Tweede Blad, Prinses Fékla behoorende bij „Haarlem's Dagblad" van Maandag 1 Jail 1901. No. 5521 Haarlemsche Handels- vereeniging. Goedgek. bij KonBesluit van 12 Nov. No. 22, 1899. De Haarlemsche Handelsvereen. tel+- thans ruim 650 leden, dat is veel, doch niet genoeg. Elke winkelier, elke han delaar, zijn belang begrijpende, moet rich aansluiten. De oontributie bedraagt slechts f 2,50, terwijl de voordeelen groot zijn. Rechtskundige adviseurs rijn de hee ren mm Th. de TTajtn Hugenholta en H. Ph. de Kanter, Spaarne 94, welke gratis advies in handelszaken geven aan de leden en voor hen gratis optre den. in faillissementen. Yoor incasso's, dioor bemiddeling der advocaten gedaan, wordt 5 berekend. Bankiers der vereeniging rijn. de bee- ren Laane van Bemmel, Kruisstraat Bi. Alle brieven of aanvragen (ook opga ven voor het lidmaatschap) moeten ge richt worden aan het bureau der ver eeniging, 22 Lange Begijnestraat. Het is ons gelukt eene overeenkomst te sluiten, waardoor het mogelijk is H.H. leden nauwkeurige informaties te versohaffen omtrent alle firmai's in Ne derland. De kosten dezer informaties bedragen 60 cents per adres, plus 5 cents voor porto, en moeten vooruit betaald wor den aan het bureau. Information naar binnen de stad wonende personen gra tis. Ruim 650 information en rechtskun dige adviezen werden in het afgeloopsn jaar verstrekt. In Januari, Februari en Maart ziin 61 vorderingen tot een bedrag van f 2327.S9 betaald. 19 vorderingen wor den afbetaald, 21 vorderingen zijn uit gesteld. Volgens artikel 7 dient bet Geheim der Maandlijsten ongeschonden bewaard te blijven. H.H. Leden worden er op attent ge maakt, dat pretentiën, buiten de stad in te vorderen, niet worden behandeld, tentiji portovergoeding (10 ets.) is bij* gevoegd. Het Bureau der vereeniging is geves tigd 22 Lange Begijnestraat en is ge opend ie deren werkdag van 's morgens 9 tot 1 en 's middags van 2 tot 4 uur. Dagelijks is een der bestuursleden aanwezig etu bereid tot het geven van alle gewenschte inlichtingen en wel Maandag en Vrijdag van 1112 uur v.m., de overige dagen van 34 ran. Zij, die nu reeds als lid toetreden, ontvangen gratis behandeling tot aan 1 Mei e. k. Men wordt geraden niets af te geven of te leveren aan J. J. Groenendaal en W. Bok, beiden woonachtig Brouwers straat 9, of aan P. Groenendaal, So- phiastraat, hoek Korte Wolstraat, dan nadat men heeft geïnformeerd aan ons bureau. Stadsnieuws Haarlemsch Muziekkorps. Maand-ag 17 Juli is het twaalf en een half jaar geleder dat het Haarlemsch Muziekkorps "°reorgani.seerd werd. Haarlem als luxe-plaats en kunststad, zoo bekend om zijn muzikaliteit, en door zoo vele vreemdelingen bezocht, had behoefte aan een degelijk muziek korps uitsluitend uit vak-musici be staande. Een commissie, bestaande rit de lieeren Waller, Jager Gerlinsrs. van Lvnd^ Dubois T -" -v en de Wil den, engageerden als directeur den heer V riens. Diens levensloop, wij weten het uit een vroegere beschrijving in ..De Za terdagavond" Eraf alle reden om hem voor deze betrekking geschikt te ach ten. Want de heer Kriens heeft her- en derwaarts gezworven overal in de we reld kwam hij en verdikte er zijn. ken nis. Na herhaalde verwisselingen van musici werd het korps, wat het nu met eere mag genoemd worden een der beste Harmonie-orkesten in ons land, terwijl het Strijkorkest eenige jaren later opeericht, reeds tot een niet on verdienstelijke muzikale hoogte is ge klommen. Op het oogenblik zijn nog 6 leden aan het korps verbonden die van de oprichting af er aan meewerkten, waar van nog 2 van het oude korps. Van de vertrokken musici zijn de meesten als eerste partijen in verschil lende Hollandsche en buitenlandsche orkesten geplaatst. Het korps staat bekend: voor het groote en keurige muziek repertoire. Behalve eeniga honderden marschen beslaat de catalogus voor Harmon io 134 ouvertures, 206 Fantasieën, en symphonieën, 72 Walzen, 214 Mengel werken, Balletten, enz., en 46 Potpou- riën; voor strijkorkest, 118 ouvertures, 57 walzen, 113 Mengelwerken, 152 sym phonieën en Fantasieën, alle door het orkest reeds uitgevoerd-. Ia dit tijdsbestek werden concerten geceven te Amsterdam f Concertge bouw, Paleis en Artis), Alkmaar. Hoorn Leiden. Zandvoort, den Has(Dieren tuin, Gebouw^ Santpoort Beverwijk, Delft Wormerveer. Rotterdam. Krom menie, 's Bosch, Hilversum, Tilburg, Bussum, Nijmegen Utrecht, Maas tricht, Apeldoorn, Valkenbur^ Zut- phen, Leeuwarden, Deventer, Zwolle, Heerenveen. Almelo, Assen Sneek. Blükens de vele recensiën was dit optreden overal een succes. Het korps gaf in dit tijdsver loop ongeveer 1800 uitvoeringen, en re peteerde dagelijks des moreens te uur, des zomers in den tuin van het Brongebouw. Behalve onder die van den heer Kriens speelde het korps nog onder lei ding van de heeren: Coenen Amster dam, Maan Haarlem, Heinze Amster dam, Robert, Ph. Loots, N. Andriesse, allen te Haarlem, C. Andriesse Hilver sum. Spoel den Haag, Gunther Bus sum. Wierts Delft, Duister, van Gro ningen, beiden te Leiden. Wij verwijzen naar achterstaan de advertentie van het Bronge bouw, betreleking hebbende op eenige veranderingen en, aanvullin gen van. de Conoertlijst. Zondag 30 Juni IJ uur zullen die beste gymnasten van Noord-Hol land van hunne geoefendheid! blijk geven, welke uitvoering zal opge luisterd worden door het nieuwe muziekkorps van het hier tar stede in garnizoen liggende Bataillon In fanterie. Voorts zal op Maandag 8 Juli ter gelegenheid van- het Cemigres van de Maatschappij tob Bevordering van Nijverheid, een extra concert gegeven worden, bij welke gelegen heid door de Directie van de Gas fabriek zeer °racieuselijk eene ver dichting wordt aangeboden. De Matinée en Soiréi. van de Dames- kapel op 9 Juli komen te vervaililen. Algemeene Vergadering van Nijverheid. Het volledige programma voor d<e 124ste algemeene vergadering van die Ned. Maats, tot bevordering van Nij verheid, luidt als volgt: Maandag 8 Juin des avonds acht uur: Ontvangst van Heeren Directeu ren en afgevaardigden door het depar tement in het Brongebouw. 9 uur: Ont vangst ten Raadhuize door het meentebestuur. Daarna: Reünie, in het Brongebouw; illuminatie in den tuin; concert van Haarlemsch Stedeliik Mu ziekkorps. directeur de heer C. P. W. Kriens, aangeboden door de directie van het Brongebouw. Dinsdag 9 Juli, des morgens 9 1/2 uur: Eerste zitting van de algemeene vergadering, in de bovenzaal van bet Brongebouw; dejeuner, aangeboden door het departement Haarlem. Des nam. 3 1/2 uur: Rijtoer naar Kweekduin en Duin en Daal; wande ling door het Park; bezoeik aan het electrisch pompstation. N.B. In het Hotel ,.Duin en Daal" zal gelegenheid zijn om te dineeren. Des avonds verlichting van het ter rein; 8 uur: Concert van de muziek vereniging Harmonie" directeur de deer A. Bernhardt, aangeboden door het departement Haarlem, en de Ver. tot Verfraaiing van H. en O. (Tot het afgesloten terrein hebben de leden der Maatschapp: van de Ver eeniging van H. en O." met hunne da mes toegan" op vertoon van diploma). Woensdag 10 Juli, mors-ens 10 uur: Tweede zitting van de algemeene vergadering. Dejeuner, aangeboden door het hoofdbestuur. Des namiddags 1 uur: Gelegenheid tot bezichtiging van het Museum van Kunstnijverhe^ het Koloniaal Muse um en verschillende industrieele in richtingen. Des namiddags 5 1/2 uur: Gemeen schappelijke maaltijd in ..Hotel Fun- rkler.' A l :i.50 per couvert, zonder wijn. Berijmd, belastingbiljet. met een licht gemoed) weten te bewerk stelligen, mag wel in het openbaar De invulling van een belastingbiljet gereleveerd worden, te meer wanneer behoort niet tot de aangenaamste ver- deze blijgeestigen de vragen zeer hu- richtingen van den inensch. Eerstens moristisch en nog wel in dichtmaat omdat het noodzakelijk verband houdt beantwoorden. met geld betalen zonder daar .direct Een onzer abonnés stond zijn aldus wat voor terug te krijgen, en ten twee- ingevuld biljet aan ons blad af, in de de omdat dergelijke officieele papieren hoop dat zijn vroolijkheid aansteke- zóó vol duisterheden plegen te zitten, lijk moge werken, niet het minst op de dat de bewerking ervan inderdaad een lachlust der ambtenaren die de droge drukkende last is. bezigheid van het nalezen der biljet- Dat er, gegeven deze inleiding, toch ten voor hunne rekening hebben. De nog menschen zijn die de invulling naam doet er niet toe. 1. Welke zijn uw naam en voorna- Mijn naam isJohannes men? Ik arbeid op kantoor en neem ook les, (Indien declarante weduwe is of Waarschijnlijk kan u dit laatste niet haar echtgenoot elders woont, veel schelen, moet ook haar eigen naam worden Maar 'k wensch u toch zooveel moog- vermeld.) 'lijk mede te deeleru Alles voluit geschreven. Was met 1 Januari van dit jaar uw hoofdverblijf in deze gemeente gevestigd? Zoo niet, met welk tijdstip heeft dit dan plaats gehad? 'k Woon hier reeds meer dan ander half jaar, Ik woonde nu eens hier en dan weer daar, Doch steeds was 't binnen Haarlem's oude muren En ben benieuwd hoe lang dat nog zal duren! Houdt gij, hoewel in deze ge- Ik heb nog geen gezin, ik heb ook nog rpeente uw hoofdverblijf niet heb- geen zin, bende, alhier voor U of uw gezin Daarom vul ik met „neen" dit derde een gemeubelde woning of een vraagstuk in. kantoor of andere inrichting tot persoonlijke uitoefening van eene betrekking, beroep of bedrijf be schikbaar? Zoo ja, duurt dan deze toestand langer dan 90 dagen in het belas tingjaar en waar is de woning, het kantoor of de inrichting gele gen? Indien uw hoofdverblijf niet in Daar ik nog niet in 't huwelijk ben deze gemeente is gevestigd, sedert getreden welken dag is uw verblijf alhier Stel ik u ook weer hier met't antwoord dan begonnen? „neen" tevreden. Zijt gij, hoewel in deze gemeente Omtrent deez' vraag dien ik u even uw hoofdverblijf niet hebbende, al- in te lichten, hier op meer dan 90 dagen in het Als antwoord zal ik u het volgende belastingjaar aanwezig tot uit- berichten: oefening van een beroep of bedrijf Ik woon hier niet voor kort, doch ben in een kantoor, winkel, werkplaats geplaatst voor vast, of andere vaste inrichting of tot Tot mij door 't een of ander het weg- het vervullen eener dienstbetrek- gaan wordt gelast, king? Ingeval uw tijdelijk verblijf het gevolg is van de waarneming eener openbare betrekking, dit hier t© vermelden. Welk perceel of perceelsgedeelte Zooals hier in vraag zes, de vijfde re- bewoont gij? gel wordt gevraagd, Is het perceel uw eigendom? Bewoon ik eene kamer en ben er in Zoo neen, hoeveel bedraagt jaar- geslaagd lijks, maandelijks of wekelijks de Voor vijf en twintig gulden 's maands huur? hier goed te wonen, Zijt gij kamerbewoner? Doch dan moet ik de strijkster appart Zoo ja, hoeveel wordt door u we- nog beloonen. kelijks of maandelijks betaald en Anders is alles begrepen in 't genoem- is daaronder begrepen de vergoe- de cijfer hierboven, din? voor kost en bediening? En vertrouw dat u alles wat ik hier Zijt gij kostganger? meld zult willen gelooven. Zoo ja, hoeveel wordt door u we kelijks betaald? Hebt gij, behalve gewone inkom- Hierop zeg ik maar meteen, sten, ook voordeelen, niet in geld Royaal en rondweg „neen." genoten, als kost, inwoning, vrije woning en dergelijke? Zoo ja, waarin bestaan dan die voordeelen? Welk beroep, bedrijf, handwerk of Zooals gemeld ben 'k werkzaam op nering oefent gij uit? kantoor Welke ambten, bedieningen, of be- En werk daar met lust den ganschen trekkingen bekleedt gij, waaraan dag maar door. eenig geldelijk voordeel is verbon den? Welke ambten, bedieningen, of be trekkingen hebt gij vroeger be kleed, tengevolge waarvan gij toe lage. pensioen onderstand, lijf rente, wachtgeld of gagement ge niet? Zijt gij hoofd van een gezin? Neen, ik hoop in lang nog niet te Zoo ja, trouwen a. uit hoeveel personen bestaat uw 'k Denk steeds aan het spreekwoord: gezin behalve gij zelf? trouwen-houwen, b. welke zijn hunne namen en Dus ben ik ook nog niet het hoofd van voornamen, hoe oud zijn zij en in een gezin, welke betrekking staan zij tot u? Dat kan wel aardig zijn, maar 't wil c. oefenen zij een beroep of betrek- er bij mij niet in! king uit en zoo ja, welk? Zoo gij gehuwd zijt, waar en wan neer? Indien gij weduwnaar zijt, welke waren de naam en voornamen van uwe overleden echtgenoot©? 11. Hebt gij nog andere personen, dan die, bedoeld bij vragen 9 en 13, bij u inwonen? Zoo ja, welke zijn hunne namen en voornamen en welk beroep, be drijf enz. oefenen zij uit of welk ambt enz. bekleeden zij? Wanneer zijn zij bij u komen In wonen? Die vraag is niet voor mij bestemd want zelf woon ik in. Ik eet en drink hier, 'k 9laan hiea 's nachts, 't gaat alles naar mijn zin^ 12. Is een gedeelte van uw huis in gebruik afgestaan aan iemand, die hier zijn hoofdverblijf niet heeft? Welke zijn de naam en voornamen en waar heeft hij zijn hoofdver blijf? Ik zal het woordje „neen" nu door eeD vette streep maar gaan vervangen, Want dat begint mij nu de keel tocb eindelijk eens uit te hangen.. 13. Houdt gij dienstboden of andere loontrekkend© personen, die niet in uw bedrijf werkzaam zijn? Zoo jat welke, en hoe zijn hunne na men en voornamen? Neen, ik houd geen dienstbode; ik ben nog niet geëngageerd, O, wacht! daar begrijp ik dit dertiende vraagstuk verkeerd! Neen, ik heb niemand die voor mij het werk verricht, 'k Doe alles altijd zelf al is het soms niet licht 14. Indien gij op 1 Januari nog niet belastingplichtig waart en uw in komen sedert tot J 500.of hooger is gestegen, of indien gij na 1 Januari het wettelijk beheer over goederen van belastingplichtigen als sub 10 vermeld verkregen hebt, van wanneer dagteekent dit? U raait het precies, 't is of u airede waart ingelicht 'k Heb Vijfhonderd gulden mot een schoon© toekomst in 't zicht! 15. Hebt gij in het vorig belastingjaar reeds op eene andere plaats bin nen deze gemeente gewoond? Waar was de woning gelegen? Zooals u reeds weet heb ik zoowat overal gewoond, En heb dat in antwoord twee zeer dui delijk aangetoond, Ik woonde vóór hier in de Jordens- straat, de kamer was te klein, 'k Behoef toch met alles ook maar niet tevreden te zijn! 16. In welke gemeente hebt gij het vo rig jaar gewoond? Waar was de woning gelegen? Het vorig jaar was ik reeds hier in de stad, 'k Dacht dat u dit wel onthouden nog had, Ik heb het in mijn antwoord twee toch goed omschreven, Dus had u met dit vraagstuk liever weggebleven. 17. Zijt gij, is uwe vrouw zijn uwe minderjarige kinderen of de perso nen, die in de^e gemeente hun hoofdverblijf of verblijf hebben en over wier goederen gij het wettelijk beheer hebt, aangt-slajgen: a. in de personeele belasting? b. in de grondbelasting? Zoo ja, in welke gemeente of ge meenten? De Hemel zij gedankt, belasting la voor mij een woord Gansch onbekend, ik heb 't nog nooit gehoord; „Nog nooit gehoord," ik wil hiermede zeggen, Dat ik tot nu toe er geen cent voor weg moest leggen. N.B. Zij, die de klasse wenschen aan te duiden, waarin zij vermeenen te moeten worden gerangschikt, of meerdere inlichtingen wenschen te ge ven, welke hun voor een juisten aan slag wenschelijk voorkomen, kunnen die hiernevens vermelden. Bij het opgeven dezer inlichtingen wordt men verzocht het bedrag voor noodzakelijk levensonderhoud NIET af te trekken. Ik hoop dat u mijn domheid over 't hoofd wil zien, Omdat ik hier de juiste klas niet aar wil bièn; Och, dom is 't nu juist niet, wilt u de reden weten? 't Is wijl ge klasse „nul" op 't lijstje hebt vergoten. 10. Hebt gij het (wettelijk) beheer over Ik ben nog zeer jong en tel eerst een goederen, toebehoorende aan in de- en twintig jaar ze gemeente verblijf houdende per- Dus vind ik die vraag aan mij gedaan 9onen, i een beetje raar, a. die onder voogdij of curateele 'k Ben zelf nog een persoon waarop staan? men nu en dan moet passen, b. die als minderjarigen inkom- Dus zal men mij niet met 't beheer sten genieten uit eigen kapitaal? eens anders goed verrassen. c. die als minderjarigen inkomsten genieten uit arbeid? d. over wier goederen gij bij rech terlijke beschikking tot bewind voerder zijt benoemd? Zoo ja, welke zijn de namen en voornamen dier personen? Bloemendaal. OndertrouwdW. de Vries en H. A. Ke ij-mam. Bevallen D. TimmermanKui per, z. Overleden W. F. F. Ruef, 70 j Meerenberg. C. Schwarze, 45 j., idem. C. v. Duuren, 41 j., idem. Heemstede. Ondertrouwd1: F. J. Noordhioek Hegt en A. Hullemei&ter. Getrouwd Th. Adrichem en Th. van Berkeü. Bevallen J. PlantingKroon, d. OverledenH. van Wickevoort Crommelin, 68 j. Velsen. Ondertrouwd 26 Juni. C. van Vrede en F. Koningstem. Getrouwd: 27 Juni. H. Stierp en C. Langendijk, P. C. van Heuten en D. Kok. Bevallen.: 20 Juni. C. A. Bakker- Sindorff, z. 21. M. SmitJoosten, d. M. HilderingBakker, z 22. T. KaanVisser, z. A. van Riessen Casseé, d. 24. M. C. RestingSuu- rendonkd. 25. J. BrandjesSlote- maker, z. J. BregeemanSchre- vel. z. Overleden19 Juni. H. Jonker, 10 m. 22. A. T. Broek. 5 w. B. G. Beentjes, 5 j. A. Wagenaar, 16 j. Spaarndam. Bevallen A. BouwensSmit, z. Haarlemmer li ede en Spaarn- wonde. Getrouwd: C. Spruit en G. Smit. BevallenJ. C. M. Weijersvan Reijendam, d. W. KuijperKok, z. A. van HuizenVerwei j, d. Overleden,P. Spanjaard, z. 14 j. Haarlemmermeer. Ondertrouwd: M. Boellaard en A. Visbeen. C. Ouwejan en N. G Hamelink. J. Gorter en M. Rijke Getrouwd J. Elschot en P. Vonk. H. (ie Kooker en I. den Butter. W. Aroma en M. Male paard. Bevallen J. DolKoster, d. J. C. PolakHoogove-en, z. A. W. Kar dolSchreuders. d. A. v. Schajek- Oskam, z. G. Meegdesv. Verten, z. R. v. Peltde Geus, z. G. v. Gaa ienv. d. Bee, z. E. Louwerse Loosbroek. d'. J. Schyff—v. Dijk, z. T. v. WierimgenGedaen, dl. F. BoterbloemHuigen z. M. Smit Tesselaar, z. Overleden: A. Rakker, 64 j. J. Jagt, 17 m. Binnenland. Acad. Examens, Aam de Universiteit van A mat en dam is met gunstig e-evolg afge legd het Propaed'. medl. Examen door de heeren J. J. Voorhoeve J. R. Katz cum laude em W. vanWoer- kom. Het Candid'aats Examen in de Geneeskunde door de heeren E. Strubon -en A. Binmerta. Het Theol. Geneesk. Examen door d'en heer C. Stam.. Amstordamscli straattooneel. Afgespeeld in de St. Nicolaasstraat aldaar, en naverteld door de Tel.: Twee „snurkers" van jongens in blauwe kielen met handen, voeten en tanden zich verzettende tegen een „langen sladood" en een agent Herige verontwaardiging uit de openstaande ramen, hevige verontwaardiging op straat. Moederharten, kloppend onder witte jakken, worden vol en zetten scherpe tongen in beweging, die venijn spuwen op den agent en den sladood. Vrouwen in lichte blouses dringen nij dig op om het worstelend viertal, grij- pen de jongens vast, trekken en ruk- ITeuilleton. Naar het Engelsch VAN MAX PEMBERTON 20) Ik vermoed dat zij zoo zijn hier te landï. Overal elders zou de veronderstelling van moord een misdaad' zijn. In. Rusland is dat ge heel natuurlijk. De kapitein knikte. Varso was door de re-veering naar Moskou gezonden om het huis te bewaken. Hij stierf daarop welk uur, zeid'et gij d'at het was Ongeveer d'rie ure in den. och tend, zoo ver als ik kan nagaan. In het salon tem drie ure. Goede God, mijn waarde Ivor, wat een geval. Dane trok zijn jas aam eai keerde zich om. Een zeer verdachte gebeurte nis, Harry als het miet v/as om zoo'n kleinigheid'. O zeker, het kan opgehelderd worden. Geen ophelderingenniet een is noodzakelijk. Veronderstelt gij dat men u on uw woord zal gelooven Zoo ijdel ben ik niet. Lees dit; het is het certificaat van den En- gelschen dokter van het consulaat. Dame wierp eem brief door de ka mer, die Paimton opving. Toen hij hem twee malen had gelezen lach te hij schaterend, als een schooljon gen diie in een wedstrijd gewonnen heeft. Dane glimlachte in weerwil van zichzelf en ging rustig voort. Dat certificaat maakt aan alle misverstand een einde. Ik wensch- te dezer dagen naar iemand te vaan die er recht op heeft om het te zien. Gij kent het terrein. Zorg d'at er geen tijd verloren wordt. Ik ben intusschen van plan een beroep te doen on Michael Dolgorouki, en de vergunning van die familie te vragen om de zaak van dit kind tot de mijne te maken. Painton keek vluchtig op. Meent, gij dat? vroeg hij. Dane keerd'e zich naar hem toe. Heb ik iets gezegd of gedaan dat u recht geeft te gelooven dat ik niet in ernst spreek? De kapitein rees op en stak zijn hand) uit. Er is niets, niets van dat al les. zei hij rondborstig. Ik ben blij dat bij mij gekomen zijt. Gij wilt mij dus helpen? U helpen... is dat een woord voor die zaak Hij sprak met de gloed' van zoo veel vriendschap dat het was alsof de zaak reeds in orde was. Niette min. hij kende de moeilijkheden. Als het een ander betrof, ginv hij voort, zou ik het uit een an der gezichtspunt beschouwen.Maar gij zult de Ambassade achter u heb ben, en wat meer zegt, uws vader's invloed. Ik ben het met u eens. dat wij zonder tijd te verliezen aan het, werk moeten gaan. Als zij hande len vóór dat wii beginnen dan staan- onze kansen slechter. De- politie in Moskou zal zogven dat de man ver moord is dat verwacht gij ook, ongetwijfeld. Als gij daar gebleven waart zou hot licht mogelijk ge weest zijn, dat zii er u ingesleept hadden. Hier kunnen wij zorgdra gen dat niets van dat alles gebeurt. Als het noodig is gaat gij naar d'en' Keizer. Ik zou het m; zelf nooit kunnen vergeven als niet alles ge daan was, wat gedaan kan worden. Dane ging naar d'e deur en maak te haar open. De woorden van een vriend, zei hij. Ik. hoop dat ik dat zal bewij zen. Koestert gij nog twijfel Gerechtigde twijfel. Als zij haar gevangen zetten Dane liet den sleutel los. Haar gevangen zetten Groote God. daaraan had ik niet gedacht. Het is ook nog niet noodig, om daaraan te denken. Wij zullen daarover soreken als het zoo is. In tusschen moet een verstandig man ontbijten. Kom, wij gaan naar be neden. Dane gaf geen antwoord. Hij vroeg zichzelf af hoe hij over het hoofd had kunnen zien dat Fékla zelfs nu reeds aan de genade van de Russische politie overgeleverd kon zijn. HOOFDSTUK XV. Michael Dolgorouki. Zij spraken in de eetzaal over al gemeene zaken en een half uur la ter stonden zij weder op straat. Het was Dane's wensch geen oogen blik te verliezen in het opzoeken van Fékla's bloedverwanten, en in dat denkbeeld werd hij door den kapitein versterkt. Wij moeten den ouden Mi chael Dolgorouki gaan bezoeken, dat voor alles. Hij is een schijnhei lige schurk met bakkebaarden, het ergste soort zondaarmaar het is verstandig dat gij hem gaat zien. Ik ga rechtstreeks naar do Ambas sade, om het met onze ei ven vrien den te bespreken. Zonder twijfel dineert gij met mij om acht ure in d'e Cubat. Daar kan iets nieuws zijn, hoewel dit soort dingen zich hier niet snel beweegt. In allen ge valle. vertrouw op mijn pogingen. Ik heb niets anders waarop ik reken, mijn- waarde I Hij sprak op ietwat geroerd en toon, en de kapitein verwonderde zich over de gemoedsgesteldheid van iemand, die de zielskracht had van tien andoren on gesteund werd door een ijzeren wil. die zich niet geslagen zou achten. Kom kom zei hij op vrrolij- ken4oon. Ik heb nog nooit een Dane gekend die niet deed wat hij verkoos en nog wel wat meer. Ga Michael Dolgorouki bezoeken. Die oude schurken zijn altijd inte ressant. Hij riep een slede aan, en gaf de koetsier op „naar het Arsenaal." Michael heeft zijn vrouw vijf jaren geleden verloren. Hij is nu altijd aan het Arsenaal. Geef uw kaart af, en zeg dat het om een par ticuliere zaak is. Goed succes, Ivor. Hij riep Poshol" tot den vracht rijder, en de slede vloog over de sneeuw, voorbij de Isaac Cathe- öfraal en de Admiraliteit, naar het zomerpaleis en d'e Atexandxofski brug. Het was op het midden van den dag, en Petersburg genoot ten volle van d'en winter. DSrte dacht dat hij nimmer paleizen had gezien gebouwd van zulk zuiver wit mar mer. De groote kerk scheen een klomp zuiver goud in een nevel van zonlicht. In de straten, bewoog zich een levendige vroolijke menig-

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5