NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. Een Man van Adel. 19e Jaargang Vrijdag 26 Juli 1901. No. 5543 HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS" ADVERTENTIËN Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Van 1—5 regela 50 ^!fc8'; ie^ere regel meer 10 Cta* Buiten tefc Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waai- een Agent gevestigd is (kom der gemeente), ie prijs der Advertentien van 1-5 regela 0.75, elk® regel meer 0.15. per 3 maanden 1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het gehele Rijk, per 3 maanden,1.65 Reclames 30 Cent per regel Afzonderlijke nummers0.02^ Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bq de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden. 7 0.37^ Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 123. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor lwt Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESa Succ., Parijs 31b" Faubourg Montniartre. Haarlem's Dagblad Tan 26 Juli fceiat o.a. Van bet oorlogsterrein, De mi nister iee le crisis in Denemarken geëindigdDe vrouwenkampen, Het nieuwe ministerie, Ned. Zuid- Afr. Vereeniging, Een duistere politiezaak, Algemeene Harddra verij - vereeuiging. Politiek Overzicht. Uit Zuid-Afrika komen zou nu en dan van die berichten, waar men eigenlijk geen .touw aan vast kan knoop en. Nu hooren we weer van een plan, door d'e Boerenaanvoer- dieps gekoesterd' om. gezamenlijk «en groote beweging naar h e t Zuid e' 11 te maken Dit lijkt ons nogal onwaarschijnlijk, daar een optrekken in massa niest in d'e tactiek dar Boeren kan Lig gen. De gevangen genomen bun gors, d'ie het aan die Enigelschlen ver teld' hebben zullen ze vemioede- lijk een weinig hebben beetgeno men. Het zal goed zijn, nar dere bijzonderheden af te wach ten1 alvorens een oordeel te vellen. IndeKaapkolo n i e schijnen de invallers een klein! echec te hebben geleden. Naar u'it Middelburg geseind! wordt is Lategan!s kamp Zondag overrompeld door kolonel Luk in. Hij maakte 10 gevangenen, 105 paard'ein, 70 geweren. 1000 patro nen en een hoeveelheid dekens buit. Naar het aantal gevangeniew te oordeelen is het overgroote deel dei- Boeren evenwel ontsnapt en dezen zullen wel spoedig wraak nemien voor het geleden verlies. Onirmstba- rend voor de Erugeischen is het weinige nieuws dat eir verder van 't oorl'ogsteirrein komt. Men zou haast gaan veronderstellen, dat ze weer ergens slaag hebben gehad, 't Rechte komt men er toch niet van te weten daar zorgt de censor wel voor. Het Britsohe Legerbestuur had be vel gegeven tot ontruiming van de districten bij de Kliprivier (Natal) door de bewoners. Nu heeft die „Standard'" uit Durban verno men. dht de Eerste minister1 van Natal in d'e Wetgevende- macht me dedeelde, dat d'e Natalsebe regee- ring tracht het Legerbestuur te be wegen dit bevel weer in te trekken. Denkelijk zullen d'eze pogingen weinig succes hebben, daar deze ontruiming voor de krijgsverrich tingen noodig schijnt. Ingeval ech ter het verzoek van het Natalsche gouvernement geweigerd1 wordt, zal dit veel kwaad bloed zetten, vooral bij de bewoners dier bedoel de districten. De ministerieele crisis in Dene marken is geëindigd. Dit land dat gedurende ongeveer 25 jaar in de eigenaardige positie verkeerde, dat het een: regeering had, die juist andersom wilde als het overgroot,e deel der volksvertegenwoordiging, is nu eindelijk in den normalen toestand teruggebracht. Het nieuwe ministerie, dat in overeenstemming is met d'e meerderheid in het Fol- keting is als volgt samengesteld Prof. Deuntzer. voorzitter en bui- tenlandsche zaken, Alberti justitie, E. S< örensen binnenlandsohe za ken, H'örup openbare werken, Ole Hansen landbouw, kolonel S. O. Mad&en oorlog, Christopher Hage financiën, schout-bij-nacht Joehncke miarine, Ghristensen-Stadil onder wijs en eekedienst. Alberti, S ör.ensen,, Hansen, Ha ge en ChristensenrStadlil zijn afge vaardigden. Deuntzer is hooglee raar in het staatsrecht, Alberti ad vocaat bij 't hooggerechtshof. Hö- rup en Sörensen, zijn, journalisten. Dat CbristenSen-Stadi 1't hoofd, dier radioalen, in het kabaniet opgeno men zou worden, werd! verwacht allie1 leden behooriem overigens tot de linkerzijde. Buiteniandsch Nieuws. De vrouwenkampen. Nu d'e publieke opinie het En gelach© gouvernement dwingt om tenminste iets te doen teneinde ellende van die gevangen vrouwen en kinderen in de ooinoenifcratteikaim- peo te verzachten, verheffen zich stemmen daartegen ondier de partij der uiterste jingo's. Zelfs een dame te Kaapstad, dr. Watberstone, doet in het koor miedle. Volgens dten ,Tim.es"-correspon- dent daar ter stede heeft deze da me, die bekend! .is wegens- haar fi- liantrop'ischen arbeid, een. brief ge schreven aan de plaatselijke pers, naar aanleiding van de huidige agiMi'e in Engeland „over de be weerde ontberingen van Boeren vrouwen en kinderen." In dat schrijven) wijst zij er op, dat de Engelsche vrouwen en; kinderen nergens heen konden vluchten zij hadden geen kampen, waarin zij konden opgenomen worden. Zij is van oordeel, dat die Engelschen in de eerste plaats voor hun strijden-' de mannen moeten zorgen, dan voor d'e Engelsche refugiés en ein delijk voor die Boerengevangenan en refugiés. Zij besluit met te zeg gen. dat d'e groote zorg. welke de overwinnaars (hier bedoelt zij waar schijnlijk d'e Engelschen mede) voor dé dikwijls zoo ondankbare vrouwen hebben- gehad, in d'e har ten van de Engelsche pro-Boeren zou moeten eegrift worden. Of de dame ooit een vrouwenkamp ge zien heeft, wordt- niet medegedeeld. Van de „groote zorg" voor de „on dankbare vrouwen" heeft zij blijk baar enkel door hooren zeggen van de Kaapsche jingobladen en der gelijke vernomen. Eenize Engelsche dames, door de regeerlng gekomen of tenminste goed'gekeurd, zijn naar Zuid-Afrika scheepgegaan om in de vrouwen kampen te arbeiden'. President Kruger. De „Standard" verneemt uit Brussel, hoe in Boeren kringen wordt verzekerd, dat de dood van zijn gaide den haat van president Kruger tegen Engeland1 nog zal doen toenemen en Kruger onbuig zamer maken dian ooit. Het Trans- vaalsche gezantschap zal het be richt van het overlijden van mevr. Kruger langs diplomatieken weg aan de Belgische regeering mede- deelen, ten einde aldus op de zelf standigheid van Transvaal nadruk te leggen. Op Kreta. De voorwaarden welke prins George van Griekenland gesteld heeft voor het blijven vervullen van het gouverniememteambt op Kreta zouden o. a. de volgende zijn: er kenning van die» Kretenzer vlag door Turkije, bescherming voor de Christenen op Kreta en afstand van die vuurtorens van het eiland aan de Kretenzer megearing. Deze voor waarden zijn door d'en prins aan de mogiendheden medegedeeld aan het slot Vt'in een uitvoerige memo rie over dien toestand van het eiland'. Algemeene beriohten. DE OORLOG IN Z.-AFRIKA. French heeft heb bevel over een nieuwe colonne, die nu gevormd wordt, opgedragen aan. kolonel Hunter Weston,. French ondervindt ook dat de midden-Kaapkolonie lang zoo'n plezierig jachtterrein niet is als de Vrijstaat en oostelijk Transvaal. De verliezenlijst van heden be vat slechts de namen van twee sol daten die gewond zijn in gevech- ten bij Utrecht, op 20 Juli en bij Sutherland, 16 Juli. Beuter's correspondent te Mid delburg in de Kaapkolonie meldt, dat majoor Moore met de Con naught Rangers, dien 20en bij Vlak- fonteim, ten noordwesten von Ja mestown, slaags geweest is met commandant Mij burg. De Boeren trokken naar het noordoosten terug. Dit Vlakfont'eim meet dicht in die buurt van de plaats ltesten (Zuur- vlakte), waar diezelfde Connaught Rangei-s den 14en vrij zware ver liezen geleden hebben: 4 zwaar-, ii Lichtgewonden en 5 vermisten die sedert teruggekeerd zijn wat wel gelezen zal moeten won den: gevangenen die#door de Boe ren in vrijheid) zijn gesteld. Het zou dan het tweede gevecht, in d'ie buurt, van diezelfde Engelsche troepen zijn. welke dan sedert den 14en aanmerkelijk naar het wes- ten teruggetrokken moeten, zi in tenzij Reuters bericht onnauw keurig is, en betrekking heeft op het reeds vermtedle gevecht. Uit de verliezenlijst blijkt nog dat bij' een der Wagendriften den loen ernstig gewond zijn twee of ficieren en 4 soldaten, licht ge wond' twee soldaten. CHINA. In het Engelsche Lagerhuis heeft Lord C ran borne de leden gerustge steld ten aanzien van Sjanghai. De aanwezigheid van de Japansche, Du iitsche en Fran&che troepen al daar wan slechts tiidelijk en moet aan de jongste troebelen toegeschre ven worden, ze maakt geen in breuk op de territoriale rechten van China, en ook d'e beloften, door de Britsche regeering aan de Chi- meeschie gedlaan ter zake van het bekken der Jang-tse-kiang, worden er niet door aangetast. De telegrafische gemeenschap iiusschein Sjanghai en' Sin-gan-foe is, tengevolge van de overstroo- miingen, gestoord. Graaf Waldersee is Woensdag, aan boord' van de Gera, te Portr Said* aangekomen. Den 3Öen wordt hij te' Algiers verwacht, daarna wordt Plymouth aangedaan. Ranawalo. de afgezette koningin dier Howa's op Madagaskar, ver trekt Donderdag uit Arcachon om naar Algiers, haar verbannings oord', 'terug te keer ear. Binnenland. Van verkiezings-dagen. De herstemming voor drie leden van den gemeenteraad te Gendrin- gen, waarbij heit nogal warm toe ging, zal een staartje hebben', waarbij de justitie nog een woord je zal meespreken. Een werkgever aldaar, die alle krachten voor een drietal candi daten inspande, heeft aan meerdere personen aanzienlij' ke bedragen geboden, indien zij op weg naar de stembus weder terug keerden. Er is hiervan aangifte ge daan. (Arnh. Ct.) Boycot. De redactie van de „Sigarenma ker" heeft aan de firma Rutten, bierbrouwerij „De Zwarte Ruiter te Maastricht het volgend)© schrij ven gericht „Naar aanleiding van het verbod aan de Sigarenmakersvereeniging te "s-Hertogenbosch om te vergade ren in een uwer lokalen, hebben wij het plan opgevat om aan al on ze 50 afdeel! ngen welke wij u hier aanduiden eene missievete richten, waarin' tot boycot der Maastrichtsche bierhuizen' wordt aangespoord, met verzoek andere vakarbeiders eveneens daartoe aan te radien. „Indien uwe firma bereid is ons aan te toonen, dat hare daad op moneele gronden berust, dan zul len wij ons plan intrekken, even zoo wanneer uw besluit alsnog wcirdlt herroepen. „In Amsterdam en Rotterdam alleen hebben wij circa duizend ledlem en ons vakblad, waarin de missieve ook wordt opgenomen, wordt in homdierd-twee-en-twintig plaatsen gelezen." Zijne Excellentie Van Kol. In een overigens vrij juiste uiteenzet ting van onze ministerieele crisis, door de „Kreuzzeitung," staat, dat dr. Kuypen zich gewend heeft tot den minister van oorlog in het demissi- onnair kabinet, „luitenant-generaal Van Kol", om hem tot de overtuiging te brengen dat hij best zijn portefeuille kon houden. Minister „Van Kol" ech ter liet zich niet overhalen. Voor een anti-militarist als den heer Van Kol, wiens naam voor een vreem deling eenige gelijkenis heeft met dien van generaal Kool .is deze snelle pro motie wellicht minder aangenaam. Sanatorium „Oranje-Nassau Oord". Naar men uit Wageningen meldt, zal de opening van het sana torium „Oranje-Nassau-Oord" hoogst waarschijnlijk plaats hebben op 3 of 5 Sept. a.s. Het programma der openin^ is reeds in hoofdtrekken vastgesteld. Ongeveer honderd uitnoodigingen tot bijwoning zullen worden gedaan. Het openings woord zal worden gesproken in de breede vestibule van het oude paleis. Bij het binnentreden der kon. fam. zal de zangvereeniging „Gemengd Koor" te Wageningen koraalgezang doen hooren; de uitvoering dezer can tate, woorden van den heer dr. H. Bos en muziek van den directeur, den heer C. de Wolff, vormt een der num mers van het programma. Het dankgebed wordt uitgesproken door den heer ds. v. d. Flier, hof-pre dikant te 's Ilage. Ongeluk in een kersen- boomgaard. In den kersenboomgaard van J. te Wageningen heeft een ernstig onge luk plaats gehad. Toen de 12-jarige C. de L. in de onmiddellijke nabijheid stond, ontplofte, door het inrollen van een brandende sigaar, ongeveer 1 KG. kruit, zoodat de vlam hem vlak •in het gezicht sloeg. Hoewel met brandwonden overdek4 had de knaap de tegenwoordigheid van geest zich de brandende kleeren van het lijf te rukken. Zijn toestand is zeer ernstig, doch geeft voldoende hoop op herstel. Door de ontploffing brandden eeni ge kersenboomen en een hut af. Een duistere politiezaak. De heer J. van Elk, cand.-notaris schrijft het volgende aan de „N. R. Ct. Op de kantongerechtszittin? te Dord recht van 10 Juli jl. werd behandeld een heel gewone dronkenschapzaak.- Twee gewone agenten van politie' hadden iemand bekeurd ter zake van openbare dronkenschap en denzelve naar het bureau van politie opge bracht. Alzoo een heel onnoozel, do- gelijks voorkomend geval. Voor deze eenvoudige overtreding waren thans evenwel niet minder dan 5 politiebeambten gedagvaard. Men be grijpt dus al dadelijk dat er iets bij zonders gebeurd moest zijn. Behalve de tw.ee hierbovenbedoelde gewone agenten, waren gedagvaard de hoofdinspecteur van politie, benevens twee hoofdagenten. De beklaagde was niet verschenen. Allereerst werden gehoord de twee gewone agenten; uit hunne thans be- ëedigde verklaringen bleek dat de be klaagde inderdaad stomdronken was. geweest, hij moest zelfs ondersteund worden, wilde hij niet vallen, sprak verwarde taal, vroeg naar zijn horlo ge en portemonnaie, terwijl bleek dat hij geen van beide bij zich had. Toen hij op het bureau uit het arrestanten hok werd gehaald, was hij onmiddel lijk weer in diepen slaap gevallen, wist zich na ontnuchtering absoluut niets meer van het voorgevallene te herinneren; in één woord: de zaak was zoo helder als de dac geen twijfel was mogelijk. Verder verklaarden zij evenwel dat do commissaris: zich niet ontzien had. hen ter zake van dit proces-verbaal te bedreigen met schorsing en degradatie zeggende dat het eigenlijk een gc- ineene zaak" was on al dergelijke aan tijgingen meer. Hij kende, naar hij voorcaf, zelfs een paar dames, die h'\ evenwel niet noemen wilde, en die het óók zeiden. De straf van schorsing zoude zelfs onmiddellijk zijn toegepast, ware het niet dat de kennis juist in aantocht was en. het personeel dus voltallig moest zijn. De agenten, overtuigd van hun goed recht, weigerden beslist hun proces verbaal in te trekken en hadden ge- üisckt idat de zaak doorgang zoude hebben. Vervolgens verschenen de twee hoofdagenten. Deze hadden indertijd op last van den commissaris over de zaak een amblscedig rapport opge maakt. In dit rapport werd geconsta teerd dat de beklaagde niet beschon ken was geweest. Dit rapport was dus lijnrecht in strijd met liet proces i er- baal en de verklaringen der twee ge wonen agenten. Thans, onder cede gehoord, kwamen de beide hoofdagenten evenwel In zon. heel moeilijke positie; de zaak begrn inderdaad een hoogst ernstig karakter aan te nemen. Met grenzenlooze ua' ve- teit evenwel werd thans beweerd dat zij zich dan zeker vergist moesten heb ben, dat de beklaagde wel eenteszins „onder den invloed" was geweist, maar later zelf bekend had inderdaad beschonken te zijn geweest. Feitelijk werd dus hiermede het geheele ambts- eedig rapport ingetrokken. Deze houding der beide hoofdagen- ten is te meer opvallend, als men be denkt_datzijhunrapportha^ Feuilklon. Naar hel Engelsch. 4) De vogels kweelden: hun mor genlied: en in de verte hoorde zij honden blaffen en de koeien, in de weide loeien. Alice genoot met vol le teugen van de schoonheid van het landscha.t) om zich heen. Het was een elfenland), waar de feeën stemmen op de heuvelen en in dé wateren nog met tot zwijgen wa ren gebracht- Na het ontbijt wist Alice feite lijk niet, wat zij zou doen. Lady Manorwaler liet haar logée's 's mor gens altijd aan zichzelf over, maar 's middags maakte zij allerlei plan nen tot hun vermaak en, afleiding. Men bow eerde algemeen van haar, dat zij dit maar al te vaak deed zonder aanzien des persoon». Zij ontzag zich niet, om volbloed stads- menschen wandelingen te. laten dioen van een mijl of twintig of aan d'e vermoeienis van- eindeloos lange rijtoeren bloot te stellen. Maar dat was pas na de lunch. Vóór dien tijd mochten haar gasten precies doen, wat zij zelf verkozen. Lord Man omvat er ging naar een van zijn pachters; Arthur zocht zijn troost in roeien, -na vruchteloos pogingen te hebben aangewend, om Alice over te halen,, met hem uit visschen te gaan. Bertha en haar zuster schreven brieven de gebrilde hee- ren hadden zich neergeplant onder een breedgetakten, lommerrijken boom, met een stapel kranten en tijdschriften naast zich. Alice was de eenige, die niets deed. Zij stap te naar de bibliotheek .en kwam terug met een armvol boeken, waar zij geen oog in zou slaan, zooals zij vooruit wist. "Zij zocht den ge- makkelijksten stoel utt dien zij vinden kon. en zette dien onder het beschuttend bladerdak van een bruinen beuk. Veel rust gunde zij zich echter niet-. Nauwelijks zat zij, of zij sorong weer overeind1, om den tuin on en. neer te loopen, bloemen te plukken en naar de tuinlui te kijken. Toen het gezelschap zich aan, de Lunchtafel vereenigde, was Alice min of meer ontstemd'. De directe en indirecte oorzaak daarvan was mijnheer Stocks, die haar alleen aangetroffen en haar anderhalf uur lang zijn gezelschap opgedrongen had'. Hij had het meisje gruwelijk verveeld met zijn zoogenaamd schertsende op- en aanmerkingen. Ee,n saai, verloren uurtje is echter gauw vergeten en' de aanblik van het prettig gelaat harer gastvrouw zou haar stellig weer in haar hu meur hebben gebracht, als zich niet in haar geest een denkbeeld had vastgeworteld, dat zij vruch teloos trachtte daar ui t fce verban nen. Lady Manorwaber stond er voor bekend, dat zij er bijzonder handig slag van had, om huwelij ken tot stand te brengen, en' n,u was het vermoeden bij haar opgerezen, dat genoemde dame dit talent ook on haar wilde gaan toepassen. Aan tafel was haar plaats altijd naast mijnheer S toe les zij had zijn lof hooren verkondigen d'oor haar gast vrouw in ei een persoon en soms scheen het haar toe, dat iedereen het er op aanlegde, om hen. beiden samen te. doen zijn. Zij had niet in een handelsahmosfeer geboren en ■ingevoed moeten zijn, om niet hel- dler in te zien,, dat zij een zeer be geerlijke partij was voor eeni poli ticus in den dop, en dat zB over korter of langer tijd in 't bezit zou wezen van ettelijke duizenden pond sterling. Die gedachte stuitte haar tegen de borst. Zij had zich voorge nomen, mijnheer Stocks te behan delen' met al de lankmoedigheid eener kalme onverschilligheid, maar nu voelde zij;, dat hij voor haar i;ets bepaald onuitstaanbaars kreeg. Het resultaat van déze en derge lijke overdenkingen was, dat zij na afloop van den lunch, een flinke wandeling ging maken, zonder zich te storen aan de plannen van haar gastvrouw voor dien middag. Lichaamsbeweging was voor haar even onontbeerlijk als voedsel en slaap. Het was haar een. genot, de frissche berglucht in te ademen en haar blikken te laten glijden over het. woeste natuurschoon om zich heen. Zonder eeni zweem van angst stak zij de smalle plank over. die bij wijze van brug ove.r de Avelin was gelegd. Zoo bereikte zij den grooten weg, die door een statig dennerabosch voerde. Daar klonk haar het geruisch van water in de ooren, dat over die rotsen naar om laag stortte. Alice bezat een onder zoekenden geest, die haar ook thans aanspoorde, den loop van den stroom te volgen. Dit was lang geen gemakkelijk werkje en de physieke inspanning, die zij zich daarbij moest getroos ten. kleurde haar wangen met een hooger blos dan gewoonlijk. Zij moest menige, steile, glibberige- rots beklimmen en meer dan eens een gevaarlijken sprong wagen. De druppels van kleine watervalletjes spatten haar in het gelaat eau haar kastanjebruine haren raakten soms verward in de takken der berken. Toen zij een vrij hoogen heuvel had beklommen en neerbli.kte op dien reeds door haar af gelegden weg, kon zij een kreet van verrukking niet weerhouden Dit was leven-, echt leven 1 Een frisch koeltje streek langs haar gloeiend voor hoofd zij waschte haar handen in een kristalhelder meertje en streek haar ruige haren glad.. Wat kon- mijnheer Stocks haar ook eigen lijk schelen Heel, héél ver onder haar sloeg hii zijn deftigen onzin uit. Zij was op de heuvelen met de blauwe, oneindige lucht boven haar. vrij en oppermachtig, de ko ningin van een tooveriand. Met onverflauwde verrukking ging zij verder, tot de boomen sohaarscher werden em een schik derachtig dal zichtbaar kwam. De woeste bergstroom van daareven was thans herschapen, in een kal mer vlietend beekje, vloeiende over lage rotsen in meertjes, waarin fo rellen dartelden. Het was er onbe schrijfelijk vredig en stil en geheel onder den indruk van. dit heerlijk natuurfaferecl ging Alice op het zachte mos zitten. Veel rust gunde zij zichzelf ech ter niet... Zij wilde nog meer zien, nog meer genieten, en verder liep, zij. al verder, langs de oevers d'er beek. nu eens omhoog, dan weer omlaag, tot zij bij een plek kwam', waar twee jongens plat op hun buik lagen op de steenen in het water en zoekend met hun handen rondtasten. De eene. een jongen van een- jaar of zestien, was tenger van' bouw en1 erg haveloos in de plunje. Ze wa ren altebei blootsvoets, door en door nat en vreeselijk o^ewondien. Stommerd I Heb je 'm alweer losgelaten bromde de kleinste va/n de twee. Let* toch opZoo'n groote forel krijgen wij' niet licht weer. De oudste, d'Le het zwaarste werk deed. zeide niets, maar liet af en boe een puffend geluid hooren.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1