NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. Prinses Fékla 19e Jaargang Woensdag 3 Juli 1901. No. 5523 HAARLEM'S DABBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cta. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), dc P")8 der Adrertenticn van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door bet gebeele Rjjk, per 3 maanden„1.65 Reclames 30 Cent per regeL Afzonderlijke nummers0.02££ Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37^ Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 139* n de omstreken en franco per post0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiera. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentj en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan bet Algemeen Advertentie-Bureau A DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks» behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESh Succ., Parijs 31h" Faubourg Montmarire. Haarlem's Dagblad Tan 3 Juli bevat o.a. De Jingo's weer aan 't werk, De Boeren en de Kaffers, Hon- gaarsche „Harddravers" voor En geland, De houding der scbade- vergoeding8coinini8sie, Twee re devoeringen van Chamberlain Chineesche zaken. President Kru- ger te Kampen, Wat de bladen van den uitslag der herstemmingen zeggen (vervolg), Aanbesteding Haarlemsche kermis. Politiek Overzicht. De Jingo's in Engeland) gaan nog siteeels voort met de voorstanders van den vrede op allerlei wijze te dwarsboom©». Zondag heeft me» te Leeds drie maal getracht, een volksvergade ring ie houden om tegen den oor log te spreken, maar die pogingen werden met geweld' verijdeld. Wel treurig als me» tot zulke maatregelen zijne toevlucht moet nemen om eene steedis sterker wor dende agitatie teigen te gaan.. Dat het niet veel helpen zal is te voor zien, maar het schijnt dat de vrien den van Rhodes. Chamberlain c. s. nog altijd niet tot betere inzichten zijn gekomen. De tijd zal hen wel leeren dat alle beletselen), d'en Pro Boers in den weg gelegd er sieohts toe bijdragen om de rechtvaardige zaak te versterken. Voor het oogen- blik kunnen wij er dus het zwijL gen toe doen. Intusschen blijft het nieuws uit de Kaapkolonie geregeld toestroo- mÜh:- Depêches uit Kaapstad melden dat Fouché met zijn commando in Kaffraria en Transkei binnengeval len en het dorp Rhodes bezet en ge plunderd' heeft. De correspondent van de Daily Mail" te Kaapstad seint, dat aangezien de in de kolo nie binnen gerukte Boeren thans, om paarden te rooven. de gereser veerde Kafferlanden aantasten, zij de gevolgen van die roekelooze daad! tegenover de Kaffers, d'ie tot dus verre onzijdig gebleven zijn, moe ten dragen. Wanneer het inderdaad waar is dat de Boeren paarden der Kaffers wegnemen, dan zal dit wiel hierin zijne reden hebben, dat de eige naars zich geschaard! hebbende aan de zijde van Engeland. Wij weten immers heel goed. dat inderdaad de kleurlingen door het Britsche gouvernement gewapend zijn om zoo te trachten tot stand' te brengen, wat de blarfken niet vermochten, nl. de onderdrukking van het Hol- landscbe ras in Zuid-Afrika. Nu die vlieger niet opgaat, worden de rooi- neks natuurlijk boos en gaan ze liegen als gewoonlijk. De Engelschen hebben, zooals be- kend, op groote schaal naarden ge kocht in Hongarije. Nu blijkt dat ze daarmee schromelijk in den nek zijn gezien en is de Britsche regee ring daarover in het Parlement ge- iiiteirpelleerd'. Naar men thans uit Wcenen schrijft heeft het gouvernement nu twee gevolmachtigden naar Maria Theresiopol gezonden tot het instel len van een olaatselijk onderzoek. Volgens Boedapester bladen zijn daarbij ergerlijke dingen voor den dag gekomen., waaruit gebleken is dat de Weensche paardenkoopman Ilauser, die door zijn Engelsche collega Lewison met de leverantie belast was, 2500 paarden voor 270 het stuk aan, Lewison leverde, diie ze aan het Engelsche gouvernement voor 400 verkocht. Ha,user kwam met een Engelschen majoor en een veearte en i j kun dige in Jan. 1900 in Maria-Theresiopol. In d'en beginne keurde de commissie van 1180 aan geboden paarden er 480 af, maar reeds een paar dagen later werd niet meer zoo scherp (toegezien, zoo dat ten slotte zelfs lamme en half blinde paarden gekocht werden. Daaronder bevond zich een paard, dat reeds achtmaal was afgekeurd. De half blinde paarden liet de vee arts bij donker weer op en heer draven. De gemiddelde prijs, wel ken de crpkoopers betaalden, be droeg f ill zoodat deze, naar ver haald wordt l£ millioen gulden bij. dit zaakje verdiend; hebben. Veel pleizier zullen de Britten1 dus niet hebben van die Hongaar- sche ..harddravers". Men zou ze desnoods kunnen gebruiken ter voeding van de arme Tommies dlie dikwijls zullen snakken naar een .heerlijken" paardenbiefstuk.Want dat ze niet genoeg krijgen van de regeering in het moederland, is een maar al te bekend' feit. De schadevergoedimgscommissie voor d'e uit Zuid-Afrika verdreven vreemdelingen, over welker, werk zaamheden wij gisteren een en an der opnamen, zet haar werk ge regeld voort. Van* al te groote wel willendheid tegenover de van have en goed beroofden, getuigt de hou ding der commissie nu juist niet. De heer Ard'agh heeft dien voor zitter beloofd, mr. Bisschop te zul len waarschuwen als de commissie bereid is, de schriftelijke eischen van Nederlanders te onderzoeken de voorzitter zeide dat d'e commis sie een aanvang zal maken met- dat onderzoek, onverschillig of de heer Bisschop aanwezig is of niet. Natuurlijk zal de president wed wenschen dat de bekwame raads man en verdediger der rechten van onze door den oorlog zoo- zwaar ge troffen landgenooten niet aanwezig is. Dan is de zaak veei „eenvoudi ger" te behandelen. Intusschen ge- looven wij dat Mr. Roosegaarde Bisschop niet op het appèl zal ont breken zoodra er voor de verdreven- Nederlanders in de bres moet wor den. gesprongen. De commissie zal denkelijk no>g menige harde noot te kraken krijgen. Buitenlandsch Nieuws. Wat is hiervar. waar? Volgens een bericht dat „Central News" uit Hamilton op Bermuda over New-Yorlc ontvangen heeft, is er gedurende den overtocht van de krijgsgevangen Boeren op de Ar menia een opstand aan boord van dat schip uitgebroken.. De bewa kers onderdrukten dien echter en sloten de aanteggers in boeien. Toen de Armenia het anker uitwierp in de sond te Hamilton, voegt de be richtgever er bij, ontvingen d'e Boe ren de nieuwsgierigen die in boot jes naar het- schir» roeiden, met ge juich, en zij verzekerden dat zij zich niet te beklagen hadden over de behandeling aan boord. In boeien gesloten te- worden is anders wel ee-ne zaak om je over te beldazen. Gesteld dat de Boeren in opstand waren gekomen, dan was dit slechte hun- recht en nim mer mag een krijgsgevangene .voor een poging om zich in vrijheid te stellen, gestraft worden. Er wordt dus openlijk erkend dat er inbreuk op het oorlogsrecht gemaakt is. Van het juichen der gevangenen waar over in dat bericht wordt gespro ken, zal dus w-el niet veel waar zijn. Asquith en Campbell Ban ner man. Aan den liberalen leider Asquith die onlangs zulk een fraaie{!) rede voering heeft afgestoken in zake den oorlog in Zuidi-Afrika, is door zijne vereerders, als loon voor de moeite een diner aangeboden. Men heeft getracht dit te verhinderen, om een onendii-ke breuk in de libe rale partij te voorkomen. Naar nu echter bericht wordt gaat het feest maal vermoedelijk toch door. De Jingo's hopen dat Asquith, Sir Campbell Bannerman als l'eid'er zal verdringen. O. i. is na al het get- beurde hier gelukkig niet veel kans op. Twee redevoeringen van Chamberlain. In het Engelsche Lagerhuis ver klaarde de minister Chamberlain Maand'ae. lat tengevolge van het schorsen d'er zitting van het Kaap- sche parlement de Kaapsche mi nisters voornemens zijn den gou verneur voor te stellen besluiten uit te vaardigen ten einde tegemoet te komen aan de uitgaven. Indien deze daad van den gouverneur on wettig is, dan rekent hij er op daar voor indemniteit te krijgen- van het Kaapsche parlement. Het is te ho pen, dat de bijeenkomst van het parlement, die onder de tegenwoor dige omstandigheden onmogelijk is, in het begin van October zal kunnen plaats hebben. Chamberlain voegde er bij, dat hij de handeling van den gouver neur gerechtvaardigd acht. Voorts deelde dte minister mede, dat de regeering nog geen bepaald besluit heeft genomen betreffende het dynamiet-monopolie en betref fende het juiste bedirag der heffing van de winsten der goudmijnen. Chamberlain sprak Maandag avond aan het banket, te Londen ge houden ter viering van Dominion dag in Canada. Sprekende over den steun dien de kolonies in den Zuid- Afrikaanschen oorlog hebben gege ven, zeide de minister: ..De een heid van het Rijk is met bloed be zegeld. Ik denk niet dat de meening van het beschaafd Europa van he den het vonnis van het nageslacht zal zij-n ik hecht veel meer waar de aan de meening der Koloniën, dan aan: de op onbekendheid' berus tende meening van Europa, die ge grond is op de leugens waarmede het bed'rogen wordt doo-r onze vij anden in het buitenland en door verraders in het buitenland." Als je maar durft 1 De Moniteuï* Universal die in 1789 werd opgericht, zal niet langer verschijnen. De ..Soleil" zal er de abonné's van overnemen. De „Moniteur" is onder verscheidene Fransc-he regeeringen als een offi cieus blad beschouwd. Men zegt zelfs, dat Napoleon III wel eens co- pi e aan het blad zond. Chineesche zaken. In de Maandag gehouden Fnan- sche Kamerzitting, verklaarde d'e minister Delcassé, in antwoord op een interpellatie betreffende China dat de vredesvoorwaarden zijn aan genomen, en dat de vreemde troe pen d'ie noodig zijn voor het be scherming en verdediging der le gaties. Zonder te kunnen zeggen dat de vrede verzekerd' is. meent de mi nister te kunnen mededeelen dat alles gedaan is om den vrede te ver zekeren. Na een langdurige beraadslaging heeft de Kamer de credieten voor d-e expeditie naar China goedge keurd met 474 tegen 71 stemmen, na verwerping van een amende ment van den heer Viviani, waarin wordt gevraagd, dat Frankrijk niet langer zorgen zal voor d'e bescher ming der zendelingen, en van een amendement van den heer Sembat, waarin onderzoek gevraagd wordt naar de feiten die aan de Fransche troepen worden ten laste gelegd. Algemeene beriohten. DE OORLOG IN Z.-AFRIKA. De krijgsgevangenen die in het kamp fie Groenepunt bij Kaapstad opgesloten waren, zijn nu allen, overgebracht naar elders, meeren- deels naar de reooncentrado-kam- pen. Maandag kwam een Boenenafdee ling ten westen van Klerksdorp, en nam een aantal runderen weg. Meb kanonnen en maxims werd de afd'eeling beschoten; men zag een Boer nedervallen. Uit verschillende plaatsen van Transvaal komen berichten van ac tief optreden der Boeren. Ben telegram van Kitchener meldt, dat sedert 24 Juni de colon nes berichtten dat 14 Boeren ge dood, 60 gewand en 160 in hechte nis genomen werden136 Boeren legden de wapens neder. Voorts werden 131 geweren, 15.800 „rounds" ammunitie en 304 wagens buit gemaakt. Het zich noemende bestuur der Oranje-rivier-kolonie heeft in het district Lady brand een begin laten maken met inenting van het vee tegen de veepest. De uitkomst moet bevredigend zijn. Uit Pretoria wordt gemeld, dat een strijdmacht, bestaande uit een bataljon West-Yorkshires, een bar tal jon Cameron Hooglanders en eenige compagniën yeomanry, de Daspoort-vallei heeft schoonge veegd van veedieven, „die daar iu den laatsten tijd ©enigszins lastig waren geworden." Twee bataljons en eenige com pagnieën ter verdrijving van vee dieven 1 Een Britsch ambtenaar te Graaff- Reinet heeft, volgens een bericht gever van Ilavas, op eigenaardige wijze ondervonden, hoe sterk d'e bevolking van dat gedeelte der Kaapkolonie vóór de Boeren is. De man, die goed Hollandsch spreekt, had zich voor Scheepers uitgege ven, en weldra kwam iemand die daar in de buurt woonde hem dë beste manier aanwijzen om de plaats te overrompelen en te bezet ten. Als 't niet waar is, is 't toch niet onaardig gevonden. CHINA. Rockhill, de bijzondere Amieri- kaansche commissaris in China, heeft aan het ministerie van buiten»- landsche zaken te Washington la ten weten dat prins Tsjoean. broe der des keizers, den 20en van deze maand op reis zal gaan naar Duitschflandi. In October denkt Tsjoean d'e Ver een igde Staten be bezoeken. Volgens een telegram uit Peters burg. is den 7den Juni een afdee- ling Russische troepen onder gene raal Tserpitski uit Moekden tegen Chineesche rooverbenden en sterke afdeelingen Boksers opgerukt, daar dezen zich in dien omtrek van Moek den hadden samengetrokken om d'en spoorweg en de stad aan tei vallen. Koningin Ran'avalo van, Mad'agas car heeft Zaterdagavond Parijs ver laten. Zij gaat nog een maand naar Arcachon, van waar zij1 naar Al- giers terugkeert. Stadsnieuws Haarlem, 2 Juli 1901. Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem, werd gedurende de maand Juni bezocht door 562 personen, ter wijl uit de aan het Museum verbon den boekerij 197 boek- en plaatwerken naar verschillende plaatsen van Neder land in bruikleen verzonden werden. In de afgeloopen maand is het Ste delijk Museum van schilderijen en oud heden op het Raadhuis hezocht door 396 personen tegen betaling en door 327 personen zonder betaling. R. KVolksbond. Maandagavond was voor ds leden der afdeeling Haarlem van den Ned. R. K. Volksbond met nunne da mes eene feestvergadering belegd in de groote zaal van het gebouw „St. Bavo." Met zang en voordrachten werd de avond hoogst genoeglijk gepasseerd De zangvereniging „St. Bavo" voer de onder leading van haar kranigen di recteur, den heer N. II. Andrlessen, zeer verdienstelijk enkele liederen uit als „Aan 't Vaderland," 't Gondellied', compositie van N. A. Andriessen; Ma trozenlied, van Rich. Hol; „Klaren- beek" en „Soldatenkoor." Met luide toejuichingen werden de zangnum mers begroet. Niet minder succes had die gunstig bekende declamator, de heer J. van den Aardweg, die de voordracht „Mop de Visscher" van Abram de Win ter, uitstekend vertolkte. Ook met de voordracht ..Kinderwijsheid en Fran sche Chique", duet voor heor c-n dame wist hij en mej. N. N. de lachers en ap- plaudiseerders geheel op hun hand te krijgen. Zoowel de inhoud als de ver tolking der beide humoristische voor- drachtMi waren dan ook wel in staat de aanwezigen terdege te amusecren. Met de woorden van dank door den voorzitter, den heer L. A. Laurey, nan de uitvoerenden gebracht, stemde een ieder dan ook volkomen in. Binnenland. De wekelijksche audiëntie van mi nisters bij H. M. de Koningin heeft Maandag niet plaats gehad, een go- volg van de indiening der ontslag-aan vrage door het Kabinet Het is 5 Juli a.s. een iaar geledon dat de geneesheeren Koster, Van liou- tum en Pino de verplegers Meuleman en Van Oosten en de administrateur Ihle, allen in dienst van het Ned. Roode Kruis, door de Engelschen in Feuilleton. Naar het Engelsch VAN MAX PEMBERTON Zoo kon, hij redeneerenen zoo redene erende zijn ongeduld! en de krachteloosheid daarvan erkennen. Bovendien, het spoor dab hem aan dreef was onbekend voor hen die hem hulp verleenden4bij zijn taak. Het meisje dat door hein was wak ker geschud tot de verwezenlijking „vrouw te zijn", was voor hen slechte een naam, misschien een naam die zij onwillig waren te hoo- ren uitspreken. Maar voor hern was zij d'e vervolkoming van zijn jaren, de stem d'ie tot hem zeide: ..daar voor leeft gij". Hij kon er niet maar zoeken om heit raad&el op tie los sen noch het te rechtvaardigen.Van den eersten dag af dat hij hot mag netisme harer tegenwoordigheid had loeren kennen, dat hij ziin eigen oordeel in hare oogen las, als medelijden zich had gehuwd aan die ondoorgrondelijke Verhou ding van medegevoel wat men Liefde noemt, wilde hij* niet tegen de waarheid strijden.. Daar, in dat sombere Veliki Paleis, in dat kin derlijke gezichtje, in dat vrouwen hart. lag de sleutel van een leven dat het lot hem zoo lang had ont houden. Nu stond hij op den drempel, maar morgen zou heb huis ledig zi jn en de sleutel een spotternij voor immer. Zulke gedachten brachtm zijn bloed' aan 't kook en, als de en kele mededeel in gen van onuitstaan bare ellende. Hij geloofde dat >rj alLeen voor Fékla streed eer ier deed' hij het nu voor zichzelf, als een die een kans waagt maar «neer waarde hecht aan den inzet dan aan het spel. Er waren aan het hotel brieven voor hem komen en daaronder een van Painiton een gekrabbel op een afgescheurd stuk papier Hij1 lachte niet dan nadat hij het vergeleken had' met een in zijn be zit zijnde weergade, in de hoop dat Fékla vergunning had gekregen hem te schrijven, en toen die hoop teleurgesteld was, opende hij het briefje van den kapitein en herriep zijn haastig oordeel. Hier was nu eindelijk een die hem begreep, die zijn ongeduld verdroeg, en zijn drij ven om te handelen aanmoedigde. Iets was er reeds gedaan. Hij las de brief tweemalen, en waardoor- de het als een aanvankelijke be lofte. Mr. Muravief wil u te vijf ure spreken. Laat uw paspoort vis ;rea en vraag dë politie om van nacht te mogen vertrekken. De logement houder zal het voor u wel in orde maken. Een podorojna dat is een vergunning per post zal u helpen. Ik zal om half vijf aan het hotel zijn. Hij vernietigde het briefje en riep een bediende. Hij beval hem in iets te doen wat op zichzelf ree-is oen bemoediging was. Hij wist niet. hij kon ook niet vermoeden wai Painton had uitgewerkt, of om wel ke eigenlijke reden hij zelf dien dag nog Petersburg moest verlat ju. maar hij hield zich overtuigd, dat zulk een mededeeling van gevolg zou zijn. Men zou hem toch niet ra den de stad te verlaten wannéér door zijn vertrek zijn eigene over leggingen niet gediend werden Maar waarom een postpermiss e voor een van de groote Russische routes Als dat noodig was, dan was Fekla niet meer in Moskou. De oude Dolgorouki had1 zulk een uit slag gevreesd. Als wij niet te laat zijn, had hij gezegd. Dane bracht een uur door in een wirwar van gevolgtrek kingen en was nog ver van de waarheid toen Harry Painton aan de deur van het hotel uit een slede stapte en zich haastte om hein het gebeurde mee te d'eelen. Zijt gij gereed, mijn waarde" Laat ons dan dadelijk gaan. Mun- vieff is werkzaam, en wij mo4en hem niet laten wachten. Dat kan een treurspel worden. Ik heb hem een paar minuten gesproken, en hij heeft alle stukken in handen. Het is jammer dat Sir Nicholas niet hier is, maar w'moeten ons best doen. Ik dacht dan ook dat ik Mu- ravieff zelf moest gaan spreken. Hij is minister van justitie en onze man. Hebt gij uw paspoort laten viseren Dane glimlachte om die gejaagd heid waarnaar hij een uur te vo ren had verlangd. Hier was er een die hem nog overtrof in zijn onbe teugeld verlangen naar handelen. Mijn waarde Harry, zei hij kalm, z' 't gehoorzaam naar don letter. Een vraag voor wij gaan waarvoor heb ik een podorojna noodig Do kapitein nam hem b;: den arm en voerde hem naar de slede. Een wenk van Kamorski en het departement der gevangenissen. Vrij uitgesproken, denken ze d'at gij zult slagen, maar dat gij het ijzer moet smeden terwijl het heet is. Ik heb vanmorgen twintig pond van mijn eerlijk gewicht verloren door van bureau tot bureau te vliegen. Gij moet mij toestaan dat ik in deze zaken met bezadigdheid te werk ga. Met een vluchtig gebaar wenkte hij den koetsier en sloeg een beren huid over ziin voeten. Nu vervolgde hij Om met de post te gaan moet gij u duchtig warm kleede.nIk zal aan onze con suls in het zuiden telegrafeer,en en doen wat ik kan, maar gij zult een slechte tiiding hooren. Ik ver onderstel. dat gij ondanks d'at toch gaan zult? Hij deed de vraag op schijnbaar onverschilligen toon maar hield zijn oogen strak op zijn vriend, ge vestigd. Dane deel alsof hij hem niet hoorde. Is Muravieff de man die op dat idéé gekomen is? vroeg hij op zijnj beurt. Het is ziin eigen idéé, ja. Ook mogelijk vand'aag nog ons id'ée. Ten minste ik heb idée's. Steek geen si- garette op voor wij er zijn. Zij_hieldën op bij het Paleis van Justitie, dat slechts een steenworp van het hotel aflag en werden zon der oponthoud toegelaten. Dane volgde zijn vriend eetn breede trap op naar prachtige suite op do eerste verdieping. Zijne excellentie verwachtte hen zei een beambte. Toen zij een minuut of tien ge wacht hadden in een bijzonder ver- Trek, kwam Muravieff zelf in de kamer. Dane hoopte veel van de hartelijke ontvangst d'ie hem werd verleend'. Hij gevoelde dat hij van aangezicht tot aangezicht stond niet alleen voor een der degelijkste man nen in Rusland, maar ook een van de voorkomendste. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1