve le landen heeft hij veroverd;, ook Egypte. De Arabieren verdreven h'em echter en sloegen zoo vela Fraroschen dood; dat de lijken op gehoopt lagen tot aan de spitsen dier minaretten van de groote mos kee te Gaïro. Toen Panaportei geheel Europa veroverd; had, ging hij' ook naar Rusland om dat te veroveren. Zij ne Czaarsche Majesteit de Keizer van Rusland geraakte in angst en vreeze. Niemand wist hem te ra den. De Czaar herinnerde ziich toen een oudten Arrnenischen generaal, dien hij naar Siberië had! geban nen. Hij gaf bevel, dat de Armeni sche generaal bij, hem zou komen. De oude generaal kwam en gaf den Czaar den raad Petersburg en allo Russische steden in brand te ste ken. En het- geschiedde, zooals de generaal bevolen had. Toen nu Panaport© alle stedlen tat) aschhoopen verkeerd zag, zend© hij„Daar moet een Armenische generaal achter steken; d'e Russi sche boeren zijn niet in staat zoo iets te verzinnen. Dei Fransc-he soldaten marcheer den steedis vertdler zonder maar een enkelen. Ruissischen soldaat te zien. Intusschen werd heb winter. Wat moesten al die soldaten zonder winterkleedïng en behuizing be ginnen? Napoleon bad -een grooten mantel. Eiken, nacht sloeg hij diien om en la's in de sterren, tot zijne oogen moed© wierdeni. Op zekeren diag vroeg hij om zijn mantel, zon der te wachten, dat het nacht werd. Hij wist, dat hot spoedig zou gaan sneeuwen. En het begon ook te sneeuwen. En. er viel zooveel en,eeuw, dat de geheel© armee in gesneeuwd raakte. Toen kwam de oude Armenische generaal met de ftussen uit de schuilhoeken plotse ling te voorschijn, en nam Napo leon en allen die van, dei groote ar- m'ee nog in het Heven waren, ge vangen. De Czaar wildle dien ouden gene raal een© belooning schenken. Deze het onverd'ienstelijke van hunnen gast te bespreken; en braken af door zijn onverwachte komst in dte kamer. Zijn gezicht was roodi d'oor do vorst en den windzijn handen Waren bloedeloos. Er hingen sneeuwvlokken op z,ij,n wangen. maar het kwaadaardige van zijn klaagtoon 1'ogensLrafte Olga's ver wachting. Wat een verschrikkelijk land; barstte hij uit. terwijl Fékla hem een plaats bij het vuur gaf, is het niet een buzzard (muisarend), zooals de Engelschen zeggen, Lord Dan© Ol'ga klapte in haar handen. Hij; meent een blizzard, juich te zij,. hij meent een bl'izzard. HOOFDSTUK X. De storm. De storm die de bewoners van Moskou naar hunne woningen had gedreven, verhief zich bij het val len van. den, nacht tot nog groofcer hevigheid. Hij blies iedter uur vin niger, en beukte het onbeschutte palei's als een eenzame rots in het midden dier ze©,. Bosschen en tuinen lagen in de J'iepste duisterniser kwamen ver- echter weigerde elke belooming, maar begeerde weder te keeren naar Siberië, waarheen hem die machtige heerscher van het Russi sch© Rijk verbannn had. D Czaar liet Panaporte met gloei ende ijzers d'e oogen uitbranden en hem toen naar een kasteel bren gen waar hij. levenslang gevangen zou zitten. Twee Russische gen darmen stonden nacht, en dag voor zijne kamer. Maar Panaporte was een buitengewoon slim en verme tel man. Op zekeren dlag vertelde hij aan de gendarmen, dat hij' zijn einde voelde naderen, en vroeg hun een priester te halen; hij wilde biechten en het Laatst© avondmaal houden. De gendarmen haalden een Pope en stoten hem met Pana porte op. Hij greep den Pope aan en ver worgde hem. Toen trok hij de kl'eedteren van den Pope aan en ver liet dé gevangenis en kort daarna Rusland. Hij vond. hoewel hij blind' was dat doett hem niemand1 na den weg naar Engeland, waar hij eindelijk stierf. Hij Met een tes tament na. Het testament hield niets dn dan den volgendleni raad De vij anden van Rusland moeiten het nooit aan de zijde dier Oostzee aan vallen. want aan die zijde is het onverwinbaarhet moet geschie den van de Zwarte Zee uit. Die raad'1 werd in den Krimooiiog op gevolgd. Dit is het Armenische sprookje van Koning Panaporte. New-York voor 250 iaren. Vroeger droeg New-York niet zijn tagenwoordiigen naam., maar werd Nieuw-Amsterdam gemoemd. Ook dte rivier waaraan het lag en die naar haar ontdekker, Jameis Hud son heet, werd door de 'eerste volks- ianters de „Groote rivier" of Mau- ritiius-rivier genoemd; Hudson was toen' (1609) in dienst van ©ene Hol- landsch© compagnie en het doiel zijner reis was dei ontdekking van een noordwestelijke doorvaart, voor welker uitwatering hij: in het begin de Huidsomrivier nog hield. Na 1609 begonineni die Nederlanders de kusten van het tegenwoordige Nieuw-Engelandi te bezoeken. Hun eerste tocht daarheen bad waar schijnlijk plaats voor het jaar 1614, terwijl ruilhandel met die roodhui den, tegen, pelzen, het eerste verkeer gemakkelijk maakte. Het magazijn of fort dat d'e Hollandiers het eerst gesticht hebben in 1614 of 1615, was gelegen op Castte Island bij Albanië. Eerst na de grondveeting van de Westrlndisch© compagnie in' 16211623 maakten de volks- pl'anters groote voirderingeu en wierd' bet „fort Amsterdam" op hot Mahattan-eiland) (16251626) ge bouwd1. Het Holl'andlsohe gedeelte van New-York Is nog kenbaar aari zijn. onregelmatigen bouwtrant. De Hollandtec-he geslachten in de Ver eend gde Staten-, welken namen, van Buren, van der Bilt, Rensel'aar, enz., wiji zoo dikwijls ontmoeten; behooren tot dte oudste ingezetenen eni vormen een soort van patriciër- schap. Zij zijn ook n'og talrijk te Philadelphia dat evenzoo in het laatst© gedleelte der 17© eeuw ge sticht was. Die zich wil verplaatsen in d'e eerste volksplantingen, moet de „Voyagiën) van David Pietersen (Peterszoon), de Vries (Hoorn 1655) nalezen, ,e©n uiterst zeldzaam, werk. maar waarvan in 1853 te New-Yörk een Engelsche vertaling van Henri G. Murphy is verschenen. De Vries ondernam verscheidene ren,zen naar Nieuw-Nederland tusschern 1632 1644. De volksplantingen der Neder landers strekten zich toen slechts tot op een kanonschot afstanlds van het fort, „Amsfcemdlaib" 'op het Ma- hatt'an,-eiland uit, wabt het was niet geraden alleen verder landwaarts in te bouwen uit vrees voor dl© rood huiden. Long Island toen nog het Lang© Eiland genaamd], kri.'oelld© van Indianen, en do bewoners van de kleine volksplanting, door tje Vries gegrondvest, werden door hen vermoord, terwijl de invallen der Indianen in hutten en schepen, die de Hudson-rivier bevoeren, zeer dikwijls irn zijn schilderingen1 voor komen,. Kon mlen een oude Hollander, die nu reeds twee honderd jaren onder dte aar'dle van Miahattiani rust, een schrikkelijke geluiden uit den he mel als machtige, ruischiende wa teren en als een strijd van heerscha ren. Al wat leefde had1 een schuil plaats gezochtook in het hart van de stad was geen, teeken van leven. Allen die in de vroeg© uren van den avond nog met hunne sleden op den weg waren, galoppeerden naar de wallen eni vluchtten voor den orkaan. De doodel'ijko over winningen die do storm behaald© bleven onbekend voor do levenden. De stemmen van hen die verloren gingen bleven onverhoord, de storm voerde kritegen, de aarde, miet tegen menschen. Hoe ruw do nacht buiten was, in Veliki Paleis was leven. Fékla ge noot met de gasten die de grillig heid der fortuin haar had toegezon den. Mocht al een zekere verlegen heid tusschen haar ,en Dane be staan, hij schreef die toe aan de m erk waardige omstandigheden waaronder zij elkaar weer ontmoet- ten. Soms dacht hij, dat, zij berouw had over hare mededeelingen van gisteren en daarom zag hij hare gedwongenheid over het hoofd). Niettemin, moest hij toegeven, dat haar houding tot Otto iets meer was Op 25 Mei jl. is de internationale tentoonstelling van brandbluschmid- delen enz. te Berlijn geopend. Het aantal inzendingen is zeer groot (660), hiervan zijn 570 uit Duitschland en 90 uit het buitenland afkomstig. De tentoonstelling vindt dit jaar te Berlijn plaats, omdat de brandweer daar ter stede den 21en Mei haar 50- jarig jubileum heeft gevierd. Onder de inzendingen komt o. a. eene oude brandspuit uit Kiel voor van 't jaar 1720, welke vermoedelijk de oudste nog bestaande spuit van de wereld is. De afbeeldingen, die wij onzen le zersianubiedemzijnb]nsch-eni|ed- dan diie tusschem nicht en neef. De donkere blikken van Olga, die trots van Var so, schenen haar tot groo- tere vermetelheid uit te dagen. Zij was we,er eens het Licht en het le ven van het huis een vrouw die haar lot trotseerde-, terwijl anderen voor haar beefden. Dei logica barer handelingen verbaasde den man die gezworen had haar dien dag te redden. Zijn gebrek aan ijdlelhieid verborg voor hem- de werkelijke bedoelinghij wist niet dat zij bet rouw gevoelde over den dag van gister, uit vrees dat de, herinne ring daaraan, h'em een te hoogen prijs zou doen eiiiscben. Toen de lampen opgestoken wa ren en het gebabbel boven het ge weld van den storm, klonk, keek hij verbijsterd haar aan,. Het too- neel van die bijeenkomst was Fé kla en haar leven waardig. Naast haar elleboog zat de man die ge zonden was om haar te verstrik ken Onésimte Varso haar oude vriend, zooals zijl beweerd©. Als hij haar bespieder was, dan was er naar Dane's oordeel geen beter ko mediant in geheel Rusland. Zijn oogenschijnLfjke goedaardigheid, zijn zachte aangename stern, zijn dingsmiddelen bij de Berlijnsche brandweer in gebruik. Links boven is eene oude Berlijnsche brandspuit, die nu natuurlijk door meer moderne is vervangen, daaronder ziet men het red dingswerk door middel van den red^ dingsbuis en het vangzeil. Rechts is een reddingsladder afgebeeld beves tigd op een vierwieligen wagen. Zulke ladders vindt men in verschillende constructies en men tracht zooveel mogelijk het volmaakte nabij te ko men. De Berlijnsche brandweer staat op een zeer hoogen trap. In ons land kan alleen de Amsterdamsche dito met haar vergeleken worden. vaderlijke belangstelling ini alles wat in dit huis omging, zou onder andere omstandigheden, een genoe gen zijn om er kennis mee te ma ken. Hoezeer hij' dien Engel'schrnan had1 gewaarschuwd! dit huis te mij- dén, hij scheen dat nu geheel ver geten te zijn. Geen woord' van ver rassing, evenmin een vragende blik, gaf zijn bevreemding to ken nen of, wat meer zegt, zijn onge noegen. Vlug en vlot oven1 deze of geen© stad sprekend, of ovetr den een of andieren staatkundigen zet of over een krijgsvoorval1 hij h;ad altijd een krinsr gewillige toehoor ders om zich heen. Dane dli© naar hem luisterde, vroeg zich af Zou dte Engelsche waarheid of leu gen hebben geschreven Het was niet te gietooveni, dat een man met zulke gaven een zoo ge meente rol kon spelten. Het was inderdaad een vreemd gezelschap en juist toch een dat Dane belang inboezemde'. Zijn ge gronde twijfel gaf een zekere be koring aan dte noodzakelijkheid bij den nooddwang die hem dwong om in het paleis te vertoeven:Hij was er gekomen om de meesteressie van dat huis té waarschuwen,. Wat er kig lagere drukking blijft heer- scheni. wat het ontstaan van) koele vochtige moorden- en noordwesten winden tengevolge heeft. Een schrale troost! In het zuiden van Frankrijk, waar hagel storm, en groote schade ;aan( d© wijnoogst hebben toege bracht, vaat mem het weder corri- geeren, met hagelkan'onneni, die de hagelwolken moeten uiteendrijven. Zorgen en onze hersenen. _Dc moderne wetenschap geeft ons op bijzond'er klare &n leerzame wijze een begrip, hoe zorgen dooden kunnen. Vele bekende physiologen, die nauw gezet alle ontdekkingen met betrek kin tot de kennis der hersene'n heb ben gevolgd, verzekeren, dat 20 pet. van de sterfgevallen, welke aan ver schillende oorzaken worden toegeschre ven, in werkelijkheid! door zorgen ont staan. Onbemerkt, doch zeker, woekert het kwaad voort, blijft zonder verpoozing de hersenen bezig houden, onder den Cvorm van een idee fixe, waarvan men zich niet kan ontdoen, en zooals een geregeld ter zelfder plaatse neervallen de druppel ten slotte een steen door boort, zoo verwoesten de zorgen met onbarmhartig langzame zekerheid, de machtige hersencellen, de heerlij're or ganen. die, in gezonden staat, gezond heid aan lichaam en geest schenken. Zorgen verooorzaken steeds een ze kere opgewondenheid, doch als ze tij delijk zijn of slechts nu en dan voor komen, werken ze niet zoo schadelijk. De hersenen kunnen voorkomende, niet al te hevige schokken wel verdra gen doch zijn niet in staat aan door- loopende onrust weerstand te bieden. Da werking van vooi'tdurende zor gen op de hersenen kan niet beter wor den voorgesteld, dan als een aanhou dend zacht en zeer geregeld hameren op den schedel. Een reinigende ge dachte, waarvan men zich niet kan los maken, doet het weerstandsvermogen der gevoelige cellen allengs verminde ren en verwoest die organen, welke zoo oneindig fijn en teeder zijn, dat alleen een beschouwing onder den microscoop ons daarvan een denkbeeld kan geven. Dus in ieder geval geen onaoodige zorgen zich scheppen, zooals velen ge regeld doen, en vooral denken a«.h „Mensch, erger je niet." Felix Faure. Dinsdagmorgen werd op de mooie begraafplaats Père la Chaise, die Pa rijs voor Frankrijk's groote mannen heeft ingericht, het stoffelijk overschot van president Faure overgebracht uit het vooiioopige graf naar het praal graf. President Loubet was bij de plechtigheid tegenwoordig. De kist was gedekt door de Fransche vlag. Voor lezers die wellicht dezen zomer Parijs mochten bezoeken, zij meege deeld d'at het praalgraf is gelegen aan het einde van den stijgenden hoofd weg; iets naar rechts dus in de on- middelliike nabijheid van het luister rijke wit marmeren monument „Aan de Dooden." Hij slaapt thans bij zijne schilder- wier werken hij in zijn le ven zoo lief had. Het nieuwe monument is zeer schoon. Het bestaat geheel uit graniet, met een sarcophaag van hetzelfde gesteente. In brons ziet men den President uit gestrekt op zijn praalbed. De driekleu ren vlag is er over heen ere drape er d. De eenige versiering is twee bron zen kronen, en de inscriptie luidt een voudig: FELIX FAURE, 1895—1899. President van de Republiek. Esn zonderlinge tentoon stelling* In Augustus a.s. zal te Kopenhagen een intrenationale tentoonstelling wor den gehouden van... rattenvallen en toestellen, om ratten te dooden. Er zijn verscheidene prijzen beschikbaar gesteld. ChineescR hofleven. Hierover bevat de Chineesche cou rant „Hsi-wen-pao" een beschrijving, waaraan de „Ostasiatische Lloyd" eenige bijzonderheden ontleent. Voor de ontvangst van den keizer en 'de keizerin-regentes waren te Sih- gan-foe zoowel het nan-joean, het pa leis van den gouverneur-generaal, als het pei-joean, het jamen van den gou verneur, ingericht. In beide paleizen waren de muren voor die gelegenheid rood beschilderd. Het hof nam eerst zijn intrek in het paleis van den gou verneur-generaal, maar ging later over naar dat van den gouverneur, omdat waar mocht zijn, vam wat dte Enged- sohe hem bad meegedeeld, Fékla ten minst© moesit het weten. Mis schien dat de. avond hemi nog de gelegenheid aanbood, die dte dag hem had onthouden. Hiji had zich- zelve gezegd, dat hij, geen uur had te verliezen en aan dei waarheid daarvan hield hij vast, want was Fékla werkelijk in gevaar, dan zou heb hem misschien morgen, oinmo- geiijk zijn haar te waarschuwen. Herhaaldelijk overdacht hij de woorden die Varso tegen hem bij de deuir van zijn kamer in Albany had' gesproken Zulk een wouw gaat naar het altaar of naar do mijnen. Het werkelijk geheimzin nige in 's mans tegenwoordigheid in dit huis, bevestigde volkomen dte medtedeelmg der Engelsche. Wanneer Fékla een gevaar was voor' hiaar vrienden:, hoe kwam het dan, dat de graaf zoo geneigd' bleek tot die vrienden te behooren? Wat invloed of macht zou zijn naam redden als die dag aanbrak? Of aangenomen dte mogelijkheid vain gevaar, in welk licht beschouwde Fékla dan deze nieuwe gasten? Waren zij, alleen miaar deelnemers in hare tegenspoeden of gevoelde het pei-joean ruimer was. Het nam joean werd daarop gemaakt tot jamen van den gouverneur, maar de hoofd deur omdat de keizer er vertoefd had, voor altijd gesloten. Voortaan mogeD slechts de zijdeuren voor liet verkeer dienst doen. In het pei-joean ,waar het hof nu is, gaat men in en, uit door de recliter- poort. De hoofdpoort en de linker poort zijn, evenals de hoofdpoort van het paleis te Peking, met Spaansche ruiters versperd. Boven de hoofd poort hangt een bord met de woorden: Hsing-koeng (reis-paleis). Door de rechtsche poort komt men eerst in de hallen, waarin de leden van den Raad van State, van de1 zes roote en de negen, kleine ministeriën, de gouver neur ,de schatbewaarder en andere ambtenaren, voor zij in gehoor wor den ontvangen, antichambreeren. Aan den ingang staat de keizerlijke lijf wacht. Op een roode strook papier staat waartoe elke afdeeling van het gebouw dient. De groote hal is verlaten en leeg, Links ervan is een gebouw voor ge heime audiënties, rechts een ruimte waarin de ambtenaren zich terugtrek ken. Midden in de troonzaal staat een in zessen gedeeld scherm. Twee vak ken ervan zijn open. In de opening is de troon geplaatst die met gele zijdé overwelfd is. In een tweede hal staal ook een troon, links daarnaast ligt de audiëntie-zaal, rechts een studeerver trek voor de keizerlijke prinsen. Ook een derde hal heeft een troon in het midden, de kamers rechts en links ef- van worden bewoond door de keizerin, regentes. De keizer heeft zijn intrek in drie kamers ten oosten van de tweed© hal. De kroonprins heeft drié. kamers ten westen van de derde hal.' Alle kamers worden niet Europeesche veiligheidslampen en kaarsen verlicht. De keizerin-regentes heeft sedert haar aankomst te Sin-gan last van een maag-katarrhe, een gevolg van het kli maat. De keizer is flinker en gezon-1 der dan te Peking. Hij speelt dik wijls met de eunuchen en lacht even als vroeger maar het komt ook wél voor ,dat hij ontstemd is, en dan zijn kwade luim tegen de eunuchen bot viert Van den cijns die uit alle prbp. vincies inkomt, laat de Keizerin-wë- duwe nauwkeurig boekhouden. Zij geeft er veel van weg aan de ambtena ren. „Vreugde en smart strijden in haar als zij al deze dingen ziet. Dé Keizer schreit slechts als hij ze be kijkt." Als de Keizer in het park wil gaan wandelen en een eimuch plotse ling ergens opduikt, verbergt de Kei zer zich dikwijls achter de deur of gaat snel naar zijn kamers terug. Daarom denkt men dat hij zeer arg wanend is. De kosten van de keizerlijke tafel zijn door den gouverneur Tsin op on geveer 200 taëls gesteld. Te Peking plachten de eunuchen dagelijks een menu met honderd ganzen aan t.c bic den. Te Sin-gan-foe waren in den eer sten tijd alleen kippen, visch en een den te krijgen, maar nu de bezendin- gen uit de provincies zijn aangekomen, verschijnen er weer zwaluwnesten, haaienvinnen en ander© delicatessen op den discb. De Keizer eet graag kool uit Sjantoeng en meestal weinig vleesch. De Keizerin-regentes heeft liefst meelspijzen. Er komen maar on geveer tien gerechten op tafel, waar van de Keizer er maar een of twee eet. Verleden winter dronken de Kei zer en de Keizerin-regentes geregeld melk, en hield het hof daarom zes koeien. Het salaris van kozüns- Edward. Het Engelsche parlement bepaalde in de vorige week het inkomen van koning Edward met 355 tegen 52 stem men op f 1,320,000 's jaai's, behalve het inkomen uit de domeinen. En dé heele z.g. „civiele lijst" de gezamen lijke inkomsten voor de, hofhouding is bepaald op ruim 7 millioen. De som van f 1,320,000 is, zegt „the Economist," niet bijzonder hoog. Zij is nog niet de helft van wat een aan tal lordt jaarlijks aan inkomen hebben en stellig nog geen derde van wat b.v. lord Ivcagh elk jaar verteren kan. Wel onderhoudt het land ook nog 's ko- nings paleizen; maar de staat, dien de koning daar heeft op te houden, eischt nog bovendien groote sommen. Een vergelijking met andere landen werd in het parlement voorgelezen van de geheele civiele lijst, dan ook wat aan prinsen enz. wordt toegelegd uit de Staatskas, en wel het volgende lijstje in afgeronde cijfers: Rusland 33 millioen gulden, Pruisen 9 1/2 mil- lioen, Oostenrijk ruim 8 1/2, Italië bij- zij in haar hart belangstelling voor h'en Zij had! veel geledten en een vrouw keert zich spoedig tot hen dlie er over denken om zich te wre ken. In die gtedachtvolle oogenblik- ken; vreesde hij dat zij misschien een dwaasheid had' begaan voor de gevolgen waarvan hij haar niet kon redden. Zulke bespiegel ingen maak ten hem stil en zonderden hem af van de. anderen. Stak Varso de ka mer oyer om met hem, te pratien, dan luisterde hij gaarne naar hem, maar vernam niets dan gewone dingen. De graaf speelde zijn spel. daarvan, was hij nu zeker. Wij d'oen onze aardige gast vrouw overlast aan,, maar zij is, te beleefd om ons te dooden, zouden de oudte Russen zeggen. Er zijn nachten; in Rusland1 waarin het d'oodelijk zou zijn op straat fo we zen, Lord1 Dame. (Wordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 6