NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. IPrinses Fékla 18e Jaargang Woensdag 26 Juni 1901. No. 5511 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20 ^an regels 50 Ots.iedere regel meer 10 Cts. B ai ten het Arrondissement Haarlem Yoor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), *8 de P1^8 der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 df. IGroote letters naar plaatsruimte. Bq Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door bet gebeele Rijk, per 3 maandenr M 1-65 Reclames 80 Cent per regel. Afzonderlijke nnmmers0.02% /gAr«L» BureauxGebouw Het Spaame, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37% Telefoonnnimner der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122, de omstreken en franco per post 0.45 Intercommnnale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks» behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DATJBE Co. JOHN F. JONESj Succ., Parijs 3D»* Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 26 Juni bevat o.a. De inval in de Kaaptolonie, Jamestown weer door de Boeren genomen, De organisatie van het Boerenleger, Verkiezingen Tweede Kamer, De zangwedstrijd van „Crescendo". Officieele Berichten. De BURGEMEESTER Tan Haar- lem, brengt bij de®e ter kennis van de ingezetenen dezer gemeentediat het op den 19en Juni jl. executoir verklaard voljaars kohier No. 11 op de Bedrijfsbelasting dezer Gemeen te, dienst 1900/1901, op heden aan den ontvanger der directe belastin gen is ter hand gesteld. Wordende de ingezetenen tevens herinnerd!, dat die belastingschul digen verplicht zijn hunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Haarlem, 24 Juni 1901. De Burgemeester voornoemd, DE HAAN HUGENHOLTZ, l.-B. Politiek Overzicht. De „Daily Mail" is waarschijn lijk niet erg op zijn gemak, bij het bericht, uit Kaapstad ontvangen meldende dat da inval in de Kolo nie zich steeds verder en verder uitbreidt. Zooats verder aan het be kende jingo-blad geseind wordt, krijgen de Boeren overal reoruten en paarden en hebben zij zich ver spreid over d'e geheele Oostelijke en Miidlland'-districten. Een bewijs dus dat de bevolking aldaar ziioh krachtig begint te weren, natuur lijk ook zeer verbitterd door die ve le en zware vonnissen door het z.g. Hoogvenraadshof uitgesproken, en waarvan wij nog gisteren zeiden, dat ze juist geschikt waren om de. geheele kolonie in opstand te bren gen. Men weet niet waarover zich meer te verbazen over het stout moedig optreden der Boeren die daar over 7000 tot 10.000 man moe ten beschikken- (altijd volgens de „Daily Mail") of wel de machteloos heid der Engelechen, die met hun- na reusachtige troepenmacht zoo weinig kunnen uitvoeren en e.r niet eens in weten te slagen behoorlijk de verbinding tusschen Pretoria en Kaapstad te onderhouden. De Bóe ren-invallers zijn pu weer door gedrongen tot Willowmore, vrij zuidelijk gelegen en in het hartje van het Engelscbe gebied. De groo te Kritzinger is er in geslaagd, Jamestown in te nemen, dat nu voor de tweedie maal in handen der Boeren is. Hij heeft dit schitterend feit volbracht niettegenstaande er een Britseh garnizoen van 8000 man met kanonnen in het naburig Ali- wal-Noord lag, welk garnizoen evenwel totaal werkeloos bleef. Men ziet het. 't Is weer het oude liedje. De E-ngetechen vastgekteis- terd aan een olek, durven zich daar niet goed buiten begeven om- met de ander me mende Boeren den gue- rillarkrijg aan te vangen:. De zonen Albion's kruipen angstig samen rondde „Union Jack", die wellicht den lamgaten tijd in Zuid-Afrika gewapperd heeft. Van de vrede zal nu wel voor- loopig geen sprake zijn en mochten er weer eens van- die berichten op duiken, dan- zal men weldoen, ze zeer sceptisch te beschouwen. Trou wens we beginnen er langzamer hand aan te wennen. De meeting van- miss Hobhouse moe-st weer worden uitgesteld', aan gezien de kerkeraad van Westmin ster Chapel heeft geweigerd, de kerk te verhuren voor het houden, van een meeting. Alsof men op deze manier de ge lukkig ook in Engeland steeds veld winnende Pi*o>-Boor-beweging zal keeiren. Integendeel, zulke hande lingen zullen: het verzet tegen de Jingo-tactiek eerder aanwak keren dan te1 niet doen. De Tory- pens mag d'en kop in 't zand steken zooveel ze wil en luid fan.faromee- ren. tegen alles wat voor d'e Repu blieken in de bres springt, struis vogel-politiek baat hier niet. Enge land wordt wakker,, al gaat het ook nog langzaam. Buitenlandsch Nieuws. Nieuws van Kitchener, Eie-n Maandag door Lord! Kitche ner uit Pretoria afgezonden te gram behelstSedert mijn vorige verslag hebben de colonnes, de vol gende uitkomsten verkregen: dood 41, gewond 27, gevangen ge nomen 160, overgegeven 70, buit gemaakt 41.800 geweerpatronen en 264 wagens, ongerekend' paaiden en voorraden. President Kruger naar Kei zer Wilhelm Een bericht van d'e ,Lokal-Anzei- ger", volgens hetwelk er onlangs onderhandelingen zijn aangeknoopt over het ontvangen van president Kruger door KeizerWilhielm, wo-rdt in welingelichte kringen te Berlijn voor onjuist verklaard met de bij voeging dat de omstandigheden niet veranderd ziin. De Keizer zal zijn reis. naar Noorsche wateren dit jaar den 8sten Augustus van Swi- nemünde uit beginnen, nadat hij den dag te voren prins Eitel Fritz te Potsdam als luitenant in dienst zal gesteld hebben. De uitgewezenen. De gedeporteerden commissie te Londen heeft Maandag besloten Lord Roberts dien, lldem Juli als ge tuige te hoorem, maar aanleiding van diens ingekomien brief. Roberts brengt dan kolonel Gironardl, den administrateur van de lijnen van de Z. A. S. M. n;a de Engel'sc-he be zetting van Pretoria, mee. De oommissie heeft naderhand 3 Zwitee-reche schriftelijke eischien voor schadevergoeding behandeld en achtereenvolgens afgewezen1, op grond' van verschillende excepties Een vierde Zwitsersche eisch werd aangehouden. Daarna behandelde de commissie twee schriftelijke eischen van Russen. Bijzonderheden omtrent het gehecht bij "Waterkloof. Uit bijzonderheden, betreffende het gevecht bij Waterkloof, dat 30 mijlen westelijk van Cradock ligt. blijkt dat d'e afdeeling d:er Midland Mounted Rifles, uitgezonden om Maian te achtervolgen. Woensdag te Waterkloof kampeerde. Krit zinger kreeg hiervan bericht en wachtte met een aanval tot het aan breken van den dag. De Boeren, vielen toen het kamp aan met een hevig vuur, juist op het cogenblik waarop de Engelschen zich gereed maakten om op te trekken. Het gevecht "duurde twee en een half uur. De Engelschen hadden 10 doo d-en en 11 gewonden. In den Oranj-^-Vrijstaat. Naar Reuter uit Kaapstad seint opereert kolonel Pilcher met goe den uitslag in het westelijk gedeel te van den Oranje Vrijstaat. Ee-ne vliegende colonne heeft Bultfonteim zonder tegenstand bezet op den 17en Juni. Tijdens de operatiën zijn er 8 gevangenen gemaakt, en 500 paarden met groote hoeveelhe den vee en wagens buil; gemaakt, 8 Gevangenen is niet al te veel. Hoeveel hebben de Engelschen er op dien tocht verloren? In een telegram uit Bloemfontein worden eenige nadere bizondenhe- den mede-gedeeld over het gevecht van Elliot met d'e W-et op 6 Juni, waaruit blijkt dlat de Engelschen er toen alleen tamelijk goed zijn- afgekomen. omdat zij op het laat ste oogenblik versterkingen heb-ben gekregen. Generaal Elliot, diie met de brigades van Lowe en Beth-une op marsch was van het oosten naar Reitz, had een afdeeling bereden infanterie ondier majoor Staden uit gezonden o-m een laager uit Heil bron te Graspan, op eenige mijlen van Re-iitz, aan te vallen. Bij een aanval in den vroegen ochtend viel het laager met 71 wagens, verschei dene gezinnen en- 100.000 patronen in handen van de Engelschen-. On derwijl was een afdeeli-ng bereden man-schappen in het gezicht geko men die de Engelschen voo-r hel corps van die Lisle aanzagen. Maar het was de Wet met 400 burgers. Het gros van- de Engelsche- troepen kwam kort daarna van Wilgerivier aan en verhinderde de poging om het laager te hernemen. Veertig Boeren werdien gevangen genomen en vijftien begraven. Do volgende onderscheidingen verspreiden door de toelichting die erbij gegeven wordt, ook eenig licht over de omstandigheden waaronder het gevecht is ^el-everd Majoor SI aden, van- de Oost-Y ork- shires, is bevorderd tot brevet-over ste „wegens de vermeestering met 200 man van een groot konvooi en de moedige verdediging van hetzel ve, ofschoon bij twee uren lantr door e-en overmacht van den vijand w-e rd aangeval! en Luitenant White, van de Gordon High Landers, heeft de- Distingui shed Service Order gekregen „om dat hij. nadat hij gevangen geno men was d'oo-r de Boeren (die hii voor Engelschen aanzag) aan- ziin bewakers ontsnapte- en zes mijlen, liep, zoodat hij kalomel De Lisle kom waarschuwen èn met hem ma joor Sladem's troepen kon ontzet ten." De organisatie van het Boerenleger. De correspondent van- de „Rhei- nisch-We6tfalische" te Kaapstad, schrijft met bewondering over dJe voortreffelijke organisatie van het Boeren-leger. Op het eerste gezicht schijnen, de Boeren verbrokkeld' in verscheidene o-p zichzelf opereerem- d'e groote afdleelingem, wier opera- tierveld in Transvaal ligt, en talloo- ze kleine klompjes die over het ge heel e oorlogster re in verstrooid zijn. Elke commandant, elke aanvoerder van- een handvol Boeren- schijnt op zijn eigen hand te opereeren zon der eenig verband met het groot e geheel. Zoo schijnt het, maar in werkelijkheid' is het heel anders. De Boeren hebben een soort van veldpost tusschen elkaar ingesteld die hei beele samenstel m zijn ver band ho-udt en het mogelijk maakt de krijgsverrichtingen volgens een algemeen plan te leiden. Botha weet precies, wat de la Rey doet of van plan is en beiden handelen in vol komen overeenstemming met de Wet en diens tallooze onderbevel hebbers die wederom over hun kar piteins bevelen. De Engelschen zijn wel baas in de steden, in hun gar nizoenen en- langs de- spoorwegen. Maar dë rest van het uitgestrekte land is in de macht vair. de Boeren en zij trekken er voortdurend in rond. Op moeilijk te ontdekken plaatsen hebben de Boeren gehei me stations e-n posten gevestigd die ee-n onafgebroken keten vor- men.Af en toe slagen de Engelschen er in zulk een post te ontdekken en uit te schakelen, maar dit komt toch niet veel voor en-stelt hem bloot aan onaangename verrassingen. De stations bezitten vooral voortreffe lijke paarden-, overvloedige voor raden levensmiddel en voor ruiters en paarden, schietvoorraad, klee- ren en zoom eer. Elk commando emi elk zelfstandig klompje heeft een aantel rapportrijders die nooit mee vechten-, maar enkel uitkijken. El ke verandering in een marsch, elke voorgenomen aanval, kortom alles wat wetenswaaidüg is, wordt snel aan den naastbijzijndeh- geheimen post gerapporteerd:van hier bren gen andere rapportrijders het be richt aan hum eigen commando's en zoo ontstaat er een samenwer king die d/e Boeren in staat stelt de Engelschen te overrompelen, op een dwaalspoor te leiden- of met overmacht aan te vallen. Men kan dit zien aan de samenwerking tus schen de Boeren-afdeel in gen in de republieken en de Kaapkolonie. Het is altijd hetzelfde spelletje de Boeren vallen in En-gelsch gebied., de En-gelechen trekken hen met een groote macht achterna. Daardoor worden d!e legers in Transvaal ver zwakt en dadelijk slaan de la Rey en Botha dan hun slag. Of het om gekeerde gebeurtde groote com mando's in het noorden trekken de Engelsc.he legere naar zich boe en in-tusschen werven d'e kleine klompjes Boeren in het zuiden weer ijverig manschappen of ver zamelen levensmiddelen en oorlogs behoeften. Uit China. De ..Times" verneemt uit Peking, dat de Russische gezant te Peking e-r de Chineesche regeering van heeft verwittigd, dat China de on derhandelingen over Man-tsjoerije dadelijk moot hervatten- n-ad'at de kwestie over de schadevergoedin gen, zal zijn opgelost. Nu zal China nog wel wat met die schadevergoedingen wachten Arme Keizer! Kielzer Wilhelm heeft Zaterdag voor het eerst actief deelgenomen aam de zeilwedstrijden te Kiel. maar hij kwam met zijn jacht, de Id'una, door hem zelf in hoogst eigen persoon bestuurd, nommer drie aan. Dat heeft den Keizer zeer verdroten en hij toekende bij de ju ry protest aan tegen de wijze van doen van de Cornet, een jacht dat voor het zij,me was aangekomen, en dat volgens den Keizer niet den ge heel en voorgeschreven wieg had af gelegd. Maar de Keizer kreeg nul op het rekwest en bLeef drie ge plaatst. Max Regis, Nauwelijks is Max Regis te Al giers teruggekeerd of de orde is er weer verstoord. De burgermeester achtte het noodig zijn vrienden van het balcon van het Raadhuis toe te spreken en deed dat op zoo waardi- ge wijze dat de tegenpartij aamlei- ding vond te protesteeren met hof gewone gevolgeen vechtpartij. De politie en de gendarmerie her stelden de orde na een twintigtal d'er grootste schreeuwers te heb ben opgeborgen. Da strijd op de Philippijnen. De generaal der Filipino's Cull ies heeft zich met zijn-staf en 650 man overgegeven- aan gene raai Summer. Algemeerte berJohten. DE OORLOG IN Z.-AFRIKA. „Central News" seinde Zaterdag uit Pretoria dat een konvooi van 179 wagens met voorraden.- voor Rustenburg, d'at veertien dagen ge leden uit Pretoria was vertrokken, veilig op zijn bestemming was aan gekomen. Op dem terugweg werd de afdeeling echter aangevallen door een aantal Boeren die de ach terhoede van het geleide hardnek kig bestookten. De Boeren waren in kleine groepjes gesplitst en vuur den voortdurend losse schoten af. Zij werden echter ten slotte ver dreven. De Engelschen brachten- ve- 1® vluchtelingen mede die waar schijnlijk alleen hebben- moeten dienen om als levendie borstwering het konvooi te helpen beschermen. De correspondent vermeldt ten slot- te met veel voldoening dht alle. trek ossen buitgemaakte d'ierem waren. Uit de verliezenlijsttusscheii Maclairten en Koekemoor, aan de wste-repoorlijn in Transvaal, is den 19den Juni een soldaat gedood ten gevolge van d'e ontploffing van een trein bij Standerton zijn d'enzeJf- dem dag 3 Nieuw-Zeelanders bij on geluk gewond luitenant Green- shields, van de yeomanry, is be zweken aan d'e wonden dlie hij had! gekregen in hef gevecht bij Groote afdeeling, 30 K.M. ten Z.O. van Zeerust. De stoomboot Montezuma is van New Orleans maar Kaapstad ver trokken met 1050 paarden. De ..Bloemfonteinsche Gazette" publiceert de namen van 150 burgers die den eed van trouw aan die En gelschen hebben afgelegd. Den 13en Juni is kolonel Galle- vey met 300 woudloopeire dlie naar huis terusr-sringem, twee oompag- n-iëm Munster Fusiliers en twee ka nonnen tegengehouden door 300 Poeren, die stork verschanst war rem in den Elandsbongmek. De co lonne was de drie vorige da?e-n zwaar beschoten. Kolonel Gallevey verstrooide die Poeren. Later vond men er 3 dood en 4 gewond op heb slagveld. Uit de verliezenlijst blijkt dat den 15en een Luitenant van. de ar tillerie bij Elandsbergnek door eom kanonschot in de knie is gewond. Hoe kwamen de Boeren daar aan kanonnen Fenilieton. Naar het Engelsch VAN MAX PEMBERTON. 16) Ik heb het opgemerkt, zei hij zoo zacht sprekende alsof hij tot zichzelf sprak. Niettemin: Hij aarzelde, en het kaarslicht bescheen een gelaat, zoo bleek, dat Dane dacht dat de ander wel een zeer oud man. moest zijn. Zeg mij ronduit uw meenin1 graaf, zei hij, wat wildet gij zeg gen? Beter ware het, al-s het anders was. Hij wachtte geen vraag af. maar ging ziin kamer binnen en sloof de deur. Op zijn beurt bleef Dane een poos op den drempel van zijne- ka mer staan., en vroeg ziohzalve af ■wat die- woorden zouden b-eduidlen. Hij las er het verlangen- in om hem me-e te deel'en dat het onverstandig was om Fékla in het paleis een be zoek te brengen. Hot toeval dat hem terughield was zoo duidelijk on voorzien. dat d-e woorden van den ouden- man in e-en meer algemeen-en zirn moesten worden opgenomen. Het was een herhaling van het beroep op hem gedaau, toen hij pas in Moskou was gekomiem, maar of het eem beroep van een vriend of vam eem vijand was, wist hii niet te zeggen-. Die overdenking hield hem een poos op zijn plaats bij de deur, maar opeens hoorde h" een rmeis- jesachtigen lach uit het andere ein de van. de galerij, ern daar z-ag hij vluchtig dat O ito Demidoff de klei ne O-lga in zijn armen had en. haar goeden, macht zei., eerder al-s mim- naar dan als vriend. Hij maakte zich beangst bij de gedachte dat zulk een mensch een gast was in Fékla's huis, maar daar hij niet verlangde te weten wat. er buiten hem omging, trad hij haastig zijn kamer binnen en sloot de deur. Het was een ruime kamer dlie eenmaal waardig geweest was tot het huis van Dolgorouki te beh'oo- re-m. Een kroon van Vönietiaansch glas, nu zonder kaareen., wierp stram ien van gekleurd licht uit. a.ls de vlam van ziin waskaars haar be scheen. Er was -een met snijwerk overladen ledikant, met behangsel geheel in navolging van, die dn de Parijsche hotels. Twee kandelaars voor een- met goud versierden spie gel geplaatst, liieten de verste hoe ken van. de kamen- in de schaduw. Hij kon zien dat d'e vochtigheid het blauw .en goud gekleurd behangsel papier had verkleurd, en dat eend- ge fijne gravures waren bedorven door bruine vlekken., die getuigden van verwaarloozin-g en verval. Bui tendien sprak alles van die armoe de van het huis en het weinige ge bruik. Ook de groote kachel, zoo welkom in een nacht als deze, kon de kille lucht niet overmeesteren, waardoor hot huis doortrokken scheen al-s door den walm van eem moeras. Dane huiverde toen hij zijn kandelaar eem plaats gaf. Hij vrees de zich een koorts op den hals te zullen halen. De beteekemis van Fé kla's veroord.eeli.ng werd in dit ijzi ge hol bevestigd. Zij was de mees- teresse van dit paleis, maar hare opperheerschappij was bespotting en kinderspel. Hij had gee.n bavaso meegebracht in dit huis, en beschouwde dien ko menden nacht als een. buitenpar tij, waar de menschen in tenten slapen mi-et uit voorkeur, maar uit roekeloosheid. De bottelier hadi hem, het is waar, nachtldeiedimg bezorgd. Een poging om de kachel tot haar plicht te brengen, eindig de in een verstik kenden stank, als vam brandend lakwerk en een dich te damp zweefde boven de klok i es en bloemen van glas aan d'e kroon en bleef er hangen. Hij liet de. po ging spoedig rusten, kroop diep on der de dekens en zocht de slaap. Fékla's hu-is hij was in Fékla's huis. Een jaar geleden kende hij haar maam niet. Dezen avond was zij de mees ter esse vam zijn le\ :n geworden. Er was in de omstandig heden van dat uur eem spotternij van het noodlot die zijn verbeelding overtrof. Hij kon de memfgte ka mers in d'e galerij, zich vooretel len de gezichten van de slapers zich voor den geest roepen, kon bij- ma in hunne harten lezen. Kleine 01,ga droomde van een man die haar had gekust ma-ar haar ook dadelijk weer vergeten zou. Fékla zelf Fékla berouwheb bend over hare poging om hem te vertoornen. hopendJe misschien op morgen of wanhopende of de morgen harer hoop wel ooit zou aanbreken. Wat zou het vreemd zijn als haar gezichtje hem ver scheen in zijn, slaap, en hii droom de dat hij naast haar stond,, en op nieuw besluiten zou tot het einde vam zijn leven zoo naast haar te -staan. Het was een onaangename nacht, zijne onrust verminderde de kou de, en hij ontwaakte uit een be nauwenden droom toen de huis klokken twee uren sloegen. Duide lijk boven het "ebuldior van den wind uit, en het gehuil van den storm, hoordte hij het slaan van- die groote klokken in de stad. en uit den omtrek van het paleis. Het licht dat er was in de kamer scheen rood en glooiend door d'e staven van de kachel. Hij wist dat hij mi et weder zou inslapen, en zeite zich overeind in hot bed om heldiemde-r te kunnen denken die korte rust had' hem goedged-aan en aan zijn geest nieuwe kracht bijgezet. Herhaaldelijk doorlie-p hij in den geest de gebeurtenissen van dien dag. Waarom was hij naar Veliki Paleis gegaan. Om Fékla te waar schuwen. dat een man. die als vriend toevlucht had! gezocht in dit huis, im werkelijkheid een vijand was. Hij was gekomen omdiat 't be slissende oogenblik ctear was. of wijl zij haar wil moest onderwer pen aan den zijne of voortaan alken den levensstrijd zou wagen. Hij was gekomen om haar hart en ziel en de liefde van een eerlijk mam aan te bieden, haar voor te hou den hoe lang de levensweg haar zou zijn als zij dien alleen moest ,gaam, en dat hij haai* een huls hoopte aan te bieden waar zij de meesfieresse moest zijn. Als ande ren tusschen hen standen, als de gelegenheid had' ontbroken, bleet het gevaar niet het minst de voor spelling van d'en nacht. Hij zei nog maals d'at Fékla moest weten dat er geen uur te verliezen was. Zooals Varso thans tusschen her stond, zou hij het morgen- nog m-eoi doen. Wat hoop beetondi er om een brief te schrijven die door d'e- spion nen in dit huis mi et geopend zou worden Hij begreep dat zulk een brief direct in Fékla's handen ge leed moest word n11 ij besloot hu dadelijk een brief te- schrijven.Van aHe denkbeelden scheen dit het beste toe. De menschen bi heldendaden in oogenblikkei

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1