BOEKHOUDEN enz. HARMONIKA's. Haarlemscl) Meubelmagazijn, G. HONING ZOON. 1. C. HAAN, Handelaars in alle soorten Bronflstofon. Voor Jt Mooinfooter, Barteljorisstraai Catalogus gratis s is en franco. Grand Prix. Onderricht gratisook ia het moderne borduren, HOLLANDSCHE VOORSCHOTBANK, Mpatschappelijk kapitaal f 250.000, AMERICAN VKUCHTENPUDDING Probeer 'f eens en ge zijt er verrukt over. Ti oor Jongelui die irouwen gaan Goedkoopste en Soliedste Adres Compleete Ameubileering, Leveren prima kwaliteit VLAMKOLEN. BEAUMONT's Tafelmargarine Gemengd Nieuws. Richetto Richetto, de vrouwenmoordenaar van Lyon, is voor het assissenhof der Rhone verschenen. Men zal zich nog wel de misdaden van dien man herinneren. Richetto, is een Italiaan, wiens ouders in een gekkenhuis gestorven zijn. Hij zelf werd reeds tot vijf jaar gevangenis straf veroordeeld, te Turijn, voor dief stal, alvorens hij zijn vaderland, ver liet Hij kwam dan naar Frankrijk, was schoenmaker, muzikant, knecht, ban- bediende, en toen hij aangehouden werd was hij portier bij de eerw. P. P. Camillianen. Op zekeren dag werd hij vertrouwe ling van de weduwe Desmaroux en deze was in vriendschapsbetrekkingen met M. en Mad. Eernase, die dicht bij haar woonden. Richetto kende die menschen. Op zekeren dag werd Mad. Bernase in afwezigheid van haren man verwurgd en bestolen. Richetto werd verdacht. Hij verklaarde in geen jaar die menschen gezien te hebben, wat valscb bevonden werd. Op denzelfden tijd deed hij f 200 tot f 300 nuttelooze uitgaven, maar toch werden geene voldoende bewijzen tegen hem gevon den en werd hij van vervolging ont slagen. Bij een blkslager, waar hij in dienst ging werd hij later wegens diefstal ontslagen. Hij vestigde zich als schoen maker. In 1894 verdween een ouder ling uit zijne buurt. Pbaniol, en ook voor die verdwijning werd Richetto verdacht. Later werd hij portier bij de paters Camillianen. Daar had hij het goed, want hij kreeg eten, drinken, onderhoud, vuur, licht, enz., en dan nog 50 fr. drink geld met Nieuwjaar. Hij bewoonde een kleine afgezonderde loge, n. 76 van de Route de Francheville, en had ien dag op de week vrij. Toen Richetto wera aangehouden vond men een heelen bazar in zijne woning, veel boeken, werktuigen voor valschmunterij, enz., dingen die hij met de opbrengst zijner diefstallen en de uitplundering zijner slachtoffers moet hebben gekocht, want hij kan niet aannemelijk uitleggen waar hij bet geld haalde. De misdaden, waarvoor Richetto nu vervolgd wordt, zijn twee moorden op vrouwen, wier lijken hij in stukken bad gesneden en in del vijver gewor pen van eene leegstaande villa, nehoo- rende aan dr. Noack, op den chemin de Franqueville, te Lyon. 't Was vrouw Voirin, gelast met het bewaken dier villa, die op 5 Januari 1900 de stukken van een lijk in een vijver vond. Bij de opzoeking vond men ook het hoofd' van een tweede lijk. Later werd bevonden dat het eerste lijk dat was van de weduwe Catinot. Het onderzoek deed spoedig ontdekken, dat een der goede vrienden van die weduwe Richetto was, wonende dicht hij dfe villa van dr. Noack. Men vond ïn Richetto's woning eene verzameling van de Autorité en de Peuple Fran cais van 1897, waaraan alleen de num mers ontbraken, die gebruikt waren om stukken van het in den vijver ge vonden lijk in te pakken. Richetto werd aangehouden en het verdere onderzoek bracht hoogst be zwarende dingen tegen hem aan 't licht. Men vond ook nog het geraamte van het tweede lijk, dat eindelijk her kend werd als dat van zekere vrouw Delorme, verdwenen in 1898. Richetto was de raadgever geweest van de twee vrouwen, voor het beleggen van haar klein fortuintje en hij heeft ze ver moord om ze te bestelen. Richetto heeft altijd ontkend en hij bleef nog alles ontkennen. ,,Ik zie het wel, alles beschuldigt mij, maar ik ben onschuldig", waren altijd zijne slotwoorden, wanneer hij niet meer wist wat te zeggen. Intusschen is hij nu onder aanvoe ring van verzachtende omstandighe den veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid Raadselachtige verdwijning van een jonge brnid. Geheel Londen is in rep en roer over het geheimzinnig verdwijnen van een op reis zijnde jonge dame, die op 't punt stond in 't huweliik te treden. „Adieu moeder, aanstaanden Zater dagavond zie ik u weer." Dit waren de laatste woorden, die de een-en-tw ntig- jarige miss Lily Katlie Shorn, ;.en gra- cieuse hooge blondine tot haar. in oen der Londensche voorsteden, Fulbam; wonende moeder sprak, toen z;; kort voor Pinksteren uit haai- woonplaats vertrok om haar tante in de provincie een bezoek te brengen. Haar huweliik met een zekeren heer Walter Cooper was op Pinkstermaandag vastgesteld, doch sedert haar vertrek hebben ver wanten en vrienden haar niet meer te ruggezien; slechts geheimzinnig luiden de brieven, klaarblijkelijk van haar hand, zijn het eenige levensteeken, dat men van haar kreeg. Op den be- wusten dag had zij aan het Londensch station Clcpham Junction een biljet naar Gillingham genomen en een trein controleur herinnert zich aan het sta tion Surbiton het biljet van een op het signalement gelijkende dame te heb ben afgestempeld. Zij bevond zich met drie oudere dames in een coupé een omstandigheid, die vermoedens doet ontstaan, Eenige dagen later onving de zuster der jonge dame een. brief met verras senden inhoud. Plaats van herkomst werd niet vermeld, ook droeg de brief geen datum, doch het schrift was van de hand der vermiste. In dezen brief verhaalde zij, dat zij kort na Surbiton te hebben verlaten plotseling onwel ge worden was, zoodat. zij aan het station Wevbridge uit den trein was gestapt. Later had zij de reis voortgezet doch had spoedig daarop het bewustzijn ver loren. Wat er toen met haar geschied de, kan zij zich niet meer herinneren. Zij ontwaakte op de plaats, van uit wel ke zij schreef, zoodat zij vermoedde een huis in Wimbledon, een voorstad van Londen. Daar ligt zij thans nog zwaar ziek. Het dadelijk met de gebeurtenis in kennis gestelde politïe-departement van Scotland Aard heeft met behulp van zijn meest bekwame detectieven één en kel spoor van haar ontdekt. Een spoor wegbeambte van het station Clepham Junction zag de jonge dame op den avond van den dag van haar vertrek terugkeeren en wees haar op haar ver zoek een nabijgelegen hotel. Hier bleef zij gedurende den nacht, schreef den volgenden morgen een brief eu vertrok. De spoorwegbeambte verklaart, dat het meisje den indruk op hem maakte alsof zij door grooten zielsangst gepij nigd werd. Verder is niets uitgelekt Men vreest, dat de vrouwen, die zicli met juffrouw Lily in den coupé bevon den, haar op de een of andere wijze een verdoovend middel hebben toegediend. De beklagenswaardige bruidegom is, zooals te begrijpen, over het verdwij nen van zijn bruid in bange vertwijfe- ling. Adverteiittën. Delftsche en Leidsclie gegarandeerd, zuivere kwaliteit. T. A. DONNEE, KI. Houtstraat 62, hoek Groote Markt. TELEPHOON 250. Meubelen, Tapijten en Beeldenfabrieken. Meubileering van Huizen. Behangen en Stoffeeren. Opleiding voor de praktijk en examens. G-. SMITS, Leeraar M. 0. Zuider Buiténspaarne 82. Grootste sorteering in Nederland van allerlei soorton 1, 2 en 3-rijige Harmonika's. prijzen. Wederverkoopers hoog rabat. Hoofdmagazijn voor Export JOH. DE HEER, Noordmolenstr. 71, Rotterdam. Filialen alwaar ook op t e r m ij n- betaling verkocht wordt; Amsterdam, v. d. Helststraat 21. Leiden, Haarlemmerstraat 195. Wereia-TeiHooiistelliDg Parijs 1900. Singer Naaimachines zijn voorbeeldig in constructie en afwerking. Singer Naaimachines zijn onmisbaar voor huishoudel. gebruik en nijverheid Singer Naaimachines zijn in alle takken van industrie de meest gezochte. Singer Naaimachines zijn ongeëvenaard in werkvermogen en duurzaamheid Singer Naaimachines zijn voor het modern borduren de meest geschikte. Singep-Maatschappij. HAARLEM: Zijlstraat 51. Toen wij, ongeveer acht jaar ge- ledlen, ons Odlol aan dia markt brachten, was het gebruik van mondwater^m Europa (Frankrijk en Engeland- uitgezonderd) nog wei nig verbreid, ofschoon tandartsen en doktoren niet ophielden in tijdi- schriften en populaiirie brochures het gebruik van: tandborstel eni mondwater dringend aam te beve len. Wij maakten toentertijd', zoo als algemeen bekend' is, een enor me propaganda en trachtten onder alle mogelijke vormen het publiek te overtuigen van de noodzakelijk heid' van een geregelde verzorging der tanden en in 't bijzonder van d'e onontbeerlijkheid van een anti septisch mondwater. Met voldoe ning mogen wij zeggen., d'at dit ons ten volle gelukt is. Wel werden wij, door de groote verscheidenheid der bevolking wat denk- en begripsver mogen aangaat, gedlwongen het on derwerp van' de meest verschillen de gezichtpunten te doen beschou wen en ie verklaren, doch juist daardoor mocht het ons gelukken, de gewoonte om de tanden te ver zorgen in de wijdste kringen te ver breiden. Heden ten dage wordt dan ook door alle weldenkende tandliy- gienisten erkend., dat wij meer dan wie ook gedaan hebben, om het volk te overtuigen van de noodzake lijkheid eener geregelde verzor ging van den mond. Menigeen d'ankt' ons thans in stilte daar hij door ons gebracht werd tot het on derhouden zijner tanden. We meenden dan ook gerust te mogen aannemen, dat er wel geen geciviliseerd mensch meer zal zijn, aan wien Ódol niet bekend is, en dat ons Odol genoegzaam verspreid en gewaardeerd wordt om verdere openbaarmakingenaankondigingen en reclame in de dagbladen- over bodig te maken. Wanneer we thans, ondanks ons voornemen, toch weer onze stem verheffen, doen we dat alleen om dat. in zekeren zin de plicht ons zulks gebiedt. Aangemoedigd dooi' ons zwijgen, zijn in den tusscben- tijdl verschillende namaaksels aan de markt gekomen, die zich in hoofdzaak slechts bepalen tot het copieeren van uiterlijkheden, maar juist daardoor uiterst geschikt zijn om verwarringen te veroorzaken. Men tracht namelijk het mibliek op de volgende, geraffineerde ma nier te bedotten.. Talrijke geweten- looze handelslieden hebben zich den goeden roep waarin Odol over de gansche aarde staat, tot eigen voordeel ten nutte gemaakt, een voudig door den naam te annexee- ren, zoodlat zo hun eigen/ minwaar dige artikelen tandpoeder, tand- zeep en, tandwater, eveneens Odol noemen^ Daardoor is een verwar ring ontstaan, die wie ni-et langer mogen toelaten. Jammer genoeg bestaat er in de NederlandSche wet geen artikel waarin dergelijke ham delwijze, welke blijkbaar alleen den toeleg heeft om het publiek te misleiden, strafbaar gesteld wordt. Wij verklaren daarom hiermede openlijk, dat Odol alleen dan echt is, wanneer het verkocht wordt in1 onze patentflaeoins en wanneer op de etiketten onze firma „Dres- dener Chemisches Laboratorium Lmgnor" voluit gedirukt is. Voorts zu'llen wij, om den den kenden/ lezer in staat te stellen, een eigen oordeel te vormen in zoo be knopt mogelijken vorm de gronden openbaren, waarop, dank zij d'e we tenschappelijke onderzoekingen der laatste jaren, de mondVerzorgiog berust, en zullen in 't bijaondler die punten aanstippen, waarop men bij de beoordeeling van een middel tot onderhoud van den mond' moet acht geven. Bij een artikel dat men dagelijks in dien mond neemt, is een dergelijke wetenschap zeer noodig. Wij vragen daarom d'e oplettend heid voor onze verdere openbaar makingen. Dresden, Juli 1901. Dresdeiier chemisch labo ratorium Lingner. Naamlooze Vennootschap gevestigd te HAARLEM. verdeeld le 5 seriën van ƒ50,000, waarvan de twee eerste seriën of ƒx00.000 geplaatst zijn. Commissarissen Mr. H. ENSCHEDÉ, Oud-Wethouder van Haarlem. Mr. A. A. LAND, Griffier der Staten van Noord-Holland. G. C. MERENS, Notaris. Dr. J. NIEU WENHÜIJZEN KRUSEMAN, Wethouder van Haarlem. J. J. S. VAN HAMEL, Commissionnair in effecten. Directeur: H. M. VAN BEMMELEN. Vertegenwoordiger te Arnhem: Jhr. Mr. H. W. VAN ASCH VAN WIJCK, Lid van de Provinciale Staten van Gelderland. 4'/, 7. Schuldbriefleening groot f 500.000, waarvan geplaatst 300 000. Het Bestuur bericht, dat van Woensdag 3 Juli t/m Vrijdag 5 Juli 1901, telkens van 9 uur v. m. tot 4 uur n. m. eene inschry viugr is geopend op de nog niet geplaatste f 200.000, 47. 7. Schuldbrieven, tegen den koers van iOO'/i °/0, te HAARLEM ten kantore der Vennootschap en bij den Heer J. J. S. VAN HAMEL, te AMSTERDAM bij de Heeren LEEMBRUGGEN, GUÉPIN MUIJSKEN, alwaar prospectussen en inschrij vingsbilletten te verkrijgen zijn. De Hollandsche Voorschotbank: H. M. VAN BEMMELEN, Directeur. is 't fijnste dessert en een sieraad der tafel. Prijs per pakket 20 Cent. Verkrijgbaar bij alle Winkeliers in Comestibles. Hoofdagent: M. v. d. BORG, Rotterdam, Hoogstraat 226. Aanbevolen door vele Kookscholen en Hotels. "5ÜÜ Fabrikant A. J. POLAK, Wildervank. IS HET VOOR HET ALOM BEKENDE Kleine Houtstraat 15. Meubelmakerij, Stoffeerderij en Behangerij. N.B. Reparatie spoedig en net H. BOEP.EE Ag. HAARLEM. AMSTEEMM. Parklaan 76. mp Gelderschekade 43. Telefoon 230. Telefoon 1676 en 2678. Gas- Giet- en Distillatie-Cokes. Engelsche en Belgische Anthraciet-nootjeskolen per wagon van 10.000 kilo en per H.L. Oagelijks aanvoer per Sjiooi* ess per schip. Aanbevelend, G. HONING ZOON. komt het best de Roomboter nabij. Bruint en schuimt als Natuur boter, is heerlijk van smaak en kost slechts 50 cent de 5 ons. EENëG A8&ES K. \V. VAN BEAUMONT, Vijfhoek, Hecht OYer de Breestraat. hij de slede nazien die zijn bezoe kers naar liet hotel terugbracht. En hij glimlachte bij d» gedachte dat Ivor Dane een_brief bij. zich had, die kon dienen voor elke vrouw die hij ■wenschte te helpen, HOOFDSTUK XVII. Zoo als de kraai vliegt. De groote spoorweg van. Peters burg naar Moskou is dikwijls door Engelschen besproken, die in hun- ne verachting van een onderne ming die 't handelsstelsel schond, en aJs een gedenkteeken van aris tocratische eigenzinnigheid is daar- eesteld noch de menigte reizende Exceltentiën in Rusland' reizende, noch het gezonde verstand van den Czaar huldigen die hem mogelijk maakte. Verlangende zoo spoedig mogelijk uit de nieuwe hoofdstad naar de oude te worden overge bracht, veroordeelde dat volk de gril van hem die gezegd had „ik wil hot zoo", en onder het uiten van dien wonsch, haalde hij een rechte streep over het stuk papier. Keizer Nicholas zou beter geoordeeld heb ben. betoogden zij, had hij deze doode en begravene ondernemers toegestaan, hier en daar te gaan in het zoeken naar vracht, de aandeel houders voor te trekken boven de reizigers, en. liever dividenden ge wild dan. een rechte lijn. Maar de ze heeft de Moskou-spoorweg be mind gemaakt bij het eigenlijke volk. Zoo begrensd als hun geogra fische kennis van Rusland zijn mag, een vluchtige beschouwing van de kaart van het land zou hen geleerd hebben, hoe weinig steden of eenigszins bete eken ende stadjes, de Keizer van Mosoovië in zijn spoorweg had kunnen opmennen. Als een vliegende kraai gaat zij, en er zijn er weinige, volgende wat zijn potlood had doorstreept, niet zijn beslissing toejuichten. Ivor Dane, een oud reiziger, be proefd tegen onverplicht gemak, of het ontbreken daarvan, roem/die voor het eerst het genie van. Czaar Nicholas als de Moskoutram in den winternacht ijlde naai" den eindpaal waarnaar hij zoo vurig verlangde. Uit een weelderig in gericht coupé zag hij over hot be vroren land, verlicht door de on benevelde maankon zijn oogen verzadigen in eer: prachtig nacht gezicht van steppen verguld dloor de schemerende lichtstralen, onbe grensde velden van onbetreden sneeuw, en cle jongste verwoesting die dte vorst had bedekt met een glinsterende mantel. Want hij had de stad der beschaving verlaten, het geluid' der steden, die hij ken de, het leven en liet gelach van het westen voor die onbekende bestem ming waarvoor die vlakten zich uit strekken tot aan de toegangen dier Uostersche wildernis. Petersburg had hem, bij dag althans^ toege schenen als het middelpunt van wet en gerechtigheid en de betere dingen van den nieuwen tijdmaar nu ging hij met zijn rug naar het licht, zijn oogen gewend naar de duisternis. Het visioen van dat meisjesgezicht, wenkte hem, daar om verlangde hij er naar te gaan. Want de posttram voerde hem naar Fékla. Morgen zou de uitspraak, die zooveel invloed op zijn leven moest uitoefenen, als niets anders: zoolang hij leefde, beslissend zijn. Morgen zou zij hem vertedien wat zij geleden had, en bij zou toeluis teren en in hare oogen zien. Daar lag d'e weg, recht uit als een pijl tot Fékla's tehuis als het werke lijk voor haar een tehuis genoemd kon worden. Die blijvende twijfel hield hem dien nacht de slaap uit de oogen en beroofde hem van iedier genot van die weelderige reisroute. Hij er kende dat hij in Petersburg iets had verkregen, maar hoe veel en hoe weinig was hij niet in staat uit te maliën. De brieven waarvan Mr. Muravieff hem had voorzien, waren zooveel aanleidingen om hem te kwellen. Hij geloofde erin, maar wist niets dat hem vertrouwen kon inboezemen. Kon hij een mandaat aan den gouverneur van Moskou begrijpen, de andere brief aan Fé kla zelf was hem niet uitgelegd'. Hij dacht over een honderdtal zaken, die hij wenschte dat de minister van justitie hem zou hebben gezegd, en erkend'/ a-een van allen aan den uitslag toe- of afdeed. Val- gche getuigenis, valsche beloften, konden nog gaan boven dien invloed van de hoofdstad. En als zij de over hand hadden, dan zou Fékla ver oordeeld' wordenhij durfde zich niet af te vragen tot welke schande. De rollende trein, als een sterren wacht, ijlende door de vlakten, ging al te langzaam door zijn hol lende gedachten. Hij at noch sliep, maar bewoog zich van waggon tot waggon, telde de bevrozene bos- schen, en zei dat de dag wel nooit zou komen. Morgen zou hij het weten... mor gen... morgen:... dat was maar al tijd zijn refrein. Als hij de andere reizigers voorbijging, d'an keerdlen zij zich om, koesterden argwaan en schimpten op de krankzinnigheid van een ras dat n/iet geleerd had ook te. slapen. De conducteur kwam dikwijls om zijn bed op te maken, maar hij zond' hem knorrende weg. Te acht ure had hij mee aangeze ten aan een diner, maar na een kwartier was hij heengegaan. Wan neer een bediende met ziijn wijn kwam, dan vertelde men hem d'at. die gekke Engelschman ze niet ge bruikte. Eens aan het buffet te Vyshni Volochok, at hij een bord soep en dronk ee<n glas brandewijn maar als de dag aanbrak was hij nog ongekleed, en d'e boeken, waar van Harry Painton hem had voor zien, waren niet opengesneden. Hij kon niet. lezen, zei hij hij volgde de woorden maar de zin ging ver loren. Hij moest Fékla zien. hij moest weten. De zware welluidende klok te Moskou had elf ure gespeeld, als eindelijk de onverdragelijke twij fel plaats maakte voor de rust der werkelijkheid. Van Tver af zat hij aan het venster van zijn coupé en wachtte op de villa's en d'e bos- schen die Moskou omringden, als een kranke die wacht op dien dag. Het gedlruisch en de beweging toen de trein stilstond te Moskou diee den hem alg uit een droom ontwa ken. Hij' was niet langer de excen trieke Engelschman maar een stille, nadenkende acteur in een levens^ drama. De oogenblikken van oponthoud waren altijd talrijk. Binnen een uur of twee zou hij het beste of het ergste^ hooi'on. Strijd en macht wa ren als een beroep op nieuwe zelf standigheid in nieuwe pogingen. Twijfel zou ten minste spoedig op houden te bestaan. Seton was op het perron om hem te ontvangen en zijn ei genie slede met drie paarden wachtten hem bi. het station. Hij nam van hem léèrï pak brieven en nieuwsbladen aam en. gaf hem last, naar het Kremlen naar het huis van den gouverneur (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 6