NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Prinses Fekla 19e Jaargang Donderdag 11 Juli 1901. No. 553Ö HAAHL DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN "Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20 Van 15 regels 50 Ofcs.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 ^5ï fclo'' Reclames 80 Cent per regeL Afzonderlijke nummers7 V 0.02# «L BureauxGebouw Het Spaame, Kampersingel 70, vlak bjj de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37# Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122, de omstreken en franco per post .777 7 0.45 LHW Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité EtrangèrQ G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES* Succ., Parijs SP** Faubourg MontmOLtre. Haarlem's Dagblad van 11 Juli bevat o.a.: Een ontwijkend antwoord van de Belgische regeering. Het op treden der Britten in de Kaapko lonie, De Engelsche liberalen weer eendrachtig, 124e Alg. Vergade ring der Ned. Maatschappy ter bevordering van N ij verheid. Officieele Berichten. BURGEMEESTER EN WETHOU- DERS van Haarlem doen te weten, dat het primitief kohier voor d© plaatse- lijke directe belasting naar het inko men dezer gemeente, dienst 1901, ter invordering van de daarop voorkomen de aanslagen op heden aan den ge meente-ontvanger is ter hand gesteld, en dat ieder verplicht is, zijnen aanslag op de door hen volgens art. 23 dar verordening op de heffing van deze be lasting gestelde termijnen, te voldoen, alsmede dat afschrift van het kohier van heden gedurende vijf maanden voor een ieder ter plaatselijke secre tarie (4e afdeeling) ter lezing is neder- gelegd. Haarlem, 9 Juli 1901. Burgem. en Weth. van Haarlem, DE HAAN HUGENHOLTZ l.-B. De Secretaris, PIJNACKER. De BURGEMEESTER van Haarlem, brengt bij deze ter kennis van de in gezetenen dezer gemeente( dat bet op den 5den Juli jl. executoir verklaard voljaarskolner no. 12 op de bedrijfsbe lasting dezer gemeente, dienst 1900/1901 op heden aan den ontvanger der di recte belastingen is ter hand gesteld. Wordende de ingezetenen tevens her innerd, dat de belastingschuldigen ver plicht zijn hunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Haarlem, 9 Juli 1901. De Burgemeester voornoemd, DE HAAN HUGENHOLTZ. Politiek Overzicht. In België kan m&n die behande ling dlie And'ries de Wat d:aar van de regeering heeft ondervon den. nog maar niet vergeten. De afgevaardigde Maenbout heeft in de Kamer eene vraag hierover ge daan aan het kabinet en heeft een nietszeggend antwoord gekregen van den minister van Justitie, die beweerde dat het onjuist is, dat de politie De Wet zou hebben uitge nood! gd om het Belgisch grondge bied' te verlaten. Nu, dat zal dlan ook wel niet gebeurd zijn. Men heeft eenvoudig aan deai neef van dien grooten generaal te kennen ge geven, dat hii de keus had tusschen öf zijne lezingen te staken öf een goed heenkomen te zoeken. Op den keper beschouwd komt dit vrijwel overeen uit. en blijft de houding dier regeerimg even laf en onvergeeflijk. Intusschen was Maandagavond te Gent reeds eene protestmeetimg belegd tegen de handelwijze van het gouvernement ini deze zaak De zaal was stampvol. De meeting eindigde met de aanneming van een motie van afkeuring over de behandeling van De Wet. waarbiji tevens aan de regeering de edsch gesteld werd, dat zij zajl intierve- niöeren ten gunste van) arbitrage in den Engelsch-Transvaalsohen oorlog. De dappere" mannen in het Belgische kabinet zullen hier hee- lemaal' wel niet aandurven, wat trouwens ook niet te verwonderen ds, daar ook andere machtiger Sta ten dan1 het kleine België nog steeds de oogen sluiten voor de wijze waarop een beschaafde mogend- heid1 tegen een klein dapper volk den krijg durft voeren. Intusschen blijven de betoogin gen voor den vrede aanhouden. In het Quartier Latin te Parijs zijn bil jetten aangeplakt waarbij het volk wordt opgeroepen om deel te no men aan eene groote meeting ten voordeel© van d'e Boeren-, die den 14en Juli zal gehouden, worden. De zaak is op 't touw gezet dloor stu denten. en de TranvaaLscbe vrijwil ligers.' Men zal op de „Place dei la Concorde" bijeenkomen. Wie met het Fransche karakter bekend is, zal begrijpen, welk een geestdrift deze oproeping in het drukke le vendige Parijs zal wekken. In die Kaapkolonie zijn de Engel- schen weer op hun oude' manier bezig met hun „gezag uit te oefe nen." Te Middelburg zijn verscheidene Boeren, die inlichtingen over de verblijfplaats van rondtrekkende commando's achtergehouden: had den, in arrest genomen, en vijf van die menschen zijn tot drie maan den gevangenisstraf veroordeeld. In het district Worcester maken veel Boeren bezwaar, de militaire overheid waeens te leveren. De of ficieren laten die nu eenvoudig wegnemen. Deze handelwijze hoe laakbaar ook, kan voor de Boerenzaak van groot nut zijn. Hoe meer t.vrannisoh de Erigelschen optreden, des te grooter zal het verzet worden. Vreedzame burgerts, die er anders wellicht noodt toe gekomen zou,den zijns zich onder de vaan der inval lers te scharen, zullen nu, tot het uiterste gebracht in massa de gele deren der vrijheidshelden venstier- ken en ald'us den val der trotsche Britten verhaasten. Trouwens dezen zien zalf in, .dat voor hen de zaken slecht gaan. De premier der Kaapkolonie zal eerstdaags een groote rede houden over den toestand aldaar. „De Ti mfes", de aandacht vestigende op het belang daarvan, zegt d'at de pre mier te goeder ure ootreedt. want alle burgers der Kolonie die hun verstand' gebruiken, moeten wel in- zien d'at de toestand aan de Kaap. zooals die thans is, verderfelijke gevolgen zou hebben rhdSien hij nog langer duurde. Die verderfeliIke gevolgen" $ijn zeker gelegen in het succes der Boe ren. Nu, daar zal d'e premier wei nig aan kunnen veranderen met al zijne mooie woorden. Buitenlandsch Nieuws. Een erkenning van Kitchener De Engelsche Staatscourant be vat een lang telegram van Kitche ner van den 8sten, waarin hij vea> sl'ag doet van de 'krijgsoperaties in Zuid-Afnika sinds Maart. Het tele gram zegt onder anderen, dat de Boeren die in de Kaapkolonie ge vallen zijn, zonden twijfel een „ze ker aan^l" rekruten aangeworven hebben onder de Hoildandsche be volking van cle Kolonie. Die sym pathie van een aanzienlijk deed der landelijke bevolking verzekert hen ten allen tij de-piet alleen rijkelijk voedsel, maar licht hen ook bijtijds in omtrent de bewegins-en van de troepen,, die hen achtervolgen, twee punten die zeer in het voordeed der Boeren zijn. Nog meer leugens. De „Daily Mail" blijft nog steeds leugens rondstrooien over Bóeren- wreedheden tegen gewonden. Lord Stanly heeft verklaard dat wanneer deze praatjes onwaar blijken1 te zijn, de auteur ervan, Wallace, de correspondent te Pretoria, gestraft zal worden. Het blad kookt natuur lijk van woede en dat wordt er niet beter op nu de „Daily News" uit voerig heeft uiteengezet dat ad wat het Jingo-orgaan vertelt, vermoede lijk gelogen is. De andeire bladen bewaren het stilzwijgen over de zaak. Het aanvullings blauwboek. In het aanvullings-blauwboek door de Engelsche reddering uitge geven vindt men o. a. een docu ment dat een zonderlingen indiruk maaktt. w. een telegram van den Landdorst van Ermelo, waarbij aan het opperbeheer der telegrafie ter plaatse voornoemd!, wordt kennis gegeven, dat volgens dir. Albrecht van de Duitsche ambulance er te Parijs een congres gehouden werd, waarbij de- mogendheden een aan vrage van Engeland afgewezen heb ben, om den oorlog nog gedurende zes maanden te mogen voortzetten dat Frankrijk zich gereed maakte om in Engeland troepen aan wal te zetten op 1 November a. p. (dte dé pêche draagt den datum van 2 No vember) en dat Australië, Indiië en Oanada genoodzaakt zijn geweest hun troepen terug te roepen:. Wat dit laatste aangaat heeft men hier vermoedelijk te doen' niet een bericht dat geheel verminkt door de boeren ontvangen is op'n tijdstip dat zij van alle gemeenscha-" niet Euro- pa zoogoed' ale geheel afgesneden waren. Met het ..congres", zal wel be doeld zijn dat van den algemeemen Vredebond, in het najaar van 1900 te Parijs gehoudlen en waarbij een motie werd aangenomen, Enge- I&nd's gedragingen in den oorlog afkeurende. Het „landen van troepen dloor Frankrijk" is een verminkt bericht waaraan (ie plannen van generaal Merci er wel ten grondslag zuilen liggen. Deze had' een schema uitge werkt. hoe een vloot, voor een deel uit omderzeesche vaartuigen be staande, op een moment te Dover zou kunnen landen' en het zal me nigeen nog in het -eheugem Liggen hoe bitter die Engelsche pene met dat schema den draak stak. Mer ci er zelf heeft naderhand' verklaard •het alleen blf wijze van een oefe ningsplan. een .veronderstelling' te hebben uitgewerkt en zoo men het ooit nog ernstig heeft opgeno men, heeft hij dat aan de nationa listen, toenmaals bijzonder roerig, te d'anken. Een Engelsch spotblad stelde hem toen voor als een: Galli schem haan, luid kraaiende en klap wiekende o-> den mesthoop van de Dreyfus-zaak. 't Is te bejammeren dat die Boe ren niet gemakkelijker met Europa gemeenschap hebben kunnen hou den. Dat zou hen versterkt hebben in 't vertrouwen op eigen kracht, door Botha met roerenden eenvoud en toch zoo krachtig zijn volgers gepredikt. De Engelsche liberalen weer eendrachtig. De groote vergadering der Engel sche liberalen heeft de eendracht in de partij volkomen hersteld. Campbell Bannerman ore-sidderde en werd levendig toegejuicht. Eene motie van vertrouwen door Kitson voorgesteld werd met algemeen© stemmen1 aangenomen; slechts en kelen onthielden zich. Ook Asquith 6prak en. loochen de met klem dat hij tegen Banner- man kuipte. Spr. zou nooit ontrouw worden aan de liberale partijmaar hare leiders waren het stellig on eens op het ount van den oorlog spr. vond beter zulks rondtuit te verklaren. „Binnen de gelederen van de liberale partij moet de indi vidueel© vrijheid van oordeellen voortbestaan,, maar dit kan toch gepaard gaan met aanhankelijk heid aan de leiders, die de partij zich gekozen heeft." Gray sprak in gelijken geest, maar voegde er aan toe„Welke geschillen er ook in den boezem der liberale martij mogen bestaan, niemand van ons denkt eraan eene Toi-y-regeering te dienen." Harcourt sprak grooten lof van Bannerman en verklaarde, dat hij, spr., hem altijd als leider zal ge hoorzamen, al kan hij het niet al- tijd en overal met hem eens zijn,. Sterk veroordeelde spr. de aanval- lcn van de Tory's op Bannerman en. onder toejuichingen', verklaar de hij dat Bannerma.n. in het La gerhuis op infame wijze bejegend was, toen de Tory's hem voor Boe- renvriend uitscholden. (Alsof dat een scheldhaam is.) Een oogenblik dreigde er eeo storm los te barsten. Toen Edward Reed' vroeg of het verleenen van amnestie aan de Kaapsche rebellen mede behoorde tot de punten van het programma, waarvoor Banner man het eendrachtig samengaan van die liberale partij luepteitte, gingen er overal in de zaal toornige kreten van protest op. Grey bezwoer echter het gevaar door te zeggen, d'at het beter was te vermijden op puritein. van onder geschikt belang in te vaan. Dit ver oorloofde meteen Bannerman deze lastige vraag onbeantwoord te laten. Algemeene bericht.- DE OORLOG IN Z.-AFRIKA. Lord Kitchener seint uit Pretoria van 8 dezer Van verschillende colonnes is be richt ontvangen dat sinds 1 dezer 40 Boeren ziin gedood, 27 zijn ge wond, 182 ziin gevangen genomen', 21 zich hebben overgegeven, en dat 149 geweren. 7000 rounds ammuni tie, 312 wagens en een groote hoe veelheid paarden en vee zijn buit gemaakt. CHINA. De correspondent van Reuter te Peking zegt dat terwijl', overeen komstig den eisch der gezanten, keizerlijke besluiten uitgevaardigd zijn, waarbij een aantal ambtena ren wegens hun misdrijven tegen de vreemdelingen «©straft word n, daarentegen andere edicten onder scheidingen toekennen aan vreem delingenhaters. voorts verscheide ne eerbewijzen aan, cte nagedlaolite- nis van militairen d'ie gevaillen zijn terwijl zij de vreemdelingen) aan vielen. Het Hof heeft aan Lioe-koen-ji en Tsjang-tsji-toeng, die de onderhan delingen'. door de vred'esondierhan- delaars gevoerd, afkeuren, last ge geven om maatregelen te nemen ten einde den termijn binnen wel ken de schadeloosstellingen betaald moeten worden, verlengd te krij gen. De begrafenis van den prins van Hohenlohe zal Donderdag plaats vinden te Schillingfürst. Al zijne kinderen ziin uit Ragaz aangeko men. Van overal kwamen te legrammen van> rouwbeklag, daar onder van den Keizer, van den Czaar en van den koning van Ita lië. Stadsnieuws Haarlem, 10 Juli 1901. De commies der telegraphie 3e klas- se N. W. F. Janssen, die op 1 Juli hier ter stede geplaatst is, is voor den lij<J van een jaar belast met het beheer van het biipost- en telegraafkantoor „Plein- alhier. 124e Algemeene "Vergadering van de Ned. Maatschappij ter bev van Nijverheid. (Vervolg). Toen do middag-zitt ing Dinsdag ben vat was, bleek uit eene mededeeliori van den voorzitter, dat er straks een* vergissing heeft plaats gehad; het voorstel van directeuren betreffend^ het handels-infomiatie-buroau was na melijk een voorstel buiten de agenda en vorderde derhalve om aangenomen te worden eene meerderheid van drlu vierde der uitgebrachte stemmen. Du nu is niet het geval geweest, weshavfe bet voorstel in plaats van aangenotheft te zijn, alsnu blijkt te zijn verworpea*. Daarmede is verworpen de bijdfagv van f 500, doch de zaak blijft aan orde en zal bij voortduring de aam dacht van directeuren blijven trekkéh. Na afloop der werkzaamheden had Dinsdag het departement Haarlem ge» legenheid zijn talenten als gastheer te ontplooien. Bij de ontvangst sprak de heer Van Rossum er van. dat het departement zooveel mogelijk zijn best zou doen Als gastheer zijn naam hoog te houden e£ de heer Conrad sprak de overtuiging' uit, dat waar men steeds met zooveel, genoegen in Haarlem vergaderd heeft, j men ook nu zeer zeker doOr het deparv tement op zeer waardige en loffelijke wijze zou worden ontvangen. Beide, èn de belofte van het ontvan». gendo departement, èn de voor Haar lem eervolle goede verwachtingen Vaf* den voorzitter zijn op schitterende wij ze in vervulling gegaan. In de allereerste plaats bood het <te- partemont den afgevaardigden EEN RIJTOER, aan naar Duin en Daal. en dat is ge weest een alleszins treslaagde poging om in den betrekkelijk korten tijd. dia hieraan gegeven kon worden, zooveel mogelijk te laten genieten van Haar lem's en Kennemorland's heerlijk na tuurschoon. Te ruim drie uur kwamen de rijtui gen vóór en reed men van het Bron gebouw af. De tocht ging langs Dreef, den Haar lemmerhout door. door het nieuwe, prachtige Haarlemmerhoutpark. met dat. verrukkelijk gezicht, half stads-, half landelijk kijkje op het Zuider- Buitenspaarae, voorts door do zware, statige Spanjaardslaan, Wagenweg, Schouwtjeslaan, door Duinvliet langs Elswout, en door de onvolprezen EIs- woutslaan. over Overveen.den nieuwen weg door duin naar liet Bloemendaal- sche park. en zoo langs e«n broeden omweg naar het pompstation, dat door de afgevaardigden met. zeer veel be langstelling bezichtigd werd, waarna men in „Duin en Daal" gemeenschap pelijk maaltijdde. In deze dorre opsomming van de rij- route ligt verscholen een wereld van het natuurschoon, zooals alleen onze streek dat eigenaardig aanbiedt. Langs grazige weiden waar de vrede spreekt van het zeer stille landleven, lanes rijke villa's hier en daar als ge velversiering een weelde-schat van bloemen biedend, waar de rijkdom van Flora in deze omstreken uitspreekt, Feuilleton. Naar het Engelsch van MAX FE M BE R T ON 29) Een- vreemd!© familie, die Dol- gorouki's, zei hij in een vertrouwe lijk oogenblikje. Ik heb den va der gekend en ik tracht de dochten* te leeren. kennen. Een gee&t om die ergste dingen te doen langs den ongerecht! gsten weg, d'at is de inhoud van hun leven. Er was geen dapperder man dan Paul Dolgo rouki. Hij had de tweede persoon in het keizerrijk kunnen zijn als hij niet had' geloofd dat ieder an der hem tot den derde wildle mar ken. Dezelfde geest ini madame Fé- kla heeft haar naar den Kaukasus gevoerd'. Als zulk een vrouw in Frankrijk was geboren., was zij de leidster van een salon geweest. Men kan niet vast rekenen op men- schelijke standvastigheid) zij vindt somtijds een uitweg. Paul Dolgorouki leerde zijn kinderen dat geldbezit het teeken van laag heid was. Ware adel dlrijft daar niet op. Hij preekte die geloofsbe- lijdends toen zijn eigen vermogen het praatje van geheel Europa was geworden. Het resultaat is daar in het huls dat hij gebouwd heeft. Het is een treurige geschiedenis, maar gij zult haar minder treurig maken. Dane gaf een vrijmoedig ant woord. Ik ben hier heengegaan om dat Muravieff mij zeide het te moe ten doen. De brief dien hij aan madame Fékla geschreven heeft, ligt in kapitein Demidoff's snïpper- mand. Ik weet van den inhoud evenveel ai als gij. Was het een daad van barmhartigheid1, aan was het slecht uitgevoerd. Was het een scherts, dan kan ik de geestigheid van den minister niet roemen. De ze handeling is zoowel een geheim- zinnigheid als de gebeurtenissen die haar uitgelokt hebben. Maar ik verlaat Lans niet dan met de Vorstin, en hoe eerder d!e kapitein dat inziet, des te beter voor ons beiden. Hij sprak vastberaden, terwijl, Vadorski instemmend knikte, want in zulk een man had hij pleizier. Gij' verdient de belooning zei hij. Alleen zult gij eeni maand' lang uw vermaak ini d'eiu Kaukasus moeten zoeken. Zijt gij jager? er zijn hier gemzen en beren om trotsch op te zijn. die gij maar ont wijken moet. Hebt gij eenigen 9maak voor oudheden, ik zal u ge wapende mannen laten zien de rechtstreeksche afstammelingen van de deelhebbers aan de kruis tochten. Zii snijden u voor zoo goed als niets den hals af eni geven u een eenvoudige begrafenis. Dan is daar Tiflis gii wilt misschien naar Tiflis rijden en de vorstin iets van het leven laten zien. Zij zal gaarne willen, dat weet ik. Vrouwen zijn nooit werkelijk ge lukkig dan in een stad. Men mag zeggen wat men wil waar de man is daar is de vrouw in den geest ten minste»* Neem mijn raad aan en toer eens met mejuffer. Dan© zag hem met vernieuwde belangstelling aan. Zulke taal soheen te getuigen van onbekend heid met de eenvoudige werkelijk heid der positiemaar hii las iets meer dan humor in die schalksche platheid. Ik ben wel zeer vrij om u raad te vragen, sprak hij langzaam. Gij moet edelmoedig zijn en mijne onwetendheid' vergeven, dokter Zou het zeker zijn dab kapitein De midof f al die heerlijke plannen zou goedkeuren Ik zal het hem vragen als ik hem ontmoet. De dokter schonk zich een ander kop thee in. Gij zoudt wel dwaas zijn als gij het deedt, wierp die dokter hem tegen, zonder op te zien. Dane dacht een poos na, en zei toen Maar hij is hier de verant woordelijke persoon. O wat dat betreft, dlat is ser geant Kolof. De rampen van Rus sische families gaan hem zeer wei nig aan. Mogelijk wenscht hij wel niet dat mejuffer naar Europa te rugkeert, maar ik denk niet dat hij er zich boos om zou maken, als gij een pleiziertochtje maaktet naar Azië. Ik begrijp het-. Veroorloof mij nog een vraag. Zou het voor een Engelschman. en wel met een reis genoot©. mogelijk, zijn in dezen tijd den Dariël over te trekken? Dat zou volmaakt mogelijk zijn voor een dapper man. mits met goede paarden en een gids. En nu is het toevallig dat ik een dwa zen ouden vent hier ken, die beide kan verschaffen. Er zijn- van die stieren. Lord' Dane, die men bij de horens moet pakken. Er zijn weer andere die gij niet moet naderen a bon entendeur Dane gevoelde, terwijl de dokter sprak, dat hii, in het midden dlezer eenzame wereld, hier had gevon den wat overigens zoo weinig te vinden is, een wiens goedwillig heid niet behoefde.gevraagd te wor den. Olga Dolgorouki was niet te vergeefs dokte r's ^attente geweest. Van zulk een vriend zou ik een dankbare herinnering bewa ren. Maar als hij mij had geholpen om te Tiflis te komen, wat dan? De dokter keek vlug op. Och 1 wat dan? De boot naar Batoum. of de Armenische gren zen, of de geud!ai..,e die zegt: Back, back. Het eirgst is dat de dwaze oude vent zijn paarden te rugkrijgt. H:: zal wel niiet knor ren hij heeft ze nu niet noodig. Een kloek hoofd stoort zich niet aan hinderpalen. Od uw leeftijd zou ik denKazbeck hebben beklom men als zullen wij zeggen een deelgenoot het mij had ge vraagd En de officier van de wAcht... door welk toovorwoord zoudt eii hem passeeren Ik zou hem zeggenHier is de pas van den gouverneur hier is mijn pistolenhouder gij hebt de keus. En als ik dat dezen nacht zeg. Als hij hier is? Hij moet hier zijn. Vraag niets meer er is een veldbed in de naaste kamer. Be denk d'at slaap nu de dienaar van dien goeden uitslag is. Slaap mijn jongen, slaap, en tegen den nacht zal do oude Vadorski u wat voor schrijven. Het overige zal die tijd wel loeren. Wij Zullen het u wel vertellen als gij wakker zijt. Hij speelde nu de meester, en dulden geen weigeringbuiten op het voorplein bewees het geluid van wapens en het luid uitgespro ken commando, dat die wacht werd) afgelost. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1