Tweede Blad, Frieises Fékla behoorende bij „Haarlem's Dagblad" van Donderdag 27 Juni 1901. No. 5518 Offieieele Berichten. BURGEMEESTER EN WETHOU- DERS van Haarlem, gelet op art. 15 dier Hinderwet; Brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ontvangen eene mededeeling van Gebr. Jacobson, dat zij bii H. M. de Koningin in beroep ziin gekomen van de beschikking van het gemeente bestuur, d.d. 10 diezeir, waarbij is ge weigerd de door hen gevraagde ver gunning tot het oprichten van eene lompenbewaarplaats in het heneden- gedeelte van elk der peroeelen aan den Burgwal no. 89 en 91 alhier kad. sec tie D, nos. 4587 en 4588. Haarlem, 25 Ju"' Burgemeester en Wethouders voornoemd: DE HAAN HUGENHOLTZ. L. B. Secretaris. PIJNACKER. Stadsnieuws Moderne borduurkunst. Velen zullen zich de exposities her inneren van prachtige bord au rwerken, op Singer-naaimachines vervaardigd, die vier of vijf jaar geleden door de Singer-Maatschappij hl de grooteire steden van ons land gehouden werden en zooveel bewondering wekten. Dat het borduuren op de naaimachine se dert dien tijd ook in Nederland heeft -emaakt, bleek in 1898 op de Na tionale Tentoonstelling van Vrouwen arbeid, te 's-Gravenhage, waar bijv. de Industrieschool voor meisjes, te Rot terdam, mat buitengewoon mooie op de Singer-naaimachine geborduurde voorwerpen voor den. da-"* kwam. Blijkens eene advertentie in dit blad zal de Singer-Maatschappij van 27 de zer tot en mat 7 Juli nu ook hier in de nieuwe benedenzaal van de Socië teit „de Kroon," ingang Smedestraat, eene tentoonstelling van voorwerpen houden, in Nederland op de Singer- naaimachine geborduurd, en raden wij onze lezers en vooral onze lezeres sen ten sterkste aan, niet te verzuimen, deze. expositie, die voor iedereen vrij toesankelijk is, te aan bezoeken. Immers, waar het ais bewezen mag worden aangenomen, dut door het borduren op de Singer-naaimachine a^s het ware een nieuw veld voor vrou welijke bezigheid geopend is, daar moet niemand onverschillig van verre staan, vooral niet in Nederland, waai de behoefte aan eene Kunstnijverheid zich zoo vaak doet gevoelen. Bloemendaal. Vergadering van den Raad der ge meente Bloemendaal op Donderdag den 27en Juni 1901, des avonds ten 8 ure. Punten van behandeling: 1. Verordeningen tot heffing en in vordering van Hoofd. Omslag. 2. Benoeming van een Wethouder. 3. Commissie tot wering van school verzuim. 4. Schoolverbouwing te Bloemen daal. 5. Mededeelingen en ingekomen stukken. Heemstede. Door den gemeente-veldwachter Schot vanger is proces-verbaal opgemaakt tegen een Amsterdammer, die alhier alhier op den openbaren zich onledig hield met hazardspel. Zandvoort. Aangekomen badgasten. Hofhuis, Amsterdam, villa He lena 5 personen. C. J. Males. Amsterdam, villa An-, na Maria 9 p. Mevr. Samthogens van Starkem- kenburg van Straten, Amsterdam villa Henriet-te. H. J. K. Verifieldj. Haarlem, Groo ts Krocht 7 p. M. H. Wiersema, Wildlervanik villa Rosina. W. Noltmann., Bremen, Gr. Hotel. A. Clodius idem idem. K. Enigelberts, Arnhem, hotel Kurhaus. JTeuiileton. Naar het Engelsch van MAX PEMBERTON. 17) Morgen zou het zijn maar daaraan wilde hij niet denken. Hij vreesde zich te bewegen en durfde nauwelijks een,s ademhalen. Eindelijk keerde hij zich om en keerde als een slaapwandelaar naai zij n. kamer terug. Het zou hem nu niet verrast hebben als andere fi guren, de schaduw van onbekende menscben, zich hadden vertoond op het manner van de galerij, want hij bedacht dat er politie in het huis was. en met hoeveel recht hij had1 gezegd, dat er geen uur te verlie zen; was. Die zwijgende, gebukte man. in het salon, dat spookachtige blieeke gelaat, door de brandende waskaars als met de doodskleur be licht, volgde hem in zijn verbeel ding tot in zijn kamer, zoodat hij op den drempel bleef staan, en met Baronnesse Collot d'Escury. Den Haag, Pension Quisiana. P. E. Tegelberg, Amsterdam, ho tel d1' Orange. J. J. F. F. Muller, Amsterdam, Gtfoote Badhuis 2 p. W. van Voeren., Utrecht, villa Kijkduin. Velsen. Tot dusverre zijn tot candidaten voor den gemeenteraad gesteld de heeren F. C. J. Netscher, M. J. Schuitemaker, J. C. van Vendeloo, C. J. van Sluijs, J. J. Tjaden en P. de Raadt. Alhier heeft plaats gehad een geval van diphtheritis met doodeüjken af loop. Haarlemmermeer. Het aanbod door de lib. kiesvereeni- ging aan de a. r. kiesvereeniging te Haarlemmermeer gedaan, om samen te werken bij de herstemming voor een lid der Tweede Kamer, om op die wijze de verkiezing van den heer G. B. 't Hooft te vergemakkelijken is van de hand gewezen, omdat men als voor waarde stelde het behouden der oude leden van den Raad, die aan de beurt van aftreden zijn. De a. r. en r. c. zullen nu bij de a.s. verkiezing voor leden van den gemeen teraad te Haarlemmermeer, samen werken. Het openbaar lager onderwijs heeft te Haarlemmermeer over 1900 gekost 34.793, waarvan f 10,825 aan 11 school hoofden en 17,410 aan 34 onderwijzers. Het resteerende is besteed voor 't schoonhouden, verwarmen on onder houd van scholen en woningen. Binnenland. Internationale Unie. Op Zaterdag a.s., des namiddags te half drie, zal in de zaal Diligentia" te 's-Gravenhage eene vergadering ge houden worden ter organisatie van de Nederlandschis groep der Internationa le Unie. Het doel der Unie zal door William Stead worden uiteengezet ter wijl dr. Charles Richet, voorzitter der internationale Unie, eene toespraak zal houden. Ongeveer 50 leden .ïjti reeds toegetreden, waaronder de Alg Nedarlandsche Vredebond en de Ne- derlandsche Bond Vrede door Recht. Goede maatregel. Door den directeur-generaal dei- Staatsspoorwegen is door de Vereeni- ging ter behartiging der belangen van jonge meisjes in Nederland, een gun stige beslissing genomen. De direc teur-generaal heeft nl. aan deze cor poratie die zich steeds bezighoudt om door het geven van inlichtingen enz. te voorkomen, dat vrouwelijk dienst personeel bij vertrek naar groote ste den door houders of houderessen van verdachte huize van den trein worden gehaald, vergunning verleend, om in de dames-coupé's derde klasse van alle personentreinen gratis kaarten te plaatsen, waarop de aandacht op de Tehuizen voor vrouwen wordt geves- tigd. Deze kaarten zijn gereed; in het Nederlandsch, Fransch en Duitsch worden de reizigers op deze huizen attent gemaakt, terwijl de adressen worden opgegeven van de Tehuizen te Alkmaar. Amersfoort, Amsterdam, Arnhem, Dordrecht, 's Hage, Gronin gen, Haarlem, Leeuwarden, Leiden, Middelburg, Nijmegen, Rotterdam, Utrecht en Zwolle. Van deze kaarten zullen 60Ü exemplaren in de treinen op alle lijnen worden opgehangen. Je ware man. Een kiezer uit het district Tietjerk- steradeel, zoo meldt men, die te Grouw aan 't grasmaaien was, is naar Tietjerksteradeel geloopen om zijn kie- zerspiicht voor de Tweede Kamer te- vervullen. Ook de terugreis werd te voet afgelegd, zoodat hij dien dag 10 uur had geloopen Een aardig tafereeltje. Het liep de vorige week Woensdag druk, zeer druk met kiezen voor de Provinciale Staten aan het stembu reau in het gemeentehuis van Frane- keradeel en onder hen waren er velen, die zeer haastig waren, wanthet hooi en het droge weer riepen hen naar het land. Op zoo'n drukte was het huis der gemeente niet ingericht; de raadzaal, waarin het stembureau, was al gauw vol; de vestibule was in een ommezien ook bezet en toen plaatste men zich op de steenen trap trillende leden luisterde of hij soms hert geluid van voetstappen of fluisterende stemmein zou verne men, maar de volkomen stilte in het huis stelde hem gerust. Hij ging zijn kamer binnen, deed lang zaam, zeeir langzaam zijn deur dicht, en verzekerde zich dat zij goed gesloten was. Toch was het hem moeilijk om te geJooven dat hij zelfs in zijn kamer alleen was. Van zijn vroegste jeugd af aan was hii onbevreesd voor de duisternis, maar nu zocht hij met trillende vin gers naar de lucifers, stak al de kaarsen aan. doorzocht de eroote kleederen kasten, en schoof de zwar re gordijnen voor het venster open, met. de gedachte dat hij niet wist wat er nog meer te ontdekken viel. De onverwachte schrik had zijn na- ■tuurlijken moed overheersc-ht. Vrees overmeestert den mioedig- sten man, maar haar heerschajpp'i duurt kort. Het heldere licht in d!e kamer, de zekerheid dat hij alleen was, de hoop dat. het zoeken van den graaf vruchteloos ziin zou. gaf zijn zenuwen rust. eer een half uur was voorbijgegaan. Toen bedacht hij met schrik dat hij dwaas had1 •»edaan door al die kaarsen, aan te vóör de vestibule, die al heel spoedig een kiezers-amphitheater vormde, even compact als binnen, ofschoon men op de tx-ap buiten was. De massa, opeengepakt, maar heterogeen, had zelf pleizier in het geval, doch toen ten leste de schare al meer opdrong en van „ruimte komen" geen sprake was, toen begon men te begrijpen, dat men zelf eigenlijk schuld aan 't geval had. De luidjes. die gestemd) hadden, konden gewoon 't gemeente huis niet weer uitEdoch, iemand kreeg een inval. In het stembureau aan de straatzijde werd een raam ge opend en zij, die gestemd hadden, konden aldus op straat springen of zich bedaard laten neerzakken, want het geopende raam lag circa twee en een halven meter boven den beganen grond. a Een practisch overbuur haalde gauw een trap voor den dag, deze werd on der het geopende raam gezet en aldus deed het raam nu als afvoerbuis zonder gevaar voor beenbreken dienst. Haastige luitjes wilden nu van buitenaf ook het raam gebruiken, om in het stembureau te geraken, doch de politie was er bij om te her inneren aan het consigne: door de deur er in, door liet raam er uit. Natuur lijk was 't tafereeltje van een en an der voor een amateur-photograaf te mooi, om er niet een kiekje van te ma- ken: 't Moet een komisch plaatje wor den, da's zeker, en actueel ook. Vroegere verkiezings ijver. De Utrechtsehe universiteits-biblio- theek is in 't bezit van een strooibiljet van 1747, tem tijdie van verkiezingsda gen uitgegeven. Het luidt: Waarde burgers, Willem Bentink is de besten van allen, de Edelen, en op- regte patriotte zijn ook be yd Haarei, en Iddekkinga, daar door sal het land behouden blijven, die sullen den prins met hart en siel helpen; daar sijn' er nocr wel in de steeden hier dam maar ook veel guyten die gestraft moe ten worden: de voornaamste sijn de Wit, van den Bempdie, Schoonliove, Groenendyk, de vendelverkooper, dal syn landverraders; Halewyn is nooit een guyt geweest, maar Van Wezele is een Gauwdief en een Schalm, de vriend van dien franschen hond 's Gravemoer; van der Miedeu is een "-oet Gristen en een vroom patriot, door hem sal de justitie staande blyven. God z^"-°ne hem; Fagel, Boey, Bassecourd, siin brave en eerlyka luydien en goet voor de burgers, maar al wat Gilles heet moet van kant; het is kaal en diefach tig Kanaillie; weg met dat vee; 's Gra vemoer en die landverraders van dei- Hoop moeten van kant gedaan, valt maar aan, honderden sullen uw hel pen; die schelm Gilles schrijft nog aan die Franschen. daar is een brief van hem aan La ville', van d'en tienden Ju- ny; men vreest nog voor een landing daar om send de Prins de Switzers na de stranden, mannen, brugers roeyt hen uyt, behoud daar door vj ouwen en binders, Godsdienst on Vrijheid, wagt geen twee dagen of wij syn weg. Gilles en die schelmen moeien voort. Yder Denkt om 't Zijnen. Treffend ongeval. Maandagochtend is in de ïiobbema- straat in den Haag een kind van v':f maanden met wieg en al uit een raam van de tweede verdieping gevallen. De moeder stond aan de deur te ten, terwijl een. kind; van drie jaar alleen met de zuigeling boven was en vermoedelijk het wiegje uit het ven ster heeft laten kantelen. Die moeder bracht het kind zelve naar het Ziekenhuis. Koloniën. Oe uitbarsting van de Kloet Wij werden door vriendelijke be middeling in de gelegenheid gesteld inzage te krijgen van een brief, waar in een ooggetuige het een en ander omtrent de uitbarsting van de Kloet mededeelt. Wij ontleenen daaraan het volgende: Om pl. m. 6 1/2 uur ging ik met onze locomotief naar de halte en toen kwam in het Oosten eene zwarfte wolk opzetten. Op de halte gekomen re gende het tot mijne verbazing zand doch vernam ik dat het asch was. De halte-chef die familie op de Kloet heeft, was zeer ongerust aangezien hij veronderstelde dat de Smeroe of de Kloet was uitgebarsten. Toen ik terugging moest er reeds met lantarens worden geseind voor de treinen. steken, want dit zou de wacht aan de. poort het teeken zijn, dat een, der gasten in het paleis wakende was. Toen hij de kaarsen uitgebla zen1 had en de kamer dus opnieuw in duisternis was gehuld', hoorde hij een klok drie uren slaan, bere kende. dat Varso een uur lang in het salon was geweest en zijn werk nu wel gedaan zou zijn, Nieuws gierigheid om te weten of dit het geval was, dreef hem opnieuw naar de galerij. Hij hield zich nu aan do hooge zijde, en bleef daardoor in de schaduw. Hij vroeg zich af waarom hij niet het ijzer zou smeden terwijl het heet was, waarom hij niet in dat oogenblik van gevaar voor Fékla van, aangezicht tot aangezicht voor den graaf zou staan,. Eene uitleg ging van wat hij zelf bedoelde, zou in dat elfd'e uur het beste wapen zün zulk een vijand. En dan zou hij Varso dwingen om zich we de r keer ig te verklaren. Hij noem de dat een meesterlijken, zet, 9tak met minder behoedzaamheid de galerij over, en meende het salon in te gaan. doch de deur was ge sloten en. hij kon zien dat het don ker was i,n het vertrek, want er Het werd al donker en. donkerder en er viel hoe langer zoo meer asch. Wij met volle stoom terug al schreeuwend om de menschen te waarschuwen. Halfweg was het reeds stikdonker en thuis gekomen was er geen hand meer voor oogen te zien. Alle lantarens en lichten in huis waren opgestoken en de geheele familie was vóór. De heer H. en ik bleven bij den heer S. ontbijten. *8 Nachts hadden vele Javanen om 2 1/2 uur in de verte uitbarstingen ge hoord. Af en toe hoorden wij ook een doffe knaL Natuurlijk zaten wij allen in angst. Van 7 tot 11 uur bleef het pikdonker. Uit Solo (Soe- rakarta) werd getelefoneerd dat ook daèr alles stikdonker was. Er was daar een telegram ontvangen dat er een slijkvulkaan op de Kloet was uit gebroken. Om 11 uur lag de asch pl. m. 5 cM. dik overal. Toen begon het een weinig te sche meren en klaarde de lucht binnen een kwartier op, d. w, z. er valt nog voort durend asch en de zon is niet te zien, maar het is licht en het ziet er uit als eene gewone dikke lucht. Ieder oogenblik kan hier eene aard beving verwacht worden. De onge lukken, die gebeurd zijn, moeten waarschijnlijk vreeselijk zijn af te gaan op de enorme massa asch,die den hemel bedekte over half Java. Van den assistenbresid'ent (ook tele fonisch verbonden) vernamen wij dat er geen regeeringstelegram was het geen naar men algemeen vreesde, een kwaad teeken is. Het stonk sterk naar zwavel en de gevallen asch is zeer zwaar, waar schijnlijk door een hoog zwavel-ge- halte. Nadat het licht was geworden zag het er juist uit of het gesneeuwd had. De temperatuur is sterk gedaald en midden op den dag was het water op Java koud te noemen. In alle dessa's we>rd flink op de bek kens van bamboe geslagen eerst om de geesten te bezweren en later voor bedankje dat er nog geen onheil was gebeurd. U heeft al lang vernomen uit de couranten wat er gebeurd is maar op het oogenblik weet ik nog geen nieuws. Er is nu weer bewezen dat geheel Java een groote vulkaan is. De Javanen hadden reeds eenige ia- ren van te voren voorspeld, dat in dit jaar eene ramp over Java zou komen. Letteren en Kunst. Een hoogst interessante veiling. zal Dinsdag 2 en Woensdag 3 Juli in het verkooplokaal ,.de Brakke Grond" te Amsterdam worden, gehouden. Dan wordt nl verkocht de collectie van den heer E. S. Ali Cohen, officier van de Academie en dia rinstruction Publi- que.De veiling ontleent ~':n "«wicht vooral aan de- ethnographische collec tie uit Java, Japan, China, Stam. An- nam en de Congo. Met genoegen en veel belangstelling doorbladerden wij den ons toegezonden catalogus. Bui tengewoon merkwaardig zijn ue leven dige, goedgesnedon houten poppetjes, die met haast mindtueuse nauwkeurig heid zijn gekleed in de nationaie dracht en die bij zich hebben voorwerpen van huiselijk gebruik, binnenJandsche in dustrie enz. Alle poppen tellen be paalde types of personen oor. Eon dergelijke schat - bet beziit geven van een schoolmuseum, zie, dat Ls een idéé om van te watertanden. De verzameling wajong-poppen is alleen wel een reis naar Amsterdam waard. Want de heer Cohen heeft een volledig stel bijeengebracht, zoodat men geheel, tot in die kleinste bijzon derheden kan nagaan, hoe- dit schim- menspal uit de Tropen zich toedroeg. Sport en Wedstrijden. Zeilen. Kon. Ned. Zeil- en Roeivereeniging Het programma voor de zeilwedstrij den van de Kon. Ned, Z. enR.-Ver. luidt als volgt: Wedstrijden op het IJ Zaterdag 13 Juli 1901, aanvangende om 10 1/2 uur. Zeilvaartuigen. Scherpe en midden- zwaard jachten. Groot boven 10 tot en met 20 wed- strijdeenheden. Ie pr. de groote zilve ren medaille, 2e pr. de zilveren me daille. Jachten aan dit nummer deelnemen de, verbinden zich tot deelneming aan den wedstrijd op de Zuiderzee, op Zondag 14 Juli te houden. Gnmt boven (i tot en mol 10 W.E. 1-; scheen geen licht meer ondier die deur door. Hij was nu niet verschrikt want deze ontdekking verraste hem nriet. De deur zou niet geopend kunnen worden totdat die politie met de sleutels kwam. Hoopte hij eon uur geleden d'at Fékla's onschuld zou wordlen erkend door den zelf den. man dlie verlangde haar te beschul digen., die hoon koesterde hij niet meer. Varso behoefde zich niet lan ger te vermommen. Het was moge lijk dat de dag de gendarmes in het huis zou brengen mogelijk diat hel rampspoedige slot, een slot waan aan hij het niet waagde te dien- ken de gebeurtenis van den och tend' zou ziin. Wat de man in Lan den uitte als te verwachten gevolg de mijnen zou hier vervuld worden. Dane gevoelde zich ver rast dat hij daarover zoo uiterst kalm kon redenee.ren. an niets an ders daarop zegtren kon Ik wal Fékla redden. Van minuut tot mi nuut versterkte het verlangen daar naar zijn besluit. Als er gevaar be stond dat met dien da" de politie in het huis zou zijn, moest zij vóór den dag het huis verlaten. Hij wil de- haar brengen bij zijlt vrienden pr. de groote zilveren medaille; 2e pr. de zilveren medaille. Jachten aan dit nummer deelnemende, verbinden zich tot deelneming aan den wedstrijd op de Zuiderzee, op Zondag 14 Juli te hou den. Groot boven 3 tot en met 6 W. E. Ge stuurd door liefhebbers, leden dezer of eener uitgenoodigda Vereeniginer. Ie pr. Honderd gulden of een kunst voorwerp van gqlijke waarde, bene vens de kleine zilveren medaille voor den stuurman; 2o pr. de zilveren me daille. Groot boven 2 tot en met 3 W. E. Gestuurd dóór liefhebbers leden dezer of eener uitgenoodigde vereeniging. Ie pr. Honderd gulden of een kunst voorwerp van gelijke waarde, bene vens een kleine zilveren medaille voor den stuurman; 2e pr. de zilveren me daille. Groot tot en met 2 W. E. Uitsluitend bemand met liefhebbers, leden dezer of jóeneir uit-genoodigde vereenigling. Ie pr. Honderd gulden of een kunst voorwerp van gelijke waarde, benevens do kleine zilveren medaille voor elk der opvarende; 2e pr. de zilveren me daille Sloepen der Koninklijke Marine, ty pe B, gestuurd door off eieren van H. M. zeemacht. Ie pr. een gouden horlo ge, uitgeloofd door den minister van marine benevens de groote zilveren medaille; 2e pr. de zilveren medaille. Ronde en platbodem jachten met zij- zwaarden en vasten roef of vast dek, boeiers, botters, hooogaartsen schok kers, enz. Groot boven 9.5 wedstrijdmaat. Ie pr. de groote zilveren medaille; 2e ur. de zilveren medaille. Jachten aan dit nummer deelnemend, verbinden zich tot deelneming aan den wedstrijd op de Zuiderzee, op Zondag 14 Juli te hou den. Groot boven 7.5 tot en met 9.5 W. M. Ie pr. de groote zilveren medaille, 2e pr. de zilveren medailles Jachten aan dit nummer deelnemende, verbinden zich tot deelneming aan den wedstrijd op de Zuiderzee op Zondag 14 Juli te houden. Groot tot en met 7.5 W. M.. Ie pr. een kunstvoorwerp, 2e' pr. de zilveren medaille. Ronde platbodemjachten met zij zwaarden en zonder vaste roef of vast dek, zooals tjotters enz. Groot boven 6 W. M. Ie pr. een kunstvoorwerp; 2e pr. de zilveren me daille. Groot boven 5 tot en met 6 W. M. Gestuurd door liefhebber, leden dezer of eener uitgenoodigde vereeniging. lc pr. een kustvoorwerp, benevens de kleine zilveren medaille voor den stuurman; 2e pr. de zilveren medaille. Groot tot en met 5 W. M. Gestuurd door liefhebbers, Dden dezer of uitge noodigde vereeniging. Uitgeloofd door den president der Vereeniging. Ie pr. een kunstvoorwerp, benevens de kleine zilveren medaille voor den stuurman; 2e pr. de zilveren medaille. Roeivaartuigen. Twaalfriems sloe pen, geroeid door jongens van H. M. opleidingsschepen. Ie pr. Een zilveren horloge voor den stuurman en een mos voor iedere roeier. Uitgelooofd doir den minister van marine. Benevens te pr. f 30, 2e f 20, 3e 10. Uitgelooofd door de Kon. Ned. Zeil- en Roeiver eeniging. De derde prijs wordit slechts uitgereikt, Indien minstens vijf sloe pen deelnemen. Vierriemssloepen, geroeid door kweekelingen van het Matrozen-Insti tuut der Kon. Ned. Zie'l- en Roeiver eeniging. Ie pr. f 50, 2e pr. f 25. Vierriemssloepen, geroeid en ge stuurd door jongelieden, die den ouderdom van 18 jaren nog niet bereikt hebben. Ie pr. f 40, 2e pr. f 10. Uitge loofd door een lid der Kon. Ned. Zeil en Roeivereeniging. Wedstrijden op de Zuiderzee, Zon dag 14 Juli 1901 om 101/2 uur. Scherpe en middenzwaard jachten. Groot boven 20 W. E.. Ie pr. Twee honderd gulden of een kunstvoorwerp van gelijke waarde; 2e pr. de zilveren medaille. Groot boven 10 tot en met 20 W. E. Ie pr. Tweehonderd gulden of een kunstvoorwerp van gelijke waarde; 2e pr. de zilveren medaille. Jachten aan dit nummer deelnemende moeten heb ben deelgenomen aan den wedstrijd op het IJ, op Zaterdag 13 Juli onder no. 1. Groot boven 6 tot en met 10 W. E. Ie pr. Tweehonderd gulden of een kunstvoorwerp van gelijke waarde. Uitgeloofd door H. M. de Koningin; 2e pr. de zilveren medaille. Jachten aan dit nummer deelnemende, moeten heb ben deelgenomen aan den wedstrijd op het IJ, op Zaterdag 13 Juli onder no. 2. vani het Engelsclio consulaat. Hij wilde haar betrekkingen in Enge land en Petersburg opzoeken. Er moest een redmiddel zijn het zo-u ontzettend' dwaas ziin zich op den eersten tegenspoed over te ge ven. machteloos als iemand die zonder hulpmiddelen is. Het was nu zeer koud geworden; cle maan gaf niet meer zooveel licht in de hal. dat hij de voorwerpen nog duidelijk kon zien d'e geslo ten kamer, de toenemc-nde geheim zinnigheid. het stille huis. druk ten hem terneer. Hij moest Fékla spreken, bedlacht hij en wel nu op he.t oogenblik. Het was was niet te verdragen dat zij sliep terwijl dat alles tegen haar verzon nen werd. Er waren oogenblikken dat hij op hare deur meende te lik ken en haar alles mededeel en. on geacht tijd en plaats. Verscheen dan Varso, dés te beter, dan stond) hij tusschen haar en de vrijheid; er waren middelen genoeg om' hem het zwijgen op te leggen. Dane kon die middelen zonder aarzolen op noemen Hij dacht aan 't hulpeloo- ze meisje, en wat de ochtend haar zou brengen. Zij had geen vriend in Rusland, als zijn hulp haar ont- Ronde en Platbodemjachten met zij zwaarden en vaste roef of vast dek. Boeiers, Botters, Hoogaartsen, Schok* kers, enz. Groot boven 9.5 W. M. Ie pr. Twee honderd' gulden of een kunstvoorwerp van gelijke waarde. Uitgeloofd door H. M. de Koningin, 2e pr. de zilveren medaille. Jachten aan dit nummer deelnemende, moeten hebben deelge* nomen aan den wedstrijd op het IJ. op Zaterdag 13 Juli onder no. 7. Groot 7.5 tot en melt 9.5 W. M. Ie pr. honderd gulden of een kunstvoorwerp van gelijke waarde. 2e pr. de zilvarep medaille. Jachten aan dit nummer deelnemende, moeten hebben deelge* nomen aan den wedstrijd! op het IJ, op Zaterdag 13 Juli onder no. 8. Vracht- en beurtschepen, 35 ton eq daarboven metende, le pr. 100, 2e pr, f 75, 3e pr. f 50. Minstens vijf vaartui gen, aan verschillende eigenaars toe>. behoorende, moeten aan dit numme^ deelnemen. Behalve de prijzen hierboven tfilfge- loofd wordt bovendien op Zondag 8 Juli tusschen de onder Nos. 1 en 2 me dedingende jachten gezeild om den Zuiderzee-prijs, ter waarde van zes honderd gulden, aangeboden door de Fransche Carrousel Sociëteit (1852- 1893 om telken jare te worden verzeild. Behaald in 1894 door de Zwerver, eig. de heer E. Kol in 1895 door de Magno lia, eig. de heer J. L. la Verge in 1896 door de Magnolia, eig. de heer J. L. la Verge in 1897 door de Magnolia, eig. da heer J. L. la Verge in 1898 door de Luronne, eig. L. de Porre; in 1899 door de Magnolia, eig. de heer J. L. la Verge; in 1900 door de Adolphine, eig. de lieer P. Roeiss en tusschen de on der No. 4 mededingende jachten om den Pampusprijs ter waarde van vier honderd gulden aangeboden door do Fransche Carrousel Sociëteit (1852-* 1893), om telken jare te worden verzeild Behaald in 1894 door de Maria, eige naar de heer L. T. Frans Hendrichsj in 1895 door de Elisabeth, eig. de lieer P. AU ink jr.; in 1896 door da Maria, eig. de heer Edm. Godar; io 1897 door de Bato. eig. de h.h. Gebroeders Bak ker; in 1899 door de Bato, eig. de h.h. Gebroeders Bakker; in 1900 door da Velsa eig. de heer H. van Wavereo. Tuf-Tuf. De automobielentocht door ons land moge goed afgeloopen zijn, hij is toch niet geheel volgens program gedaan, zegt 't „Nieuws". Op grond van een ons door het rege- lingscomté gegeven verzekering heb ben wij gezegd, dat er niet onmatig snel zou gereden worden; maar dat is wel geschied. Reeds het allereerste rijtuig, dat door Amersfoort kwam, reed met een kleine sneltreinsnelheid1, en sedert kon men van verschillend© plaatsen gelijke opmerking lezen. O. a. schrijft men uit Rouveen: Een der deelnemers aan den auto- mobielentocht heeft den afstand Leeu wardenRouveen, ongeveer 80 KM., in 2 uren afgelegd. Dat het volk over zulk vervaarlijk snel rijden nog al on tevreden was, is te begrijpen, te meer wijl juist de schoolkinderen op denweg waren .sommigen de koeien naar het land brachten en anderen nog met den wagen huiswaarts keerden, daar ineD de automobielen ongeveer een uur la ter verwachtte. Behalve dat een paar honden oven reden werden, zijn er intusschen geen ongelukken gebeurd, dank zij de alge- meene bekendheid. Cricket. Het Nederlandsch elftal dat een toer naar Engeland maakt, zal bestaan uit de heeren: Schroder, Rincker (A. C. C.), Hisgen, (Volhar ding), Posthuma, Kool (Rood en Wit), Bourlier, Feith, Beukema, Broese van Groenou, P. de Groot ('s Gr. C. C. en Nijland (Hercules en Victoria) Voor het geval dat de heer De Groo niet medegaat. waarop eenige kan» schijnt te bestaan zal de heer Coopi ('s Gr. C. C.) hem vervangen. Als invallers gaan verder mede de heeren v .d. Pot (Victoria) en v. Booren ('sGrav. C. C.). Het elftal telt zes bowlers, waarvan niet minder dan vier als wisaelbowlers zijn te beschouwen. Dit en het ontbreken van een tweeden wicketkeeper schijnen de zwakke zijde van het elftal. Wetenschap. Slingerende torens. Nadat reeds lang geleden door zorg vuldige metingen was aangetoond, dat alle 111e f;ti>rii-ksschoi)i'sk-i'iicn, wat viel. Al wal man in hem was stand zijn neiging tor zijde, toen hij zwoer dat die haar nooit zou on tl breken. Vast besloten ging hij naar haai kamer om haar te doen ontwaken maar toen hij zijn hand1 ophief, faalde zii.n moed. en zijn arm viel besluiteloos neer. Voorzichtigheid fluisterde hem in dat het voorbarig was. Varso mocht eens in liet salon zijn geweest om redenen dlie hij kon verantwoordenHij mocht toch eens haar vriend zijn, zooals hij zich had genoemd1. Dane zei dus in zichzelf, dat hij nog een uur wilde wachten, maar vóór hij zich kon verwijderen, word die deur op eens geopend, en Fékla stond1 voor hem. HOOFDSTUK XII. De voorstelling bij de tafel. Gekleed in een lang wit gegalo neerd kleedje. droe~ in do band! een zilveren lamp. Haar gezichtje was hoog gekleurd alsof zij dn or geweld of opschudding uit den slaap was gewekt, en haar over vloedig lang haar hing in losse

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5