Jeugdwanhoop. Een kind te Toulon, een ventje van nauwelijks negen jaar, had, zonder opzet, gen schoolvriendje door een steenworp gekwetst. En zóó ontdaan, zóó angstig voor de gevolgen was het arme kind, dat het zich nabij het station voor een aankomenden trein wierp, zijn blouse over zijn hoofd trok en zoo den dood wachtte. Het werd door de locomotief in stukken geslagen. Een rooversdrama. Uit Dal mat ie wordt een geschiedenis bericht, zoo tragisch, dat ze aan 't on gelooflijke grenst. Een boer keert met zijn dochtertje van de markt te Kuin terug in 't bezit van een som geld, van verkocht, vee, welk geld hij de kleine in bewaring heeft gegeven uit voor zichtigheid. Onderweg worden ze bei den door roovers aangevallen, doch 't meisje weet- te ontsnappen, de vader echter wordt door de bandieten boos. wijl ze geen geld op hem vinden vermoord. Het meisje is na langen tijd vruch teloos naar menschen gezocht te heb ben, in een eenzame hut aangeland, en de bewoonster legt haar nadat ze eenig voedsel gebruikt heeft naast haar eigen dochtertje te slapen. 's Avonds komt de bewoner der hut. die een der bandieten is. thuis en hoort van het boerenmeisje Om de eenige getuige van zijn misdaad uit den weg te ruimen, begeeft- hïi rich naar den donkeren zolder,waar de beide kleinen slapen, en stoot zijn mes in 't hart van een der meisjes, hetwelk volgens de aanwijzingen van zijn vrouw het be wuste boerinnetje zijn moet. De kinderen hebben echter hare slaapplaatsen omgeruild en terwijl de vader het lijk van zijn eigen kind weg draagt om 't te verbranden, ontvlucht de bedreigde op het oogenblik, dat de vader bij 't licht van een fakkel zijn gruwelijke dwaling ontdekt. Na vele uren omzwervens, ontmoet het boerenmeisje een gendarme, wien ze haar wedervaren verteld, en deze begeeft zich met eenige collega's naar het rooversnest, waar men er in slaagt zich van de bandieten meester te ma ken. Binnenkort zullen de roovers wor den terechtgesteld. Intern, statistiek. In den onlangs verschenen vijftigsten jaargang der thans door prof. v. Ju- rascheck te Weenen bewerkte „Geo- graphisch-statistische Tabellen aller Lander der Erde", komen o. a. een tweetal tabellen voor, ten opzichte van 63 staten, voor zoover betrouw bare gegevens daaromtrent beschik baar waren, mededeelingen verstrekt nopens staatsvorm, oppervlakte, be volking, nationaliteiten, godsdiensten, staatsfinanci n en schulden, de pa piercirculatie, sterkte van leger en vloot, omvang van den handel en grootte der handelsvloot, posterijen, telegrafen en spoorwegen, het gevolgde stelsel van munten, maten en gewich ten, de voornaamste artikelen, van uitvoer, en de voornaamste steden met hun inwonertal. Bovendien worden, behalve een aantal ingebrachte bij zondere tabellen nopens onderwerpen voor eenig land meer speciaal van be lang aan het slot enkele statistische vergelijkingen gemaakt tusschen de verschillende staten en de hoofdste den van Europa, en voorts de gegevens omtrent bevolking, handel en munt wezen voor de geheele wereld getota liseerd. De uitgave wordt ditmaal be sloten met een graphische voorstelling, die een duidelijk beeld geeft van de ontwikkeling van het zielental in de staten van Europa en in de Vereenig- de Staten tusschen 1800 en 1900. Hel der spreekt uit deze teekening de reus. achtig snelle bevolkingstoeneming in Europeesch Rusland (van 38.8 mil- lioen in 1880 tot 106.2 in 1897), in de Vereenigde Staten van 5.3 tot 76.1 mil- lioen, en in Duitschland, van 24.S tot 56.3 millioen eenerzijds, en de lang zame toeneming van Frankrijk an derzijds, dat. zich achtereenvolgens door Duitschland, de Ver. Staten. Oos- tenrijk-Hongarije en Gr.-Brittannië zag overvleugelen. Aan de internationale overzichten zijn die volgende cijfers ontleen l no pens den omvang van den wereldhan del in de laatste 10 jaren, alles in mil- lioentallen mark. een „ongunstig handelsbelang." Toch wordt zij niet armer! Dit simpele feit moge hen die voor landen zooals het onze, waar eveneens voortdurend de invoer den uitvoer overtreft, klagen over economisch verval, tot nadenken stemmen. Overigens spreekt het van zelf, dat de zaak bij de afzonderlijke landen anders ligt dan bij het wereld- totaal: Met name speelt bij eerstge noemde de zoogenaamde „onzichtbare uitvoer" (buitenlandsche coupons, nachtdiensten enz.) een belangrijke rol. De wereldproductie van goud en zil ver bedroeg jaarlijks (in millioenen mark): Goud Zilver 1876—80 481.U4 370.23 1881—85 428.66 390.74 1886—90.... 470.58 443.77 1891—95.... 684.03 504.92 1896 849. .46 444.61 1897 997.51 404.26 1898 1203.68 429.26 1899 1287.66 421.35 Invoer 189 039,787 189 140,148 189 238,093 189 337.535 189 437,007 189 538,179 1896 39,960 189 741.284 1898 42,962 189 946,002 Uitvoer Totaal 34,456 74,243 35,076 32,450 32,590 31,754 33,369 34,247 35,752 37,751 40,577 75.224 70,543 70,125 68,761 71,548 74,207 77,036 80,713 86,579 Deze cijfers illustreeren op een dui delijke wijze den in 1891 ingetreden achteruitgang van het wereldverkeer, welke in 1895 voor een herleving plaats maakte .die vermoedelijk ook nog in 1900 zal blijken te hebben gewerkt. Van 19 voorname handelsstaten toch waren in dit jaar de totaalcijfers van den in voer 28,837, van den uitvoer 23,893, te gen resp. 27.685 en 23,626 millioen in 1899. Opmerkelijk zijn deze totaalcijfers ook nog in zoover, dat zij een constant surplus aanwijzen van invoer boven uitvoer, in het laatste jaar ten bedrage van ongeveer 5,5 milliard. Een ver- ichijnsel dat natuurlijk zijn verkla ring in hoofdzaak vindt in het feit, dat de invoer in het land' van con sumptie (dus hooger) de uitvoer in het land van productie (dus lager) geschat wordt, terwijl bovendien in den regel, in verband met de douaneregeling, aan de statistiek van den invoer meer zorg worat besteed dan aan die van den uitvoer. De wereld in haar geheel genomen heeft derhalve voortdurend Voor 1900 wordt de wereldproduc tie van goud geraamd op 1047.8 mil lioen. De eenzame dood der dieren 'e Winters, als ook de menschen meer in huis blijven dan anders, zijn de dieren dikwijls genoodzaakt be schuttende schuilplaatsen op te zoeken en loopen ze groot gevaar hun leven te verliezen ten gevolge van de ongun stige weergesteldheid. Toch vindt men 's winters, ja, over 't geheel zelden een dood dier, als het niet pas door een moordlustigen vijand is overvallen. Daarom is dikwijls de vraag gedaan, of de dieren om te sten-en met opzet verborgen plaatsen opzoeken, waar hun lijken niet gevonden kunnen wor den. Als men nagaat hoeveel dieren er op aarde aanwezig zijn, waarvan toch elk jaar een groot aantal moet sterven, dan is het feit wel opvallend, dat men zoo zelden een dood dia: vindt. Een bekend deskundige, dr. Ballion, heeft getracht een verklaring van dit verschijnsel te geven. Reeds bij honden en katten kan men de gewoonte op merken, dat ze met het begin van den doodstrijd den afe-elegensten hoek van hun verblijf opzoeken, om daar onge stoord de laatste oogenblikken van hun leven door te brengen. De konijnen verlaten vrijwillig hun onderaardsch verblijf, om ver van hun soortgenooten te sterven en eveneens doen de veldmuizen, enz. Een doode- lijk gewonde gems zondert zich van den troep af, trekt zich op een verbor gen plaats terug, legt zich tusschen de rotsen neder, likt haar wonden en wacht op genezing of op den dood. Zieke gemzen, die den dood voelen na deren, verbergen zich in een schuilhoek dien zij alleen kennen. De lama's heb ben hun bijzondere streken om te ster ven, waar hun gebeente tot ware been- derheuvels opstapelt. Aan de oevers van vele Zuidi-Amerikaansche rivieren vindt men uitgestrekte vlakten met hun verbleekte beenderen bezaaid. Op der gelijke wijze zijn waarschijnlijk ook de groote verzamelingen van beende ren ontstaan, die men van overblijf selen van uitgestorven beren-, hyena- en andere geslachten in de holen van Midden-Europa vindt. Doode vogels treft men vooral zel den aan, want de stervende vogels vlie den het daglicht en zoeken de donker ste plaatsen op om daar den laats ten adem uit te blazen. Deze eigenaardige maar niet zoo onverklaarbare gewoon te wordt door vele dieren gevolgd. Er is nog een andere oorzaak te vinden, waardoor 't sterven der dieren aan 't oog der menschen onttrokken wordt. Elk dood dier is voor zijn familie etn soortgenooten een gewild hapje en honderden, ja, duizenden groote en kledne monden zorgen er voor het te doen verdwijnen. Bij het invallen der duisternis ko men al die marodeurs te voorschijn, nL de dikwijls zoo weinig sympathieke familieleden van den trouwsten men- schenvriend, den hond, dan de gieren, de kraaien, millioenen van insecten en nog veel meer, die allen nagaan wat afgeloopem dag aan dooden heeft opgeleverd. In weinige dagen is van den grootsten reus nauwelijks een spoor meer overgebleven. Zoo moet het ook gaan met den grooten olifant, want nooit worden geraamten van doode olifanten gevonden. Dr. Ballion denkt, dat deze ongelooflijk schijnende vernietiging van olifantsbeenderen door de herkauwende dieren plaats heeft. Voor deze is het een groot ge noegen aan beenderen te knagen, en het grootste olifantengeraamte wordt door hen Sn ongeveer twee jaren ver teerd. Ook bij onze huisdieren, voor zoo verre ze tot de herkauwers behooren, merkt men een voorkeur op voor mi neralen stoffen als wortel, gips en zelfs aarde, als deze kalk bevat, en hun wil de familiebeden zoeken dezie stoffen in de dierenbeenderen, die van de vele gestorven dieren afkomstig zijn. Ten laatste blijven nog de veeren liggen, op de plaats, waai- zoo even een groot dier zijn maaltijd hield, tot ook deze verdwijnen, fijn geknaagd en in poeder veranderd door myriaden van insecten en door de vraatzuchtige we reld der lagere dieren waaraan niets wat leeft weerstand kan bieden. slag, do volgende voordracht opge maakt: II. M. van Bemmelen en H. D. Tjeenk Willink Jr. B. en W. stellen den Raad voor tot het alsnog beschikbaar stellen van een bedrag van f 2100 •.oor ket plaatsen van urinoirs. Vroeger werd reeds een bedrag van f 1800 beschikbaar gesteld, doch daar ook in het noordelijk ge deelte der gemeente urinoirs moeten worden geplaatst, en alle, in plaats van hout; van ijzer moeten worden vervaardigd, is eeno versterking van het crediet van (2100 noodig. Ten einde te kunnen voorzien in 't gebrek aan onderwijskrachten aan de kostelooze school lelt. C, hebben B. en W. de volgende voordracht van drie bevoegden opgemaakt, ten einde daar uit eene keuze te doen: 1. Mej. L. M. Busseniaker te Haar lem, jaarw. f 500.(heeft nog geen jaar klassikaal onderwijs gegeven). 2. Mej. M .C. E. Beekman te Haar lem, jaarw. f 500.(heeft nog geen jaar klassikaal onderwijs gegeven). 3. Mej. A. C. J. Steffelaar te Nijme gen, jaanv. f 550.(heeft reeds meer dan twee jaren klassikaal onderwijs gegeven.) B. en W. stellen voor het kantoor van den gemeente-ontvanger te ver- grooten en daarv oor een bedrag van ten hoogste 590 beschikbaar te stel len. B. enW. stellen den Raad voor eene instructie voor de ambtenaren, belast met de inning van haven- en kaaigeld vast te stellen. B. en W. stellen voor om op het adres van de naamlooze vennootschap „De Vereenigde Ijzerhandel," houden de verzoek om aan de Paardensteeg een pakhuis te mogen bouwen hooger dan 11/2 maal de breedte der aangren zende openbare straat een goedgunstig antwoord te geven. Engel Albert van dier My, te Zandvoord, dien 18en Juli jl. ver oordeeld door de Arr. Rechtbank alhieir, tot 8 dagen gevangenisstraf ter zake van beteediging van een ambtenaar in functie, is tegen dat vonnis in appèl gekomen, evenais het O. M. Op hol. Hed'en-morgen omstreeks half tien sloeg hee paard gespannen voor den zwaar beladen bierwagen van den heer B., in de Anegang op hol. Halver wege de straat reed het den schoenen wagen van den heer Paanakker om ver, welke belangrijk beschadigd werd. Daarna draafde liet dier voort tot aan de Groote Houtstraat alwaar het viel, gegrepen werd en naar de eigena <i terug gebracht werd. Persoonlijke on gelukken hadden er gelukkig niet plaats. Sabbat of Zondag, In dc bovenzaal der sociëteit „de Kroon" was Donderdagavond eene vergadering belegd, waarin de heeren J. Hormans Jr., van Amsterdam en G. Velthuijzen Sr., van Haarlem van ge dachten zouden wisselen over de vraag of de Sabbath thans op Zaterdag of Zondag moest gehouden worden. Beide sprekers beschouwden van hun standpunt de Sabbathquaestie. Stadsnieuws Haarlem, 26 Juli 1901. Stukken van den Gemeente raad. B. en \V. stellen voor het perceel Oudeweg 1 (eig. W. v. Dooremaalen en wed. Boller) ongeschikt tot bewoning te verklaren. Door Regenten van het St Eliza beth's- of Groote Gasthuis is ter voor ziening in de vacature in dat college ontstaan ten gevolge van het aan den heer C. Druijvesteijn verleende ont- Stakiag of niet? De staking aan de lichtfabrieken la geen staking I Dat vertelt dc groote op-de-vingers tikker dei- Haarlemsche journalis en, de correspondent van het „Alg. Han delsblad", die zich blijkbaar niet alleen tot taak gestedd heeft aan „immoreel gedoe" nu maar eens een eind 1e maken, maar ook behoorlijke begrip pen omtrent werkstakingen aan te brengen. Hij beweert dat van een eigenlijke staking eigenlijk "een sprake is". En waarom? „Al de opperlieden en steensjou wers" zegt hij, „die aangenomen waren op 20 cent per uur, terwijl in de voorwaarden 18 cent is voorgeschre ven, weigerden eenvoudig om voor dat loon te blijven werken, er zijn reeds dadelijk, 30 40 in getal, door anderen vervangen. Het werk ondervindt niet de minste vertraging, daar de loon- standaard voor opperlui niet hooger is, en zich dus voldoende werkkrach ten aanmelden." Hij redeneert dus blijkbaar zoo Dat 110 werklieden het werk staken, betee- kent niets, dat is nog geen werkstaking. 'b Zondags b.v. als er niet gewerkt wordt, dan kan men waarschijnlijk volgens dezen correspondent, van sta- king spreken. Maar wanneer de stakers vervangen worden, en het werk zijn gang gaat, dan wordt het werk z.i. niet gestaakt! Onze mentor vergunne ons, met alle eerbied hem toch wel wat grappig te vinden. Wij meenden in onze onnoozelheid, dat wanneer arbeiders het werk neer leggen omdat hun eischen niet inge willigd worden, dit in het gewone spraakgebruik steeds een werkstaking genoemd wordt en dat wanneer de werkgever zich van andere krachten bedient, men dan van den ..strijd der stakers" gaat spreken. En ook, dat zoolang het geschil tusschen werkge ver en arbeiders duurt, er nog van werkstaking sprake is. Wanneer de zonderlinge redeneering van den wijzen correspondent van het „Alg. Handelsblad" opging en men eigenlijk alleen van staking kan spre ken, wanneer het werk geen voortgang heeft, dan zou de statistiek beduidend minder werkstakingen hebben aan te wijzen, dan thans het geval is. De mentor duide het. ons niet ten kwade, dat we het niet met hem eens zijn. Bij vonnis van de Arr. Rechtb. te Haarlem, did1. 25 Juli 1901 is op geheven het faillissement van J. W. Stevens, koopman en. winke lier in lijsten en spiegels, wonende te Haarlem, welk faillissement- door genoemde Rechtbank is uit gesproken 9 Juli jl. Schaken. Donderdag werden de hangpartijen in de 4de en 5de ronde afgespeeld. De uitslag is 4de ronde: Mat 0Leussen 1. v. Foreest 1Bleykmans 0. Esser 0Exner 1. 5de ronde: Bleykmans 0Esser 1. Leussen 1/2Mannheimer 1/2. Loman 1Te Kolsté 0. De uitslag van de 6de ronde is: Mat 1/2Loman 1/2. Mannheimer 1Meiners 0. v. Foreest 1,2Leussen 1/2. Exner 0Bleykmans T. Van de 7 d e ronde is de uitslag Leussen 1Esser 0. Meiners av. Foreest a. Lomen a.Mannheimer a. Te Kolsté a.Mat a. a. beteekent onbeslist of liangpartij. De stand na de 6de ronde is als volgt Bleykmans 3 wiripunten, Esser 2; Foreest 21/2; Leussen 4; Mannhei mer 2: Meiners 2; Mat 31,2; Loman 11/2; Te Kolsté 1; Exner 21/2. Gevonden voorwerpen. Twee sleutelseen gouden bro che. In de Oostsingelgracht geraakte iemand te water doordat zijn vaar boom uitschoot. Spoedig werd hij evenwel weder op het droge ge bracht. Opening. Zaterdag openen de heeren G. Kra nenburg Zonen hunne nieuwe zaak in melk-producten. Door de steeds grooter wordende vraag naar versche roomboter en zui vere zoete roomkaas, waren zij noodzaakt, hunne fabriek te vergrooten en hunne eeheele inrichting door stoom te drijven. Ook hebben zij daaraan toegevoegd een geheel afgescheiden winkel voor de>n verkoop van zuivere melk- en kaas-producten. Nu het ziet er van buiten en binnen netjes uit en 't is wel de moeite waard om daar eens een kijkje te gaan nemen. Men ziet er de machines door stoom gedreven, die alles van de melk maken, wat er tegenwoordig van verlangd wordt. Vanwege het Ministerie van Water staat, Handel en Nijverheid werd Donderdag aan 't gebouw van het Pro vinciaal bestuur alhier aanbesteed le. De levering van steenkolen ten behoeve van het centraal-station tot voortbrenging van electrische stroo men te IJmuiden het stoompontveer te Velsen, en het stoomgemaal te Schel- lingwoude, behoorende tot de werken tot onderhoud, herstel en verbetering van het Noordzeekanaal. Van de 6 hiervoor ingekomen in schrijvingsbiljetten was dat van Van den Ban Co. te Rotterdam het laagst voor 8.47 per scheepston te leveren te IJmuiden; f 8.47 idem te Velsen en f 8.27 id. te Schellingwoude. Het bouwen van een havenkan toor op het plateau van de oude zee sluizen te IJmuiden, behoorende tot de werken tot onderhoud, herstel- ene verbetering van het NoordzeekanaaJ. Raming f 3070. Van de 4 hiervoor ingekomen biljet- tgn was dat van M. Kistemaker te IJ muiden, het laagst voor f 3131. Het verbreeden van de los- en laadkade langs de haven aan de Haakes op het eiland Wieringen, behoorende tot de havenwerken in Noord-Holland. Raming f 1600. Van de 7 hiervoor ingekomen biljet ten was dat van C. Roomeijer te Hel der het laagst voor f 1471. gebleken dat de aannemer in geen ge val zal toegeven en a.s. Maandag de arbeid wellicht hervat zal worden. Dit zou dan natuurlijk met andere werkkrachten moeten geschieden. De tijd zal het evenwel leeren. Nog zij vermeld dat gisteren dc af- deeling Haarlem van den Ned. Opper- liedenbond is gesticht en dat 56 leden toetraden. Heemstede. Naar wij vernemen, zal de heer A. H. van Wickevoort Crommelin. dc hofstede op Berkenrode, door wijlen zijn vader bewoond, betrekken. Door de gemeente is in 1900 recht streeks zonder tusschenkomst van armbesturen bedeeld in geld f 24.79. in natura f 1847.27*. en is een subsidie ann 't burgerlijk armbestuur verleend van 4345.93. De leden der Sociëteit ..Tot Nut en Genoegen" zullen Donderdag 1 Augus tus a.s. een uitstapje maken naar Wa genineen. IJmuiden. Bij dfe needterij van die Stoom trawler „Eveline" werd' heden uit Grimsby telegrafisch het treurig bericht ontvangen dtat een dier ma trozen cto 50-jarige Jan van dier Kuil bij het visschen in dd IJs- landsche wateren overboord is go- raakt en veatkronken. Beverwijk. Meer dan 40 sollicitanten hebben zich aangemeld' voor het vacante burgemeestersambt te Wijk aan Zee en Duin. Dondeird'ag 15 Augustus des voor- middags te 11 ure zal op het schoo nt landgoed Rooswijk tusschen Velsen en Beverwijk eeno groote openlucht samenkomst worden ge houden vanwege de Nationale Christen - G e heel onthou dersvoreeni - ging. Sprekers zijn de heeren Ds. F. Kampsfcra van Heemstede, Ds. J. Visser, van Egmond aan Zee, de heer J. N. van Munster van Am- hem, Ds. A. v. Geest, van 's-Gra- venhage, do heer J. Dallinga, van Amsterdam, Dr. P. A. Klap, van Velsen. Haarlemmermeer. Van 22 Juli tot heden is aan den Aalsmeerdlerweg te zien geweest het ploegen met d'en Sulky-ploeg dat werktuig in d'en handel go- bracht dloor het Technisch Bureau Van Minden te Haarlem., voldoet naar dJe meening van deskundigen zeer goed. De heer Hublot van Parijs die onlangs deze en meerdere plaatsen bezocht tot aankoop van paarden voor Engeland., bezocht nu voor dat doel de Holland'sche paardenmark ten. Halfweg. Zondag 4 Augustus zal op een wei land nabij Halfweg een open lucht- meeting worden belegd door veldarbei- ders, waar als sprekers zullen optreden de heeren J. N. van Zomeren en J. Baak. Ons bericht van een socialistische meeting op 24 Augustus, dat op een misverstand berustte, vervalt hiermede. Staking aan de lichtfabrieken Stil is het op het terrein der Licht fabrieken. nu al meer dan -3 dagen. Het eentonig geluid van den metse laarstroffel hoort men niet meer; geen heen en weer geloop meer van de op perlieden, die net opeengestapelde steenhoopen met groote behendigheid en gemak den metselaars aanbrach ten, is meer waar te nemen. Kalm, rustig staan de in aanbouw zijnde werken. Een naargeestige stilte heerscht er, de bedrijvigheid van vroeger is verdwenen. En buiten het terrein, ook daar is het stil; aan de kanten van den weg of in 't gras liggen de stakers, deels rustende, deels wakende dat geen z.g. onderkruipers hun werk zullen over nemen. Op verschillende plaatsen zijn weder posten uitgezet. (Toch is er geen staking, zegt de correspondent van het „Alg. Handel: blad".) Donderdagavond werd in het Ge heel-Onthoudersgebouw eene vergade ring gehouden, waarop de metselaars en opperlieden der Gemeente-lichtfa brieken aanwezig waren. Hier werd het woord gevoerd door de heeren Van Zomeren, voorzitter van het Nationaal. Arbeiders-secretariaat en De Groot, voorzitter van het hoofdbestuur van den Opperlieden-bond, die beiden het groote nut van organisatie uiteenzet ten en allen tot solidariteit opwekten. Na afloop der vergadering verklaar den de metselaars zich solidair met. de opperlieden en werd besloten dat het w«rk niet zouden hervatten, voor en aleer de eischen der opperlieden waren ingewilligd,terwijl dezen op hun beurt verklaarden niet meer aan het werk te zullen gaan dan met denzelf den ploeg metselaars. Het aantal sta kers bedraagt thans 110. Allen zijn vol goeden moed op den uitslag. Officieel is dus de werkstaking gisteren gepro clameerd. Den heer Hulsebos gevraagd, wat hij van de werkstaking dacht, zeide hierover, in 't belang der zaak niets te willen uitlaten. Evenwel is ons toch Vervolg Nieuwstijdingen. Doopplechtigheden bij ver schillende volken. Mungo Park verhaalt in zijn reisbe schrijving van Afrika, hoe de plech tigheid van het naamgeven in zijn werk gaat bij de Mandinem's van Ma- homedaansch ras aan de Westkust. De Mandingo's noemen hunne kinde ren soms naar een bloedverwant, soms naar een merkwaardige gebeurtenis. Het kind krijgt gewoonlijk zijn naam wanneer het zeven of acht dagen oud De beroemde reiziger deelt ons mede, dat de plechtigheid begint met het scheren van het hoofd van het kind en een gerecht „Aega" genaamd, gemaakt van gestampt koren en zure melk. wordt voor de gasten bereid. In dien de ouders rijk zijn, wordt er ge woonlijk nog een schaap of een geit bijgevoegd. Het feest wordt genoemd ,,Ding koon lee," „het scheren van het hoofd van het kind". Gedurende mijn verblijf te Kamalia was ik tegenwoor dig bij vier verschillende feesten van deze soort, en de plechtigheid was bij elk hetzelfde, tot welken rang het kind ook behoorde. De schoolmeester, dio bij deze gelegenheid als priester fun geerde sprak eerst een lang gebed uit over de Aega, gedurende welken tijd ieder der tegenwoordige personen met zijn rechterhand den rand van den schotel aanraakt. Daarna nam de schoolmeester 't kind in zijn armen en sprak een tweede gebed uit. waar in hij herhaaldelijk den Goddelijken zegen over het kind en het gezelschap inriep. Toen riin gebed geëindigd was. fluisterde hij een "aar zinnen in het oor van het kind en spuwde het drie maal in 't gezicht. Toen dit gedeelte der plechtigheid was afgeloopen, ver deelde de vader van het kind de Ac^a in een aantal ballen, waarvan hij elk der aanwezigen een gaf. Daarna werd er gevraagd of er ook iemand in de stad gevaarlijk ziek was, omdat het in zulke gevallen dc gewoonte was zulk een persoon een groote hoeveel heid te zenden van de Aega. die veron dersteld wordt merkwaardige genezen de eigenschappen te bezitten. Er bestaat welicht geen eigenaard i ger ceremonieel op dit gebied dan dat van de Banianen een Indischen handelstand en een soort Brahmanen van minderen rang. Picart verhaalt dat do Banianen het kind een naam geven wanneer het vier dagen oud is. Bij die gelegenheid worden allerlei kinderen van de buren geleend en ge plaatst rondom een groot kleed, dat over den vloer wordt uitgespreid. De Brahmaan in '-'nctie legt een hoe veelheid rijst midden op het kleed, en het kind moet dan zijn naam ontvan gen op de rijst. De kinderen nemen dan do hoeken van het kleed vast, lichten het op van den grond, en schudden het ongeveer een kwartier heen en weer. Nadat het kind en do rijst voldoen de geschud zijn. geeft de zuster van het kind Picart schijnt aan te ne men, dat alle kinderen zusters heb ben, het den een of anderen naam, dien zij geschikt vindt. Eerst twee maanden later wordt de kleine in den godsdienst van zijn volk ingewijd. Dit is, naar het schijnt, het eenige ge val waarin rijst een rol speelt in het ceremonieel, en het schijnt een zeer wreede behandeling. Ieder, die wel eens in een kleed heen en weer is geschud, zal voor het hul peloos wichtjo voelen, want hoe zacht men t ook moge schudden, de bewe ging en de rijst brengen vercenigd een niet geringe verwoesting te weeg op zijn lichaampje en zijn zenuwen. Een diamant. Het Parijsche blad „Le Francais" meldt dat een der fraaiste diamanten naar Amerika verhuist. Het is een steen welko in 1894 in Zuid-Afrika is gevonden en te Amsterdam werd gesle pen. Hij weegt 601/4 karaat, veel min der dan andero beroemde steenen, maar moet bijzonder fraai van form en kleur zijn. Het plan bestond dit kost baar stuk dat den weidschen naam van Prins Edward van York had ge kregen, aan te koopen als geschenk voor den Britschen koning bij gele genheid van zijn kroning. De Engel- schen die hun vorst zulk een schitte rend cadeau wilden aanbieden, bo den, er aan den eigenaar het bekendo Diamant-Syndicaat, een hooge som voor, binnen 3 maanden te betalen. Maar toen kwam de heer Jeanne, de Parijsche agent van de New-Yorksche diamanthandelaars Smith Co. met een bod van 500,000 francs contant Voor deze som werd de koop gesloten, naai* men meent voor rekening der heeren Morgan, Astor en Vanderbilt, die dan nog vrij wat invoerrecht te betalen zullen hebben. Heden zou een vertrouwd persoon zich met dat stukje zuivere koolstof naar New-York insche pen. Vlaamsche humor. Voor een varkensslagerswinkel tweo straatjongens, smoezend. Iién stapt binnen. D ander wacht en grinnikt, maakt beenen dan. „Maddami" I)e dikke slagersvrouw, die dut ach ter do toonbank, schrikt recht. „Maddam!" „Wa, wou de?" „Maddam, 'edde gij vèrrekespoat- jes?" „Awel menneke!" „Maar... he, he"... (weg al in d'open straatdeur) „dan zulle toch nié mek- kelijk loape, zulle!" Bij oDze Vlaamsche broeders. In 't hospitaal deed de docteur zijn ronde bij de zieke. 't Er was neun duuë (doode) bij in hij riept den helper die eun half stik in zijn bótten hó. „Cies," zij-t-hij, „den diene moe naer 't duuhuizeke." ,,'t Es goed," zeg Cies, in wa laoter neemt hij de zieke van daorneffons op zijne schëwer. ,AhweI, Cies," zegt de zieke, „wa gao de mee mij doen dan?..." „Wade? Ha, i naor 't duuziuzeke draoge." „Jó maor, 'k en ben eu kik nie duud". „Ah ga! Ge gaot het gij misschien beter wete dan den docteur?" (Avondpost.) Burgerlijke Stand. Bevallen 24 Juli. A. Ku ijlen Zijlslra, z. 26. C. J. PelsVervers, d. J. A. HartendorpSebens, z. 25. J. M. KatorOudolf, d. W. M. van Roodevan Galen, z. Overleden: 26 Juli. M. G. II. Tim mer, 9 j. d., Magdalenastraat. G. F. Rüler, 3 m. z.. Minderbroedier- straat. 25. H. F. Hagedoorn, 1 m. Brouwersvaart. Telegrammen. DE NIEUWE DUITSCHE TARIEF- WET. BERLIJN, 26 Juli. (R. O.) De Post" verklaart dat de opgaven van de „Deuteohe Gartnerzeitung" over de inkomende rechten die voor aardappelen en een aantal tuinbouwproducten zouden wor den voorgesteld het nieuwe tarief, zuiver phantasie zijn en niet eens berusten op een voorloopig plan. Volgens de „Kreuzzeitung" zal het ontwerp voor de nieuwe tarief- wet vandaag of morgen door d'e „Reichsanzeiger" openbaar ge maakt worden. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Flores arriveerde 25 Juli van Amsterdam te Batavia. Het stoomschip Ambon, van Java naar Boston, vertrok 25 Juli van Gi braltar. Het dubbelschróefstoomschip Staten- dam, van de HollandAmerika Lijn, vertrok 25 Juli van Rotterdam naar New-York. Het stoomschip Zillali, Holland-» Lijn, vertrok 25 Juli van Amsterdam naar Newpest News. Het stoomschip Merapi, van Rotter dam naar Java, vertrok 25 Juli van Marseille.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 3