Eej Yerstelnaaister BetameTimerMei OP REIS. J. i. Train „De KlÉe Kapel", Mn No. 647. Gevraagd De Rente-Cassa, Singel 194-196, Amsterdam. 's Gravenhaagsche Algemene Voorschotbank. Holl. IJzeren Spoorweg-MaaR Edammer Graskaasjes T. A. JÏ©3Sïaées C. GROOT, Kinderhuissingel No. 54. H.P. KRUIJR, Anllionleslr. 50. Warmoesstraat 14. N.G.deVLEESHOUWER&Co. „De Kleine Kapel". Roomboter, T. A. DONNEE, ten verkoos, kragen volstrekte meerderheid onze cand'i'diaten cle heeren Fik kort, Hoffmann, Nok ting, A. J. v. d. Steur en A. Va- sen Hz. Niet de heer Draste etn ik had den die candidaten gekozen;, doch wij waren te rade gegaan met den zoo gunstig bekenden heer W. D. Nolting. Bij die gelegenheid vooral trof mij de weinige ernst van één dier tegencandidaten wiens naam ik thans niet meer wensch te noemen, om het werk dat met zooveel moei te opgebouwd was, weder te wil len afbreken. 12 uren voor de stemm i n g. Hadden die tegencandidaten 5 dagen voor de stemming eenig tee- ken van leven gegeven, dan zoude d)e door ons gezochte candi daten' gaarne teruggetreden zijn. Doch toon ik eenmaal hunne namen in het publiek genoemd had, heb ik al het mogelijke gedaan hen de overwinning te bezorgen. Wie hier den noodigen ernst ge toond heeft, laat ik gaarne over aan de beoordeeling van het denkende dieel van het publiek. Ik zou dit •treurige blijk van publiek leven in een. veel scherper licht kunnen stel len. doch ik wensch mij te onthou den van scherpte en spot. Hoogachtend J. L. E. I. KLEYNENBERG. Vervolg Stadsnieuws. DE ZITTING VAN WOENSDAG. In de Woensdagzitting werden al- leereerst de notulen der eerste zitting gelezen en goedgekeurd, en het rapport der commissie voor de rekening en de begroeting uitgebracht. Het ontwerp van wet tot wijziging en aanvulling van bet tarief van in voerrechten werd nu in behandeling genomen. Op de vraagpunten van bet Hoofd bestuur betreffende de ontwerp-tarief- wet zijn door zes departementen ant woorden ingezonden. Directeuren zullen de antwoorden in het Tijdschrift openbaar maken. De conclusion, waartoe de bespre kingen hebben, geleid, zijn als volt: Gouda bad geen bezwaar tegen bet voorgestelde ontwerp. Haarlem formuleerde eenige bezwa ren, het beschouwde de voorgestelde wetswijzigingen als van nieWingrij- penden aard en sprak zich niet beslist Voor of tegen uit. 's Gravenhage zond een. overzicht der besprekingen, zonder bepaalde conclusiën. Hengelo meende, dat de voordeelen niet opwegen tegen de nacleelen en 6prak de hoop uit dat het ontwerp niet in openbare behandeling zou komen. Zierikzee was van oordeel, dat, in dien de schatkist niet dringend be hoefte heeft aan liet door den Minister in het vooruitzicht gestelde bedrag, de wet zich uitsluitend tot de techni sche verbeteringen behoort te bepalen. Arnhem was stellig overtuigd, dat het ontwerp-tarief verre de voorkeur verdient boven het bestaande, doch dat er met alle krachtsinspanning naar moet worden gestreefd, daarin nog veelomvattende wijzigingen te doen aanbrengen vóór het tot Wet worde verheven. Directeuren zeggen in hun prae-ad- vies. dat het niet ligt op den weg der maatschappij 2o m ten principieele uitspraak te doen over de vraag of in het algemeen afgescheiden van de aan wezige bijzondere omstandigheden, de toepassing van het beginsel vrijhan del, dan wel die van het beginsel be scherming, de voorkeur verdient.. Over het onderhavige punt. geven directeuren als hunne meening te kennen: lo. dat, wanneer rekening wordt gehouden met alle de, in ons land aan wezige, maatschappelijke belangen, en meer bijzonder, benevens in hun geheelen omvang, wordt gelet op die welke zijn aangeduid in artikel I on zer Vereenigings-wet het blijven be treden van den niet-protectionnisti- schen weg, welken Nederland, se dert 1850. onafgebroken heeft bewan deld, op dit oogenhlik ongetwijfeld bo ven het tegenovergestelde in hóóge mate de voorkeur verdient; 2o. dat, wanneer 's Rijks regeering tot eene andere overtuiging mocht ge raken, zij daarvan blijk dient te ge ven, door een volledig, systematisch voorstel, aan de Staten-Generaal, ter verandering van den legalen toestand, op dit punt; 8o. dat. het niet goed te keuren is, om. gelijk de Regeering thans wil doen. bij een maatregel, die (zooals, volgens den minister van Financiën, met den onderwerpelijken het geval is) slechts een fiscaal karakter draagt, en voorts het aanbrengen van tech nische verbeteringen, maar niet. be paaldelijk protectie beoogt, reitelijk stappen zij het dan ook slechts van hoogst bescheiden aard te zetten: op het, sinds ongeveer een halve eeuw ten onzent steeds vermeden pad der bescherming. Stappen, welke gewis allerlei andere, véél verder reikende, begeerten, nu en later, zouden op wekken. Directeuren stellen aan de alge- meene vergadering voor in dezen geest een adres te richten tot de Volksver tegenwoordiging (de beide Kamers der Staten-Generaal). en daarvan afschrift te doen toekomen aan de Regeering. De Voorzitter wijst op het be langrijke van dit ontwerp en de nood zakelijkheid van deze materie in de maatschappij te bespreken. Verschillende sprekers waren uit- genoodigd om in de vergadering hier over het woord te voeren, en zoo trad in de eerste plaats Prof. d'Aulnis de Bourouilli op en over dit onderwerp een en ander te zeggen. Men moet beantwoorden zei spreker de vraag, waarom de maal-indusirie in ons land achteruit gegaan is. Dit is in hoofdzaak te wijten aan de groo- tere capaciteit der molens. Er zijn waarschijnlijk op het oogenblik zelfs nog te veel meelfabrieken. Volgens een voorstander van meelrechten is in zijn eigen fabriek gelegenheid om te voorzien in 1/17 van de behoefte aan meel. Deze overvloed zou dus een reden zijn om het aantal fabrieken te beperken. Er bestaat echter nog een andere reden en dat is de groote invoer uit het buitenland, en dat vindt zijn oor zaak hierin dat meel-invoer goedkoo- per is dan tarwe-invoer, dat meer kracht kost. Er is slechts een reden, die men kan aanvoeren om tarwe-in voer hier te verdedigen, en dat is Staatsbelang. Dat is het belang om tarwe hier zelf te vermalen in tijd van oorlog. Doch dit argument werd door spreker buitengewoon zwak genoemd en bestreden; het meel is dan toch niet. in het bereik van het volk. In tijd van oorlog is er maar een middel om voldoende voorraad te heb ben: de Staat moet n.l. dringend op treden tegenover de industrie. Het argument oorlogsgevaar kan dus buiten debat, worden gehouden. Er zijn nog andere argumenten, die worden aangevoerd. Men zegt, dat de broodbakkers Ame- rikaansch, mindersoortig meel koo- pen. Doch ook hiertegen helpt geen invoerrecht. Wanneer de bakkers willen, zullen Nederlandsclie leveranciers! ook wel slecht meel leveren. Bovendien valt het. zeer te betwijfe len, of het buitenlandsche meel wel zoo slecht is Er zijn nu nog twee redenen voor invoerrechten, meent men: de Fran- sche uïtvoerpremie, en de Belgische wetgeving Dikwijls is echter de prijs van het meel in Frankrijk zoo hoog, dat on danks de uitvoerpremie de leveran cier er geen voordeel in ziet meel op Holandsche markt te brengen. En wat de Belgische uitvoer betreft, in België heerscht groote overproduc tie. De Belg kan gemakkelijk voeren naar Nederland, de Nederlandsclie fabrikant echter niet naar België. Doch of dit gemis aan reciprociteit van veel invloed is, valt moeilijk te beslissen, doch is naar alle waar schijnlijkheid zeer miniem. Men kan nu nog het oog slaan op Duitsch meel. Er komt echter geen Duitsch meel hier, want het Duitsche meel is, omdat nu in Duitschland in voerrecht op tarwe bestaat, duurder. Er is dus geen enkele reden voor den Duitscher out zijn meel hier op de markt te brengen en men kan der halve de Pruisische spoorwegtarieven gevoegelijk buiten rekening houden. Met Frankrijk en België moet men dus alleen rekening houden, en nu is de vraag of de Nederlandsclie wetge ver de Nederlandsche maal-industrie volkomen kan beschermen tegen wat Frankrijk en België doen. Wanneer men een differentieel in voerrecht gaat heffen op Fransch en Belgisch meel, dan bestaat toch de mogelijkheid dat dit meel over Enge land Rotterdam binnenvalt, en tevens loopt men de kans ook Amerikaansch en Hongaarsch meel te belasten. En men zou dan de meelprijzen b.v. bij heffing van f 1 per K.G. kunnen verhoogen met f 3.600.000. Dit zou voor de 26 meelfabrieken heteekenen een vermeerderring in dividend van 26 30 pCt. Spreker zou zeggen laten we een anderen weg inslaaan en de helft der fabrieken onteigenen. De idéé van invoerrechten op meel die een broodbelasting van bijna f 4000000 voor ons volk is, is ten eenenmale verwerpelijk. Dis is sprekers conclusie. De heer Mr. J. H. Sclirober wees op de prijsvraag indertijd door de maatschappij uitgeschreven om meel te verduurzamen, die door spreker indertijd beantwoord en bekroond is. In tijd van oorlog zegt deze spreker moet men meel verduurzamen, en van de mogelijkheid van verduurzaming gaf de heer Sclirober voorbeelden uit de practijk. Op een ander punt dient ook gelet, vooral in ons land. Er zijn tweeërlei coneurrenties, in den prijs en in die kwaliteit. Spreker is het eens met den heer d'Aulnis, dat het niet wenschelijk is invoerrechten te heffen, doch men moet nauwkeurig- toezien op de kwaliteit. De heer Cramer sluit zich aan bij hetgeen door de maatschappij in deze materie is in het midden ge bracht. in verband met het oordeel van prof. d'Aulnis. Spr. geeft echter cijfers om te bewij zen dat de invoer uit het buitenland zeer vermeerdert en dat in binnen- landsche fabrieken minder gefabri ceerd wordt. Ook hetgeen prof. d'Aulnis heeft betoogd aangaande de mindere kosten van invoer van tarwe dan van meel wordt door Spr. aan de hand van een Amerikaansch molenaarsblad, bestre den. Het is bovendien een zeer groot landbouwbelang om de meel-industrie te bevorderen. Punt voor punt werd nu door Spr. het schriftelijk advies van Prof. d'Aul nis nagegaan en bestreden. Spreker vindt o. a. de Belgische in dustrie volstrekt niet lijdend, men geeft daar van 3 1/2 tot 10 dividend, en dat de invoer van België belangrijk is. werd door dezen Spreker staande gehouden. Meelbelasting is geen uroodbelasting. zegt de heer Cramer, want de prijs zou bij inkomend recht niet verhoogd behoeven te worden, om nog winst te maken. De geheele quaestie van meelrechten komt hierop neer. zooals fabrikanten betoogen, dat de meelprijzen niet ver hoogd zullen worden en de binnen- landsche fabrikanten dan zullen ma ken wat nu in het buitenland wordt n^daan. Tóe heer Sehilthuis zegt dat er een eind gemaakt dient te worden aan het sprookje dat het ingevoerde meel van slechtere kwaliteit is dan het iu- landsche. Spreker wijst er op dat meelrech ten zeer zouden drukken, vooral op de niet-koopkrachtigen. En aan de practijk ontleent Spr. voorts nog eenige voorbeelden, ter bestrijding der meelrechten. De heer Cramer beantwoordt De heer Enschedé, niet sprekend als afgevaardigde van het departe ment Haarlem, wijst er op. dat men bij de behandeling van meelrechten niet vergeten moet. dat er niet. zijn protectionistische, doch zuiver fiscale bedoelingen. Het zuiverst fiscaal recht is z. i. dit, dat men voor alle fabricaten, die- ingevoerd worden .een recht heft. dat grondstoffen vrijgelaten worden. Doch daartusschen liggen de half-fabrica- ten, die voor den een fabricaat, voor den ander grondstof zijn. Het meel behoort hieronder gerang schikt te worden en behoort dus in ons systeem van tarief belast te wor den met een laag recht van 2 a 3 Volgens Spr. staat het nog zoo vast met. dat de meelrechten de broodprij zen duurder zouden maken. Men moet dus ernstig betwijfelen of de rechten inderdaad dien invloed zouden hebben, als prof. d'Aulnis meent, en Spr. meent dat de voor standers van laag recht op meel ge lijk hebben, wanneer ze zeggen, dat de prijzen daardoor niet zouden stij gen. De heer Peereboom, wijzend op den export van bollen uit Haarlem naar het buitenland, speciaal naar Ame rika, vreesde dat wanneer de invoer van Amerikaansch meel hier bemoei lijkt werd, men in Amerika den in voer van bollen zou bemoeilijken en vroeg de meening van den heer d'Aul nis over repressaille-maatregelen. De heer C r a m e r zegt, dat de bol len een artikel zijn, speciaal uit Hol land te verkrijgen, en dus dat daar voor geen vrees bestaat. De heer Schijthuis wijst er o. a. nog op. dat de heer Krelage inder tijd nadrukkelijk dezelfde vrees heeft uitgesproken, aangaande de hollen- export, als waarover door den heer Peereboom gesproken was. De heer Laan (Wormerveer) ge looft dat het in het nelang van ons land en gros niet zou zijn, wanneer hij tariefsherziening rechten op meel. het volksvoedsel, geheven werd. Daartoe mag onze maatschappij niet meewer ken. De heer Knuyver gelooft dat de maatschappij goed zou doen den weg 'op te gaan door den heer Enschedé aangegeven, en acht het bezwaar dat er duurder brood zou zijn. niet groot. De Voorzitter zegt dat naar alle waarschijnlijkheid het tegenwoordig voorstel zal worden ingetrokken en stelt voor: Alvorens ten deze onzerzijds eene eindmeening uit te spreken, af te wachten, wat op dit punt door de nieuwe regeering zal worden gedaan. Daarna: óf een buitengewone ver gadering óf ee nvervroegde Ju li-ver gadering te houden, en n u zich te be palen tot het. overleggen aan regeering en Kamers der Staten-Generaal van: a. de rapporten onzer departementen; b. het nrae-advies van het hoofdbe stuur. en c. een verslag der discussie van heden. Dit voorstel werd aangenomen. Hierna kreeg nog even Prof. d'Aul nis het woord en beantwoordde spe ciaal den heer Enschedé. In ons tarief staat niet alle half fabrikaten worden belast met een ze ker procent. Voor zoover ze belast worden is het getal 2 1/2 Indien het een regel was dat afge werkte fabrikaten moeten worden be last meit 5%, zou dit b. v. ook met boeken ea pil aten liet. geval Dioeten zijn, en die zijn niet belastbaar, doch vrij. Spreker bleef er bij en hiermede gaf hij antwoord aan den heer Cramer, dat zoodra men het meel met f 1.per K. G. gelastte, de waarschijnlijkheid zeer groot i9, dat Nederlandsche meel fabrikanten een trust gaan vormen. Spreker bevestigde voorts zijn me- dedeelang, dat vervoer van meel goed- kooper is dan van tarwe, en men uit dezen natuurlijken oorzaak grooter invoer van meei dan van tarwe ver klaren kan. Het oude argument dat men door bescherming hier werk zou moeten verschaffen is reeds zoo vaak weer legd, dat spreker heit niet meer wil behandelen in deze vergadering. Op de vraag van den heer Peere boom aangaande de repressaille maat regelen gaf Prof. d'Aulnis ten ant woord, dat zeker de mogelijkheid van heffing van rechten op bollen bestaat. Steeds bestaat) bij' beschermende rechten kans voor een handelsoorlog, dat is ook een der redenen, waarom spreker voor vrijhandel is, doch wil ook daarop thans niet nader ingaan. De heer Cramer beantwoordt nog, terwijl ook door den heer Laan het woord nog werd gevoerd. Den heer Peereboom spijt het dat Prof. d'Aulnis niet dieper is in gegaan op de kwestie der repressaille. Doch spreker is getroost door den s(teun van den heer Sehilthuis en wijst nog eens op het inderdaad groote gevaar. De heer Citroen wijst op de lasten, door de arbeids-wetgeving op de nijverheid gelegd en dat daarte genover iéts moet worden gesteld, en we-1 bescherming der nijverheid door rechten. In zake het gewijzigde ontwerp van wet op de arbeids- en rusttijden heb ben directeuren een prae-advies inge diend: diend, bevattende zeer scherpe afkeu ring van het ontwerp. De Voorzitter betoogde hoe het prea-advies van directeuren thans raison d'etre heeft verloren, en stalt voor dit punt niet in behandeling te nemen. De heer Enschedé echter zegt, de mogelijkheid bestaat dat dit ont werp in behandeling zou kunnen wor den genomen. Nu echter een andere regeering dit zou kunnen doen, zou met het afkeu rend advies der Maatschappij veel meer rekening kunnen worden ge houden. Spreker stelt, namens het departe ment Haarlem voor het prae-advies van directeuren aan te nemen. 's-Gravenhage ondersteunt het voorstel Haarlem, doch dan in plaats van aan te dringen op verwerping, aandringen op intrekking van het ontwerp. De heer Sassen wil in casu han delen als met de tariefwet. Amsterdam wil handelen als door den heer Sassen is aange- £even- i.** Zierikzee vraagt) inlichtingen, die door don secretaris verstrekt wor den. De heer Enschedé wijst er op, dat het prae-advies is van directeu ren en niet van de Maatschappij en legt in dit verband den nadruk op het scherpe oordeel daarin uitgesproken. Amsterdam wenscht evenals door den heer Enschedé is aangege ven, de scherpe laatste volzin te lich ten uit het prae-advies van directeu ren. De heer Van Rossum verdo- digt de scherpe conclusie van direc teuren in hun prae-advies, en gebruikt daarbij als machtigst argument, dat bij de uitvoering der wet zooveel wordt overgelaten aan menschen, die in nijverheidszaken geen inzicht hebben, de inzichten der mannen van nijver-; beid niet deelen en de nijverheid zou-i den voeren op een weg, die haar ten gronde zou brengen. Na nog eenige discussie werd op Voorstel van de voorzitter om het prae- advies van directeuren, onveranderd ter kennis der regeering te brengen, aangenomen met 120 tegen 25 stemmen. Ontwerp van wet tot ontginning van Staatswege van steenkolenmijnen in Limburg. Het prae-advies over dit ontwerp volgt later. Van de agenda afgevoerd. Na de pauze werd! medegedeeld, dat een inzending van leerlingen der school van kunstnijverheid te Parijs met een gouden medaille bekroond is. Voorts de benoeming van Dr. Gres- hoff tot directeur van het Koloniaal Museum i,applaus), en dat de heer Arte Smit zich heeft aangemeld als donateur. Directeuren wenschen van de vrij vallende f 10U0 pensioen van den heer Van Eedeji 500 te bestemmen tot yerhoogfcng van het tractement van den alg. secretaris-penningmeester. Aangenomen. Dm commissie stelt voor rekening onveranderd goed te keuren. De commissie stelt voor de begrooting lo post te voegen bij batig saldo. On- voorz. uitgaven te verhoogen tot f 350. Do meerderheid stelt voor alsnog 500.subsidie Han dels-inform atie- bureau. De heer Ens is tegen. Z. i. ligt dit niet op den weg der commissie voorstellen te doen. Verworpen wordt het voorstel om op het besluit terug te komen. De verhooging post salaris secr. penn. wordt met applaus aangenomen: de heer De Clercq sprak een woord van dank. Na aanbeveling door den voorzitter, werd de post .f 100.aan de comm. voor veredeling v. h. ambacht, aange nomen. Bij den post contribution, wees Z i o i' i k 7. e e op de wenscheli jkheid van verlaging van contributiën. en vraagt waarom door directeuren geen desbetreffend voorstel is gedaan. De Voorzitter waarschuwt er tegen zich te laten leiden door de iet wat rooskleurige begrooting, en is te gen contributie-verlaging Zierikzee drukt nog eens den wensch uit, dat er dan de mogelijkheid bestaat, dat op de volgende jaarverga dering een andere finantie-regeling in behandeling genomen wordt. De secretaris-penningmeester, de heer de Clercq acht het onmogelijk om zooveel leden bij elkaar te krijgen (1500) dat de schade der contributie ge neutraliseerd werd en heeft bovendien slechts éénmaal gehoord, dat de con tributie te hoog was. Nog voert de heer Sassen het woord over de geldbelegging, waarop de afgevaardigde van Zierikzee antwoordt. De begrooting werd nu goedgekeurd. Medegedeeld wera, dat ingevolge art. 20 tot directeuren zijn benoemd: door het departement Assen: de heer J. A. Laan, te Wormerveer, voorzitter van het departement ..Zaanstreek"; door Breda de heer Mr. M. Tyde- man, te Breda, voorzitter van het de partement; door. het departement Nijkerk: de heer Jhr. Chr. F. van de Poll. De heer Conrad sprak nu een woord tot afscheid aan de aftredende directeuren, die hun krachten hadden gegeven aan den bloei der maatschap pij. (Applaus.) Uit het drietal directeuren in de zitting van gisteren opgemaakt voor de vacature ontstaan door het vertrek van den heer Brender k Brandis werd benoemd de heer J. T. Cremer met al- gemeene stemmen. Tot voorzitter uit directeuren werd bij acclamatie benoemd de heer J. F. W. Conrad, die onder1 applaus ver- klaarde zijn benoeming te aanvaar den. Het programma was hiermede afgeloopen. Het departement Amsterdam, bij monde van den heer Sprengers, bracht het departement Haarlem dank voor de schitterende ontvangst en den voorzitter voor de aangename en heusche wijze, waarop de discussies door hem waren, geleid. De heer Citro en sprak nog en kele woorden, van waardeering van den voorzitter en een wensch voor den bloei der maatschappij. De heer Figée deelde mede, dat hij een bootje had beschikbaar gesteld voor de heeren, die de werf Conrad en Machinefabriek wilden bezichtigen. De Voorzitter sloot hierna de vergadering. De musea der maatschappij en ver schillende fabrieken werden nu be zichtigd. In het laboratorium van het Kolo niaal Museum weren batik-proeven geëxposeerd, en in het Museum van Kunstnijverheid werd het werk der leerlingen van de school bewonderd. (Ongecorrigeerd.) Dinsdag 9 Juli ward in het Mu seum van Kunstnijverheid: te Haar lem de Twintigste Jaarlijksche Ven gadering van den Raad'van Bestuur van genoemd Museum gehouden. Na een bezoek aan het Museum, de Boekerij en de School v\>or Kunstnijverheid1, waar de teeke- ningen en werkstukken zdjn ten toongesteld, gedürendle den afge loopen cursus door de leerlingen vervaardigd, werd1 de vergadering in die Raadszaal voortgezet. Daar na deed de directeur van het Mu seum. de heer E. A. von Suier, eenige mededieelingen omtrent de overblijfselen der bouwwerken, de burchten en graven van die Pelas- gers. d'e primitieve bewoners van Kei Les. als ook omtrent de gouden sieraden, bekers en wapens, die in de graven van Mykenae en Vr«p- hio gevonden werden, waarvan op 't. oogenblik door de bijzondere wel willendheid van een in de Oud- Grieksche kunstontwikkeling be langstel end Nederlander een groot aantal reproductiën in het Museum tentoongesteld zijn. Heden is onverwacht overleden de- heer H. F. C. Bodems, opzi-hter voor de werkzaamheden in de stad. bij de gemeentelijke duinwaterlei ding. Dinsdagavond is de conducteur B. van de E. N. E. T., die te 6 uur 20 min. van Haarlem naar Zand-. voort vertrekt, bij het controleeren met een der aan de tramlijn staan de palen in aanraking gekomen, waardoor hij eene bloedende won de aan het voor- en achterhoofd .be kwam. Ter verbinding werd hij naar het Diaconessenhuis gebracht. De Militaire Christelijke Jonge- lings-Vereeniging Vreest God. eert de Koningin", hield gisteren avond in het gebouw aan den Jans- weg hare jaarlijksche feestelijke bijeenkomst. Mei het houden van voordrachten en samenspraken, het uitreiken van ververschingen enz., werd door de leden een hoogst aangename avond doorgebracht. Gavonden. voorwarpen. Een. roodbonte postduifeen steu- teleen ivoren parasolknop een kinderbeursje; een paardebit; een pantoffeleen pakje haakwerk een kippenmand. Faillissementen. Uitgesproken: Amsterdam, 5 Juli. P. van. Rosmalen, handelaar in leder, aldaar. Rechter commissaris mr. R. L. Scholten. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 11 Juli 1901, des namid dags van 2 tot 3 uur door den heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Prelude et Fugue No. 3 SainLSaëns. 2. Andante funèbre J. Svendsen. 3. Fantasie op 2 Thema's uit de 'je Symphonie v. Beethoven W. Volk- mar. 4. Trauermarscïi aus der Götter- dammrung R. Wagner. 5. An'a uit de MessiasHandel. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd 10 Juli. A. Balder en En. G. W. van der Vossen. P. W. Koks en M. M. Visser. J. van der Mark en A. P. Koehorst. C. H. Willemse en H. Eichhom. J. M. Adelaar en. M. Helilekaanp. Getrouwd: 10 Juli. K. Hendriks en A. M. Melchior. L. C. Roest en A. M. Homburg. J. Springveld en M. HieHieuzink. K. Comet en J. E. Merne. Bevallen: 9 Juli. C. Vreeswijk van. Grieken, d. H. A. VessiesEb bing, dl 10. J. Vasenvan der Vos- se, z. 9. J. HurselienbergHensen. z. 10. M. D. KuikKater, d. Overleden9 Juli. F. Sweerts Zoomieirs. 68 j.. KI. Houtstraat. 7. E. RanieRebel, 79 j... Leidsche- vaart. 9. M. E. S. van Doesburg v. Kooien. 67 j., KI. Houtstraat. Atïvertentlën. V Ieder die iets te vorderen heeft van- verschuldigd is aan- of onder zijne berusting heeft van de nalatenschap van Mevrouw de weduwe C. J. PUFKUS geboien S. J. S. Barkeij, gewoond hebbende te Haarlem en overleden te 's-Gra- venhage 5 April 1901, wordt ver zocht daarvan voor 1 Augustus a.s. opgave of betaling te doen ten kantore van Notaris C. A. JOEKES, Jansweg, 52, te Haarlem. Pro Deo. Bij vonnis der Arrondissements Rechtbank te Haarlem d.d. 21 Mei 1901, is het huwelijk tusschen WILLEM HEERES wonende te Haarlem en JOHANNA SEUVINA VEKQUERENE, mede wouendete Haarlem, op vordering van eerst genoemde, door echtscheiding ont bonden verklaard. Hetgeen certificeert de Procureur van den Eischer Mr. JOHAN SPOOR. 7 Bij vonnis der Arrondisse ments Rechtbank te Rotterdam dd. 25 Maa t 1901, is het tusschen ADR1AANTJE VAN LUIK, zonder beroep, wonende te Rotterdam en LAMBERTUS UITERWIJK, brug- gewachter, wonende te Amsterdam bestaande huwelijk op vordering van eerstgenoemde verklaard ont bonden door Echtscheiding. De Procureur van Eischeres, Mr. J. H. D. SCHENKENBERG VAN MIEROP. vraagt nette Naaihuizen of Naai werk aan huis, hetzij verstel- o! nieuw werk. Br. tr. onder No. 4486 bur. van dit blad. gevraagd bij NEDERKOORN, Aan nemer. Adres; Werkplaats, Klein Heiligland 39. Gevraagd voor klein gezin (Heer en Dame z. k), Huis met Tuin bevattende minstens 4 kamers, keuken, kelder, enz., den prijs van f300 niet te boven gaande. Brieven franco onder No. 4482, Bureau van dit Blad. Tegen 1 Augustus a.s. Zit- en Slaapkamer met opgave van met en zonder pension. Liefst Spaarne. Anegang of Schagchelstraat. Brieven onder No. 4483, Bureau van dit Blad. Asgnrantie-Maatachappij tegen Brandschade „de Ne- derlauden", van 1845. Kapitaal f 4.000.000.00 Reserves uit. 4900. f 1.877.900.ÜC Betaalde Brandscha den tot uit. 1900 f 21.625.000.00 Bijkantoor te Haarlem, Kruisweg 70c. Directeur: C. BOSMAN Jr. Deze Maatschappij sluit verze keringen tegen Brand-en Inbraak- schade tegen vaste en billijke pre- miën, zoowel onmiddellijk doorliet kantoor bovengenoemd als door bemiddeling van de bekende agen ten te Haarlem. Rentevergoeding voor gelden a Déposito. Met 1 dag opzegging (bedragen tot f 5000 2 pCt direct te ontvangen.) Met 40 dagen opzegging 9l. nC. Voor 4 maand fixe 1 2of3maanden fixe 23 pCt, 4 jaar fixe (tot een bearag van ƒ5000) 3 pCt Prolongatie-conditie (tot be perkte bedragen) pCt. onder den Prolongatiekoers. Maatschappelijk kapitaal f500.000. De Dank geeft V\, p('r. >bligatiën uit, iri stukke.' \.«n i iUÜO. 1500 en 1 100. togen i< n *.»ers van 100% verkrijgbaar »sj <i agenten de Heeren LAANr. éc AN BEMMEL, te Haarlem. De Directie EDM. Ein. CRüiN. .1, A. J. VAN DE VEN. G-oedkoope-trein 2e en 3e klasse op Donderdag 18 Juli 1901, van Amsterdam en Haarlem naar Den Haag en Rotterdam en teilig. Inlichtingen aan de Stations en Informatie-Bureaux. Zie de aanplakbiljetten. Prachtige, Fijne verkrijgbaar, bij KI» Houtstraat Sffi. Timmerman. - Aannemer Nieuwstraat 3'"R Beveelt zich beleeld aan voor alle voorkomende T i m m e r- en Bouwkundige werkzaamheden. ARCHITECT, rTf|f\TlT| Eau de Cologne jL,|B onmisbaar voor h I II I n I schoolgaande 11 Kinderen, a 10 ct. p. maatje b(j Magazijn van Witte Goederen, Uitzetten, Luiermanden. Speciale inrichting voor goe deren naar maat. Steeds voorhanden W itto en Gekleurde Klnderjurkon in alle maten. Delttsche en Leidsche gegarandeerd, zuivere kwaliteit. KI. Houtstraat 62.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 3