NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. 19e Jaargang Maandag 15 Ju'i 1901. No. 5533 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers. 0.02# Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37# de omatreken en franco per poet 0.45 ADVERTENTIEN Yan 1—5 regels 50 Ots.iedere regel meer 10 Cta. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. By Abonnement aanzieniyk rabat. Reclames 30 Cent per regeL Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 189. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Boreau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad. verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor hei Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère Cr. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESj Succ., Parijs 31W' Faubourg Montmattro. Dit nummer bestaat uit acht bladzijden. Haarlem's Dagblad Tan 15 Juli bevat o.a. Generaal de Wet bij Braudfort, De toestand in Zeerust en in 'fc Z. W. van Transvaal, Ervaringen Tan een motor-wielrijder. Bovendien behoort bij dit nummer on zer courant als gratis-bijvoegsel no. 4o van ,,De Zaterdagavond Letterkundig Weekblad voor Jong en Oud, bevatten de Mej. Mary I. Fleischmann (met por tret), Haarlem niet alleen Luxe-stad (plaat van J. F. Nuyens), Haarlemmer Halletjes, Rubriek voor Dames, Bayreuth VI, Boitelle van Guy de Maupassant, Feuilleton: Gebroken trots, Het Schrift in de Oudheid, afbeelding van de twee per- ceelen die op het terrein „de Kraton zullen verrijzen, benevens de gewone ru brieken, afbeeldingen, Schaakspel en Prijsraadsel. Bezorging Courant. Mochten er onder onze Geabon- lieerden reden tot klagen hiebben over de bezorging onzer courant, dan verzoeken wij hun beleefd daarvan geen medied'eeling te doen aan de rondbrengeirs, maar een briefje te weirpem in een onzer brievenbussenKruisw©0" hoek Lange Heerenstraat, Anegang, hoek Groote Houtstraat, Groote Hout straat hoek Proveniershuis of aan ons Bureau, Gebouw „Het Spaaj> ne", Kampeirsingel 70. DE ADMINISTRATIE. Politiek Overzicht. Eindelijk is dan weder iieits van die Wet vernomen. De Daily News" heeft uit Bloemfontein een teilegram ontvangen als zou de ge neraal bij Brandfort (O. V. S.) staan met een commando. Natuur lijk zullen de Engalschen niu weer op jacht gaan, en krijgen we weer verbalen van bijna gelukte in sluitingen, „vliegende colonnes en wat dies meer zij. Reeds een Britsche krijgsmacht van Kroon stad is zuidwaarts opgerukt, om natuurlijk bij aankomst te Bramd- fort, d8 Wet spoorloos verdwenen te vinden1. In Bloemfontein moet men zich toch niet erg op zijn ge mak gevoelen met een gevreesden vijand zoo in de buurt. Dat zal wel weer eenig vee kosten aan d'e Tom mies. Misschien ook wat kruit en loodEnfin,Engeland is rijk genoeg, en 't is toch wel een eigenaardig idéé met je eigen kogeils doodge schoten te worden. Als 't bericht waar is. hebben wij ons voor te bereiden op die dolste tijdingen, want als een Engedschman in 't nauw zit, liegt hij nog tweemaal zoo hard. dan in gewone omstan digheden. Uit Zee-rust (Zuid-Afrikaansche Republiek), komen voor de Brit ten ook minder goede tijdingen. Het teLegram van gisteren over lord Methuen's „heldendaden", had nog een staartje. Het meldt ml. ook dat de gemeenschap per post en tele graaf nog altijd verbroken is. De nieuwe magistraat heeft zijn ambt aanvaard, maar het district is nog zeer onrustig en verscheiden co lonnes trekken in deen omtrek rond. We hebben hier dus weer een van die echt-Engelsche berichten, die beginnen met vreugdgeroep en eindigen met jammerklachten. Het een dient dan om het andere te neu traliseer en-. Immers wat beteekent de „overwinning"van Methuen, als er onmiddellijk achfce-raankomt dat overal het district in rep en roer is. Niettegenstaande de talrijke co lonnes in de buurt van Zeerust is men feitelijk van alle geregelde gemeenschap verstoken. De tijdingen bereiken dus het moederland slechts te hooi en te gras. en1 niet voordat natuurlijk de censor er duchtig in geschrapt heeft. De ongunstigste rapporten komen dus nooit ter kennis van het publiek, dat zich ook hier met hee- l'e en halve leugens moet tevreden stellen. De toestand in Zeerust is eene levendige illustratie op de onmacht der Bngelschen die met hun groote troepenmacht lijdelijk moeten aanzien dat de Boeren fei telijk heer en meeateir zijn in het geheele omliggende- gebied'. Generaal Kitchener, die tevens het gevecht bij Zeerust nog een>, officieel bevestigt zonder meer, maakt in d'it telegram (van- Vrijdag) ook melding van -een Britsche nederlaag. De generaal seint dat een af deeling van de Z.-Afr. konstabels bij Houtkop, ten N.-W. van Vereeniging (Z. A. R.) den Ben werd aangevallen door d'e Boeren die een ouden zevenponder be machtigden. De aanval werd ech ter afgeslagen ten kosite van drie dooden en zeven gewonden. De Boeren hebben dUs weer een stukje geschut veroverd, al doet Kitchener het voorkomen, dat 't niet veel bij zonders is. 't Zwaartepunt van dit bericht ligt meer -in 't fedt dat de Engelschen er van langs heb ben gekregen, en weer in de-n Zuidwesthoek van Transvaal waar ze voor e-enige dagen (bij Klerks dorp) ook al bebloede koppen op liepen. Deze kleine Boerenoverwinnitik jes zijn zeer geschikt om den- moed erin te houden en het vertrouwen in het welslagen der rechtvaardige zaak meer -en meer wonted te doen schieten. Buitenlandsch Nieuws. Een oordeel van de „Times". De „Times" bespreekt in- een hoofdartikel de zoogenaamde Boe- -rengruweiien te Vlakfo-ntein. Het blad zegt, dat die berichten, zoo lang het onderzoek n-og aan den gang is, niet als bewezen aangeno men mogen worden, maar al wa ren ze ook bewezen, dan moet men toch niet vergeten, dat, volgens alle getuigenissen v-an bevoegden, d e houding der Boeren in dat opzicht tot dusver onberispelijk geweest is, gedurende den heelen oorlog. Bij die getuigenissen kan nu nog gevoegd worden dat van het parle mentslid kapitein Seely, die in een brief aan- de „Times" schrijft dat hij tijdens den veldtocht, dien hij meegemaakt heeft, niets dan lef voor d'e Boeren gehoord heeft we gens de menschlievendie wijze waar- op zij- d)e Engelse lie gewonden en krijgsgevangenen behandelen. In hetzelfde hoofdartikel komt de „Times" in verzet tegen het drijven van hen die een- strenger optreden tegen de nog te velde staande Boeren bepleiten. De „Ti mes" zou willen dat d'e tegenwoor dige taktiek door Engeland- voort gezet werd'. Al is 't onbetwistbaar dat, tengevolge van die taktiek de oorlog gerekt wordt, vroeger of la ter, zoo zegt de „Times", moeten wij toch winnen, en dan zullen wij de voldoening smaken d'en hu- maansten oorlog gevoerd te heb ben d'ie in de we-reldgesch-iedenis vermeld wordt. Laat ons ook hopen dat wij, na het einde van d'en oor log, onze' belooning zullen ontvan gen, in een spoedige bekeerinv on zer halsstarrige vijanden in trou we Engelsche onderdanen. N. Z.-A. S- M. De proclamatie van 19 Maait 1900, waarop lord Lansdowne zich Donderdag in het Hoogerhuis be riep, behelsde dat Harer Majesteits regeering niet zou erkennen als geldig of van kracht: ,.eenigerlei vervreemding van bezit, hetzij van grond, spoorwegen, mijnen of mijn rechten, binnen de territoriën van de Zuid-Afrikaansche Republiek of den Oranje Vrijstaat, of van eenig belang daarbij van we-lken aard ooknoch eenigerlei bezwaring of verband, hoe ook. op zoodanig be zit of belang als hierboven bedoeld, opgelegd, verklaard, ten uitvoer ge bracht, of ingesteld door de regee ringen van de Zuid-Afrikaansche Republiek of den Oranje Vrijstaat na den datum van deze proclama tie Lord Lansdowne legde zijn© ver klaring, die overigens door Reuter juist is overgeseind, voor het Hoo gerhuis af in antwoord op een© in terpellatie door graai Gamperdown, wier hoofddoel was aan te toonen, op grond van die in beslag geno men brieven van jhr. Kretschmar van Veen, d!at de directie der N. Z. A. M. deze particuliere onderne ming eene rol heeft laten spelen „als ware zii een© oorlogvoerend!© natie." De markies van LansdOwnie be paalde zich tot strikt zakelijke op merkingen. zich volkomen onthou dend van elk woord' waaruit in stemming met de doo-r graaf Gam perdown gegeven- kenschetsing wa re af te leiden. Tarievenstrijd. Omtrent dien tarievenstrijd tus- schen de Vereeniigdie Staten en Rus land wordt nu bericht dat de Rus sische minister Witte zich bereid heeft verklaard d'e surtax op Ame- rikaansch-e goederen in te trekken, mits de Unie harerzijds hetzelfde dio-et voor de Russische. De Arneri- kaansche regeering zou echter ge antwoord hebben dat nu d'e zaak in handen is van de rechterlijke macht, zij niet meer bevoegd is in zulk een schikking te treden. Algemeene berichten. DE OORLOG IN Z.-AFRIKA. Het dorp Campbell, In- Grikwa- landAVeist, i-s door de Boeren on der Gonroy aangevallen. Volgens den Ëngelsch-en berichtgever 1-e-ed de bezetting geen verlies, en trok ken d-e Boeren 's nachts we-er af. Het geheele aantal pestgevallen in de week eindigende 6 Juli heeft bedragen Schiereiland van Kaap stad 3, Port-Elizabeth 5, elders i gevalhet aantal sterfgevallen on derscheidenlijk 3, 0 en 1. Onder de militairen 1 geval. Het besmette gebied heeft zich niet uitgebreid. Een correspondent van Reuter verzekert, dat Malan, Smit en an dere Boerencommandan ten d-en 5e n bij Murraysbnrg stonden en zich daarop in de richting van Victoria- West begeven hebben, naar m-en denkt met het doel om Richmond te verwoesten, gelijk Scheepers met Murraysburg gedaan heeft, De telegrafische gemeenschap ge meenschap tusschen Kaapstad en Richmond is hersteld. CHINA. Te Sjanghai loopt weer het ge rucht dat prins Toe an met een groot leger naar Sjansi oprukt, en dat d'e Keizerin de hand heeft in de beweging. De Keizerin heeft voorts alle jon ge Chineezen die in het buitenland verblijf houden en daar bewijzen van bekwaamheid' gegeven heb ben. door tusschen komst van de gezanten naar China laten terug roepen om hun ambtenaarsplaat- sen te geven. afgeloopen week door een groot aantal belangstellenden bezocht. De Commissaris der Koningin, de waara. Burgemeester en d'e Wet- houder van Onderwijs alsmede vele andere- autoriteiten, hebben haar met een bezoek vereerd. Zondag 14 Juli is deze bentoon stelling voor het laatst geopend en zullen zeker velen die in het tee- kenonderwijs alsook in het onder wijs der verschillende kunstam bachten, belangstellen vooralsnog van deze gelegenheid gebruik ma ken. In het Museum van Kunstnijver heid is thans tentoongesteld de in zilver gedreven beker, die onlangs den Heemraad, Jlir. Mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg werd aan geboden door bestuurdleren en hoofdambtenaren van den Haar lem m-ermeerfp older. Deze beker, in Louis XV ontworpen, werd ver vaardigd op dJe werkplaats van Hoeker en Zoon te Amsterdam. De reproductiëm der gouden voor werpen, die in de graven van Vap- hio en Mykenae gevonden werdien, blijven nog ter bezichtiging. In het douchebadhuis zijn in dten afgeloopen week 842 baden geno- mem. De kamer van het laboratorium, (grenzend aan de West-Indische af- deeling) waar in dleze week de proeven van Batik-techniek waren tentoongesteld, zal ook mor gen (Zondag) nog voor het publiek kosteloos toegankelijk zijn. Heemstede. Vrijdagmiddag viel een schip per aan' d'e Leidlschevaart, nabij het Schouwtje, tengevolge van de hitte, flauw. Spoedig werd' genees kundige hulp ontboden en d'e man met een.ige moeite weer bij kennis gebracht. Stadsnieuws. Haarlem, 16 Juli 1901 Crescendo» De feestcommissie voor den door „Crescendo" uitgeschreven Zangwed strijd bericht ons. dat in het program ma een paar wijzigingen zijn gebracht. De derde afdeeling blijft onveran derd. De tweede afdeeling is uitgeschreven voor vereenigingen, die nog feen eer sten prijs behaald hebben, tenzij al leen in eene laagste afdeeling. De eerste afdeeling is uitgeschreven voor vereenigingen, die nog geen eer sten prijs behaalden in hoogero afdee- lingen dan de laagsten of reeds' eeu eersten eere-prijs behaalden. De uitgeloofde prijzen blijven dezelf de, doch bovendien zal nog een weu strijd om eene eereprijs worden genou- den tusschen de tweede prijswinners in de le, 2e en 3e afdeeling. bestaande die eereprijs uit een zilveren lauwer krans. Overigeais blijven de gemuite bepalingen van kracht. De tentoonstelling van het werk cfer leerlingen van de School voor Kunstnijverheid alhier werd in de Hillegom. Gemeenteraadsvergadering, 15 Juli, 's avonds 8 uur. Onderwerpen ter behandeling 1. Ingekomen stukken. 2. Verdere verpleging van A. M. Tibboel. 3. Benoeming van een Wethou der tengevolge van het bedan ken als zoodanig van den heer A. Topper. 4. Procedure in hooger beroep in zake onderhoud van de Asselerbrug. Beverwijk. Door B. en W. is tot tijdelijk onder wijzer aan de O. L. school alhier be noemd de heer M. J. F. Robijns te Haarlem. Bij de publieke verhuring van gras- gewas der gemeente bij inschrijving, is huurder geworden J. van Eerden al hier, voor f 38.40. Ondertrouwd: E. D. v. d. Outenaar en M. v. Balen. J. de Waard en A Wijnberg. P. J. Loeff en P. Knapen. Getrouwd: B. Way, uit Amster'am, en S. IC Schouten. H. de Weijer, uit Haarlem en M. J. Broekkamp. A. Roes. uit Den Haag en C. van Veen. Bevallen: F. BerleeKorsman. z. A. BreukelaarPaarlberg d. C. Castri- cumvan Tunen, d. Overleden: S. M. A. v. d. Horst, wed. L. M. Blom, 62 j. IJmuiden. Bij het baden in het Noord-zeekanaal niet ver van de voormalige steenfa briek, geraakten een drietal kinderen van 6, 8 en 10 jaar van den wal in "net diepe. De twee oudste zijn als lijken opgehaald en het derde vertoonde nog eenige teekenen van leven, zoodat men het nog hoopt te behouden. Het zijn kinderen van den Urker visscher K. Anker. Binnenland. Mr. F. A. van Hall en het „Volksdagblad.® In het „Volksdagblad" is thans ook opgenomen het stuk. waarin de hoofd redacteur, de heer R- Schwarz. mede deelt waarom hij en zijn mede-redac teuren hun band. met het blad meen den te moeten verbreken. Naar aanleiding van den uitleg, die mr. Van Hall in de vergadering van Woensdagavond j.l. van deze zaak gaf, schrijft de heer Schwarz: „Het is niet mijn voorne^nen om lang over deze onverkwikkelijke ge schiedenis uit te weiden, en ik zal dus niet ingaan op al de dwaasheden en onwaarheden, welke de heer Van Hall in hetP. v. V. heeft gedebiteerd, waar van de vermakelijkste is, dat ik gezegd zou hebben veel sympathie voor hem te gevoelen! Doch één bewering mag ik niet onweersproken laten. De heer Van Hall heeft het namelijk doen voorkomen alsof er reeds een geschil was tusschen mij en commissarissen, voordat er van zijn caudidaatstelling sprake was en dat hij zich met dit geschil niet had bemoeid. Ziehier de waarheid. Op den morgen van 4 Juli (den dag der candidaatstelling) vond ik op mijn bureau een brief, gedateerd 2 Juli en geteekend door directeur en commis sarissen, waarin na veel omhaal van woorden, waaruit ik niet recht wijs kon worden, werd gezegd, (lat er een „scheiding" moest komen tusschen den hoofdredacteur en het blad. Daar ik niets van het geval begreep noch de directeur, noch de commissarissen hadden, ofschoon er tusschen ons niets was voorgevallen, het noodig ge oordeeld mij voor te bereiden op dezen zonderlingen brief, terwijl enkele da gen te voren op de jaarlijksche aan deelhoudersvergadering van verschil lende kanten mij hulde was gebracht voor de leiding van het blad vroeg ik, wel vermoedende uit welken hoek de wind lcwam, den president-com missaris of de heer Van Hall misschien op dit plotseling ontslag had aange drongen. Daarop ontving ik een ontr wijkend antwoord, doch een dag la ter, toen mij was verzekerd dat ik den heer Van-Hall in den weg zat met het oog op zijn candidatuur, bekende de president-commissaris dat. het ontslag was gegeven op last van mr. Van Hall. Ik had over deze bijkomstige quaes- tie liever gezwegen, omdat het voor directeur en commissarissen niet aan genaam kan zijn bekend te staan als de gewillige dienaren van mr. Van Hall. doch nu de laatste de brutaliteit heeft, te beweren, dat hij niets met dit ontslag te maken had, dwingt men mij ook op dit punt het volle licht te doen schijnen. Ten slotte nog een enkel woord. Men zal mijn naam nog eenigen tijd aan het hoofd van dit blad gedrukt vinden. Het contract belet mij op staanden voet te vertrekken, wat ik in de gege ven omstandigheden het liefst had ge daan. Ook mijn mede-redacteuren, de heeren J. G. Barenbroek, R. Triebeis en A. Moresco, die in deze dagen een schitterend blijk van solidariteitsge voel hebben gegeven, dat hun karak ter eert, zullen nog korten tijd aan blijven. Van verschillende kanten, uit alle kringen ontvingen wij bewijzen van instemimng met onze houding. Elke post voert nog nieuwe brieven en kaartjes aan. Daarvoor kunnen wij niet ieder in het bijzonder onze erken telijkheid betuigen. Hier sta de ver klaring, dat wij deze bewijzen van sympathie op hoogen prijs stellen, maar wij zijn er een weinig verlegen mee, omdat wij overtuigd zijn, dat elk eerlijk journalist m onze plaats precies hetzelfde zou hebben gedaan." De heer Schwarz voegt hieraan toe, dat ook de verslaggever van het blad, de heer W. Brand van Straaten. gis terenochtend zijn ontslag vroeg ter wijl de directie aan dit stuk van den hoofdredacteur toevoegt: „Directie en Commissarissen (voor zoover aanwezig) zullen hier voorloo- pig het zwijgen toedoen, omdat zij dit, evenals alles wat gepasseerd is. in eene commissarissen-vergadering wil len bespreken. De heer Schwarz staat ons toe dit mede te deelen." Ned. Ond. Genootschap. De plattelanders hebben op de ver gadering van het Ned. Ond. Genoot schap slechts gedeeltelijk hun zin ge kregen. Er was geen 2/3 van het stein- meriaantal te behalen voor hunne voor stellen, zoodat zij werden verworpen. Aleen een kleine tegemoetkoming om in plaats van 3 thans 4 leden van het platteland in het hoofdbestuur te be noemen werd aangenomen, zoodat er nu 5 leden van 't hoofdbestuur in Am sterdam en 4 daarbuiten wonen. In een kersenboomgaard te Vianen is het volgende ongeluk ge beurd: Een der plukkers, die een oogenblik rustte, had het geladen geweer van een spreeuwenverdrijver op den grond ge plaatst en de hand op de<n loop gelegd. Door eene beweging van zijne knie ging het vuurwapen af; de hand werd geheel vernield, een der vingers hing erbij. De gekwetste heeft zich te Utrecht onder geneeskundige behandeling moe ten stellen. Hof van Arbitrage. Vrijdag hielden de vertegenwoordi gers der verschillende mogendheden te 's Hage, vormende den Permanenten Raad van het Hof van Arbitrage onder voorzitterschap van den minister van buitenlandsche zaken eene vergadering in het vergaderlokaal aan de Prinse- gracht. Rechtszaken. Een mooi paar Een muzikant uit 's-Gravenhage en een handelsagent van Rotterdam ston den Vrijdag voor de rechtbank te 's- Gravenhage, beklaagd een bewoner van Scheveningen voor 25 te hebben opgelicht. Zij waren bij den bewusten persoon gekomen en hadden zich voor gedaan als rechercheurs van politie. Meneer had een jongmensch met een klein bedrag geholpen, hetgeen de ge waande rechercheurs waren te weten gekomen. Een half uur nadat de heer de gevraagdo onderstand had gegeven, eigenlijk om van den zeer brutaal ge worden jongen af te komen, kwa men twee mannen bij hem, zeggende dat meneer zeer onvoorzichtig was ge weest, want dat de jongen dien hij zoo even had geholpen een deugniet was, die te Antwerpen terecht moest staan, en waarmede meneer zeer veel last kon krijgen. Voor f lü zouden de „geheime politieagenten" het zaakje echter wel voor meneer opknappen, zoodat hij er geen last meer van had. Den volgen den dog werd de heer op de wandel- pier te Scheveningen door de „recher cheurs" aangesproken en door een hunner, in tegenwoordigheid van den anderen, medegedeeld, dat het zaakje in orde was en de jongen reeds op het bureau achter slot zat.. Zij hadden daarvoor echter f 15 onkosten gemaakt en verzochten die hoewel niet recht streeks terug. De heer had slechts f 9.50 bij zich en gaf die „omdat hij met de politie liever geen gezanik wil de hebben" hetgeen do president wel een beetje lichtvaardig vond. De rest zou hij den volgenden dag geven, ach. ter Hotel Promenade alwaar de z.g. rechercheurs hem zouden opwachten. De heer was den volgenden dag op de afgesproken plaats, maar de geheime agenten schenen het zaakje niet meer te vertrouwen en zonden weer een briefje, met verzoek, om de resteeren- de f 5.50 aan toonder mede te geven. Deze was toen echter al ingelicht dat hij \yas beetgenomen. Hoe hij het zoo ver had laten komen, verklaarde hij zelf niet te hegrijpen. Het zaakje was hem al dadelijk verdacht voorgeko men; hij had een telefoon in huis, had zich dus dadelijk kunnen overtuigen, maar èn het een. èn het ander had hij nagelaten, ja, zelfs niet eens na eenig bewijs, een ambtspenning of aanstel ling der .agenten" gevraagd, waar over de president zijne groote verba zing en afkeuring uitsprak. Uit het getuigenverhoor bleek voorts dat de jongeling die door den heer ge holpen was, door de z.g. rechercheurs op hein was afgezonden, en van het zaakje op de hoogte was. De muzikant bekende hetgeen hem ten laste was gelegd, doch de handels agent ontkende voor agent van de ge heime politie gespeeld te hebben. Door de verklaringen van getuigen werd dit evenwel weerlegd. Onder anderen had hij tecen een besteller, wien hij een boodschap aan den bewusten heer had opgedragen, gezegd dat hij moest ver tellen dat de boodschap hem was Ge geven door agenten van de geheime politie. Subst.-officier van justitie, mr. van Geuns, ging punt voor punt na, wat in deze zaak vaststaat, ten aanzien van hetgeen geschied is in het huis van den heer te Scheveningen en op den pier en kwam tot de conclusie dat de heer in den waan gebracht is en verkeerd heeft dat hij te doen had met recher cheurs van politie en daardoor bewo gen is tot afgifte van geld. De schuld van beide beklaagden achtte het O. M. gelet op de bekentenis van den eer- stem bekl. en de getuigenverklaringen zoomede op grond van het feit dat beiden steeds te zamen zijn geweest wettig en overtuigend bewezen en het vorderde, wegens het voortgezet misdrijf van oplichting, voor ieder der beklaagden 1 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. J. H. Telders, pleitte voor den eenen bekl., wijzendo op diens volledige bekentenis, eenige verzachtende omstandigheden en be twistte dat de schuld van zijn twee» den cliënt bewezen is.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1