Dinsdag 9 Juli aanstaande en beginnen-, de dee avonds 8 uur, is op het gereser veerde terrein ook toegankelijk voor de leden der vereeniging tot Verfraai ing met hunne dames. Nadere bijzon derheden blijken uit de advertentie. Aanmeldingen voor het lidmaatschap bij den penningmeester Jhr, J. J. Sand- borg, Leidsche Vaart 126. Beknopt driemaandelijksch over zicht van den toestand der Onderlinge Brandwaarborg-Vereeniging voor de gemeente Haarlem. Aantal deelhebbers op 1 April 1901 Vermeerderd door toetreding met Aantal deelhebbers op 1 Juli 1901 Verzekerd kapitaal op 1 April 1901 1 3,283,515 Vermeerderd door toetre ding met 122,850 Verzekerd kapitaal op 1 Juli 1901 1 3,406,365 Arrondissements- Recht bank te Haarlem. Uitspraken. Terechtzitting van 4 Juli 1901. W. F. K. Spanjerberg, loopknecht, te Amsterdam (gedetineerd) dïestal, 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf. J. Groeneveld, K. Balk en G. Schün- hage, arbeiders te Haarlemmermeer, openlijk met vereende krachten ge weld tegen personen: de le vier maan den gev.-straf, de 2e en 3e ieder 2 maanden gev.-straf, alleen ter zake van mishandeling met vrijspraak van het meerdere. J. Keur, arbeider, te Zandvoort, po ging tot moord: een jaar gevangenis straf met aftrek der preventieve hech tenis ter zake van zware mishande ling, met vrijspraak van het meerdere. H. J. Peper en P. Janssen, beiden timmerman en aannemer te Haarlem, appèl kantongerecht Haarlem, over treding bouwpolitie der gemeente Schoten, het vonnis h quo waarbij de beklaagden zijn ontslagen van rechts vervolging. vernietigd en beklaagden veroordeeld ieder tot f 25 boete of 5 dagen hechtenis. P. Carton, metselaar, te Haarlem, opzettelijke vernieling, vrijgesproken. H. J. J. Driessen, vroeger chef van dienst Haarl. Paarcffentram te Haar lem, verduistering 9 maanden gevan genisstraf. H. A. Stiphout, timmerman, en J. J- de Kuster. koopman, beiden te Haar lem, diefstal, 2 personen, beiden vrij gesproken. Heemstede. Tegen verschillende personen is pro- ces-verbaal opgemaakt wegens het ple gen van verregaande baldadigheid in T Café van Bulters aan de Leidsche vaart onder deze gemeente. Tot het bijwonen van herhalings oefeningen zijn opgeroepen de navol gende verlofgangers: Tegen 5 Augustus H. C. H. de Boer en A. J. de Groot. Tegen 16 Augustus J. Leuven, H. P. Warmerdam, G. van Bakel, C. de Win ter, A. C. Langeveld. A. J. Bos, B. W. Rooyakkers, S. Mooser, A. P. Tromp en C. J. van der Erf. Zandvoort. Aangekomen badgasten. Fam. Versteegh, Amsterdam, Pen sion Paula, 8 pers. A. Elzaker, Amsterdam, Gasthuis plein no. 1. W. Eisma, idem idem. R. Haighton idem, Villa Petronella, 4 pers. J. C. A. Scholte, idem, Villa Maria, 11 pers. T. Daniels, Haarlem, Villa Ondine, 6 pers. H. Figee, idem, Villa Hendrika. De Wit Huberts, Amsterdam, Villa Hendrika, 4pers. Door de paardentram van het Hótel d'Orange naar het station van den Haarlem—Zandvoort-spoorweg werden gedurende het tijdvak van 16 Juni tot 1 Juli j.l. 488 passagiers vervoerd. Voor onderwijzeres alhier heeft zich na onze vorige opgave nog ééne solli citante aangemeld, zoodat het geheele aantal sollicitanten voor genoemde betrekking bedraagt 47. Gedurende de maand Juni j.l. zijn in de lijst, bedoeld in artikel 18, eerste lid,, der Leerplichtwet vier aanteeke- ningen ge,maakt en wel twee nopens verhuizing in de gemeente en twee wegens vestiging alhier. Woensdag j.l. is door S. de Wid al hier eene levende zeekat gevangen. IJmuiden. Verscheidene Hollandsche stoom trawlers markten tegenwoordig in En geland en daarom verdient het opmer king, dat Donderdagmiddag in de ha ven alhier van de 12 stoomtrawlers, die daar lagen, niet minder dan 7 En- gelsche waren van Grimsby. Hülegom. De St.Ct. bevat de statuten der Hil- legomsche Bloembollenkweekerij en handel, voorheen M. van Waveren en Zonen, te Hillegom, Doel: de kweeke- rij en handel in bloembollen en soort gelijke artikelen enz. Duur: tot 1 Ja nuari 1951. Kapitaal: f 1,000,000, ver deeld in aandeelen groot f 1000, waar van er 600 zijn geplaatst. Voor de eer ste maal benoemd: tot directeur, de heer Th. van Waveren; tot commissa rissen, de heeren G. H. van Waveren en J. G. van Waveren. Binnenland. H. M. de Koningin en. Prins Hendrik zullen zich 15 dezer naar Thüringen begeven. H. M. de Koningin ontving Donder dagmiddag ten paleize Het Loo in audiëntie jhr. mr. J. W. M. Schorer, vice-president van den Raad van State. Men verwacht Zaterdag mededeeling wie met de samenstelling van het nieuwe Kabinet zal worden belast. H. M. de Koningin-Moeder ontvangt Zaterdag op Soestdijk den Prins van Zweden en geeft daarna ter eere van Z. K. H. een diner. Hedenochtend te 10 uur 5 m. (spoor lij d) kwam de kroonprins van Siam, vergezeld van den consul-generaal van Siam, uit den Haag- aan het station Beurs te Rotterdam aan en begaf zich van daar pea" rijtuig naar het Oude Hoofd, om met een electrisch bootje van de „Electrotechnische Industrie" te Slikkerveer een tocht te doen tot bet| bezichtigen van de havenwerken en van het etablissement Feijenoord. Ongeveer te 1 uur vertrok de kroon prins met een der rivierbooten naar Dordrecht, waar hij den rijstmolen van den heer Vliegenthardt bezichtigde. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft aan de Leidsche Maatschappij der Nederlandsche letterkunde ten ge schenke gezonden een groot aantal perkamenten bladen uit de 14e eeuw, bevattende fragmenten van Middelne- derlandsche dichtwerken. Het bestuur dier maatschappij heeft het geschenk met groote dankbaarheid aanvaard en heeft de verzameling in handen ge steld van zijn medelid, den hoog leeraar Van Dam, die daaromtrent een uitvoerig verslag zal uitbrengen in de eerstvolgende maandvergadering. De heer W. P. Mulié, van Leiden, de bekende uitvinder van een nieuw systeem reddingsboot, waarmede hij o. a. verleden jaar over zee de reis gemaakt heeft naar Parijs, om zijn stelsel op de Wereldtentoonstelling te exposeeren, heeft het voornemen aan staanden Zondag met zijn zeilbootje een tocht te maken van den Hoek van Holland naar IJmuiden, waarbij hij Scheveningen en Katwijk zal aandoen. De boot is van dien aard dat omslaan systhematisch onmogelijk is, ook al staat er een flinke bries, die de schuit op de golven doet dansen. Binnenkort zal de beer Mulié met zijn boot naar Engeland en vandaar naar Havre oversteken. Een woedende Engelsche. Donderdagmiddag aan het station alhier is in het kantoor van den chef een doodbedaarde meneer en een woe dende, heftig oreerende en gesticuleer de dame. De heer en dame zijn Engel- schen die met een 2e kl. biljet le klas hebben gereisd. De stationschef betoogt kalm dat dit misschien in Engeland mag, maar hier niet. De dame woedend schreeuwt; een heel groepje reizigers staat voor de open deuren te lachen. „It is right, it is right!" zegt de chef; steeds boozer wordt de Engelsche en kalm blijft meneer, doodkalm. Er wordt eindelijk betaald; met een woedende zwaai wordt een muntbiljet- je neer geworpen. „Laat ze maar betalen, die Rooi- neks!" zegt een inan uit het publiek. „Ze zouën denken dat ze hier alles magge doen!" „Recht is recht!" zegt een der be ambten. „Behalve voor een Engelschmon!" merklt een ander droogjes op. Aan het Hollandsch recht werd ech ter door deze Engelschen voldaan. (Hbld.) Uit de Staatscourant. Besluiten en benoemingen. Benoemd: tot substituut-griffier bij de arrondis- sements-rechtbank te Rotterdam mr. J. AS. van Rhede van der Kloot, advo caat en procureur te 's-Gravenhage; tot substituut-griffier bij de arr.-recht bank te Zierikzee mr. H. J. Wervelmap, advocaat te Amsterdam; tot burge meester van Laren, J. H. J. Meijer Drees, secretaris dier gemeente. Academische examens. Leiden: Geslaagd voor het candi- daatexarnen rechten de heer J. A. Werdmuller von Elgg. Utrecht. Cand. Tlieol. 2. De heeren P. W. J. v. d'. Berg en A. Buurman. De te 's Gravenhage vertoevende Amerikanen,in dit seizoen velen in ge tal, vierden Donderaag aldaar met opgewektheid hunnen onafhankelijk heidsdag. De diplomatieke vertegenwoordiger van liet rijk. uit wiens woning de Unie-vlag wappert, die ook uitgesto ken is van de kanselarij op den Kneu terdijk, verleende gister receptie aan zijn landgenooten. Van verschillende hotels, alwaar Amerikaansche familiën zijn gelo geerd, waaide mede1 voor deze gelegen heid de sterren-en-strepen-vlag, door Souza in zijn ook hier te lande zoo populair geworden marscli bezongen. Op het Kurhaus gisterenavond feest- concert. gevolgd door op den 4en Juli toepasselijk vuurwerk. De commandant van het Zweedsehe fregat Freya, kolonel Gustaf Durssen, heeft Donderdag de gebruikelijke be zoeken aan de militaire en civiele autoriteiten, den generaal, comman dant in de stelling Amsterdam en den burgemeester gebracht. Door het weglaten van den Konink lijken standaard bij bet binnenko men, beeft de commandant duidelijk getoond, dat voor zooveel bet verblijf te Amsterdam betreft, prins Willem van Zweden als gewoon adelborst is te beschouwen. De Freya meet 2000 ton. De burgemeester mr. W. F. van Leeuwen bracht reeds Donderdagmid dag zijn tegenbezoek aan boord. De Kroonprins van Siam heeft Don derdag een tocht naar Marken gedaan. Een duur telegram. Men schrijft aan het Hbl.: Maandag bood Jehan de Savense aan zijn vendel Gens d'Armes, allen deel nemers aan de maskerade de vorige week te Utrecht gehouden, in Den Haag een diner aan. Gedurende den maaltijd besloot men een telegram van hulde te zenden aan den hoofdper soon, Koning Karei. Het adres „Aan Z. M. Koning Karei VII Utrecht" werd voldoende geoordeeld ter bereiking van de plaats van bestemming. Wat gebeurde? Toen de heeren 's avonds welgemoed in Scheveningen waren aangekomen en de Capitaine d'Armes de gedetailleerde nota nog eens nalas, vertoonde zich een post van f 10.80 voor 't telegram. Later bleek, dat de telegraafbeambte het sympathie adres naar Koning Edward VII van Engeland had overgeseind 1 Brand te Rotterdam. Ongeveer half een hedennacht ver toonde zich boven Rotterdam plotse ling een roode lucht, welke het vermoe den wettigde van een zwaren brand. Het bleek, dat twee aaneen°-ebouwde houten bergplaatsen, eigendom van den veehandelaar W. Zuidmeer, gele gen achter het pand Oudendijk 17, in lichterlaaie stonden. De bergplaatsen, opgevuld met huishoudelijke artikelen en tuindersgereedschap brandden tot den grond af. Het vuur was onder lei ding der Kralingsche autoriteiten do >r die werking van 3 stralen to kalï twee gebluscbt. Alles is verzekerd. Een incident. Men seint uit Rome dd. 3 Juli aan „Het Centrum": „Onze landgenoot, de Benedictijn Dom Willibr' rd van Héteren, cella- ï'ius van het Grieksche College van St. Anastasius, werd vandaag in hechtenis genomen op grond der be schuldiging, dat hij het Italiaansch Koninklijk Huis openlijk zou hebben beleedigd. „De pater werd naar de quaestuur gebracht en aan een scherp verhoor onderworpen, waarbij zijn volkomen onschuld aan het licht kwam. „Dom Willibrord van Heteren ver langt nu, door bemiddeling van het Nederlandsche gezantschap, voldoe ning voor het hem aangedane on recht." Voor d© Boeren. Vanwege het Amajoeba-comité wordt met deze mail 500 naar Bloemfon tein gezonden en met de volgende mail 300 naar Kimberley. Uit Zwit seriand werden ontvangen en doorge zonden 48 kisten gecondenseerde melk, 1 kist chocolade en twee balen met wanne kleederen. Het Amajoeba-comité zond 1000 de kens en 1000 paar wollen kousen. Bij mevr. Waszklewicz is vooi" het Broekhuizenfonds sinds 23 Mei inge komen aan giften f 2993.455. Het totaal bedrag der collecten ter gelegenheid van lezingen en predik beurten van ds. Van Broekhuizen en van giften sinds 4 November 1900 be draagt f 40,439.695. Hierin is ook be grepen de rente der op prolongatie uit gezette gelden. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 80 cents per regel. Op het laatste internationaal congres van Tandheelkunde, ge houden te Parijs (ter gelegenheid der Tentoonstelling van Parijs van 1900) werd Odol genoemd het beste van de mondwaters die tot nog toe in den handel gebracht zijn. Prijs per heele flacon 1,- halve flacon 60 cent. Sport en Wedstrijden. Wieler nieuws. Baarnsche Wielerbaan. Het Programma voor de wedstrijden Zondag 14 Juli op de Baarnsche Wie lerbaan te houden luidt als volgt: No. 1 Wedstrijd voor ama- teurs (Internationaal) over 2 K.M. Prijzen: Verguld' Zilv. Medaille, Zilv. Medaille en Bronzen Medaille. No. 2. Match tusschen de ama teurs J. v. Gent en Maur of een match tusschen twee tandems. No. 3. Match poursuite tus schen de professionals Jaap Eden en J. N. v. d. Knoop. No. 4. Grand Prix d'Eté voor professionals (Internationaal) over 2 K.M. met prijzen van f 75, f 50, 30 en 20. No. 5. Multiplex race (Inter nationaal) voor Professio nals over een afstand van 5 K.M. prijzen f 50, f 30 en 20. Inschrijvingen worden ingewacht bij den beer Joh. D. Diehle, Jan van Ri eb eekstraat, Den Haag, Uit de Arbeiderswereld BUITENLAND. Te Montceiau-1 es-Mi nes dreigen wieer nieuwe moelijkhedle.ni. De mijnmtaatschappij te Blanzy heeft zich genoodzaakt gezien het aantal arbeiders, dat zij in dienst heeft, aanmerkelijk te gaan beperken. Nu had de maatschappij na die laat- ste staking toegezegd, alle oude ar- beidlers, behalve natuurlijk die 430 om> wie de strijd ging, en die toen reeds uit gebrek aan werk waren ontslagen, naar gelang van de be hoeften weer aan het werk te zul len stellen. De arbeiders schijnen dit te hebben opgevat als een toe zegging, ook allen weer werk te zullen krijgen.. Doch sedert dien 7en Mei, den dag van' het einde der staking, bleven er nog altijd 700 werklieden, zonder bezigheid romet-j loopen. De maatschappij heeft de zen nu laten, weten,, dat er. voor- loopig niet de minste kans bestaat, dat zij weer aan het werk zouden worden gesteld en wenscht zei daar om te ontslaan. Do arbeiders kun nen hun arberi dersboekj es komen inleveren, en zullen als tegemoet koming ontvangen veertien dagen loon, dus te zamen 6 weken loon. De productie van de mijnen der maatschappij is met dei werkkrach ten die op het oogenblik gebezigd worden, nog zoo groot, dat zij. on mogelijk voor alles afnemers vin den kan. Tengevolge van de her haalde werkstakingen, te Momtceau is een groot gedeelte van de oude cliënteele, die niet telkens opnieuw wilde worden gedupeerd, naar an dere mijnen overgegaan. Daaren boven hebben' door de plannen over een1 algemeen© werkstaking ver scheidene groote fabrikanten uit de buurt ondier die werkstaking te Montceau groote voorraden opge daan, zoodat ook dezen op het oogenblik de steenkool die te Mont ceau gedolven wordt, onaangeroerd la/t'en liggen. Alles bij elkaar kan de maatschappij het niet langer vol houden zooveel te produceer-en, wat onverkocht moet blijven liggen, zonder uitzicht op verbetering in den toestand. Het besluit van de maatschappij heeft groote ontroering gewekt on der de mijnwerkers. Da maatschap pij is echter bereid, al het mogelij ke te doen, om do arbeiders in de verliezen te ge/moet fa komen'. Varn daar haar bereidverklaring tot uit betaling van 6 weken loon'. Van daar ook een voorstel, dab die di recteur aan eem groep van mijn werkers heeft gedaan, tot koste- loozen afstand1, met alle machine rieën en gebouwen,, van de conces sie van Saint-B-erain-sur-Dheune, ten einde daarmee een arbeiders- piodüctieve,reeniging fce stichten. In de concessie zijn twee putten in volle werking, maar door bizoude- re omstandigheden kan de maat schappij' er geen winsten uit beha len. De maatschappij is bereid, in dien de arbeidsvereeniging tot stand komt in den beginne ver schillende technische ambtenaren aan haar tei Te enen. De mijnwerkers hebben over hef voorstel nog geen besluit genomen. Gemengd Nieuws. Boerenbrieven. Het Rott, Nbl." schrijft: Hoe dankbaar de Boeren zijn voor hetgeen de zusters van 't Roode Kruis voor hen gedaan, hebben, blijkt wel uit de brieven der eenvoudigen, die nu hier aankomen en welwillend te onzer beschikking zijn gesteld Peniche dei 26 Mei waarde en beste zuster Adr. schepper beste zuster alles wel door door dei zegen Des Heeren en ik wens ons bet zelfde van zuster ook te mogen Ho oren Zuster is was heir ook al weer en dei hospeitaal en ook erg zeik maar maar ben nei weer geheel beter door dei zegen Dies Heeren Leive en: beste zuster ik hoop het zelfde van u allen ook te mogen hoo- ren, en verder beste zuster oom stof fel Annidale is ook weer en dei hospei taal ik was omtrent 9 uur en dei hos peitaal ton was oom stoffel maar regte zeik en hv heef zwaar koorst maar hoop hy zal weer gou beter wort, beste zuster ik wou allaang voor zuster ge- schryf het maar ik kon zuster ze adres neit kry maar heef hem nei by oom stoffel gekrvg beste zuster ons heef door dei zegen Des Heeren tog heir een leer aart ge- kry wat Eut dei kaapkeloni kom hij kom om heir kenders aan te neem bes te zuster ons heef heir vandag een moükerk gehad en een uur zal ons bet uur hebben bester zuster ik heb my laat af neem en hoop ons vereuster een Petret te steir als ik antwort lcrvg van zuster zoo beste zuster ik groet u niet een handdrek van leifde DVENTER _AIcoba5a, Portugal, Juni 2de, 1901. Waarde Juffrouw, Hoewel de Burgers der Z. A. R. uit elkaar" verstrooid zijn waarvan som migen te Alcoba/ja zijn waaronder ik mij ook bevind kunnen wij niet verge ten de opofferingen dien gij u hebt la ten getroosten, en wat gij als verpleeg ster aan ons hebt gedaan. Ontvang nogmaals mijnen innigen dank voor al 't goede ons bewezen. Mijn harte wensch is dat gij eene goede gezond heid moog genieten; mij aangaande sedert, ik te Alcoben, gevoel ik mij heel gezond. En Hollandsch nieuws' blad zal welkom wezen, indien u te sparen hebt. Met beste wenschen en groete. Verblijf ik uw vriend, Als altoos, D. J. VORSTER Piniche, 3/6 1901. Ge lei vei züster skeper. Ik kan mededeelen Dat ik wel kom breif on vang heb het doet mij zeer ge noe gen o mte zein dat üw nog van harte an ons ge Denk ik zei en bnaif dat dé rekt werk gemaakt heb en ik zeg steels ge den ken de harte lijk dank voor üwe moeite dan heb ik ook dei eer temelden dat ik van Lis sabon een post kaart on vang heb van mijnheer F. v. Englenbürg hij deel mij meede omtrent het verzoek aan steets denkende om voor mij een bijbel te zent hij zijde de bijbels is op weg en Wel steets an denk kende zoo goet wees om mij de rek te skrijfen over de boeken en of het aan mij zent en hoe veel het is en nogmaals zeg ik aller harte lijk dank en ook uit naam van de bürgers. en geef mij de wee ten of ii nog bij dei hüis ben ik wel voor een potret zende andanken de züster Wij ben nog wel door de zeegen des heeren en hoo- pen de bet zelf de van te mackt onvan gen en ik kan mee delen dat v c pretoreiüs zijn broeder o ver leeden is de eers ste en is de 2 dezer begra ven ik heb ook nog geen tij deng van dei hüis ont vang ook heb ik groete aan comdant gegeef v d berg zoo vrag ik om tog spoedig moo ge lijk ant woort te geef en dein het kan zijn zoo ga ik over tot slüiten en heb de bes te groe te van mij bekende bürger en geef mij ne groe te ook an al de züs teers endock ters ik geeft ook gods bes te zeegen aan allen goe de morgent züster skepper D G v DE WALT mijn adres DG v d Walt Stost pini cke gal c/o ko-m dant v d berg boer kamp. Peniche, 27ste Mij 1901. Waar die Zuster A. C. .Schipper Wat mij aan gaat is niet Wil nie ik sit al 17 dagen in die Hospetal ik het rie rammatiek in mijn knieijen in voeten lieve zuster Schipper Het spijt mij om u zoo een tijding te stuur maa ik hoop in ver- trou op God die Heer dat hij mij Weei zal herstelt lieve zuster ik hoop di< Heer u zal Wildoet doet mit gesont Hijt in is dit anders is Het zal mij zeer ter Harte gaan lieve zuster ons is heden 9 Burgers in die Hospetal lie- vezuster Schipper u Brief van die 20ste Mij hep ik die 23ste gekrij in ik was verblijt om van u.te hoor in die Sittievekaat het ik gekrij lieve zus ter ik dank u daar voor dat gij die vrintschap voor mij gedaan het. Har telijk dank ik u lieve zuster Schippei verder gaat het goet mit die ander 3urgers Hullie is vris door die zegen ids Heeren Suster Walts is ook gestor ven in LisBon lieve zuster G. A. Van- aarsvelt is ook in die nospetal ik zeg jok groete aan Suster Schipper Hij zegt ik moet u schrijft dat gij moet Hem niet vergeet nie lieve zuster Schipper ik Het van mijn lie Vrou een Brief Zij Sschrijft nu/ Dat dit nog goet gaat Zij verlaang Bitter in dit is mit mij die zelfde agwat Verlaang ik naar Vrede ik ook van mijn Moe der Hep ik ook een Brief zij zeg dit gaat nog oet in ik Was zeer Verblijt om van Mijn Dierbaar Vrou in moe der te hoor dat Hullie nog leeft lieve zuster Nus is maar scnaars Oorlog- nues is wijnig Ennendeel. Ik siet in die korant dat die iugel- sche bet in ligtenburg een boervrou in Haar man zijn Arremin dood ge- schooten in die man naar Silon ge- stuu in twee klij nie kinders Bij een kaffermijt gegeven in ale Moeder is ap die aarde blijven leggen die engelsche Wou die man niet toelaat nie om zijn Vrou te begraaven in toen is zijn Huis ook in Bra.nf gestookpT1 lie Vie zuster volgen tot de lichten te Vladikav kaz zijn beloondQg waren, .en hij ■wist dat hij eindelijk, van' aange richt tot aangericht zon staan met het heerlijkste uur van zijn leven. Hot was bijna middernacht toen zii de poort van den Kaukasus had den bereikt en de bescherming van eem kruipenden trein verlieten, voor het posthuis waar hun koerier paar- to e» een voertuig moest ™dan. Nu geen zorg voor eemge belang rijke bagage, noch herhaalde wen, ache» voor hetgeen nog overbleef van hunnen twijfel. Van het eerste oogenblik af dat zij Moskou ver lieten had het meisje gereisd als iemandi die «vangen is door een stilte waaronder dë nieuwelinge geraakt door afwisselende gezich ten en geluiden. Zij sprak niet meer over haar zuster, maar van Otto Demi dof f menigmalen en al tijd alsof hij het doel was van hare reis. Soms zat zij uren- long, zwij gend en bewegingloos, onverschilr lig voor de dingen rondom baar. Eens toen de trein, 'reeds,zijn be stemming naderde, vond' Dame haar schreiende, en zijn mede,.gevoel kon daarvoor geen reden vinden. Wij moeten onze harten niet op onze tong dragen;, zei hij har-tie- lijik, het is moedig van u dat gij meegegaan zijt en uw zuster zal het erkennen, maar wij moeten haar niet belasten met onzen eigen kommer. Een knorrige blik bewolkte haar gelaat. Zij gaf op afgebroken toon antwoord en viel weer terug in baar gemelijk zwijgen. Ik dacht niet aan mijn zuster, zei zij. Het antwoord' was vreemd, maar hij. had den tijd niet om er aandacht op te slaan. Het einde mocht zijn wat het wilde, hij wist dat de brief, waarmee Mr. Mu-ravieff hem had belast, morgen- i.n handen van Fékla zou ziin. Als hij haar kon helpen/, was de hulp slechts een kwestie- van uren. Hij was heden niet wijzer damt gis ter. betreffende de listige diploma ten die op een vreemdeling een last legden van dat gewicht. Zijn hoop was over het geheel vaag, als die schaduwen in dit bergachtige land, waarin het einde moest zijn. Maar eindelijk was de dag nabij waar op de vraag eens en vooral beant woord1 zou worden voor goed of kwaad) zooals hot lot het walde. Er waren verscheidene soldaten in de straten van Vladikavkaz, boe laat het ook was, en hun drosky passeeTd'e voertuigen die van een fijnere beschaving getuigden., en van wintervermakelijkheden in dit grensland. Een zachte nman, die een vuurgloed gaf aan den top van den machtigen Kazbeck, vertoonde den somberen, omtrek van' de ber gen, gedekt als met een zilveren kap, en een manteil dragende van pas gevallen sneeuw. Daarheen lag de weg naai" de grenzen bij het huis dat Paul Dolgorouki had ge bouwd toen de krijg hem bond aan de bergen, en Rusland' ze nog moest vermeesteren. De woestheid van het tooneiel, het beedd van m>ar jes'tieit, het uur, de voorwerpen, be- tooverden den reiziger zooals niets dat hij, gekend had, of waarvan hij getuige was geweest, in al dlie ver vlogen jaren. Het kwam; hiem voor alsof hij was gekomen tot het eind de d'er aarde. Hij stond alleen, hij wist niet tegenover welke macht of kunstgrepen of vijandschap. Zij vonden een souper in het, posthuis een heerlijk souper van visch uil, dë bergstroomen, vruch- W uit het ..Italië" van Rusland, en v.erwarmenden rooden wijn, die de Krim ruimschoots oplevert. De pas die de gouverneur van Moskou had geschreven was een to'overstaf. Voertuigen en paaiden de chef van het station stelde- alles oogen- blikkelijk ter hunner beschikking; de beste voerlieden, de beste span nen, een telega voor hunne ba gage, en evenzoo de telegraaf. Aan de stations die zij moeste-n passieeren, was het een werkelijk ,,Se,sam o-pen u dat Dane bij zich droeg. Toen zij afreden van het station waar boven door de> Dariël- Pas, ging reeds het gerucht rond-, dat er een hoor ge-plaatst Engedsch- man naar Lars reisde met een zen ding van het gouvernement. Hij hoorde het en sprak het niet tegen. Reedö gevoelde hij dat hij behoef te zou hebben aan dien invloed dien fortuin hem zou verleenen. En zoo, met een gebaar van dank, wikkel de hij de dame naast zich in die reisdekens, en verliet het Licht en gejoel van de stad voor dei eenzaam heid' der bergen. Men heeft mij gezegd dat het huis dertig wersten van hier is, zei hij bemoedigend1. Als alle 'paarden zoo goed zijn als die zei. d'an zijn wij er voor het aanbreken van den dag. Het moet u verheugen dat gij Fékla morgen zult zien. Voor het eerst antwoordde zij hem met klimmende belangstelling. Féld'a zal er niets van maken, zei zij, zij zal zeggen dat zij blij de is, en zal er niets van meewem Ik heb nooit een zuster aan haar gehad', de Dolgorouki's hebben el kander niet lief. Als zij' mij geluk kig had willen zien, dan was zij niet met Otto De-mi-doff naar' Lars gegaan. De bekentenis verraste hem. Hij begon te twijfelen of het wel ver standig was geweest, dat hij uit medelijden haar had nitgenioodigd met hem te reizen,. Gij spreekt een hard' oordeel over uw zuster uit, zei hij. Het is altijd ongelukkig als de leden van eene familie zich niet kun nen- verstaan. Hebt gij u zelve wel eens afgevraagd: welk medegevoel gij voor Fékla koesterde!? Gij zegt dat als zij uw geluk had! ge wild, zij niet met Otto Demidoff zou zijn heengegaan. Maar was de keuze aan haar? Ik zou, naar het geen uw oom mij mededeelde, meenetn dat haar oordeel piet ge vraagd werd. Het komt mij voor dat het m Rusland niet die gewoon te is om op rversoonlijke wenschen van een ongelukkige acht te slaan. Waarom zou uw zuster een uit- zondienng gemaakt hebben? Vraag mij dat niet. Men heeft haar d'aar heen- gezouten opdat zij zijn vrouw zal worden. Dat is hun manier om een einde te maken aan ongelegenheden. Ik, die om- harent wil heb feledlen. ben nooit ge hoord. En zoo- is het mijn geheele' leven- door geweest want zij was mijns vaders oudste- dochter. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2