Het Schrift in de Oudheid, SCHAAKSPEL. Prijsvraag. dig belachelijk mee gemaakt hadden. Ook in het noorden van Engeland heeft men eens een beweging op touw gezet tegen het dragen van corsetten. maar men eindigde ook dezen keer met het op te geven als beuzelwerk, als het najagen van een hersenschim. Een welgesteld Amerikaan na tuurlijk een Amerikaan bepaalde bij testament, dat zijn vrouwelijke erfgenamen, die de gewoonte hadden een corset ie dragen, onterfd zouden worden. Zijn executeurs beschouw den dat echter als een gril en namen de corsetdraagsters weer in bescher ming. Een ander man ook een Ameri kaan vroeg echtscheiding aan. om dat hij het met zijn corsetdragende vrouw niet eens kon worden over de kleederdracht van zijne dochter. En niettegenstaande al die protes ten behoudt het corset nog zijn plaats in de rij der mode-artikelen. Automatisch beeldhouwwerk. Een Italiaansch blad doet de vol- j gende niededeelingen over ,.automa-l tisch beeldhouwerk." De ingenieur Buontenpi heeft een machine uitgedacht, waarmede men langs auiomatischen weg reproduc- tiën in marmer vervaardigen kan. De machine kan door elke beweegkracht gedreven worden en verwijdert het overtollige steen tot op een paar mil- j limeter van het gewenschte oppervlak. I waardoor het beeld er dus uitziet alsof I het met een sluier of masker bedekt is. Individualiteit en uitdrukking moet het dan door de verdere behan deling van den artist verkrijgen. Is deze machine werkelijk zoo doel matig als men haar beschrijft, dan kan zij weder aan veel handen het werk ontnemen, daar de werkzaam heden van de meeste beeldhouwers zich slechts bepalen tot het maken van modellen in klei. en zij het reprodu- ceeren in steen gewoonlijk geheel aan de bekwaamheid hunner assisten ten toevertrouwen. Wij kunnen hier nog bijvoegen, dat deze nieuwe me thode naar het schijnt zeer veel over eenkomst heeft met de manier, waar op langs mechanischen weg reproduc ties worden gemaakt naar een basre liëf in gips, met dit verschil, dat daar bij tegelijk een vergrooting van het oorspronkelijke model worden verkre gen. Koning Edward's hofhouding. Bij een in de Court Circular, de of ficieels Engelsche hofcourant., voorko mend decreet, gelast koning Edward VII een algeheiele reorganisatie van zijn civiele huis. Het zal bestaan uit een veel grooter aantal personen, dan dat waarmede koningen Victoria in haar ontroostbaren rouw zich om ringde. Men weet, hoe diep de prins van Wa les tijdens de regeering zijner moeder de ongezelligheid en den eenvoud der hoffeesten betreurde; het nieuwe de creet doet vermoeden, dat die vroegere gewoonten niet gevolgd zullen worden. Edward's civiele huis komt te staan onder de opperledding van den lord High Steward, wiens jaarwedde vast gesteld is op 25000. Voor den inwen- digen dienst is de opper-ceremonie- meester. de Master of the Household, die daarvoor f 14.500 per jaar opstrijkt, alleen verantwoordelijk. Het opsommen der zoo goed als on telbare beambten van de gereorgani seerde hofhouding, van den groot-aal moezenier f 14000) af tot twee yenmen. belast met de „lekkernijen en zoetig- hefin" f 3750) toe, is van te onderge schikt belang. We noemen alleen den „kapitein van den Gouden Wandel stok" f 12.500) en den chef-bottelier (f 6500); verder omvat de lijst circa 350 officieren van alle graden en corp sen. Enkele door koning Edward geno men maatregelen verdienen intusschen bijzondere vermelding. Zoo is b.v. het keukenpersoneel bijna verdubbeld en ook de koninklijke kapel, de State Band, aanmerkelijk versterkt. De daarvoor uitgetrokken som bedraagt meer dan f 25000 per jaar. Tengevolge van het groot aantal uniformen, waaruit zijn garderobe be staat, heeft de koning een specialen beambte aangesteld, tegen f 10.000 'sjaars, een fourier en drie assisten ten om zich geheel aan 'skonings ci viel en militair uiterlijk te wijden. Koningin Alexandra moet zich te vreden stellen met. een Mistress of the Robes", den rang hebbende van en hertogin weliswaar, maar een ho norarium van slechts f 6250 genietend. Vermelding verdient nog het feit. dat de salarissen van alle hofbeambten aanmerkelijk verhoogd ziïn. Gezwegen nog van de voeding, huis vesting, verwarming, bewasaing, ge neeskundige hulp, gratificaties en tal rijke, soms zelfs koninklijke fooien, i krijgen de kameniers een minimum- toelage van f 75 per maand, kamer-! dienaars f 90. lakeien f 100 en gewone koetaiers 125 per maand. De verhoogde bezoldigingen zijn na het vrij armoedig régime van koningin Victoria, ware verlichtingen voor de arme hovelingen geweest. Alles andersom. In Japan wordt het totaal van eene rekening bovenaan en de onderschei dene posten daaronder gesteld. Vele werktuigen en gewone hulpmiddelen gebruikt men daar ook juist omge keerd als bij ons. Zoo steekt men bij voorbeeld den sleutel met den haard naar boven in het slot, en de Japan- sche timmerlieden zagen en schaven naar zich toe, in plaats van, zooals bij ons, van zich af. Toen bij de Japanners de kurkentrek ker werd ingevoerd, hielden zij dien vast in de hand en draaiden de fles- schen er omheen. DOOR OTTO H. SMITS. (Slok) Bevreemdend is dat wij naast slechts één soort letterteekens, twéé soorten cijfers gebruiken. De soort 1, 2, 3, enz., van Arabischen oorsprong besprak ik reeds, doch ook worden nog steeds, zij 'tdan ook in mindere mate, de z.g. Romeinsche cijfers gebezigd, vooral op gedenksteenen, opschriften op .standbeelden enz., komeri ze nc© diÏLvvijls voor. In 't dagelijksche levèn worden ze niet dan hoogst zelden te pas gebracht. I 1, II 2, III: 3, III J of IV 4, V 5, VI 6, VII 7, VIII of I1X 8, Villi of IX 9, X - 10, L - 50, C 100, D 500, M of ook wel CIC 1000, enz. De Romeinen gebruikten als schrijf- materieel platte tafeltjes met was be streken. Met een ijzeren priem, aan 't eene einde voorzien van een punt, aan 't andere afgeplat, werden de let ters in de was gegrift, 't Platte eind der priem diende om de oppervlakte der wastafeltjes weer vlak te ma ken, teneinde ze opnieuw te kunnen gebruiken, 't Gebruik van Papyrus was hun evenwel ook niet onbekend, want zelfs zijn 'tde Romeinen ge weest welke genoemde stof 'teerstin boekvorm hebben gebruikt. Na den ondergang van 't Romeinsche rijk brak er een tijd aan welke door barbaarsche en woeste oorlogen voor en vooruitgang der beschaving niet erg bevorderlijk is geweest. Door ver schillende oorzaken hield toen de uit voer van papyrus uit Egypte ook op. En ofschoon ook in andere landen, zooals b.v. op licilië de papyrusplant wel voorkwam was 'ttoch voorname lijk uit Egypte dat men de benoodig- de grondstof moest betrekken. Al spoe dig was er meer vraag dan aanbod en in deze schaarste van schrijfma teriaal moest op de een of andere wijze voorzien worden. Uit dezen tijd dag- teekent dan ook meer 't algemeen ge bruik van 't perkament't Waren even wel 'tmeest de zich in hun klooster cellen opgesloten houdende monniken welke het schrijven beoefenden. Dik wijls deed zich bij deze heeren 't geval voor dat door geldgebrek of anders zins er een leemte in 'tschrijfmateriaal .ontstond. Doch geen noodOude beschreven perkamenten werden afge- krabt en met puimsteen af- en glad geslepen en op deze afgeslepen perka menten werd weer opnieuw geschreven. Geschriften waaraan toen ter tijde weinig waarde werden gehecht, doch voor 't nageslacht van onberekenbaar nut zouden zijn geweest, werden op deze wijze aan de vergetelheid prijs gegeven. Eerst in onzen tijd is'teven- wel gelukt door een chemisch proces 't oorspronkelijk schrift dezer,,palimp sesten" zooals ze genoemd worden, weer te voorschijn te doen treden én dan te ontcijferen. De duurte van 't perkament was mede een oorzaak dat er moest worden omgezien naar een goedkoopere stof, welke ook geschikt was om te beschrij ven en duui'zaam genoeg om de ge schriften geruimen tijd te kunnen bewaren. En dezer stof was 't boomwol papier, reeds in de achtste eeuw door de Arabieren in gebruik. De meerdere vraag naar dit artikel deed al spoedig de fabrikatie snel toenemen en had een levendigen handel daarin met bijkans alle landen van Europa ten gevolge. Zooals ik reeds terloops zeide. waren 't voornamelijk de monniken aan wie de schrijfkunst bekend was. Dit zou evenwel niet zoo blijven. Een kunst, welke 't menschdom zich op een zoo nuttige manier dienstbaar kon maken, kon onmogelijk achter de trieste kloos termuren verborgen gehouden worden. En uit de geschiedenis is een ieder wel bekend dat vooral onder de regee ring van Keizer Karei den Groote de schrijfkunst een meer algemeene be kendheid erlangde. Deze meerdere be kendheid met de schrijfkunst had een snellere ontwikkeling van 't mensch dom ten gevolge. Boeken, vooral op 't gebied van godsdienst en kerkge schiedenis werden geschreven en door de monniken, \velke men dientenge volge zeer juist met den naam schrijf- fabrikantep kap bestempelen, verme nigvuldigd. bat deze geschreven boe ken evenwel slechts in handen van betrekkelijk, weinigen kwamen wegens hun enorm hoogen prijs, ligt voor de hand. De uitvinding der boekdruk kunst bracht daarin evenwel verande ring. Deze had tengevolge dat het boeken bezit niet uitsluitend een pré- vilegie der rijken bleef, doce ook voor de middelklasse en in onzen tijd zelfs voor de armste mogelijk werd. Twee merkwaardige Kaartjes. Het idee, schrift langs mechanischen weg te vermenigvuldigen, is al over oud en reeds in de vierde eeuw door de Chineezen in practijk gebracht. Deze bezigden toen reeds de houtsnèe, voor losse type is hun taal, met haar kolossaal aantal teekens minder ge schikt. En, wat ons land betreft, reeds van 't begin der 15e eeuw dateeren gedrukte speelkaarten en afbeeldingen van heili gen welke voor dien tijd door brief schrijvers enz. werden geteekend. Ten einde evenwel meer te kunnen produ- ceeren, kwamen deze op 't denkbeeld de vormen in hout uit te snijden en door middel van deze houtblokken elk willekeurig aantal te kunnen vervaar digen. Buitendien gaven deze ook nog 't voordeel bewaard en telkens weer opnieuw gebruikt te kunnen worden. Groote dankbaarheid zijn we even wel verschuldigd aan den Duitscher Johann Gensfleisch, genaamd Gutenberg, welke van 13971468 leefde. Deze is 't geweest, welke de eerste belangrijke schrede op 't gebied dei- boekdrukkunst maakte. Uitvinder der boekdrukkunst kan men hem evenwel bezwaarlijk noemen, daar deze aan 't menschdom reeds lang bekend was. Wel is hij daarentegen de uitvinder en eerste vervaardiger der boekdruk pers, voor welker bouw hij een druiven (wijnjpers als model bezigde. Ook legde Gutenberg zich toe op 't snijden van zuivere, losse lettertypen en later op 't maken van matrijzen teneinde looden letters te ^kunnen gieten om telkens, al naar liehoefte dezelfde lettersoort te kunnen verkrijgen. Deze pionier der boekdrukkunst had evenwel dik wijls met enorme moeielijkheden te kampen, vooral op financieel gebied. Om een enkele te noemen 't vervaar digen van de bekende en beroemde 40regelige Gutenbergbijbel, waarvan een exemplaar berust in 't „Buchhand- lerhaus" te Leipzig, had reeds 4000 gulden gekost, nog voor 't twaalfde folio gereed was. En aangezien't geld toentertijd heel wat duurder was dan tegenwoordig, is dit zeker een enorm hooge som. TYPE GUTENBERGBIJBEL. Sedert deze Bijbel werd gedrukt, dit weten we allen, heeft de boekdruk kunst reeds een kolossaal hooge vlucht genomen en nog is steeds aller wege snelle vooruitgang merkbaar. Tot slot dien ik nu nog een paar andere alphabets te bespreken, 't Eerste is 't „Morse" alphabeth, 't welk zéker wel uit de eenvoudigste teekens bestaat, welke men zich denken kan, nl. uit streepjes en stipjes, 't Is 't alphabet bij 't telegrapheeren in gebruik. De afzender van 't telegram laat door een enkelen druk van zijn vinger de electrische stroom langer of korter tijd werken, waardoor aan 't kantoor van ontvangst een stift op een voorbij glijdende papierreep een streep of een punt trekt. En hoewel sedert de uit vinding van Morse, reeds machines zijn uitgevonden, waardoor 't moge lijk werd langs telegraphischen weg 't handschrift getrouw weer te geven is toch 't Morse-alphabeth door de groote eenvoudigheid nog steeds in gebruik gebleven. Geïl lustreerd. 't Tweede alphabet, 't welk tegen woordig in een groot aantal variatiën wordt gebezigd is dat der steno grafie. Het menschdom steeds er op uit in alles de grootst mogelijke snel heid te bereiken heeft 'tidee door afkorting en vereenvoudiging der let terteekens en vlugger te schrijven alphabet te verkrijgen in praktijk ge bracht. Ervaren stenografen teekenen een rede woordelijk en even snel op als deze wordt uitgesproken. Endaar het streven naar meerdere productie in een minder tijdsverloop zal blijven bestaan kan men ongetwijfeld de ste nografie beschouwen alshetschrift der toekomst. Het door de Engelschen bezette gebied Het door de Engelschen bezette gebied op 1 Sept. 1900. op 1 Mei 1901. Twee interessante kaartjes, die dui- baas waren. Het tweede kaartje geeft, I gelscli was, waren de Engelschen 1 delijk uitdrukken, wa.t zij bedoelen, ook in zwart en wit, het door de En- Mei 1.1. alleen baas langs de spoorwe- geven wij hier. gelschen en door de Boeren bezette ge- gen, was de Vrijstaat, op de linie Op het eerste is in zwart voorgesteld bied aan op 1 Mei 1901. Een groote Bloemfontein Ladybrand na, geheel het gedeelte van Zuid-Afrika, dat 1 verandering! Terwijl in Sept. 1900 na door hen ontruimd en zetelen zij bui- Sept.^lOOO bezet was door de Engelsche de gevechten langs den Komati-spoor- ten de spoorwegen en de groote steden strijdmacht. De witte plekken geven weg bijna alles ten zuiden van de lijn in Transvaal, nog maar alleen in het de streken aan, waar de Boeren nog Warmbad—Lijdenburg zwart, d.i. En Lijdenburgsche. O gij, die den mensch zijn vrijheid ontneemt, met welke woorden zult gij dat voor God verantwoorden'? Beecher Stowe. „De Negerhut". Naast hen, die verdrukt worden door de m,enschen en door de gebeur tenissen zijri er inderdaad anderen, die in zich hebben een zekere kracht, waarmede zij niet alleen de menschen die hen omringen, doch ook de ge beurtenissen aan zich ondergeschikt maken. En zij zijn zich die kracht bewust. Maurice Maeterlinck. LUIM. Wat meent ge dat in weemoedsdroo- men, In rouwmisbaar dat harten breekt, In treurgezangen, tranenstroomen. Het meest der ziele droefheid spreekt... Daar is een glimlach, gul en goedig, Een lachje, geestig, schalk en fijn, En toch zoo grensloos diep weemoedig. Dat zuchten daarbij vroolijk zijn! De Génestet. Van alle tijden. Voor alle tijden. Een stille handdruk was de eenige groet van gelukwensch; maar daarin lag meer hartelijke deelneming dan duizend worden en kussen vermoch ten. De druk eener geliefde hand drukt tot diep in de ziel, want door de hand dringt ook de gewaarwording van een liefhebbend hart tot ons door. Daarom ook is de druk eener geliefde hand zoo warm en mild als de lente zon. Fr. Friodrich. „De orthodoxen." Gij kunt alleen geestig zijn als uwe omgeving het ook is. De haan heeft goed kraaien tegen de eenden, zij be grijpen hem niet. Genegenheid is een liefkozend kind, dat u ondanks u zeiven aan het leven doet hechten. Als het u hard valt het "ebruik van bedwelmende dranken op te ge ven, geef het dan op om uw zelfswil; als het u gemakkelijk valt, geef het dan terwille van anderen op. S. J. May. „Drankmisbruik". Wie kan de zaligheid van dien eer sten dag der vrijheid beschrijven? Is het gevoel der vrijheid niet edeler en fijner dan eenig ander, dat de zinnen kan aandoen? Onbespied en zonder ge vaar te kunnen spreken, te ademen, uit en in te gaan? Wie kan het geze gende beschrijven van de rust, welke op de peluw van den vrijen man ne- Medaillon op het graf van den Heer H. VAN BREEMEN Hz., in leven 2e Voorzitter der Liedertafel ,,Zang en Vriendschap" alhier. derdaalt door de wetten, die hem del en verwarring komt zoo eigenlijk nog rechten verzekeren, welke God den i beter tot zijn recht", mensch gegeven heeft? Uit deu Moppentrommel, OOK VERMEERDERING. ..Dus weer vermeerdering van familie, zeg je. Dochter of zoon?" „Schoonzoon!" DE LAATSTE. Vrouw (een nieuw hoedje op de vin gers balanceerend)„Kijk, man, dat is nu de laatste mode!" Man (somber): „Jawel, dat zeggen jelui altijd, dat het de laatste is. Maar de volgende maand komt er weêr een!" PROBLEEM No. 11. ZWART. KALM OPGENOMEN. Als je niet met mij wilt trouwen, hang ik mij op," riep een smoorlijk verliefd jonkman. „Doe het dan alsjeblieft een eind verder in de straat," 'was het luchtig antwoord van de jonge dame, ..want papa heeft juist gisteren gezegd, dat hij je hier niet zoo om het huis wil zien hangen." OOK EENE GEDACHTENIS. Ik vermoed, dat u de eene of an dere gedachtenis bewaart in dat me daillon, dat u daar bent?" „Juist, haar van mijn man!" „Maar uw man leeft immers nog?" „Zeker, maar hij heeft geen haar meer!" ZOO ZIJN ER. Mevrouw (tot .de schoonmaakster, wier dochter ziek is): „Ik zal je een lekkere flesch wijn voor de zieke mee geven! Johan haal eens een flesch wijn uit den kelder, die van 1870." Schoonmaakster (geraakt): „Me vrouw, ik dank u wel; we zijn wel Op onze vorige prijsvraag kregen arme menschen, maar zulk verlegen wij 24 antwoorden. Was dus.het aantal goed lust mijn dochter óók niet." abcdefgli WIT. Wit speelt en geeft in drie zetten mat. Oplossingen worden vóór 5 Augus tus ingewacht aan lief adres van den redacteur dezer rubriek, Jhr. A. E. van Foreest. Atjehstraat 134, te Den Haag Oplossing van probleem No. 9. 1 De2, f32 Kg3 enz. Kh4, 2 f 3 enz. Goede oplossing ontvangen van A. i. V. te Haarlem. inzendingen niet buitengewoon hoog, de verschillende mededingers hebben verwoed (in figuurlijken zin altijd) om den prijs gestreden. Wij kregen inzen dingen met duizenden woorden ge maakt uit Nederlandsche Brandwaar borg Maatschappij. Sommige deelne mers hadden echter wel wat al te veel op onze goedheid gerekent door ook eigennamen en vreemde woorden er bij te voegen. Deze gelden natuurlijk niet. Na aftrek van al het overtollige was de uitslag dat de heer JAC. C. METJERINK Jr. Jansstraat 62 rood voor de zooveelste maal den prijs behaalde, met 5178 woorden. De heer J. G. Blom, NIET GEHECHT. j Spekstraat 2, was 2e met 4183. De ove- „Een vreemd kind, die kleine Theo! rigen kwamen vrij ver achteraan. De Van allerlei speelgoed hebben wij hern kleinste inzending telde 6 w oorden! al gegeven, maar aan niets hecht hij Aangemoedigd door ons succes ge- ziCh!" ven nu een prijsvraag in denzelfden „Heb je hern het lijmkwastje al eens geest nl.: gegeven? Wie maakt het grootste aantal woor- NAIEF. den uit den naam Een schoolmeester vrogg aan een I VEREENTGDE STATEN VAN NOORD- STOUTE WENSCH. Jong geneesheer (tot redacteur): „In mijn vrijen tijd' maak ik nog wel eens een versjel" Redacteur: „Wel, wel! Maar mis schien krijgt u hier wel gauw een heel groote praktijk!" DAT ZAL HELPEN. „Wat zijn die eieren weer klein! Ik zal' den boer toch zeggen, dat hij de kippen er wat langer op moet la ten zitten," zei een jong vrouwtje, dat pas in haar eigen huishouden was. zijner leerlingen: „Wat wordt de Prins van Wales, als Koningin Victoria komt te over lijden?" „Een wees, meester!" was het ant woord. AMERIKA. Hieraan zijn evenwel de volgend» voorwaarden verbonden: le'. Mogen in de woorden, niet meer letters van ééne soort voorkomen dan in den naam zelf. Is dit wel het geval dan wordt de inzending niet meege rekend. 2e. De inzendingen waarin eigenna men voorkomen zijn ongeldig. 3e. De woorden moeten genummerd OOK EEN ROND CIJFER. Kun je me ook met ronde cijfers zeggen wat Willemse voor dat bun deltje gedichten voor honors heeft gekregen?" ,s zelfs bijzonder zijn; ingeval van verzuim worden de inzendingen terzijde gelegd. Antwoorden worden ingewacht tot en met Woensdag a.s. „O ja, 't cijfer was rond, O. EEN OPTIMIST. In een hoofdartikel stond laatst choas gedrukt, in plaats van chaos. Als pn;|S loven W1I lut: „Jammer van die fout" zuchtte de EEN WANDELSTOK schrijver. °f ingeval de prijs gewonnen wordt „Zeg dat niet," troostte hem de re- door een dame dacteur. „Het denkbeeld van wanorde EEN BROCHE.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 8