en tusschen hef. lieve, blonde duin door waar eens de teere, mijmerende dich ter van zong Alles Jacht, alles zingt, Alles bloeit, alles blinkt, Hier zoo lieflijk als immer te voren In de dalen is lust, Op de houv'len is rush Overal verscheidenheid! van kleuren en tonen en tinten; overal weer an ders, en toch als volkomen passend in het kader van een mooi stuk Kenne- inerland. Het departement heeft alle eer van de regeling van dezen rijtoer, die tege lijk het oude, statige woud waar de ernst der eeuwen uit soreekt, en den mondainen, artistieken nieuwen aan leg deed) bewonderen. De avond werd waardig besloten met het concert, in „Duin en Daal". Be halve de afgevaardigden der maat schappij bevondt zich op het ruime terras een bijzonder talrijk publiek. Het zoo gunstig bekende muziekkorps Harmonie", onder leiding van den wakkeren directeur, den heer C. A. N. Bernhardt, had plaats genomen in de Versierde muziektent era bracht op zeer verdienstelijke wijze een aardig pro gramma ten gehoore. Het was een doodkalme avond. Toen de dalende zon na den last- sten eoudgloed over het dichte ge boomte te hebben uitgegoten, roode vlammm-strepen door de licht-bewolk- te lucht lijnde, toen daarna allengs zwaarder en zwarter het duister neer viel, toen bewoog nog geen blaadje van de hoornen, en lag allee in de vre dige rust van den stillen zomeravond; over „Duin en Daal" het wijde) land en daarachter den dicht-groenen ach tergrond der forsche hoornen. Eensklaps werd fantastisch klsuren- licht ontstoken.Veelkleurige lijnen van electrische lampjes, die in zwierige slingers om het breed© groen der hoo rnen rankten. Het was een lust der oogen, die lang- lljnige kleurschakeeringen tusscken het brons-groen, tot hooe. hoog aara den bovensten top, waar het oranje was. Een. groot applaus era kreten van be wondering begroetten deze lieve ver rassing. Toen het muziekkorps de laatste to nen in de avondstilte had doen weg sterven, zat men nog lang na, genie tend van het verrukkelijke weer, de 6Clioone natuur, en het fantastisch kunst-mooi, dat vaardige en bekwame menschenhandisn hadden gemaakt. De electrische centrale, die voor de ver lichting had gezorgd!, alle eer. Nog lang zal deze zoo bij uitstek ge slaagde feestavond levendige herinne ring achterlaten bij allen, die tegen woordig waren. Heemstede. Dinsdagmorgen werd! de dis selwagen van H. Troost, wonende te Haarlemmermeer, ter hoogte van het café Oud-Rozen daal" alhier, aangere den door de stoomtram, met het gevolg dat d'e wagen geheel werd vernield: de voerman bekwam geep. letsel. De besmettelijke ziekte (diphtheri- tis) ten huize van P. van der Veld' aan de Leidsche vaart is geweken. Hillegom. Herstemming voor den gemeente raad heeft plaats op Donderdag 18 Juli aanstaande. Gisterenavond brandde in d'en pol dej- onder deze gemeente aan den „Scherpen hoek" een hooiberg af van W. K. De brandweer, die te 6 uur aan wezig was, was om 8 uur terug. Zandvoort. Aangekomen badgasten. Dr. G. Nijhoff, Berkhout, pension Seinpost, 4 personen. M. F. C. de Wit, Velp, hotel d'Oranje. W. J. Duvené de Wit, Velp. idem. R. Heerdl, Frankfort, idem, 4 p. Van Rijkevorsel, Moscou, idem. Mevr. Wyrkerheld Bisdom, Den Haag, idem, 2 personen. Mevr. Rutgers van Rozenburg, Zeist, botel Beausite. Van Ewijk van der Bilt, 's Graven land, idem. Wed. M. A. Buiskool, Beerta, Kerk straat no. 2, 3 personen. H. Noosten Jager, Groningen, huize Welgelegen. H. G. J. Noosten Wolthers, Lens, id. G. J. Ritsema, Haarlem, huize Louise 5 personen. Mej. de Keijzer, Arnhem, idem. Mevr. Hartog, Amsterdam, Port- straat no. 11. Dr. Vrieling, Scheemda, idem, 2 p. Mr. F. H. v. Abersen, Amsterdam. Hoogeweg no. 28, 9 personen. F. Boissonas, Genève, villa Mariti- jiia, 4 personen. J. Bonnewit, Amsterdam, Spoor straat no. 22, 9 personen. Mevr. Gaymans, Arnhem, Cottage Pretoria. Mej. Cernbée, idem, idem. D. Klatzer, Johannesburg, Duinweg no. 12, 3 personen. Mej. A. van Linge, Veendam, School straat no. 11. J. Mossel, Amsterdam, villa Maria, 5 personen. Haarlemmerliede en Spaarn- woude. In de Dinsdag gehouden raadsver gadering werd o. m. aan den onder wijzer M. J. Segaar eervol ontslag ver leend en besloten voor de ontstane va cature (te Halfweg) op J 500 salaris sollicitanten op te roepen. De ingediende gemeente-rekening, dienst 1900, werd in handen gesteld van de hoeren M. W. van der Vlugt en A. Stokman ter nader onderzoek; de eindcijfers dier rekening zijn: ont vangsten i 29,651.725 uitgaven f 28508, batig saldo f 1143.725 Een ontwerp-besluit tot heffing van hoofdelijken omslag ingevolge de wet van 21 September 1900 werd goedge keurd on vastgesteld; het maximum van die belasting bedraagt f 5000 met 10 voor suppletoire aanslagen; van elk geschat jaarlijksch Inkomen wordt als onbelastbaar f 400 afgetrokken en voor elk kind beneden 14 jaar 25. Velaen. UITSLAG STEMMING GEMEENTE RAAD. Periodieke verkiezing. Uitgebracht 1007 stemmen. Van onwaarde 31. Hiervan verkregen: K. J. C. del Court van Krimpen 515 J. P. Handgraaf 424 P. van Heijst 414 F. J. Koks 299 F. G. J. Netscher 372 P. de Raadt 357 M. J. Schuitenmaker 460 C. J. Sluijs 330 L. Uijtendaal 518 J. C. van Vendeloo 455 J. R. Wüste 461 Gekozen dus K. J. C. del Court van Krimpen en L. Uijtendaal. Herstemming tusschen J. P. Hand- graaf, P. van Heijst, F. G. J. Netscher, M. J. Schuitenmaker, J. C. van Ven deloo en J. R. Wüste. Aanvullings-verkiezing. Uitgebracht 995 stemmen. G. F. Haak 116 stemmen P. Hendriks 387 G. H. Philips 515 J. van Splunter 470 J. J. Tjaden ?03 Gekozen G. K. Philips. Herstem ming tusschen J. van Splunter en J. J. Tjaden. Spaarndam. Bij herstemming is tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer W. H. Scholtz (aftr.) Sloten. Herkozen tot leden van den gemeen teraad de heeren J. J. Rijnierse en M. Ackermann. j Herstemming tusschen E. J. Glim, |W. van Woudenberg (aftr. leden), D. van Bladeren en P. Franzen. Beverwijk. Het geneeskundig onderzoek van schutterplichtigen in deze gemeente zal gehouden worden op Woensdag 17 9zer 's middags te 2 uur. Op de alhier gehouden premiekeu- ringera van merriën en hengsten, uit gaande van de vereeniging „Het Ned. Paardenstamboek" werden ongeveer 30 paarden aangevoerd. Het aantal beschikbaar te stellen premiën in de verschillende afdeelin- gen is nog niet bekend. Door den arrondissementsschoolop ziener is tegen verschillende personen alhier proces-verbaal opgemaakt we gens overtreding der Leerplichtwet. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Nogmaals liet Yicliy Water. CéLESTINS, GRANDE GRILLE en HóPlTAL, zijn de bronnen van den Franscben Staat die den naam Vichy algemeen bekend gemaakt hebben en deze thermale badplaats in de geheele wereld bekend zoo be- roemd gemaakt hebben. Om zeker te zijn water van een der bronnen te drinken, moet men wel zorg dragen den naam aan te duiden VICHY-HóPlTAL voor de maag, VICHY GRANDE GRILLE voor de lever en VICHY-CéLESTINS voor de andere gevallen. Men tracht het publiek op de volgende geraffineerde manier te bedotten. "Talrijke gewetenlooze handelslieden hebben zich den goe den roep waarin Odol over de gansche aarde staat, tot eigen voordeel ten nutte gemaakt, een voudig door den naam te an nex e e r e n, zoodat ze hun eigen minwaardige artikelen tandpoe der, tand zeep en tandwater, even eens Odol noemen. Wij verklaren daarom hiermede openlijk, dat Odol alleen dan echt is, wan neer hot verkocht wordt in onze patentflacons en wanneer op de etiketten onze firma »Dresdener chemisch laboratoriumvoluit ge- drukt is. Prijs per heele flacon f 1, halve flacon 60 cent. Binnenland. Naar men uit goede bron verneemt bestaat er bij Ilare Majesteit de Ko ningin niet bet minste voornemen om den 15en dezer zich naar Thüringen te begeven, zooals door een blad is gemeld en, ondanks tegenspraak, her haald. H. M. de Koningin-Moeder zond Dinsdag cene bijdrage van f 250 voor den bouw eene nieuwe kerk der Her vormde gemeente te Marken en 1 100 voor de algemeene armen. Uit Apeldoorn. Zaterdag wordt de dienst bij H. M. de Koningin op het Loo afgelost Voor den nieuwen dienst zijn aangewezen de heeren baron Taets van Ameron- gen, kamerheer-ceremoniemeester, ka pitein van Hoogstraten, adjudant van H. M.; terwijl als adjudant bij Z. K. H. den Prins is aangewezen jhr. van Suchlelen van de Haare. II. M. de Koningin Moeder kwam Dinsdagmiddag om 1.7 spoortijd van Soestdijk aan het Centraalstation te Utrecht aan, vergezeld van den vorst en de vorstin van Bentheim. Het ge zelschap begaf zich onmiddellijk in ge reedstaande rijtuigen en werd een tochtje gemaakt naar Haaxzuilen waar het kasteel De Haar werd bezichtigd. Te 5.10 vertrokken de vorstelijke per sonen weer naar Soestdijk. Chamberlain gehoond. Door een koopman werden Dinsdag ochtend in de Spuistraat, te 's-Graven: hoge zoogenaamde „piepballen" in den vorm van een varken verkocht. Bij het leegloopen van het beestje door het ont vlieden van de lucht bezigde de koop man beleedigende uitdrukkingen voor een minister van eene bevriende no tie, waarin de politie aanleiding vond den verkoop op die manier te verbie den. Uit de Staatscourant. Besluiten en benoemingen. Benoemd tot burgemeester der gemeente Fin- sterwoldo R. Canraegieter; tot burge meester der gemeente Maurik M. H. W. Verburgh; tot bureel-ambtenaar bij de arbeidsinspectie, als klerk, J. P. Teekens, te Utrecht. Eervol ontslag verleend: aan den heer A. S. van Santen, op verzoek, als consul der Nederlanden te Liverpool, onder dankbetuiging voor bewezen diensten; aan K. I. J. Daelen, op ver zoek, als burgemeester van Kerkrade; aan den ontvanger der directe belas tingen en accijnzen jhr. J. Hora Sic- cama te Driebergen, op verzoek, uit 'b Rijks dienst; met ingang van 1 Oc tober, aan de adjunct-commies bij het departement van oorlog, P. J. van Valkenburg, op verzoek, op grond van zijn leeftijd, met toekenning van den rang van commies; aan den bui tengewonen adelborst bij de Kon. Ne- derl. Marine-reserve M. B. R. de Breuk. Besluiten en benoemingen. Be noemd tot officier in die orde van Oranje-Nassau P. C. v. d'. Waeijen Pieterszen, voorzitter van die Broe derschap van candidaat-noiarissen in Nederland en zijne koloniën en candi d'aat-notaras te Amsterdam tot commies bij het Pensioenfonds voor weduwen en weezen van bur gerlijke ambtenaren, H. W. A. Zoot, doctorandus in die wis1- en na tuurkunde te Amsterdamtot re serve-tweed e~lui tenant bij het wa pen der infanterie, bij het 2e. reg., de vaandrig J. T. H. Batta, van ge noemd korps bij het 7e reg. infan terie tot kapitein, de eerstedudter nant J. R. Brdendiijk, van het korpsbij het 2e re;g. huzaren, tot ritmeester, de eerste-luitenant W. G. Vöicker, van het 3e reg. huza ren. Bevorderd tot luitenant ter zee 2e kl. de adelborst 1ste kl. H. C. Louwerse. Academische examens. Aan de Universiteit van Amster dam is met gunstig gevolg afge legd het Doctoraal Examen in de Rechten door de heeren D. C. Endt en Leonard J. W. Smithet 2e Na tuurkundig Examen door den heer A. E. W. toe Laer. Het Candidaats Examen ira de Ge neeskunde door den heer G. Lub berman. Het Theoretisch Apothekers Exa men door mej. P. M. Offerhaus en de heeren A. H. J. Schaa- J. Kos ter. Bevorderd tot Doctor in de Ge neeskunde on proefschrift Bijdra ge tot de Pharmacologic van het hart", de heer J. Bolke, arts, ge boren te Hens-elo. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de godgeleerdheid op proefschrift: „De toestand der Catechese, in Ne derland gedurende de vóór-refor matorische eeuw", de heer A.Troel stra, geboren te Woudsemd', en tot doctor in de rechtswetenschap op Stellingen, d'e heer G. M. J. Kolf schoten, geb. te Arnhem. Leiden Bevorderd tot doctor in de Geneeskunde de heer A. Kue- nen. geb. te Leiden. or> proefschrift „Haemolyse en Haematogerae Pig mentvorming." Leiden. Geslaagd voor het propae- deutische examen geneeskunde de hee ren C. H. Nijkamp, A. C. Grivel en L. A. Krol, voor het candidaatsexamen chemie dr. H. J. Taverne, voor het can didaatsexamen rechten de heeren L. A. van den Brandeler en M. E. Hep- kema. Groningen. Bevorderd op proef schrift „Alcuinus, als bestrijder van 't Adoptianisme" tot doctor in de godge leerdheid de heen* E. H. Limborgh, boren te Groningen, predikant te De Wijk. Het candidaatsexamen in de rechtsgeleerdheid werd met "goed ge volg afgelegd door den heer B. Viëtor. Utrecht. Doet. Ned. lett. mej. Joh. Snellen. Aanv. ex. dier- en delfstofk. de heer C. van Zijp. Groningen. Met goed gevolg zijn af gelegd: het candidaatsexamen in de rechtsgeleerdheid door de heeren H. J. Haspers en F. G. van Binsbergen; het candidaatsexamen in de Nederland- sche letterkunde door den heer Ch. van Schoonneveldt; het voorbereidend exa men voor de godgeleerdheid door een heer J. C. van Dijk. Op Stellingen bevorderd Tot doctor in de rechtswetenschap de heer N. G. Ser- vatius, geboren te Hellevoetsluis. Leiden. Geslaagd voor het candi daatsexamen in de rechten de hoeren A T. L. Hora Siccama, M. D. SurLiger en L. J. M. Sasse van IJsselt; voof het eerste natuurkundig examen de hee ren H. G. van Sillevoldt, J. D. Ninck Blok, O. Burgemeestre en K. Schepp. Verkiezingen. Volgens de „Prov. Gr. Ct." zal mr. P. J. Troelstra eandidaat zijn te Veen- dam voor de Tweede Kamer. Naar de „Standaard" met zekerheid verneemt, heeft mr. Th. Heemskerk de benoeming tot lid der Tweede Kamer voor Amsterdam VII aangenomen. Tri Gouda zal dus een nieuwe verkiezing moeten plaats hebben. Men meldt uit Amsterdam: De officieren en adelborsten van het Zweedsche fregat Freja, ruim honderd personen, en onder hen de Zweedsche prins deden. Dinsdag met een stoom boot van den havenstoombootdienst denzelfden tocht naar Marken al9 Maandag H. M. de Koningin-Moeder heeft gedaan. Ook nu dus werd de terugweg binnendoor over Broek in Waterland genomen. Een droevig ongeluk viel Zondagmiddag te Leusden voor. De eenige kinderen van den veldwach ter Kuyk, jongetjes van tien en elf jaar, gingen visschen in de Eem en konden den lust niet weerstaan, een bad te ne men. Zij schijnen de voorzichtigheid uit het oog verloren te hebben en zijn beiden verdronken. Kwaadwilligheid. Zondagmorgen vond men te Nieu- wenhoorn een paard van den vracht rijder W. Stolk met een gebroken voor poot in de wedde liggen. Het been was boven de knie afgebroken. De oorzaak hiervan is onbekend, doch daar het dier geheel alleen in de weide Mep, sluit dit de veronderstelling uit, dat het paard dit ongeluk is toegebracht door een klap van een ander paard'. De plaats waar en de wijze waarop de poot gebroken is, kan ook moeilijk doen gelooven, dat heXj ongeluk een govolg is van struikelen. Veeleer wordt er het vermoeden door gewettigd, dat men hier aan kwaadwilligheid heeft te denken. Het paard is direct naar de paardenslachterij te Schiedam ver voerd. Gecombineerd ongeluk. Te Loosduinen reed Maandag de stoomtram tegen een melkwagen. De voerman en de melkkannen vlogen over den weg, doch het paard stortte tegen de huizen, en kwam juist neer op een wielrijder, die achter het kar retje geredenhad. Deze wielrijder lag bewusteloos toen men het paard over eind getrokken had', en toen hij bij kwam bleek hij zwaar gekneusd te zijn. Men droeg hem in een tramrijtuig en bracht hem naar 's Gravenhage over. Leelïjk geval. Te Sas van Gent heeft men van den herbergier V. Zondagnacht ruim f 1200 gestolen. Overspanning. Op aanmoediging van omstanders, met wien hij over hard loopen had staan praten, hetgeen hij zeide zeer goed te kennen, in ieder geval beter j dan een hunner,liep Dinsdagmiddag 'n min of meer voor onnoozel gehouden 25-jarig veedrijver uit de Schoorsteen- vegersgang te Rotterdam tot drie ma len toe de Veemarkt in het rond. Bij het einde van de derde ronde viel hij plotseling dood neder; volgens verkla ring van een ter hulp geroepen genees heer tengevolge van hartverlamming. Een bloedbad. Dinsdag stond te Rotterdam terecht de 28-jarige koopman Piet van Zwie ten, thans wonende te 's-Gravenhage. Hij had in de maand Maart verkeering met de 16-jarige M. M. Dumé. Verno men hebbende dat zij met nog een meisje en een 4tal zeelieden uit rijden was geweest, was hij gegaan naar een tapperij op den Schiedamschen dijk, te Rotterdam, alwaar hij haar aantrof. Na eenige woordenwisseling had be klaagde zijn meisje een schop gegeven, waarna beiden de tapperij hadden ver laten. Al twistende had hij haar daar na nog geslagen en met een mes eene verwonding in den wang toegebracht. Beklaagde wilde het doen voorkomen dat zij de verwonding had gekregen door tegen een hek aan te vallen, wat echter volgens de verklaring van den gehoordea deskundige onmogelijk is De verwonde verklaarde dat zij tot de mishandeling wel eenige aanleiding had gegeven. Van Zwieten hoorde 6 maanden tegen zich eischen. Dinsdagavond ontmoette Piet van Zwieten in de Zandstraat haar broe der, Piet Dumé en haar stiefvader T. A. Huygen. Een hevige onderlinge vechtpartij ontstond en over en weer werden messteken toegebracht in borst, rug en longen. Onder hevig bloedverlies werden alle 3 bewusteloos onder een grooten toeloop naar het ziekenhuis gedragen. Te half twaalf was van 2 hunner de toestand levens gevaarlijk. Uit lijfsbehoud was Van Zwieten, sedert een paar weken ver huisd naar de Bagijnenstraat te 's- Gravenhage. Javaansclie emigranten. Uit Amsterdam meldt men aan de N. R. Ct.: In een der gebouwen van do stoom vaartmaatschappij Nederland aan de Handelskade, is Maandag een gezel schap van ruim 200 Javaansclie man nen en vrouwen gehuisvest. Deze emi granten, die zich verbonden hebben vijf jaren in de West te arbeiden, zijn door het stoomschip Malang te Rotter dam aangebracht en per trein hier heen gezonden; den 15en dezer ver trekken zij met een vaartuig der Kon. West-Indische mail naar Suriname en blijven dus eene week hier logeeren. De directie der maatschappij heeft ervaring met deze transporten opge daan en kent de middelen, waardoor tijdens hun verblijf hier zoo veel mo gelijk gerief kan worden bezorgd. Tot logement dient een zeer ruime, zinde lijke, warme en toch luchtige zolder, waarvan de eene helft door de gehuw den en de meisjes, de andere helft door de ongehuwde mannen wordt bewoond. Elk heeft zijne mat en zijn dekens, en zijne uiterst eenvoudige have onder zijn onmiddelllijk bereik. Er zijn tweej badkamers, voor mannen en vrouwen afzonderlijk, en drie malen per dag wordt en voor de kolonie gekookt door een Europeeschen kok maar van Indi sch en trant; hei) dagelijksch gerecht is in hoofdzaak rijst met vleesch of gebakken visch. Twee mandoers zijn met de zorg voor de nakoming van zekere maatregelen van orde belast en over het geheele huishouden waakt een employé der maatschappij, die een groot deel van zijn leven in de tropen heeft doorge bracht en den waren zin bezit, om naar het welzijn dezer kleurlingen in het vreemde land t$ streven. Het geïmpro viseerde logement laat den aangena- meniindruk van zindelijkheid en. tevre denheid der bewoners achter, 't Is al leen jammer, dat men die emigranten den tijd niet kan laten korten in onze stad. Echter, de zonderlinge begrippen van fatsoen jegens menschen van an der slag, waarvan zeker deel onzer be volking zich nog maar niet heeft kun nen losmaken, heeft, verleden jaar, eene proef doen mislukken. De emi granten houden zich bij hunne inland- sche kleederdracht en gaan bloots voets. Om die reden ook worden de transporten tot den zomer beperkt. In het geheel worden dit jaar 1250 Java nen op deze wijze van de Oost naar de plantages in de West overgebracht Men heeft wel eens beproefd, hen on middellijk rond de Kaap van Java naar Suriname te brengen; deze route bleek echter te schadelijk voor hunne ge zondheid. Den ganschen dag blijft de kolonie dus op de Handelskade; enkele der mannen nemen wat gereedschap ter hand, en beproeven hunne kunst op den afval der werkplaatsen. Des avonds wordt er op den zolder wel igetandakt, onder begeleiding van handgeklap, bij gemis van gamelang. De zolder wordt met acht lantaarns verlicht, maar de meesten kruipen na zonsondergang onder de wol. Met den tijd van opstaan zijn de Ja vanen hier in de war. Zij zijn gewoon tegelijk met] de zon te voorschijn te komen, en zoo gevalt het in deze da gen, dat de gansche kolonie reeds des morgens om 4 uur, gewasschen, ge kleed en -in de weer is. Er zijn maar twee kindertjes bij het gezelschap,, een meisje van drie, en een knaapje van zes jaar. Een klein voorschot, door de directie der maatschappij ter beschikking ge steld, geeft gelegenheid kennis te ma ken met de zoetigheden van ons land. Enkele straatventers hebben den weg naar den steiger gevonden; koek, aard beien en kersen zijn er bijzonder in trek. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rübliek stelt de redactie zich niet aansprakelijk Van ingezonden stukkengeplaatst oj niet geplaatstwordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. Geachte Redactie! Er schijnt eene beweging te begin nen tegen de verkiezing van het raads lid, den heer Schürmann. Men werkt in het geheim. Naamkaartjes onder no. 4484. Eene advertentie, die aanvangt met de woorden: „Een ieder, die ver meent niet dooi* den heer Schürmann in zalien behandeld te zijn, zooals men recht had,dat van hem te verwachten," ook weder zoo onbepaald. Men zou kunnen vragen: „Welke zaken? Zaken welke de affaire van den heer Schür mann aangaan? Gemeenteraadszaken? Niet dat ondergeteekende het altijd met de zienswijze van den heer Schür mann eens was. Verre van daar. Voor een raadslid stelt hij als anti-revolu tionair nog andere eischen. Toch belet hem dit niet om allen anti-revolutionai ren in district II toe te roepen: Blijf ditmaal niet tehuis, maar stem op den heer Schürmann." Hij waagt het zelfs diit allen kiezers van district II toe te roepen, wijl hij in deze beweging een strik ziet, welken den kiezers wordt ge spannen. En vraagt ge welken strik! Naar zijn inzien, dezen: De candida- tuur van den heer Schürmann moet wordfen afgebroken om hij de herstem ming ook in district II den lieer Hu- genholtz te doen zegevieren. Kiezers, waakt! Haarlem. J. DE JONG. Haarlem, 10 Juli 1901. M. de R. Mijn antwoord1 aan den beer Schoolmeester zal kort zijn 18 April 1899 verkiezing voor de Kamer van Arbeid in die Confectie bedrijven. Totale onverschillig heid van de z ij d >e dl e r p a- troons. Mei d. a. v. Herstem ming zelfde onverschil ligheid. Juni 1899. Rapport van den Burgemeester aan den Minister waarin gewezen wordt o~ totaal gebrek aan organisatie. Augustus 1899. De Minister vraagt inlichtin gen, te dlezer zake aan dei verschil lende kamers vaan Arbeid. De gevolgen dlezer inlichtingen vindt men in. onderstaande circu laire, gericht aan de< kiezels-pa troons voor de Kamers van Arbeid voor de Confectic-bcd'rijven te Haar lem en te Heemstede. Mijmehe-eren! Bij missieve van 2 Augustus 1899 richtte Zijne Excellentie de Minis ter van W., H. en N. zich tot de hier bestaande vier Kamers vanf Arbeid, met verzoek Zijne. Excel lentie in te Mchten omtrent die: wenschelijkheidl en mogelijkheid der oprichting «ener Kamer van Arbeid voor Haarlem en Heemstede voor de Confectiebedrijven, omvat tende het kleermakersvak, het ver werken van linnen, zijden en wol len goederen, het schoonmakers-. vak, de 1 eerbeweging die zadelma kers, pettenmakers, hoedenfabri kanten, de bleekerijen. en d'e ver verij en van wolilen en ziidenj goe deren. De oprichting dlezer Kamer was onmogelijk geweest door het feit, dat de patroons geen deel na men aan de verkiezing. In eene zitting 4 Oct. 1899 van de vier besturen der Kamers van Ar beid hier ter stede, werd een com1-, missie benoemd bestaande uit de heeren G. J. Droste Sr. (Voedings middelen), J. F. van. Emmerik, (Bouwbedrijven), J. L. E. I. Kle<y- nenherg (Drukkersbedrijiveni) en S, Reinaldia (Metaalbewerking) welko in opdracht had' te onderzoek on of het wenschelijk en mogelijk was eene Kamer voor de Confectiebe drijven hier ter stede op te rich ten. In een vereenigde zitting der vier Kamers van Arbeid van 18 Octo ber 1899 bracht deze commissie rapport uit, met hiet gevolg, dat met algemeen© stemmen besloten werd!, Zijne Excellentie den Minister te adviseeren nogmaals eene verkies zing voor de bewuste Kamer te schrijven, daar men den misluk* ten d'itslag der verkiezing meer moest toeschrijven aan onbekend1 heid' met het doel der Kamers, dam aan onverschilligheid'. De patroons welke deel uitmaak ten van bovengenoemde commis sie, kregen in opdracht, voor zoo ver het de vertegenwoordigers van de patroons betrof, pogingen aan te wenden de verkiezing te doen' slagen. Na vel'e hesprekingen zijn ondier? get'eekenden er in geslaagd vijf heeren te vinden, die zich bereid) verklaarden eene eventueele be noeming tot lid der Kamer voor de Confectie-bedmjv.era te aanvaarden,. Allen beschouwden, deze t'aak voor hef oogenblik meer als oen plicht, door d'e noodzakelijkheid! opgelegd, daar zij de verkiezing niet weder wilden doen mislukken, d!an als een genoegen'. Deze heeren zijn: H. Fikkert lid dier Firma A. v. d. Laan Co., J. F. P. Hoffman, zadelmaker, W. D. NoJting, kleermaker, A. J. van der der Steur, kleermaker, A. Vasem Hz., bl'eeker. Al deze heeren bleken onisi te zijn ernstige mammen, die de bezwa ren verbonden aan eene 'eventueele benoeming tot lid der Kamer van Arbeid' voor de Confectiebedrijven, niet licht stelden. Na vele bespre kingen slaagden wij er in hunne bezwaren te overwinnen. Thams is het woord' aam de kie zers. Onze arbeid is afgeüoopen, Doch met vertrouwen wenden wij ons tot U met h,et verzoek genoem de heeren te kiezen. Voorloopig kan niemand zeggen hoe de Kamers van Arbeid zullen werken. Nu zij er eenmaal zijn, achten wij het onzen plicht mede op te bouwen en daarom zijn wjj ook bovengenoemden heeren. dank verschuldigd voor hunne bereidwil ligheid', Hopende d'at de kiezersj ons geen vargeefscbem arbeid dler den verrichten, teeltenon wiji Hoogachtend G. J. DROSTE Sr. J. L. E. I. KLEYNENBERG. Nu vraag ik aan elk onbevoor oordeelde of wij gehandeld hebben' als ernstige mannen, ja al's dan niet. Doch wat gebeurde, daarop? In Haarl. Dagblad' van 9 April 1900, dus Zaterdag voor de verkie zing, vonden wij o. s. advertentie „Kamer van Arbeid voor d'e Com factie-bedrijven. Vergadering op April a. s. op een der bovenzaLe$ van café Brinkmamn, Groote Mirkl' 's avondö 8i uur. Onderwerp Bespreking van c-an- di daten. Toegankelijk alleen voor Patiroonsk i ezers. (ond.) Namens ,enkele kiezers."' Welk een ijver plotseling bij de patroon-kiezers 12 uren voor dlè' door ons met zeer veel moeite voor bereide stemming. De volgens d'en heer Schoolmeester, groote Confec- tioneurs, sloegen plotseling die han den ineen om na een tijdperk varn absolute onverschilligheid de man nen tegen te werken di e da w.elwib lendheid' gehad hadden de candi- datuur te aanvaarden. Let \yel lezers 12 uren voor de verkiezing. Ja, mijnheer de Redacteur, d'e heer Schoolmeester heeft gelijk. Toen het mii bleek dat na de on verschilligheid even voor de verh kiezing men er op uit was de wel willende mannen, die zich beschik baar gesteld hadden nog in de gau wigheid te verdringen, toen 'neb ik met al den ernst, die im mij is getracht, onze candidaten te, doem zegevieren. Dat was plicht! En het gevolg is geweest d'at den iÖ&n April 1900, de volgende stem ming plaats vond Opgekomen 22 van do 44 kiezers, samen uitbrengende 104 stemmen. 13 op II. Fikkert, 12 op W. D. Nolting, 11 op J. F. P. Hoffmann, 12 op A. J. v. d. Steur, 13 op A. Vasen Hz., 9 op W. van. Amsiel, 8 op E. Davidsort, 10 op Th. Schür mann, 8 op M. Schoolmeester, 8 op G. Zwart. Daar in: Heemstede één stemmef was opgekomen, die craze Candida

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2