aan de Tel. mededeelt, weder ernstig ongesteld. scheepvaart op Arastel en Drecht is van dien aard dat aaarin dringend wijziging moet gebracht worden. Zeer gcwenscht zou het zijn dat de tolhef- fing op die wateren werd opgeheven. Is dit niet geheel mogelijk, dan is het toch zeker aanbevelenswaardig, dat daarin eenige veranderingen worden gebracht. De tol is te hoog, als men nagaat dat van eene firma f 6840.50 tolgeld werd opgeheven. Het zou dan ook zeer in 't belang der scheepvaart zijn, wanneer de Amstel en Drecht onder provinciaal regiement kwamen, opdat niet meer zou kunnen geschie den dat de scheepvaart, zooals in den afgeloopen winter het geval was. werd belet door de gemeente Nieuwer-Am- stel. omdat het. ijs 5 c.M. dik was. De scheepvaart moet tegen zulke hande lingen beschermd worden en daarom is het noodig dat de groote vaarwate ren niet onder gemeentelijk beheer blijven. Spr. vraagt na of Ged. Sta ten alles in 't werk willen stellen, om aan dien toestand een einde te maken, en kan zich niet begrijpen, waarom tot dusverre nog geene wijzigingen zijn voorgesteld tot opheffing der tollen. Het lid van Ged. Staten. Wester- woudt, antwoordende, zeide dat deze zaak reeds vele pennen in beweging heeft gebracht; vervolgens zette Spr. de geschiedenis aan deze zaak ver bonden. uiteen, wees er op. dat het heemraadschap Amstel en Nieuwer- Amstel niet kunnen leven zonder mid delen die voor herstelling van wegen en vaarten noodig zijn. Tusschen Rijk en gemeente zijn reeds onder handelingen gevoerd. Ged. Staten van N.-H. hebben reeds met collega's uit Z.-H. getracht tot overeenstemming te komen en door het brengen van een geldelijk offer getracht tot reorganisa tie van het heemraadschap te gera ken. De laatste brief is met Zuid-Hol land over deze zaak gewisseld en Spr. hoopte dan ook dat ae zaak spoedig haar beslag zou krijgen. Ook de Mi nister en de Staten-Generaal moeten in deze hunne medewerking verlee- nen. Spr. gelooft zeker, dat wanneer de zaak haar beslag krijgt, de heer v. d. Wall Bake tevreden zal zijn wat betreft dè tolheffing. Hierna werd met een woord van dank aan den laat- sten spr. voor zijne inlichtingen, de zomer-vergadering gesloten. De tot standkoming van dit werk voorziet in eene groote behoefte. Op Maandag 22 Juli n - 's avonds 8 uur zal in de „Geleerde Man" te Bennebroek eene vergadering plaats hebben van het bestuur van de afd. HeemstedeBennebroek der Volks weerbaarheid: Onderwerp: Bespre king schietbaan." Zatidvoort. Aangekomen badgasten. L. Aal ine- Haarlem, Pension Zo merzorg. H. L. Dekker, Amsterdam, Kostver- lorenstraatweg 2, 10 pers. M. Coster, A'dam, idem, 7 pers. L. Dekker. A'dam, idem, 3 pers. Jongeh. Cohen, A'dam, Kerkstraat no. 32. Jongeh. de Koek van Leeuwen, Am sterdam, idem. Jongeh. Simonsz, Zaandam, idem, 2 pers. Jongeh. Wessem, Zaandam, idem. Jongejuffr. Stroinck, Enschede, id. Jongejuffr. Beltman, idem, idem. Jongeh. Petri, idem. idem. Jongejuffr, Petri, idem, idem. Jongejuffr. M. van der Steur, liatr- lem, idem. Jongeh. N. van Hasselt, Groningen, idem. Jongeh. Duinker. A'dam, id., 2 pers. Fam. Gerdes, A'dam, Kerkstraat, no. 17, 7 pers. Familie Ter Horst, Amsterdam, Hui ze Nelly, 4 pers. Amsterdam, idem, Bij kon. besl. is, met. ingang van 1 September aan J. C. Fischer, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks hoogere burger school te Middelburg. Bij kon. besluit is benoemd tot plaatsvervangend secretaris bij den pensioenraad voor burgerlijke ambte naren mr. N. G. van Taack Tra-Kra nen, commies-redacteur der gemeente secretarie te Delft. Na gehouden toelatings-examen zijn tot de le klasse der H. B. S. met 5- en 3-jar. cursus bevorderd Onvoorwaardelijk: P. Barendregt. W. J. la Bastide F. Bekaar, S. N. van den Berg. A. A. Bienfait. C. Blanks- voort, Catherine J. A. Boekwijt, E. H. Boissevain, C. Böhm, W. D. Cohen, J F. Cornelis, Adriana M. van der Crab J. C. Cramer, C. Croll. C. van Es, C. J. Collot d'Escury, Elizabeth van der Est, Cath,erina H. Fiedeldy. A. A. Th. Fortgens. W. C. Smidt van Gelder, Maria W. van Gemund. H. G. A. Götz, F. K. de Graaff, F. Grabijn, Anna M. Habermelil, NL j. Hengeveld Jr., ïi. B. Henskes J. M. Holtz. J. A. van Hul zen, Emma A. J. Jas, H. J. de Jui.ge, H. P. Jongman Ph. Kan, J. Keyser, W. F. Keyzer J. G. Koning, Marianne L. Konijn, G. C. Kornmann, F. Kremer H. F. Kuipc- K, C. Over de Linden, J. W. A. Rutgers van der Loeff, H. A. van Loghem, J. B. J. Lomans, W. A. M. Westerouen van Meeteren, J. M. Meertens, W. L. Melverda, I. J. O. v^n der Möhlen. P. Mul, G. I. Negrijo J. B. Pennings, E. F. Riesener. W. J. Saeys, N. C. Schrok, J. A. Schuur man. A. M. J. Sevenhuysen, Geertvui- da M. M. Snijders, R. Sporre, J. 'h H. van der Steur, C. M. A. Stoutjes- dijk, W .Stroband, W. Kaars Sype- ateyn, M. J. van Tliiel, H. W. van Tyen, H. J. Vermeulen, G. J. Verwij- nen. Anna W. van der Voort, C. A. M. Willemse. O. van der Wijck, en Voorwaardelijk: W. L. Bornwater, J. P. Goedhart, F. Paesi, J. H. Schür- mann, H. J. de Vries en L. Wegerif. Tot de 2e klasse Onvoorwaardelijk: B. J. B. Beccari en voorwaardelijk: B. L. Vries; Tot de 4e klasse: Onvoorwaardelijk: Elize van Vloten en L. M. Baale (voor enkele vakken), voorwaardelijk: H. H. van Geosel. Ter buitengewone terechtzitting der arr. Rechtbank alhier van 30 Juli a,s. zal behandeld worden de zaak tegen B. hoofd eener school te Oude Wete ring. wegens mishandeling met doo- delijken afloop van een schoolknaap aldaar. BrutaaL Dinsdagavond omstreeks 7 uur reed een zwaar beladen wagen met plan ken en balken in vliegende vaart dooi de Kleine Houtstraat. Bü de Ged. Ou degracht werd het span door een in specteur van politie aangehouden, en den voerman verboden in zulk een dolle vaart door te rijden. Toen daar aan geen ge voir werd gegeven, nam de inspecteur de leidsels en verbood het hem nogmaals, doch de voerman stoorde zich daaraan niet, legde de zweep op dc paarden, en in dolle vaart ging het verder. Tot bij de Kleine Houtbrug een rechercheur de paar den rreep en hen tot staan bracht, en tegen den voerman proces-verbaal op gemaakt werd. Gisterenavond: omstreeks 5 uur viel een 8jarig meisje, wonende aan den Heerensingel, al spelende van de nieu we brug aldaar, in het water. Een 12- Jarige jongen hadi het geluk door mid del van een roeibootje, het meisje, dat reeds zinkende was, op het droge te brengen. Familie Klare, 7 pers. J. E. Kuipers, Leeuwarden, Kerk straat 2, 5 pers. E. R. van Kempen, Baarn, Adm. van Kinsbergen, 10 pers. Th. Lorentz. Amsterdam, Villa Wil- helmina, 8 pers. Mevr. Redeker, Amsterdam, Villa Zomerzorg, 2 pers. Fam. J. Smits, Haarlem, Villa Fre- derika, 5 pers. Mevr. Heineke, Amsterdam, Pen sion Beau Séjour, 2 pers. Fam. Taapken, Amsterdam, Hotel Zeerust. 6 pers. Fam. SweijsTetterode, id. id., 4 p, Fam. Van de Stad, id. id., 4 pers. Fam. Bladergreen, id. id.. 4 pers. Fam. P. Vos, id. id., 7 pers. Dames Zuroloh, Warendorf, Hotel d'Orange. Mevr. Warnsinck, Amersfoort, Pen sion Beau Rivage, 3 pers. M. Ludeke, Berlijn, Hotel d'Orange. Joh. Broms. Amsterdam, Hotel I d'Orange. S. Wigersma, Leeuwarden, Hotel Kurhaus, 2 pers. Mevr. Lamberts, Aken. Hotel Kur haus. Dames Then Berg, Amsterdam, Ho tel Zeerust, 2 pers. Fam. Hart. Amsterdam, id. id., 5 p. Mej. Piepers, id. id. Mej. Meijer, id id. Oii8 nieuwe ministerie. De Residentiebode meldt nog onder voorbehoud dat bij de samenstelling van liet Kabinet de katholieken drie ministerieele zetels zullen bezetten, waarschijnlijk financiën, justitie en waterstaat, handel en nijverheid. Als aanstaand minister van financiën noemf. men alsdan in verband met deze combinatie mr. W. II. Jansen, chef van het Schiedamsche kassienshuis W. Jansen en Co. Handelsonderwijs. De internationale vereeniging tot bevordering van handelsonderwijs, ten vorigen jare te Parijs in beginsel opgericht ,is thans tot stand geko men. Te Zurich zijn een groot getal afgevaardigden uit verschillende lan den bijeengekomen, uit ons land mr. C. Pijnacker Hordijk, lid der Eerste Kamer en oud-gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië. Bij de Ned. Zuid-Afrikaansche Ver eeniging te Amsterdam is ingekomen francs 5185.52 van de administratie van het dagblad De Locomotief te Se- marang. zijnde het bedrag der ingeko men giften ten behoeve der loerenge- zinnen -weduwen die in behoeftige omstandigheden verkeeren. Dinsdagnamiddag werd alhier een dame door een fietsrijder aangereden, zoodanig, dat zij op den grond viel en haar arm brak. De wielrijder bleef on bekend. Het koninklijk echtpaar ontving de zer dagen alsnog als huwelijksge schenk van douairr. L. van Alphen te Brammen een antieke staande Hinde- looper klok. Dan maar wachten! „Issie"'' geeft als historisch in de N. A. CL: Loket groot spoorwegstation, 3e kl. Zomerdrukte. Sneltrein 8.14 staat op vertrek. Veel reizigers. Een boer met zijn heele familie dringt naar voren. Hij heeft gehoord van goedkoope reis gelegenheid. „Meneer, wa kos un buukske met I kilometers." Ambtenaar: „Ze zijn in den prijs van 15 en f 7.50." ,Kan 'k niet 'n goeiekooper krie- gen?" Ambtenaar in grappige bui: „Neen, nu niet, maar in 't najaar houden we opruiming." Boer, tot zijn vrouw en vier kinde ren, voor de reis netjes aangedaan, met luider stem: „Nou, dan wach ik moar tot 't noajoar, dan koop 'k 'n opruumingsbuukske." Gelach van het publiek. Boer tot najaar naar huis. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel* Yoor de langzame spijsverteringen. De grootste kwalen openbaren zich op geringe wijze en het is nauwelijks als bij voorbeeld, wij gewaarschuwd worden voor de slechte spijsvertering' door eenige ongemakken, eenige ga pingen na het eten, een weinig maag-, zuur en maagzwaarten voor de spijs vertering. Snel eenige PASTILLES jVICHY-ETAT om deze inconvenienten te genezen en het kwaad bij de ontkie ming te dooden. Waarom de PASTIL LES VICHY-ETAT? Omdat zij alleen het zout Vichy-Etat bezitten of natuur lijk zout (en zoo spijsverterend bevor derend) uittreksel van do beroemde bronnen van den Franschen staat: Célestins, Grande Grille en HópitaL Maai- om zeker te zijn omtrent hunne werkdadigheid wel zorg dragen te ei- schen: PASTILLES VICHY-ETAT ver- kocht in metalen verzegelde doozen. Zeldzame werkstaking- Het „Centrum" meldt: Er moet in de St. Augustinuskerk te Utrecht een geweldige werkstaking zijn uitgebroken onder demisdie naars. Hun pot was te klein om gezamenlijk een dag uit te gaan. zooals de gewoon te dat ieder jaar meebrengt, zoodat hun eisch was, dat de pastoor het ontbre kende zou aanvullen. Daar aan dezen eisch niet werd voldaan, staakten zij het werk! Hun weerstandskas moet goed voor zien zijn, zoodat de stakers het eenige maanden hopen te kunnen volhouden. Naar wij vernemen, zal de tusschen komst der Kamer van Arbeid worden ingeroepen, om aan deze strike een einde te maken. Wij verklaren hiermede openlijk, dat Odol alleen dan echt is, wanneer het verkocht wordt in onze patentflacons en wanneer 0}> de etiketten onze firma nDres- Heem8tede. Gisteren, Dinsdag, heeft de opname «laats gehad van de verbreeding en verdieping van de Glippervaart. Die vaart is thans breed 10 M. en diep 2.25 M. A P. en voor schepen met llinke diepgang bevaarbaar dener chemisch laboratorium nervi voluit gedrukt^is^ APg- Prijs per heele flacon f 1,- halve flacon 60 cent. Binnenland. Uit de Staatscourant. Bij Kon. Besl. is aan M. W. Klein, op zijn daartoe gedaan verzoek, eer vol ontslag verleend als kantonrechter, plaatsvervanger in het kanton Box meer .onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten, j Bij kon. besl. zijn benoemd tot ver tegenwoordigers der regeering op het 1 van 22—26 deze te Londen te houden congres over de tuberculose, dr. W. Nolen, hoogleeraar aan de rijks-uni versiteit te Leiden, en M. H. J. P. Tho massen, leeraar aan 's rijks veeartse- i nijschoel te Utrecht. Een. dankbetuiging. Maandag werd door eenige Afrika ners namens hunne landgenooten een adres van sympathie gebracht aan prof. dr. P. D. Chantepie de la Saus save. De hoogleeraar had voor den eere titel doctcr honoris causa, hem aange boden door de Universiteit te Glasgow bedankt, omdat het hem onmogelijk I was, in deze omstandigheden zulk een eereblijk uit Engelsche handen te ont vangen. Het adres was van den volgenden in houd: De ondergetekenden, burgers van onderscheidene districten in Kaapko- I lonie. uit hun l&ndi verdreven, omdat ze met woord en daad hebben geprote- I steerd tegen het onrecht, dat Engeland hunnen mede-Afrikaners aandeed in [dezen gruwelijken oorlog brengen door deze hunne diepgevoelde hulde aan den weled. hooggel. heef prof. dr. P. D. Chantepie de la Saussaye, hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de lioogeschool te Leiden, voor liet niet aanvaarden van den eeretitel doctor Honoris Causa door een der Engelsche universiteiten nl. die te Glasgow Z.Hoogedele aangeboden. Is het hun bij hunne ballingschap eene verkwikking om van de Neder landers zoo vriendelijk gastvrijheid te ontvangen, zij gevoelen zich vereerd j onder deze stamverwanten, mannen te vinden als zijn hooggeL, die op zulk een treffende wijze weten te protestee ren tegen handelingen, zoo geheel in strijd met het recht, zoo barbaarsch en onmeedoogend, als door Engelands legers worden bedreven. Te Beek, waar prof.Chantepie de la Saussaye thans vertoeft, werd de de- j putatie vriendelijk ontvangen. Na al daar koffie gedronken te hebben, wer den eenige Boerenvrienden te Nijme gen bezocht en verschillende oudheden bezichtigd. Daarna hield de deputatie zich nog eemigeuren te Arnhem op en vandaar ging het weer terug naar Amsterdam. Moordaanslag. Te Geldrop kreeg Maandag in een twist, waarbij van een revolver ge bruik werd gemaakt, een 23-jarig meis je, van Zeeland genaamd, een schot in de zijde. Do dader, een zekere Evers uit Woensel, is gearresteerd en voor loonig naar Heeze overgebracht. .Maandagnamiddag was de toestand van de verslagene hopeloos. De justitie te 's Hertogenbosch is reeds derwaarts vertrokken om een onderzoek in te stellen. Kon. bezoek aau Eemnes. Het Vorstelijk echtpaar bracht Djiisdagitainididiag met gevolg van uit Soeatüujk. een kort, aangekon digd bezoek aan Een wies. Kort vóór de grens dar gemeente staat 't kas teel G rueirevend, waarvan die trot- sche iinrijj&ani met een ecuiaboog prijkte. Hiieir wend door mevrouw baronesse Taets van Ameromgen aan H. M. een bouquet aangeboden. Aan d!e grens dier gemeente wacht te de burgemeester jhr. G. HoéII met den Raad het Koninklijk Paar op. De burgemeester hield de vol gen dB toes prank „Uwe Majesteit! Wij stellen het op hoogen prijs, dat het ons vier- gurnd is u een woord van wellkjom toe te roepen, bij gelegenheid! van UW. „"ï?1™ riitoer door Eammes mot Z. k. H. dten Prins dar Neder landen. Waar dbof de groote druk te van dien hooibouw geen gelegen heid heeft bestaan om aan die ge meente een meer feestelijk aan zien te geven, daar vertrouwen wij. dat Uwe Majesteit de-ze eenvoudige hulde als weJigemieend zu-lt w-i-Hien beschouwen. Het zij ons vergund Uw Koninkl. Hoogheid ook onze hulde te betuigen. De groote. be langstelling, die landbouw en vee teelt in Uw geboorteland uwerzijds mogen ondervindendoet ons ho pen, d'ait U ook met beJangste-liliing met Eernne® en zijn boeuetnbcvol- kiimg kennis zult maken. Van onzen kant geven- wij U die verzekering, dat wij ook op U overdragen de in nige liefde en de onwankelbare trouw, die ons aan: otnze dierbare Koningin verbonden houdt over tuigd als wij zijn. d'at het geluk on zer Kondnigin. Uw eigen geluk en d'ait van- Uw nieuw vaderland voor U één zijn, geworden. Uit naam van de ingezetenen van Eemmes roepen wij Uwe Majesteit en Uwe Kon. Hoogheid! een hartelijk en wei-gemeend welkom toe." Het Koninklijk Paar bediamikte vriendelijk voor deze woorden, waarna het 4-jarig zoontje van- den biiTgemeep-ter aan H. M. e-en fraai en ruiker aanbood. Nadat het Vorstelijk Echtpaar zich nog eenigen tijd met den bur gemeester en diiems echt^enoote hadden onderhouden, werd' de tocht voortgezet. Langs den dijk stonden de in woners geschaard voor hun wonin gen waaruit de vlaggen vroolijk wapperden, en groetten het Vorste lijk Echtpaar op har-tel iiike wijze. Y oor de H. K. Zusterschool ston den de kinderen opgesteld en bo den een fraaie bloemenhulde aan. waardoor H. M. vriendelijk dankte De toer eindi-sde bij d)e Gooische Meent, waar het Echtpaar uitstap te -er-- een kleine wandeling maakte. De terugtocht werd langs dienzelf den wieg aan-vaardi. waarbij nog- menrige gToet met die lande bi ke bevolking gewisseld we-rd. De hooibouw, die alle beschikbare handen- annexeert, was oorzaak dat geen versieringen waren aan gebracht. Toch had; die eenvoudige oranjegezinde bevolking een eigen aardige hulde bedachttijdens het bezoek beierden van die drie ve-r- schiiH:enicBe kerktorens vroolijk de klokken. Geschenk aan de Koningin. In het magazijn van den heer Mid delbeek te Utrecht is tentoongesteld het staand uurwerk hetwelk door Utrecbtsche vrouwen aangeboden is aan H. M. de Koningin bij gelegenheid van Hoogstderzelver huwelijk. De notenhouten kast, geornamen teerd in stijl Louis XIV, is bijzonder fraai van teekening en zonder overla^- ding rijk gebeeldhouwd. Het eigenlij ke uurwerk en de wijzerplaat is hier mede geheel in overeenstemming. Het is een kostbaar stuk werk, waarmede de heer Middelbeek alle eer inlegt. Een aanklacht De heer I. Franco Mendes, te Am sterdam, wiens naam, onlangs tegen zijn uitdrukkelijken wil werd geplaatst op een strooibiljet ter aanbeveling der candidaiuur-mr. F. A. van Hall, heeft dienaangaande een aanklacht inge- diend bij de justitie. Hij is reeds dooi den commissaris van politie mr. Van Raalte te Amsterdam gehoord en pro ces-verbaal is opgemaakt. Afgebrand. De boerenhuizinge, bewoond door G. Biima in de Friesche gemeente Opster- land is door den bliksem afgebrand. Het talrijk gezin dat le bed lag, is met moeite aan de vlammen ontkomen. De geheele inboedel is ook verbrand en bovendien 100 kippen, 1 vet kalf, 2 varkens en een groote hoeveelheid hooi. Huis en inboedel waren verze kerd. Het conhikt Volksdagblad. In een uitvoerig onderschrift recar pituleert de heer Scliwarz even het ge beurde bij de Kamercandidatuur, zoo als dit door hem was voorgesteld. (Men zie ook het Tweede Blad), ing het weer terug naar Amsterdam, i „Worden vraagt hij daarna De Afrikaanders waren verrukt over deze feiten door directie en commipsa- de schoone omstreken. rissen ontkend? In geenen deele. Zij _ii.1. .nnl- oio ioto Hnnflnn. schuldigs voor te stellen. Het dreigen met schorsing en ontslag door den heer Van Hall noemen zii het „vra gen van een woordij© ter aanbeveling", welke aanbeveling enkele commissa rissen, die „de zaak niet zoo ernstig opnamen," „nu niet zoo'n verschrik kelijk feit vonden." „Hier is zulk een diepgaand verschil in opvatting van moraliteit, eerlijkheid en verantwoordelijkheidsgevoel, dat wij niet nogmaals zullen beproeven, wat wij in de afgeloopen week her haalde maJen mondeling hebben ge daan commissarissen te overtuigen, dat aanbeveling van een man als mr. Van Hall. die alleen om persoonlijke redenen een candidatuur aanvaardde, ons zou hebben verlaagd tot geweten- looze broodschrijvers, die tegen beter weten in zouden hebben verdedigd, wat zij in hun hart afkeurden. Steeds hebben wij onze onafhankelijkheid te genover iedereen weten te bewaren, nooit hebben wij het blad gebruikt als voertuig voor persoonlijke diensten integendeel hebben wij altijd angstval lig er tegen gewaakt, dat in dit blad iets werd geschreven om den een of ander, om welke reden ook, een plei- zier te doen; en commissarissen had den dus moeten begrijpen, dat een verzoek ter aanbeveling van den heer Van Hall, waarvoor geen andere grond kon worden aangevoerd dan dat hij geld voor ons blad had gegeven, niet voor inwilliging vatbaar was. Dat zij het zoo verschrikkelijk niet von den, spijt ons voor hen, doch wij had den een dergelijke aanbeveling het immoreelst gevonden, waartoe een journalist die zichzelf respecteert, kan besluiten. Nog onschuldiger is de voorstelling van de strooibiljetrvuaestie. Na do weigering komt een verzoek om in de bladen een strooibiljet te leggen, waar op een paai- regels tot aanbeveling van de candidatuurVan Hall," zeggen de inzenders, die meenden, dat dit „bui ten de redactie om" ging. Verzwegen wordt, dat dit verzoek kwam van mr. Van Hall; verzwegen wordt dat boven dit strooibiljet met groote letter stond „Het Volksdagblad" en daaronder: „Onze candidaat is," enz. Niettegen staande directie en commissarissen wisten, dat mr. Van Hall niet de can didaat was van „Het Volksdagblad", laten zij achter onzen rutr een strooi biljet drukken om de kiezers in IV het tegendeel wijs te maken... want dat ging buiten de redactie om. Directie en commissarissen vinden dat alweer niet zoo „verschrikkelijk". Maar welk bedrog vinden zij dan eigenlijk wèl „verschrikkelijk."? Over de quaestie van het ontslag schrijft de keer Schwarz. „Ten slotte nog-een enkel woord over de breede inleiding tot het eigenlijke conflict, waarin directie en commissa- I rissen beproeven aan te toonen. dat de op 4 Juli ontvangen ontslagbrief niet in verband stond met de Kamer- candidatuur. Wij nemen gaarne aan, dat commissarissen niet geweten heb ben wat de eigenlijke drijfveer was van mr. Van Hall om op ons ontslag aan te dringen, doch een feit is het, dat zij zich niet genoeg rekenschap hebben gegeven van de deugdelijkheid i van het door hem daarvoor aange voerde motief. Anders zouden zij zich hebben moeten afvragen of er geen andere redenen waren voor den ach teruitgang van het blad dan „die aan houdende bestrijding van den een en verdediging van den ander". Zij weten toch zoo goed als wij, dat het vermin deren; van het abonnementental in het laatste jaar. in hoofdzaak te wijten is aan de concurrentie van andere bla/- den en voor een deel aan_ een andere omstandigheid, welke wij hier niet noemen zullen. Dat er ook abonné's zijn heengegaan, die niet op polemiek gesteld zijn. moge waarschijnlijk zijn, doch hun aantal is in elk geval zeer gering in vergelijking tot hen, die om andere redenen hebben bedankt, ter wijl het aantal dargenen, die juist ter- wille dier gewraakte artikeltjes ons blad bleven lezen, veel grooter is. Maar het feit dat mr. Van Hall ver langde dat de hoofdredacteur zou wor den ontslagen (de president-commissa ris bezigde tot tweemalen toe de uit drukking: „op last van mr. Van Hall", doch ook in den verzachten vorm is zijn wensch voor commissarissen een bevell was voor commissarissen vol doende. om zonder den beschuldigde te hooren, hem aan den dijk te zette, zich zelf diets makend, dat het door mr. van Hall aangevoerde motief wel juist zou zijn." Ook de tweede verslaggever van het blad', de heer J. C. Boers, hij het. ont staan van het conflict met verlof af- j wezi> gaat met de verdere redactie heen. trachtte hij er met een boete af te ko men, maar de rechtbank wilde daar van niet weten en veroordeelde hem tot 5 weken opsluiting. Gemengd Nieuws. Vree86lijke dood. Een meisje van 10 jaar te Saint- Martin-des-Palins, in Frankrijk (Au- vergne) moest een koe naar de weide brengen. Zij leidde het dier door mid del van een touw, dat zij voor het gemak met een lossen strik om haar arm had vastgemaakt. Toen de koe plotseling den kop omdraaide, om een vlieg te verjagen, werd het meisje om vergeworpen. Zij gaf een gil van schrik, waardoor de koe schrikte en op hol ginv het kind achter zich aan- sleepend. Na 250 meter werd de koe tot staan gebracht. Het meisje was toen reeds dood. Haar lijk was afzich telijk verminkt. Honden met hoeden. De hitte i9 te Genève in de laatste dagen zóó groot geweest, dat de eige naars van honden hun dieren hoeden opzetten met een natte spons er in. r e pest. A.s. Donderdag wordt het 10 dagen dat de pasagiers van de „Laos" in quarantaine zijn te Frioul en daar zich sedert geen enkel verdacht geval onder hen heeft voorgedaan, is het waarschijnlijk, dat de quarantaine dien dag zal eindigen. De vier Ara bische stokers, die aan pest gestorven zijn, zijn in ongebluschte kalk gelegd en begoten met zuren. Het heet, dat de overige Arabische stokers onmid dellijk naar hun land teruggezonden zullen worden. Er liggen nog 4 niet ernstig ziek. Wielrljden zonder lantaarn De rechtbank te Dessau veroordeel de een wielrijder, die onlangs des avonds zonder lantaarn rijdende te gen een anderen, eveneens zonder lan taarn rijdenden wielrijder was aange reden, zoodat de laatste aan de ge volgen stierf ,tot zes maanden gevan genisstraf wegens doodslag door on voorzichtigheid. Het hoogste gerechtshof heeft Za* terdag dit vonnis bekrachtigd. BUITENLAND, no stakers te Sevffla en de patroons i nebben een onderhoud gehad met (len kapitein-generaal der stad met het fesüg gevolg, dat de «ungate ge- eindigd beschouwd kan worden. Interessant bleek. Zekere Florence Burton, een 15-jarig meisje van Longtou, in net Engelsche graafschap Staffordshire, is dezer da gen gestorven, nadat zij in buitenspo rige mate citroenen en azijn met zout had gebruikt. Zij deed' dat niet om zich het leven te benemen... alleen maat om er interessant bleek uit te zien! Nu, dat doel heeft ze, helaas, maar al te zeer en voor goed bereikt. Een eigenaardige verkoop. Een zeldzaam voorkomend geval bij publiekenverkoop had te Oud Beier land plaats. Aldaar kwam onlangs kinderloos te overlijden de heer J. N. °en zeer vermogend ingezetene. In zijn testament kwam voor dat zijnt vrouw met wie hij buiten gemeenschap van goederen gehuwrd was, 6 maan den na zijn dood gratis in het huif I mocht blijven wonen. Behalve een kleine grootboek rente voor de weduwe waren zijne broeders en zusters eenige erfgenamen. Inmiddels werd de pu blieke verkoop van het huis aangekon digd. Een groot publiek was aanwezig en toen de verkoppconditiën door den notaris waren voorgelezen, trad een persoon naar voren, en zeide: „Ik bied voor de weduwe f 1500." Niettegen staande het bod) bespottelijk laag was, was niemand te bewegen een hooger bod te doen. De afslager bood nu na mens do familie f 1600, doch ook toen bleef het publiek zwijgen. Toen nu bleek dat het huis niet te verkoopen was, werd namens de familie bekend gemaakt dat de verkoop geen voort gang zal hebben. Het zwaarste kind ter wereld: is waarschijnlijk het 3 1/2- jarig zoontje van een kleermaker te Newark, in den Amerikaanschen staat New Jersey. Het „wicht" weegt 155 pond en verheugt zich in een uitste kende gezondheid- Zijn zusje van 21 maanden weegt ruim 90 pond. Letteren en Kunst. Prol ar. Jan Brink is, naar men Fx-un ens Ned. Toonkunstenaars- ve~ugVan de Sca.tdidn.en^jn eeslaogdl voor piano (L. O.), de dames J. E. Unger te 's Gravenhage en M. Meijnen, te Groningen. Koorgezang: de dames A. H. m Sèt, te 's-Gravenhage, en W. J Struick, te Utrecht. Rechtszaken. rissen ouiKcu. J I pogen alleen de taak als iets doodon- Hoekeloos fietsen. De rech'hank te Darmstadt heelt een roekeloozen wielrijder gevoelig ge straft Ofschoon pas een beginner reed hij in een dorpje, waar kermis was, door de menigte en deed O. a. een ou- de vrouw tuimelen die haar arm brak. Op den koop toe schold hij haar nog. i De eerste rechter legde hem 10 weken gevangenisstraf op. In hooger beroep Noodlottige ontploffing. Door een buskruitontploffing is tft Siegen, in Duitschland, een huis. dat door drie gezinnen bewoond werd, in de lucht gevlogen. Vier personen wer den gedood, drie zwaar gekwetst. Treurig ongeluk. Bij het afschieten van een kanonne tje bij de viering van den nationalen feestdag te Essones (Frankrijk) zijn twee personen: een 41jarige man en een 4-jarig meisje gedood. Aanstaande verdwijning van Venetië. Geleerde menschen zijn tot de we tenschap gekomen, dat het niveau van de Adriatische Zee sedert verscheidene eeuwen hooger wordt, zoodat op een- goeden dag de geheele stad Venetië in haar golven zou kunnen verdwij nen. De st.ee.nen trap achter het paleis der Doges die vroeger diende tot aan legplaats van gondels, ligt nu onder water. Verscheidene eilandjes in de lagunen van Venetië zijn geheel ver dwenen. Venetië zakt hoe langer hoe dieper in de modder. De prijzen der rails. De stalen rails-trust in Amerika heeft den prijs der rails voor het volgend jaar vastgesteld op 28 dollars per ton.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2