melijk *s nachts bij onveilig signaal, reeds van verre zichbtaar zijn door de weerkaatsing van. liet roode licht op den seinarm. Ned Vegetariërsbond. Onder begunstiging van prachtig weder werd Zondag in den fraaien tuin van het hotel ..Zomerzorgv te Bloemendaal de 7e jaarvergadering van den Nederlandschen Vegetariërs- bond gehouden. Uit alle oorden des lands waren de vegetariërs komen op zetten, het was een eigenaardig groep je, dot onder het lommerrijke l'oover deols op stoelen had plaats genomen, deels zich op 't grasveld had uitgestrekt rondom de bestuurstafeleen gezel schap zoo echt natuurlijk, wars van alle gemaaktheid, van modegrillen; een bont groepje natuurmenschen, dat waard was door het penseel te worden geschetst Te ruim elf uur opende de voorzit ter de heer D. de Clercq uit Blaricum de vergadering met allen hartelijk wel kom te heet en; wees or met genoegen op. dat de belangstelling in het vege tarisme in geheel Enropa toeneemt. De humanitaire ideeën winnen hoe lan ger hoe meer veld; vele doctoren treden toe, in het afgeloopen jaar nog drie. Tevens herinnerde spr. aan de artikeu len van dr. Luchtmon in do Nieuwe Courant ove>r het Vegetarisme, welke art ten zeerste door spr. werden ge roemd en hetgeen mede bewees, dat het vegetarisme meer ingang vond. Vervolgens werden de verslagen uit gebracht Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het aantal leden van 385 tot 438 gestegen was in het afgeloopen jaar; dat er 2 afdeelingen waren, terwijl den Haag, waar thans 50 leden zijn, aanspraak kan maken om een afdeeling te stichten. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten bedroegen 466,68 1/2, de uitgaven /320, aldus een voordeelig saldo van f 146,68 1/2. Uit het verslag der brochure-handsl bleek dat er aan brochures en aan geld te zamen een vooraeelig saldo was van f 248 Uit het verslag der Propaganda- kas bleek, dat de ontvangsten bedroe gen f 111,14, de uitgaven f 103,72, al dus een voordeelig saldo van 7,42. Uit het verslag der restaurant-commis sie bleek dat de oprichtingskosten van hot restaurant te Amsterdam bedroe gen f 2000; dat hot aanvankelijk te kort van f 200 thans was teruggebracht op 3.55. Daarna hield Dr. Broesnach (Voor zitter der afd. Antwerpen van den Bel gischen Veg. Bond) eene voordracht of beter gezegd eene gedachtenwisseling over het vegetarisme. Spr. wees op de groote beteekenis van het woord Vege tariër, een vegetariër toch streeft naar gezondheid, kloekheid, sterkte, kortom naar volmaaktheid. Vervolgens behan delde spr. de gezondheidsleer, zeide dat ons organisme vereischt niet alleen voedsel van zekere qualiteit, doch dat ook wel degelijk op de quantïteit moet worden gelei Een vegetariër moet in de eerste plaats aan de natuurwetten gehoorzamen. De eerste wet is matig heid en eenvoud in de spijzen. Sterk ontried spr. het vele gebruik van plan- tenvet, hetgeen zeer nadeelig is voor de lever. Wat da vegetariër door 't uitsluitend gebruik van dierlijk voedsel aan den oenen kamt zou winnen, verlist hij aan de andere zijde door onmatigheid, waartegen spr. dan ook ten zeerste waarschuwde. De vegetariër moet niet alleen de ethische en de dietquestie.maar ook de natuur-quaestie onder de oogen zien en zooveel mogelijk de natuurwetten gehoorzamen. Daarom moeten de geestverwanten zich van allen m1 ge lijken kunstmatigen prikkel onthouden en met alle kracht, moed en volhar ding strijden, dat de prikkel, bestaan de in lucht, licht en warmte, zooveel mogelijk worden toegepast. Laat sie mand moer specerijen en bier gel-rui ken, niet meer rooken etc. want dat is direct schadelijk voor het gestèL V'Je medicijnen keurde spr. ten sterkste af; een vegetariër in (ten waren zin des woords moge zich nimmer onderwer pen aan drankjes of pillen door colle ga's voorgeschreven, doch moet steeds do natuurlijke geneeswijze volgen. Met applaus werd deze voordracht begroet. Vervolgens kwam in behandeling net voorstel Ortt, door het bestuur over genomen, luidende: le. De Alg. Vergadering van den Ned. Vegetariërsbond, van meening zijnde dat behalve door het vegetaris me in engeren zin, ook langs aanver wante wegen gestreefd moet worden naai- het einddoel: vermeerdering v.»n gezondheid en levensgeluk en toene- Dat zal wel. Ik heb het ook al lam0- opgegeven, om uit mijzelf wijs te worden. Mijn verleden is niet lang genoeg tot het vellien van. een beslist oordeel, mijn tegenwoordig bestaan is te onbeteekenend on mijn toekomst veel te onzeker. Toen je nog een kleine jongern waart, een ondeugende nakkerdi, placht ik altijd van je te voorspel len dat er öf tets heel bijzonders óf heelemaal niet® van je terecht zou komen. Later hield, ik altijd vol, dat er eon groot man uit je zou groeien en ik blijf nog steeds bij die meening. Ik gevoel mij zeer gestreeld door uw gunstige opini/e, dokter, maar ik voor mij vrees maar al te zeer, dat ik nooit een nuttig inewsoh zal warden. Dat zit niet in mij. Hm 1 Dan is het treuiig mot je gesteld, Lewio, en als j»e veel oude re vriend ben i.k eigenlijk verplicht, je een goeden raad te geven. Maar, beste jongen, ik weet waarachtig niet, waar ik dien zoo opeens moet halen. Je hebt een veel te- gemakkelijk leventje gehad, véél te gemakkelijk. Je badl het een beetje moeilijker moeten, hebben in de wereld. Lewie fronSde d:e wenkbrauwen ming van beschaving en mensechel ij Ik heid; echter van oordeel zijnde dat deze uitbreiding niet op den weg van don Ned. Vegetariërsbond zelve ligt; noodigt het Bestuur uit, de stappen te doen die noodig zijn om alle perso nen en vereenigingen, wolke dit eind doel trachten te naderen, te vereenipen tot ééne groote Federatie: „den Neder landschen Humanitariërs-bond", wel ke als grondslag zal hebben: aanslui ting der verwante bonden tot gemeen schappelijke samenwerking, doch te vens volkomen zelfstandigheid latende aan elk der aangesloten bonden. 2e. De Algern. Vergadering van den Ned. Vegetariërsbond spreekt hare meening uit, dat het karakter van den Bond zich bepalen moet tot de bedoe ling neergelegd in Art. 1 en 3 der Sta tuten, namelijk: tot onthouding van alle voedings- en genotmiddelen tot welker voortbrenging of bereiding het dooden van dieren gevorderd wordt. Na enkele besprekingen werd dit voorstel aangenomen. Ten slotte wer den nog eenige meer huishoudelijke voorstellen behandeld, waarna de ver- gadering werd gesloten. Binnenland. RA.AGSCBE BRIEVü'N We zijn nu weder een week ouder, maar de Zuster Anna, due op den ob servatietoren van het Binnenhof heeft postgevat, uitziende in de richting van het Hotel des Indes, ziet nog steeds niets komen. Van beeldspraak ont daan, wil dit zeggen, dat er nog geen nieuw Kabinet is. Wel bevond dr. Kuyper, op het moment dat dit schrij ven werd verzonden zich nog in de re sidentie, maar hij was blijkbaar nog niet gereed met zijn opdracht tot Ka binetsformatie en den ganschen Za terdag besteedde hij aan conferenties met verschillende Staatslieden der rechterzijde. Intusschen nemen de ge ruchten omtrent de oplossing der cri sis toe en voor zoover deze te contro- leercm zijn. zou ik zeggen dat er veel waar schijnt te zijn in hetgeen daar omtrent door „Het Vaderland'' is me degedeeld en grootendeels d!oor het „NieuwsbL voor Ned." bevestigd. Zoo veel schijnt zeker, dat dr. Kuyper voor het Dep. van Waterstaat zal optreden,1 met de bedoeling om als eerste werk een negende ministerieel departement van Arbeid, misschien van Arbeid en Nijverheid, in te stellen, aan het hoofd waarvan hij zelf zou komen, terwijl Waterstaat en Spoorwegen zouden ko men onder bewind van den tegenwoor- dïgen Directeur van Spoorwegen aan het dep. van wat, den heer de Marez Oyens. Voor het overige zijn alle gis singen omtrent de verdeeling der por tefeuilles nog niet meer dan dat en zal men er zich m. L op moeten voor bereiden plotseling de nieuwe regee ring in de Staatscourant te ontmoeten, die er dan wellicht anders zal uitzien dan men zich heeft voorgesteld. Nie mand beter toch dan de voorzitter van den Ned. Journalistenkring kan de kunst verstaan om zijn van natura nieuwsgierige collega's te verschalken. Minder goed verstaat het Haagsche gemeentebestuur die kunst; wanneer het al eens iets op het oog heeft, dan ds de pers er als de wip bij. En dat vindt men natuurlijk niet pleizierig. Zoo bijv. in zake de telefoon. Het was doorgelekt, dat men in de gemeente lijke bureaux het plan had' om de ge meente-exploitatie van dezen tak van dienst geheel in eigen beheer voor te bereiden, iets waarmede men bepaal delijk te Amsterdam geen ervaring heeft opgedaan die, in het belang der burgerij, tot navolging prikkelt. Daar aan toch wordt, terecht of ten onrech te, de hooge abonnementsprijs toege schreven. Uit. de Haagsche pers ging toen een stem op om tegen dit systeem to waarschuwen, liever te streven naar overeenstemming met de Bell Tel- Maatsch. En in den Raad werd dat denkbeeld door een dor jongere leden verdedigd. Maar die had in den appel gebeten en kreeg er van langs alsof hij een misdaad had begaan; men wil de eigenlijk niet eens naar hem luiste ren. Intusschen bleek in de jongste raadszitting hoe goed of het voor de gemeente zal zijn om rekening te hou den met de ervaring der tegenwoordige exploitatie, die er in heeft toegestemd tot 1 Juli 1903 aan het werk te blijven. Zij had, met het oog op die voortzetting der exploitatie voor een nieuw cen traal station de keuze ~°vestigd op een uitmuntend gelegen perceel in de Hof straat, de uitspringende hoek schuin tegenover het befaamde café-concert Alcazar" het was veel beter gele gen dan het terrein dat de gemeente op het oog had. De gemeente heeft qit en een peinzende I/nek vertoonde zich om zijn mond;. U bent een oud!, verstandig man, dokter. Weet u niet. een pro baat middel, om iemand*, die geld genoeg en geen bepaald beroep heeft, tegen nietsdoen en tuieren te vrijwaren Neen., sprak dto dokter, maar de persoon in kwestie kan er, zelf zooveel vindlen, .als hij; maar wil. De hoofdzaak is, dat hij besef heeft van het dreigend gevaar en daartegen op zijn hoede is. AJs laatste redmiddel zou ik een. twee de reis om de wereld aanbevelen. Wilt u mij weer wegjagen; van mijn vaderlijk erf? vroe- Lewie. lik ben pas terug. Neen, mijn jongen, maar je staat nu bij een kruispunt, zooals je daarstraks zelf zei. hernam die dokter, terwijl een glimlach zijn oud. gerimpeld gelaat verhelderde. Je moet je voorbereiden on moei te en strijd. Je bent veel te veel waard, om nutteloos te gronde te gaan. Jelui llaystouns bent eon wonderlijk slag van mensohen, al ten zonder onderscheid', en die zucht tot nietsdoen zit jelui in het' bloed. Jij bent de laatste van je geslacht en hebt als zoodanig een bijzondere nu ingezien en do ton gouds die de Raad voorloopig toestond is mede be stemd om dit perceel aan te koopen; vorder voor de aanstelling van tech nisch personeel, om den aanleg van het net te leiden. Gewoonlijk wordt de leider van die leiding, een deskundige, zeer hoog be taald. En daartegen is hij voorbaat verzet aangeteekend. Op den zeer juis- ten grond. dat. gaat men over tot de aanstelling van vast personeel een directeur of administrateur niet eens de helft krijgt van hetgeen zoo'n tijdelijke deskundige opsteekt. Men zou daartegen alleen kunnen aanvoeren, dat het eerste werk liet moeilijkste is. de voorbereiding lastiger dan het toezicht als de zaak eenmaal loopt. Dat geldt eigenlijk ook van de kunst. Toen Vincant d'Indy deze week op het Kurhaus een concert van moderne en oude Fransche muziek dirigeerde, ge noot hij, dank zij de voortreffelijke wijze waarop het Philharmonisch or kest de verschillende nummers ten ge- hoore bracht, al de eer. Maar feitelijk kwam die voor een goed deel aan Re- bicek toe, den wakkeren dirigent, die met zijn schare het- programma had ingestudeerd, zoodat de Fransche mees ter er, na een enkele repetitie, niete meer aan te verbeteren, had. Hier sta de eerlijke erkentenis, dat ik slechts voor één enkel nummer van dat pro gram, louter door plichtbesef gedreven, mij blootstelde aan de kans om in de overvolle, snikheete concertzaal een flauwte op te doen. De meest onge neeslijke melomaan kan mij niet wijs maken dat klassieke muziek tot 80 gradlen, plus de warmte van de geest drift, verhit, gezondl is. Tijdens het badseizoen, althans wanneer het zoo warm is. moest de muziek evenals het bier „op ijs gelegd" wezen. Maar een Hagenaar die, zonder extra-betaling (want daarop komt het aan) een con cert kan hooren dat, zonder het tram geld', precies een dubbeltje kost en uan minstens voor een halve week stof tot praten opdoet over de zangeres en over het artistieke voorkomen van d'Judv, die ,,zoo lief' dirigeerde wel, zoo'n Hagenaar is in staat gloeihitte te verdragen. Maar wanneer over eenige dagen een Fransch tooneelgezelschapje, ou der leidiingvan Joseph Schiirmann, den dapperen ïmpressario, die altijd maar weer Scheveningen opzoekt, ofschoon hij er nog nooit .geld gemaakt heeft, in de theaterzaal verschijnt, dan zal men het anders zien. Dan kijkt diezelfde Hagenaar niet naar de namen van Lugné-Poë en Suzanne Despx-ès op het programma, vraagt niet of hii in de gelegenheid zal zijn iets zeer goeds te zien. Hij kijkt alleen naar de onderzij de van het aanplakbiljet, waar de prij zen genoteerd staan en verklaart dan meteen strak '«nt. dat het voor een comedievoorstelling veel te warm is! H. A. GANUS Jr. Het nieuwe Ministerie. Naar het HbL met zekerheid ver neemt zal generaal Kool op wiens te genwoordigheid. in het te vormen mi nisterie werd prijs gesteld, geen deel uitmaken van het aanstaande Kabinet De benoeming van het nieuwe minis terie wordt niet vóór het einde der vol gende week verwacht. Tot heden was nog niets bepaald beslist De Standaard schrijft: Nu de persfantasieën omtrent de crisis almeer onder een schijn van authenticiteit optreden, kan het goed zijn aan het spreekwoord' van de klok en den klepel te herinneren. Dit geldt mt name voor het uitvoerig bericht in het Nieuwsblad van Neder land, heden door verschillende bladen overgenomen. Verkiezingen Tweede Kamer De centrale antirev. kiesvereeniging Nederland en Oranje in het district Gouda heeft met algemeene stemmen voor de Tweede Kamer candidaat ge steld den heer A. W. F. Idenhurg, ka pitein bij den generalen staf van het Ned. Indische leger, thans met verlof hier te lande. De kiesvereeniging Vooruitgang te Goor heeft tot voorloopige candidaten voor de Tweede Kamer in bet district Lochem gesteld do lie aren da W. Bax, dr. H. Gorter en W. P. G. Helsdingen. De kiesvereeniging Sapp.emeer heeft tot candidaat gesteld voor de Tweede Kamer in het district Yeendam mr. E. A. Smidt te Utrecht. Verduistering. De commissionair in diamanten, E. verantwoordelijkheid. V'&rgeieê niiet, dat je vadler mijn vriend! was en dat ik jelui zoo goed' hieb gekend. De oogen van den jongen man namen een uitdrukking van leven dige belangstelling aan, toen de dokter over zijn vader sprak. Ik kan hem mij bijna nriert; her inneren ik was een ïaar of zes, toen hij stierf, zeidie hij. Er zijiu maar wedraig imiemschie/n. die iets van hem we tem te vertellen. Jij ddet me in heel veel op zichten aan hem denken,. Lewie. Hij was een veelbelovend! jorig in ensch, maar hii ging een kalm, rustig leven leiden en dat was nu juist iets. waai' hij allerminst voor deugde. Ik geloof niet. dat hij' zich gelukkig gevoelde. Hij stelde geien, belang meer in de dingen om: hem heen en werd' menseheniscfiuw en, prikkelbaar. Met zijn meeste buren lag hij overhoop, waardoor hij ver ward raakte in een net van allerlei nietige beslommringem en moei lijkheden. tot hij eindelijk begon op te zien tegen, alles, wat hem, itni zijn sombere, eentonige rust zou kunnen storen. En' mijn moeder? O, je moeder vfas een geheel andore natuur. Dat was een aardi- S. te Amsterdam, heeft zich, naar het „N. v. d. D." meldt, plotseling verwij derd, onder omstandigheden welke zijn vertrek zeer verdacht maken. Ver schillende handelaren hebben bij de Justitie een aanklacht tegen hem inge diend wegens verduistering van dia manten. Het bedrag moet een waarde van meer dan 25,000 vertegenwoordi gen. Een. Amsterdatnscb. sanato rium voor longlijders. Door een commissie bestaande uit de heeren jhr. mr. C. J. den Tex, voorzit ter; dr. G. van Wayenburg, secretaris; mr. G. Vissering, penningmeester; dr. J. P. Dozy, J. H. van Eeghen, W. Hovy, mr. F. S. van Nierop, prof. dr. P. K. Pel, dr. W. C. Posthumus Meves, arts; J. Ed. Stumpff, C. C. Schmitz, werden reeds geiruimen tijd pogingen gedaan om te komen tot oprichting van een sanatorium, speciaal voor Amsterdam- sche longlijders, wijl Oranje-Nassau oord en Hellendoorn geen belangrijk percentage Amsterdammers kunnen op. nemen. Men verkreeg een uitnemend terrein op de hoogte bij Laren, dochzes tigduizend gulden ontbraken om de plannen te kunnen verwezenlijken. Twee meinschenvrienden hebben nu dertigduizend gulden beloofd, indien de commissie de overschietende der tigduizend gulden bij elkaar kan, krij gen. Daartoe wordt thans een beroep gedaan op alle gevulde beurzen. Het Volksdagblad-conflict. De heer Roemer, directeur van het Paleis voor Volksvlijt, een vriend! van den heer Van Hall, heeft in ..De Tele graaf" in een uitvoerig artikel den heer Van Hall verdedigd, op grond van be weringen in een brief van den heer Van Hall aan den heer Roemer ge schreven. De heer Van Hall heeft daarin be weerd: la dat hij nooit eenigen in vloed heeft uitgeoefend, noch zelfs trachten uit te oefenen op de lichting van het blad. Hij zegt geen der redac teuren te kennen, alleen den heer Schwarz. voornamelijk ter behande ling van diens wensch om het blad te koopen, waaraan echter niet voldaan kon worden „omdat het in zijn bedoe ling lag, het blad in dienst te stellen van eene staatkundige, zooals Schwarz het noemde „meer aristocratische par tij." Natuurlijk kon ik met mijne be ginselen niet medewerken, tot omver werping van geheel het verleden van het blad," zegt de heer Van Hall. 2e. dat de commissarissen, toen Schwarz het blad deed dienen tot bij wagen (hetzij dan om geld of om niet) van eene machtige staatkundige par tij, bij de jongste Kamerverkiezingen, hetgeen volstrekt niet strookte met de traditiën van het blad, hem zijn ontslag gaven, bij brief van 1 Juli. Dienzelfden das was mij de candi- datuur aangeboden voor de Tweede Kamer in district IV en deed mij het bericht van het ontslag van den hoofd redacteur (medegewerkt heb ik na tuurlijk daartoe niet, omdat ik niet gerechtigd ben op de vergaderingen mede besluiten te nemen, en als ge zegd, nooit eenigen invloed op rich ting enz. van het blad uitoefende) na tuurlijk geen genoegen. Op 4{?) Juli, 's avonds, heb ik Schwarz, die nu wel zegt, dat de brief van 1 Juli met vertraging in zijn bezit is gekomen, maar erkent, dat hij dien brief ontving vóór mijn gesprek op 4(?) Juli met hem, mijn leedwezen te kennefn gegeven, over het conflict tus- schen hem en de commissarissen, waar- ik geheel buiten stond. Daarop vroeg ik hem, om met een enkel woord mij te steunen voor deze zuiver persoonlij ke verkiezing. Hij zei, de meeste ach ting en eerbied voor mijne persoon te koesteren, maar, uit beginsel gecne candidatuur in het blad te kunnen steunen. Ik wees hem op zijne incon sequentie. daar hij d'at standpunt bij die verkiezingen, nu eenige weken ge leden, niet had ingenomen. Hij persisteerde bij zijn huidig standpunt. Wij scheidden geheel ge brouilleerd; ik wenschte hem naar den drommel, het betreurende, dat ik niet de minste macht kon uitoefenen, tegen zooveel inconsequentie, als hebbende afstand gedaan van eiken invloed en elke inmenging. Hij ging heen en zei, teruggekeerd in zijn bureau (zooals men mij althans rapporteerde in presentie van een commissaris en een redacteur) dat hij mij altijdi voor een schhad gehou den, en voegde er bij, toen men hem opmerkzaam maakte, dat, hij mij vroe- gie, vroolijke. flinks vrouw. Zij wist bij hem altijd' nog een gjriijan tje van opgewektheid eau zelfver trouwen Levendig te houden maar zij stierf bij jou geboorte, Lewie, en na haar dood werd, hij somber en in zichzelf gekeerd. Ik bespreek dit alles van medisch standpunt. Ik geloof, diat de kwaal, waaraan je vader leed!, bij je familie in het bloed zit. J-elui bent allemaal over beschaafd en ontzenuwd'. J-e moet het leven in al zijn volheid' leereni kennen d'at zal je geestelijke spier kracht stalen. De jonge man hoorde hem aan met gefronsde wenkbrauwen), zon der dat zijn .gelaat echter de pret tige, innemende ui kir uk king ver loor. Ze Waren thans gekomien bij een klein gehucht, uiit een groer armoe dige huisjes bestaande. Een kerktoren, dlie boven het ge boomte uitstak. duidtLe aan, dat men zich in een bewoonde streek bevond!. Een schaapherder ring hen voorbij met. een paar honden. Met groote slappe® spoedicle hij zich huiswaarts. De rosse' gloed' van 't haardvuur, die door die vensters naar buiten scheen; maakte een in druk van koesterende gezelligheid ger altijd in bovengemelden brief als anderszins, had! geprezen, dat men zoo iets als schiemand toch niet in het aangezicht kon zeggen (alsof er geen middenweg is tusschen vlei- en scheid- taal!) 3e. dat Schwarz daaraa, in dienst van de cóterie^ zijn bekend' comcdie- spel van bedanken enz. (terwijl hem reeds ontslag was aangezegd, om ge heel andere redenen) opvoerde: dub bel comediespel, nu hij, met de geheele redactie weer lustig in zijn bureau zit en het blad schier alleen vult met cita ten uit andere bladen, die zonder de commissarissen te hooren, dezen, uit broodnijd geheel veroordeelen, omdat zij een strooibiljet, als iedere gewone reclame van Holleway-pillen enz. met het blad wilden laten bezorgen door de loopers. De heer Schwarz gaat stuk voor stuk deze aantijgingen na. Wat betreft de onderhandelingen va,, aankoop, de heer Schwarz zegt, dat die onderhandelingen hebben plaats gehad, en dat de heer Van Hall, die ook in onderhandelino- was met een politieke partij den heer Schwarz de voorkeur gegeven had, omdat het blad, wanneer het in diens handen zou ko men, blijven zou wat het was. Een paar dagen later, zegt de heer Schwarz, toen wij met commissaris sen bijeen kwamen om de eindredactie van het contract van overdracht vast te stellen, draaide mr. Van Hall plot seling om, ook tot verbazing van com missarissen, die bij herhaling ver klaard hadden, dat het in het belang der onderneming zou zijn geweest, in dien het blad in mijn handen, ware overgegaan. Mr. van Hall weigerde echter beslist zijne medewerking, voor gevende, dat hij geen zekerheid had, dat het blad niet aan een politieke partij zou overgaan. Ik verklaarde mij bereid in het contract een bepaling op te nemen, waardoor die zekerheid zou worden verkregen, doch hij bleef on verzettelijk en zocht andere uitvluchten Nauwelijks een week later deelde de directie mij mede, dat mr. van Hall in onderhandeling over den verkoop van het blad was getreden meteen politieke partij. En deze zelfde man durft thans te schrijven, dat 't in mijn bedoeling lag het blad in dienst te stellen van een „meer aristocratische partij" (de Loh- mannianen misschien?), doch dat hij met zijn beginselen, let wel: zijn beginselen! niet wilde medewerken „tot omverwerping van geheel het ver leden van het blad." Het is ook onjuist, zegt de heer Schwarz, dat commissarissen hem ontslag zou hebben gegeven, omdat hij zijn blad dienstbaar maakte als bijwagen eener staatkundige partij"; de lezers kunnen zelf oorteelen, dat zulks nooit het geval is geweset. Voorts merkt de heer Schwarz op, dat de heer Van Hall wel niet gerech tigd was in de vergadering van com missarissen een stem uit te brengen, doch dat hij achter de schermen de lakens uitdeelde. Van hetgeen tusschen mr. Van Hall en mij is voorgevallen op den avond van 4 Juli geeft hij een geheel onjuist verslag, zegt de heer Schwarz. Dat ik zou gezegd hebben de meeste ach ting en eerbied" voor zijn persoon te koesteren in de meeting in het P. v. V. vertelde hij, dat ik zooveel van hem hield en zooveel sympathie voor hem had! is te gek, om tegenspraak te behoeven. Ook heb ik natuurlijk niet gezegd „uit beginsel geen candidaat te kunnen steunen," daar ik herhaal delijk het tegendeel heb gedaan. Wat ik geantwoord heb, eerst op zijn vleitaal, toen hij mij allerlei com plimentjes maakte over de leiding van het blad, en later op zijn dreigemen ten, komt hierop neer: „Ik betreur 't, dat gij mij een verzoek doet,hetwelk ik beslist moet weigeren. Deze verkie zing is een paskwil en om die reden reeds zal ons blad er zich buiten hou den Een blad mag niet worden ge bruikt voor het verrichten van per soonlijke diensten aan wien ook. Al leen het algemeen beiang moet den doorslag geven bij al wat wij schrij ven. Zelfs indien gij een zeer respec tabel man waart, zou ik u niet kun nen aanbevelen, omdat iedereen dan zou denken, dat ik dit deed omdat gij onze geldgever zijt." Zoo ongeveer luidde mijn antwoord Toen hij daarop begon te dreigen, keerde ik hem den rug toe en liet hem verder aan zijn lot over. Eén der commissarissen, die het onderhoud had bijgewoond en met na druk mr. Van Hall's verzoek onder- steunde. kwam even later nogmaals op dien dokter en Lewi1©, teirwijl de kille regen huin in 't «leiaat sloeg Kijk eens hier, sprak dlei dok ter, terwijl hij met zijn hoofd! wees in de richting van den herder. Daar gaal nu een man, die op zijn manier het geheim van. 't leve® heeft leeren kennen. Zij® dogen slijt hii grootiendieels in saaie een- toornigheid. Hij heeft het allesbe halve' gemakkelijk. Hij is blootge steld' aan weer en windl. Nu eens wordt hij verzengd door die bran dende- zonnestralen., dan weer dioet die koude hem b::na bevriezen, en het gevolg van dat alles is, dat hij de kleine en schaarsche genietin gen zijns levens des te meer op prijs stelt, 's Avonds rookt hii zajn pijp met een genot., waarvan iemand!, d'ie d)en gehedle® dag op zi in canapé kan liggen rooken, zich geen flauwe voorstelling kan vor men. Hetzelfde geldlt voor den ar men dagloon'er. die aardappelen rooit voor een sekte'ntüe geldl. Zij weten, diat het leven bar is en strenge eischen stelt, en d!a.t mioeten wij alien vroeger of later l'eereinJelui, rijkieliu's zoonitjes, d'ie van de jeugd af aan verwend en vertroeteld, zij fc, moet het even goed leer.en als ieder ander, en een poging doen, om mij tot toegeven te bewegen. Ik zeide toen, dat hij als sociaaldemocraat zich moest schamen handlangersdiensten te verrichten voor een individu, dat ik in mijne veront waardiging waarschijnlijk heb gekwa lificeerd met een dier kernachtige woordjes, welke met sch beginnen, doch die een fatsoenlijk man als mr. v. H. niet durft uit te spreken, welke kwalificatie di© commissaris zich ge haast heeft aan den heer Van Hall over te brengen. En van den brief aan de rechtbank zegt de heer Schwarz: De heer Van Hall doet het voor komen, alsof ik hem vroeger altijd heb geprezen en beroept zich daarbij steeds op een door inij geschreven brief aan de rechtbank. De zaak is deze: Tijdens het proces-Van Hall vroeg de advo caat van mr. Van Hall mij of ik een verklaring wilde afgeven, dat deze nimmer eenigen invloed op de redac tie van ons blad had trachten ui.t te oefenen. Daar clit de volle waarheid was, voldeed ik gaarne aan dit ver zoek. In dien brief wordt alleen dit feit met enkele woorden geconstateerd. Noch daarin, noch ergens elders heb ik den heer Van Hall om een andere reden „geprezen." Thans moet ik er om der waar- heidswille bijvoegen, datmr. Van Hall na zijn veroordeeling door de recht bank, mij heeft verzocht stukken tot zijn verdediging in ons blad op te nemen, wat ik heb geweigerd. In zijn laatste onderhoud herinnerde de heer Van Hall hieraan en zeide,, dat de heer Roemen hem toen reeds had aangeraden mij te ontslaan." Banketbakkers. In het Tehuis voor Mil'iltiai'reni t© Gouda vergaderden deze week een 20-tal banketbakkers van Amster dam, Rotterdam en Gouda, ter be spreking huneer belangen, d'ie be dreigd worden door het ontwerp van wet, in die Tweedie. Kamer aan bangig, regelende dl© arbeids- en rusttijden, dieir bedienden Bedoeld onitwerpwet geeft den; patroons slechts vrijheid' hunne on dergeschikten in dienst te houden van cles morgens 7 tot des avonds 6 uur, welke tijd nog wordt onder broken door IA uur rust. Deze regeling achtte men voor dien banketbakker eene totale on mogelijkheid. daar dait vak eigen aardigheden bezit boven ander ei vakken, namelijk dat de orders niet naar behooren zoude® 'kunnen worden uitgevoerd, aangezien heb bestelde d'an in minder verschen toestand zou m,oeten worden rondi- gediandj, d'aar de meeste partijen öf des avondis laat öf des nachts ge houden worden. De bespreking w'erd geleid dooi dien voorzitter van die afdleeling Amsterdam der Neder almdsch e Vereen iging van Banketbakkers., den heer Kreunen. Deze drong er op aan., d'at, zoo mosph'ik, alle pa troons zich vereendgdem, om der Regeering duidelijk te maken', dbt eene beperking van werkuren niet anders dan schadelijk kan1 wierken op hét bedrijf. Naar wij vernemen, zal het sta tion Amersfoort van den Ned. Cen traal Spoorweg met 1 Aug. worden opgeheven en aal de Holl. Spoor weg Mij. zich alsdan belasten met. die exploitatie, van het nieuwe sta tion aldaar. De Centraal Spoorweg Mij. behoudt echter voor wat haar eigen dienst aangaat, die uitgifte van praafekaarte.nl, e® dei behando l'ing van bestel- en vrachtgoederen. (Vad.) Onweer. Men meldt ui.t 's-Hertogenhosch Zaterdagmiddag ontlastte, zich bo ven deze stad eon zwaai' oniwedler, gepaard mot hagelslag eau telle® nei gen. Een treurig ongeval vond plaats in de militaire zwemkom, alwaar eenige jongelieden bij elkaar wa ren. Bevreesd voor het onwedér begaven zii zich uit het water naar het kleedlokaal, doch nauwelijks daarin zijnde,, sloeg de bliksem in 't lokaal. Van die zeven zij® er twtee op stag ged'oodl, te/rrwiii nag leen! tweetal zeer ernstig zijn aange daan, en thans in behandeling zijn in het Groot Ziekenhuis alhier. Te Capelle (Nbr.) is Zaterda'g- amiddag, tijdens een. herig on weer, de 18-jarige schaapherder Degen aar door den bliksem gedood. voor jelui is dit moeilijker tei lea- ren. maar al leorendie heb jelui ttoch ontzaggelijk veel voor boven anderen, omd'at jelui niet in recht- streeksche pea-soonlijke aanraking komt met armoede en ontberingen en tijd en geld' genoeg hebt voor alles, wat het leve® mooier kan maken. Wij moeten allemaal sitirijp den. en worstelen, Lewiedial ils niet te verhelpen, eau het is bdieit' af te slijten d'an in een onzalige rusit te verroesten. De jonge man had aandachtig naar hem geluisterd'. Plotseling evenwel boog hij zich naar recht®. Met een behendigen zwaai van zijn zweep slingerde hii het uiteind)© daarvan om het been van een jon gen van een jaar of zestien, dlie aan de deur van een der lage huisjes stond'. Hola, Joch, riep hij. Wan neer kom je mij nog eens opzoe ken? Breng je broer mee; dan kunnen we met ons drieën gaan visschen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2