NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen. Dagblad, in Haarlem en Omstreken. 19e Jaargang Woensdag 10 Juli 1901. No. 5529 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJSAD VERTENTIËN Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Van 15 regels 50 Ots.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten bet Arrondiaeement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waai- een Agent gevestigd is (kom der gemeente), ®a P"j8 der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 j&f «L Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Franco door bet gebeele Rijk, per 3 maanden1.65 ^3/ jk y» Reclames 30 Cent per regeL Afzonderlijke nummers0.02^ Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampereingel 70, vlak bq de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 138. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nqrerbeid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité EtrangèfO G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESj Succ., Parijs 3V** Faubourg Montnuxxfre. Dit nummer bestaatnit zes bladzijden. Haarlem's Dagblad van 10 Juli bevat o.a.: De vergadering der Engelsche liberalen, De Vergoodiagscomniis- sie en Mr. Roosegaarde Bisschop, Een aanvulliugsblanwboekEen berekening, Het gebeurde te "Wou- drichem, 121e Alg. verg. der Ned. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, Kamers van Arbeid. Politiek Overzicht. De Jingo-pers kan het nog maa. niet verkroppen, dat al de vernuf tige combinaties, uitgedacht om de Engelsche liberalen in 't verderf te storten, schipbreuk lijden. Met het oog op de bijeenkomst van deze laatsten op bedien, leggen de regee- ningsblad'en er den nadruk op, dat de volgelingen van Asqu-ith slechts dan met Campbell Bannerinan moe ten samengaan, indien deze er mee instemt, dat de vrede alleen moge lijk is, bij onvoorwaardelijke over gave der Boeren. Wij zullen nu spoedig hooren wat er besloten wordt, maar kunnen niet gelooven dat Bannerman, die in vele op zichten getoond heeft, Gladstone te willen navolgen, hiertoe zal over gaan. Als de Asquith-mannen in derdaad1 nog wat voelen voor de eenheid in hunne partij, zullen zij op d!it stuk niet stijf blijven staan en zich schikken naar den wil der meerderheid instede van te luisteren naar het zoet gefluit der jingo's die bij tweedracht in den boezem der tegenpartij slechts kunnen profiteeren. In ons vorig nummer bespraken wij npg het nut van het optreden dier positie voor de Boerenzaak. Van ^.e he den te houden vergadering zal veel afhangen, maar o. i. is er eerder kans op herstel der éénheid. d)an op nieuwe scheuring in het libera le kamp. Zooals we verwachtten', heeft Mr. Roosegaarde Bisschop de verdedi ger van de rechten der uit Zuid- Af rika uitgewezen Nederlanders, een zware taak gehad in de laatste vergadering der Engelsche schade- vergoedingscomniissie. De regeeringscommissaris Ardagh las een nieuwe memorie voor over de Zuid-Afrikaansohe Spoorweg maatschappij. waarin het vroegere betoog over d'e vijandige houding der Zuid-Afrikaansche Spoorweg- Maats chap pi i wordt herhaald. Spre ker verwees daarbij telkens naar het verslag der directie over 1890, en naar de dienstbevelen in het na jaar van 1899 door van Kretschmar van der Veen gegeven nog ten tijde van de conferentie te Bloemfontein, ten« bewijze dat reeds toen ter tijde de Z. A. S. M. van plan was als oorlogvoerende partij aan den na derenden oorlog deel te nemen. Mr. Bisschop klaagde over de on- heusche wijze waarop de Nedier- landsche eisch tot schadevergoe ding Donderdag afgewezen was, zonder dat hij kennis droeg dat de commissie dien eisch zou overwegen. Hij hoopte dat er nog op terug zou te komen zijn. De voor zitter betuigde zijn leedwezen dat de kennisgeving aan mr. Bisschop niet verzonden was. maar er was geenerlei onhoffelijkheid bedoeld. Alle afgewezen schriftelijke eischan van Nederlanders waren zoo be handeld omdat de eischers erken den. over Lourengo-Marques naar Europa gezonden te zijn, zoodat hun deportatie niet viel binnen de bevoegdheid van de commissie. In dien mr. Bisschop dat bezwaar kon uit wisse hen, zullen de schriftelij ke eisch en weer overwogen wor den. De voorzitter voegde er bij dat de commissie teleurgesteld was dat mr. Bisschop niet beter getracht had de Nederlanders te bewegen, mondeling hun eisch toe te lichten. Na de Pinkstervacantie was de com missie genoodzaakt, aan te kondi gen. dat de schriftelijke eisch en na de mondelinge behandeld' zouden worden eerst de Oosten rij ksche dan de Nederlandsche en Fransche. Mr. Bisschop betreurde deze volgordede Nederlandsche regee ring is nog niet gereed met haar onderzoek van de Neclerlamclsche edschen. Spr. verwacht nadere in structies van zijn regeering. Deze rekent er op dat de Brit- sche regeerino- en de commissie haar zooveel mogelijk tegemoet zul len komen'. Mr. Bisschop pro testeerde voorts tegen de klacht van tijdvermorsing, waarop de voorzit ter zeid'e dJait de Nederlandsche eischers hun eisch opnieuw kun nen indienen, maar niet voor deze commissie. Wat treft in dit kort verslag is de ^klacht van onzen afgevaardig de over het niet-ontvangen eener kennisgeving dat de commissie den Nederlandse-hen eisch in behande ling zou nemen. Al mag de voor zitter nu betuigen dat dit verzuim „toevallig" was, wij zijn te zeer gewend' aan de Engelsche wijze van doen om aan dit praatje veel geloof te hechten. De teleurstelling van d'e commis sie over de weinige Nederlanders die mondeiing hun eisohen komen indienen, zal wel niet groot zijn. Men heeft nu gezien hoe die schrif telijke eisohen „overwogen" zuilen worden. Wie dus nog gelegen hei dl heeft zelf zijn recht te gaan beplei ten. d'oe het. Veel loslaten zuilen d'e heeren wel niet, dat blijkt uit de geheele wijze waarop de zaak geleid wordt, maar ook hier geldt 't is beter een half ei, dlan oen leege dop. Buitenlandsch Nieuws. Het commando vanFouché. Fouché's commando is den len Juli uit Maclea-r teruggekomen. Se dert dat tijdstip had hij het in 't district Barkly Oost gemakkelijk omdat het garnizoen niet sterk ge noeg was om hem aan te vallen. Thans zijn er versterkingen aan gekomen. Engelsche patrouilles die den 6en dezer uittrokken, hebben eene kleine botsing met den vijand gehad. De Boeren kregen Zondag versterking. Over de resultaten van dit bot sing wordt niets gezegd. De Tom mies zullen dus waarschijnlijk slaag hebben gehad'. Ee -. aanvullings-blauwboek is Maandag uitgegeven betreffende de onderhandelingen t/usschen Bo tha en Kitchener. Kitchener verwijst, in een brief van 7 Maart, naar het gesprek den 28 Februari te Middelburg gevoerd en deelt Botha mede, dat voor het geval de Boeren zich overgeven de Engelsche Regeering onmiddellijk amnestie zal schenken voor Trans vaal en den Oranje Vrijstaat voor alle handelingen tijdens den oorlog bedreven. Zoowel d'e Hollandsche als de Engelsche taal zal worden erkend, op de scholen worden on derwezen en in de gerechtshoven worden gebruikt. Engeland1 weigert de verantwoordelijkheid te aan vaarden voor de schulden- der vroe gere Republikeinsche regeeringen. In een proclamatie van Botha aan de Burgers van 15 Maart zeride d'e commandant-generaal dat de geest van Kitchener's schrijven het duidelijk maakte d'at de Engelsche Regeerinv de vernietiging wenscht van het Afrikaander volk. Hij dringt er bij die Burgers op aan, hun ver trouwen te stellen in God!, die de uitkomst zal geven. Verschillende andere documen ten worden gepubliceerd, meer en deels gevonden in Boeren kampen, waario. Engelsche nederlagen en andere anti-Engelsche berichten, die gedeeltelijk ernstig overdreven, gedeeltelijk scheel vervalscht zijn (altijd volgens de Britten.) Een proclamatie van De Wet van 1 April verklaart, d'at het onnut is over bijzonderheden te onderhan delen. daar de Boeren alleen strij den voor hun onafhankelijkheid. Het blauwboek eindigt met een Boerenproclamatie uitgevaardigd te Waterval den 20 Juni, waarvan een uittreksel in de Engelsche Parle- mientszitting van 4 Juli is voorgele zen. jue „held" Smith—Dor rien. Naar aanleiding van een artikel in de „New Age", over d!e onmen- schelijkheid, in 't bijzonder door generaal Smith-Dorrien aan den dag gelegd bij het verbranden van hoe ven. schrijft Donald Ferguson in dat blad Vermoedelijk is 't er ge neraal Smith-Donnen slechts om te d'oen, wraak te nemen over Majoe- ba, waar hij, als jong officier, zijn leven redde door de Boeren zijn hielen te laten zien met een vlug heid die zijn eigen record sloeg, te Oxford of te Cambridge wart- was 't? gemaakt bij den wedloop op de korte baan. Hoe do KaapkoloniBten wor den ingelicht. Van don toestand in de onder de krijgswet verkeerende districten der Kaapkolonie levert een tele gram van den correspondent dier „Daily Mail" te Kaapstad1 een fraai voorbeeld op. De couranten d'ie zoo- even. met de mail uit Londen kwa men seinde hij den 19en Juni en die gedagteekend zijn tot 1 Juni, brachten ons het spiksplinternieuw we nieuws dat er in liet laatst der' vorige maand bij Vlakfontein een groote slag geleverd was, waarin het aantal dooden en gekwetsten aan Britscbe zijde niet minder d)an 174 bedroeg. Hoe weinig we hier ook verwend zijn dat zulk een ge beurtenis door de autoriteiten hier eenvoudig doodgezwegen wordt, is toch wat heel erg. Natuurlijk is de censor er schuld aan. dat men sedert lang te Kaap stad' niet 't minste vertrouwen meer stelt in de officieel uitgegeven nieuwstijdingen. Een berekening. In- het Engelsche Lagerhuis heeft Stanley verklaard dart. hef getal der Boeren die gedurende de laatste 4 maanden gedood, gewond' of ge vangen genomen zijn, ongeveer 8000 beliep. Het aantal der Britsche troepen in Zuid-Afrika was zei- de Stanley ongeveer 251.000 en van d'ezen waren er 14.000 ziek. 8000 Boeren in 4 maanden bui ten gevecht dat is in de ongeveer 29 maanden d'ie de oorlog duurt, dus 40.000. Aangezien er in 't begin van den strijd 30.000 Boeren op de been heetten te zijn, bedraagt hun aan tal strijdbare mannen, volgens En gelsche berekening 10.000. Men kan düs begrijpen hoe wei nig de Britten beteeketnen als ze voor eene negatieve krijgsmacht nog op den loop slaan, 't Is onbe grijpelijk dat de zonen Albion's zelf niet inzien welk een dwaas fi guur ze slaan met die belachelijke cijfers. Prst aan boord. De mailboot Laos. komende van China en Tongkin. heeft te Port Said een Arabischen stoker aange bracht die door de pest was aange tast. Tusschen Port Said en Mar seille werden nog 15 Arabische sto kers ziek. d'ie bij de aankomst in de voorhaven van Marseille Frioul, aan land werden gebracht. Een hunner is Zondagochtend, een an der Maandagochtend overleden. De passagiers en de scheepsequipage bleven vrij van de ziekte. Er zijn de noodige maatregelen genomen om te Frióul alle passagiers, ten le tale van 317, op te nemen, terwijl er eene quarantaine van 10 dagen is gelast. Algemeen© beriohten. DE OORLOG IN Z.-AFRIKA. In aansluiting bij de reeds ver melde opgaven uit de niaandelijk- sche verliezenlijst over Juni, deelt men nog het volgende overzicht mecbe van de Britsche verlie zen sedert het begin van den oorlog tot 30 Juni 1901 ge leden, volgens het Britsche mini sterie van oorlog. Het geheele aantal dooden in dat tijd)- v a k was 16.717, als volgt ver deeld Gesneuveld 384 officieren en 3.971 onderofficieren en minderen; aan wonden overle den resp. 122 en 1.348; aan ziekte overleden 249 en 9.788; in gevan genschap overleden 4 en 93 bij on geluk omgekomen 10 era 378; inva lide teruggezonden en in Engeland overleden 5 en 365, te zamen 774 en 15.943. En nog schijnen de Jingo's er niet genoeg van te hebben. De streek tusschen dera Graskop en d'e Randbergen is, naar uit Stara- derton gemeld word't, door generaal Bullock's kolonne geheel afgeloo- pen. Er werd nagenoeg geen tegen stand geboden. Mijlen ver ten oos ten en ten westen van den Elandis- berg is geen grassprietje meer te zien. Een Britsche krijgsmacht ver- rastte de Boeren op 5 dezer bij Ediin- burg. Dezen 19 in aantal, gaven zich over. Onder hen was d'e comman dant Borkhuizen. De Boeren verlo ren een do ode en twee gewonden. De Engelsche regeering heeft, zegt de „Daily Telegraph", een ver zoek van de regeering te Washing ton. om die Amierikanen onder de Boeren-krij gsgevangenem vrij te la ten. afgeslagen. Den 5en dezer hebben de Engel, gelschen van Reenein's commando in d'e Zuurbergen aangevallen en naar het noordwesten) .verjaagd." De Engelsche avondbladen mel den dat Scheepers Murraysburg be zet heeft, en daar openbare gebou wen en huizen van particulieren in brand heeft laten steken. Er was geen garnizoen in het plaatsjie. Tusschen 5 en 7 dezer is er te Kaapstad één geval van pest aan gegeven te Port Elizabeth drie. Het Engelsche ministerie van oor log heeft, eene nota openbaar ge maakt, behelzend dat er geen vreem delingen verbannen zijn naar Euro pa door de Engelsche autoriteiten n ZuiidLAfrika wegens militaire re denen sedert den len Januari 1901. De vreemdelingen die sedert dien datum verbannen werdera, ziin. met twee of drie uitzonderingen! personen aan wie, omdat zij nood druftig waren, vrije overtocht en vervoer is toegestaan op verzoek van de betrokken consuls. CHINA. Uit Peking wordt gemeld dat de verboden stad eenige dagen gele d'en gesloten is ze wordt in ge reedheid gebracht voor den terug keer van het Hof naar de hoofdstad Het winterpaleis, dat erg geleden heeft door brand en roof, wordt hersteld. De staatszaken worden nu weer door de Chineesche ambtenaren be handeld. Op de Phi lippijnen volgen de overgaven elkander thans snel op. Zaterdag onderwierp zich generaal Bellarmino aan het hoofd ^an dui zend man met 284 geweren. Stadsnieuws. Haarlem, 9 Juli 1901. Nederl. Baiik-tech iek. Bij gelegenheid der thans hier ter stede gehouden algemeene ver gade-ring der Nederlandsche Maat schappij ter bevordering van Nij verheid is in het Laboratorium van het Koloniaal Museum eene kleins tentoonstelling geopend van daar vervaardigde Proeven van Ne derlandsche Batik-tech n i e k. Deze proefnemingen, verleden jaar aangevangen en tot nu voort gezet. hadden tot doelvoorde hier te landle ontluikende batik-techniek een aantal recepten van licht- en waschechte plantenkleurstoffen ui. te werken en toe te passen. Zij zijn onder leiding van Dr. M. Greshoïl aangevangen door den heer H. A. J. Baanders en later ook m het la boratorium toegepast door de da mes M. Weerman, T. Slothouwer en M. Rekouw. Vooral van den heei Baanders en van mej. Weerman zijn er een aantal prachtig gestaag de gebatikte lappen, door hen zei- ven ontworpen, in was geteekend, en op verschillende wijze in koude verfbaden gekleurd. Deze verza meling, die zeker de aandacht ver dient van allen, die de nieuwe ba tikkun-st willen beoefenen, is be stemd voor de tentoonstelling van Indische weefsels en batiks, welke 20 Juli te 's-Gravenhage in de Go- thische zaal zal geopend' worden. Tot Zaterdag a. s. is zij in het la boratorium te bezichtigen. Het Museum van Kunstnijverheid wetrd Zaterdagmiddag 6 Juli be zocht door de leerlingen d'er hoo- gere afdeelirag van het Gymnasium onder leiding van dera Rector Dr. A. H. Garrer en van Dr. H. M. B ter Haar Romenij, ten einde de re product iën d'er oudheden van Vaphio en Mykenae in oogen- sc-houw te nemen. De directie der Hollandsche Voor schotbank alhier bericht ons, dat bij de inschrijving op de 4 1/2 schxild- briefleening gehouden van 35 Juli jl. het bedrag geheel is volteekend. Gemeenteraads-verkiezingen. BLOEMENDAAL. Uitgebracht 295 stommen. Van on waarde 0 stemmen. Hiervan verkregen de heeren: A. F. Bijvoet 226 st„ J. J. ter Hoff- steede 263 st. A. van der Hulst 225 st., P. Tideman 178 st., A. J. de Vaal Malefijt 164 st.,; zoodat gekozen zijn: de heeren A F. Bijvoet, J. J. ter Iioff- steede, A. van der Hulst, P. Tideman. Heemstede. Alhier is in dien ouderdom van 73 jaren overleden de heer F. A Roosen, in deze streek als groothandelaar in bloembollen welbekend. Ter Secretarie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een zwart en wit ge vlekte jachthond die alhier is komen aanloopen. Binnenland. De Zweadsobe Prins. Zondagmiddag omstreeks drie uur heeft de commandant van de Zweedschecorvet Freja met eeni ge zijner officieren en cadetten de Nieuwe Kerk te Amsterdam bezocht om eene hulde van den tab-majoor aan de nagedachtenis van Michiel de Ruytcr te brengen. Kolonel Dyrssen' legde op de Ruyter's graf een bloem krans met linten in de Zweedsche kleu ren, waarop in gouden letters een op dracht gedrukt stond van den com mandant, de officieren en cadetten der Freja. De toegevoegde adjudant, baron van Hardenhroek, en de consul-gene raal van Zweden begeleidden het ge zeischap; prins Willem echter was niet met hen. Na het nederleggen van den krans bezichtigde het gezelschap, on der geleide van den koster, het ge denkraam boven den Zuidelijken in gang en den kasel. Amsterdam's burgemeester gebruikte Zondag de lunch aan boord der Freja als gast van den commandant; de Zweedsche gezant en de consul-gene raal zaten mede aan. En de schout-bij- nacht had den état-majoor, den bur gemeester, den gezant, den consul-ge neraal en eenige marine-officieren aan tafel te gast Prins Willen van Zweden was Maan dag de gast van den burgemeester, die zich Maandagmorgen met het stoom bootje der havenpolitie, gevolgd door dat der afdeeling Publieke Werken, naar de Freja begaf om den prins en eenige andere leden van den etat-ma- jor af te halen. Na een tochtje door de stadsgrachten en op den Amstel, stoomde het gezelschap naar de wo ning van den burgemeester op de Hee rengracht om daar het tweede ontbijt te gebruiken. Daar volgde, in den na middag, een rijtoer door de stad. De mini8terieele crisis. Van goederhand verneemt het Hbld. dat de opdracht tot vorming van een nieuw Ministerie thans is of althans zal worden gegeven aan dr. Kuyper. Acad. Examens. Aan de universiteit te Amsterdam is met gunstig gevolg het candidaats-exa- men in de rechten afgelegd door den heer Femand Tripels. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer A. G. Vree- de, geb. te 's-Gravenhage, op Stellingen Leiden. Geslaagd voor het candi- daatscxainen in de rechten de heer J. Poulus; voor hot doctoraal examen in de rechten de heeren G. W. van Tets, A. G. Heineken en R. van der Mey. Toegelaten voor het practisch apo thekers-examen zijn de heeren J. H. Romijn, M. Boekwijt, G. Oort- huys, C. M. Meerburg en W. M. J. Borst Pauwels. Utrecht. Doet. theologie, de heer A II. do I-I ar tog. Groningen. Bevorderd, na heb ver dedigen van stellingen, tot doctor in d'o rechtswetenschap, de heer J. F. H. Reins, geboren to Brielle. Geslaagd voor het doctoraal examen in de rechtswetenschap, de heer S. Triezenberg; voor het cand.-examen in de klass. letteren, de heer D. Heeringa en voor het caiuL-examen in de god geleerdheid, le ged., de heeren J. J, van Meurs en A. Bazuin. Bevorderd tot doctor in de staats- wetenschap, de heer mr. A. Heringa, op een proefschrift, getiteld: „Schat- kistpapier." middelen tot dekking Utrecht. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefsclirift: „Over gez,tótescherpte en hare beuling," de sluTe. arts' °"eb- le Maas" Spoorwe^ongeval. Maandag deraUleerde nabij sta. «n ïein 786 's nam- 67 van Enkhuizen. De locomotief reed een paar meter in den grond; een losse ma- te'h^n, an ontboden werk- »n het Tod""' D,aar hier enkele raJne n °IUl de ^nsnloop ver- traging, de passagiers per laatste veer dam enT V'aPurmeren(i naar Amster dam en verdere plaatsen vervoerd. Niet waar. getfad, XI 0Zh!!iZ" Wi d6n neU» Immers onze correspondent te 's n™ uit de rekening bemerkten dat het te' legram voor ruim 10 was verzonden naar Koning Ednard van Engeland k™- iS- Wel is 1X0 telegrmn voor Konmg Karei aangeboden, maar dat is naar Utrecht getelegrapheerd zoo als ook op liet adres stond en tegen ge. woon tanef betaald. Gelukkig voor den Haagschen telegrafist Broederschap van Candidaat- notarisBen Het 50-jarig bestaan der „Broeder schap van Candidaat-notarissen" werd Maandag te Amsterdam op feestelijke wij zo herdacht. De gewone jaarlijksche algemeene ergadering, waarin huishoudelijke zaken werden afgedaan, werd Maan dagochtend in de serre van het gebouw Krasnapolsky gehouden, onder leiding van den voorzitter, den heer P. c. van der Wayen Pieterszen. De feestvergadering werd des mid dags te drie uur gehouden in het Concertgebouw. Zij werd -'oor een aan- tal autoriteiten bijgewoond', de burge meester der hoofd-itad had mededee- ling gedaan dat hij tot ziin leedwezen verhinderd was deze bijeenkomst bij te wonen. De voorzitter, de heer P. C. van der Wayen Pieterszen opende de bijeen, komst met een feestrede: De heer Evert J. van Gorkom, oud notaris in de Zuid-afrikaansche Repu bliek, thans te 's-Gravenhage, hield daarna eene rede, waarin hij een en ander meedeelde omtrent het notari aat in Zuid-Afrika en hetgeen daar mede in verband staat. WeststelllnRwerf. In de centrale vergadering te Wol- vega gehouden, is definitief candidaat gesteld van de Volkspartij voor de Tweede Kamer (district Weststelling werf) de heer Hugenholtz te Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1