het Spaarne bedroeg op 31 December 110. De verpleging geschiedde door zusters. De uitgaven werden, bestre den gedeeltelijk uit de opbrengst van den handenarbeid der kinderen. HetSt. Franciscu s-g e s t i c h t is in 1899 vereenigd en samengesmol ten met de Mari a-stichting aan de Kamperlaan. De ziekenverpleegsters-Francisca nessen van dat gesticht oefenden, haar liefdewerk uit mot 27 liefdezusters. In 1900 verpleegden en verzorgden zij 68 zieken in hunne woningen; in de Ma- ri-stichting zijn 230 zieken opgenomen en verpleegd, van wie 38 zijn gestor ven. Evenals voorgaande jaren heeft de commissie ter spij suit dee ling aan behoeftigenin den afgeloopen winter warm en krachtig voedsel doen uitreiken aan behoeftige huisgezinnen. In. den winter 1900/1901 heeft de uit- decling plaats gehad gedurende 16 weken, dat is een week langer dan in het vorige winter-seizoen. Zij ving aan den 10en September 1900 en ein digde den 30 Maart 1901. Bedeeld wer den 162 huisgezinnen met 853 perso nen, dat is 2 gezinnen en 67 personen meer dan in den vorigèn winter. Uit gedeeld werde 30875 portiën gekookte spijs, en 246 portiën droge gort aan Israëlitische gezinnen. wa.ai*voor in het geheel verbruikt zijn 3535 kilo gort, 350 kilo haverdegort, 638 kilo rund- vleesch en 350 kilo zout. Bovendien had op den 7en Februari, den dag van bet huwelijk van H. M. de Koningin, eene extra-uitdeeling plaats van 219 kilo spek en 446 kilo meel. In het afgeloopen jaar bedroeg het kapitaal der Stadsbank van Leening 50,000 (zijnde de gelden der gemeente, waarvoor geen interest is betaald) en ƒ12,900 (zijnde de dooi de ambtenaren gestorte waarborgfond sen, tegen interest opgenomen), totaal f 62,900. Successievelijk werden gelden tot een bedrag van f 24,000 als renteloos voorschot aan de gemeentekas ver strekt, welk bedrag weder op man daat door den gemeente-ontvanger werd terugbetaald. In het jaar 1900 werden beleend 97.092 panden, waarop is voorgescho ten f 273,718. Er werden gedurende datzelfde jaar gelost 95,632 panden, waarvoor werd terug-ontvangen f 271,005.50. Verkocht werden 1558 panden, die f 6659.995 opbrachten. Aan houders van pandbriefjes werd, wegens meerdere opbrengst van ver kochte panden boven de beleening, f 873.715 uitgekeerd. Het voordeelig slot van de rekening der Bank van Leenïng ad f 1088.04 ten behoeve der gemeentekas, is eene ver goeding voor het verlies, dat de ge meente zich getroost aan rente van het door haar gegeven, hierboven ver melde kapitaal van f 50,000, zoowel als voor huur van de gebouwen der Bank met de woning van den direc teur. Echter werden dit jaar vele gelden, welke anders in portefeuille moesten verblijven ,ten kantore van den ge meente-ontvanger overgebracht; door elkaar genomen genomen berustte aldaar een bedrag van ruim 10,800, en hiermede mag dus billijkheidshalve hst bedrijfskapitaal voor dit jaar ver minderd worden. LANDBOUW EN VEETEELT. De landbouw wordt in deze gemeente slechts op kleine schaal uitgeoefend. De binnen deze gemeente gelegen wei landen worden hoe langer hoe meer voor bouwterrein beschikbaar gesteld. De algemeene toestand van deu landbouw was gelijk aan die van het vorige jaar, doch voor den landbou-' wer ongunstiger. De excursie dor N. E. V. aid. Haarlem naar li^t Blectrische Centraalstation „Bloamendaai". Men schrijft ons: Op dien frisschen morgen der 23e dezer togen de leden der Nederland- 6che Electriciëns-Vereeniging, afd. Haarlem, na vooraf aan de Weled. Heeren Directeuren vergunning te hebben gevraagd, wat ons welwillend) was toegestaan, te zamen naar het lichtstation, met het daarvoor benoo- digde pompstation, reservoir en filters te Bloemendaal. Ons bezoek voorafgegaan door de fraaie, en door de technische gesprek ken aangename wandeling, langs het in aanleg zijnde Kleverpark. gold na tuurlijk eerst het keurig ingerichte model-station, waar ons de too te eer te beurt viel opgewacht te worden door niet minder dan de persoon van idien chef-directeur der Centrale zelf, den heer W. A. Groninger, die ons op die plaats hartelijk welkom heette. Zoo gingen wij, geleid door den di recteur, die ons van alles een duide lijk overzicht gaf, het machine-gebouw binnen, waar de Laval's stoom-turbine voor ons in werking gesteld werd, wat ons tot de overtuiging deed ko men, dat hier met miniinum-kolen- verbruik een maximale snelheid ver kregen werd, grooter dan eenig andere stoommachine hier te lande, met ge lijke krachtsontwikkeling, voorts za gen wij de Transformator, die de groote stroomhoeveelheid levert, be- noodigd voor de installation te Velsen. IJmuiden en te Zandvoort, de Meet- kamer waar de Volts en Ampère-me ters geijkt worden, de batterijkamer, het ketelhuis en de centufrugaal-pomp. Verschillende vragen door clc leden gedaan, werden alle even duidelijk en welwillend door onzen leider beant woord, wat ons allen in een recht dankbare stemming jegens dien heer deed komen. Zoo opgaande in het door ons be zichtigde werd de tocht verder voort gezet, onder leiding van den directeur, den administrateur den heer P. A. C. van Velsen, en onzen President, hoofd monteur der E. N. E. M. den heef J. den Hartog, naar het pompstation lig gende in het schoone park „Duin en Daal." Daar aangekomen zijnde, werd ons eerst een klein overzicht gegeven van do enorme kracht, die het persir~s- vermogen der daar aanwezige pomp up de wanden der pers bak ontwikkelt, door feiten gestaafd, ook deze machine werd in werking gesteld, wat geschied de door een electro-motor, die van uit de Centrale gevoed werd. Nadat ook dit produceerend toestel door ons. in zijn werking bezichtigd en begrepen was, gingen wij de duinen op. om na een gezonde klimpartij bet water-re servoir met de filters of ontijzerings- inrichting in aangenschouw te nemen. Daar onze dankbaarheid, voor de bijzonder duidelijke uiteenzetting zeer groot was, werd den beer Groninger in warme doch korte bewoordingen, door onzen President namens alle leden der N. E. V. hulde gebracht, wat beant woord werd met een gul: ,,lk heb het met alle pieizier voor uwe vereeniging over." Met de overtuiging, dat wij de di rectie der E. N. E. M. nooit genoeg zouden kunnen waardeeren voor die uren van genot met een leids man als mijnheer Groninger, namen wij afscheid, van de terreinen om na een korte wandeling in het park Duin eu Daal, welgemoed d'en terugtocht per E. N. E. T. naar de stad aan te vangen, waar wij circa 2 uur aankwamen, in nig overtuigd van de vooruitstrevende itteèeu van ons nog jonge bestuur, lot heil der leden. Onze eerste excursie mogen wij als welgeslaagd beschou wen, hopende dat ook andera directies bij een eventueel bezoek hun deuren voor de N. E. V. bereidwillig zullen openen, eindigen wij. Haarlem Zandvoort Spoorweg Maatschappij. In die maandi Januari 1901 was d!e opbrengst van het aantal ver voorde reinigers 1161.241, idem goederen, 207.30, idem diversen 74.88. Te zamen 1443. 42k Per dag en per kilometer 5.48. In de maand Februari 1901 was d/e opbrengst van bet aantal ver voerde reizigers 1200.71, ideim goederen 277.97. idleim diversen 63.16. Te zamen 1541.84. Per dag en per kilometer f 6.48. In het jaar 1900 was het a,an,tal vervoerde reizigers 225.187, waar van de opbrengst gedroeg ƒ45.378.34. idem goederen 7.300.121-, idem diversen 995.40^, te zamen 1 53.673.87. Per jaar en per kdlom. 6.314.57. Nieuwe Grensregeling. In ons vorig nummer is mel- dre~ gemaakt van het gedeelte van Haaxlemmerl iede c. a. dat bij Haar lem zou worden gevoegd; de grenslijn van die gemeente met Haarlem wordt als volgt "-etrokken: komende van Scho ten (Jan Gijzenvaart) naar den over kant van het Spaarne tusschen de boerderij van de familie Van dier Feijst en „Schooteroog", zuidelijk langs dien landweg in den Waarderpolder, in dezelfde richting door Veer- en Zui derpolder langs de Zomervaart, tus schen Poel- en Romolenpolder en ten slotte in Westelijke richting door laatstgenoemden polder over het Spaarne naar de Kraaiennestervaart. Heemstede. Vergadering van den Raad der ge meente Heemstede op Vrijdag 28 Juni 1901, des avonds half acht uur. Onderwerpen: 1. Besluiten tot het doen van af- en overschrijving en betaling uit de on voorziene uilgaven, dienst 1900. 2. Benoemen onderwijzeres. Voor dracht: Th. M. Kemna, M. Platvoet en A. Kluijver. 3. Request van mej. dewed. P. Hurig in zake grond vóór hare pe-rceelen. Ingekomen stukken. Tegen hedenavond 8 uur zijn we derom 3 ouders van kinderen opaeroe pen om voor de commissie tot wering van schoolverzuim te verschijnen, we gens overtreding der Leerplichtwet. B innenland. Vorstelijk bezoek. Eerlang wordt te Amsterdam een Zweedsch oorlogsvaartuig verwacht, aan boord waarvan zich zal oevinden de 17-jarige prins Wilhelm, tweede zoon van den kroonprins van Zweden. II. M. de Koningin zal van den jongen prins een bezoek ontvangen. Herstemming Prov, Staten APPINGEDAM. Herkozen de heeren: Boerema, Mulder, Tichelaar en Welt (allen aftr. lib.). De Kroonprins van Siam die Vrijdag hier te lande wordt ver wacht. wordt vergezeld door den heer Prasiddhi, gezant van Siam te Lon den en te 's Gravenhage en door .den heer Loffus, secretaris-tolk der lega tie. De troonopvolger reist met zijn twee adjudanten, kolonel Prayah Raywalbha en kapitein Sarasidhi. Vrijdag zal H. M. hem op het Loo ontvangen ,waar dan het gala-diner plaats heeft, H. M .de Koningin-Moe der ontvangt Zaterdag op Soestdijk het bezoek van den Prins. De commissie uit het bestuur der Vereeniging van Nederlandsche Werk gevers tot voorbereiding van de stich ting der onderlinge risico-vereenigin- gen voor bedrijfsongevallen, ingesteld op de algemeene vergadering van de Vereeniging van Nederlandsche werk-i gevers van 4 Juni, heeft thans officieel als haar zetel Amsterdam gekozen. Pros Kroger te Rotterdam. Ter gelegenheid van het lie zoek van president Kroger aan Rotterdam had den heden alle openbare scholen vr'< gekregen. Van vele woningen, wapper de de driekleur. Aan het station en in de stad overal muziek, gezang en kleu ren. Want verschillende vereenigin- gen hadden zich met hare banieren j langs den weg ongesteld en brachten bij het voorbijrijden aa.n den grijzen balling hulde. Op verschillends plaat sen, werden dan president mede ecre- palmen aangebod/en. Hot jseht Havik. dat door 't breken van den tros, waar aan bet geankerd lag bij het artille- riekamp te Scheveningen, op strand dreef, is uit het zand hoog op het strand gehaald, waar men nu bezig is het gereed te maken om te worden af gesleept. Hot jacht heeft nog al gele den en is ontzet; het waterstag is ge broken en er is schade toegebracht aan de ree li na aan stuurboord, waar een der verliaalklampen is verloren. Ook zijn er e enige inhouten gebroken. Acad. Sxamecs. Aan de universiteit van Amsterdam zijn bevorderd tot doctor in de Schei kunde op proefschrift „De cadmiuma- malgamen en hun electromotorisch gedrag" de heer H. C. Bijl, geboren te Ilardtnxveld. Tot Doctor in de Wis- en Natuur kunde op proefschrift „de1 Stereometer" de heer A. H. Naber, geboren te Zwolle, Aan de Universiteit te Basel is Cum- laude bevorderd tot Doctor in de Phi- losophie op een proefschrift gett. Ueber die Qybutensaur© (Vinylgly- colsaure und ihre Umlagerungen, de heer G. van der Sleen, geboren te Hoo- geveen. Aan de Universiteit te Amsterdam is mei gunstig gevolg afgelegd' het can- didaats examen in de geneeskunde door den heer L. ter Brake Bzn; het 1st?, natuurkundig examen door de H.H. J. van der Meulen en B. P. Sormani. Jonge dïGvsm Terwijl de wed. H. Snijders, wonende in de Molenstraat te Assen, Zaterdag van 'liuis was, hebben twee buurkin deren, een knaapje van 9 en een meisje van 6 jaren, door verbreking van eene afscheiding op den zolder, zich toegang tot hare woning ver schaft, Zij hebben zich daar eerst meester gemaakt van 'n 3tal kadetjes en deze na ze met, boter en suiker sma kelijk te hebben gemaakt, opgegeten. Vervolgens hebben zij, op een stoel staande, met een uit een naaidoos ge nomen sleutel getracht het kabinet te openen, wat hun echter, daar de sleu tel niet paste, niet mocht gelukken. Om toch niet met ledige banden heen te gaan, hebhen zij een koperen theelichtje weggekaapt en dit, na het in elkaar getrapt te hebben, voor 16 centen verkocht, en het grootste deel dier centen versnoept. Toen vrouw Snijders 's avonds thuis kwam, en ontdekte, wat tijdens hare afwezigheid was geschied, deed zij aangifte bij de gemeente-politie ,aan wie bet al spoe dige gelukte de jeugdige daders op te sporen en tot bekentenis te brengen. DeLustruTjofsestents (Jtreclit. De Maskerade. Intocht van Karei VII te Rheims moet een oogenlust zijn geweest. Althans die verslaggevers zijn zeer opgewonden. De eerste groep vangt aan met een zestal gardes de la Prévöté (te voet), in rooden wapenrok, met het wapen van Rheims op den tablier, het hoofd gedekt met groote pothelmen e.n ge wapend met lange hellebaarden. Daar achter volgt Guilhem de Chastillou bevelhebber der stad Rheims, gekleed, in stalen harnas met groen laken op gelegd (te paard). Dan komen een zes ral boogschutters van Rheims, te voet, in maliënkolder met helm on hand boog. Vervolgens de Baljuw van Rheims, gekleed in het scharlaken r-n gezeten op een muilezel. Achter den Baljuw te voet de schepenen dier stad, in hun lange toga's in verschillende kleuren, het hoofd' gedekt aoor pun tige mutsen. Een dertiental voorname burgers van Rheims volgen; met veer tien vertegenwoordigers van gilden met hunne gildeborden, en zes boog schutters, allen te voet. De tweede groep wordt geopend door een vendel geharnaste koninklijke boogschutters, voorafgegaan door hun kapitein Lordi Warwick, allen te paard De Groot-Connetable van het Ko ninkrijk, Artus III van Bretagne, Her tog van Turenne enz., volgt in stalen harnas; het door hem bereden paard is bedekt door een laag afhangend schabrak. Hem volgt een groep fraai uitgedoste edellieden te paard, waarbij twee stal meesters van Bretagne en de zoon van Orleans, later bekend als de Graaf van Dunois en Longuiville, in bron zen rusting en met een vergulden hes rautsstaf in de hand. Een vieux-rose schabrak met donkerblauwe bloemt omzet met paarlen, bedekt zijn ros. Guilhem Jou venei des IJrsins. baron van Traymel, enz., groot-zegelbewaar der. in scharlaken kostuum, ie paard, wordt onmiddellijk gevolgd door een aan de hand geleid paard, gedekt door een niet gouden leliën bezaaiden blau wen schabrak en dragende de zegels van het koninkrijk. Thans volgt eene prachtige caval cade, gevormdl door tien pairs van Frankrijk, gekleed in roode met goud afgezette mantels, waaronder een blauw onderkleed met witte peliriu0. Met edelsteen en versierde kronen dek ken hun hoofden; een zwaran, even zeer met edelsteenen ingel egden gou den keten daraaen - om den hals. De paardotuigen zijn alle blauw, met gou den lelies. Onder een baldakijn, vastgehouden aoor vier dragers in rood kostuum met satijnen mantels, schrijdt de Abt van St. Remï, in die handen het heilig olie sel, waarmede Ivarel VII als Koning van Frankrijk gezalfd zal worden. De Abt draagt -eien witten mantel en een rood hoofddeksel. Hij gaat een afdee ling klaroenblazers te paard vooraf, in rose wapenrokken en met roode mut sen op; aan hunne klaroensn hangt het wapen des Konings. Gilles de Bouvier, wapenkoning van Frankrijk, ie paard, wordt voorafgegaan door drie- herau ten te voet, wier wapenrokken het wa pen des koninirs dragen. Elk hunner heeft een herautsstaf in de hand. Charles II, Sire d'Albret. in een ver guld koperen wapenrusting met blauw fluweelen wapenrok, waarop groote gouden lelies. Om liet voorhoofd een gouden haarband. Hij draagt het rijks zwaard. Hot door hem bereden paard is bedekt door een blauw laken schen schabrak met gouden lelies. Eindelijk Karei VII, de Koning. Van blauwe zijde is zijn gewaad, bezaaid met 2-0uden lelies afgezet door een hermelijnen kraag. Het hoofd hedekt met een goud-en kroon, flonkerend van edelgesteenten evenals de gouden, ke ten. welke van de schouders tot on de borst afhangt. Zijn paard dekt een met gouden lelies bezaaide blauwlaken schabrak; een witte panache wuift op het hoofd van het nobele ros, dat een verguld kopstuit met het wapen des Ko nings draagt. Twee pages in rose sa tijn bestikt met gouden lelies, de voe ten gestoken in nauwsluitende hooge licht 1 LI a-lederen laarzen met vergul de sporen, leiden 's Konings oaard. De pages zijn <redekt door zoogenaamde snuitscheppsrs van fraaie blauwe kleur Behalve de-pages, die het paard des Konings leiden, volgen nog twee pa ges in gelijke kleedij te voet. waarna vie rpagss te paard komen, gekleed in rood satijn, met wit goudbrocaat op de borst, metalen helmen met gouden lelies op het hoofd; in. de hand dragen zij rood satijnen vaandels met -muden sterren. Na de pages volgen de leden der hof houding en groot-dignitarissen van't Koninkrijk, in het geheel een 20tal der voornaamste edelen des Rijks ge kleed in waden van -"de en fluweel in vele kleuren; enkelen omhanden met gouden ketens en met snuitschep- pers op het hoofd; een schoone ruiter stoet. Tien wapenknechten des Konings te paard sluiten deze groep De derde groep vangt aan met een gekostumeerd muziekkorps, gevolgd door een af deeling ongeregelde troe pen te voet met bloemkransen om het hoofd, waarachter de bedde edellieden la Hire en Xaintrailles, beiden te paard, volgen. Na een viertal gehelmde klaroenbla zers, met het wapen van Reims op de tabliers, volgt een groep van zeventien kinderen met lelies in. dei hand en haar banden op bet hoofd'. Dan, in blinkend stalen harnas, een gouden haarband om het hoofd en een lel Letale in de hand, Jeanne, de Maagd van Orleans. Haai- draagt een wit paard, omhan gen met een langen schrabak, waarop haar wapen, het gekroonde gouden zwaard met dfe beide lelies. Twee pa- ges te voet. gekleed in geel, met zil ver bestikt, satijn en met ro"*n ver sierde zilveren haarbanden om het hoofd volgen de Jonkvrouw. In haar gevolg komt de ridder Jean d'Aulon, in geel lederen kolder, een armbekleed'ing van gothieke stof, met stalen beenstukken en een roode muts- op, dragende den fraaien standaard van de Maagd van Orleans. Na een viertal klaroenblazers te paard, in gele getande wapenrokken, en met blauwe mutsen op. komen twee aan twee vier Fransche bevelhebbers te paard, in kleurige wapenrokken en met stalen beenstukken, in de hand, dragende de op de Engelschén en de Bourgondiërs buitgemaakte vaandels. Eenige familieleden en vrienden van Jeanne d'Arc, alsmede een zestal Gar des de la Prévóté volgen te voet. De stoet wordt gesloten door het mu ziekkorps van het eerste regiment veld artillerie te paard. Letteren en Kunst. Mastrichter Staar. Verschenen is het aJgemeen propra.m- ma van de wedstrijden en feestelijk heden, welke te Maastricht ter gele genheid van den grooten internatio nalen zang-wedstrijd zullen plaats heb ben op 6, 7. 8. 13, 14, en 15 Juli, uitge schreven door de Kon. zangvereeni- ging de Mastrichter Staar. Zaterdag 6 Juli te 41/2 ure: optocht der deelne mende vereenigingen met hare banie ren; te 8 ure 's avonds feestconcert door de' Mastrichter Staar met mede werking van verschillende solisten; van 9 1/2 tot 111/2 uur concert op 't Vrijthof. Zondag 7 Juli: muziekuitvoe ringen op onderscheidene punten der stad, wedstrijden der 1ste, 2de en 3de afdeeling, 's avonds concert op en il luminatie van het Vrijthof. Maandag 8 Juli: bezoek aan den St. Pietersberg en matineé op de buitensocieteit Sla- vante, 's avonds groot concert door de stafmuziek der d.d. schutterij van Am sterdam in 't stadspark. Zaterdag 13 Juli: concert in 't stadspark door de stedelijke muziekschool, muzikale wan deling door de stad en concert op t Vrijthof. Zondag 14 Juli: muziekuit voeringen op verschillende punten der stad, wedstrijden derhoogere en hoog ste afdeeling, muziekuitvoering op en atie van 't Vrijthof. Maandag 15 Juli: bezoek aan den St. Pietersberg, concert door de Kon. kapel van het re giment Grenadiers en Jagers, schitte rend vuurwerk met muziekuitvoering op 't Vrijthof. Sport en Wedstrijden. Tuf-Tuf. ParijsBerlijn. Aan den auiomobielentocht voor toe risten van Parijs naar Berlijn Zater dag- aangevangen voor den eersten af stand ParijsReims 173 K.M. 5 M. werd door 60 rijtuigen deelgenomen en wel 44 in cathesorie. A en 16 cathe- gorie B. Om 8 u. 10 's morgens werd van de Place do la Concorde de tijd voor de eerstvertrekkende voor cathe- gorie A opgenomen. Die voor cathego- rie B die aan strengere controle gedu rende de geheele reis waren onderwor pen werden officieel gecontroleerd te ViUiers sur Marne waar de eerste om 8 u. 48 m. vertrok met een verschil van 1/2 en 1 tot 5 minuten na elkaar. Eerst aankomende te Reims was Debacker om 's middags 12.45, 2e Ivezer .12.47, 3e Katzenstein 12.54. De anderen achtereenvolgens niet zeer klein ver-, schil en zonder ernstige ongelukken. Bij een daling te Epernay is het eerst vertrokken rijtuig van den heer Fla- meng met 4 passagiers door het sprin gen van een der banden onderstboven geslagen met enkele kwetsuren en den schrik kwamen de reizigers er af maar het rijtuig was aan stukken. Den tweeden dag ReimsLuxem burg (206 k. m. 500 m.) kwamen 50 rij tuigen in goeden staat en zonder een enkel ongeluk te Luxemburg aan. Do eerste afrit had om 7 uur s.m. plaats en om 12 u. 16 m. 's middags kwam no. 1 Van d'er Beek aan; 2. cLr. Kezer, 12 u. 22 m., 3. Roussy 12 u. 28 m. enz. De derde afstand is van Luxemburg naar Coblenz (185 KM. 700 M.) Gemengd Nieuws. De slag bij Magersfoatein. De Figaro bevat in een corresponden tie uit Londen, naai' aanleiding van den terugkeer van de Sussex vrijwilli gers uit Zuid-Afrika in het moeder land (van de 176 zijn er slechts 26 teruggekomen), een verhaal over den slag bij Magersfontein (Dec. 1899) van een soldaat van een der Gordon-Hoog- lander-regimenten, die door de Boeren van Cronjé letterlijk werden gedeci meerd. De man vertelt: „Wij bevonden ons in een moeras met een zeer uitgestrekte rij lage rot sen voor ons. Wij liepen uit alle macht, om ze te beklimmen cn er de Boeren te verjagen, die wij wisten, dat er achter verborgen waren. En de ,,pi- per-bags" bliezen in hun doedelzak ken Schotsche melodieën, om ons kracht te geven, want wij hadden niet gegeten sedert den vorigen dag. Wij liepen aldus met zware voeten, ver blind door den regen, die ons gelaat overstroomde. Wij waren 300 man sterk. Ik was no. 5 van het eerste gelid. Plotseling voel de ik onuitstaanbare pijn m de voet zolen, in de hielen, en ik bleef onbe weeglijk staan, niet in staat een voet te verzetten juist als in een benauw den droom. Ik keerde mij om en zag het geheele twieede gelid van niiin de tachement neerstorten als konijnen, drie men, aanschiet; een enkele Heef overeind! staan en Meld! zich den buik vast van het lachen: hij was krankzin nig geworden. Dat duurdis een seconde. Ik draaide het hoofd weer vooruit en moesc de oogen sluiten verblind door het helle licht van een vuurstreep: de rij geweer - loopen der Boeren, die hun witte stra len op ons neerschoten van den top der rotsen, op ongeveer 10 yards van om? af. Het was zulk een gesuis in mijn slapen en mijn ooren, dat ik huilde als een kind. Een kogel verbriizelde mij een knie. Ik viel op het gelaat. Toen kreeg ik aan het voorhoofd, den mond en die wangen dezelfde pijn, welke ik eenige oogenblikken tevoren in de hielen had gevoeld. Ik stak mijn 'handen in de modder en begreep al les: wij waren terechtgekomen op rijen prikkeldraad, die door de Boeren on der den grond war-en verborgen. Zij schoten 7 minuten achtereen zonder ophouden. Van de 300 der onzen wer den er 293 gedood, van de 7, die niet dadelijk sneuvelden, stierven er later 3; onder d'e 4 anderen, van wie ik er een ben, ging er een, over wien ik zoo even sprak, naar een gekkenhuis. De slachting over de geheele linie duurdlei 12 uren Voor militaire doeleinden. In Prof. Wolf's Zeitschrift für Social- wiissenschaft komen onderstaande cijfers voor, nopens de uitgaven voor militaire doeleinden van vijf Euro- peesche groote mogendheden: 1880 1890 1900 millioenen marken Gr. Brittannië 570 656 885 Frankrijk 600 625 766 Duitschland 405 596 756 Rusland 678 767 720 Italië 200 390 348 In 1880 stond derhalve Rusland, met een uitgaaf van 678 millioen mark, bovenaan; thans is bet Engeland, dat in 1900 885 millioen mark besteed de, en komt Rusland op de voorlaat ste plaats, na Frankrijk en Duitsch- land. Zoowel absoluut als relatief was de stijging" der oorlogskosten het grootst in Duitschland, zij klommen daar in 20 jaren tijds met 351 millioen mark, tegen 3j5 millioen in Gr. Brii- tannië, 266 millioen in Frankrijk, 248 millioen in Italië, en slechts 42 mil lioen in Rusland. Een dure vergissing. De Engelsche troonopvolger heeft bij zijn bezoek aan Australië o. a. ook een bekende goudmijn bij Ballerat bezich tigd, waar de directie hein als aan denken een kostbare verzameling van allerlei gesteenten aanbood. Een dei- bladen brengt een vergissing in herin nering welke jaren geleden te Balle rat is voorgekomen toen de hertog van Edinburg die stad bezocht. Hij werd toen ook in een goudmijn rond geleid en de directeuren brachten hem o. a. in een vertrek, waar de baren goud werden bewaard. Een hunner nam een baar op en overhandigde dien aan den prins, met de bedoeling dat deze zou voelen zwaar de Klomp goud was. De hertog nam de staaf aan, bekeek haar nauw keurig aan alle kanten en sprak toen in hartelijke woorden zijn er kentelijkheid uit over het geschenk, dat hij daarna aan een zijner adju danten overhandigde. Geen der direc teuren durfde den Prins op de vergis sing opmerkzaam te maken, en zoo kostte het vorstelijk bezoek de mijn- maatschappij vrij wat meer dan waar op men gerekend had. Strijd tegen een. Zigeuner bende. Sedert een paar dagen had zich een bende zigeuners genesteld in het Wur- temburgsche stadje Altenburg. Zij speelden er zoo den baas en gedroegei zich zoo onbeschoft, dat de burge meester er niets beters op wist dan de brandweer te alarmeeren. Weldra werd het kamp der bruine menschen door duchtige watermassa's schoongewasschen. Maar daarvan wa, ren de Zigeuners, die het vuil zeer be minnen. niet gediend; zij gingen de brandweermannen met alles wat zij grijpen konden, te lijf en zagen er niet tegen op van revolvers gebruik te maken. Niet weinig beteuterd door dit on verwacht verzet, gingen de Altenbur gers aan den haal en lieten hun spuit zelfs in den steek, doch toen kwam alle man van het plaatsje op de been, heroverden de brandweerwagens, open den met steenen een bombardement op het kamp der Zigeuners en trok ken dit ten laatste zegevierend bin nen. De Zigeuners repten bun beenen met bekwamen spoed, maar moesten eenige handkarren in het bezit van hun vervolgers laten. Van hun kant hebben zij de spuiten, welke zij kor ten tijd in bun bezit hadden, onher stelbaar beschadigd, zoodat de begroo- ting van het stadje Altenburg ter her innering aan dezen heldhaftigen strijd bezwaard zal worden met 521 Mark 36 1/2 pfennig voor de aanschaffing van nieuwe brandbluschmiddelen. De vogeljacht. In het kanton Tessino, het- Italiaa-n- schiei gedeelte van Zwitserland, werden tot dusver die zangvogels onbarmhartig neergeschoten, ofschoon dit bn een Bondswet verboden is.Door den Bonds raad werden beëedigde grenswachters met het beschermen der vogels in het kanton Tessino belast. In 1900 werden 14.985 vogtlvallen- strikken geconfisceerd; en de Tessin er landjagers confisceerden 16.323 stuks Een wettelijke bepaling in Tessino verbiedt de jacht op insecten-etende zangvogels. Door den Tessincr-kanton- nalen raad is nu ook met roote meer derheid een wet aangenomen, waarbij de jacht op graan-etende zangvogels verboden wordt De,vogeljagers dreigen echter met een referendum en men vreest, dat de wet bij de volksstemming verworpen zal worden, daar de burgers niet het edele vermaak der jacht op de noor delijk van Tessin voorkomende vogels zullen willen missen. En toch klaagt men in Tessin over het afnemen der vogels en het toenemen van de in secten. Zwaluwen vindt men ei haast niet meer, zij zij.n den jacrers ten offer gevallen. Duur De Koningin van Italië heeft beloofd aan elk kindje, dat te Rome en te Na pels op denzelfden dag als prinses Yo- lande geboren werd, een wieg ie geven. In Rome en d;e omgeving bed" dit aantal 102. te Napels 200. Het konink lijk huis heeft nu besloten, aan die te Rome de wie^ te geven en aan cfe anderen 100 lire op de spaarbank. Bij de wieg behoort tevens een luiermand met toebehooren. Natuurlijk zullen alleen do minder rijk bedeelden deze som gekls aanne men. Vier of vijf personen nebben be dankt en hebben de 100 lire aan de, armen gegeven. Ieder verlangde ech ter de luiermand om, een herinnering aan de koningin te hebben. Rupsen in België. Een Focant, in de provincie Namen is een bosch geheel en al bladerloos geworden door een legioen rupsen, welke er alle boomen kaal vraten. Men beraamt maatregelen op groo te schaal het ongedierte te verdelgen. Bosscïien in Pruisen. Het Pruisische departement van boschwezen doet veel moeite om de ge meenten, openbare instellingen en par ticuliere grondeigenaars behulpzaam te zijn bij de bevordering van de boschcultuur; daarom levert het aan boscheigenaars die niet in de gelegen heid zijn zelf boompjes te trekken, jonge plantjes tegen den kosten den prijs. Van 1 Juli 1900 tot 31 Maart 1901 heeft het departement in het geheel 17.977,300 jonge boompjes afgeleverd Oader de puin bedolven. In een kolenmijn nabij Saint-Etien ne stortte Zaterdag een gedeelte van een gang over een lengte van 35 meter n. Twee mijnwerkers werden onder 't puin bedolven. Onmiddellijk werdén pogingen tot hun redding aangewend en. hoewel het reddingswerk uiterst moeilijk is, 'heeft men hoop hen levend ;c bereiken, daar men hun stemmen kan hooren. Tramongóluk. Op den stoomtramweg vau Tours naai- Luynes zijn Zaterdagavond twee stoomtrams met elkaar in brtsing ge komen. Door den lievigen schok er- den de passagiers door elkaar --wor pen, doch slechts 8 werden licht ge wond. Men wijt het ongeluk aan te snel rijden.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2