NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen. Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Prinses Fékla 19e Jaargang Woensdag 17 Juli 1901. No. 5535 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Van 15 regels 50 Cta.iedere regel meer 10 Cta. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), de P'Ü8 der Adrertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. 1.65 ^3 Reclames 30 Cent per regel. Afzonderlijke nummers0.02>£ Bureaux: Gebouw Het Spaarae, Kampersingel 70, vlak bq de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden037)4 Telefoonnununer der Bedactie 600. Telofoonnnmmcr der Administratie 129, n de omstreken en franco per post0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Conrantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen ia het Algemeen Advertentie-Bureau A DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelij hs, behalve op Zon- en Feestdagen, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangè. 6 Gr. L. DAUBE Co. JOHN F. JONEStj Succ., Parijs 3V** Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad Tan 17 Juli berat o.a. Wil Kitchener zijne infanterie wegzenden?. Een Boerenlaager genomen, doch commandant Schee pers met de hoofdtroep ontsnapt, Geschreeuw over „Boerenwreed- heden" en feiten van Engelsche gruwelen, De toestand in Znid- Afrika, Mr. Koosegaarde Bisschop aan 't woord, Het Koninklijk echtpaar te Baarn, Onweder,Prov. Staten. Officieele Berichten. BURGEMEESTER EN WETHOU- DERS van Haarlem, Doen te weten, dat bij hunne be schikking van 9 Juli lo. aan W. C. Hoeker vergunning is verleend) tot op richting van eenen giet- en emailleer oven en. 3 smidsen met stoomvalha- mertje en stoomdraaibank door over brenging van stoomkracht uit het be lendende perceel in 't perceel aan den Zijlweg (zijweg). 2o. aan II. II. M. Peeperkorn ver gunning is verleend tot oprichting van een,e koek- en banketbakkerij in het perceel aan den Kruisweg no. dl. Haarlem, 13 Juli 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd: DE HAAN HUGENHOLTZ, l.-B. Secretaris. PIJNACKER. Nationale Militie. De BURGEMEESTER van Haar- lem roept bij dleze op dien milicif* verlofganger Willem Bl'aauw uit die gemeente Haarlem, van die lichting 1898, behoorende tot het ie regL- ment Veld-artilterie. om zich op 26 Augustus aanstaande', des namiiid- dags vóór vier ure, tie bevinden tie Utrecht bij zijn korps, voorzien van al de voorwierpen van kleedlitng en uitrusting, door hem bij zijn vertrek rneit groot verlof medegeno men. ten einde in werkelijken dienst te word'en gesteld!. Haarlem, 15 Juli 1901. De Burgemeester voornoemd, DE HAAN HUGENHOLTZ. L. B. De BURGEMEESTER van Haar lem roept bij deze op dien mildcien- verlofganger Nicolaas van der Zwel Slotenmaker, uit de gemeen te Haarlem, van de lichting 1898, behoorende tot het 2e regiment Veld-artillerie, om zich op 26 Aug. a. s.. des namiddags vóór vier ure, te bevinden te 's-Gravenhage bij zijm korps, voorzien van al de voor werpen van Meeding en uitrusting, door hem' bij zijn vertrek met groot verlof medegenomen, ten einde in werkelijken dienst t'e worden ge steld. Haarlem, 15 Juli 1901. De Burgemeester voornoemd, DE HAAN HUGENHOLTZ. L.-B. Politiek Overzicht. Het telegram van de Daily News'' gisteren ontvangen, maakt een ietwat zonderlingen indruk. Kitchener zou de onibere- den troepen door cavaler r i e willen vervangen. Van zijn standpunt best te begrijpen. Het blijft echter de vraag of er zoo vele ruiters te krijgen zijn. De Brtft sche bevelhebber wil dan volgens het blad zijne troepen ooncenitnee- ren tusschem die plaatsen Durham, Pieterniaritzburg, Johannesburg e/n Pretoria. Als raden wordt opgeget- ven dat bet dam niiet meer noodlig zou zijn de geheele. spoorlijm Kaap stadPretoria te bezetten. Nu moet de bewaking vani did lijm groote moeilijkheden opleveren. Of man echter met de cavalerie de ge meenschap tusschiem d'e verschil lende kampementen) of well con centraties die mem dam te voorschijn zou roepen, steeds goed zou kun nen onderhouden, staat nog te ba- zien. Het geheolie bericht lijkt) er vrijwel op gemaakt om den indruk te geven dat het nxeeremdeel deir troiepen nu wel naar huis kan gaan. omdat dte voornaamste krijgsver richtingen zijim afgeloopem en men 't nu wel mat wat" minder kaïn steil- lem. De gebeurtemisseini van; dei laatste maanden zijn daar om het tegen deel tie bewijzen, 't Kan echter ook zijn dat Kitchlemeir zich gaarne van een deel zijner infanterie wit ont doen' omdat zie niet mieer- te gebrui ken is. Dit laatste heeft inderdaad veel schijn' van waarheid', in aan merk ing genomen het weinige dtaor de Tommies in deze dagen, gepres teerd en dat mu het voor de vechten de Boeren niet eens de goede tijd is. Wat moet het dan wel worden als straks het gunstige jaargetijde aanbreekt. Het achtervolgen van De Wet waarover de Daily News" spreekt, kan weer een .o.udervvetsche" jacht worden. Wij merkten dit reedis vroeger op. Uit Graaff-Rein'et komt weer een „overwinniingsbertcht". Bij Cam deboo (dit is die naam van een berg en een rivier in 't district Aberdeen in de Kaapkolonie) is 'n Boerenlaa ger genomen. 31 Gevangenen en 56 paaiden vielen den gelukkigen Britten ten dieel. Het gaat evenwel weer juist zooals met de overrom peling van Rieiitz (zie vorig num mer). de voornaamste aanvoerder •in dit geval Scheepers ontkwam.Na- tuurlijk is men op 't oogenblik weer in volslagen onwetendheid over zijne verblijfplaats en zal de dap pere commandant wei spoedig weer ergens te voorschijn komen waar niemand hem verwachtte. Terwijl de Boeren zoo maar lek kertjes in 't Zuiden zijn vatten die loyale onderdanen in 't. Noorden der Kolonie weer moed. Te C o 1 e s- be r g is, om niet te laat te komen, een gedenikteeken onthuld voor de op 6 Januari 1900 aildaar ge sneuvelde Suffoiks. Als de inval- ters nu maar een beetje wegblijven, wanlt stiel je voor dat er nog meer van; die manumemiten noodiig wa>- ren. 't Zou voor de brave Goles- bergerts een dure Liefhebberij wor den. De Engeischen blijven intusschen maar doorschreeuwen over d'e Boer en wreedheden"Allerlei fan tastische verhalen dóen die ronde. De eene soldaat schrijft dat bij Vlakfontein de Boeren 'een gewon den majoor, na hem uitgeschud te hebben, in '4 brandende gras wier pen. en dat die gewonden door de Boeren doodgeschoten en doodge slagen wendlen. een ander gaat tot vroeger© gevechten terug, en komt dan met geschiedenissen in dezen tramt: Bij Lindsay (wanneer?) ble ven de vrouwen op onze soldaten schieten nadat de mannen zich overgegeven hadidienook die ge wonden schoten zij meer. Den Boer zag een Australischen vrijwilliger gewond liggen, hij liep op hem toe en sprong op zij.n boast, zoodiat zijn borstbeen gebroken werd Maar deze toevoeging van den Engeischen-soldaat die dit schrijft is van beteiekemis „Mag men zich dan verbazen over d!e tijgerachtige woestheid! van onze soldaten, waar zij handgemeen worden met zulke schurken In weerwil van Kitchener's zeer besliste tegenspraak van' het dloodr schieten van dien officier en den sergeant-majoor dier artillerie bij VLakfomtein, blijft ook d'at praatje, opgesierd nog wel, hardnekkig de ronde doen in de bladen. Het is misschien de moeite waard, naar aanleiding van liet éénie geval van Bóeren-wreedheid bij Vlakfontein (indien men 't nog zoo noemen kan, de Boer schijnt gewond geweest te zijn, en wie weet, hoe) dat ongeveer vaststaat, in herinnering te brengen, hoe na het gevecht bij Dalmanutha in En- getscbe kringen te Pretoria 'fc vol gende verteld werd „Toen wij op den top kwamen, waren' onze man nen niet meer te houden zij de den als beesten, doodden weertoo- ze mannen", enz. (Our men rruite broke out of hand, and we lost all control over them. They acted1 like brutes, killing defenceless mien and shoutinghere is one for Dick and here is one for Tom aind another for Harry.) De officier die dit ver telde:, voegde er bij ,,'t Is jammer dat 't gebeurd is. maar wij weten 't, oorlog is oorlog, dergelijke din gen moeten voorkomen." Wat be teekent nu al dat geschreeuw tegenover deze feiten? Dezer diaren heeft de minister van oorlog in het Britsche parle ment eene verklaring afgelegd aan gaande het aantal weduwen en weezen van in Zuid- Afrika omgekomen offi cieren en minderen. Brodrick meende, dat er tot dus ver 145 officiersweduwen waren met 216 kinderen en 3136 weduwen van minderen met 4300 weezen. Men mag wellicht grooter cijfers vernacht hebben, toch is 't al erg genoeg. Al blijkt ook dat slechts 20% der gesneuvelden gehuwd was, die ellende van de achtergebleve nen is er mi et minder om en blijft eene groote voortdurende aanklacht tegen d'e geweteol'ooze aanstokers van dezen gruwelkrijg. Buitenlandsch Nieuws. Het gevecht bij Camdeboo. Hierover komen nog die volgen de bijzonderheden. Een inval van 4 Engelsche. colon nes is in Camdeboo voorbereid'. In de laatste veertien dagen hebben de colonnes schijnbewegingen uitge voerd in verschillende richtingen, totdat op het beslissende oogenibLik onder leiding van kolonel Scobeli tot een aanval werd overgegaan. De Kaapsche bereden infanterie had in last de stelling uit het Oosten aan te tasten, terwijl kolonel Sco beli zelf met de 9e Lanoiers en eeni- ge yeomanry uiit het Westen de stelling omtrok. Scheepers ontsnap te langs steal hellende paden met zijn hoofd'troep, maar Scobeli maakte zich van' het laager mees ter. nam 25 Boeren gevangen, en maakte 65 paarden en 25 geweren, met de munitie er bij, en de voor raden buit. De Engeischen hadden geen verliezen. Nagenoeg all'e ge vangenen bleken Kaapsche opstan delingen te zijn. De adjudant van Scheepers. Lie ben berg, en .een lui tenant (Luy) werden gevangen ge nomen. De kern van den troep is dus ontsnapt. De gevangen genomen Kapenaars worden toch dadelijk weer vervangen dóór nieuwe „re bellen". Groot is de beteekenis van deze „zegepraal" dus niet. Kitchener's „winst" Een Maandlag dóór Kitchener uit Pretoria verzonden telegram meitit: Sedert den 8en Juli hebben de co lonnes, blijkens de rapporten, 32 Boeren gedood-, 34 gewond en 307 gevangen genomen. Voorts hebben er zich 140 overgegeven, terwijl er 218 geweren met 15.870 patronen van klein kaliber. 445 wagens, 4825 paarden en eene groote hoeveelheid vee buit werd gemaakt. Oe toestand in Zuid-Afrika. De correspondent van de „Ti mes" te Pretoria hc-eft een lang m legram gezonden over den toestand, gedhgteekend 13 Juli. Hier volgt de inhoud, ofschoon de correspon dent zelf erkent dat de verblijf plaats der commando's ieder oogen- blik verandert. Men zal zich herinneren zoo seint de correspondent dlat Vil- joen er in geslaagd was, ten noor den van den spoorweg naar MidL delburg te komen. Deze manoeuvre van d'e Boeren heeft ten gevolge gehad1 dat de commando's, die zich daar in den omtrek bevonden, ;n getalsterkte aanzienlijk vooruitge gaan zijn, zoodot ze thans 700 man telden. Deze burgers zijn hoofdza kelijk verdeeld over drie comman do's, onder de bevelen, van Tri- chardt, Hingtoan, Muller en Viljoen. Waarschijnlijk had dieze snelle beweging in noordelijke richting ten doel, zich een nieuwe hoeveel heid amunitie te verschaffen; men weet toch, dat in de buurt van den Tantes berg schietvoorraad begra ven is. Generaal Beateon heeft het commando van Trichordt bezigge houden, terwijl een commando dat oostwaarts trok, naar Dulsfcroom door die troepen vam kolonel Ben son ondier handen genomen is. Het commandlo van Viljoen is niet in gehaald kunnien worden, maar men gelooft dat het naar het land van Sefcoekoeni getrokken is. met het doel om in het Zoutpansbergsc'ne munitie te gaan opdoen. Wat generaal Botha betreft, hij moet op dit oogeniblik t'e Erin el o zijn, of in den omtrek van d'at dorp. met de lichte wagens en den muilen wagen, die om zoo te zeg gen, het hoofdkwartier uitmaken van de Boerenregeering aan wel ker hoofd Schalk Burger staat. Het commando van Beyers, in het noordwesten van Transvaal, is weer in een andere richtinge ge trokken', overeenkomstig die "ewo- ne taktiek van de Boeren. Het lijdt geen twijfel meer of Beyers is ae dader geweest van den j angsten aanslag op dien Pietersburg-spoor weg. De la Rey is thans weer in het westen terug. Uit zijn tegen woordigheid volgt nog niet nood zakelijk dlat het grootste deel van zijn commandlo zich daar ook be vindt. want de aanzienlijkste Boe rengeneraals trekken tegenwoordig van de eene groep burgers naar de andere, om den goeden geest on der d'e commando's levendig te houden'. In de Oranje-rivier-kolónie heeft kolonel Harry eenig voordeel behaald op Badenhonst en de Vil liers, voornamelijk in dón drie hoek. gevormd door Christiana, Bloemhof en Hoopstad. In het oosten heeft een samen trekking van Boeren in Brandwa- ter plaats gehad, waar het bergach tige terrein de bewegingen dór commando's begunstigt. Men verzekert dat het commando van Kolbe. die Piet Fourie opge- volgd is, in staat van ontbinding verkeert en geen voorraad meer heeft. Het feit dat een aantal bur gers van dat commando zich in- den omtrek van Ed'enburg is komen overgeven:, duidt op de juistheid van die opvatting. Het wordt beves tigd dat Fourie van zijn comman do ontzet is. na voor een krijgsraad! gebracht te zijn, onder voorzitter schap van de la Rey en de Wet. Het aantal Boeren in d:e Kaapko lonie schijnt nagenoeg hetzelfde ge- bleven to zijn. Mr. Koosegaarde Bisschop aan 't woord. In de Maandag gehouden verga dering der Engelsche vergoedings- commLssie is mr. Roosegaardó Bis- schop in zeer krachtige termien op gekomen tegen de opvatting van den voorzitter, d'at de ambtenaren der Nederlandschc Zuid-Afrikoan- sche Spoorweg Maatschappij. cr&. handleld zouden hebben als oorlog voerenden, en daarom niet kunnen worden beschouwd' als rechtmatige eischers van schadevergoeding. Mr. Bisschop hield» staande, dat het hier ■eene kwestie geldt van intemalio- naai recht en privilegie, en- dat die commissie niet bevoegd' was de cischen eenvoudig te "schrappen, want de eischers zijn burgens van eene met Engeland bevriende mo gendheid1. De voorzitter antwoordde dlafl zelfs ïedjert beginneling in de stu die van het internationaal recht er kennen moet, dlat ingeval die bun gors eener bevriende mogendheid ophouden- neutraal te zijn, of dó wapens opvatten tegen de verte genwoordigers van eene andere mogendheid, zij gerangschikt moe ten worden onder de oorlogvoeren den, die geen recht hebben om schadevergoeding te eischen. Door oorlogvoerenden to word'en, hou den zij op, burgers te zijn van eene bevriende mogendheid. Mr. Bisschop verklaarde, dit niet aldus te kunnen inzien. Wij zei. de hij zijn eene souvereine mo gendheid en kunnen bescherming geven aan wien wij willen. De voorzitter voerde daarop aan dat de commissi» niet heeft te on derzoeken naar den internationalen staat van zekere individuen, dóch na te gaan heeft, of de verbannen personen onderdanen waren van eene bevriende mogendheid', af zij terecht verbannen werden, en of zij verliezen en harde bejegening hadden, te verduren als gevolg daar van. De commissie is er zéér op gesteld, alle gewettigde eischen to onderzoeken in den welwillends ten en edelmoedigsten geest; doch als zij de eischen moet nagaan, door oorlogvoerenden gesteld', dan wordt het eene gansche andere zaak De voorzitter bepaalde dat het verhoor Maandag der volgend1© week zal worden voortgezet, ten Feuilleton. Naar het Engelsch VAN MAX PEMBERTON 34) HOOFDSTUK XXIX. Het onderzoek. Tien minuten duurde het eer de kozak uit het bureau kwam', met de papieren nog in zijn hand). Mylord, zei hij, de kapitein wenscht u te spreken. Fékla nam hare hand vkn zijn arm alsof het uur van scheiden reedfi daar was. Gazei zij met zwakke stem, gij kunt het niet vermijden. Een inwendige stem fluisterde heun een „wees voorzichtig" toe. Hij stond te aarzelen, verward' en onzekerhet was niet langer mo gelijk te hopen. Neen, antwoordde hij, wij gaan samen. Dat kunnen zij niet verhinderen'. Gij zult evengoed als ik hooren wat zij te zeggen hebben. Hij trad terug en zij ging hem voor op de houten trap naar het bureau dichtbij was het kantoor van het hoofd der politie. Er zaten eenige soldaten rondom d'e tafel in een andere kamer, en Dane her kende een van de personen, d'ie hen gevolgd waren van Lars af. Otto Demidoff, had, dacht hij, nu zijn laatste kaart uitgespeeld. Hij verwonderde zich dat deze dat niet eerder had eedaan. Het zou zoo ge makkelijk geweest zijn als hij daar ginder in het gebergte tot hiertoe en niet verder had gezegd.In die be sluiteloosheid zat iets verborgen. Dat doel zou hier in Tiflis bekend worden. In een kamer achter het ver trek dór soldaten vonden zij den kapitein van de post. Hij was een jonge man, vrijmoedig, flink en van 'n goed' uiterlijk. Toen die twee zich hadden neergezet, kwam hij met een op de zaak. Gij zijt de Engelscbman, Lord Dane, en dez» pas is u door den gouverneur van Moskou gegeven? Dane knikte. Dat is waar, waarom vraagt gij dat? De kapitein ontvouwde de pas op de tafel. Omdat, mijnheer, dit stuk ver- valscht is. Fékla keerde haar hoofd af, maar Dane legde zijn hand op het pa- pier. Gij vergist u. Ik ben geen mian die de documenten van andere vol keren zal vervnalschen Niettemin is hier iets tusschen- gevoegd. Generaal Prezhnev ver meldde uw naam in zijn stuk. En nu zie ik een anderen naam daar- bijgevoegd. Wilt gij zoo goed zijn mij dat te ve-rklaren? Hij legdle zijn vinger op het ge schrevene en toonde de tusschem- voeging aan. Want. waar de gou verneur van Moskou maar een per soon had genoemd, vermeldde het stuk er nu twee. De Engelsch man, Lord Dane en zijn vrouw. Is deze lady dan uw vrouw, mylord? De vraag kwam als een donder slag. Dane raadde in een oogenblik de waarheid, van wat hij las. Niet alleen dat Vadórski had gezinspeeld op het mogelijke geval dat hen door den Pass moest helpen hij had het op hunne papieren bijgevoegd, en daardoor was het duizend tegen een dat alles verloren zou zijn. Nooit in zijn leven was hem ooit zulk een vraag gedaan die hij niet kon beantwoorden. Hij zat nu in angst, maar de hoogroode kleur op het gelaat van het meisje wilde hij niet zien. Met welk recht brengt gij mij op deze maniiesr in ongelegenheid stamelde hij eindelijk. Is de macht van dón gouverneur u niet voldoende genoeg? Ik zal d'e zaak dadelijk naar Moskou seinen. Zooals gij wilt. Intusschen zal het tijd uitwinnen als gij antwoor den wilt op d'e vraag die ik u deed'. De pas zert dJat gij reist met me vrouw de burggravin. Is dat zoo of is het dat niet? Het antwoord werd zonder aar zelen gegeven. Nu is het nog niet zoo. Mor gen om dezen tijd1, kan ik u een ander antwoord reven. De kapitein glimlachte. Er moeten anderen ""eraad- pl'eegd worden, mylord, zei hij. Ik vrees dat de gouverneur-generaal onder hen behoort. Laat mij vrij uit tot u spreken.. Wij kennen me- juffer volkomen, en hebben onze instructies. Daar de gouverneur-ge neraal niet in de stad is. vrees ik dat mij niet anders te doen staat, dan haar zonder verwijl naar Lars terug te zenden. Gij zijt intusschen vrij te komen en te gaan waarheen gij wilt. Ik wenschte dat ik mij duidelijker kon uitdrukken. Dane zat achterover geleund in zijn stoel alsof hij op uitkomst peinsde. Als mejuffer teruggaat naar Lars ga ik ook, zei hij. Gij zult mij toch wel de gelegenheid geven om aan Mr. Muravieff te seinen. De kapitein schudde zijn hoofd. Groote namen, Lord Dane, wat heeft Mr. Muravieff hiermee te maken Hij zond1 mij naar Lars er ken dan ten minste dial hij be langhebbende is. Ongetwijfeld, ais dat de zaak is. Maak gebruik van heit kantoor, als gij wilt. Ik wil er iemand heen zenden,, als gij dat wenscht. Dane nam een stuk papier en schreef een, lang bericht. Fékla, die nog geen woord had gesproken, zag in een betoovering. dlie zij niet kon verklaren, naar zijn1 vaste hand». De Vorstin Fékla wordit opge houden te Tiflis, schreef hij. Ik smeek om vergunning om haar naar Batoum te geleiden. Ziedaar, zei hij, hier is mijn telegramKunnen wij vanr daag nog antwoord verwachten O houd mij ten goede dat ik u niet over dó ge woon,tem van den minister kan inlichten. Als het antwoord komt zal het u geworden'. Dan zal ik mejuffer naar een ho tel brengen, en er op wachten. Gij zult u, onder deze omstandigheden daar moeilijk tegen kunnen ver zetten. Gij kunt gerust gaan., mylordf. Een hotel voor u als vii dat wilt. maar mijn plicht is duidelijk. Zoo lang er geen andere order is. blijft de Vorstin onder mijne bewaring. Dan blijf ik ook. Vergeet niet dat ik van dat alies rapport zal ma ken aan dien minister. Ik heb u reeds bewezen dat Mr. Muravieff belanghebbende bij mijne reis is. Gij zult er wel niet tegen hebben dat ik hem uw naam bekend maak. als iemand' die zeer beleefd tegen mi; was. De kapitein zat in gedachte, en berekende die kansen. Als deze

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1