NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen. Dagblad in Haarlem en Omstreken. Prinses Fékla I9e Jaargang Dinsdag 16 Juli 1901. Na 5534 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Van 1—5 regels 50 0t8.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondiseement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), P"33 ^er Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maandenL30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Reclames 30 Cent per regel. Afzonderlijke nummers0.02% Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampers ingel 70, vlak bjj de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 123. de omBtreken en franco per post 0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan bet Algemeen Advertentie-Bureau A- DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- ©12 Feestdagen, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangèro Q, L. DAUBE Co. JOHN F. JONES* Snee., Parijs 31w* Faubourg Montmox.tre. Haarlem's Dagblad van 16 Juli bevat o.a. Weeklachten van de „Daily Mail", Ëngelsch geschreeuw over „Boerenwreedheden"President Stegn nog juist ontsnapt, Haag- sche brief, Courses te Bergen. Wij zullen den loop van de Raads verkiezing op Dinsdag mededeelen voor een der vensters van onze Bu reaux aan den Kampetrsingel No. 70. Daarna geven wij op die gewone wij ze weder Bulletins uit. DE REDACTIE. Politiek Overzicht. De „Daily Maal" is aan 't wee klagen. Eemi kolom1 wordt gewijd aan eeiDe beschouwing over dén oorlog „Wij begonnen dJieini", zegt 't blad, „met 50000 man in 't veld), nu zijn er 250.000 op die been en in- tusschen zijn 16700 mjeinsohetnle- vens voor Engeland gevallen ter wijl ongeveer 14000 soldaten in 't hospitaal liggen. In dit tijdsverloop hebben we mieea* d'an 120.000.000 pond sterling uitgegeven en op 't oogenb'ldk bedragen die oorlogskos ten in die week 1.250.000 pondl, een uitgaaf die aanhoudend' op die wel vaart van het land1 drukt. „En dat alles," gaat de „Daily Mail" verder, „zou nog niets zijn indien die regeering ons een vol doende waarborg kon geven, dat he.t eind van de worsteling nabij is. Optimistische profetiën zijn ons niet gespaard. Maar wij hebben wat anders noodlig en wel dat men ons de beste manier aantoont om dien, vijand te verpletteren. De huidige staat van zaken in Zuid- Af ri ka is erger dan de officieele tijdingen1 ons doen gelooven en na wat in den laatsten tijd is verno men over het misbruik dat van de censuur gemaakt wordt, hebben wij recht om door d'en1 kunstmati- gen nevel fce dringen, dien. men te voorschijn heeft geroepen, en dé verschillende losse feiten samen te vatten. De militaire autoriteiten verwaardigen zich niet een. over zicht van den toestand te geven. Op zijn best hoeren wij dagelijks, eeni- ge onbeteekenende bijzonderhedlen, een lijst van gevangennemingen en overgaven, nu en dan afgewisseld door een Britsche nederlaag1. Een feit, dat in de eerste plaats opmerking verdient, is dat de loyale Kaapkolanisteo niets weten van wat er omgaat."Ter staving van de waarheid dezer bewering, haalt het blad een schrijven aan van zijn Kaapschen correspondent, die ver schillende staaltjes opnoemt van de onbekendheid aldaar* met dien oor logstoestand. Zoo hooide men eerst van 't gevecht bij Vlakfontaim uit de. Europeesche nieuwsbladen. Deze omstandigheid acht de „Daily Mail" niet geruststellend. „Indien alles goed ging in de Kaap kolonie, zooals men ons zegt, waar toe dan dieze terughoudendheid? Het kan gebillijkt worden dat gee- ne inlichtingen worden verstrekt omtrent dé sterkte en gesteldheid dier Britsche colonnes, maar om de kolonie in deze volslagen onwe tendheid' te laten, is een zeer laak bare handelwijze." Dan gaat het blad na wat in d'en laatsten tijd door de EmgeJsche troepen is verricht en komt tot de slotsom, dat noch in Transvaal, noch in den Vrijstaat of d'e Kaap kolonie op groot succes te wijzen valt. Als eetnd'g middel om deai oorlog tot een voor Albion goed einde te brengen, acht het Jingo-orgaan meerdere strengheid ntoodlig. Tot nu toe is mem volgens zijne mee nimig, veel te., welwillend en ver gevensgezind1 opgetreden. Inderdaad, mem moet duiven om dit zonder blikken en blozen te zeggen. Wij weten echter dat de „Daily Mail" voor geen kleintje vervaard is. Met genoegen bemerken we ech ter, dat zelfs de meest felle Bóeren- haters meer en meer gaan inzien, dat de toestand voor de Engelschen allesbehalve rooskleurig is. Zoo n erkenning van de „Daily Mail" is goud waard. Nu intusschen er niet meer te pochen valt over de vorderingen die Tommy Alkins in Zuid-Afnka maakt, doen de Jingo's hun best om de Boeren op allerlei wijze te bekladden. De pas in Engeland te ruggekeerde luitenant Hern., be schrijft de ..wreedheden1" te Vlak- fontean bedreven.Er schijnt nu vats te staan dlat een Boer tusschen de Engel'sche gewonden doorkroop om hen dood te schieten. Deze man was volgens een der verhalen gewonn. Niets ligt meer voor de hand dan dat 't een op zichzelf staand geval van razernij geweest is. Maar dit belet natuurlijk „Daily Mail", „Times" en „Globe" niet om luid te schetteren en aan te dringen op krassere maatregelen. Niet alle bladen zijn echter zoo ver blind. De „Westm. Gazette" zegt te recht dat, (ook) ten gevolge van de houding van den censor, ..diergelij ke incidenten vermoedelijk over dreven zullen, worden in het stre ven, den Boeren en den censor on aangenaam te zijn." Het bllad verzet zich tegen het geschreeuw naar strenger optreden, em brengt in herinnering dat de halve bevolking van de Kaap Hollaindsch is. en' dat men later naast die menscben, die men nu tot het uiterste wil drij ven, zal moeten leven. Overigens weigert de,,W.G."aan te nemen dat de Boeren gewoon zijn de gewon den af te maken, en toch schijnen sommige menschein de geschie nis te gebruiken om ons dat te La ten gelooven. De „Westm. Gaz." geeft hier blijk van helder inzicht in dien staat van zaken. De groote schreeu wers hechten aan hun eigen be schuldigingen geen geloof. Ze die nen alleen maar om de steedis ster ker wordende drang naar vrede te gen te gaan door het Engelsohe volk in woede tegen die „wreedle Boeren te doen onsteken. Als er echter nog een greintje verstand' is in de hoof den van die zonen, Albion's, zullen ze tot d'e ontdekking komen., in welk eeme dolzinnige richting ze door hun leiders worden gestuurd. Of men in Engeland zoo wijs zal worden, dienen we af lie wachten Buitenlandsch Nieuws. Een vrouwelijke krijgsge vangene. Het blad' The Sun bevat het bericht, dat de Engelschen bij Waterval in Oost-Transvaal zouden hebben gevan gen genomen mevrouw Schalk-Burger, de echtgenoot© van den waarnemen- den president Schalk-Burger; zij heb ben haar naar Pretoria gebracht als krijgsgevangene. Van dit bericht is geen enkele be vestiging ontvangen uit andere bron. Zulk een handelwijze zou ook wel wat al te brutaal zijn. President Steijn nog juist ontsnapt. Een teelgram van Lord Kitchener uit Pretoria van 19 Juli meldt. „In de Kaapkolonie verbrandde Scheeepers de openbare gebouwen te Murraysberg en enkele hoeven in den omtrek. z „Twee kolonnes hebben Zeerust be reikt; zij stuitten op eenigen tegen stand en maakten enkele gevangenen. Onze verliezen zijn een officier ge dood,, 3 officieren en 26 man gewond'. „Onze colonnes zijn te Heilbron aan gekomen uit het oosten; tijdens den marsch heeft Broadwood's brigade Reitz verrast, waarbij de broeder van president Steyn en andere Boeren ge vangen genomen werden. President Steyn zelf ontsnapte in zijn hemds mouwen." Een ander telegram van Lord Kit chener van den 14en meldt: „In ver band met mijn telegram van gisteren kan ik melden dat de zoogenaamde re geering van den Oranje-Vrij staat ge- vangen is. en dat haar papieren zijn buitgemaakt. President Steyn en een man slaagden er slechts in te ont snappen." De dappere Boer was dus bijna in han den zijner vijanden gevallen. Dat zou zeker een groote ramp voor de goede zaak zijn geweest. Nu hij echter nog juist heeft weten te ontsnappen, heb ben we reden om ons vroolijk te ma ken over de teleurgestelde gezich ten van de Engelschen toen de voor naamst vogel, het hoofd dier „zoo genaamde" regeering gevlogen was. Het buiten gewone Chineesche gezantschap, dat aan Keizer Wilnelm leedwezen komt betuigen over den moord van baron Von Ketteler, is uit Peking ver trokken. Het gezantschap trok plecht statig naar het station, prins Tsjoen, in zijn geel buis voorop, dan de hee- ren van zijn gevolg en een reeks pak dragers en bagage-wagens. Op het peiTon bewees een Dultsche compagnie militaire eer. Heij gezantschap xeist met da „Bayern" naar Genua en. van daar over land naar Berlijn. Algemeene berichten. DE OORLOG IN Z.-AFRIKA. Wallace, de ooriogscorrespondent van de „Daily Mali" seint dat com mandant Brand, d'ien men in d!en Vrijstaat waande, zich thans m het noordwesten van Transvaal moet bev indien. Uit de verliezenlijst4 Juli, een doode te Spelonken10 Juli, bij Wepener een doode; 6 Juli, bij Orpendiale, 4 gevangenen. Eien paardenkoopman te Rer- mannstadt in Zevenburgen heeft van een Ëngelsch agent de opdracht gekregen, zoo spoedig mogelijk 2000 paarden voor Zuidi-Afrika te leveren. Kolonel Pitcher heeft een paar schermutselingen gehad in den om trek van Thabanchu. Er werden volgens de Engelsche opgaaf, twee Boeren gedood en twee gewond, terwijl de Engelschen drie gewon den kregen. Lord Chesha/m, die het bevel ge voerd heeft over de yeomanry, is in Engeland teruggekeerd'. Een telegram uit Cradock van den 13en meldt dat de „rebel" Coetzee daar is terechtgesteld wegens hoogverraad. Weer een martelaar voor de Boeren- zaakl De Pro-Boer-betooging te Parijs is verboden. Ook al vree3 voor Enge land? Stadsnieuws. Haarlem, 15 Juli 1901. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem, op Woensdag 17 Juli 1901, des namiddags te 11/2 ure. 1. Mededeelingen en ingekomen stukkeu. Verzoek eervol ontslag onderwijze res Eerste Tusschenschool. Id. id- id. en toelage onderwijzer Opleidingsschool voor jongens. 2. Voorstel B. en W.W. adres J. Slag mulder, aansluiting waterleiding per ceel Haarlemmerhoutpark. 3. Id. id. verhuring grond Leidsclie Vaart aan W. Warmerdam. 4. Id. id. adres besturen Christelijk Avondnaaischool en Haarlemsche f&- briekscholen gebruik lokalen Prove niershuis. 5. Id. id. intrekking huur grond H. van AmsteL 6. Id. id. vergunning J. Roes toe- gansweg Leidsche Vaart. 7. Id. id. id. L. W. Heil en Zonen leggen spoorrails van de Klerksteeg naar het Spaarne. 8. Id. id. intrekking onbewoonbaar- verklaring perceelen. 9. Id. id. onbewoonbaarverklaring perceel Schoterstraat 13. 10. Id. id. niet aanvaarden legaat Mej. A. J. Carp. 11. Id. id. toelage klerken ter secre tarie 4e afdeeling (belastingen). 12. Id. id. rechtsgeleerde commissie, wijziging Alg. Politie-verordening. 13. Id. id. wijziging art. 84 Alg. Poli tie-verordening. 14. Id. id. inrichting ontsmettings oven. 15. Aanbeveling directrice Meisjes school voor Middelbaar onderwijs. 16. Voordracht B. en W.W. benoe ming onderwijzeres kostel'ooze school lett. A. 17. Id. id. id. onderwijzeres Eerste Tusschenschool. 18. Verslag opzichter gasverlichting. Stukken van den Gemeente raad. B. en W. stellen voor vergunning te verleenen tot het leggen van spoor rails in den openbaren weg van de Klerksteeg naar het Spaarne aan L. W. Heil en Zonen. Voorts vragen B. en W. aan den Raad machtiging op te zeggen de hum- van het stuk grond, ter grootte van 23 vierk. M„ langs het Spaarne, thans in huur bezeten door II. van Amstel, en bedoelden grond' te bestemmen lot openbaren weg, onder voorwaarde dut alle daaraan verbonden kosten komen voor rekening van J. van de Griendt en Zoon. Deze deden daartoe het ver zoek omdat de grond als toegangsweg tot hunne fabriek zal moeten dienen. Binnenland. HAAGSCBE BRIEVtóN. Op het ooeenblik dat ik dit schrij ven begon is er van een oplossing der ministerieele crisis niet alleen geen sprake, doch komt juist het bericht, dat dr. Kuvner aan de Koningin tijd van beraad heeft verzocht om van ad vies te dienen over de oplossing daar van. Hieruit volgt van zelf dat hij noch een ander lid der rechterzijde een op dracht tot Kabinetsformatie reeds heeft aanvaard en blijft de kans open dat drie opdracht niet aan dr. Kuyper zal worden gegeven. Dit zou in overeen stemming zijn met het gevoelen van de Haagsche hofkringen, waarin dr. Kuyper nu juist geen persona grata is om redenen die met ziin ontn als politicus in verband staan. Met dat al dreigt de crisis 1 an eer dan nor maal te zullen duren en werd reeds de onderstelling geopperds dat wellicht het huidig Kabinet zou aanblijven. Zelfs het orgaan van den heer Lohman die er meer van weten kan, schijnt te gelooven aan de mogelijkheid, dat een Regeering uit de rechterzijde niet is samen te stellen „op vast accoord", hoewel dit toch een eisch van consti- tutioneel-parlenientaire politiek mag worden geacht. Zeker is het, dat de taak van dien nieuwen Kabinetsfor meerder geen gemakkelijke is, nu en kele bekwame leden van die rechter zijde in en buiten het parlement voor een portefeuille niet te vinden zijn. Wèl moet dit het geval wezen met den heer Ruys de Beerenbrouek, den com. missaris der Koningin in Limburg, die, naar men hier in ambtelijke kringen zegt, zeer stellig bereid zou wezen we. der naar het departement van justitie te verhuizen. De heer Harte van Tock- lenburg zou, zegt men. het dep. van financiën voor zijn rekening nemen, hoewel ook de heer Kolkman voor dit departement i3 genoemd Maar dit en alle andere „on-dits"zijn nog niet meer dan gissingen, ..eendjes" die door da tropische warmte en onder het genot van veel biertjes in de Sociëteiten worden uitgebroeid Het leven van een daarvan niet die eendjes, maar do Haagsche Socie- ten nl. van de Oranje-Societeit op bot Prins Hendrikplein, die sedert baar oprichting steeds aan financieele bloedarmoede laboreerde, schijnt te zullen worden bestendigd, dank' zij een, oveneens financieele, operatie. Al thans, de inschrijvingen op een nieu we leening. veroorlovende om alia schulden af te doen en een winstvc- vende exploitatie mogelijk te maken, overtreffen de verwachting. Langza merhand begint, deze sociëteit, die in een zich gestadig uitbreidende stads gedeelte alle reden van bestaan heeft, meer aan haar bestemming te beanL woorden, al kan zij dan ook met da reusachtige „Witte" niet in vergelij king komen. Met de gemeenteraadsverkiezingen is het geloopen zooals iedereen ver wachtte; in alle drie districten moet voor do zes nieuwe vacatures worden herstemd. Iil I komen twee journalL*. ten, de heeren Vas Dias (lib.) en van Van Vuuren (R.-K.) tegenover elkan der le staan, terwijl nog een katholiek en een lib. om de tweede nlaats vech ten. I11 II zijn twee liberalen met een katholiek en een anti-rev. in herstem ming. In III zijn het drie liberalen en oen conservatief, die om de twee zetels vechten. De animo zal er zeker niet grooter op worden er kwamen van de 20.000 kiezers 9000 op wanneer de tropische hitte van na laatste da gen aanhoudt. Men mag de stemopne- mers zeker wel veroorloven om hun arbeid in hemdsmouwen te verrich ten. De leden van onzen gemeenteraad schuiven, dank zij de bepalingen der kieswet, het baantje meer en meer van zich af. Velen hunner hebben trou- Feuilleton. Naar het Ëngelsch VAN MAX PEMBERTON 33) Zij mijmerde een poos, en begon toen opeens over hare kindsheid te spreken en eem meisjes ijdiel- heid sprak uit die vertelling der vergeten voorvallen van dat ande re leven waarin zij de uren harer overwinningen had geleefd. Soms moet ik het mij zelve herinneren dat wij vreemd aan elkander zijn, want gij hebt nog maar één blad zijde van mijn levensboek gelezen en hebt het andere niet willen hoo- •ren. Des nachts d'enk ik aan vrij heid), maar ik weet dat ik daartoe geen recht heb. Als ik morgen nog in de wereld ben, kan ik dan zeg gen dat ik niet opnieuw zal zijn wat ik vroeger was Gij slaat geen acht op het gebeurde, waarde IvorI Het vroolijke tegenwoordige is een sléchte vriend als men het verle- dene vergeet. Zoo denk ik er niet over. De bladzijde die ik heb gelezen, ver telde mij alles. Wij zullen samen een nieuw boek schrijven of het zal nooit geschreven worden. Dat is mijn antwoord op de Levens vraag. Als gij het wilt, dan moet zoo Jiet boek zijn. Och 1 alsof een vrouw een boek zou kunnen schrijven over dén man d'ieai zij liefheeft I Zij kan het altijd schrijven. Om de bladzijden met tranen te bevlekken. Liefste, ik wildé u zoo graag geheel winnen, zei zij. De teederheid van d'ie uitln^ lokte een antwoord van erkente lijkheid uit. Zij rees van de tafel op, stak haar arm door den zijne en ging met hem naar buiten, van waar het kleine dorp kon worden gezien, en al d'e glinsterende spit sen daarboven in den prachtigen stralenkrans van licht, van de rijzende maan. Maar ook dad dijk werden stemmen vernomen uit de duisternis, de stap van zware schoe nen en hondengeblaf. In het nabij- zijnde huis zaten die kozakken aan het souper, en hunne luidruchtige vroolijkheid' verraadde een welko me bezigheid. Maar buiten de toe gangen tot bet dorp lag de duister nis van het ravijn, de stilte der af gronden. de onzichtbare weg dien zij moesten gaan naar de poorten hunner vrijheid. En zoo kwam tot hen dezelfde gedachte dat zij den roman van een enkelen dag hadden beleefd, dien/ zij morgen vergeten moesten. Het plechtige van het uur lag met in een woord, maar in hun zelve terwijl zij daar stonden in het kleed de»r liefde, hart aan hart om van den nacht dé gave te eischem die nooit de hunne zou zijn. De belofte, Fékla I riep hij uit. Morgen zijt gij mijn vrouw. Haar antwoord was fluisterend Ik hoop. dat het te Tiflis zijn zal. HOOFDSTUK XXVIH. De avond na de vier dagen. Een prachtige sterrennacht ging over in een droevigen dag. met optrekkende dampen om Kaz bek heen. en er woei een treurrg- klagende wind als d'e voorlooper van een stormniettemin was het eerste woord d'at Dane hoorde een gunstige mededeel ing. en hij sprong uit zijn bed met de slaap nog in zijn oogen om zich te over tuigen van do waarheid:. De kozak ken hadden het dorp verlaten. Se- ton herhaalde de verzekering met een ernst, die hem geheel vreemd was. De officier is zoo dronken, dat zij hem op zijn paard' moesten tillengij kunt hem uit het ven ster zien. Mvlord. En het was waar ook. Het. zou nog een uur duren eer het dag werd. maar Kazbek was ■reeds ontwaakt, en lantaarns flik kerden en schommelden bij de deu ren der post. In de kleine straal stonden de bewoners uit te zien naar de dronken soldaten, die zich als goedgeluimde menschen gedroe gen en kletterend denPass verlieten ieder die zij aan dé vensters zagen, groetend. Er was licht in het but- fet van het hotel. Seton zei, dat „Mademoiselle" gekleed was. Zij zond mij tot u om te zeg gen. dat zij 00 weg naar Tiflis zijn. Om ons voor te kunnen zijn. Zei de gids dat? Hij zei niets, myïord; hij hield zijn hoofd onder de pomp. Was hij dronken, meent gij? Ik maak geen ondierscheid. Zij zijn in dit land allen dronken. Dan zullen wij zoo spoedig mogelijk vertrekken. Zeg aan Ma demoiselle dat ik kom. Hij kleedde zich met koortsach- tigen haast, en een uur later was de kleine trc»ep opweg zich spoe dende naar Kobi en den verlang den top van den Pass, waar het be gin zeker 't einde zou zijn; en zij wilden vlug de helling afrijden om uit de woesternij te komen. Misschien dat hunne gedachten aan de in den avond afgelegde be lofte hen beiden tot zwijgen drong; maar er waren rozen op Fékla s wangen. Nog wist haar minnaar niet, welk een verbijstering van hoop en twijfel haar gemoed bewoog, terwijl zij naast hem reed, voort naar de poort der bestemming, die, als zij voor haar wordt geopend, aan de andere zijde een hemel van verlangen zou opwekken. Te Tiflis zou zij hem huwente Tiflis waar zij opnieuw gevangen genomen zouden worden te Tiflis waar d'e ruiters waren heengere den om te zeggen Deze vrouw is een verdachte. Geen kind dat droomt van zijn prentenboek kon de dwaasheid van die belofte overtreffen. Al de jaren zou zij het zich herinneren de bolofte van dien nacht, toen zij haar belofte had gediaan hem te volgen, die haar had uitgekozen. Maar eindelijk werd) de stilte haar onverdragelijk en vroeg zij Vertel mij wat van Engeland). Ik ken Londen, maar het overige is in nevels gehuld. Het is in verge lijking van ons een klein land een tuin van de zee, een- vesting van bloemen, een geheim zinnigheid van macht die wij niet begrijpen. Iedere Engelschman denkt uitslui tend aan Engelander is voor hem geen ander land in dé wereld. E11 zal er ook nooit een zijn,klei ne Fékla. De tuinen van Engeland zijn voor ons de verblijven onzer vrijheid. Hunne bloemen ontsprui ten uit den grond waarvoor wij ge ven onzo eer. rechtvaardigheid en manhaftigheid. Als wij samen naar Alton Court gaan, dan zult gij lee- ren begrijpen wat de Engelschman als zijn ..tehuis" verstaat. De hoo rnen zolfs spreken van mijne jon-

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1