NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. I9e Jaargang Maandag 22 Juli 1901. No. 5539 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN Voor Haarlem per 3 maanden1.20 iflJSËafcrr, rfair "Van 1—5 regels 50 Cte.iedere regel meer 10 Cta. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), i» de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheele Bijk, per 3 maanden1.65 Reclames 30 Cent per regel. Afzonderlijke nummers0.02K Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37>£ Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 1»». n de omstreken en franco per post0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan hek Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité EtrangèrQ O. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESa Snee., Parijs Faubourg Montmoztre. Dit nummer bestaat uit aclit bladzijden. Haarlem's Dagblad van 22 Juli bevat o.a. Een speech vau Sir Edward Grey, Sportpraatje, De luidspre kende telephoou, Levende kaarten, Eau de Cologne en hare geschie denis, 14e Alg. Vergadering van den Hond van oud-onderofficieren Bovendien behoort bij dit nummer onzer courant als gratis-bijvoegsel no. 46 van ,,De Zaterdagavond," letter kundig weekblad voor Jong en Oud, bevattende. Onze afdeeling van den Volksbond (met portretten van mr. A. A. van der Mersch, A. C. de Koek en W. D. Nolting; Een Haarlemsch kiezer na de verkiezingen (plaat van J. F. Nu yens), Haarlemmer Halletjes, De nieuwe gemeenteraadsleden, (met hun ne portretten), Feuilleton: De laatste avond, Ook een ..Weerspannige ge temd" De avönturen van oom Tip, Een uitvinder. De twee scholieren van Westminster, benevens de gewone ru brieken, afbeeldingen, Schaakrubriek en Prijsraadsel. Politiek Overzicht. Sir Edward Grey, vroeger met lord Rosebery koek en eii, heeft zich genoodzaakt gezien nu tegen lordl Rosebery w'eer een speech af te steken. En hij heeft diaarmee veel succes gehad!. Het kostte hem veel met bard) Rosebery te moeten breken,. Maar hij, d'ie verleden week, samen met Asqu'ilh en met hun tg^enstandlers in de liberale partij aan de andere zijde, heeft uitgemaakt dat de libe ralen1 best één konden blijven, al verschilden zij op het punt v,an den oorlog, kon natuurlijk niet an ders doen dan lord Rosebery, die wil dat de liberalen1 het eens zul len zijn over het imperialismie en die hun anders alle kracht als po litieke partij ontzegt, afvallen. Hij verklaarde dan ook diat naai" zijn meening de liberalen staan aan het begin van nieuwe dingien, een nieuw leven, nieuwe r^ingen. Als d'e partij het daarvoor op het eene bekende punt eens moet zijn, dan moest lord' Rosebery naar voren, komen om dat te helpen bereiken. Hij wil niiet vrijwillig meer terug treden in het politiek leveni. maar iets als een politieke conscriptie be staat er nu eenmaal niet. De aam drift om deel te nemen aan de po litiek moet van binnen komen, uit het gevoel dat men noodig is voor zijn partij en zijn land. (Du9, load Rosebery behoeft niet te verwach ten. dat d'e liberalen hem zullen ko men smeeken weer aan hun, hoofd te komen staan.) En daarna kwam sir Edwardi Grey op de taak van die liberale partij,, die moet trachten bevrijd te worden van het wantrouwen dat het. land in haar heeft, wanneer de quaesti© is van bui tenia neteche za ken,. d'ie de menschen moet over tuigen dat zij volstrekt geen anti pathie heeft te een het Briteche Rijk. dat Imperialisme iets anders is dan Jingoism©, dat zi; wat goeds weet en wil in de binnenlandsche politiek. Maar intusschen heeft Sir Ed ward' niet veel anders verkondigd, dan imperialisme van het zuiver ste soort. Hij geloofde dat de oorlog op menscholijker en meer beschaafd© manier -was—gevoerd dan vroegere oorlogen. Hij tegdie zich neer bij de mieening der militaire autoritei ten dat vluchtelingenkampen noo dig waren, maar wilde doen wat mo-gelijk is om het leven in dtie kampen dragelijk te maken. Als er fouten begaan. waren, zooals in zake den Engelschem hospitaal- dienst. dan moesten ze gesignaleerd worden, maar dat, was seen reden om te zeggen, dat de geheele oorlog niet behoorlijk gevoerd is. Na den oorlog wil sir Edward de Boeren op die meest liberale manier behan delen', zonder nu reeds amnestie te beloven aan de Kaapkolonisten, die zijn opgestaan tegen het Engel- sch'e gezag. Na den oorlog kunnen hun straffen misschien verminderd worden,'. Dan eerst kan beslist wor den wanneer Transvaal en de Oran je-kolonie zelfbestuur zullen krij gen. maar dat zij dit spoedig moe ten hebben wordt reeds dkiid'elijk wanneer men let op het aantal En- gelsche onderdanen, dat nu naar Transvaal terugkeert. Onafhanke lijkheid kunnen de Boeren niet kriigen. want de Engelschem zou den wanneer zij in een onafhanke- lijken Boerenstaat terugkeerden, daar niet rechtvaardig behandeld' worden. Correspondenten te Pretoria en Harrismiith zenden nog wat voor nieuws zij te weten kunnen1 ko men. over de overrompeling der Vrijstaatsche regee-ring te Reitz. De ambtenaren werden ia Mm slaap overvallen. Stieyn zelf lag te bed toe© de kreet weerklank De Engelschen komen I Hij stond op, liep blootsvoets en; in zijn nacht hemd' naar buiten en zag daar de burgers in verwarring been en weer loopen, om naar hun paarden it/e zoeken.Hij had niog juist dien tijd, zich een paard meester te ma ken. en zooals hij was weg te ga- loppeerem, langs een weinig be zocht en onbewaakt voetpad. Een soldaat zoo» meldt een, beriicbtge- ver legde op minder dan, bon>- derd' pas afstand's op den vluch tendlen President aan. maar het schot ketste. Wij zouden willen vragen waarom de Engelschem, die toch wel niet zonder paarden, ge weest zull'en zijn,, den' vluchtendien. President dan niet achterna heb ben gezet? Buitenlandsch Nieuws. Speculaties. De Russische bladen houden zich den laatsten tijd- nog al eens ra gemoed© bezig met de interes sante kwestie of in ©en ©ven/tueelen,, volgens anderen onvermijdelijken oorlog tusschen Rusland en Duitschland, aan het eene dan wel aan het andere land reedis tevoren die overwinning zou toe te wijzen zijn Het laat zich begriipen dat in Rusland d'e lauweren van de over winning bij anticipatie aan d'e Rus sische strijdkrachten en hevelheb bers uitgereikt worden. Dezer diagen heeft ook een blad dat in Duitsch Polen verschiint een woord in de kwestie mee willen spreken en ronduit verklaard dJat een oorlog met Rusland voor Duitschland! ..dJoodelijk" zou zii/n. Het „Nowoje Wremja" beeft deze uitspraak met sympathie opgeno men en., langs dezen omweg.'is het gevoelen van het provinciaal or gaan onder de aandacht van de groote Duitsche pers gekomen, die zich over dit nieuw bewijs van Poolsch-Duitsch patriotisme ten zeerste geschandaliseerd' gevoelt. Algemeene berichten. DE OORLOG IN Z.-AFRIKA. Lord Kitchener seinde Vrijdag uit Pretoria Een kleine colonne van Connaught Rangers, onder ma joor Moore. werd den 14en Juli den geheelen dag zonder suoces aangevallen door een overmachti ge Boeienafdeel'ing onder Fouché, in d'e nabijheid van Jamestown. De Engelschen verloren 7 doodlen, 3 officiereaii, 17 man gewond. De verliezen der Boeren ziin niet be kend. Hart rukte uit Aliwal op om Moore te ondersteunen, doch zijn hulp bleek onnood'ig. Dit i6 het gevecht, waarvan de verliezen voorkomen in de opgave van den 17en Juli. De Wet is met enkele volgelin gen. naar gemeld wordt, op eeni- gen afstand zuidwestelijk van Reitz. Lord Kitchener wijzigde naar Reuter seint, het doodvonnis, uit gesproken over 34 gevangenen, tot dwangarbeid in Bermuda. De bladen in Kaapstad klagen over het toenemend aantal misda den en geweldenarijen in Kaap stad en over de onmacht dier poli tie. Menschen met het slechtst mo gelijke soort van karakter komen uit alle deelen d'er wereld' emi ver- grooten de klass© d'er misdadigers. De „Vorwarts" heeft weer een ontdekking gedaan. Graaf Gulo- chowski minister van buitemlamd- sche zaken, geeft aan de Poolsche pers de tegen. Duitschland gerichte dagbladartikels in de pen,. De scri benten van Posen, die telkens huiszoekingen en anderen overlast te verduren hebben, zijn atrooman- nen van een buitenlandsch minis ter. die voor de wereld de trouwe vriend in het Drievoudig Verbond is. maar in den Poolschen uithoek van; Duitschland zijne gangen graaft om d'e eenheid van het Duit sche rijk te doen instorten De ..Vorwctrts" geeft dit bericht in den vorm vaneen vermoeden dat de politie in Posen zou vae- den Stadsnieuws. Haarlem, 20 Juli 1901. Haarlem— Zandvoort Sp. Mij In de maand Maart 1901 bedroeg de opbrengst van reizigers f 1424.59; idem goederen f 705.57'; idem diversen f 72.55", te zamen 2202.72. Per dag en per kilometer f 8.36. In het douchebadhuis zijn in de af- geloopen week 871 baden genomen. Een nieuwe zaak. Niets is bestendig van duur en zoo kan het voorkomen, dat in de wisseling der tijden daar, waar eertijds de eer zame. huiselijke motten en pannen voor de winkelruiten in het perceel War moesstraat 5, prijkten, thans het weel de- en mannen-artikel sigaren en ta bak de plaats der lust van moeder de vrouw heeft 'ingenomen De heer Jacob Thuis, wiens echtge- noote genoemde potten en pannen ver kocht, in den tijd dat hij (bijna vijf tig jaar lang) als meesterknecht in de zaak van den, heer Bertram achter den toonbank stond, en daar een welbe kend figuur was, heeft nu in het ge noemde perceel een- tabak- en sigaren winkel geopend. De heer Thuis, die gerekend mag worden volkomen op de hoogte van het vak te zijn zal Ln zijn winkel stellig steeds dat voorradig hebben, wat behoort tot de eischen van den tijd en naar den smaak der rookers is. Nu het getij verloopen is. zijn in zijn perceel de bakens natuurlijk verzet en is dat thans even praktisch als smaak vol ingericht met 't oog op het nieuwe bedrijf. Wij wenschen den heer Thuis succes in zijn nieuwe onderneming. Bloemendaal. Men schrijft ons: Dezer dagen wordt hier door de Bloemendaalsche schoolvereeniging aanbesteed het bouwen van eene school. De plannen voor dien bouw werden ontworpen in overleg met h.h. doctoren: het gebouw zal dus aan de eischen der hygiëne voldoen. Er is gezorgd voor ruime, goed ge ventileerde school-, gymnastiek- en slöjdlokalen en een zonnigen tuin. In afwachting van het gereedkomen van dit gebouw opent de vereeniging hare school begin Sept. a.s. voorloopig in een daarvoor gehuurd huis in de Kerk buurt. Het onderwijs is bedoeld voor jon gens en meisjes van pl. m. 5 tot pl. m. 13 jaar .verdeeld over drie afdeelin- gen: A. Fröbel-onderwijs, 2 klassen; B. Lager onderwijs. 3 klassen; C. Uitgebreid lager onderwijs, 4 klassen. Ten einde het onderwijs te doen be antwoorden aan het doel, dat het be stuur zich stelt, moet het aantal leer lingen per klasse zeer beperkt zijn. De onderwijzers moeten gelegenheid hebben de leerlingen individueel gade te slaan en te leeren kennen, zoowel wat karakter als verstandelijken aan leg betreft. Geenszins zal uit het oog verloren worden, dat het L. O. hier eene voorbereiding voor het M. O. moet zijn. Het onderwijs zal zooda nig worden ingericht, dat admissie- examen voor H. B. S. en Gymnasium kan gedaan worden, als alle klassen met goed gevolg doorloopen zijn. Om tegemoet te komen aan de klachten, zoowel van ouders als van leeraren, dat de kinderen te vroeg M. O. ontvangen wordt aan de Bloemen daalsche school eene zevende klasse gevormd. Het schaolgeld bedraagt f 60, f 100 en f 150. Heemstede. Aan 't jaarverslag van de Noord-Hol- landsche vereeniging ,,Het Witte Kruis" over 1900, ontleenen wij om trent d'e afdeeling Heemstede, het vol gende: Te Heemstede werden de vergaderin gen, evenals vroeger, zeer slecht be zocht. Het ledental, klom weer door het opnieuw rondzenden van circulai res. De afdeeling liet een derde Norton- pomp boren aan de Glip. Met het oog op het niet zeer hooge ijzergehalte en de groote kosten werd vooreerst afge zien van het plaatsen van eene ont- ijzering-inrichting. (Wordt thans aan gebracht.) Getrouwd: F. J. Noordhoek Hegt en A. Muilemeister. Bevallen,: A. H. van der Seijpvan d'er Eem, d1. A. van DeursenVrij burg, z. Overleden: J. J. Erleij, 55 j. Meeren- berg. Hillegom. De heer R.^A. v. d. Schoot heeft de benoeming van wethouder dezer ge meente niet aangenomen. Velgen. Den heer W. B. Hemminga, volon tair ter secretarie ^ngwirden te Hee renveen, is niet ingang van 25 Juli be noemd tot tijdelijk ambtenaar ter se cretarie alhier. Aan den heer R. Cannegieter, amb tenaar ter secretarie alhier, is met in gang van 20 Juli eervol ontslag ver leend. Binnenland. Uit de Staatscourant. Besluiten en benoemingen: Benoemd voor den tijd van 3 jaren, met ingang van 30 Juli, in de Raad van Tucht voor de Koopvaardij tot lid J. Luytjes, ge- pensionneerd kapitein-luitenant ter zee en tot plaatsvervangend lid L. P. D. Op ten Noort, directeur der Stoom vaartmaatschappij .Nederland". Eervol ontslag verleend: met ingang van 1 September, aan dr. F. F. A. Eick; ais leeraar aan de R. H. B. school te Helmond. Prins Hendrik in het kamp te Zeist. Omtrent het bezoek door Prins Hendrik, DondferdOg aan die leger plaats bij Zeist gebrae-ht. meldt het ,,Utir. Dagbl." het volgend© „Het kamp der genietroepen 5 er hedenmorgen recht feestelijk uit. Een schoone Julimorgen be loofd©- een mooien zomerdag, en het scheen dat d© natuur hare in genomenheid wilde betuigen met dezen vcor het corps genietroepen merkwaardigen dag. Ofschoon het bezoek van Zijne Koninklijke Hoog heid slechts korten tijd te voren bekend was. had de commandant van het korps toch gelegenheid' ge vonden het kamp in te richten, om Z. K. H. waardig te ontvangen. Aan de westzijde van het kamp, waar zich de hoofdingang bevindt, was een eerepoort opgericht, welke Z. K. H. een waard'igen doorgang tot liet kamp bood'. Ook aan die zuidzijd© van het kamp. waar zich d© toegang tot de oantines bevindt, was een eereooort o^ericht. en al- lerwege door 't kamp kon men waarnemen dat er ditmaal wel een bijzondere gebeurtenis moest plaats hebben. Dinsdagmiddag jl. zond de commandant van het korps den eerste-luitenant-adiudant van dat korps naar het paleis Soestdijk, om een overleg te doen plaats heb ben. met betrekking tot de rege ling voor d!e ontvangst, en Z. K. H. bepaalde, om Donderdagmorgen de legerplaats bij Zeist te bezoeken. Omstreeks 9 uur kwam de Prins in generaalsuniform, te paard', ge volgd door den kapitein-adjudant, jhr. C. L. van Suchtelen van- die Haar©, het kamp binnen, alwaar de Prins door den korps-commandant en dien luitenant-adjudant werd op gewacht. Na Z. K. H. te hebben begroet, werd de tocht te paard door het kamp voortgezet, alwaar de Prins achtereenvolgens de stal len. de keukens, d'e bakkerij', die can tin es waar de muziek gedu rende d© oogenblikken dat d!e Prins aldaar vertoefde, het Wilhel mus en eenige vroolijke marscheo diced hoeren in oogenschouw nam, om vervolgens die werkterrei nen ten zuiden van het kamn>. al waar de compagnieën aan den ar beid waren-, te bezichtigen. Ver volgens werden d© werkterreinen ten oosten, van het kamp, alwaar de gereedgemaakte mijauem;, waarin die Prins afd'aaldtei, in oogenschouw werden genomen. Ook werden d© op de werkterrei nen aanwezige gereedschapskarrem voor den Prins geheel uitgepakt, en de gereedSchappen-tee-zichtigd). Na dit alles te hebben aanschouwd, Werden door Z. K. H. in de canti- ne van d'e officieren ©enige ven verschingen gebruikt. Hier waren de portretten van H. M. de Ko ningin, de Koningin-Moeder en Z K. H. met bloemen versierd. Na afloop daarvan werden de paarden bestegen, en gaf men lost tot het ontsteken van eenige mijnen en fougassen, die ook oogenblikkelijk sprongen, en een prachtig geaicht opleverden. Hierna nam Z. K. H. afscheid, en vertrok omstreeks 12 uur met den kapitein-adjudant en een rijknecht naar het paleis Soest- d*;k terug, terwijl de muziek, die nabij den hoofdingang van het kamp was opgesteld, het Wilhel mus deed hooren. De crisis. Het ,,N. v. N." zegt te kunnen meded'eelen hoe de werkelijke staat van zaken is, voor zoover op dit oogenblik kan worden gameid. Dr. Kuyper heeft, reeds een week geleden, de opdracht tot vorming van een nieuw ministerie uit de rechterzijde aanvaard en is sedert onverpoosd bezig geweest met het opstellen van een regeerangspro- gram. waaromtrent de twee groote groepen der rechterzijde, de katho lieke en de anti-revolutionaire par tij-. het eens konden zijn. De groote moeilijkheid Leverde daarbij de vraagvrijhandel of be scherming, voor welke laatste van katholieke zijde sterk geijverd wordt. Beslist werd door dr. Kuy per geweigerd mede te werken tot heffing van eraan- of meelrechten; ook tot verhoogang van rechten op manufacturen, waarop van Bra» baotsche zijde werd aangedrongen, wilde hij zich niet laten vinden. Wel staat een verhooging van rechten op bewerkt hout te ver wachten. Op onderwijsgebied zal alleen worden voorgesteld gelijkstel ling der bijzondere inrichtingen voor Hooger Onderwijs met de Rijksin stellingen. met behoud van volle dig staatstoezicht. In zake Lager Onderwijs zijn geen bijzonder© voorstellen meer te wachten. Aan de Katholieken zullen in het nieuwe Kabinet drie portefeuilles worden afgestaan voor Oorlog hoopt men generaal Kool te behou den dr. Kuvper zal zich voorloo pig belasten met de portefeuille van Waterstaat, Handel en Nijver heid', met d© bedoeling om dit de partement te splitsen in een. voor Waterstaat en Verkeerswezen, en een voor Waterstaat en Handel, over welk laatste departement dr. Kuyper dan het beheer zal nemen, Op de hoofdpunten zijn de lei ders der verschillende groepen in de Kamer mr. Lohman. mr. Mackay. dir. Schaepman liet eens. Mr. Mackay zal een porte feuille in het nieuwe Kabinet aan vaarden. mr. Lohman, niet. Deze is bestemd om voorzitter der Twee de Kamer te worden. Dn. Schaep man heeft persoonlijk op verzoek van dr. Kuyper eergisteren hier ter stede een onderhoud gehad! mot de heeren mr. F. T. Wes-temvoudt en mr. W. S. J. van Waterschoot van der Grachtbij het onderhoud mei eerstgenoemde was onze voorma lige wethouder mr. Schölvinck te genwoordig. Tot eeniig resultaat heeft dit onderhoud echter niet ge leid." Eön vreemdsoortig gevecht. Dezer dagen had op den Rijn bij Huisen een vreemdsoortig gevecht plaats. Twee turfschippers hadden eene woordenwisseling met het gevolg, dat de eene schipper met een bootje naar den wal roeide, dit vulde met steenen en daarmede de opvarenden van een ander schip bombardeerde. Toen da voorraad steenen uitgeput was, her haalde hij deze handeling opnieuw. Wel beschadigde hij verschillende dee- len van het schip, doch de opvarenden werden niet getroffen. Inmiddels liet de andere schipper het schip de rivier afdrijven, doch 't anker greep spoedig weer vast. Do aanvallen* ging aan boord van het hem toehehooren.de vaartuig, greep 't roer uit de handen zijner vrouw en draaide dit met een ruk over. Tenge volge daarvan liop zijn schip met den kop in de zijde van het andere schip waardoor de turfroef uitscheurde er» het vaartuig lek sprong. De aanval ler wilde daarna overspringen doch werd door zijne huisgenooten tegen gehouden. Natuurlijk is van een en ander proces-verbaal opgemaakt. Letteren en Kunst. Examens der Nederl. Toonkunstc- naars-vereeniging: Van de 4 Candida, ten zijn geslaagd; voor: piano (L O de dames A. C. de Wit, te Wagenin' gen; J. C. Brauer, te Utrecht; ejn M. W. L. J. Wijtin" to Leiden; niano (M. O.)» mejuffr. A. B. H. Weber, te Alkmaar. Rechtszaken. Diefstal. Ten jeugdig nettenboetster uit Sche- veningen had zich Vrijdag voor da aagsche rechtbank te verantwoor den wegens diefstal van een zilveren oorijzer met gouden boeken, twee pa. relspelden, een zilveren knip met beurs en een zwarten kap. Het meisje had een en ander ontvreemd uit een kast in de woning van haar vriendin. Zij had de voorwerpen, die het eigendom waren van de zuster van haar vrien din verkocht voor f 32. naar be weerde om schulden voor haar broer te betalen, een 14jarige knaap, die naar zee was en een deken moest heb ben. Toen het gerucht in het visschers. dorp haar aanwees als de dievegge was zij zich gaan beklagen bij den pre- dikant en bij de politie, omdat zij in haar eer hersteld wilde worden. De politie ving daarop een onderzoek aan en daarbij kwam de schuld van het meisje aan het licht, nadat zij eerst alle pogingen had gedaan om haar het spoor bijster te doen worden. De doos waarin het oorijzer, enz. was geweest, werd ten huize van bekl. onder den vloer verstopt ^vonden en in haar bezit nog een bedrag gevonden van f 10.70. De subst. offic. van justitie mr Van Geuns, er op wijdende-dat de jeug. dige dievegge zonder toezicht was, daar haar moeder overleden en haai vader op zee was. en er dus verzach tende omstaudierheden bestaan, stelde daartegenover het ernstige karakter van het misdrijf en de houding van de beklaagde. De gunstige factoren tegen over de ongunstiee plaatsende, vor derde het O. M. vier maanden gevan genisstraf. De verdediger mr. C. J. de Vries pleitte verzachtende omstandigheden en betwistte dat bij beklaagde het oog merk der wederrechtelijke toeëigening had bestaan.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1