ziende, dat de knecht, <üo niet erg ontwikkeld! schijnt te ziiini, bij ver-' gassing op den socialist had eternd in plaats van op dien christ.- lïist. candddlaat. scheurde hij het biljet' stuk en •eiischte van het stem bureau een andieir nieuw biljet. Reedfe bii die eerste stemming moet L. dbor den voorzitter van het stembureau er op zi in gerwezen, dat slechts één persoon tegelijk zich in heit hokje mocht bevinden. In de op 22 dezer gehouden Bestuurs vergadering der Eerste Hollandschei Levensverzokerings-Bank te Amster dam is de heer C. de Jon" te Arnhem benoemd tot onder-directeur der Bank. Transvaal en Oranje-Vrijstaat President Krugar is Wonesdagmor- gen met de heeren Eloff, privaat-sec retaris, en dr. Heymans, lijfarts, om halftien per rijtuig uit Hilversum naar Utrecht vertrokken en van daar por spoor naar den Haag gereisd, waar het gezelschap te 11.40 aankwam. De President neemt eenige dagen zijn intrek te Scheveningen bij den hoer Wolmarans, teneinde te midden zijner persoonlijke vrienden wat aflei ding en opbeuring te zoeken in deze droevige dagen. Van verschillende zijden uit binnen- en buitenland blijven nog steeds be wijzen van deelneming in het verlies van Z.H.Ed. inkomen. De heer J. S. M. Rabie, krijgsgevan gene op Ceylon, voorheen hoofdredac teur van de Vrijstaatsche Express, schrijft uit Diyatalawa Kamp. Ceylon, d.d. 21 Juni 1901 aan dr. Hendrik Mul ler: „De eerste stapel boeken, door u ver zameld en door de heeren De Vries Co. van Amsterdam hierheen verzon den, is veilig aangekomen. Te zeggen, dat wij er door verrast zijn, is u een flauw denkbeeld te geven van de ge waarwordingen, welke deze kostelijke gift bij ons heeft wakker geroepen. „Onze verwachtingen zijn yexre over troffen. Wij hadden gehoopt een 150 of 200tal boekdeelen te zullen ontvan gen, en ziet, wij hebben een heele lees kamer vol. En er komen er nog meer! Ontvang mijn oprechten dank en dien van het geheele kamp en wil zoo vrien delijk zijn ook de milde gevers in ken nis te stellen van onze waardeering hunner vriendelijkheid. Wij zijn thans zeer ruim voorzien; velen zullen de gelegenheid aangrijpen om beter be kend te raken met de letterkunde van het oude stam vaderland, en wanneer wij een dag naar huis teruggaan, zal ca' behoorlijk zorg gedragen worden dat de boeken voor toekomstige ge slachten bewaard blijven. „De gezondheid van het kamp blijft goed en de stemming hoopvol. De school, onder onze eigen onderwijzers en regulaties, verkeert in zulk een bloeieaiden toestand, dat er behoefte ontstaan is aan een tweede hut, welke thans opgetrokken wordt-. „Ook is men bezig met de oprichting van een nijverheidsschool, hoofdzake lijk met het oog op de vervaardiging van curiositeiten, waar veel vraag naar is. Wij genieten zooveel vrijheid als redelijkerwijze verwacht kan wor den; onze officieren mogen om de beurt van hunne manschappen uitnemen op lange wandelingen buiten het kamp, een vergunning waarvan steeds gretig gebruik gemaakt wordt. „U ziet dus dat ons lot zoo erg niet is. „Maar dat van arme vrouwen en kinderen in Zuid-Arika!" bevatten kleederen van den meest ver schillenden aard, benevens schoenen, naai geredschap. 76 hangmatten, enz. Voorts eenige bijbels on andere boeken. Naar Amsterdam zijn gezonden ter verdere expeditie naar de krijgsgevan gen Boeren: bijbels, leesboeken, cou ranten, tijd schiften en een flink aantal kleedingstukken. Met een woord van liartelijken dank aan do vriendelijke geefsters en gevers beveelt mej. Pane zich voor ver dei'o gif ten aan. Men meldt uit Hilversum: Het cijfer van de betuigingen van deelneming, tot gisterenavond door Z.H.Ed. den Staatspresident der Zuid- AAfrikaansche Republiek te Hilver sum ontvangen, beloopt 700, terwijl de stroom nog steeds aanhoudt. Het na volgende is eene grootendeels niet ge rangschikte opgave van de condolean ces: Van H. M. de Koningin der Neder landen en Gemaal; van H. M. Koningin Emma; Z. M. den Keizer van Rusland, President Loubet van Frankrijk; van Koningin Marie der beide Siciliën; van de verschillende ministers van staat, van Nederland en elders; staats raad Asser; van de Commissarissen der Koningin in Utrecht en Overijsel; van den voorzitter van de Eerste Ka mer der Slaten-Generaal; van leden van de Eerste en Tweede Kamer; uit Makasser, van de officieren van de „Gelderland." Verder van prof. dr. A. Kuyper; de consulaire ambtenaren en tal van ambtenaren van de Zuid-Afrikaansche Republiek; van de Ned. Zuid-Afrik. Vereeniging, het Alt-Deutsche Ver band. Voorts van de Ned. Vereeniging Het Roode Kruis, zoowel van den voorzit ter als van de doktoren, verplegers en verpleegsters, die in Zuid-Afrika werk zaam waren; van tal van professoren, van burgemeesters en gemeenteraads leden van Amsterdam en andere ste den; van een zeer groot aantal Afri kaners, tijdelijk in Europa; alsmede uit Johannesburg en Kaapstad; en. de thans in ballingschap verkeerenden in Indië en elders; van bestuurders en corporaties uit alle deelen der wereld, ook uit Engeland en Amerika; van de synoden van allerlei kerkgenootschap, pen; van tal van predikanten en ker keraden; van honderden autoriteiten en belangstellende personen uit alle oorden der wereld. In eenige gevallen gingen de betui gingen van deelneming vergezeld van liefdegiften, ten behoeve van de slacht offers van den oorlog. Men meldt uit Den Haag, dat er te Scheveningen gedurende de maanden Augustus en September een tentoon stelling zal worden gehouden van voorwerpen afkomstig uit Zuid-Afrika of daarop betrekking hebbende. De ten toonstelling zal worden gehouden in een getrouwe reconstructie van een „vooTtrekkers"-woning uij. de eerste dagen der republieken. De heer Hidde Nijland te Dordrecht en het Middel- burgsch Dames-Comité stonden hun verzamelingen voor de tentoonstelling in bruikleen af, terwijl nog andere ver zamelingen verwacht worden. De op brengst der tentoonstelling komt ten goede aan de gevangen Boerenvrou wen en -kinderen. Het Comité voor deze tentoonstelling bestaat uit de heeren Jlir. Mr. Beelaerts van Blokland, baron van Wassenaar van Rosande, Hidde Nijland, A. Kröl- ler, de Jongh en S. H. L, J. de Korte. Mej. C. Dane, te Rotterdam, heeft weder twee groote kisten naar Kaapstad verzonden ter doorzending naar de vrouwen-kampen. De kisten Vereertiging „Kweekschool v. Machinisten" te Amst. Technische school. Bij het einde van den cursus is he diploma uitgereikt: voor werktuigbouw en electro-techniek aan J. C. Kramer, C. J. G. Mesemae- ckers van de Graaff, J. D. B. Olie, J, Poll en II. van Tinteren; voor werk tuigbouw aan H. C. Brinkman; voor suiker-techniek aan J. C. Boer en J. H. Maijeq; ,voor suikertechniek aan C. van Senden; en voor suiker-techniek (chem. gedeelte) aan J. C. G. van Vlier den. Van de 5e klasse zijn 12 leerlingen tot de zesde bevorderd. Van de 4e klasse hebben drie leerlingen de school verlaten, om zich verder in de practijk voor hun vak te bekwamen en volgen 17 leerlingen den cursus van het derde studiejaar. Van de derde klasse zijn 23 ;van de tweede 22 en van de eerste alle leerlingen tot eene hoogere klasse bevorderd. Aan de eischen tot toelating voor de le klasse hebben voldaan: J. W. Bauman (Dordrecht), J. A. v. dl Bergh (Amsterdam), J. II. Bernhard (Nieuwendam), C. A. Bode (Ginnekenj L. S .de Bruijn (Heukelom), H .v. Cou- welaar (Amsterdam), P. Dekker (Koog a/d. Zaan.), H. van Doorn (Beverwijk), D. Dresden (Amsterdam), C. C. W. v. Ganswijk (O.-I.), J. K. Godefroij (Den Haag), W. Goedkoop (Bussum, L. v. d. Goes (Leiden). V. E. Loffman (O.-I.), J. v. Malen (Breskens) J. H. Muller (O.-I.), A. P. Oxenaar (Breda), C. Pen ning (Den Bosch), G. J. ter Poorten (Den Haag), W. A. Schmidt Degener (Rotterdam), D. Schuit (Hoorn), D. H. Soeters (Den Haag), F. G. J. Trarnburg (Haarlem), J .v. d. Veen (Hoorn), J. H. Ypes (Den Haag), en C. J. N. Zimmer- mann (O.-I.) Opleiding tot scheepsmachinist. Van de tweede klas hebben acht leerlingen de school verlaten, om zich verder in de practijk voor het diploma-examen te bekwamen. Van de eerste klasse zijn 7 leerlingen tot de tweede klasse bevorderd. Aan de eischen tot, toelating voor de le klasse hebben voldaan: H. G. v. d. Berg (Pm-merend), W. Duinker (Helder), J. van Duijn (Am sterdam), A. G. P. Fortgens (id.), P. A. H. Hekking (Breda), C. Houpt (O.-I.). A. J. P. Mars (Amsterdam), C. F. G. v. Meteren (Zierikzee), P. J. Molema (Amsterdam), A. A. Musch (id.) en K. Schoenmaker (Beemster.) Vpreenlgirg tct bevordering van. en Ned. F snor- Het Centraal-Bureau der bovenge noemde Vereeniging heeft besloten eene gunstige gelegenheid af te wach ten tot definitieve oprichting van een afzonderlijk correspondeercnd-Comité der Vereeniging te Pretoria. Reeds geruimen tijd hield het Bu reau zich met de plannen dienaan gaande bezig en het is thans in staat te verklaren, dat verscheidene bevoeg de personen zich gaarne terbeschikking hebben gesteld om zich met de Leiding van dit Comité te belasten, terwijl Hr. Ms. Consul-Generaal te Pretoria bereid bevonden is het Eere-Voorzitterschap te aanvaarden. De betreffende ontwerp-statuten, welke in no. 52 van het Weekblad voor den Exporthandel zijn afgedrukt, doen zien, dat de Vereeniging t. z. t. zal kunnen beschikken over een georgo- niseerden inlichtingsdienst ten behoe ve van allen, die bij den handel op Zuid-Afrika betrokken zijn, en dat het Comité een lichaam zal vormen, dat den Afrikaanschen handel zal voor lichten en opwekken tot het aankoopen van verbindingen met Nederland. Door de geregelde toezending van het Orgaan der meergenoemde Vereeniging aan de leden van het Comité in Afrika en de openbaarmaking van alle stuk ken, welke den wederzijdsclien handel kunnen bevorderen, zal reeds een nauw verband verkregen worden tusschen de Vereeniging en haar Comité. In de voornaamste kust- en handel plaatsen zullen cori'espondentschap- pen gevestigd" worden en het lijdt geen twijfel, of deze Gemeenschap zal een gunstigen invloed uitoefenen op de han delsbeweging tusschen Nederland en de Zuid-Afrikaansche Republieken, alsmede de Kaapkolonie. Opsporing verzocht. In den morgen van 22 Juli zijn ten nadeele van mevr. R. Paula, wonende te Cleve, gelogeerd in hotel Galeries te Scheveningen, door een Duitseher, zich noemende B. Groh, komende van Ber lijn, ongeveer 24 jaar, zeer verdacht uiterlijk, ontvreemd: 1 groote gouden ring, kroon voorstellende:, bestaande uit diamanten en briljanten; 1 "roote gouden ring, bestaande uit turquoise omgeven door paarlen; 1 gouden bro che met groote Romeinsche paarlen; 1 gouden broche; 4 antieke gouden spel den met turquoisen en twee met opa len; 1 broche (twee mark stuk) met wit emaille, waarop een wapen voorstel lende een hoefijzer blauw en rood ge kleurd; 1 lange gouden speld in den vorm van een slang met saphir in den kop; 1 gouden broche in den vorm van een hoefijzer met photographie van een manspersoon; 1 gouden broche, oud-Duitsch. Door diezelfde is in datzelfde ho tel, maar ten nadeele van een ander ontvreemd 1 geelbruine reistasch. in houdende eenig linnengoed. Elenscb, erger je niet. In de Willemstraat te Amsterdam kreeg Donderdagmiddag eene juffrouw ra zie met een buurtje over een droog lijntje. Na de kwestie van het droog lijntje met woorden uitgevochten te hebben, verkondigden de juffrouwen zeer luid en heftig elkanders zonden- register aan de omstanders. Mej. v. P., die zich het meest had opgewonden, ging na afloop van de woordenwisseling eenige boodschap pen doen, doch spoedig daarna zonk zij plotseling ineen en eenige oogen- blikken later was zij reeds overleden. Het is de 36-jarige sjouwer Johannes Loep. Hij heeft bekend den nu over ledene een klap gegeven te hebben met de hand. De overledene had eene wond aan het achterhoofd, welke ver moedelijk is veroorzaakt doordien de man, na het ontvangen van den slag, met het hoofd op een trottoirband is gevallen. De aangehoudene is ter be schikking van de justitie gesteld. Ongelukken n.et paarden. Ongelukken met paarden zijn in de buurt van Poize (Gr.) aan de orde van den dag. In het naburige Bunne ge raakte Dinsdag een paard voor een ledige boerenwagen op hol waarbij eeno vrouw, die eraf sprong, eene bloedende hoofdwonde bekwam. Woensdagmorgen begon in hetzelfde plaatsje het paard van J. Folkers al daar, gespannen voor een met mest beladen wagen bij het afrijden te stei geren. De 25-jarige zoon greep het dier bij den teugel, waardoor het tot beda ren kwam. Nauwelijks had hij echter het hoofd van het dier losgelaten, of het ging er van door, met het ongeluk kig gevolg, dat de wielen van den zwa- ren wagen den strompelenden man over de borst gingen. Wed werd in allerijl geneeskundige hulp gehaald en kon de dokter den on gelukkige nog onderzoeken, maar vóór medicijnen konden worden gehaald, was hij een lijk. Het nieuwe Ministerie. Naar het „Vad." van-zeer betrouw bare zijde verneemt, is aan mr. Rens, te Dordrecht, een ministerszetel aan geboden. van Donderdag De troebelen te Alblasserdam De pontonniers hebben Dinsdag avond te Alblasserdam in het geheel niet gepatrouilleerd. De burgemeester had de regeling, dat de her bergen 's avonds 10 uur moes ten sluiten, ingetrokken. In verband hiermede is alles rustig gebleven, zoo dat het detachement pontonniers des nachts om 12 uur naar Dordrecht kon terugkeeren. Doodslag. Do dader van de Woensdagavond in de Raamstraat te 's Gravenhage ge pleegde aanranding is nog ddenzelfden avond door de politie aangehouden, i De „Nieuwe Ct.' meldt het volgende: Denkelijk morgen (Vrijdag) zullen de namen van de nieuwe ministers in de „Staatscourant" verschijnen, Naar wij vernemen is de samenstel ling als volgt: Buitenlandsche zaken: mr. R. Mei- vil baron van Lijnden, lid van de Eer ste Kamer; Justitje: mr. J. A. Loeff, lid van de Tweede Kamer; Binnenlandsche zaken: mr. Th. Heemskerk, wethouder te Amsterdam; Financiën: mr. I. I. Harte van Teek- lenburg, lid van de Tweede Kamer; Landsverdediging (oorlog en mari- 3 gecombineerd): waarschijnlijk de heer H. Seret, lid van de Tweede Ka mer; Waterstaat, handel en nijverheid: dr. A. Kuyper, lid van de Tweede Ka mer; Koloniën: jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, lid van de Eerste Kamer. De bedoeling is om, zoo mogelijk, tegen October een nieuw departement voor arbeid, landbouw en onderwijs in het leven te roepen, aan het hoofd waarvan zal staan dr. A. Kuyper; ter wijl alsdan als minister van water staat zal optreden mr. C. J. de Marez Oyens, thans administrateur aan het departement van waterstaat, handel en nijverheid. Het loodswezen zal bij waterstaat worden gevoegd; terwijl het niet onmo gelijk is, dat de posterijen en de tele grafie onder binnenlandsche zaken zullen komen. De „Haarl. Ct." ontvangt een ge lijkluidend bericht. Alleen moet het volgens dit blad nog onzeker zijn wie de portefeuille van binnenlandsche za- ken krijgen zal, mr. Heemskerk of ba ron Mackay, vermoedelijk wel de laat ste. Drama geëindigd. Publiek heeft pret. Eigenaar van den hond verheugd' af. Uit de Arbeiderswereld. BINNENLAND. De hoofdbesturen der drie sigaren makersbonden hebben een conferentie met het bestuur der Groote Sigarenfa- brikantenvereeniging te Amsterdam ge had, waarvan de heer Keijzer, voor wiens fabriek te. Wagenin«en gestaakt wordt, lid is. Men deelt mede, dat het resultaat der conferentie is, dat het be stuur van de patroonsvereenigin- po gingen zal aanwenden, om de zaak op een voor beide partijen bevredigende wijze op te lossen. (Het Volk). BUITENLAND. Een Duitsch blad heeft uit statisti sche opgaven van de verschillende cen tra al-bureau's der arbeid ersvereeni- gingen uitgerekend hoeveel de werk stakingen in Duitschland in het afge- loopen jaar gekost hebben. Het totaal bedraagt: 2,936.030 mark, die bijeengebracht werden door de weerstandskassen (2,487,853 mark) vrijwillige bijdragen van leden dér verecnigingen (232,932 M.) collectes (150.036 M.), door bijdragen van ver- eenigingen uit vakken, waarin geen strikes voorkwamen (59,607) en bijdra gen uit het buitenland (5800). Het duurst was de werkstaking der houtwerkers, die 844,649 M. kostte, dan komen de metselaars met 419,130 M„ de metaalbewerkers met 396,148 M. De strike der zeeliaden kostte het minst: 430; ook een klein bedrag die van de barbiers (430 M.) en van machinisten en stokeer.s: 707 mark. Letteren en Kunst. Hond en Kat. Maurits schrijft in de N. Arnh. Ct. Nieuwstraat, Woensdagavond pl. m, 7 uur. Een kat onder een wagen. Zit te spinnen. Nadert een man met een hond. De man hitst de hond op poesje af. Hond krijgt een krab, poes een knauw. Eigenaar van d$ kat komt op, geeft hond een trap. Baas van den hond teekent protest aan. Jij hebt mijn hond niet te trap pen! - Maar jouw hondl heit mijn poes gebeten. Jou poes heit mijn hond gekrabt. Jij heit jou hond opgehitst! Beul! Zeg 't nog is! Beullllll! Pats. Eigenaar van de kat krijgt 'n muilpeer. Klets! Eigenaar van den hond van 't zelfde laken een pak. Volgt verwoed gevecht. Hond helpt dapper z'n meester, poes laat z'n redder in de steek. Katteneigenaar krijgt duchtig klop en op 't laatst overhaast af. Hon-1 deneigenaar kijkt triomfantelijk rond. Kreeg hij niet goed? Hè? Kom foks, vooruit. Tolstoj's ziekte. Tolstoj's dokter weet nog niet wat hij van de ziekte zeggen moet. Er is nog malaria en dat op Tolstoj's leef tijd! De zieke is ook uiterst zwak. Maar de ademhaling is geregeld, de slaap rustig, de spijsvertering voldoende. Tolstoj heeft een afschuw van al wat drankjes zijn of poeders. In het orgaan der Russische Synode heeft de Metropoliet van Petersburg nu nog eens wat geschreven over Tol stoj en den banvloek. Hij zegt dat Tolstoj's antwoord zelf het bewijs be vat voor de billijkheid van den maat regel. Tolstoj had beweerd, da£ de Synode niets had gedaan om hem te bekeeren: de Metropoliet noemt deze bewering een driestheid er is wel de gelijk een, met name genoemd, geeste lijke uit het een of ander stadje op Tolstoj afgestuurd! Vermakelijk is de bewering der Wje- domostie, dat het kerkelijk blad dei- Zendelingen, dat Tolstoj's antwoord heeft gepubliceerd, daar zaken mee heeft gemaakt, door eerst in allerlei kranten te publiceeren, dat het num mer in alle kiosken verkrijgbaar zou zijn en men tot zoo-en-zoo lang adver tenties er voor kon opgeven!! Examens van dei Ned'. Toonkunste- naars-vereeniginer Van de 5 candida- ten zijn geslaagd voor piano, (L. O.), de dames: M. Hoogenboom, te 's-Gra- venhage; L. M. W. Bien, te Amsterdam ene F. Goldenber" te Amsterdam; voor I viool (L. O.) de heer Chr. Hengeveld, j te Kampen. „de Fiets", in andere landen dan Frankrijk ook weil voorbeelden van gezien. Amsterdamsche Wielerbaan. De openingswedstrijden op de Am sterdamsche Wielerbaan zijn op a.s. Zondag 28 dezer bepaald. „De Fiets" bevat het volgende pro gramma I. W e d s t r ij d voor Amateurs van meet. Afstand) 1000 Meter. Prij zen vier prachtige kunstvoorwerpen. II. W e d' s t r ij d met v o o r g i f t voor Amateurs. Afstand 1000 M. Prijzen kunstvoorwerpen. III. Match internationaal over 1000 M., tusschen Jaap Eden, Van den Born, Broka en Jan Mulder. IV. Internat. Wedstrijd over 50 K.M., met motorgangmaking. Deel nemers Bovy, Van der Knoop, Jan Gre- ve en Jorn D. Diehle. Do baan bereikt men, hetzij door de Van Swindenstraat, de spoorlijn over en direct links af waardoor men on den Zeeburgerdijk komt, of wel van af de Czaar Peterstraat, het abattoir over, als wanneer men, de brug overgaande, onmiddellijk aan I-Iotel Zeeburg is, waarnaast de baan gelegen is. Voor berging van rijwielen en automobielen is uitstekend gezorgd. Mogen deze eer ste wedstrijden een succes zijn, voor zeker kunnen- we dan in dit seizoen nog meerdere belangrijke wedstrijden te zien krijgen. Criokc t. Voor de Nederlandsche le klasse competitie moeten Zondag gespeeld worden: A. C. C.Volharding in Am sterdam, en 's-Grav. C. C. Ajax, in den Haag. Voor de tweede klasse com petitie spelen Herculese en 's-Grav. C. C. in Utreceht. Rechtszaken. Verduistering. De rechtbank te Groningen heeft Jan Nieuwenhuis, brievengaarder te Zijldijk, wegens verduistering van postwissels enz., veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, plus ver bod om bij de posterijen eenig ambt te vervullen in de eerstvolgende 10 ja ren. Het Hof te Leeuwarden heeft dezen bekl. ook reeds veroordeeld wegens verduistering, tot 2 1/2 jaar gevange nisstraf. Wetenschap. Sport en Wedstrijden. Wielornieuws. De Parijsche correspondent van „Radfahr Humor", beweert, dat er bij den Grand Prix de la Republ-ique ge knoeid is door de jury. Deze legde het er op toe om Jacquelin te laten winnen. Voor de semi-finales kwamen in aan merking Ellegaard, Momo, Arend1 Jac quelin, Seidl, Ferrari, Conelli, Van- denborn en Grogna. De eerste drie hadden in de series den besten indruk gemaakt. Daarom werd Jacquelin dau ook met geen van dit drietal in een serni-fiinale geplaatst, Momo en Van- dJetoborn moesten tegen Arend uitko men en Jacquelin kreeg Grogna en Fer rari tegenover zich, die voor de zwak ste tegenstanders golden. Op zoo'n ma nier werd Jacquelin nog in de finale geboegseerd, maar tot de eerste plaats kon men hem toch niet boegseeren, merkt de correspondent op, die nijdig- spottend van „Fransche rechtvaardig heid" spreekt. Het is helaas waai', dat sommige ju ry's bij de verdeeling der series reke ning houden met de wenschen der, baandirecties. die het liefst den renner I zien winnen van dezelfde nationaliteit te geven, als het publiek. Daar hebben wij, zegt Nevelvlekken. Prof. Wolf, de astronoom van Hei delberg, heeft zeer verrassende mede- deelingen gedaan over nieuw ontdekte nevelvlekken, die hij met de zeer ster ke Bruce-telescoop heeft waargeno men. Daaruit blijkt, dat aan het he melruim een ontzaglijk aantal zulke vlekken zijn, maar enkel zichtbaar door zeer sterke kijkers. Zoo telde hij in het sterrebeeld „De Maagd", op een ruimte 16 maal zoo groot als de maan schijf zich aan ons voordoet, 130 vlek ken, waarvan slechts twee of drie tot dusver bekend waren. Hij maakte hieruit op, dat er nog ontelbare vlek ken zijn, dat wil zeggen vermoedelijk even zoovele werelden buiten het stel sel van den melkweg, waartoe ook on ze zon behoort. Merkwaardige vormen vond prof. Wolf bij deze vlekken. De meeste zijn cirkelrond, andere spiraal vormig; ook zag hij er die op een brug geleken die op twee tot vier pijlers rust. Gemengd Nieuws. Door den blikeem getroflfn Te Graetz is de bliksem in een troepje arbeiders, die op het veld be zig waren, geslagen, met het onge lukkig gevolg dat twee vrouwen en een kind gedood werden, en alle anderen bewusteloos vielen. Dezer dagen werden gedurende een zwaar onweer, dat boven Pont-de- Montvert in het Fransche departement Lozère losbrok, drie maaiers getroffen; een was dadelijk dood, de beide an deren werden ernstig getroffen. Een ontploffln?. Donderdagmiddag had in het dicht bevolkte centrum der stad Batum aan de Zwarte Zee een ontploffing plaats. De wijk werd geheiel vernield. Vele menschen, onder wie een aantal offi cieren, zijn omgekomen ;afgescheurde ledematen liggen in het rond. Het aantal slachtoffers is onmogelijk op Boe bedoelt u dat? vroeg' Ali ce cyp den man af. Ja, wat zal ik u zeggen, be gon mijnheer Hoddam verlegen onvoorwaarde!ijke oprechtheid1 was een kenmerk van zijn karakter - hij had' over veel geldl te beschik ken. en hij deed veel aan sport en bovendien sloot hij zich niet gauw bij 'anderen aan-. Maar hij was toch heel knap. niet waar? Was hij niet bij zondier begaafd Dat was hij ontegenzeggelijk. Hij' deed aüiesi, wat hij moest doeni, maar hij detect het zonder veel in spanning en1 hield een massa tijd over voor afiierHei andere dingen terwijl d'e meeste andere studenten geetn enkel wij oogenblikje had den. Die h>ern meer van nabij ken den, waren het er allen over eens, dat hij een aardige, joviale vent was, maar zijn vrienden waren voor 't meeremdteel rijke sportlui. Ik heb hem dikwijls hooretn, spre ken en dam maakte hij op mij den indruk van ©en verwaanden kwast. Algemeen werd hij gehouden- voor een soort van. universeel genie, dat alles kon dloen. Ik geloof wel, dat hij een1 van d'e kransten was. die. in jaren aan de Oxfordsche univer siteit hadden gestudeerd, maar toch ben ik voor mij stellig van moering, dat hij per slot van reke ning meier zal uitblinken als prac- tisch imam van. die- daad' dlan als lieerde. U geeft geen aanlokkelijke sch'ets van zijn karakter, zeidie Alice. Dat kan ik ook niet. Ik voelde groote bewondering voor hem, maar algemeen bemind' was hij niet. Hij kon zijn medestudenten soms onbarmhartig afschepen. Alice had nagedacht over het geen mijnheer Hoddam haan had verbeid!, en zij nam zich voor, den bezoeker uiterst koeltjes te ontvan gen. Volbloed democraat als zij was. kon zij alles, wat naar aristo- I cratischien. trots zweemde, niet uit staan. En tochtoch moest die zelfde Lewie zoo aardig, zoo inne mend wie zenDat verbruinde gelaat had zeer zeker iets bijzon der aantrekkelijks LotrcB Manorwater was er voor zaken opuit en had' de jongste juf frouw Af flirt meegenomen. Toen Alice haar blikken liet gaani over het kleine gezelschap. clat: zich rondom de theetafel verzameld had. viol het haar sterker dan ooit tevoren op, hoe onbeteekenend sommige mannen toch waren. De groote mijnheer Stocks kwam in eene omgeving als deze niet op zijn voordeeligs't uit. Hij was het type van een stadsmensch en bracht overal een atmosfeer van stiadösbof en bedomptheid' met zich mee. Hij hield van uiterlijke ver toond ng en kon alleen maar vleit, en ongedwongen, praten, als hij voelde., dat hij indruk maakte» op zijne toehoorders. Berlba, die miert, zeer vatbaar voor indrukken was, schuwde hij al's die pest. Alice kri tiseerde hem als een man. die geen schaduwen of tinten in zijn karak ter hadalles aan hem was even dor, kaal en onaesthelisch. - Het zal mij een genoegen zijn, uw neef te ontmoeten, zeide hij tot zijn gastvrouw. Ik ben over tuigd, dat wij het in heel veel op zichten eens zullen zijn. Woont hij hier in d'e buurt? Lady Manorwater, d'ie altijd dub bel spraakzaam was, waar het fa- m'ilie-aangeliegenheden betrof, was terstond' bereid, hem' nadlene in lichtingen te verstrekken. E'trtierick en al het grondgebied hier in d'en omtrek is zijn eigen dom, sprak zij. Hij heeft een uit gebreid' jachtterrein. Dat is judsrt iets voor Lewie, want hij is een hartstochtelijk jager. Hij beoefent alle mogelijke takken van sport. Zijn moeder was een eigen zuster van mijn man. Zij is bij de geboor te van haar zoon gestorven. Hij heeft een vreugdlelooze kindsheid gehad. Ik heb er mij altijd over verbaasd, dat hij nog zoo goed' te recht is gekomen. En is die Lcwie d!e laatst over geblevene van zijn geslacht? Ja, en nu doet hij natuurlijk zijn best, het te laten uitsterven door zijn kostbaar leven' te wagen daar ergens op d;e Pamir-vlakte of Tibet of zoo. De geografische kennis van Lady Manorwater was ietwat vaag. He jammer, dht hij met meer besef heeft van zijn verantwoorde lijkheid merkte mijnheer Stocks aam. Hij zou zooveel goeds tot stand kunnen brengen. Juist op dit ©ogenblik kwam de man, dlie zijn zware verantwoorde lijkheid zoo in 't geheel niet be sefte. in eigen persoon opdagen. Hij had twee honden bij. zich. Wel, tante, hoe gaat het? riep hij,, terwijl hij Lady Maniorwater's tengere hand in dei zijne nam en haar vriendelijk toelachte'. Bertha Afflint slingerde haar tijdschrift op de tafel en greep zijn vrij gebleven linkerhand. O, LewieWat doet liet ons een plezier, dat wij je weer eens zien riep zij Intusschen dansten die honden een menuet om Lady Manorwater heen. Toen de begroeting van zijn tante en Bertha was afgetoopen, wendde de jonige man zich tot d'e overige leden van het gezelschap. Twee hunner scheen hij dadelijk te her kennen, wanlt hij schudldie dón twee gebrildien heeren hartelijk de hand. Hoe maak jij het, Hoddam? En jij, Imrie 1 lk had niet gedacht, dat ik jelui hier zou aantreffen. En hij deed hun nog tal van belang stellende vragen, tot beider gelaat van genoegen glansde. Toen. hoórdte' Alice zich plechtig voorstellen Juffrouw Wishart mijn-, heer Haystoun Zij boog werktuigelijk, inner lijk boos op ziohzelf om het gevoel van zenuwachtige gejaagdheid, dat haar hiadi aangegrepen. Lewie was nu overeenkomstig zijn rang en stand gekleed. Hij zag er geheel an ders uit dan in zijn vischcostuum. Hij herkende haar terstond', maar Ina-m tegenover haar een vormelij ke beleefdheid1 in acht. Het was bijna niet te geloovteni, dat hij de zelfde jonge man was, dien zij eer gisteren. had ontmoet. Zijn, losse' ongedwongenheid! van toon had plaats gemaakt, voor een ennven- tioneete hoffelijkheid. Zij troostte zich evenwel, echt vrouwelijk, met de gedachte, dat zij' nu ook een ge heel ander wezen was dan het war me. hoogrood!©, beslikte meisje, van toen1 en dat zij er thans heel ele gant uitzag in haar nieuwste ja ponnetje. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2