NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Prinses Fékia 19e Jaargang Vrijdag 19 Juli 1901. No. 5537 HAABLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN Voor Hwrlem per 3 maanden1.20 Ti** Van 1-5 "'e6'8 50 Cta-'- !edere reScl meer 10 CtB' Buiion het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gerestigd is (kom der gemeente), de PGJ8 der Adrertentiën Tan 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1-30 Groote letters naar plaaternimte. Bg Abonnement aanzienlek rabat. Franco door het geheele Bpk, per 3 maanden1.65 Reclames 30 Cent per regeL Afzonderlijke 0.0'2X Bureaux: Gebouw Het Spasme, Kampereingel 70, rlak b(j de Tnrfmarkt GeïUustreerd Zondagsblad, roor Haarlem, per 3 maanden0.37K Telefoonnnmmer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 1»». M de omstreken en franco per post0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Coorantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing ran AdTertenti j, en Reclames betreffende Handel, Nqrerheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONE§j Succ., Parijs 31*** Faubourg Montmaxtre. Haarlem's Dagblad Tan 19 Juli bevat o.a.: Bemoedigende berichten wt Transvaal, Engelsche laagheden in den doofpot gestopt, Waarom Ro sebery zich van de Engelsche libe ralen heeft afgescheiden, De toe stand te Peking, Nabetrachting yan den Gemeenteraad. NABETRACHTING vaii den GEMEENTERAAD. Uit Hilversum ontving de Voorzitter ;an den Gemeenteraad een allereigen- aardigst telegram van den heer Th. G. Schürmann. Deze, wegens gezond, heidaredenen naar het buitenland ver trekkende, nam daarin afscheid van zijne éollega's Raadsleden, maar maakte daarbij een uitzondering voor ,,de socialisten". Was het wonder, dat er in de vergadering gelach opging? Dergelijke uitsluiting toch mist allen grond. Waar een heengaand Raads lid afscheid neemt, daar doet hij dit van het College in zijn geheel, niet vragende tot welke politieke partij zijn collega's behooren. Het wonder lijke telegram kan dan ook alleen worden verklaard door een ontstem ming, waarlijk niet onverklaarbaar bij iemand, die dagenlang in de couran ten is aangevallen en ten slotte bij de herstemming in d© minderheid ge bleven is. Overigens kan ik niet zeggen, dat ,cle socialisten" in den Raad een breed standpunt hebben ingenomen, waar zij de ontvangst van de Ned. Maats, ter bevordering van Nijverheid bespraken. Van den heer Modoo had ik iets be ters verwacht, dan de schampere op merking, dat hier groote fabrikanten werden ontvangen. Waarom geschiedt deze plechtige ontvangst ten Stadhui- ze? Uit traditie. De Maats, van Nijver heid is in Haarlem opgericht, ze is dus om zoo te zeggen een Haarlem- sche instelling. Is het nu niet wat het hooge woord moet er dan maar uit, wat kinderachtig, om aan zoo'n gebruik te gaan tornen, alleen omdat het hier een vereeniging van fabri kanten geldt? Niet minder verbaasde mij de oppo sitie van den heer Hofland. Deze heeft namelijk zelf de feestelijke ontvangst meegemaakt. Indien hij er zooveel be zwaar tegen had, zou hij m. i. correc ter hebben gedaan door weg te blij ven. Nu hij door zijn tegenwoordig heid aan de receptie luister hielp bij zetten, heeft hij, dunkt mij. het recht om daartegen in, verzet te komen ver beurd. Och, mijne heieren van den Gemeen teraad, laat ons toch niet vallen op zulke kleinigheden. Er zijn wel beter dingen te doen in 't belang van Haar lem, dan daarover te vallen. Zoo werd er ook bijvoorbeeld zwaar beweerd over het muilkorven van honden, die onder een wagen loopen. Maar weet men dan niet. dat een der gelijke hond in den regel veel nijdi- ger is. dan een losloopende Wanneer men verneemt van honden, die mensch of kind hebben gebeten, dan is dat veelal gebeiurd door een hpnd voor of onder een kar gespannen. Blijk baar weTkt deze aanspanning op het humeur van de dieren. En nu kan men, schermende met theoretische zachtaardigheidsbegrippen, wel jam meren over muilkorven, de mensch heeft toch het recht praktisch te wezen en te vragen: op welke wijze loop ik liet minste gevaar?" Dat doel bereikt hij door het voorschrijven van een muilkorf, zoo goed mogelijk ingericht. De heer Modoo zegt nu wel, dat de honden daar allesbehalve heet op zijn. Ik wil het wel gelooven, maar dat is de vraag niet. Het komt er maar op aan, of de mensch voor gevaar gevrij waard blijft. Hij van zijn kant moet ook voortdurend dingen ondergaan, waar hij niet „heet" op is, zooals het betalen van allerlei belastingen, het voldoen aan allerlei omslachtige for maliteiten. Van dat laatste zouden de fabrikanten, tegen wie de heer Modoo te velde trok, een boekje kunnen open doen. Ik ben lid van de Vereeniging tegen het mishandelen van Dieren en draag den dieren een even goed hart toe als de heer Modoo, maar men moet niets overdrijven. Wanneer de heer Modoo spreekt van „enkele honden diie bijten'' vind ik het veel verstandiger alle hon den onder de kar te muilbanden. Ze mogen het niet plezierig vinden, zóó onaangenaam als teerhartig© men- schen het noemen, is zoo'n muilkorf ook niet. Ziedaar ongeveer het belangrijkste wat er in den Raad behandeld werd. Het was te zien, dat we in de vacantie zijn. 't Wordt komkommertijd. Een gewichtig punt, nl. het bouwen van een pestbarak voor f 19.500, werd op verzoek van dein heer Van den Berg uitgesteld. Aan het einde van de ver gadering ontspon zich een wantrou wend debat over de voordracht voor ■Directrice van de Meisjesschool. Wantrouwend, omdat men den heer Nieuwenhuijzen Kruseman noodzaak te een uitvoerige uitlegging te geven van de redenen, waarom hij zijn voor dracht zóó had ingericht en niet an ders. Ik kan mij volkomen begrijpen, dat de heer Kruseman den wensch uitsprak, dat hij niet telkens dergelijke uitvoerige verklaringen zou hebben te geven. Nog eene opmerking aan het adres van den heer Hofland. Hij meende, dat een van de sollicitanten niet op de voordracht was geplaatst wegens hare vooruitstrevende politieke gevoelens. De wethouder ontkende ddt. Ik vraag: zou het zoo onverklaarbaar zijn, wan neer dit werkelijk gewogen had? Vele ouders van leerlingen die dure scho len bezoeken, zijn op vooruitstrevend- politieke onderwijzers of onderwijze ressen allerminst gesteld. Dit is hun recht, evengoed als het 't recht van den heer Hofland is om er wel op ge steld te wezen. Maar de Raad (en B. en W.) moe ten zich wel tweemaal bedenken, vóór ze. door een ondoordachte, keus van onderwijzend personeel, vele ouders afkeerig maken van de Haarlemsche scholen en derhalve... van Haarlem. Politiek Overzicht. Uiit Transvaal komeni weer be moedigende berichten voor die Boe ren. Dezen zijn in den laatstera tijd zeer roerig geweest in den onmid- d'ellijken omtrek van Johannes burg. Vrijdag vertoonden zij zich weer te Rood'epoort, maar ziende dat de voorposten op hun hoede waren, verdwenen zij. Generaal Allenby is ten noord westen van Krugersdorp bezig. Merkwaardig is het, dat dit be richt zoo laat komt. Het is geda teerd' 13 Juli en dus liefst 5 dagen oud. Men zou hier dus de gevolg trekking moeten maken, dat de censor aan 't werk is geweest en dat het telegram niet' heelshuidis in Europa gekomen is. Of er voor d)e Enigelsche® minder aangename ge beurtenissen hebben plaats egre- pen? Wie zal 't zeggen; wellicht hooren we spoedig meer. Dat de toestand trouwens niiet al te rooskleurig voor Albion is, blijkt wel uit het feit dat Dinsdag alle be schikbare manschappen van de Du blin Fuseliers eni het Leimster re giment. te Dover, bevel hebben ge kregen zich gereed te maken om den 23601 naar Zuid-Afrtika te ver trekken. Ook schijnt men1 daar veel paar den noodig te hebben, tenminste volgens telegrammen uit New Or leans zijn de Monarch en die Michi gan met 2300 stuks van daar naar Kaapstad scheep gegaan; omtrent 6000 zulLen bannen eenage darren verzonden ziini, en binnen veertien dagen 10.000. Zou heft nieuwe veldtochtsplan toch iets waar zijn niettegenstaan de de verklaring van Brodrick in het parlement Dezelfde minister liet zich inius- schien weder van een lieetlijkem kant kennen. In het Lagerhuis heeft die heer Labouchère een vraag gedaan over Engelsche laagheden: die zouden bedreven ziin bij Vlakfontein. Hij vroeg of de m ini ster van oorlog wist d'at sergeant Fisher, van de 69e compagnie (Sussex) heeft me degedeeld dat hij. aanrezien zijn paard onder hem doodgeschoten was. achter een hoop siteenen vluchtte, toen er een Boer naar hem toekwam die hem toeriep, zijn handen op te stekendat hij direct zijn geweer op de steenen legde, waarop d)e Boer naderde en hem om ziin pafcronengordel met ammunitie vroeg .en dat hij toen den Boer met een revolver doodschoot. Labouchère vroeg of de minister die- ze zaak ter kennis van Lord Kitche ner zou brengen, om den sergeant te laten straffen indien deze gehan deld heeft zooals hij voorgeeft. Brodrick Ik weet niets van deze mede deeling af en ben niet voor nemens. mij met die zaak in te la ten tenziji ze door verdere getuige nissen wordt bevestigd. Labouchère De man schreef den brief zelf. Wat voor getuigenis ver langt de minister verder Brodrick Als ik niet de eeni of andere officieele bevestiging heb, kan ik geen gevolg geven aan de zaak. Mc. Neill wilde weten of die man niet, volgens zijn eigen getuigenis, schuldig was aan schandelijken moord? Maar de voorzitter riep hem tot de ordle. Deze geschiedenis moet dus maar weer in den doofpot gestopt worden omdat het feit niet officieel is be vestigd, niettegenstaande! de ser geant zelf bekend heeft die gruwel daad bedreven te hebben.. Inden daad' een mooi voorbeeld van de gewetenloosheid der Britsche re geering. Lord Rosebery, de bekende En gelsche staatsman', heeft zich van die liberale partij afgescheiden. Op eene uitnioodiging door de liberale club der City om zijne meening over den toestand te uiten, heeft hij een brief geschreven, welks in houd! vrijwel neerkomt op het ma nifest waarin hij zich geheel van de liberalen losmaakt, en het poli tieke Leven vaarwel zegt, daar hij de liberale partij als voorgoed uit elkaar gescheurd beschouwt, om dat de beginselen der onderdeelen van die partij gebleken zijn, niet alleen over den Boerenoorlog maar ook over groote aangelegenheden van het Rijk. van elkaar af te wij ken zondlea' dat er kans is ze weer tot elkaar te brengen. De vergade ring in de Reformclub is niet in staat dergelijke verdeeldheden op te heffen. Rosebery ziet de toe komst van Engeland's nolitiek don ker in een zwakke regeering heeft tegenover zich een nog zwakkere oppositie. De openbare mieeniing begint besef te krijgen van de cri sis. waarvan d)e gevolgen voor de toekomst zeer ernstig zullen zijn. Doch Rosebery verklaart zich ndet in staat een uitweg te vinden, zoo lang een gedeelte der liberale par tij onbekwaam is de overwinning te behalen op een ander gedeelte dier zelfde nartij". Over het' algemeen is die oers nogal verlegen met Rosebery's ma nifest, dat de ..Times" geheimzin nig noemt, omdat het niet ophel dert waarom Rosebery zich voor goed' terugtrekt. Het blad' vraagt waaropi Rosebery zoo ontmoedigd heengaat, in plaats partij te kiezen voor de liberale groep van de im perialistische partij, die volgens hem gelijk heeft. Inderdaad is er veel duisters in de verklaring van Rosebery, te meer daar hij nu een prachtige kans had om zich ais leider op te werpen, of zou de man srenoeg heb ben van de politiek Voor een zoo door-en-door staatsman als hij. is dat niet wel aan tie niemen. Een nadere verklaring van Lord Rose bery zal dan ook zeker welkom zijn. Buitenlandsch Nieuws. Eene redevoering van Cham berlain. Bij de derde lezing van de finan- cieele wet in het Britsche parle ment. sprak Chambertain over de toekomst van Transvaal en Oranje rivier. Hij zei de, dat als de Boeren eenmaal erkend hadden diat hun verzet geheel gebroken was, en zij tot vredelievende bedrijven terug gekeerd waren, er niet de gering ste- vrees zou bestaan voor een stem ming der bevolking, die het op de been houden van een groote krijgs macht zou eischien. Er was nog een ontzaglijke hoeveelheid goud in Transvaal, maar die werd niet be werkt. Een groot deel van dat goud zit in erts van laag gehalte, inaar indien wij slechts het middel kun nen vinden om d'e bewerking van dat arts winstgevend te maken., zal dei mijnbouw zj.ch op ongekende wijze ontwikkelen, Hoe mein tien slotte ook moge deuken over oint eigeninig van de Nediertaindsch- Zuid-Afrikaansche Spoorweg Maat schappij, men heeft daarmede toch een zaak van groote waarde in han den, Dei regeering gelooft dat het land zich in de toekomst buitenge woon goed zal ontwikkelen. Erg optimistisch is Joe toch. Jammer maar dat de Boeren het lang niet met hem eens zullen zijn en dat voorloopig van een ..gebro ken" verzet nog geen sprake is. Een standvastig man. Naar aanleiding van de vredes onderhandelingen in den laatsten tij di, had de Britsche overheid zich ook gewend tot Andrew Murray, uit Wellington, in die Kaapkolonie. Andrew Murray is een der in vloedrijkste mannen onder de Kaap- scbe Boeren, voorat door zijn streng godsdienstig leven. Hij staat be kend als Engelsch Afrikaner en als voorstander van Engelaind's in vloed, doch toen hem gevraagd wend. als vredesonderhandelaar op te treden1, weigerde hij. indien hij niet ken onderhandelen met onaf hankelijkheid en amnestie tot grondslag. Dat heeft den ouden man. die echter standvastig bleef, veel moeite en gevaar heroïek end zelfs dreigden1 de Engelschen, ham als verrader dood' te schieten. Belgie en de Congostaat. In de Belgische Kamer zeide de minister van staat Beernaetrt, bij de beraadslaging ever de Congo- wetlk ben van den eersten dag af overtuigd geweest d'at de bewe* ging die do volkeren tot kolom see- ren drijft, niet tegen tie houden is maar zij legt ernstige plichten op. Toen ik het voorstel tot inlijving deed, diacht ik dat een ervaring van tien- jaren voldbendla was, en meende ik niet tegen den wil van den Congostaat of van de Belgische regeering te handeden. Daar mijn voorstel ingetrokken is, zal ik vóór het wetsontwerp der regeering stemmen hot bevredigt mij wel niet. maar er is geen beter. Het eeuige artikel van het wets»» ontwerp is aangonoonen met 71 te gen 31 stemmen en 6 onthoudin gen. Voor ee ngoed overzicht geven wij dit artikel hier -nog eens weer. Hot luidt als volgt „Daar België de bevoegdheid wil behouden die hot heeft ontvan gen van den Konmg-souverein, om don onafhankelijkon Congostaat te annexeeereu'. ziet het voor 't oogen- blik af van een terugbetaling der aam d'iem Staat tot uitvoering der conventie van 3 Juli 1890 geleende bedragen. Do financieel© verlich ting van den Congostaat voortvloei end! uit do voormeld© leeningen zal eerst dan' weer van kracht wor den, als België zou afzien van zijn bevoegdheid tot annexatie van den Congostaat." De nieuwe legaties te Peking. Volgens een correspondent der „Kölnische Ztg." hebben de gezan ten d'er mogendheden te Peking al lerlei bezwaren te overwinnen ge had, vooidat mem het met de Chi- meezon eens geworden.1 was over den bouw van de nieuwe legatiëm, in een wijk waar ze, bij een herha ling der onlusten van verleden jaar, gemakkelijk verdedigd zouden kunnen worden. De Chineezan ver langden eerst, dlat de jamens en tempels die thans dn die wijk staan, en afgebroken moeten worden, op kosten der vreemdelingen aiders werden1 herbouwdvervolgens eischten zij dat niet de Chinieosche schatkist, maar de mogendheden, de kosten zouden- dragen van ont eigening der particuliere woningen. Men begriirxt echter dat de mo gendheden. die gekomen zijn om te roovan. er geen geld bij wilden leggen en zoo zullen d'e langstaarten zelf moeten betalen. De commissie die deze zaak moest in orde brengen, bestond uit de geizanten van Oosten rijk-H onga- rije. Frankrijk en Italië. De Chineezen mogen, gelijk men weet. voortaan in een kring, om de legaitiegebouwen heengetrok ken., niet wonen. Do toestand te Peking. De „Times" heeft van zijn cor- resi>ond'e«t te Peking een somber gekleurd telegram ontvangen over den toestand daar. Volgens hem Feuilleton. Naar het Engelsch VAN MAX PEMBERTON 36) De vrije vrouw spreekt, ging zij voort, de gevangene mag niet spreken. Maar zij wil zich herin neren zij moet zich herinneren totdat het leven haar verlaat. Och! mijn liefste I denkt in Engeland soms aan de eene die u lief heeft denk aan haar, maar vergeet haar naam, om uwentwil zij God met haar tot- aan het einde. Zij zonk bevende in zijm armen en verborg haar gelaat voor hem. En in dat ooyenblik verdwenen die laatste karaktertrekken van haar kindsheid en zij word die vrouw. Ten tien ure .in dien avond kwam een ruiter van het paleis op het hotel Londnes aan. mat een drin gende boodschap van den gouver neur dier stad1. De generaal i9 teruggekomen, zei hij, en verlangt zijn Excel lentie den Engelschman dadelijk te spreken. HOOFDSTUK XXXI. Leven of dood. Een koets met drie paarden wachtte aan de deur van het ho tel, en zij die Fékla Dolgorouki bij naam kenden, zochten, iets te doen te hebben in de gangen die Dane pass eer etn moest. Maar de nieuws gierigen konden het vastberaden gelaat van den Engelschman me' zien. Een groote met bont gevoer de jas en een bonten muts die tot op zijn oogen was getrokken., ga ven iets geheimzinnigs aan zijn fi guur. Hi j liep snel met opgetrokken schouders, ais iemand die een vast besluit genomen heeft., dat gehand haafd moest worden. Hij gaat naar den ~enieraal, zei men, en werd er bijgevoegd Hij zal zijn portuur vinden. Dane deed alsof hij dat niet hoorde, alsof hij niet wist dat nieuwsgierigen wachtten om hem te zien. Het geweld van hartstocht en leed maakte de minuten tot uren op den rit van het hotel tot aan het Daleis. Vaag begreep hij d'at dit het laatste beroep, dit het beslissende tribunaal was. Toen die koets aan het paleis stil hield, stonden de schildwachten verbaasd over zooveel onstuimig heid1 en haast. Hij moest bij den gouverneur komen, maar niet zoo op het oogenblik. Doch hii wilde niets weten van formaliteiten en uitstel. Er waren verscheidene soldaten in den omtrek van het gouverne mentsgebouw en in de gangen die hij door moest om in het kabinet van generaal Zenovieff den com mandant der stad, te komen. Een secretaris ontving hem, en beloof de hem een spoedige audiëntie. De generaal was nog maar kort van Poti teruggekomen, zei hij. en was nog aan zijm diner, maar zijn ver langen tot een onderhoud was niet minder groot. Hij had het bericht van den kapitein der politie reeds ontvangen en verlangde zeer aan een zoo belachelijke scheidsrechter lijke beslissing een eindie te maken. De man heeft zijn macht over schreden. Lord Dame, wij zijn hier om' u voor verdere onaangenaam heden te vrijwaren. Dane d'ankte hem en wachtte met nieuw geduld. Hij begreep dat vertoon van gevoeligheid' of beklag hier niets zouden helpen, duizend miiten buiten de beschaving en het gehoor der natie. Was Fékla te redden, dan moet hij het verstand dat God hem gegeven had, onder bedwang houden, moest zich her haaldelijk te binnen brengen dat een enkel dwaas woord een onher- roepelijken misslag zou zijn. Voor haar leven gaf hij zich moeite; een ernstig man met liefde en medelij den in zijn hart. en met al zijn moed als man verlangde hij naar de ontmoeting, 't Zou een strijd zijn van wil tegen wil, en hij bad God dat de zijne niet die zwakste mocht zijn. Er ging nog een kwartier voor bij eer de generaal verscheen. Hij was een zeer klein man, bijna ge heel kaal buiten eenige vlokken stijfrood haar boven de ooren en den nek. Hij was gekleed in de kleine 'uniform vair officier d'er Garde, en hoewel dit niets toedeed aan zijn wonderlijk gebrek aan waardigheid was er niettemin een trek om mond en kin van vastbe radenheid sprekende, die een zeke re flinkheid van karakter te ken nen gaf, noch eremeen noch ver achtelijk. Dane zei in zichzelve. dat zulk een. man niet gemakkelijk te overtuigen zou zijn. Hij nam een vast besluit en duizenden zouden het niet omstooien. Ook de beleefde toon in de be groeting kon niet misverstaan wor den. Het was de begroeting van de tegenpartij de beleefdheid van een die zou zeggen „ja" als gij hem verzocht ..neen" te zeveren. Lord Dane, sprak hii over luid. terwijl hij een kleine hand uitstak, en die van den ander slechts vluchtig aangreep. ik ben zeer verheugd u te ontmoeten, zelfs onder zulke belachelijke om standigheden. Ik heb nog nooit zoo iets wonderlijks gehoord zoo lang ik in den Kaukasus ben. Een schildwacht in de gang van een hotel, dat is als een historie van Griboyedov. Ik bid u. vertel mij het voorgevallene, opdat ik weet wiens rug moet lijdten. Een schild wacht aan uw deur; ik ben ver stomd. Zeer onncodig ook generaal wel het meest een vermakelijk uur tje voor de nieuwsgierigen. Men vertelde mij dat .gij morgein terug zoudt komen en ik ging dinee- ren. Morgen, zei ik dat zal mij introduceeren bij iemand dien ik wenschte te leeren kennen van het oogenblik af dat Mr. Mnravieff mii naar den Kaukasus zond. Een bur ger zal altijd zijn idealen vinden onder hen die geëerd worden om dat zij geen burger zijn. En de naam van generaal Zenovieff Hij boog. nam den stoel die hem aangeboden was. zette zich aan de kleine tafel tegenover den man die hem kon geven leven of dood voor die vrouw die hij had achtergelaten. Een bediende bood koffie en si garetten aan en vertrok zonder c-enig gerucht to maken. De gene raal ging ook zitten, en sprak ver der. Dus de minister zond u naar eten Kaukasus, Lord Dane dat wekt opeens mijn belangstelling. Ik bid u, licht mii wat verder in. Zonder twijfel hebt gij eenige aan beveling van hem. Mijn nas is van den gouver neur van Moskou. Mr. Muravieff besloot dat generaal Prezhner mij-

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1