Zuid'-Afrika werden gevangen geno tten. In de eerste dagen van Augustus van 't vorig jaar werden zij naar Cey lon overgebracht. Sedert is de verple ger v. Oosten wegens ziekte ontslagen. Zondag hielden de verkiezingscomi tés van de „Volkspartij" uit de distric ten Weststeliingwerjf en Schoterland ©ene gecombineerde vergadering, die bijgewoond werd door het Kamerlid G. L. v. d. Zwaag. Besloten werd, dat de heer v. d. Zwaag, zitting zal nemen voor Schoterland, zoodat in West stel lingwerf eene nieuwe vrije stemming moet plaats hebben. Aan de Universiteit van Amsterdam is met gunstig gevolg het Doctoraal examen in de rechten afgelegd door da H.H. B. van Lennep,. M. van der Grinten en H. J. Bakker. Esn vreemde prins in ons land Prins Willem van Zweden zal alleen op den dag van zijne ontvangst door H. M. de Koningin als lid eener vorste lijke familie beschouwd! worden, maar overigens gerekend worden als adel- borst te behooren tot het oorlogsvaar tuig aan boord waarvan hij dient. Aan den prins wordt gedurende zijn verblijf in ons land als zeeofficier toe gevoegd de adjudant van den minister van marine, luitenant ter zee le t baron van Hardenbroek, die Maan da-» daartoe naar Amsterdam vertrokken is waar de Zweedsche kruiser Frega met den prins aan boord verwacht wordt. Het schip wordt bij «aankomst met de gebruikelijke eerbewijzen ont- vangen. Brand. Maandagmorgen zijn afgebrand de gebouwen van den speeltuin Essen- burg. geleeen aan den Beugclsdijk b j den overweg van den spoorweg te Rot- SrdZ De gebouwen waren zeer oud en sommige hadden nog neten daken. Het vuur is vermoedelijk het van het afsteken van vuurwerk, /.on- dïïavfnd Een viertal spuiten bluschte den brand. ^£Over echie, waaronder het terrein feitelijk behoort, liet zich niemand zien. Mevr. C. Suringar—de Vlugt te Rot terdam heelt van ecnige "'ISf genen op St. Helena— generaal Cron jéF. A. Cronjé Jr. (een kleinzoon van den generaal), kapitein Versélewel de VVitt Hamer, "W. C. J. de daal brie van ontvangen, vod betuigingen V hartelijke dankbaarheid voor de ge schonken van allerlei aard, aan de krijgsgevangenen, gezonden, „uit- deze geschenken, sehrijlt generaal Cronjé, blijkt ons telkens meer en meer, met hoeveel liefde en toew.]ding U m 't biizonder, en de dames in Holland in 't algemeen, zich het lot der krijgs gevangenen aantrekken. De Heere ver- gelde U voor al hot goede, aan ons SDe "heer de Witt Hamer schrijft o.e.1 Uwe ooren moeten wel getuit heb ben op 11 en 18 Mei LL toen Ut m eene voordracht), gehouden in Deadwood- kamp. uw systeem van inzameling door prikkaarten verklaarde en kaarten onder lien uitdeelde. Ik heb getracht hen een idee te geven op we - ko wijze de geschenken uit Europa bi] elkaar gebracht worden, wat een mas sa sympathie, toewijding, arbeid en opoffering men vindt bij oud en jong, arm mi rijk voor onze zaak, i lian gewezen op don plicht van dankbaar heid en waarom, in Holland vooral, zooveel gegeven wordt Niet uit puur medelijden, maar wel uit mededoogen, gepaard aan bewondering voor de na tie die met hand en tand haar koste lijk kloïnood, de vrijheid, verdedig teven een overmacht!gen vijand, k Hoop dat ze mij begrepen hebben en ik geloof het ook. Een Boer is met de monstratief, maar eenmaal den wog gewezen hoo te handelen, zal hij met achterblijven in het betonnen van dankbaarheid. Ik hoop door het Mid- delburgsche dames comité u te bewij zen, dat de krijgsgevangenen hier dankbaar weten to zijn. Ook tracht ik hen moed in te spreken, dien lk, op mijne beurt, weer put uit de talrijke brieven die mij uit alle oorden dor wereld geworden .Aan Middelburg geef ik steeds op wat wal wij behoeven, steeds luidt net tabak". Het spreekt van zelve dat ik nimmer vraag om versnaperingen, want zulks is eigenlijk luxe. Komt het, dan wordt het dankbaar ontvangen en uitgedeeld. De Boer is een zoetekauw en is gek op suikergoed. Vandaar dat do suikerhakker In het kamp (een Duit- scher) goede zaken maakt en zelfs geld naar zijn familie kan zenden. Een paar Hollanders leveren kunstig vervaar digde kistjes, die zij betaald krijgen met f 18 tot f 72 het stuk. Een ander Hollander heeft een draaibank ge maakt, die bewogen wordt door een windmolen. Hij probeert thans een ki nematograaf te maken. Restaurants, panuenkoekbakkers en gingerbeerbe- zigheden doen een goeden handel en in Deadwoodkamp zoude men zich wanen in een bedrijvig dorp te zijn..." pres. Kruger te Kampen. Maandagmiddag maakte president Kruger een rijtoer, waarbij de ingeze tenon hem herhaaldelijk hulde brach ten. Hier en daar zag men eerepoorten opgericht en klonk liet gezang van ver- eenigingen, die zicli met hare 'vaan dels hadden opgesteld; kransen werden den president bier en daar aangeboden Vooraf ging het rijtuig, waarin de commissaris van politie gezeten was, daarop een met de regelingscommissie met het vaandel van het corps en de vlaggen der Z. A. R. en den Vrijstaat. In het 3e zalen de Staatspresident, de burgemeester, de voorzitter der lkest- commissie mr. J. NanningaUitterdi'' benevens dean praetor van het corps den heer J. J. Wielenga. Daarna volgden rijtuigen, waarin de heeren die mor pres. Kruger medekwo- men, de predikanten Van Dalfsen en Bavinck en de pers. Het plan is Woensdag een boottocht tehouden op den IJssal. wat tevens het einde zal zijn van het bezoek van oom Kruger aan Kampen. Dienzelfden dag vertrekt hij naar Zwolle. Maandag heeft het Instructiebataljon tweemaal gedefileerd voor de woning waar president Kruger logeert, bij wel ke gelegenheid hem ook door de bewo ners der stad een ovatie werd gebracht. 's Morgens ontving Kruger een be zoek van den commissaris der Ko ningin in Overijsel. De heeren Wolmarans en Grobler zijn uit Kampen vertrokken. De President zal Woensdag een be zoek aan Zwolle brengen. Candidaat-N otarissen. Den 8en dezer zal de ï"*»rinksche al gemeen© vergadering van de Broeder schap van candidaat-nolarissen in Ne derland en zijne koloniën gehouden worden te Amsterdam. Alsdan zal voor zien worden in de vacature in het hoofdbestuur, ontstaan door het be danken van den heer W. ten Bokkel, inspecteur der registratie te Bergen-op Zoom. Candidaten voor deze vacature zijn de heeren mr. M. L. van Goudoe ver te Utrecht, mr. J. P. S. Gualtherie van Weezei te Deventer en J. A. Swane te 's-Hertogenbosch. Verder zal een al gemeen secretaris der vereeniging be noemd worden. Voor deze betrekking is de volgende voordracht opgemaakt: H. A. F. van der Ven te 's-Gravenhage, P. C. van der Way en Pieterszen te Amsterdam en Evert J. van Gorkom, oud-notaris in de Z. A. R. te 's-Graven hage. Na afloop der huishoudelijke ver gadering zal men bijeenkomen ter vie ring van het gouden feest der vereeni ging welk feest besloten zal worden met een diner. Maatschappij tot bevordering der Geneeskunde. De 52e vergadering dezer maat schappij heeft, wat in lang niet ge beurd was, plaats gehad in de sleutel stad, en wel in de foyer van de stads gehoorzaal. De eigenlijke vergadering den tweeden dag de eerste droeg een meer feestelijk karakter werd ge opend met een rede van Dr. G. C. Nijhoff. Sprekend over dén uitgebreiden werkkring, die de geneeskunst in de twintigste eeuw tegemoet gaat, zei Dr. Nijhoff o. a In steeds toenemende mate krijgen anderen dan de lijder in zijn naaste omgeving belang bij zijn gezondheid, zijn leven of zijn sterven. Nu eens is het een levensverzekeringmaatschap pij, die den gezondheidstoestand wil weten van een patient, en andermaal is het de agent eener maatschappij, bij welke onze lijder tegen ongelukkon verzekerd is, die nauwkeurig wenscht ingelicht te worden. Daardoor moet de geneesheer zichzelf steeds rekenschap geven van den toestand, waarin op een of ander oogenhlik zijn patient ver keert. Een niet onbelangrijke vermeer dering van dezen arbeid is te wachten, als binnen niet langen tijd de Ongeval lenwet in werking zal zijn getreden, later gevolgd door eene ïnvaliditeits- en ziekenfondswet. Voor den grooteren arbeid zullen meer arbeiders noodig zijn en wij behoeven dus in de toena me van het aantal geneeskundigen op zichzelf nog geen bezwaar te zien, mits die toename geëvenrodigd is aan den grooteren arbeid Spr. kan echter de vrees niet onderdrukken, dat in de twintigste eeuw naast de grootere in spanning, die het vak zelf eischt, door scherpe concurrentie, zoowel gerechte vaardigde als ongerechtvaardigde er gernis bij jongeren en ouderen het le- vensgonot zullen verminderen. Daarna bracht de secretaris, dr. J. C. van Geuns, verslag uit over den staat en de werkzaamheden van de maatschappij en haar afdeelingen. Aan den oud-burgemeester van Am sterdam. mr. S. A. Vening Meinesz zal, gelijk bekend is, een gouden gedenk penning worden aangeboden. Deze penning, ontworpen door den heer L. L. Jünger, leeraar aan de school voor Kunstnijverheid aldaar, toont aan de eene zijde de beeltenis van den heer Meinesz, aan de andere het Amster- damsche wapen met het omschrift: „Aan mr. S. A. Vening Meinesz, bur gemeester van Amsterdam" en de jaar tallen 18901901. Om de beeltenis heen geven enkele latijnsche woorden het karakter van den heer Meinesz als ma gistraat. De legpenning heeft eene doorsnede van 10 c.M. Aan hen, die tot dit huldeblijk heb ben medegewerkt, zal een afdruk in brons, inet een doorsnede van 7 cM. worden gegeven. Sinds de laatste opgave werden door het Centraal-Bureau der Vereeniging tot bevordering van den Nederland- schen export te 's-Gravenhage, de na volgende personen benoemd, tot corres- pondeerend lid: de heer Van Cootli te Melbourne, de heer Filippo Arpa te Malta, de heeren C. H. Peters Co.. te Las Palmas en de heer F. A. Stolte, consul-generaal der Nederlanden te Napels. Het bureau der vereeniging maakt te vens bekend, dat een lid der firma Drabbe Co. Bept. te Pretoria in Ne- j derland is teruggekeerd en zich ter be schikking stelt van hen, die belangstel len in handelszaken met Zuid-Afrika. De firma Drabbe Co. vertegenwoor digt door tusschenkomst der Vereeni ging verscheidene N-ederlandsche hui zen, en was 9edert dien tijd aan haar verbonden als correspondeerend lid. Noëls van Wapeningen. Omtrent de arrestatie van den heer Noëls van Wagenijw- lezen we in „het Nieuws van den Dag" no~ het volgende: De arrestatie is geschied) als vevolo- van verschillende klachten, waarvan de voornaamste aldus kunnen worden omschreven. Mr. Modderman, als cu rator in het aillissement van de Che mische Fabriek Hollandia, bracht een klacht in wegens valsche boekingen en valsche balansen. Dergelijke klachten werden verder ingebracht door mr. PI. Verkouteren, als curator in het faillissement der Meubileerïngmaatschappij Comfort, door Mr. Biederlack, id. id. voor Hv- giea, maatschappij voor handel- en zie- ken verplégin gsart.i kei endoor mr. Worst, als id, id. van de Amsterdam- sche Kolenmaatschappij; door mr. Co- hen. als id. id. voor de Bataafsche Bank en van de Maatschappij tot Ex ploitatie van het systeem Jacobi-Vic- toria, en door mr. Post, als curator van de Hollandsche Stoomdrukkerij en Uitgevers-Maatschappij. In al deze naamlooze vennootschap pen was Noëls van Wageningen als president-commissaris, en op een sala ris van 2000, bij do statuten belast met het geheele financieel© beheer. De hem ten laste gelegde malversatiën zijn volgens de beschuldiging gepleegd, voor een deel in den vorm van hande lingen met twee andere stichtingen van hem, nl. de Emissie-Bank en de Maat schappij Veneenigd Aandeelenbezit, voor een ander deel zijn het onware ba lansen of valsche boekingen. En het geheel had de strekking door fictieve winsten en hooge dividenden de aan- deelen in de verschillende ondernemin gen aan den man te brengen, juister gezegd, aan de vrouw te brengen, want feiteliik zijn vooral veel dames slacht offers geworden van deze geldbeleggin gen, waarmede speciaal de Emissie- Bank belast was. terwijl de Holland sche Stoomdrukkerij- en Uitgevers maatschappij door een aantal finan cieel© blaadjes dan voor de reclame eorgde. Aan den anderen kant hadden deze handelingen de strekking de ver- schiéllende maatschappijen zoo spoe dig mogelijk weder te berooven van het door plaatsing van aandeelen ver kregen kapitaal. Dat is zoo goed -elukt. dat de 7 genoemde faillissementen nu reeds gevolgd zijn, terwijl de Grond- ep Huizen-Exploitatie-Maatschappij nu reeds herhaaldelijk door een of andere hypotheekbank werdi geëxecuteerd. De Herstemmingen. Wat do bladen zeggen. Vervolg. „De Standaard" heeft rusteloos op gemerkt dat de liberale meerderheid van '97 niet paste op de werkelijkheid. Een pas beginner op de burgerschool kon uitrekenen zegt het blad dat minstens tien districten, die toen liberalen kozen, niet-liberaal waren. „Ware het tot een ontbinding geko men, het Kabinet zou zijn spel verlo ren hebben, en een kabinet dat geen ontbinding kan aandurven, staat mo reel altoos zwak. „Maar juist d&t is thans anders. „Van onzen kant zal men over een jaar, over twee jaar in staat zijn, des- vereischt, de verkiezing over te doen, zonder dat er vrees voor merkelijk er- lies bestaat, eer meer hoop op nieuwe winste; een hoop die de sociaal-demo craten alsdan met ons deelen zouden. „Bijkbaar toch heeft men te doen met een proces, dat rechts de Christe lijke, en links de socialistische par tijen telkens merkbaar vooruitschuift, de liberale partij daarentegen slinkt daardoor aan staai*t en kop. Wij en de socialisten hebben haar tusschen ons ingenomen, en ontdoen haar van twee kanten saam van haar onevenredig overwicht „Toch juiche men onzerzijds niet te hard. .„Als de Christelijk-historischen te Rotterdam meer politieken takt- had den bezeten, zouden ze reeds bij eer ste stemming in Rotterdam I en II ge slaagd zijn. Indien men niet de fout had begaan in Enschedé een room- schen candidaat te stellen, zou Van Kol er gevallen zijn. Bij goed beleid had men nu reeds over de 60 kunnen komen, en dat ware metterdaad einde van den toestand geweest." „Onze conclusie is, dat de strijd dit maal liep over de vraag, of het chris telijk dan wel het revolutionaire deel van ons volk d!e meerderheid onder de kiezers had, en dat op die vraag thans het stembusantwoord voor ons ligt: De meerderheid is aan het Chris telijk volksdeel, „Daarover verblijden we ons geheel afgezien van de gevolgen die hieruit zullen voortvloeien. De verscheidenheid vap fracties, die elke partiji ini de nieuwe Kamer te zien geefte acht „De Nederlander" wel een der merkwaardigste feiten van den dag, „al geeft zij niet louter jui- chensstof, nu zij mede haar oorzaak vindt in het optreden van mannen, die het verst van allen van ons af staan omdat zij niet met de andere partijen optrekken onder de leus: Voor Nederland en Oranje." „Eindelijk: wat de naaste toekomst op politiek gebied geven zal. zullen wij dienen af te wachten. Reeds vóór de herstemmingen gaven sommige li berale bladen daarover allerlei len den z-berichtjes, die wij onzen lezers onthielden, omdat ze natuurlijk puur uit de lucht gegrepen waren. Onze innige wensch is, dat de nieu we wetgevende periode aan de belan gen van land en volk, met name aan die belangen die zich in het begin de zer 20e eeuw meer bijzonder op den voorgrond dringen, in elk opzicht be vorderlijk zal zijn." „De Tijd" roemt nu de houding der anti-revolutionairen in het district Hontenisse, waar zij den katholieken candidaat de overwinning verschaf ten. Verder acht het. blad de persoon lijke verantwoordelijkheid van ieder der gekozen kerkdijken die in Sei»- tember a.s. naar de Tweede Kamer opgaan, niet gering. „Hopen en bidden wij. dat hun het besef dier verantwoordelijkheid en de kracht om deze naar behooren te dra- gzen, in ruime mate geschonken wor den. Dubbel zwaar zal echter die verant woordelijkheid drukken op de schou ders van hen, die in de gegeven om standigheden geroepen worden, om de raadslieden te zijn der Kroon en om den weg af te bakenen, langs welken zich de staatkunde gedurende een vol gend tijdperk zal te bewegen hebben. Het past ons niet hier adviezen te geven. Ieder, die ook maar eenigs- zins die politieke verhoudingen en de politieke geschiedenis van ons land kent, zal het gewicht van het oogen hlik gevoelen. Inderdaad is de toe stand, waarin wij ons bevinden, een zeer eigenaardige en een zeer inge wikkelde. Het liberalisme is bij de stembus verslagen; niet door één leger, dat on der één zelfde vaandel optrok, doch door verschillende legers, wier vaan dels zeer verschillende kleuren ver- toonen en geenszins éénzelfden opper bevelhebber of één zelfden algemeenen staf erkennen. Gelukkig mogen wij ons achten, wijl in ons land een door alle natio nale en ordelievende partijen bemind den geëerbiedigd! gezag wordt aange troffen, hetwelk hoog boven alle par tijen verheven, in oogenblikken als deze, den koers heeft aan te wijzen, door het schip van Staat te midden van die woelige haren te volgen." Sport en Wedstrijden. Tuf-Tuf. ParijsBerlijn. Zaterdag is dus de groote automo- bieltocht geëindigd'. Zoowel de toeristen- als de hardrij ders-automobilisten kwamen in de Duitsche hoofdstad aan. Van de eerste was D.e Backer no. I, van de laatsten, Founder. Verder was no. 2 Giradot, no. 3 Brasier. Fournier kwam aan om 11 uur 46 min. 10 sec.; Giradot om 12 uur 15 min. 40 sec.Brasier om 12 uur 33 min. 3 sec. Een groote menigte woonde, uren lang, de aankomst van de wagens bij. In de groote feestzaal van hotel Kai- serhof vond een feestmaal plaats. Aan wezig waren 400 personen, waaronder eenige ministers. De minister van handel Möller hield een belangrijke rede over het gewicht van de nijverheid. Hij zei o. m.: „Onze belangen zijn de belangen van Frankrijk en de be langen van Frankrijk zijn de onze." Deze woorden, werden natuurlijk le vendig toegejuicht. Dat de Franschen vlug met hun eer bewijzen zijn blijkt uit een telegram van Zaterdag 29 Juni, meldende dat het borstbeeld van Fournier opgesteld zal worden in de vereenigingszaal van de Parijsche automobielclub. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 oents per regel. Belangrijke Mededeelingen voor Trouwen. Verklaring van een agent van politie De heer P. G. Boomgaard), agent van politie, van Gervenstraat te 's-Hertogenbosch stelt ons in ken nis met de onaangenaamheden die hij gedurende 3 jaren ondervonden heeft, wegens zijne echtgenoot©, die na een operatie ondergaan te hebben, vreeset ijk zenuwachtig was geworden en zij leed zoodanig dat de personen barer omgeving het ergste vreesden. Evenwel thans kan ik mij geluk- wenschen, schrijft hij. dat ik mijne vrouw, 32 jaar oud), welke sedert 3 jaren ongeregeld was, er toe over gehaald heb, d'e behandeling met de Pink Pillen te volgen. Dezelve hebben verrassende werkingen te weeg gebracht. Voorheen heeft zij deswege eene operati'e ondergaan, doch zulks mocht niet batenzij was er zoo zenuwachtig van gewor den.. dat zij niet meer dacht te ge nezen. portret. Wij hoorden met zooveel lof over de wereld beroemde Pink Pillen van Dr. Williams sprieken, dat zii er ook toe overging, en na 't ge bruik van 6 doozen was zij geheel genezen. Wij blijven u duizend maal dankbaar voor uw uitstekend middel. De bloedarmoede is die eerste der meeste ziekten zooals, bleekzucht, ongeregelde natuur, zenuw- en maagziekten en algemeen© zwakte. Door de verrijking van het bloed kan men al deze ziekten op d'e werk- dadigste wijze tegengaan en de Pink Pillen deze krachtige hernieu- wer van het bloed: zijn daartoe aan gewezen.. 't Bewijs is hierboven ge leverd door de verklaring van den heer Boomgaard. Met 't oog op 't bovenstaande, dienen d'e lezers te weten, dat wij niet voorgeven d'at onze Pink Pil len een alles genezend middel zijn maar zij zullen werkdadig optre den in de gevallen waar alle hooi» op herstel nog niet verloren is en vooral die ziekten, voortspruitende uit een slecht bloed', overspannende arbeid', algemeen'© verzwakking by man en wouw. Diegenen die gebruik maken van de Pink Pillen zullen' er de beste resultaten van bekomen. Zij zijn krachtdadig voor bloedarmoede, verlamming, mggemeTgstermg rheumatiek. heupjicht, zenuwpijn. St. Vitusdans, hoofdpijn, zenuw ziekte, kliergezwellen enz.zij zijn1 een hernieuw er van het bl ed en een spierversterkend middel. Zij geven schoone kleuren aan de bleeke gelaatskleuren, handelen in, al de tijdperken der verzwakking bij d'e vrouw en veroorzaken bij den man. eene werkdadig© werking tegen al d'e ziekten veroorzaakt door lichamelijke en geestelijke over spanning en door buitensporighe den. Prijs fl.75 de doos: f9 per 0 doozen. Verkrijgbaar bij J. H. I. Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofd-depothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending te gen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haar lem en omstreken bijWed. W. PLAATZER v. d. HÜLL, Droge rijen, 28 Jansstraat. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. Te Assen hebben de bakkersgezellen de patroons verzocht, in een door deze te beleggen vergadering de belangen en wenscban der gezellen kenbaar te maken. Zij willen trachten zoo spoedig mogelijk verbetering in hun lot te krij gen, daar werkdagen van 16 a 17 uren volstrekt geen zeldzaamheid zijn. Officieele Berichten. ONBEWOONBAARVÉRKLARING. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Haarlem brengen, ter vol doening aan het voorschrift van art. 197 der Algemeene Politieverordening Voor deze gemeente, ter openbare ken- nes, dat door den Raad der gemeente bij besluit van 26 Juni j.l. no. 26, is verklaard, dat het perceel aan de Mo- lensteeg no. 25 alhier, toebehoorende aan W. F. Hoogerbeets ongeschikt tot bewoning is. Haarlem, 1 Juli 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd: DE HAAN HUGENHOLTZ, l.-B. Secretaris. PIJNACKER. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Haarlem, gelet op art. 8 der Hinderwet; doen te weten, dat bij besluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland d.d. 19 Juni jl. no. 15, aan P. Goedkoop Dz. Directeur der werf Conrad" vergunning is verleend tot uitbreiding van het machinegebouw op het terrein der werf Conrad" aan den Spaarn dammerweg, gemeente Haarlem, sectie G. no. 723 en" gemeen te Schoten sectie B no. 1003, door bij bouwing van eene machinekamer met ketelhuis en het bijplaatsen van eene stoommachine van 350 paardenkracht, een dynamo en twee liggende stoom ketels. Haarlem, 1 Juli 1901. Burg. en Wetli. voornoemd, DE HAAN HUGENHOLTZ, L.-B. De Secretaris, PIJNACKER. Vervolg Stadsnieuws. Bij vonnis van de arr. rechtbank al hier, d.d. 1 Juli 1901 is L. C. Smit, koopman in rijwielen, te Haarlem, Doelstraat, verklaard in staat van faillissement. Rechter-commissaris mr. C. G. von Reeken. Op de voordracht ter benoeming van een griffier bij de arrondissements rechtbank te Zwolle is o. a. geplaatst de heer mr. A. J. van Slooten, vroeger commies-redacteur ter gemeente-secre tarie alhier. Wanneer partijen het over de con ditiën eens kunnen worden zal het Circus Renz, dat thans te Schevenin- gen is, van acht tot twaalf Juli voor stellingen geven in de groote zaal der Sociëteit Vereeniging^ die daarvoor tijdelijk als circus zal worden inge richt. Zondagmiddag omstreeks half een werd per ongeluk het zoontje van den heer G. uit de Damstraat bij de Zijl straat hoek Groote Markt overreden door het rijtuig van den heer Sacré, uit Heemstede. Het ventje werd bij den heer Muy- laert binnengebracht. Dr. Adrian ver leende de .eerste hulp. Het bleek dat de jongen, als door een wonder, er nanoeg zonder letsel was afgekomen, hoewel een van de wielen hem over den geheelen arm en den schouder was gegaan. Onze burgemeester jhr. mr. J. W. Boreel van Ilogelanden heeft een ver guld zilveren medaille beschikbaar gesteld voor den wedstrijd der letter lievende vereeniging „Cremer." Hedenavond wordt vanwege de S. D. A. P. en Volkskiesvereeniging in den tuin van den heer C. Persoon, Zuider- Buitenspaarne een openbare vergade ring gehouden, waarin de heeren F. W. N. Hugenholtz en mr. P. J. Troelstra over de gemeenteraadsverkiezingen zullen spreken. Nijverheid. Het Juli-nummer van het Tijdschrift der Ned. Maats, ter bevordering van Nijverheid bevat allereerst een portret van den nieuwen directeur, Dr. M. Greshoff, en een afbeelding van de School voor Kunstnijverheid. Jammer, dat het cliché niet voldoende verzorgd was, zoodat oxydatie een volkomen helderen afdruk onmogelijk maakte. Volgt het programma der a.s. alge meene vergadering, reeds vroeger door ons medegedeeld en het verslag der verrichtingen van Directeuren sedert de vorige algemeene vergadering; een overzicht van het Koloniaal Museum in de 5 laatste jaren, een artikel over het Museum van Kunstnijverheid, een vergelijkend overzichtje van de Haar- lemsche Nijverheid, waaruit o. a. blijkt dat in de laatste 10 jaar het aantal ffw lrieken, waarin met stoom gewerkt wordt of waarin meer dan 10 arbeiders werkzaam zijn, geklommen is van 82 tot 124. Van de redactie is er voorts een aar dig stukje over Haarlems Omstreken. Verder behelst dit nummer, dat drie vel groot is, een reeks van interessan te korte artikelen over technische aan gelegenheden en als laatste bladzijde een penteekening van den heer R. Dek ker, van Velsen, voorstellende een nieuw doorkijkje in het Koloniaal Museum, met het bekende merkwaar dige stuk, de tafel waarvan het groote blad uit één stuk bestaat op den ach tergrond. Arrondissements- Recht bank te Haarlem. lm eene buitengewone zitting dier Arr.-Rechtbank had' Maandagmid dag de plechtige installatie plaats van' dien.' nieuw benoemden vice- presidient, den, heer Mr. J. d'e Clercq van Weel ter vervanging van deri heer Mr. L. E. A. Barom Sloet tot Oldhuis, aan, wien om gezond heidsredenen eervol ontslag was verleend. De geheele rechterlijke macht, alsmede tal van leden der Haar- lemsche balie en andere belangstel lenden waren tegenwoordig. Na dat de nieuw benoemde dtoor dien Griffier was binnengeleid', werd het Kon. Besluit van 4 Juni 1.1.. waar bij de benoeming werd afgekon digd, voorgelezen. Daarop wensch- te de Subst. Officier van Justitie den, nieuwen vice-president geluk met zijne benoeming en sprak den wensch uit dat de heer Mr. de Clercq van1 Weel nog vele jaren dn 't- beslag dén rechtbank en tot voldoening van zichzelf aan deze rechtbank werkzaam zou mogen, zijn. Daarop nam d'e president Mr. W. A. 't Hooft 't woord. Deze zeide dat hij onder den indruk van zeer gemengde gewaarwordingen', over ging tot d:e installatie van den vice- president. Hoewel hier geen sterf geval de oorzaak is van die ontsta ne vacature, zijn wij allen toch met diepen weemoed vervuld, over het vertrek van iemand, als Mr. Baron Sloet tot Oldhuis. die gedu rende 28 jaren bij de Rechterlijke macht werkzaam is geweest, een man, die in, zijne gezonde jaren om zijn groote kunde en toewijding mocht worden geëerd, en die om gezondheidsredenen in zijn eervolle loopbaan is gestuit. Wij zijn. er van overtuigd geweest hoe hij na herstel, zijne ondermijnde krachten steeds weder heeft inge spannen- in de hoop op een volle dig herstel. Helaas diit is niet ge komen. Met weemoed' hebben wij hem de betrekking zien neerleg gen. die hij anders nog jaren lang zou hebben vervuld. Volgaarne brengt spr. een woord van welgemeende hulde voor het geen de heer Sloet gedurende een kwart eeuw voor de Haarlemsche Rechtbank is geweest. Daarna sprak, de president den nieuw benoemden vice-president toe. dio reeds gedurende 15 jaar als rechter werkzaam is geweest. De gewichtige werkkring, waartoe u tnkns geroepen wordt, is u niet vreemd, zeide spr.de groote moei lijkheden hebt ge bij ervaring lee- ren kennen, zoodat die taak veilig aan uwe handen kan worden toe vertrouwd. Met het uitspreken van den hartelijken wensch, dat do heer van Weel nog vele jaren met lust. ijver en zelfvoldoening, zijn werkkring zal mogen waarnemen, verklaarde spr. den nieuwbenoem de wettig geïnstalleerd. Vervolgens verkreeg die Deken der orde van advocaten Mr. Th. de Haan Hugenholtz het woord. Spr. sloot zich geheel aan bij de woor den van den president en hoewel de balie met leedwezen den heer Sloet ziet vertrekken, bij wien de belangen der verdediging in goede handien waren, verheugde het den leden der balie anderdeels den heer van Weel, een goede bekende, de open plaats te zien innemen. Mr> de Clercq van Weel bracht daarop een woord1 van dank aan den President en den Officier van Justitie voor de gevoelvolle woor den, sJoot zich gaarne bij de ge sproken woorden aan en beval zich aan in de medewerking derRechter- lijke leden. Ten slotte dankte spr. de leden der balie, en zeide „waar het ons streven is do geheele waar heid te zoeken en het juist© licht over de feiten te doen schijnen, zul len uwe belangen, ten zeerste door mij worden behartigd' en uwe rech ten door m.ij "eëerbiedigd." Daarop sloot de President de zit ting.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2