NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen. Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Maandag 8 Juli 1901. No. 5527 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20 Van 15 regels 50 Cta.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd ïb (kom der gemeente), is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bq Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 COf Reclames 30 Cent per regeL Afzonderlijke nummers0.02^ BureauxGebouw Het Spaarne, Kampereingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37J£ Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122, de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertent! en Reclames betreffende Handel, Nqverheid en Geldwezen, opgedragen aan het--Algemeen Advertentie-Bureau A DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad -verschijnt dagelijksbehalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. J0NESs Succ., Parijs 3P>" Faubourg Montmartre. Dit nummer bestaatuit acht bladzijden. Haarlem's Dagblad van 8 Juli bevat o.a. Lord Kitchener wordt mode deelzaam, De liberale pariy in Engeland gered. De Belgische re geering en Andries de Wet, Stand jes te Bneuos-AiresJ Een brief van mevrouw de Wet, Sportpraatje, Brieven uit Berlijn. Bovendien behoort bij dit nummer onzer courant als gratis-bijvoegsel no. 44 van ,,De Zaterdagavond", letterkun dig Weekblad voor Jong en Oud, ter gelegenheid van de Algemeene Verga dering der Nederlandsche Maatschap pij ter bevordering van Nijverheid voornamelijk gewijd aan de Haarlem- sche industrie. Het nummer bevat: de portretten van dte heeren Conrad, von Salier, de Clercq, Greshoff; afbeel dingen van het Gebouw der West-In dische afdeeling bij het Kol. Museum, Kijkjes in of op: de Gomfabriek van Gebrs. Merens, de suikerfabriek „Hol land" te Half we- de fabriek van de firma Beijnes, van Corn. Sipkes, de Haarl. Machinefabriek. Verder Haarlemmer Halletjes, Ru briek voor Dames, Bayreuth III, Een huwelijksaanzoek, (verhaal), Schaak rubriek en Prijsraadsel. Politiek Overzicht. Lord Kitchener, de zwijgende generaal, heeft plotseling een bui van gemeenzaamheid gekregen voor zijn doen altijd niet minder dan twee telegrammen, bereiken op één dag Engeland. Hotseerste is ■een overwinningsberiebt'Grenf- fell heeft al dien l&ten te Hopewell 93 Boeren gevangen genomen. Een burger sneuvelde. Verder nam men 56 wagens, 100 geweren en 2000 patronen- voor lichte wapenen. De Boeren behoorden tot Beyers' com mando. De Engelschen leden geen verliezen. - Blijkbaar was hier dus 'n troepje van ongeveer 100 maai, zooals uit het aantal genomen vuurwapens kan opgemaakt worden. Wie weet hoe groot de overmacht der Britten wa§. Intusschen, de Boeren hebben zich reedis gewroken want ook- weer volgens een telegram van Kitchener den 4en- hebben zi] op 9 K.M. ten noorden van Na- boomspruit (60 K.M. ten N.O. van Nijlstroom) een trein uit Pieters burg vernield. Een officier, elf sol daten. d'e machinist, de staker, een conducteur en vier kaffers zijn ge dood. Dit is het eerste geval van dien aard op de Noorderlijni. We kunnen den- Engelschen veld heer de verzekering geven, dat het niet het laatste zal zijn. Nu de eer ste poging zoo met succes bekroond is zullen de Boeren zeker op den ingeslagen weg doorgaan en den vijand nog menig benauwd oogen- blik doen doorleven op de geroof de spoorlijnen. De „Daily Mail" heeft weer eens nieuws van Botha. Het blad ver neemt uit Pretoria dat de generaal kampeert op de hoogten van Springs. Dertienduizend Boeren zijn nog op de been. De koude dNvïngt Burgers naar de laagvlakte te gaan. De correspondent van het Jingo- blad is niet al te duidelijk. Uit het bericht valt niet met zekerheid op fce maken of het aantal Boeren, d'at als nog te velde staand, wordt opgegeven, betrekking heeft op ge heel Zuid-Afrika of alleen op 't Noorden. On zulk een manier kom je er altijd mee uit, wanneer later de cijfers bliiken te verschillen. De liberale partij in Engeland is gered. De vuile Jingo-pers moet zelfs erkennen dat de beweging met Asqulth aan het hoofd; tegen Bannerman en zijn volgelingen mislukt is. De aanhangers van As- quith zullen Dinsdag ter verga dering in de Reform-club te Lon don aanwezig zijn, maar om hun algemeene onderwerping aan het gezag van Bannerman als leider aan te kondigen. Er zal clan met algemeene stemmen een motie wor den aangenomen, waarin de par tij haar vertrouwen in Bannerman zal uitspreken, na weclerkeeri ge ophelderingen dat Asquith's speech, evenals Bannerman's toespelingen daarop te Southampton op mis- vattingen berustten. De regeerings- bladen kunnen hun spijt over den loop dien d'e zaken nemen, nauwe lijks verkroppen. Zij troosten zich met het denkbeeld' dat de verzoe ning in het liberale kamp slechts ©en wapenstilstand is. Naar onze meaning is juist de partij cloor deze vuurproef gelou terd en staat zij krachtiger dan ooit gereed om den strijd teven de im perialistische. politiek te hervatten. De Belgische regeerinig heeft nu geantwoord op d'e interpellatie van Lorand', in zake de behandeling van Andries De Wet. Wat de mi nister van Justitie in het midden te brengen had, was vrij vaag en zal weinigen bevredigen. O. bevestigde hij, dat De Wet bij den veiligheidsdienst was ontboden, echter niet om hem het besluit van zijn uitzetting mede te deeleni maar om hem vragen te stellen over wat hij voornemens was gecïuirtendte zijn verblijf in België, ten einde te be letten dat ziin lezingen tot voor wendsel zouden dienen voor mani festaties tegen een bevriende mo gendheid. Demblon (socialist) bediende zich van beleed'igende- woorden ten aan zien: van Chamberlain eru werd tot die orde geroepen.. Favereau, de minister van bui- tenl. zaken, betreurde de mis plaatste woorden van Demblon. Hij zeide dat de rechterzijde als één man protesteert tegen dergelijke woor den, die een Belgisch afgevaardig de onwaardig zijn. Want zoo'n af gevaardigde moet bekend zijn met de diensten d'ie Engeland aan Bel gië heeft bewezen. Woeste (rechterzijde) en Tour- nay (liberaal) vereenisdien zich met het protest van den minister. In weerwil van de tegenwerpin gen van Demblon verklaarde d'e voorzitter dat het incident afgeloo- pen was. Uit dit relaas komt de treiurige houding van het Belgische gouver nement slechts te duidelijker aan het licht. Men was te Brussel bang geworden omdat het volk in eene opwelling van krachtig medege voel voor de vertrapte broeders daarginds in den Z.-Afrikaner, zijn grooten bloedverwant had geëerd. De regeering vreesde voor Enge land, dat zeker kwaad zou worden als nog eenige malen, zooals te Gent door de menigte om't hoofd van Chamberlain gevraagd werd, van den grooten Joe, den schrob venfabrikant-ministor-Boerenvreter. Neen, dan maar liever opzitten en pootjes geven, het recht schendlen om maar vrede te houden met John Bull, net of die niet wat anders te denkbeeld het trachten doen heeft, dfan te letten op volks-""' manifestaties. Voorloopig heeft Groot-Britannië nog genoeg in Z.- Afrika te stellen. België heeft zich zelf een klap in 't aangezicht geg ven en zich de verachting van alle weidenkenden ook Engelschen - op den hals gehaald. In Buenos-Aires de hoofdstad van Argentinië, is het woelig. De regee ring had' een ontwerp ingediend tot unificatie van de Staatsschuld, dat bij d'e meerderheid des volks niet in goede aarde viel. Zooals het gewoonlijk in Zuid-Amerikaansche Staten gaat, is men dadelijk tot ge welddadigheden overgeslagen en worden in de straten revolverscho ten gewisseld. De ruiten in die wo ning van den president-generaal Roca zijn ingeworpen. De ongeret- geldheden namen zulke afmetingen aan dat de stad voor 6 maandien in staat van beleg is verklaard. De minister van financiën heeft zijn ontslag genomen. Heerlijke toestanden toch in Zuid- Amerika Buitenlandsch Nieuws. Altijd, maar Schoonvegen! Generaal Elliot die op het oogenblik in. liet oostelijke grensgebied van den Vrijstaat aan het ..schoonvegen" is, heeft den 3en Juli 200 vluchtelingen, 2000 paarden en 3000 stuks vee naar Harrismith gezonden. En steeds blijft er nog wat over om schoon te vegen, 't Is merkwaardig na al die veroveringen. Mevrouw De Wet. De (liberale) „Daily News" publi ceert een brief van mevrouw Christi- aan de Wet van 24 April uit Johannes burg. Dit schrijven is een nieuw staaltje van haar fierheid..en moed, Een en ander uit den brief moge hier volgen „Nadat onze hoeve door de Enged- sche troepen was verwoest en al onze andere bezittingen waren ver.nield en weggevoerd, zwierf ik met onze kin deren eenige maanden rond, ten einde niet te vallen in de handen van den vijand van ons volk, tot 20 November 1900, toen ik gevangen genomen en naar Johannesburg werd gebracht in een veewagen, niettegenstaande men heel goed wist dat ik de vrouw was van generaal de Wet. Ziende dat ik ge vangen was en tegen mijn zin wensch hierheen gevoerd, na van alles beroofd te zijn, verlangde ik van de militaire overheid hier voldoende voedsel van goede hoedanigheid. „Eerst werd mij dit beloofd, maar een paar dagen later dieelde men mij schriftelijk mede dat ik slechs voed sel zou ontvangen indien ik een stuk teekende en daarin verklaarde: „Dat ik zonder middelen van bestaan .en geheel afhankelijk was van Hr. Ms. regeering." (Koningin Victoria leefde toen nog). „De overheid behield1 zich verder het recht voor, dit stuk openbaar te ma ken. Dit zou voor mij zeer vernederend geweest zijn, en ik kon mij er niet aan blootstellen, vooral niet tegenover den vijand van ons volk". Mevrouw de Wet zeri dat zij van de Engelschen niets krijgt en ook niets van hen verlangt. „Wat ik noodig heb zoo eindigt zij hoop ik te ont vangen door tusschenkomst van menschlievende vrienden, niet van de Engelschen." Kapers voor Transvaal. De ..Petit Bleu" bevestigt, dat president Kruger indertijd weigen de in te gaan on het voorstel dat hem gedaan werd, om kapers te wapenen tegen Engeland. Degenen, die dat voorstel deden, zijn thans van plan president Kruger uit i« noodigen een soort van ultimatum te zenden aan de mogendheden, waarin hij zou moeten verklaren, dat hij tot dit middel de toevlucht zou nemen, indien geen interventie ten gunste van Transvaal plaats heeft. Indien president Kruger dit wei gert, zoud'en de voorstellers van diit verwezen lijken zonder officieelen steun. De Engel8Che vloot. In het Engelsche Lagerhuis be sprak de secretaris der admirali teit, de heer Arnold' Forster. het voorstel om voor schepenbouw een bedrag van 5.300.000 pd. st. toe te staan. Hij zeide. dat de Regeering zich voorstelt drie sla schepen te bouwen, van 16.500 tons inhoud, en zes gewapende kruisers van 9S00 tons, met een snelheid van 23 knoopen. De slagschepen zullen zwaar be wapend zijn. en zullen gunstig af steken bij alle schepen door eeni ge vreemde mogendheid gebouwd. De kruisers zullen eveneens een zwaarder bewapening hebben dan de schepen van soortgelijke type in de marine. En de nieuwe torpe- dobootverniielers zullen een verbe tering zijn van de bestaande soort. N. Z. A. S. M. De „Earl" van Camperdown heeft aangekondigd dat hij den elfden dezer de aandacht van het Engelsche Hoo- gerhuis zal vestigen op het rapport van de commissie over de Transvaalsche concessies in zake de Ned. Zuid-afrik. Spaorwegmaatsch. en op hun bevin ding dat deze maatschappij vóór de oorlog was verklaard begon zich te or- ganisceren, plannen uitwerkte en deze ook werkelijk uitvoerde, waardoor zij groot nadeel, vertraging en verlies be rokkende aan legers der Koningin. Hij zal vragen welke boete of andere straf men voornemens is voor deze oorlogs operaties van een particuliere maat schappij op te legge.u. Ook wil hij vragen of er door eenige buitenlandsche regeering vertoogen tot de regeering zijn gericht naar aanlei ding van deze maatschappij. Waldersee. wordt den lOen Augustus in Ham burg verwacht, waar d'e Keizer hem in persoon zal ontvangen. Mandsjoerije. In Mantsjoerije breiden de onge regeldheden zich uit. Een troep Chinieesche opstandelingen trok de Yalu over. Zij werden door Kore- aansche troepen verdreven. De Chineezen verloren twaalf man'. Frankrijk en Marokko. In den Fransehen Senaat zeide de minister Dedcassé in antwoord' op een vraag van1 den heer Chau- mier, dat het bezoek van het Ma- rok kaansohe gezantschap aan Par rijs het bewijs is van de vriend schappelijke gevoelens, die tus- schen Frankrijk en Marokko be staan, en d'ie geen twijfel of wan trouwen toelaten. De minister zeide: Wij hebben ons er toe bepaald de aanvallen met gematigdheid) af te slaan tevens hebben wij de regeering van Ma rokko genoodzaakt de grensstam- men te bewaken. Thans is alles geëindigd. Wij zijn vast besloten de integriteit van Marokko1 te eerbiedigen. Duitscblands houding tegen Rusland en Engeland. De (te Berlijn verschijnende) „Post" verklaart, blijkbaar offi cieus, over de vriendschappelijke verhouding tusschen Berlijn en Pe tersburg, d'at. d'aar er geen verschil van meeninv te vereffenen is, en von Biilow in Petersburg het groot ste vertrouwen geniet, er geen aan leiding in de binnen- of buiten landsche politiek voor een Peters- burgsche reis van van Bülow aan te wijzen is. Tevens loochent de ..Post", dat er dezer daren eene wisseling van telegrammen tusschen den Keizer en Koning EdUard zou bestaan, met betrekking tot den oorlog in Transvaal. De standjes te Buenos-Air s Reuter seint van daar dd. 5 Juli: Het afkondigen van den staat van beleg werd veroorzaakt dcor de bemoeiing van anarchistische elementen met de jongste ongere geldheden. De stad is thans volko men rustig, evenals de rest der Re publiek. De Regeerin- zond aan het Con gres een Boodschap, waarbij het ontwerp tot unificatie der buiten landsche schuld wördt ingetrok ken. Algemeene berichten. DE OORLOG IN Z.-AFRIKA. Uit New-Orleans wordt gemeld dat daar voor Vrijdag 3000 muildieren en 1500 paarden naar Zuid-Afrita zullen scheep gaan. Engeland moet boven dien nog contracten hebben gesloten voor de levering van 7000 paarden en 8000 muildieren uit Kansas City. Op het Engelsche ministerie van oorlog was Donderdag nog niets be kend van Baden-Powell's thuiskomst. Hij had! ook, zoover men wist, geen verlof. Volgens de „Daily Telegraph", is in tusschen majoor R. Chester Master, van de King's Royal Rifles, adjudant van Lord Milner, benoemd tot opper bevelhebber over de Engelsche politie- troepen in Zuid-Afrika. Do correspondent van de Times" te Middelburg seinde den 30e.n Ju- dat de krijgsverrichtingen in oostelijk Transvaal zeer afwisselend moesten zijn. aangezien de Boeren in dit deel van het land1 nog voort durend heen en weer trekken. En waar de bewegingen dier kolonntes op groote afstanden te bespeuren zijn. kunnen d'e zeer kleine afdee- l'ingen» waarin de. Boerenmacht zich gesplitst beeft, gemakkelijk ontkomen. Heit zal dus vooral aan komen op lange nachtelijke mar- schen. De officieele verliezen!ijst van den oorlog in Zuid-Afrika over d'e maand Juni meldt, dat gedood wer den 15 officieren' eni 152 mange wond. met inbegrip der gewonde gevangenen. 42 officieren en. 444 man aan hun wonden, overleden 6 officieren en 60 man (dezen zijn reeds onder de gewonden begre pen vermist en gevangen geno men 3 officieren en 75 man. Uit de verliezenlijst Bij Pan vallei, 1 Juli, -een minde re gewond en een gewond en krijgsgevangen bij Rhenios ter- spruit 1 Juli, 1 mindere gedood; bij Honingnestkrans 30 Juni 1 zwaar gewondbij Erasmushoop 29 Juni 1 gedood' en 2 gewond'. Lui tenant Githing is te Taungs over leden aan de gevolgen van een val met zijn paard. Lord Kitchener wil twee houwit sers die de Boeren gebruikt hebben bij het beleg van Ladiysmith, aan dat dorp ten geschenke even. Een Long Tom kon hij niet geven, aan gezien die we 11ce op die- Boeren ver overd zijn. eerst door hen- zoo goed als vernield waren. Stadsnieuws Haarlem, 6 Juli 1901. Een lichttoren. Hieronder volgen eenig© bijzonder heden van den lichttoren, waarvan wij in bncraaiid nummer van De Zater dagavond" een afbeelding geven, en die in de werkplaatsen van den heer Th. Blom te Haarlem, vervaardigd is. Het werk leek ons belangrijk genoeg toe er onzen lezers een plaatje en be schrijving van te geven, en wij mee- nen er onze stad geluk mede te mogen wenschem. dat een dergelijk werk door onze Haarlemsche nijverheid wordt ge leverd. Onder aan den lichttoren ziet men op onze afbeelding het voetstuk, dat uit zeven palen bestaat, waarvan één paal, die in het midden, de konings- paal heet. De palen bestaan uit twee gedeelten, resp. 8 en 7 M. lang, dus te zamen 15 M. Die palen ondersteunen een zeshoe kig raam, dat ze onderling verbindt. 7 M. boven dit raam bevindt zich een zwaarder raam, waarvan een trap neerhangt, die tot den waterspiegel reikt. We klimmen de trap op en ko men dan op het eerste bordes, dat het fundament van den toren uitmaakt. De toren heeft de gedaante van een afgeknotte zeshoekige piramide. De loodrechte hoogte is 12 M., en de mid- delliin van het grondvlak bedraagt 5.90 M., terwijl die van het bovenvlak 3.40 M. is. De toren is samengesteld uit zes ge construeerde stijlen met verscherving van 2 M., en deze stijlen staan in voe- ting-platen, die door stalen rietstuk ken op het fundament bevestigd ziin. De toren is verdeeld in 4 afdeelin- gen, waarvan het tweede gedeelte als Lichtwach terswoning is ingericht. Het eerste (onderste) gedeelte vormt een bordes, waarop de trap naar de gaan derij uitkomt. Van deze gaanderij bereikt men door een deur de lichtwachterswoninsr, die een flinke ruimte aanbiedt. Om de lichtwachterswoning loopt, zooals men op de afbeelding kan zien een malerij waarop een trap is, die uitkomt op het tentdak van de woning. Op dit tent dak bevindt zich een loopplank met ballustrade waarlangs men een trap bereikt. Klimt men deze trap op dan komt men op een bordes, waarop zich weer een trap bevindt, die alweer op een galerij van het lichthuis uitkomt. En om deze galen"is weer een ge smeed ijzeren ballustrade. Op deze hoogste galerij bevindt zich het eigenlijk lichthuis, dat 3.50 M. hoog is. De ronde walmbol is van rood koper, J alsook de stijlen en dorpels van het lichtgevend gedeelte. D9 geheele toren weesrt 42.000 KG. en wordt, na in, onderdeden uiteen geno men te zijn, gedeeltelijk in kisten en voor zoover er voor beschadiging geen gevaar bestaat, aan losse stukken ver. voerd. Het werk is uitgevoerd onder leiding van den heer W. Th. Blom. E. N. E. T. Lijn Haarlem—Zandvoort. Van en met 1 tot en met 30 Juni 1901 bedroeg het aantal vervoerde passa giers 49018 met een bruto ontvangst van f 9224.67. In hetzelfde tijdvak dtes vorigen jaara bedroeg dit: 53155 passagiers met eeo bruto ontvangst van 9806.62. Lijn HaarlemCeintuurbaan. Van en met 1 tot en met 30 Juni 1901 bedroeg het aantal vervoerde passa giers 91722 met een bruto ontvangst van 4088.45. In hetzelfde tijdvak des vorigen jaars bedroeg dit 76918 passa giers met een bruto-ontvangst van f 4734.90. Lijn Haarlem—Bloemendaal. Het aantal vervoerde passagiers be droeg 37584 met een bruto ontvangst van f 4143,05. Bennebroek. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Bennebroek op 5 Juli 1901, des avonds ten 8 ure. Voorzitter de heer P. N. van Door- ninck, burgemeester. Tegenwoordig de heeren H. v d Vossen, G Stam, J. F. Reijdon, W. van Lierop ten S. Roozen. Afwezig de heeren A. J. E. baron van Ittarsum en J. H. Wemtholt, met ken- nisgevmg. B. en W. bieden aan de gemeente* rekenmg, dieastlOOO, in ontvangst slui tende met een bedrag van 8906 56' en «en in uitgaaf met 8239.57, zoodat het saldo zal bedragen f 666 99' De Voorzitter wijst met het oog op belangrijke uitvaren van den vo- elfden nSi-°P h<!t SttldO en den gunstigen toestand van do geld- niddolen. Tot het nazien dor gemeen- te rekening wordt eene commissie be- noemd, bestaande uit de heeren J P Reijdon en W. van Lierop Vervolgens wordt aangeboden het gemeente- en onderwijs-verslag beidon ower 1900 welke stukken op de gewone loeren. raadsleden """«n circu. d»t!S"o T°rdt over£esaan tot het on- deroek der geloofsbrieven der nieuw, verkozen leden de heeren J. H. WenL Holt, H. d. Vossen en J. P. neiidon. D'e van hoer Wentbolt. liet eer ste behandeld, worden met algemeen» Stemmen m orde verklaard Nadat de heer v. d. Vosseri zich heeft verwijderd, worden diens stukken on derzocht en eveneens met algemeene stemmen in orde bevonden. Evenzoo geschiedde met de geloofs brieven van den lieer Re.idon. die evenmin de beraadslagingen bijwoon de. zoodat met algemeene stemmen fot de 1 delating van de nieuwe leden be- sloten wordt Het laatste punt der agenda is het doen eener betaling van eenige bedra gen, groot te samen f 78.70 in het be lang der commissie tot wering van schoolverzuim uit den -ost voor on voorziene uitgaven. Met algemeene stemmon wordt be sloten daaron de machtiging van Ge deputeerde Staten te vragen. Alsnog deelt de voorzitter mede, dat krachtens art. 178 dor gemeentewet eens in de o jaar cis strafverordeningen moeten worden herzien en dat het thans daarvoor de tijd is. doch dat de Raad ook kan volstaan met eene be- ëedigde verklaring, dat de thans gel dende van kracht blijven. Daar de mo gelijkheid van wijziging of vernieu wing steeds blijft bestaan stelt de voorzitter voor, genoemde verklaring te doen. De heer Reijdon acht het niet on dienstig om m verband met het door hem reeds meer besprokene thans een verbodsbepaling in de verordening op te nemen, met betrekking tot het los sen van snotzand op de losplaats aan de Meerweg. De voorzitter wijst nog maals op do groote moeielijkheid om te bewijzen of het geloste al of niet snotzand is. Na eenige besprekingen wordt op voorstel van den heer Van

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1