DeBoerenverliezen volgens Engelsclie cijters. den eersten rang nog worden gevoerd. De solisten treden nu telkens op twee achtereenvolgende Woensdag- en Don derdagavonden op. Omtrent de regeling van de solis ten-concerten. welke in twee series ge geven worden, om daardoor volkomen te gemoet te komen aan liet gebrek aan plaatsruimte, dat zich in het vo rig seizoen bij die concerten deed ge- voelen, zullen binnenkort aan de abon- nés mededeelingen worden gedaan. Bij de regeling zal met ieders wen- schen rekening worden gehouden. In het „Bed. Tagebl." vindt men een aardige beschouwingover-de ambtelijke cijfers van -teEnge- schen, betreffende de dooden en gewonden bij de Boeren. Vooral in het tweede gedeeUe van den oorlog schermen de biogd- schen met zoo geduehte cijfere. tot hun opgaven door de loochenstraft worden. Rewfc een maand na de toen de groote slagen van Elands- laagte, Glencoe en Rie^f,^JfJ.n Engelschen de °°SC" nen openen. zouden de Boeren 161)0 doodien op de slagvelden heb ben laten liggen. Met gewonden (gaven de Etage-lachen- zich m J. geheel niet afdie waren mot meer te tellen zoo woedden de lyddiet- bommeu. Maar. 't hinkende paard kwam achteraan ..90 Boeren dood, 200 gewond", zei het offiouxte Boe- renbericht. en het ambtelijke En gelsche bericht moest letten 254 Engelschen dood, 1066 gewond en 1338 gevangen. Deze bittere pil en de vernede rende insluiting van Ladysmitb, de gevechten in de Kaapkolonie, de Boerenoverwinningen bij Modder- rivier. Stormberg en Spionkop, be vorderden de Engelsche grootspro Uerij. Tot aan de komst van lort Roberts zouden de Boeren 1365 dooden, 2933 gewonden en 1500 ge- vangenen gehad hebben. Het Boe- renbericht herleidt, deze groote cij fers 'n beetje; 't weet slechts van 677 dooden, 123 later ovMjedfemaa en 2129 gewonden, van welke laat ste de meesten weer naar 1 front terugkeerden. De volgende period de bevrijding van himberley en Ladysmuth, de gevangennMimng van Cronjé en de oorlog tot aan die inneming van Bloemfontein (13 m3, geeft natuurlijk voor de Boeren grooterc verliezen, jLoch verhoogen die Engelschen die ci] fers nog. vermoedelijk ook om hun ei een verliezen minder te doen uit komen, die tot dien datum het ontzettende cijfer van 3593 dooden. 7330 gebonden en 3327 gevangenen. ongen*MM nog de 5000 zieken in de hospita len Naar Engelsche berekening zouden aan Boerenzijde ^neuveld zijn 4008 man. verwond 3160 man en gevangen 6585 man. Het Boere - bericht constateert, dat er tot Maart 2000 man. en dat er een 6000 man verwond zijnliet aantal Beginge nen wordt ook geschat op 6500 man Tegelijkerti d' wordt ook mel ding gemaakt var het treurige•te- richt dat 14.000 Boeren den strijd hebben opgegeven en naar hun boerderijen ziin teruggekeerd In de^volgende periode die reikt tot ami de bezetting der «Pie ken en het vertrek van Roberts, melden de Engelsche benrklmM gesneuvelde Boeren en 210j Engel schen. 772 gewonden bij de tog en 2008 bij de Engelschen en 18^833 gevangen Boeren en altijd npg 329o gevanven Engelschen. In dit tijd- vallen die gevangenneming van Prinsloo, de slagen bij Beitelt en Middelburg, het vertrek van Kruger en het bij masses verleg- gen der wapens door de Boeren. De Engelsche STbifdJlS tot dusver aan dooden bij de Boe ren 4562: aan buiten gevecht gestel de gewonden 3932, aan gevangenen 95 418, aan naar hun boerderij te rugkeerenden 14.000 man cn naar Portugeesch grondgebied' uitgev,e- kenen 3500 man, te zaïmen alzoo 51 412 man. Wanneer men deze op gaven als waar aannam, dan kon- deiü er van het Boerenleger, dat volgens Engelsche schatting nooit mear dan 60.000 man had bedragen hoogstens no" 8000 man in het veld staan, daar de aan ziekte overlede nen niet meegerekend zijn. En met die 8000 man hebben 200.000 En gelschen het tot dusver niet klaar kunnen spelen! In de laatste periodie van den oor log, tot i Juli van dit jaar, vallen de gevechten in de Kaapkolonie, de heldendaden van French in Oost- Transvaal, en de beruchte schoon vegen jen der Engelsche onderbe velhebbers. Ook worden in dezen tijd de opgaven vermeerderd met een rubriek ..surrenders", die zeer gemakkelijk is.Want wie zich over geeft is toch ook een gevangene en dus kan men den man twee ma len tellen. Zoo meldt Kitchener in dezen tijd 9204 Boerengevangenen en 16.000 „surrenders 1838 ge sneuvelde Boeren en 1861 gewon den. Zijn eigen verliezen schat Kit chener op 856 dooden, 1531 gewon den en 1940 gevangenen. Een schit terend bewijs van de onvermoeide werkzaamheid der Boeren. Alles bij elkaar, hadden dus de Boeren tot op 1 Juli, volgens de Engelsche opgaven, 6400 dooden, 5793 gewonden, 34,622 gevangenen 30.000 „surrenders", 3500 man aan deserteurs, te zamen 80.315 man, niet meegerekend de door ziekte of ongevallen omgekomenen. Nu heeft het Boerenleger, volgens Engelsche opgaven, maar 54.800 man geteld', waarbij zich een 5000 opstandelin gen aansloten, en verder beweren de Engelschen, dat er nog 15.000 a 20.000 Boeren te velde zijn. Er is dus een overschot in de Engelsche opgaven van 35.000 a 40.000 man, die niet zijn thuis te brengen. Waar ko-men die 35.000 man vandaan? Uit den tijd' toen de Boeren zelf nog ambtelijke berichten openbaar maakten blijkt, dat de Engelschen de opgaven der Boerenverliezen ge woonlijk twee malen te hoog bere kenden. Bij de gewonden verschoof de verhouding zich ten ongunste van de Boeren, want hier waren de Engelsche cijfers te laag. Wat de-gevangenen betreft, de minister van Oorlog, Brodrick, weet maar van 20.000 man en de „surrenders" worden in d'e laatste officieel© op gaven op 14.624 man berekend1. Ge vangenen en „surrenders" samen bedragen dus slechts 34.624 man, in plaats van 64.622, zooals de En gelschen vroeger beweerd hadden. De ontbrekendie 35.000 man zijn düs groofcendeels gevonden. Bere kenen wij op die manier de verlie zen der Boeren, dan komen we op 3200 dooden in plaats van 6400; het aantal gewonden stijgt tot 10.000; de gevangenen 20.000 man en de „surrenders" 14.624 man. Het Boerenleger zou dus vermin derd zijn met 48.000 man. Bedenkt men, dat vele gewonden weer naar 't front gaan, dan zou dat kunnen verklaren, da tde Boenen nog 20.000 man in U veld hebben, dus zoowat 66 2/3 pGt. verloren hebben. Het zelfde percent-cijfer vinden we bij de Engelschen. Hun geheel© leger macht telde 347:661 man; daarvan overleden 17.321, werden gewond 17,209 keerden naar huis terug 76.582 man, te zamen 111,112 man. In den aanvang kwamen op eiken buitengevecht ges-telde. Boer 3 En gelschen; nu 'is het toch bijna 4 ge stegen en vermoedelijk wordt het nog hooger. Geen prettig vooruit zicht voor de Engelschen! Gemengd Nieuws. Edelweiss. De Landdag van Neder-Oostenrijk heeft een wet aangenomen, waarbij het uitrukken of uitsteken van edelweiss met de wortels wordt verboden, even eens het deze plant met de wortels te koop aanbieden en verkoopen, op straf fe van boete of vervangende hechtenis. Uitgezonderd is het verzamelen voor Wetenschappelijke doeleinden, waar voor echter vergunning der politie wordt vereisclit. Het verbod vindt na tuurlijk ook geen toepassing op parti culiere tuinen. Wie zulke planten in zijn bezit heeft, kan worden verplicht omtrent de herkomst, een verklaring over te leggen van het bestuur der ge- jneente waar dergelijke cultuur gedre ven wordt. ik daar eeamge minuten bleef staan, en zag hoe de eene wielrijder na den anderen aangehouden werd. Dat ze er allen niet zoo ldcht van afkwamen., behoeft wel geen be toog. Voorzichtigheidshalve besloot ik tie voet verder te gaanen ik deed wèl, wamt teem oogenblikje la ter kwam ik weer een groepje wiel rijders tegen, dat op dezelfde wijze te werk ging. (Kampioen.) Op de omnibus. Voor een/igeni tijd klom een Parij- schie juffrouw op een omnibus.Toen zij boven was, maar nog geen plaats had genomen, gaf die con ducteur het sein van verder rijden. De juffrouw verloor het evenwicht, viel van boven op straat en bezeer de zich deerlijk. Het gevolg was een vordering van 20.000 francs te gen de omnibusmaatschappij, en wel op grond dat d'e conducteur in strijd met de bes-taande voorschrif ten aan de sohiel had1 getrokken, voordat de vertrekkende passagiers zijn afgestapt), of de komende plaats hebben genomen. De rechtbank te Parijs heeft even wel de vordering afgewezen. Zij overwoog dat deze bepaling niet toepasselijk kan worden geacht op reizigers die boven) op d'e omnibus plaats nemen. Daar immers kan de conducteur hen van zijn plaats niet zien, tenzij hij of het trapje op loopt, of op straat gaat om naar boven te kijken. Het laatste zou hemzelf aan gevaar blootstellen op drukke wegen en bovendien telkens vertraging geven, waardoor de rit langer dan den bepaalden tiid- zou duren. En dit laatste zou ook het geval zijn, moest, hij telkens eenige treden oploopen. Het voorschrift is dus blijkbaar enkel gemaakt voor de personen diie beneden blijven. Bovendien, zoo zegt het vonnis, be gaat een reiziger die niet erg vlug is, een onvoorzichtigheid door van de imperiale gebruik te willen ma ken. Een onderdrukt volk. Hoe dikwijls hebben reeds overheer schers getracht een volk te onderdruk ken, te vernietigen! Maar hoe dikwijls bleken ook die pogingen niet vruchte loos, waar zij stuitten tegen taaie veer kracht en geestkracht! Waar men met volharding naar red ding zocht, werd er ook redding ge bracht, maar meestal srebeurde dit on verwachts of op andere wijze dan men verwacht had. Jean Paul, de beroemde Duitsche wijsgeer, vergelijkt een per soon of een volk, in nood. met iemand, die in een diepen put is gevallen. Ter wijl men van boven af bezig is, hem te helpen, vindt beneden een uit weg, waar men dien het minst had be zocht. De geestkracht van een volk, steunende op een onwankelbaar ver trouwen op den goeden afloon. zooals van ons volk in den tachtigjarigen oor log en het Zuid-afrikaansche thans, vindt zulk een weg altijd, ook als de vrienden het hoofd schudden en be ginnen te twijfelen aan redding. „De verlossing van ons volk na de inne ming van Den Briel, verdient een plaats onder de wonderverhalen, zegt prof. Fruin. „Niets gebeurde van het geen met recht venvacht werd, de ver lossing daagde op van een •'"de. van waar men ze allerminst durfde hopen." Vandaar, dat de geweldige inspanning, die onderdrukkers ten koste leggen, het geld, de volharding, het bloed, dat zij verkwisten, tevergeefs is. althans niet strekt tot het bereiken van hun oogmerk. Evenals water bij het koken eerst, krimpt, maar straks zooveel te meer zich uitzet, gaat bruisen en over kookt, evenzoo kan een volk gedron gen en benauwd worden, maar verheft het zich daarna weer des te stouter op nieuw. Tal van onderdrukkers, vele veld- heeren hebben op die v-Rze gevoelig hunne vingers gebrand. Een volk blijft in stand zoolang het zijn geestkracht bewaart, zoolang het weet wat het wil en overtuigd is van zijn goed recht. Is die geestkracht verloren, dan is ook alle hoop op overwinning vervlogen. „Goed verloren, veel verloren, eer ver loren, meer verloren, moed verloren, heel verloren," zegt de bekende spreuk. En dit geldt even zeer voor den onder drukker zelf. Deze strijdt niet slechts met de kracht van zijn tegenstander, maar zijn eigen geestkracht wordt door den knagenden twijfel en het bestraf lende geweten gebroken, terwijl die zijner tegenstanders door de overtui ging van hun goed recht wordt gestaald Machtige staten zijn ten onder ge gaan in de worsteling met een klein volk. De geestkracht van zoo'n volkje te breken, 0, het scheen zoo gemakke lijk! Maar tevergeefs waren de moker- slagen van het ruwe geweld. Het teere plantje der volharding, gesproten uit overtuiging en moed, dat eenmaal had wortel geschoten in het hart van het volk, bleek moeielijker uit te roeien dan eeuwenoude oiken en lastiger te vellen dan gewapende reuzen. Dit. is een troostrijke gedachte, die ons opbeurt bij d'e overweging van den loop der gebeurtenissen in ons per soonlijk leven, zoowel als in de wereld daar buiten. Zij herinnert ons de kern achtige .ijfspreuk van den Zeeuwschen wapenleeuw: luctor et emergo, ik wor stel en duik op; zij toont ons, dat het onrecht kan schijnen te zegevieren, maar op den duur niet bestand is te gen het zuivere recht en het heldere licht van de waarheid. Een grap. H™!* is een boekverkooper te Tóór H»er 1UUr te staa" Bekomen. Kort to He, arUdafr kree" de u i!ar"'ereeiugme te Harzburg kmingeprotrt,AWaar01Klei' de 'toidtee- Kening. Prof. Arnold, van de veeartse- zoekon°Hm Hannover, houdende ver- eefftl R?me,vaartsdag een voldoend reed tr li n V°m' 70 4 80 hw™n «n din h.ourde,-? en v»or dezen kamers Juliushall te bespreken. Een e.n 1 ,b"e?ka®rt kreeg de Jiouder van een hotel m ClausthaJ. Aan liet ver zoek iverd voldaan, maar niemand ver scheen echter op dien dag. De brief- e.n n" dr°:?ca valsche handteekenin- h! ki V liet een.afdruk in een do'nnfripkL °Pne,llen en dit leidde tot van den vennoedelijken knndV e ogende, maar de schrift kundigen waren zóó stellig in lmn ver- k aiingen, dat de rechtbank den be- t?,T"s "et makou va" oen ,waordoor anderen groot geldelijk nadeel was berokkend, tol een jaar gevangenisstraf veroordeelde. Het uitmoorden van vogels oi?."f.ng?.antl k0mlmen gelukkig met alle kracht op tegen het uitmoorden j "'"ovan de Pronkzuch- zuchtige dames. Een vereeniging ter bevordering van de humaniteits-ideëen tracht thans een wetsontwerp bij het Parlement, ingediend te krijgen,' om het moorden van vogels tegen te gaan. voor zoover het gedaan wordt ter wille van pronkzucht. Bij deze wet zou de verkoop en het gebruik van vogelvee- ren geregeld worden. De dames zullen diis in het vervolg daarop te letten hebben. Zij mogen naar hoeden wel met struisveeren of duivenvleugels of pelikaan-koppen op sieren, maar zullen zich moeten ont houden van visch-adelaars, kolibries, paradijsvogels, faisanten enz. Overtre ding van deze wet. zal de aanvallige, indirecte vogelmoordenares een boete van f 60 kosten. Tevens moet zij het sieraad afstaan, dat met die verboden veeren is behangen en alle kosten dra gen. V esuvius-spoorweg. W ie van Napels komende den Vesu yius wil beklimmen, moet thans 18 ki lometer per rijtuig afleggen, wat heel langzaam gaat, daar de weg 700 meter st« eer men de plek bereikt waar de kabelspoorweg begint, die de reizigers verder naar boven trekt, De bekende firma Thomas Cook en Zoon zal hier in verbetering brengen. Zij laat een eleetrischen spoorweg aanlegden, die te Resina aan de electrische tram uit Napels aansluit en waarlangs de reizi gers dus in korten tijd den voet van den Vesuvius kunnen bereiken. In het volgend jaar moet de lijn gereed' zijn. Onze jeugd. Een allernieuwst soort van betooging is geschied door een aantal voor hun eind-examen gymnasium gedropen jon gelui te Reggio in Calabric.Van de 160 candidaten slaagden slechts 30. en de afgewezenen, na gemeeno zaak met slachtoffers van andere scholen uit de stad te hebben gemaakt, trokken rond en wierpen bij hun scholen en de wo ningen der leeraars de ruiten in. Twin tig belhamers werden door de politie ingerekend. kreeg 'n héél jovéialen brief, dien ik gelijkelijk reproduceer: Mijnheer! Zooals u wel zult weten, speelt het gezelschap Hart in verschillende plaat- sen Op Hoop van Zegen, naai- ik hoor een ander stuk dan uw „Op Hoop van Zegen." Dezer dagen eraan wij naar Den Helder, waar Hart komt met Op Hoop van Zegen. Ook ons is een stuk van dien titel aangeboden met onge veer dezelfde intrige, maar toch niet uw stuk. Wij wilden in Den Helder graag op Hoop van Zegen spelen, maar liefst uw oorspronkelijk stuk. Daarom verzoek ik u of u ons (Stoel en Spree) toestemming wilt geven het stuk te 6peïen (uw stuk Op Hoop van Zegen). Voor ons zal het een eer zijn op onze biljetten te kunnen zetten „het echte, oorspronkelijke „Op Hoop van Zegen van Heijermans, opgevoerd .net toe stemming van den schrijver". Voor u is het wel van eenige beteekenis a)s uw stuk door het gezelschap Stoel en Spree wordt opgevoerd tegenover een ander stuk van dien naam door het gezel schap Hart. En voor het gezelschap der „Nederlandsclie Tooneelvereeniging" kan het geen nadeel zijn, daar wij. als wij nu „Op Hoop van Zegen" mogen spelen, ons graag willen verbinden: het niet op te voeren in die plaatsen, waar het gezelschap der Nedorland- sche Tooneelvereeniging", tegelijk met ons voorstellingen geeft. Als u ons toestaat uw stuk ie spelen, willen wij u daarvoor 'Taag 5 pet, au teursrecht 2) betalen, en geven u de verzekering uw stuk zoo goed te geven als in ons vermogen is. Stemt u niet toe, dan zullen wij er waarschijnlijk toe overgaan om, evenals Hart. een ander Op Hoop van Zegen te -"an op voeren van een anderen auteur. Toi iets dergelijks zullen wij natuurlijk zeer ongaarne overgaan, maarde concurrentie zou er ons toch Joe dwin gen. Zeer aangenaam zal het ons zijn als wij met u de zaak eens kunnen worden, en zien zoo spoedig mogelijk uw antwoord tegemoet, Hoogachtend, SPREE. Dir.-Reg. gezelschap Stoel en Spree. „Vrind Heyermans zoo besluit Falkland iieeft dit waarlijk leep op gesteld schrijven onbeantwoord gela ten vrind Spree, die naar mijne mee ning allerguitigste correspondeer-qua- liteitjes bezit, zal dus gegrasduind hebben. In elk geval z'n brief is een curieus ding: ik vraag uw verlof, maar zonder hetzelve doe ik het. toch. re moet protesteeren." zeide ik tot mini vriend H. „Wel neen," waren z::n historische woorden: ..de lui weten dat er een Wet is dato 28 Juni 1881" 1) Annemie van Rosier Faassen. 2) Braaf woordauteursrècht! De directie van het Concertgebouw heeft verschillende belangrijke orkest werken voor de bibliotheek aangekocht, waarvan reeds een aantal, na afloop van het winterseizoen, onder leiding van den heer Willem Mengelberg die zich thans op zijn vacantiereis be vindt zijn ingestudeerd en dus na de vacantie van het orkest, die van 8 Augustus tot en met 29 Augustus zal' gehouden worden, ter uitvoering ge reed zijn. Wij noemen daaronder van I Fransche componisten: de symphonie sur un chant nionagrard van Vineent d'Indy, L'apprenti sorcier, Scherzo d'apprès une ballade de Goetbe van Paul iDukas. Namoune suite d'or- chestre van E. Lalo.. Van Duitsche componisten: King Lear, symphonische Dichtung van Felix Weingartner; Aufforderung zum Tanz van Weber, door Weingartner voor orkest bewerkt, voorspelen (2e en Se acte) van „Die Kónigskinder", van Siegfried Wagner. Van Russiche componisten: Schehe razade, suite symphonique en 2e sym phonie (Antar) van RimskyKorsa- kow, symph. gedicht Thamar en sym phonie in C. gr. t. van Balakire; Ballet „Raymonda" en oe sj*mphonie van Glazounow, Francesca da Rimini, Ca priccio Italien en Mozartiana, Suite van Tschaikowsky. Verder van den Boheeinschen componist Dvorak: Hel denlied, van den Deen Enna: Ouver ture Cleopatra, terwijl verschillende Nederlandsclie noviteiten hun eerste uitvoering zullen heieven in het Ne- derlandsch muziekfeest dat in Jan. vanwege Toonkunst zal worden gehou den. Als solisten voor liet aanstaande sei zoen zijn reeds geëngageerd: mevr. Carrenjo (piano), mevr. Jllyna (zang), mej. Wietroinetz en de heer Jacques Thibaut (viool), de heer Jos. Hollmann (violoncel) terwijl onderhandelingen met verschillende knii^ter.ar.rs van top te beklimmen. Een koel wind je streek langs hun gloeiende sla pen en een heerlijk vergezicht be loonde hun, ruimschoois voor de in spanning, die zij zich hadden moe ten getroosten. Alice ging op een rotsblok zit ten en Lewie vlijde zich op den grond n-eeir. Telkens weer moest hij. die anciens zoo ongevoelig was voor vrouwelijk schoon, opkijken naai' haan bevall'H slank figuurtje, haar goudwazig haar en mooie droomerig-pemzende oogen. Er be stond tusschen hen een kameraad schappelijke verhouding. Het zou haar in het minst niet verbazem, als hij haar plotseling aansprak met een van die schertsendamicale be namingen, zooals ander mannen in gebruik zijn. Hij van zijn kant was al druk bezig in snelle vaar! van vriendschap naar een teerder, in- nigor gevoel te drijven, maai lot dusverre openbaarde hi.i daar niets van en behandelde hij haar aJs een goed vriend. Toon Alice een. poosje zwii.ge.nd had) genoten van het verrukkelijk panorama, moest Lewie haar den naam zeggen van de verschillende bergtoppendie tegen den horizont afstaken en haar eenige inlichtin-' gen verstrekken omtrent sommige ondordteeleoi van het landschap, een verzoek, waaraan Haystoun gaarne voldeed. Eindelijk was haar weetgierig heid bevreidtiigd. Het meisje nam haar vorige plaats weer in en staar de mijmerend in 't ver verschiet, terwijl zij haar kin op haar handen liet rusten. En dus hoort dit gebied groo tendeels aan u? sprak zij. Als ik eigenaar was van zulk een land streek als dfeze. zou ik daar nooit vandaan vaan, U gaat, im uw on dankbaarheid), over een jaar of twee weer reizen, en -trekken., alsof het ergens oip aarde mooier1 zou kun nen zijn dan hier. Hoe zou het gaan met al die heldendeugden, waar u zoo mee dweept, als iedereen er zóó over dacht vroeg de cyn ische Lewie. Als alle mannen bij moeders pap pot bleven, zou het al een heel nuchtere en prozaïsche wereld we zen-. Hoe kunt ge nu in één adem praten over Etiterick eoi prozaïsch 9 En bovendien is het absoluut niet waar, dat huiselijkheid het heroï sche buitensluit, zeide Alice, een lans brekend voor de privilegiën1 harer sekse. Er bestaat een soort van ziek te, die men reiskoorts zou kunnen noemen-, en waartegen geen rede neeringen baten. Menschen. die in hevigen graad daaraan lijdende zijn, geven geen zier om een be paalde plaats. Ze willen voortdu rend van de eene plaats naar de andere trekken. Dat is hun eenig. verlangen. i En is die kwaal bij u ook al chronisch geworden Nog na et», maar dut kan ieder oogen-blik gebeu-ren, gaf hij lachend ten antwoord, terwijl hij uit zijn liggende 'houdling overeind- rees en zich bij baar voegde. Over 't algemeen is het eigen dier baar ik een onderworp, dat het minst gauw verveelt, maar Lewae maakte in dezen een gunstige uit zondering. Alice had hem de gele genheid geboden, deze- mc-nsche- lijk-egoïstiscïïe neiging te bevredi gen-, maar de verblinde, jonge man had diie niet aangegrepenEenvou dig en natuurlijk als zij was. d'acht zij hier niet verdler over na. Alleen speet het haar in zooverre, dat hij hier niet op doodging, omdat zij hem dolgraag van zijn reizen zou hebben hooren vertellen. Maar in Een werkstaking van den nonger in een Russische ge vangenis. Het Duitsche blad Vorwarts, dat in relatie staat met de geheime organisa ties der Russische revolutionnairen, verzekert, dat onlangs politieke gevan genen, die te Kieff opgesloten waren, hun toevlucht genomen hebben tot de „werkstaking van den honger". De gevangenen hadden besloten hun toe vlucht te nemen tot dit uiterste mid del, omdat de rechterlijke autoriteiten hardnekkig weigerden hun proces aan de orde te stellen. Zij hebben toen geweigerd voedsel tot zich te nemen en na verloop van drie dagen moesten er 35 van de 140 naar het hospitaal gebracht worden. liet hoofd der politie, generaal No- witzky. heeft, door wees bevangen, twaalf der gevangenen losgelaten en aan de anderen toegezegd, dat hun recht zou geschieden. Deze laatsten hebben zich toen laten overhalen om voedsel tot zich te nemen waarna hun proces in behandeling werd geno men. Fietsende pakkemannon. Antwerpen heeft sinds eenigen tijd een wielrijdende politie-afdee- ling. die geregeld surveillance per fiets uitoefent en naar het schijnt nogal lastig is voor wielrijders. Een inzender in het „Vlaamsch Wielrijdersblad" die in een aardig artikel ondier bovenstaan opschrift verbeid heeft, hoe hij op een „kneipavond1" o-nd'ea* Duitsche sport- broeders geweldig heeft zitten op- snijden" over het nut van het rij wiel bij de politie en over de deug delijkheid van de Antwerpsche be reden politie in 't bijzonder, ver haalt dan verder Vóór eeniige d'agein duwde- iik met al de kracht, welke mijne vermoei de bee men nog bezaten, op de trap- beugels, om d'e enkele kilometers, die mij van den Aniwerpschen to ren scheidden, nog vóór het inval len der duisternis af te leggen. Ik verwenschte niet weinig mijine versnelling (6.30 m.), veel te groot om duchtige afstanden te rijden zonder afmatting te gevoelen-. Ik was gelukkig nog bijtijds in de stad en reed' over de keien, heel tevreden -mij weer eens thuis te ge voelen, Plotseling vielen eenige wielrijders mij lastig, ze omringden mij en versperden den weg. Links of rechts zwenken hielp niets, ik was degelijk ingesloten. Ik bezie eens goed de ongenoodigde reis makkers, en bemerk dat ze met jaloersche blikken mijm rijwiel be schouwen. Ze ontleden het- letter lijk met de- oögen. H-e-el fi-er over den bijval van mijne „meutte" houd ik mij gereed om op de gewoonlij ke vraag Da zieter me goeie uit, wa mark rijde gij te antwoorden met eene redevoering waarin al de goede eigenschappen, die een rij wiel kan bezitten1, aangehaald wor den'. Groot w-as dan ook mijine ver wondering als ik order kreeg om af te stappen. Ik doe dat (natuurlijk slechts, als i-k de verzekering heb bekomen dat ik met politiedienaars te doen had. Wor is de plak? Hier onder de zaal-. 7- Di moet dór vastgeraakt zen mêe e 1-oeike. Pardon, het is een plaat, van een.- andere Provincie en ons regle ment laat ons volkomen vrij. Mor ge moet toch ne fre-in hebbe en 'n bel. Ik heb een zelfwerkende rem in d achternaaf, en dat ding daar. dat ge zeker voor een pomp geno men hebt, is een fluit; ik heb en kel hierop te drukken-, dan komt dit wieltje tegen dien voorband, en floeaïïïfc. Ti ens, liens, in a-Mle gevall mók ik 'n proces-verbaal oep, want ge rijdt zonder licht. Mag ik u doen opmerken diat de straatlantaarns nog niet ontsto ken zijn. ik "doof dat het u zelfs onmogelijk zou zijn mij op te schrij ven. Het is te denker. Die zwarte wolk dlaar heeft zoo plotseling alle l'icht onderschept, datgé zelf den tijd niet he-bid ge-had om uw lantaarn te ontsteken. Enfin, voor de-ze kiermor dadet oe nimmer veur valt. zulle. Ik was zoodanig verbaasd, dat allen gevalle was deze terughou dendheid te verkiezen boven de zelfverheffing van Stocks. Genoem de h-eer was dien morgen, toen zij no-ar Ettleirick reden, haar cavalier geweest en had haar ondeonveg ont haald op een schets van zijn toe komst. Hij had angstvallig verme den. zijn verleden aan te" roeren, maar wel had hij een soort van politieke geloofsbelijdenis afge legd. op den invloed van zijn vrien den gezinspeeld en een rooskleurig tafereel opgehangen van zijn ver der leven. Alice bad niets gezegd, en Stocks verkeerde in die1 streel-ernde miee- ni-ng, dat zijn woordtem diepen in druk op haai' haddlen gemaakt.Maar thans werd het meisje getroffen door de tegenstelling tusschen haar mede-logé en Lewie Haystoun-, en werd laatstgenoemde op 'een hooger voetstuk gezet in dien tempel harer achting. Heel in- de verte gaven de ande ren door allerlei gebaren en wen ken te kennen, dat de lunch gereed was. maar die twee op die rots wa ren blind. Misschien hebt u gelijk, sprak AliceMisschien is het beter, om niet altijd hier te blijven. Men zou hier allicht tot. luiheid en nutteloos droomen vexvallc-n Het doet mij plezier, dat u het met mij eens bent. juffrouw Wis hart. Hier in hei hoogl-and! is be trekkelijk weinig t-e doen-, maar in andere streken dier wereld is werk genoeg, en het gaat niet aan, cm niet een handje ie helpen. Plotseling zweeg hij. want p dat oogen blik verdween alle licht en kleur uit de schilderij van bet reizigersleyen. zooals hij dat op het doek zijner verbeelding gepen seeld had. Een huiselijker looneel- t-je roes voor zijn geest op een Lief, slank figuurtje, trippellend' door het oude, statige huis. zittend aan het hoofd van zijn tafel, samen met hen oud wordend ini het ka- meraad'schap van jaren. Voor den tijd van eenige minuten voelde hij al de bekoorlijkheid van een gezel- li gen hulsel ijken haard, een kalm, gelukkig huwelijksleven. Ee-n der gelijk tafereel moet de Godin der Huiselijkheid getooverd hebben voor de blikken van Ulysses of den zwervenden- -Olof, en als de trou we Penelope en Swanhilde even mooi en aanvallig waren als dit meisje op de rots, was die renun ciatie alleszins gewettigd. Lewie vergat de wijde, wijde weroid en dacht alleen aan den -rotstop van Glenavehn. Een soortgelijke gedhehte scheen ook bij het meisje opgekomen te zijn. Zij wierp althans een schu wen-, zijdelingschen blik op haar in gepeins verzon,ken metgezel c n begroette met blijdschap een afge zant van het overige gezelschap. Die renbode was niemand' anders dan Tam. in allerijl afgezonden door George, die niet alleen gefil terd werd doo-r een selder ondra- gelijken honger., maar ook door al lerlei bange veiwraoedian® en den angst, dat zijn vriend) in een onbe dacht oogen-blik diat meisje mis schïen ten huwelijk zou vnagen.. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 6