NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. I9e Jaargang Donderdag 18 Juli 1901. Nö. 3530" ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Van 1—5 regela 50 Cta.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), de prijs der AdTertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 gfó jjpyjSBfMGroote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 *5^ nfgjP aP* Reclames 30 Cent per regeL Afzonderlijke nummers0.02>£ tj/yr JVl Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37>£ Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 139» de omstreken en franco per poet 0.45 t&' Sr* Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Adrertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering Tan het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad. verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangèrq L. DAUBE <k Co. JOHN F. JONESe Succ.y Partje 31W» Faubourg Montmartr*. Dit nummer bestaat uit zes bladzijden. Haarlem's Dagblad Tan 18 Juli beiat o.a.: Een veldtochtsplan van de „Daily Mail", De rede van den Kaapschen premier Sir Gordon Sprigg over den staatkundigen toestand, Olive Schreiner gevangen, België en de Congostaat, Prov. Staten, Conflict Volksdagblad, In het eircus, De bakkerij in China, Gemeenteraads verkiezing. Officieele Berichten. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Haarlem doen te weten, dat van heden op alle werkdagen, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur, tot 30 Juli e.k. 's namiddags ten 1 ure, ter gemeente-secretarie (7e Af- deeling) ter visie is nedergelegd, het ingekomen verzoekschrift met de bij lagen van lo. A. C. Sweert-s, om ver gunning tot oprichting van eene roo- kerij in een te plaatsen gebouwtje bij het in aanbouw zijnde perceel aan den Zijlweg, hoek Coornhertstraat; 2e. P. Blad om vergunning tot op richting van eene bakkerij in liet per ceel aan de Vooruitgangstraat, hoek Romolenstraat; 3e. J. van Hooff om vergunning tot breiding van eene kleerenwasscherij en drogerij in de perceelen aan de Brouwersvaart no. 28 en 30, door bij plaatsing van eene stoommachine van 6 paardenkracht met stoomketel; 4e. A. J. de Waal Malefijt om ver gunning tot oprichting van eene klee renwasscherij en drogerij in het per ceel aan de Brouwersvaart no. 48 en dat op den veertienden dag na heden, zijnde 30 Juli e.k., en wel des namid dags ten 1 ure op het Raadhuis der gemeente de gelegenheid; zal worden gegeven, om ten overstaan van het Gemeentebestuur of een of meer zij nerleden, bezwaren tegen het oprichten der inrichtingen in te brengen. Burgem. en Weth. voornoemd, DE HAAN liUGENHOLTZ 1.-B. De Secretaris, PIJNACKER. Politiek Uverzictit. Eindelijk hoor en we weer iets va/ni den Bintschen bevelhebber French. Deze is op 15 Juli met zijn staf te Middelburg teruggekeerd. "Wait of dJit bebeekem zullen we nog moeten afwachten. Zou de generaal een nieuw ..Dlan de campagne" op touw willen zetten, inziend!e dat het zoo niet gaat Het beste is voor loop ig ons oordleel op te schorten. Meer valt te zeggen van 't in ons vo rig nummer opgenomen telegram vand'e Daily News." De Zuid-Af ri- kaansche politie, die altijd schijnt te zijn in '4 hoekje waar d!e 9lagen vallen, heeft w;eer eens klop gekre gen en niet zuinig ook, naar het schijnt. Wel staat in het bericht, dart. aan beide zijdien zware verlie zen werden geleden-, maar die for- timule voor een Engelsche ne derlaag kennen we. In allen ge valle is het fait dat de Boeren in de buurt van Bloemfontein zoo stout durven optreden, van groote belieekenis. Het heeft er niet veel van weg dat die oorlog in Septem ber uit zal zijn,, zooals onlangs de „Daily Express" voorspelde. Trou wens. haar collega d'e ..Daily Mail" gelooft er blijkbaar ook niet veel van. Het blad, geeft toch reeds bij zonderheden over het plan vcor d'en, veldtocht in d'en aanstaanden zomer. Zeventigduizend' infanteris ten zouden vervangen worden door een keurtroep van 50.000 bereden manschappen uit de koLoniën, in drie korpsen verdeeld, die die op dracht zouden krijgen, de voor naamste commairdo's onverpoosd na te zetten. Deze ruiterij zou haar eigen transportdienst krijgen en op den voet gevolgd' worden door af- deelingen voetvolk, om de voor naamste plaatsen bezet te houden; de ruiterij zou voortdurend van nieuwen voorraad' en versche paar den worden voorzien. (Als de Boe ren dat toelaten 1 De Daily Mail" verzekert dat het geenszins in de bedoeling ligt om eenige gemeenschapslijn naar die Kaapkodonie prijs te geven maar de kolonie zou die uit eigen mid delen. moeten bewaken. Sir Gordon Sprigg, die Kaapsche premier, schijnt het met dlit laat ste -niet geheel eens te zijn. Hij toch beweert dat men juist geen kolo nisten wapent, wijl er te velen oproerige neigingen ver toonden. Toch schijnt de eerste minister niet aan de zaak der Engelschen te wanhopen. Hij is tenminste ai heel rustig de huid van den nog niet geschoten beer gaan verdseelen. In zijn rede over d'en staatkundigen toestand, zinspeelde Sir Gordon Sprigg op den geleidelijken weg langs welken de federatie van Z. Afrika tot stand gebracht zal kuoir nen worden. Om het instellen van zelfbestuur (in het nieuwe gebied) te bespoedigen, was de regeering voornemens op groote schaal trou we onderdanen uit Engeland en de overige dieelen dies Rijks naarTrans- vaal en Oranjerivier te zenden. De vooruitzichten in de Kaapkolonie waren tegenwoordig gunstiger dan. sedert het uitbreken van den oor log het geval geweest is. Kitchener en de Kaapsche regeering waren' in overleg getredende premier hoopte dat het einde der vijande lijkheden dientengevolge verhaast zou worden De geldelijke toestand dJer Kolo nie Was bevredigend, d'e ontvang sten overtroffen de raming. Hei voornemen bestond, een conferen tie voor de handelstarieven van ge heel Zuid-Afrika te beleggen tegen het einde van het jaar, om te trach ten eenheid te brengen in de Zuid- Afrikaansche tarieven. Geen wonder dat de rxremier vele Britten naar Zuid-Afrika wil lok ken. want hij heeft zelf verklaard dat 'ernstig betwijfeld moest wor den of de regeeringsmeerderhedö (men weet od welke wijze verkre gen), toereikend is om die plannen van het gouvernement door te zetr ten. Of echter d'ie immigratie veel hel/pen zal 't Is niet te verwachten. De EngeJschman blijft immers al tijd Europeaan. Hij is een goed ko lonist maar niet gehecht aan den grond, waarop hij woo-nt. De Boer daarentegen heeft in Afrika zijn vaderland lief en hjj zou voor geen •geld ervan scheiden. Dit groote ver schil nu maakt eene Eneelsche over- heersching onmogelijk en daarme de valt ook het geheele plan van Sir Gordon Sprigg in duigen. Buitenlandsch Nieuws. Olive Schreiner gevangen. Deze moedige Engelsche vrouw, die niet geschroomd heeft vrijmoe dig een oordeel uit te spreken over den stand van zaken in Zu.id-Afn- ka, is gevangen gezet. Dit feit zet de kroon op de reeks van wederrechtelijke handelingen door de Britsche regeering gedurende den oorlog bedreven. Eene andere Engelsche schrijfster Ouida heeft de ergerlijke gebeurte nis aan het licht gebracht en Fi sher Unwin, de bekende uitgever, heeft het bevestigd'. Ouida schreef aan den redacteur van de „Daily News", dat zij ge wacht heeft, omdat zij nog heeft gehoopt op een algemeen e be we ging van verontwaardiging over het schandelijk feit, omdat zij ge meend heeft dat het feit dier gevan genzetting alleen voldoende is ge weest om protesten uit te lokken van, allen, van welks staatkundige meening ook, dJie de vrijheid van gedachte hoog houden. Maar hot protest is niet gekomenNiemand heeft zijn stem verheven en daar om spreekt thans een vrouw. En zij schrijft „Het is, geloof ik, waar dat me vrouw Olive Schreiner is overge bracht naar een vreemde plaats en gevangen gezet binnen een omhei ning van prikkeldraad, die bewaakt wordt door gewapende schildwach ten, met de opdracht een ieder meer te schieten. <üe beproeft door de omheining te gaan en te ont- sniappem. Daar woont zij, alleen met haar hond1, in een kleine ka mer, waarvoor ze betaalt. Ze kookt! voor zichzelf en moet den geheeien nacht zonder licht zijn. De Engel sche overheid verbiedt haar echt genoot haar te bezoeken. „Wat is haar misdaad Slechts ditzij heeft de zaak der Boeren omhelsd1 gedurende den oorlog. Na poleon wordt gelaakt door geschied schrijvers wegens de verbanning van mevr. De Stael. Wat zou van hem in die geschiedenis zijn ge zegd, als hij met Necker's dochter had' gehandJeid', gelijk de Britsche Regeering nu handelt met deze vrouw. Als Napoleon zijn vijandin had' opgesloten achter een prikkel draad-omheining, zou hij evenzeer belachelijk zijn gemaakt als veroor deeld1. „Klaarblijkelijk heeft m'evrouw Schreiimer niets misdreven dan sympathie te gevoelen voor het Boerenvolk. Het is niet gebleken dat zij, ges,treden en samengezwo ren heeft tegen de Engelsche over weldigers. Zij is een schrijfster met oorspronkelijke denkbeelden en is grondig bekend met de vol keren <en de landen, waarover zij schrijft. Moet men dulden dat zij daarom alleen wordt afgezonderd em weggevoerd' van wie zij lief heeft? „Haar woorden hebben veilen doen weenien over de armen, de •eenzamen, is er dian niemand die over haar wüil ween en „Is er geen lid in het Lagerhuis, die zich haar zaak wil aantrekken d!ie de Regeering wil noodzaken te zeggen op wiens bevel en op welken grond een gevoelige en in telligente vrouw aldus wordt be handeld? „Natuurlijk zullen Kitchener en Milwer de nood'ige uitvluchten wel bij die hand hebben, maar er zal ten minste openbaarheid! gegeven zijn) aan een1 daad. düe, als ze waar is verbeid, een vlek is od En geland^ naam. Want van nog groo- ter bet/eekenis dan het lijdien van een onschuldi- nnenschelijk wezen, zijn het verval en de verlaging vau het nationaal karakter, die die ge volgen zullen zijn van de door staatkundige, godsdienstige en jour nalistieke Leiders voorgepreekte les. dat elke verdrukking gerechjr vaardigd is in den oorlog, zoowei als in den vrede, wanneer daar door eenig voordeel kan worden bereikt, diat aan de meerderheid wenschelijk toeschijnt en da!- slechts verkregen kan wordeir door een onseupuleus gebruik van rroo ter kracht." OuidJa wijst dan nader op de nei ging bij het Britsche volk om iemand te achtervolgen voor het zeereen van rijn meening en besluit aldus „Het lijdt geen twijfel of de te genrwoordige wijze van oorlogvoe ren dier Engelschen. hun ruwheid •tegenover vrouwen, hun verkrach- tin tc van1 de waarheid, verlagen hei Britsche volk in de oogein der we reld en1 brengen schande over den Engelschen naam die geen goed keuring van de Effectenbeurs, noch juichingen van enkele goudzoekers ooit kunnen uitwisschen." De „dappere* Engelsohen. Uit Mafeking wordt geseind dd. 15 Juli De in drie afdeelingen ge splitste kolonne van kolonel Fea- therstonehaugh kwam hier van morgen aan. Zij voerde 60 krijgs gevangenen, een aantal vrou wen en k i nder en, meer dan tweeduizend stuks groot vee en veel kleinvee mede. Lord Mothuen wordt hier mor gen verwacht. Het land tusschen Rustenburg en hier wordit nu deugdelijk schoon geveegd. Dapper tooh dat gevangen nemen van vrouwen -en kinderen, als de mannen slechts schaars te krijgen zijn. Ook vee durven die Engelschen «an mits ze gewapend rijn, na tuurlijk. De concentratie-kampen. In het concentratie-kamp te Potchef- stroom bevinden zich thans 6500 per sonen. Een commissie heeft daar on langs een aantal kleedingstukken uit gedeeld. Ook hier moeten veel Boe ren den eed van trouw hebben afge legd. Onder de bewoners van het kamp zijn zeshonderd menschen uit de dis tricten Lichtenburg en Ventersdorp. Reuter's correspondent te Bloem fontein wil de Engelschen wat helpen om hun geweten te sussen,. ,,Boeren- uilgewekenen, seint hij, schrijven voortdurend brieven aan de pers (wel ke pers?) waarin zij zich volkomen tevreden verklaren over de wijze waar op zij in de verschillende concentra tiekampen behandeld worden. Als dat waar is zijn de Boeren zeker gemak kelijk te voldoen. In Engeland heeft zich thans, „met! volle instemming van den minister vac. oorlog", een commissie gevormd tot leniging van den nood in de con centratie-kampen. De overheid doet haar best, zoo heet het in de oproe ping, maar in de gegeven omstandig heden zijn haar middelen beperkt, en er is genoeg te doen voor de particu liere weldadigheid. Natuurlijk ia er niet de minste politieke bijbedoeling. Onder de leden van het bestuur vindt men veel aanzienlijke namen: Lady Gwendolin Cecil, gravin Galloway, bruggravin Hampden, mevrouw As- quith, Bonham. Carter (secretaris), Sir Bartle Frere, mevrouw Humphry Ward, enz. De vergoedings-commissie. In de Dinsdag gehouden bijeen komst der Engelsche vergoedingscom missie waren geen buitenlandsche ge delegeerden aanwezig, waardoor de werkzaamheden niet konden voort gaan. De zitting der commissie is ver- Een tegenspraak. In heb Engelsslche Lagerhuis ver klaarde de minister van oorlog St. John Brodrick, dat het bericht betref fende het terugtrekkenvande Engelsche infanterie uit Zuid-Afrika en van de wijziging in de wijze waarop de veldtocht wordt geleid, niet uit gezaghebbende bron afkomstig en bovendien geheel on juist is. De Engelsche bladen, die dit gericht verspreidden, zijn dus weer aan 't fantaseeren geweest. Een aanslag Toen die Fr. minister van open bare werken, Baudin, Dinsdagoch tend naar het Elysée te Parijs reen om een ministerraad bij te won in, en op dien hoek van de Avenue Ga briel gekomen was, loste een vrouw een revolverschot in de richting van het rijtuig. Baudin werd niet geraakt. De vrouw is in hechtenis geno men, rij heet Olzewska, en woont te Nanterre. Een later bericht meldt Mevrouw Olzewska had een' re volver in die lucht afgeschiten om de aandacht te trekken haar man was ambtenaar op een bureau voer de accijnsem en vervolgde sadert lang verschillende ministers met rijn klachten. België en de Congostaat. De Belgische Kamer heeft de al- gem.ee me beraadslagingen aange vangen over het wetsontwerp, waar bij de verhoudling van den Congo staat tegenover België uit krach.e van de conventie van 3 JuLi 18J0 nader wordt geregeld. België moest krachtens die converentie na ver loop van 10 iaren zich voor de in lijving van den Congostaat uitspre ken of de kolonie opgeven. In net laatste geval moest de Congosiaai aan België het voorschot van 25 miillioen francs, dat Belgia krach tens de genoemde conventie aan den Congostaat had gedaan, berug- geven. Het ontwerp, dat Dinsdag in beraadslaging is gen-omen, strekt, om den. datum, waarop Bel gia rijn beslissing moet nemien, ie verschuiven, en de terugbetaling van' de genoemde 25 miillioen tot dlien dag uit te stelten. Minister de Smet die Naeyetr, de leider van' het kabinet, legde den nadruk op die voordeel-en- die door het Cangoleesche werk waren be haald. De publieke meening, zei hij. gaat in alle opzichten met de regeering mee. De minister zette vervolgens d)e strekking van het wetsontwerp uiteen, en liet uitko men-. dat het ontwerp voor België het recht, om te gelegen-er tijd den Congo in te lijven., bestendigde. Hij zette de redenen- uiteen, die in 180 het toenmaals ingediende wetsont werp deden intrekken, en herin nerde eraan dat, van 1896 af reeds, hij die thans voorgestelde oplossing van het vraagstuk in het vooruit zicht had gesteld. De minister twij felde er niet aan, of de Kamer zou zich met een groo be meerderheid met het ontwerp vereemigeni. Versobertdlene sprekers niamen dleel aan de beraadslaging. Vandeveilde, socialist, bestreed •het ontwerp van het ministerie, tn zeide Idat da tusschenikomsb des Konings heeft bewezen, dat de Ko ning noch onmiddellijke inlijving, noch een nieuwe conventie tus- schemi België -en den Gomgastaat wil. Spreker verklaarde, dat hij en zijn partij tegen1 het ontwerp zul len stemmen. De Smet die Nayer antwoordde, em zei, dat de socialisten niet eiische-m. den Congo prijs te geven, omdat ze bang rijn in het land te worden uitgefloten1, en nu geven, ze de voorkeur eraan, d'e zaak maar in de lucht te laten hangen.. Maar België zou een geweldige fout be gaan'. indien het 't bewonderens waardige werk van den Koning verder maar blauw-blauw liet. Engeland en Turkije. Een gemengde krijgsmacht van Engelsche em nldische troepen, on geveer 500 man sterk, rukken vol gens een Reuterbericht. van Aden op naar een punt ongeveer 110 K. M. het binnenland in, waar Tur ken een fort hebben gebouwd in het gebied der Hausjadi. die onder Engelsch protectoraat staan. Het fort moet worden vernield'. De Poi te beweert niet van die bouwerij te weten. Alge meen e berichten. DE OORLOG IN Z.-AFRIKA. W. Redmond heeft Maandag in het Lagerhuis gevraagd of het waar was. dat de voornaamste ingezete nen van Dordrecht, in het district Middelburg op 9 Juli. de terecht stelling van een gevangene hebben moeten bijwonen, en zoo ja, wat die reden daarvan was. Brodrick antwoordde dat hij or geen bericht over ontvangen had, maar het zou onderzoeken. Het transportschip Surrey verliet Maandag de dokken van Londen, met remonbepaarden voor Zuid- Afrika. Te Southampton zal het nog een 100 paarden innemen. Onder de gevangenen, door Broadwood' bij Vrede(? Reitz) ge maakt, bevinden zich Bram, Lid van de krijg9Commissie. Piet Sbeyo. die broeder van. den O. V. pre sident, Brebner(?) van het finan cieels departement, Gordon, Era ser. particulier secretaris van den gewezen president, Richard Acton, directeur van de telegrafie. Broadwood heeft ook de schat kist der Boeren, 1000 pond inhou dende. buitgemaakt. De Wet moet zich ndet bij de anderen bevonden hebben. Vijf-en-vijftig Boeren hebben vol gens een Reuterbericht, den eed van trouw aan de Engelsche retreering af gelegd te Klerksdorp. De scholen, waar vroeger slechts een klein aantal leerlingen kwamen, zijn nu overvol (och kom!) het onderwijs wordt in het Engelsch gegeven. Uit de verliezenlijst: Waterkloof, 8 Juli, 8 gewonden, van Roberts's Hor- se en Kitchener's Horse; Oegvaumarl- co 7 Juli, 2 gewonden; Qwarriefon- tein, 9 Juli, 1 gewonde; Aberdeen, 13 Juli, 1 gewonde; Middelburg (Tr.), 13 Juli, 1 gewonde; Chrissiemeer, 8 Juli, 1 gewonde; Vaderland, 30 Juni, 1 go- wonde; Loughdearg, 6 Juli. 1 vermis te; Carolina, 11 Juli, 1 gewonde; Doorn plaats, 12 Juli, 1 gewonde, Spring» fielddrift, 5 Juli, 1 gewonde; SmaJput, 6 Juli 1 gewonde. CHINA. De Jang-tse-kiang is buiten haar oa vers getreden. In den omtrek van Han- kou hebben honderdon menschen bij de overstrooming het leven verloren. Te Nang-tsjang moeten ernstige om- lusten plaats gehad hebben tussche» protestantsche en katholieke bekeer lingen. De commandanten van de vreemd!# troepen dit zich nog in China bevin den hebben besloten, bij de voorloo- pige regeering aan te dringen op ont manteling van al de forten die volgens de overeenkomst moeten verdwijnen; te beginnen met de forten van Takoe. Koning Christiaan, IX van Denemar ken is na een lang verblijf in Duitsch- land en Oostenrijk, naar zijn land te ruggekeerd. Stadsnieuws. Haarlem, 17 Juli 1901. Provinciale Staten. De pauze duurde tot ruim 1 uur. Vervolgens werd behandeld het voor stel tot subsidieering van een groen- tenproeftuin te Bovenkarspcl ad f300. De heer v. Zijp diende een amende ment in om in plaats van f 300, f 500 toe te staan. Dit amendement werd verworpen met 50 tegen 17 stemmen. Daarna werd bet voorstel van Ged. Staten goedgekeurd. Besloten werd te antwoorden op het verzoek om bij ret visschen met vleet netten en schakels het gebruik van ge- luidmakende middelen te verbieden, dat de Staten geen aanleiding hqj)ben gevonden om tusschenkomst te ver- leenen. Vastgesteld werd de bcgroo- ting der kosten van het Provinciale bestuur, alsmede de eerste suppletoire begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten. Daarna werd overgegaan tot vast stelling der begrooting der enkele pro vinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1902. Hierbij wordt behandeld de heffing van opcenten. In het ontwerp wordt voorgesteld, de opcenten op de ongebouwde eigendom men met 2 te verhoogen en dus van 7 op 9 te brengen. Door de heeren Van Zijp e. a. was een amendement ingediend om de opcenten met 1 te verhoogen. De heer v. Zijp verdedig de dit amendement en toonde met cij fers het onbillijke van het voorstel van God. Staten aan. De heer Hubrecht had het wenschelijker geacht dat dit amendement eerst in de commissie zou zijn behandeld. Voorts verdedigde Spr. de verhooging met 2 opcenten. De heer Ferf bestreed het amende ment. De heer Kraakman was tegen ver hooging met 2 opcenten, doch wel voor eene geleidelijke verhooging van 1 op centen. Het amendement in stem ming gebracht werd verworpen met 52 tegen 14 stemmen. Zonder stemming werd nu het voor stel tot het heffen van 9 opcenten op de ongebouwde eigendommen aangeno men. Besloten werd eene geldleening aan te gaan ad 200,000. De commis sion om te adviseeren om te voorzien in de behoefte aan plaatsruimte voor de verpleging van armlastige krank zinnigen en tet het vaststellen van een reglement op het rijden met mo torrijtuigen werden diligent ver klaard. Verder werden verschillende bijzon dere reglementen van bestuur voor eenige polders vastgesteld. Voor 't sluiten der zitting verkreeg de heer Van de Wall Bake toestemming om eenige vragen aan Ged. Staten te richten betreffende tolheffing voor de scheepvaart. De toestand van de

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1