lid der Tweede Kamer der Stalen-Gene- raai te verbinden. Naar roert vetnnieomt is bji Opperbestuur hior "be lande in omr derzoek een plan om eert proef te nemen met de verlichting van kus ten en havens in, Nedl.-Indie door middel van aoetykeitgas. Onze legatie in Lliina. De heer Knobel, miniister-nesi- denl to Peking, word'in het najaar hier te lande met verlof verwacht, nu de troebelen in China. welke voortdurende aanwezighÉid op zijn post noodzakelijk maakten als ge ëindigd kunnen worden beschouw d. Toch zal gedurende de afwezig heid van den heer Knooel zijn functie tijdelijk worden waargeno men door een uit Nederland te zen den zaakgelastigde waartoe be stemd is de gezantschapssecretaris ie kl dr. Loudon, chef van het kabinet van den minister van Bui- ienlandsche Zaken. Verkiezingen Tweede Kamer In het district Weststellingwerf zijn officieel als candidaten voor de Twee de Kamer opgegeven de hr. dr. H. Blink te 's Gravenliage, F. W. N. Hugenholtz te Haarlem, J. van der Molen te Baflo en J. Veenhoven te Smilde. Van Kol's herkiezing. Men zendt aan „Het Volk" uit Indië de volgende motie, door de afd. Mees- ter-Cornelis van den „Indischen Bond met algemeene stemmen aangenomen: „De algemeene vergadering van de afd. Meester-Cornelis van den „Indi- schen Bond"; overwegende dat de heer H. H. van Kol de eenige afgevaardigde van de Tweede Kamer is geweest, die bij her haling zijn stem heeft doen hooren ter bepleiting van het waarachtig be lang van Nederlandsch-Indië, verzoekt het hoofdbestuur om offi cieel zoowel dezen afgevaardigde als den „Indische Bond geluk te wenschen met zijne herkiezing tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal." Do afgevaardigde mr.Drucker Wij meldden reeds dat de heer Drucker, gekozen Kamerlid voor Gro ningen, verzuimd had volgens art. 135 en 136 der Kieswet den burgemeester kennis te geven dat bij de benoeming aanneemt en dus eene nieuwe verkie zing noodig zal zijn. Do N. Gr. Ct. schrijft dienaangaande: „Door den heer Rost, waarnemend bur gemeester, was d'e heer Drucker, die zich thans in Tyrol bevindt, eerst per brief later nog per telegram er nog at tent op gemaakt, dat de bewuste ken nisgeving nog niet was ontvangen. Maar blijkbaar hebben deze berichten den heer Drucker niet bereikt en thans moet ons gebeuren, wat art. 138 der kieswet bepaalt, welk artikel luid: De burgemeester der gemeente, die hoofdplaats is van het betrokken kies district of waarin het geheele betrok ken kiesdistrict is gelegen, geeft on middellijk kennis aan den minister van binnenlandsche zaken wanneer een benoemde zijn benoeming heeft aangenomen. Gelijke kennisgeving geschiedt wan neer een candidaat vóór de stemming of zoo iemand, die in herstemming komt te overlijden of wanneer een be noemde zijne benoeming niet heeft aangenomen, of de m artt. 13b en loi bepaalde tijd verstreken is. Binnen een veertien dagen geschiedt eene nieuwe verkiezing op den dag, door den minister van binnenlandsche zaken te bepalen." De burgemeester van Groningen de heer Rost als plaatsvervangend bur gemeester heeft overeenkomstig de wet, den minister' van binnenlandsche zaken bericht, dat d'e heer Druclcer zich niet had verklaard vóór 't verloo- pen van den termijn. De Minister zal nu eene nieuwe verkiezing moeten uit- schrijven. Aan de kiezers is het nu, te beslissen, of ook een nieuwe stemming met al cle drukte en de beslommeringen die zi] meebrengt, noodig zal zijn. Als vast staande kan worden aangenomen, dat de heer Drucker geacht mag worden, dat hij wtfl afgevaardigde voor ons district wil zijn en dat het met-mdie- nen der bij de wet vereischte kennis geving berust op eene omissie of een verzuim, waaromtrent de heer Druckei zeker wel het noodige licht zal ontste ken. Maar ook mag worden aangeno men dat, waar de stembus zoo ondub belzinnig heeft gesproken alsbij de herstemming, alle partijen zullen^wil- len berusten in die uitspraak. Als dat •nderdand het geval is, zal de verkie- zing zich kunnen bepalen tot de offici eels candidaatstdlling, en blijft den kiezers en den kiesvereenigineen al de onaangename drukte van een verkie zingsstrijd bespaard. Als wij een wensch in die richting bij deze uitspreken, meenen wij te ban delen in den geest van de kiezers en dit wenschen wij uitdrukkelijk te verklaren bewaren wij dezelfde strikte onpartijdigheid, die wij steeds bij de verkiezingen in acht genomen hebben." Een woord ten afscheid. De heer R. Sehwarz, de thans af getreden hoofdredacteur van „Het Volksdagblad" heeft in het laatste num. mer dat onder zijn redactie versche nen is, een woord ten afscheid ge schreven. Daarin brengt hij dank aan allen, die de redactie in de laatste dagen hun sympathie betuigden en zegt dat die sympaihie-betuigingen inderdaad indrukwekkend en roerend waren. En dan gaat hij voort: Er wordt wel eens beweerd, dat er geen hardvochtiger patroons zijn dan de arbeiders en tot zekere hoogte is dat waar. Allen, die zich hebben gesteld in den dienst der arbeiders beweging, weten uit hun ervaring daarvan mee te spreken. Doch hoe streng de arbeiders in het algemeen genomen mogen zijn, wanneer men eenmaal hun vertrouwen heeft gewon nen, kan men op hen rekenen. Wan neer wij dat nog niet wisten, hebben wij dat in deze dagen ondervonden. Mannen, die niet gewoon zijn de pen te hanteeren, wilden niet achterblijven om ons een bewijs te geven van instem, ming en sympathie en indien wij al die brieven eens openbaar maakten, zou ook de meest verstokte cynicus zijn geloof in de trouw en het rechtvaar dlgheidsgevoel der arbeiders herwin nen. Naast een woord van dank aan al die bekende en onbekende vriendin, past op dezen dag een woord van er kentelijkheid aan mijn medewet-kers van vroeger en thans, aan wier ijver en bekwaamheid het succes van ons blad in de eerste plaats is te dunkin. Een bijzonder woord van nulde komt toe aan mijn collega's de heeren J. G. Barenbroek, R. Triebeis, A. co, W. Brand van Straaten en T. C. Boers, die hun positie hebben opgeof ferd als protest tegen de afkeuien:;- waardige practijken. waaraan men den hoofdredacteur medeplichtig wil de maken. Zij hebben een voorbeeld g-ge^en van solidariteit, eenig in de geschiede nis der Nederlandsche journalistiek, hetwelk den mannen, die zich niet ent zien straks hun plaatsen te bezetten, liet schaamrood op de kaken moet ja gen, wanneer zij zich rekenschap zul len geven van hun „onderkruiperij." Naar het „Hbld." verneemt, zou he den een nieuw blad verschijnen onder de redactie van den heer Sehwarz en heeten „Het Volksblad". De bureaux zullen gevestigd: zijn Warmoesstraat 60. Hat portret van president Kruger. Wij lezen iet volgende in het Haag- sche „Dagblad." „Men zal zich herinneren, dat kort na de komst van den President der Z.- Afrikaansche Republiek in ons land, het denkbeeld geopperd werd, om zijn portret dioor den grootmeester onzer vaderlandsche schilders op het doek te doen afmalen, en in het- on dë Parij- sche tentoonstelling aangekochte „Pa viljoen van Zuid-Afrika" voor het na geslacht te bewaren. Wij weten echter ook, dat de heer Kruger overeenkomst- zijn streng calvinistische beginselen, moeilijk over te halen was voor dat doel te poseeren, al heette het dan ook (daartoe aange zocht) dat de tijd ontbrak, of dat hij niet kon verhinderen (zooals hij bij de receptie in Volksvlijt te Amsterdam zeide) dat hij telkens en telkens, ook wanneer hij er 't minst op bedacht as, toch weer op een prent kwam." Het is ons aangenaam te kunnen mededeelen dat de ..groote oude man" toch bezweken is voor het aanhoudend verlangen eener hoogst begaafde vrouw, onze geniale Thérèse Schwartze zijn beeld' op het doek te mogen bren gen, en haar dit toestond op voorwaar de „dat het in den kortst mogelijken tijd en dan nog wel in den vroegen och tendstond tusschen 7 en 9 uur kon plaats hebben." Wat geschiedde gedu- rendc de laatste dagen van het verblijf van den President te Utrecht in het „Hotel des Pays-Bas." Maar hoe. in welke houding zou de beeltenis worden weergegeven, was de vraag, welke bij het eerste ochtend-be zoek allesbehalve gemakkelijk te be antwoorden was. De President zelf had geen voorkeur, en welwillend als altijd liet hij die quaestie gaarne aan de artiste over. Dan heb ik ook in dit opzicht een ver zoek, zeide mejuffr. Schwartze, en_den President een kostbaren Staten-Bijbel ioonend, het boek uit de koperen knip pen ontsloten en geopend voor.hem op dc tafel leggend, zeide zij: jk nen vernomen dat het lezen van een bijbel hoofdstuk u steeds kalmte en rust ver- schaft, en u altijd kracht en sterk e geeft Welnu, in zulk een oogenblik van kalmte en rust, van kracht sterkte zou ik u gaarne schilderen. En over dit even tactvol als van diep- menschenkennis getuigend v"lan£!°' tevreden cn voldaan stond de heer Kru ger aan de bekwame artiste toe zijn portret te schilderen, zittende roor een tafel waarop de door de artiste voor het doel medegebrachte Sta'en-Bübel geopend voor hem waaraan de duim oniDiee*. daS°urmStvoor het poseeren werden natuurlijk zooveel mogelijk beperkt, toch drong de waardige grijsaard niet op al te grooten spoed aan! zoodra hij bemerkte met welk een nauwgezetheid en devotie de tan- gere vrouw hem als met haar heldere oogen in haar ziel opnam, omvandaar uit de bezieling en leven in het werk barer handen ta brengen. En dit ia haan volkomen gelukt. „Het was ook zulk een «mgenaamen dankbaar werken", getuigt mej. Schwartze. Nu het bijna levensgroote portret, zoo juist naar het leven koteekend ge reed is. zal ieder dien het wordt liet te zien, moeten dat mejuffr. Schwartze In dit mees terwerk zich zelf heeft overtroffen, en dot het alle andere in vroeger en later tijd vervaardigde werken \eire m kunstwaarde overtreft. Rust en kalmte door Gods Moord verkregen, kracht cn sterkte «tammit geput, al deze den Staatspresident zoo kenschetsende eigenschappen, zij zijn in het portret als met een 'J*"™ griffel, veeleer als met het penseel af gebeeld. Zoodat wanneer dc heer Eni gen zijn conterfeitsel eenmaal zien zal. wat naar wij meenen nog met het.ge val was hij verklaren moet. dat deze kunst goddelijk en van goddelijke ori- giToen het portret zoo ver gevorderd was dat het voor het afwerken naar Amsterdam in de ateliers op de Prin- sengracht bij den Amstol vervoerd zou worden sloot de President het bijbel boek, en als in een ™«erl!jke vera* ning verzocht hij der artiste daarvan een even goed gebruik te maken als hij deed. Maar mej. Schwartze ver zocht den President het boek als een aandenken aan 'de onvergetelijke uurtjes in zijn binnenkamer met hein doorgebracht te willen behouden, wat beslist geweigerd werd met de wooi- den: „Zulk een kostbaar geschenk voor zoo weinig opoffering met te "Willen aanvaarden, ofschoon hu bekennen moest nimmer een bijbel zoo naai-zijn zin onder de oogen gehad te hebben. Na lang aarzelen en eerst toen mej. Schwartze de positieve verzekering had geneven, dat nog twee niet min der kostbare Statenbijbels in haar ate liers berustten aanvaardde de Presi dent het geschenk met de w00'aan; Welnu dan, mevrouw, ik den bijbel én gij de prent," doelende op het por- tret. ten_de buren, dat de armpjes van liet arme kind bont en blauw waren en dat het lichaam op verscheidene plek ken ernstig gewond was. Het kind werd in het Israëlietiscli ziekenhuis ter verpleging opgenomen en de politie met het gebeurde in ken nis gesteld, wat ten gevolge had, dat de man onder een grooten toeloop van volk voorloopig in arrest werd geno men. Eindermishandelin g. Te Amsterdam is weer een verschrik- kelijkgeval van kindermishandeling ontdekt. De Telegraaf vertelt er o. a. het vol gende van: In de Nieuwe Kerkstraat 62 woonden drie hoog een zekere Lemson, eem man van omstreeks 40 jaar en een jonge vrouw met een meis je van omstreeks 21/2 jaar. De onver laat ontzag zich niet het arme schaap herhaaldelijk te mishandelen, zoo erg, dat zelfs de buren er zich mede bemoeiden. De rnan sloeg het kind' erbarmelijk i buren van den overkant moeten zelfs gezien hebben, dat de hartelooze kerel het kindje met het hoofd tegen de vensterbank beukte. Ook de laatste dagen, vertelde de buren, werd het kind weer geslagen en toen nu Maandagmiddag de vrouw met het kind op straat kwam, bemerk-1 Straatgevecht. Woensdagmiddag is. naar het „N. v. d. D." meldt, op de Heerengracht te Amsterdam een klein straatgevecht ge leverd, waarbij de bekende tegenzin in alle nieuwigheden zich weder sterk deed gelden. Men herinnert den tijd toen het rijden op een rijwiel wel eens levens gevaarlijk kon zijn; thans openbaart zich een groote antipathie- tegen de to mobiel. Met een kalm eangetje van 5 tot 6 K.M. schoof een auto, waarin vier per sonen zaten, over de Heerengracht. Even voorbij de Hartenstraat gebeurde toen het accident dat oorzaak was van de heele historie. Een fietsrijder, die langs den. waterkant reed stak plotse ling de straat over naar den huizen kant De chauffeur, blijkbaar door deze beweging verrast, kon niet zoo tijdig stoppen, of de auto raakte het ach terwiel van de fiets, waardoor de rij der kwam te vallen en zich eeniger- mate bezeerde, "terwijl ook zijn wiel was beschadigd. De auto was na de aanraking on middellijk tot staan gebracht. De pas sagiers spraken met den fietser en con stateerden. dat het ongeval gelukkig niet ernstig was. Toen zij hun weg wilden vervolgen, ontstond er een groo te beweging in het publiek, dat teeke nen van verontwaardiging ?af. Op eens drongen eentep e-lazenwasschers dooi de omstandJers heen en, crewapend met dikke stokken, sloegen zü naar de hee ren in de automobiel. Tegen een dergelijken aanval waren de automobilisten niet bestand; zij verdedigden zich zoo goed mogelijk, hetgeen niet verhinderde, dat zij zwa re stokslagen opliepen. Slechts met groote moeite konden zij vrij komen, maar een oogenblik zag het er hache lijk uit, toen hen met behulp van hand karren en wagens den weg- werd ver sperd met de duidelijke bedoeling om de machine met de passagiers in de gracht te doen verzeilen. Met den steun der politie bereikten de heeren echter daarna hunne bestem ming en hielden stil voor het perceel Heerengracht 380, waar de ingenieurs firma Frans Anderheggen Jr. kantoor houdt. Een der heeren Anderheggen had door de stokslagen zware kneu zingen, zoodat hij zelfs in huis moest worden gedragen. Zijn broeder, die hem had willen beschermen, had even eens kwetsuren opgedaan. De heeren Anderheggen nemen maatregelen om de hardhandige gla- zenwasschers tot andere gedachten te brengen. deeld. dat Patrimonium dit vraagstuk voor heden liet rusten." Patrimonium. Het Ned'. Werkliedenverbond Patri monium zal op Maandag 26 en Dins dag 27 Augustus te Amsterdam zijne 21ste jaarvergadering houden. In deze vergadering zal een bespre king gehouden worden over coöpera tie, onder leiding van ds. Talma^ en zullen voorstellen tot wijziging van de statuten en van het huishoudelijk regle ment worden behandeld. Een voorstel van het bestuur heeft ten doel te komen tot de oprichting van een verbonds-ziekenfonds. Voorts komen o.a. voorstellen van de afdeelingen aan de orde betreffende: een algemeene beweging tegen de verplichte vaccinatie voor schoolgaan de kinderen, het tot stand brengen van een bondsboekhandel, pensioensrege ling. herziening der Zondagswet, meer Zondagsrust voor militairen, afschaf fing van het rijden van openbare ver voermiddelen langs straten en wegen op Zondag, algeheele herziening dei- wet op de Kamers van arbeid, maatre gelen om het vloeken tegen te gaan, coöperatie, oprichting van arbeids beurzen, organiseering van provincia le bonden en ringen. De afdeeling Delft heeft het volgende punt ingediend„De afdeeling Delft vraagt, dat de jaarvergadering zich uitspreke of zij ten vorigen jare met het opstellen van haar program heeft gedüwaald, door haar wensch te ken nen te geven, hoe zij het kiesrecht- vraagstuk wilde geregeld' zien, en mei welk recht namens Patrimonium op de Deputatenvergadering is medege- R. K. vakorganisatie. Voor de roomsch-katholieke vakorga nisatie, waarvan in een vorig bericht sprake was, zijn statuten ontworpen, die, blijkens een mededeeling in dt r. k. bladen, de goedkeuring van het episcopaat in Nederland wegdragen. Aan deze statuten is het volgende ontleend: Statuten van het Nederl. R. K... Secretariaat. Er bestaat een Ned. R. Ksecre tariaat. Tot. dit secretariaat kunnen toetre den R. K. vereenigingen en correspon dentschappen, wier leden hetvak uitoefenen. Dit secretariaat wordt gesteld onder patronaat van... en houdt zijn zetel te... Tot het secretariaat kunnen toetre den alle door den bisschop goedgekeur de vereenigingen en de leden van cor respondentschappen, die voorzien zijn van een getuigschrift van godsdienstig en zedelijk gedrag, afgegeven door hun pastoor. Onder correspondentschappen wor den verstaan een of meerdere pe-soren die geen vereeniging kunnen voiuien Tien personen moeten eene vereeni ging vormen. Het secretariaat stelt zich ten doel de zedelijke en stoffelijke belan gen van de vakgenooten te bevorderen en door eenheid van handelen kracht te ontwikkelen ook tegen de in het vak bestaande misbruiken. Hetsecretariaat mag zich alléén met vakzaken bezighouden. Het secretariaat tracht dit doel te hereiken door: a. den band tusschen de vereenigin gen en groepen van R. K.... te ver sterken; b. het houden van algemeene con gressen; c. tijdelijke samenwerking met an dere groote lichamen van hetzelfde vak die het bovengestelde doel met dezelf de of soortgelijke middelen trachten te bereiken d. door de verstandhouding tusschen patroons en werklieden te bevorderen: te trachten langs vredelievenden weg grieven en geschillen uit den weg te ruimen; e. het oprichten van een voorzorgskas om de aangeslotenbij te staan bij werkloosheid en gedwongen wukïta king; f. het oprichten van een arbeidsbeizrs; g. de regeling van he leerlingstelsel; h. behartiging van de belangen van de ouden van dagen, weduwen en wee zen; i. de oprichting van een vakblad. Congresbesluiten hebben bindende kracht. Het bestuur wordt ter zijde gestaan door een R. K. priester, die als advi seur wordt aangewezen door den bis schop van het diocees, waar het secretariaat zijn zetel heeft. Het bestuur is verplicht zijne heslui ten vóór de uitvoering aan den advi seur mede te deel en. De adviseur heeft het recht, een be sluit aan de nadere goedkeuring van zijn bisschop te onderwerpen. Hangen de dit beroep, treedt dit besluit niet in werking. Wijzigingen in het huishoudelijk reglement behoerven twee derden van de stemmen der stemgerechtigde afge vaardigden op eene algemeene verga dering en. de goedkeuring van Z.D.H. den bisschop van het diocees, waar het secretariaat gevestigd is. Veranderingen in de statuten treden niet eerder in werkinc. dan nadat daarop de bisschoppelijke en konink lijke goedkeuring is verkregen. willend het oor zult lecnen, als wij uwe aandacht vestigen op het, gebruik, dat van het Wandelhoofd „Koningin Wil- helmina" te Scheveningen wordt ge maakt. Wij hebben het oog op de aldaar ge vestigde speelgelegenheid, wier be staan met leedwezen wordt gadegesla gen door allen, die de -odsdienstige en zedelijke belangen van ons volk hoog houden. Onze colleges, aan welke meer bijzonder de behartiging dezer belan gen is toevertrouwd, hebben gemeend zich tot de bevoegde autoriteit te moe ten wenden, gelijk zij doen bij dezen, opdat voortaan geweerd worde, wat niet anders dan tot geestelijke schade kan strekken. Wij doen geen beroep op de wet, aangezien wij weten, dat het spel van het Wandelhoofd'wordt gere kend niet tot de hazardspelen te be- hooren. Doch wü wijzen op het ge vaar, dat vooral onze jongelingen be- drei~' op de verzoeking, waaraan al len, die de badplaats bezoeken, wor den blootgesteld door een spel, dat de hartstochten prikkelt ongeschikt maakt tot het betrachten van zedelijken le vensernst. en meer dan eenig ander, zoogenaamd vermaak dengene, die er zich aan overgeeft, maakt tot een wil loos slachtoffer. Het komt de eer van onze badplaats te na, zoo zij gemaakt wordt tot een voorbereidingsschool voor instellingen, die terecht een hel op aarde worden genoemd, waarin zoo menig mensch naar ziel en lichaam wordt verdorven door de huivering wekkende macht van den speelduivel. En wij houden er ons van overtuigd, dat gij, mijne heeren. niet zullen wil len, dat het Wandelhoofd geopend! door den Prins-Gemaal, genoemd naar onze geliefde Koningin een bron van verleiding wordt ar^eloo/.en, een oorzaak van ellende voor menig gezin. Daarom komen wij tot u met de drin gende bede, dat het voortbestaan van dit spel door u zoo spoedig mogelijk worde geweerd. Kunt gij daartoe besluiten, dan moogt gij u verzekerd houden van de dankbaarheid van vele ouders, die thans hunne kinderen met vrees naar het strand zien gaan, wetend, welke verzoeking hen daar wacht. Dan han delt eii in den geest van hem, die ge zegd heeft: „Watbaat het een mensch, zoo bij de geheele wereld gewinf en lijdt schade zijner ziel?" Dan kunt. rekenen op den zegen des Allerhoog- sten." Het bekende kasteel „Bouvignc" te Ginneken, vroeger een bezitting van het oude geslacht der ridders van Bouvige, en daarna van de prinsen van Oranje, is publiek geveild voor 24.000. De pier te Sclieveningen. Door de Kerkeraden der Herv. Ge meente te *s-Gravenhage en Schevenin gen is het volgend adres gericht aan den Raad' der gemeente 's-Gravenhage: „De bijzondere kerkeraden der Ned. Herv. gemeenten van 's-Gravenhage en Scheveningen nemen de vrijheid zich tot uw achtbaar college te wenden met een ernstig protest en een dringend ver zoek. Verblijden wij ons, als inwoners on zer stad, over haren bloei en juichen wij alle instellingen en maatregelen toe, welke tot vermeerdering harer wel vaart kunnen strekken, ons geweten verbiedt ons het stilzwijgen te bewaren, waar wij de stoffelijke welvaart zien koopen tot den prijs van zedelijke kracht Het ware een beleediging, indien wij hierbij niet op uwe instemming reken den, en daarom hebben wij goede hoop. dat gij edelachtbare heeren. ons wel- Gehechtheid eener kat. De gehechtheid van, een kat aan haar "wannnig is spreekwoordte-lijk, doch een sterk sprekend staaltjo diier eigenaardigheid kwam, zegt die „Midd. Ct." dezer dlagemi voor te Biervliet op d'e hoeve van De Rem. Verleden jaar had! J. d'e Rent, in. de nabijheid! van: IJzendijke wo nende, om van haar 'af te zijn:, eer kat m'eegenomen naar den Pauli- niapolder aan. dien Braakman. Na een week, of zes was het (Hier weer terug. De vorige week, tijdens het- vlas- vervoer naar België, liet. De Rem dezelfde kat achter aan gene zijde van Watervliet, doch na een afwe zigheid van vijf dlagen kwam poes weer in hare geboorteplaats opda gen. Branden. Te Geersbroek onder Ginneken', is het huis, met schuur, stal en, wa genhuis van den heer J. Ooninex geheel afgebrand. De inboedel en 30.000 K.G. hooi gingen medle ver loren. Alles is Taag verzekerd'. Te Hoemsbroek (L.) zijn de schu ren en stallen van den burgemees ter Boshouwers door brand! ver nield. Twee stieren, 12 kalveren, 12 biggen en al het ingesohuurde graan en hooi werd eene prooi der vlammen. Alles was tegen brand schade verzekerd'. Te Rozendhail viel Dinsdag in een onbewaakt, oogenblik het 4-ja-rig zoontje van den landbouwer J. Rommels in een pot met kokend water, waardoor het zulke hevige brandwonden bekwam', dat, niette genstaande dadelijk dc hulp van een arts werd' ingeroepen, het' knaapje "s avonds bezweek men hem echter aandachtiger be keek en het hcoge voorhoof dl, dte schrandere oogen en den vastbera den trek om den mond zag, voelde men. dat die verdenking van onbe duidendheid onrechtvaardig was. 11 ij was niemand meer of minder dan de toenmalige minister van Butlenlandsche Zaken, vroeger be kend! als Lord Malham, maar op het tijdstip, waarvan thans sprake is, na zijns vaders dood, als Lord Beauregard. De ander, wiens naam Wratislaw was, had zitting in, het Lagerhuis en bezat reeds een zeke re vermaardheid om zijn helder Inzicht en grondige zaakkennis. Weet jie 't nieuws ad? vroeg Lord Beauregard! aan zijn jongeren vriend. Welk nieuws bedoelt u? luid de Wratislaw's wedervraag. Dat Uwe positie veranderd is, of dat Marka weer van zich laat hooren Ik becfoel het laatste. Maar hoe weet jij dat? Heb je die telegram men gelezen? Neen, het stond in die krant. Wat vertel je daarLaat eens kijken Dit zeggende, greep hij Wratis law een krantenuitknipsel' af. cfat j hij hem reeds op 't volgend! oogen blik lachend teruggaf. Het bericht luidde aldus..Telegrammen uit Pendjab melden, dat een expeditie, welker leden vooralsnog niet be kend zijn, op 't punt staat, naar Bardur te trekken: in noordelijk Kasjmir, om, het woeste gebied aan gene zijde der grenzen te ond/erzoe- ken. Naar beweerd wondt, dlraagt de expeditie een half-officieel ka rakter. Dat is onze vriend, sprak Wra- tisïaw, terwijl hij het papier in zdjn zak stak. Lard Beauregard fronste de wenk-| brauwen en staarde voor zich uit. Ik begrijp het motief heel goedi, maar ik vat niet. hoe d'ifc in die avondeditie komt. Wie weet er nu hier te lande iets af van het bestaan van BardUr? Heel wat menschen, sedert die uitgave van Haysloun's boek, merk te Wratislaw aan. Ik heb bet c-en dag of wat ge leden eens ingekeken. Is heft de •moeite waard, om het te liezen Bepaald nieuws wordt er niet in verteld, maar Baystoun stelt de dingen in een ander licht voor dan wij gewoon zijn. En spreekt hij veel over Bar dur Heel veel, en met groote ken nis van zaken. Ik wou. dat u hem persoonlijk leerde kennen, of hebt u hem misschien al eens hier of daar ontmoet? Neen, antwoordde de minister op langgerekten, twijfelaiihtigen toon. Wacht eensik heb mijn joogsten brcer wel eens hoo ren praten over iemand van dien naam. die te Oxford1 studeerde. Hij stond zeer gunstig aangeschreven bij de professoren niet waar? Wratislaw knikte bevestigend'. Maar op Marka terug te komen', begon hij. Zijn zending is natuurlijk of ficieel, meende Lord Beauregard, en hij zal wel over tal van. hulp middelen te beschikken hebben. Dat denk ik ook. stemde' Wra tislaw toé. Maar wat zou eigen lijk zijn plan wezen? Hij kent de stammen in het Noorden beter dan iemand anders, maar zonder steun is hij betrekke lijk onschadelijk. Het gekke vsu ds historie is echter, dat wij volstrekt niet weten, hoe nabij' of h'oo veraf d'io hulp is Dat komt eenvoudig, omdat wij er geen geheimen dliensi op na houden, hernam Wratislaw. Als wij dien hadden, zouden" er genoeg liefhebbers 'te vinden zijn, die mei alle plezier hun leven wagen, om ons op de hoogte te houden van he.' doen en laten van onze vijanden. In dc gegeven omstandigheden moe ten wij bedaard afwachten', tot wij langs een omweg iets te hooren krijgen, terwijl Marka het groote publiek keest houdt met berichten., omtrent hypothetische particuliere expedities. En intusscben ligt daar een onmetelijke wildernis, waarvan wij hoegenaamd niets weten, en waar onze vrienden ons naar hartelust een poets kunnen spelen. Er zit voor 't oogenbl'ik niets anders op, dan dat wij kalm den verdelen loop der dingen afwachten. Maar vertel mij eens wat meer van je vriend Haystoun. Wratislaw's gelaat klaarde op en bij de gedachte aan Lewie werd' hij mededeelzamer dan anders zijn ge woonte was. Hij is Schotsch grondbezitter, schatrijk en buitengewoon knap. zooals ik u al gezegd heb. Hij woont in het dal van d'e Gled' rr> zijn landgoed Ettesrick. Ik heb Merkland vandaag ec- sproken. Hij vertelde mij, dat hij zich niet herkiesbaar zal stellen n zijn: district. MetrklandDat hteeft hij al zoo dikwijls verzekerd!. Maar ditmaal meent hij het ;n vollen ernst. Hij heeft zijn hUis in Londen al verkocht. Dan is Lewie d'e aangewezen persoon, om zijn openvaltendSen ze tel in het Lagerhuis in te nemen. Wij hebben vakmannen noo dig. zeid'e d'e minister. Hij is p zijn gebied een autoriteitHij zou je schragen en steunen. Tommy, en je wankele schreden in een be paalde richting leiden'. Als hij gekozen wordt... maar dat is hij nog niet. Hij zal een har den dobber hebben. Onze vriend Albert Stocks is candidaat van eb radicale partij en d'e Manorwatier's en versc-he idemen van Lewie's vrienden en. kennissen hebben hem al hun steun toegezegd. Hoe groot was Merk land's meerderheid? Om en bij de twee- en-twintiig, is 't niet? Dat zal wel zoowat uitkomen. Maai- hij was oud en zeer bemind', terwijl Lewie nog maar een jong edelman is met. geen andere ante cedenten dan zijn Oxfordfeche re* pufatie en zijn boek over Kasjmir, en ik betwijfel het zeer, of de Gled- muirsche wevers clit zullen- weten te waard'eeren-. En is Haystoun populair Wie hem kennen-, veraf goden "hem. Maar zijn naam boezemt geen vertrouwen in aan menschen, wien hij vreemd is. Hij behoort tot een week. verslapt, willoos* geslacht. Ja, ja. Ik heb zijn- vader ge kend een knappe kop. maar voor 't overige een onmogelijk mensch, verbazend excentriek. Iloor eens, Tommy, je vriend moet in 't La gerhuis komen. Wij mogen, geen- enkele kans vergooien-. Volgens jou. kent hij die streek cloor en door, gin- hij voort, met een hoofdbewe ging naar rechts, om het Oosten1 aan te duiden-, waar zijn -ed'achlen zich altijd weer op concentreerden. GVordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2