XNGË20NDÊN MEDELEER LINGEN. 30 cents per regel. Letteren en Kunst. Door de vereeniging ,,1'Union Cho rale" te Maastricht is besloten, ter ge legenheid van haar tienjarig bestaan, een internationalen wedstrijd uit te schrijven in komische voordrachten, van den heer A. de Winter. Deze wedstrijd zal gehouden worden op Zondag 15 December 1901 in de Con certzaal te Maastricht. Sporten Wedstrijden. Wielernieuws. Kampioenschappen vanNe- derland 1901 op de Amst. Wieler baan op 3 en 4 Augustus a.s. PROGRAMMA. Ie Dag: Zaterdag 3 Augustus: Series 1 K.M. Amateurs (maximum 5 deelnemers). Series 1 KM. Professionals (maxi mum 4 deelnemers). 30 KM. Professionals, 30 KM. Ama teurs; de 2 eerst aankomenden en snel ste 3e worden den volgenden dag ge plaatst in het kampioenschap over 50 KM. 10 KM. wedstrijd voor Amateurs (In ternationaal) om kunstvoorwerpen ter waarde van f 25, 15 en 10 en groot verg. zilv. med. als leidingsprijs. 2e Dag: Zondag 4 Augustus Demi-finales en Finale 1 KM. Ama teurs. Demi-finales en Finale 1 KM. Professionals. (De 2 eerstaankomenden van eiken wedstrijd worden geplaatst in het Kam pioenschap van Nederland (korten af stand). Kampioenschap van Nederland over 50 KM. met gangmaking (verplicht) Am. em Profs. Kampioenschap van Nederland over 1 K.M. Am. en Profs. Motorrace voor de gangmakers over 10 KM. prijzen f 40, f 25 en f 15 (bij min der dan vier deelnemers vervalt de derde prijs). Multipletrace over 5 K.M. voor Amat. en Profs. (Internationaal) nrijzen: gr. verg. zilv., gr. zilv. en kl. z. medailles. In de Kampioenschappen over den langen afstand is gangmaking ver plichtend gesteld. Allb ganginakin? is toegelaten behalve gewone safety's, tri cycles of automobielen. Alleen leden van den N. W. B., in het bezit van een rijbewijs, kun?;en aan de Kampioenschappen deelnemen. De drie eerstaankomenden van elk nummer ontvangen resp. een groot verg. zilv., groot zilv. en klein zilv. medaille. Voor het Kampioenschap over den langen afstand zijn uitgeloofd, le gou den kampioen kruis; 2e croot verguld klein zilv. med. met diploma's. Voor het Kampioenschap over den korten afstand zijn uitgeloofd: le gou den medaille; groot verguld zilv.; klein verguld zilv. en klein zilv. med. met diploma's. (De Fiets). Tuf-Tuf. Uit Amerika wordt bericht, dat de millionair W. K. Vanderbilt te New port met een nieuwe automobiel van Duitsch fabrikaat de mijl (1609 meter) zou afgelegd hebben in 48 seconden. Als het waar is, zou hiermee het we reldrecord met 15 seconden geslagen zijn. Het beteekent een snelheid van 120 KM. per uur. Gemengd Nieuws. De kruitfabriek van W etterem Omtrent een ontploffing der kruit fabriek bij Wetteren schrijft het Han- delsbl. v. Antw. de volgende bijzon derheden: De ontploffing heeft plaats gegrepen in den graineermolen (werktuig wear- in het kruit tot bolletjes gevormd Wordt.) Er zijn geen gekwetsten. Het ver nield werkhuis telde slechts vijf werk lieden, voorbeeldige mannin. De lijken vormen slechts een verza meling van verkoolde en vormit ze overblijfsels. De Wilde heeft nog kunnen vluchten tot aan de machinekamer, meer dan 100 meters van de plaats der ontplof fing. Hij heeft nog vóór zijn dood kun nen verklaren, dat hij zich eensklaps door vlammen omringd zag en toen tegen den grond geslagen weid. Braekman liep tot aan den rand van een vijver, waar hij neerviel. De onderbestuurder LibiMcut zen, vond De Smet naast den jraiueerm> len, met brandende kleerjn en gebro ken beenen. Hij moet in de hoogte ge worpen en toen weer op den grond ge vallen zijn. Van al de slachtoffers werden de kleeren verbrand of van het lichaam gerukt. Drie hunner zijn geheel zwart Men denkt dat het onheil ontstaan is bij het in gang zetten van een molen. Ook denkt men dat bij het kuischen der machine een vonk in het kruit te recht is gekomen. Men gelooft insgelijks dat de ont ploffing kan veroorzaakt zijn door het vallen van een stuk gereedschap. Kortom, men veronderstelt van al les, doch weet niets met zekerheid. Er hadden in deze kruitfabriek reeds meer malen ontploffingen plaats. Vóór 21 jaar sprongen 25.000 kilo's kruit. Toen werden 11 werklieden ge dood. In 1894 ontploften er 8000 kilo's, zon- ter slachtoffers te laten. De molen bevat gezamenlijk 1200 ki lo's kruit, dat het gebouw alle Zater dagen geledigd wordt, is oorzaak dat er zich nu slechts 500 kilo's in bevon- deu. Allen zijn gehuwd en laten vijf we duwen met te zamen 31 weezen achter. De omtrek der ramp is vreeselijk ge havend, nochtans zal de stoffelijke schade enkel een paar duizend francs beloopen. Italiaansch messengevecht. Twee Itali&ansche werklui te St. Etienne kregen, dezer d'agen twist over een meisje uit een door hen vaak bezocht wijnhuis. Woorden bleken niet voldoende en weldra flikkerden de lange mes sen. Een langdurig en bloedig duel ontstond en toen beiden ten slotte door'bloedverlies machteloos den strijd staken moeeten. waren ze zoo toegetakeld, dat er weinig kans bestaat hen in 't leven te hou den. De van het parket aldaar gezon dene om hen te ondervragen, moest onverrichterzake terugkee- ren. Verbrand. Een modiste te Parijs Rullière ge naamd begaf zich «Wcr daecn met een petroleumlamp in hand naar haar slaapkamer, toen op de trap de lamp ontplofte en de ongelukkige dame met vlammen als overgoten werd. On haai- ijzingwekkend hulpgeroep snelden familieleden toe, doch de dame had zoodanige brandwonden bekomen, dat zij bijna onmiddellijk na het blus- ichen der vlammen overleed. Prof. Koch over de tuber culose. Professor Koch heeft op het Tuber- culose-Congres te Londen de uitkom sten medegedeeld van zijn jongste onderzoekingen, die leiden tot gewich tige gevolgtrekkingen, welke intus- schen door den geleerde nog slechts onder voorbehoud opgesteld zijn. Koch gaf eerst een overzicht van de tegenwoordige meeningen, ten aanzien van do besmettelijkheid en erfelijk heid der tuberculose; deze twee hoofd punten staan z. i. vast, dat de tuber kelbacillen, in de lucht gekomen door het sputum van lijders, de voornaam ste oorzaken een besmetting zijn, ter wijl erfelijke tuberculose, hoezeer niet geheel ontbrekende, toch zeer zeld zaam is. Vervolgens besprak Koch de moge lijkheid van besmetting door de over dracht van tuberculose kiemen van dier op mensch, en beschreef zijn proefnemingen dienaangaande. Alles te zamen genomen, zeide Koch, meen ik te mogen zeggen dat de tuberculose van den mensch niet dezelfde is als die van het rundvee, en niet pp runde ren overgebracht kan worden. Het schijnt mij echter zeer wenschelijk toe, dat deze proeven elders herhaald worden, om alle twijfel ten aanzien der juistheid mijner beweringen weg te nemen. Maar hoe staat het nu met de vatbaarheid van den mensch voor tuberculose van het vee? Dat een ge val van tuberculose zijn oorsprong vindt in het voedsel, kan alleen met zekerheid aangenomen worden wan neer de ingewanden het eerst aange tast zijn, m. a. w. als men een zooge naamde primaire tuberculose van de ingewanden vindt. Maar dergelijke gevallen zijn uiterst zeldzaam. Hoewel de belangrijke vraag, of de mensch in 't algemeen vatbaar is om door de tuberculose van het vee te worden aangetast, nog niet volkomen beslist is, en ook in de naaste toekomst nog wel niet uitgemaakt zal kunnen wor den, mag men echter thans reeds zeg gen dat, indien zulk een vatbaarheid feitelijk bestaat, de overbreuging der besmetting op den mensch slechts zeer zelden voorkomt. Ik houd vervolgde prof. Koch de gevallen van besmetting door melk vleesch en boter, afkomstig van tu berculeus vee, voor ternauwernood tal rijker dan die welke aan overerving van tuberculose toegeschreven moeten worden, en ik acht het daarom niet wenschelijk, er maatregelen tegen te nemen. De eenige groote bron van besmet ting is dus" gelegen in het sputum van teringlijders, en de maatregelen ter be strijding van de tuberculose moeten gericht zijn op het afwenden van de gevaren die uit het verspreiden van deze smetstof voortkomen. In de over bevolkte armenbuurten hebben wij de echte broeinesten van de tuberculose telkens opnieuw, en naar het verbete ren van dien toestaïid moeten wij al lereerst en allermeest streven, als wij het kwaad met den wortel willen uit roeien. Zoo wij tegenwoordig nog niet bij machte zijn, de gevaren te ontwij ken die te kleine en overvolle wonin gen opleveren kunnen wij niets anders doen dan de patiënten daaruit verwij deren. in hun eigen belang van hun omgeving, maar een beter verblijf kan hun slechts verschaft worden in daar voor geschikte inrichtingen. Het ligt volstrekt niet in mijn bedoeling, dat te willen bereiken door eenigcrlei dwang; ik zou slechts verlangen dat aan de teringleiders de gelegenheid verschaft werd om een betere verple ging te krijgen dan hun thuis mogelijk is. Was er op die wijze slechts een aan merkelijk deel van het geheelo aantal teringlijders behoorlijk gehuisvest, dan zou een vermindering van de besmet ting en dientengevolge van het geheele aantal teringlijdrs. ongetwijfeld he* uitvloeisel zijn. Vooral de verplichting tot aangifte van de lijders acht ik van belang. En dan een andere maatregel nauw verbonden met die aangifte: de ontsmetting. Deze moet plaats hebben in elk geval dat er een teringlijder sterft of verhuist, en niet alleen de wo ning, ook de bedden en de kleeren van de tecringlijders behooren ontsmet te worden. Een andere maatregel, die reeds overal als doeltreffend erkend wordt, is het verstrekken van inlich tingen, aan menschen uit iedere stand over besmettelijkheid van de tering, en de beste middelen om zich daarte gen te beveiligen. Dat de tuberculose genezen kan worden in het eerste tijdperk van de ziekte, is niet meer te bestrijden. Vol gens liet verslag der Duitsche hoofd commissie voor sanatoria ten behoe ve van teringlijders, zullen tegen het laatst van 1 yoi ongeveer 5500 bedden ter beschikking van die commissie zijn; nemen wij nu aan dat de patiën ten daar gemiddeld drie maanden blijven, dan zal men er ongeveer 20,000 Ts jaars kunnen behandelen. Uit de verslagen van die inrichtingen blijkt verder, dat bij ongeveer 20 pet. van de patiënten, die tuberkelbacillen in hun sputum hadden, deze bacillen door de behandeling in het sanatorium verdwijnen. Daaruit zou dan volgen dat ieder jaar 4000 teringlijders in die inrichtingen genezen worden. Maai de statistiek van het Reichs-Gesund- heitsamt leert dat in Duitschland 226,000 menschen boven den 15-jarigen leeftijd zoo erg door tering aangetast zijn, dat zij in een hospitaal verpleegd moeten worden. Met zulk een groot aantal teringlijders vergeleken, schijnt het succes van de bedoelde in richtingen nog zoo gering, dat geen aanmerkelijke vermindering van de tering in 't algemeen er nog van ver wacht kan worden. Ik geloof echter, dat het mogelijk zal zijn, de sanatoria heel wat doel treffender te maken. Als men er maar goed voor zorgt, dat alleen patiënten opgenomen worden, voor wie de be handeling in zulk eene inrichting vol komen geschikt lijkt, en dan de be handeling langer duren kan, zal het zeker mogelijk blijken. 50 percent van de opgenomenen te genezen, misschien nog meer. Maar zelfs dan, en ook als het aantal sanatoria sterk toeneemt, zal de algemeene uitwerking slechts middelmatig zijn. De sanatoria zullen andere maatregelen nooit overbodig maken. Onder de stappen in de goede rich ting, die reeds tot bestrijding van het kwaad gedaan zijn, rekende prof. Koch de teringhospitalen in Engeland, de voorschriften betreffende de aangif te in Noorwegen en Saksen, de inrich ting door Biggs te New-York gescha pen. de sanatoria en het verspreiden van inlichtingen ouder het volk. Het is nu slechts noodig, op die grondsla gen voort te bouwen en dergelijke maatregelen overal te nemen. Lord Lister, de voorzitter, nam da delijk na Koch's rede het woord, in de eerste plaats om hulde te brengen aan den ..grootsten levenden bacterio loog," maar tevens om te betoogen, dat waar Koch's gevoelen nog niet op vast staande feiten berust, het uiterst on voorzichtig zou zijn, te verslappen in zorg voor de zuiverheid van de melk; wat zou het gevolg daarvan niet we zen, indien later bleek dat Koch's mee ning onjuist was. Koch beriep zich in hoofdzaak op de zeldzaamheid van in- gewands-tuberculose, maar bestond er dan geen tuberculose van het mesen- terium, vooral bij kinderen? Prof. Nocard sprak in denzelfden geest; hij achtte het door in Frankrijk genomen proeven bewezen, dat tuber culose overdraagbaar was van mensch op vee en omgekeerd. Bang en Wood- head waarschuwden evenzoo tegen het gevaar, dat van Koch's opvatting voor den algemeenen gezondheidstoe stand te duchten was. Doodslag in een bierhuis. i?A In een bierhuis aan de Jacobs- platz te Berlijn kregen eeniige be zoekers nu enkele dagen gele den hevigen twist. De belhamel der ruziemakers werd ten slotte door een pootigen tegenstander bij zijn kraag gepakt en de deur uit geworpen. Ongelukkigerwijs waren de over winnaars daarmee niet tevreden en één van hen nam een bierpot en gooide d'ien den uitgeworpen© ach terna, met het ongelukkig gevolg dat deze, aan het hoofd getroffen, dood neerviel. De dader dien men onmiddel lijk aan de politie overleverde heeft groot berouw over de door hem in dronkenschap begane mis daad. EenPrausclie oplichtersbende Men heeft het in de Fransche bladen druk over de ontdekking eener inter nationale oplichtersbende, die met veel vernuft en met fraaie titels toege- rust,overal haar slag trachtte to slaan. Dit is haar reeds bij verschillende ge legenheden aardig gelukt; de lijst der opgelichte personen, meest jongelui uit aanzienlijke families, die zich bij den rechter hebben aangemeld, die het onderzoek leidt, bevat o.a. die van prins Karageorgowitsj 50,000 frs. met spelen verloren, Bariatinaky 60,000 frs., Rous- sanoff 65,000 frs., Van Ackenbrauch 170,000 frs. De oplichters, prinsen, graven en baronnen, moest vreemdelingen in Frankrijk, handelden met behulp van een Belgisch bankier. Zij werkten veel op badplaatsen, o.a. ook te Schevenin- gen, en in nachtsocieteiten, en als ze bevreesd waren voor de onbescheiden heden der politie staken ze aan noord van hun jacht „Westermine," dat nu op onze kusten moet kruisen, in zee. De oplichters liepen in de val bij de rennen te Columbes op 22 Mei, waar zij met de valsche papieren van een dl echt paard, „Colimagon, een goed lieten winnen. Uit het een volgde het ander en bij huiszoeking kwam van alles aan het lioht; valsche kaarten, enz. Een deel van het gezelschap ver toeft, na het gebeurde bij de rennen, in Abessinië, waar zij aan het hof van den Negus welkom schijnen te zijn, en waar het meerendeel hunner de fraaie prinsen- en graventitels heeft opge raapt. Een der hoofdmannen, een ze kere Hereboudt, een Belg, moet dit ge vleugeld woord hebben fPDlaatst: ,,Ik heb eene voldoende oefenschool door- loopen om baas van de wereld te wor den"; hij is het, die zich aan boord bevindt van de „Westermine." De bekeerlingen van een Engel sehman. Een Engelsch geestelijke uitgezon den tot het verrichten van evangelisa- tiearbeid in Frankrijk en Italië arri veerde dezer dagen aan het Gare de Lyon" te Parijs, in gezelschap van zijn vrouw en kroost. Terwijl de familie wachtte op het ver voor van de talrijke koffers en verdere bagage trok zij de attentie van een drietal dames, die daarna de Engel- schen aan een meer dan nauwkeurige inspectie onderwierpen. De evangelist eerst wat ontsteld door der dames vrijpostigheid vond weldra zijn kalmte terug eu knoopte met haar een praatje aan om aldus tot ernstiger onderwerp te geraken en zoo doende zijn bekeeringswerk te begin nen. De drie dames schenen bijzonder ge sticht, doch in een gegeven oogenblik vielen zij op den dominéé aan. en voor hij van zijn verbazing was bekomen, bleken de dames met zijn gouden hor loge en portefeuille verdwenen. De dieveggen hadden echter weinig succes van haar handigheid. Zij wer den onmiddellijk door eer. rechercheur der politie, die het gebeurde had waar genomen, achtervolgd er aangehouden Over het kanaal. Te Calais bevindt zich al eenigen tijd een Weensche dame, mevr. Walhurga de Isacescu. Deze wil over het Kanaal zwemmen van Dover naar Calais en wacht het goede tijdstip af om naar Dover te vertrekken. Verleden jaar faalde zij in hetzelfde pogen. Zij oefent zich gestaag in Calais, ge durende vele uren per dag. Belangwekkend is dat zij beambte is van den Noorder-Spoorweg te Woenen en den 19en Augustus weer terug moet zijn op haar post. Zij weet nog niet den juisten dag voor haar waagstuk maar hoopt zoo spoedig mogelijk. Vervolg Stadsnieuws. Dat het treinmaterieel wel gebruikt wordt, blijkt uit het volgende: de wa gons waaruit trein no. 553 (5.54 des morgens van Haarlem, naar IJmuiden) is samengesteld, worden dienzelfden dag nog gebruikt als volgt: trein 552 IJmuideoi—Amsterdam; trein 425 Am sterdamZantvoort; trein 430 Zand voord—Amsterdam; trein 567 Amster- demIJ muiden; trein 568 IJmuiden Amsterdam; trein 447 Amsterdam- Zandvoort; trein 452 ZandvoortAm sterdam; trein 461 AmsterdamZand voort» trein 464 ZandvoortAmster dam; trein 587 Amsterdam—IJmuiden; trein 588 IJmuiden—Amsterdam; trein 595 Amsterdam—Uitgeest (via Haar lem); trein 694 Uitgeest—Amsterdam (via Zaandam) en eindelijk als trein 499 Amsterdam—Haarlem. Een heele uitrekening om alles uit elkaar te houden. De heer E. Althoff verzoekt ons mede te deelen, dat hij de benoeming tot bestuurslid van den Kath. Kring „St. Bavo" niet wenscht te aanvaar den, en dat die benoeming buiten zijn weten is geschied. Naar men ons mededeelt is Woens dagavond alhier een vereeniging opge richt van metselaars, waarbij een flink ledental toetrad. In de afgeloopen maand is het Ste delijk Museum op het Raadhuis be zocht door 704 personen tegen beta ling en door 376 personen zonder be taling. Aan een bewoner van de Kampervest is de last opgelegd om te zorgen, dat de aan hem toebehoorende hond in de eerstvolgende drie maanden niet on- gemuilkorfd op straten, of wegen loopt. Heden zijn alhier door M. Gaarkeu ken, wonende Doelstraat no. 16 de eerste appelen aangebracht. Hedenmorgen omstreeks 9 uur had op de losplaats aan den Jansweg een ongnvaj plaats dat betrekkelijk nog goed is afgeloopen. Een verhuiswagen van de Gruyter reed plotseling achter uit tegen het afsluithek van het ter rein aan. dat viel om, en een jongentje van een jaar of tien, dat op de rollaag zat, raakte er met z'n hoofd onder be kneld. Een agent droeg de kleine ver wonde naar het naastbij zijnde post huis op het Stationsplein waar de noo- dige hulp werd verleend. Jubileum. De lieer L. W. Hommes herdacht heden den dag, waarop hij voor 25 jaar als boekhouder in betrekking kwam bij de firma P. J. F. Becari en Zn. alhier. De jubelaris mocht van firmanten, fa milieleden en personeel vele blijken van achting en vriendschap in ont vangst nemen. Vereeniging Koninginnedag Het programma voor de a.s. feest viering ter eere van den verjaardag van Koningin Wilhelmina is vastgesteld. Op Vrijdagavond 30 Augustus zal een optocht worden gehouden met verlich ting, die ontbonden wordt in de socië teit Vereeniging. Daar zal gelegenheid wezen nog eenigen tijd eenoeglijk bü- een te zijn. De Voorz. der vereeniging de beer Mr. A. A. van der Mersch zal omstreeks middernacht een woord spre. ken. naar aanleiding van den aanbre- kenden feestdag. De verjaardag zelf, de 31ste, wordt aangevangen met een dienst in ver schillende kerken. Daarna laat het fanfarekorps onder directie van den heer Rühl weder eenige passende num mers van den toren hooren en begint de aubade op de Groote Markt onder directie van den heer W. Robert en met begeleiding van het volledig Haar- lemsch Muziekkorps. Daarna spelen de kinderen in de Hertenkamp, 's Middags zullen er op dezelfde plaats Volksspelen gehouden worden en des avonds de gewone uit- voeringen in de vijf lokalen. Met de parade en het concert 's avonds in den Hout zal dit alles een welgevul- den feestdag vormen, die nog maar al leen mooi weer noodig heeft om een groot succes te worden. Gevonden voorwerpen. Gevonden voorwerpen: een gouden ring: een r.-k. kerkboekje, een sleutel, een hondenhalsband met ketting, een bruine kip en een leesboek, een zilve ren dameshorloge. Een drietal personen werden bekeurd wegens fietsen zonder licht na bestem den tijd. Twee personen werden bekeurd we gens het rijden met handwagens over het trottoir aan de Houtbrug. Schaken. De stand van den schaakwed strijd is als volgt Eea'ste klasse. B. Vies punt. H. B. Meijer 2 punten, R. van Dam 1 punt, H. Mees 3 punten. Jhr. Strick van Linsoh'oien 4A punt, N. N. 4 pun ten. Tweede klasse, le Groep. Enderlé 21 punt A. de Boer 3$ punt, P. Gersftel punt, Ypes 3 punten, Meijer 2 punten, de Wald 3i punt, Horsman 4 punten. 2e Groep. A. A. J. Riddtarhof 5 punten, Mac Lean 1 punt H. Breiwerk arrop 4j punt, K. J. Bleykmans 2 punten, Bolland punt, Creighton 3;t punt. Bollebakker 3i punt. Orgelbespeling. In den laatsten tijd was het niet zoo vol op het orgelconcert als heden middag. Alle zitplaatsen waren inge nomen en het middenschip der kerk was gevuld met een groot auditorium, dat vol belangstelling het fraaie pro gramma volgde. Dit bestond uit de nummers: 1. Concerfsatz in Esmoll G. Merkel. 2. Andante uit het Vioolconcert Men delssohn. 3. Sonate no. 3 A. Guilmant. a. Allegro con fusco. b. Pastorale c. Fuga 4. Ave Maria Bach-Gounod. 5. Adagio uit het Gmoll Vioolconcert Max Bruch. Zoowel de heer W. Ezerman, als de heer E. A. Cats (violist) kweten zich uitstekend van hun taak. Het Andante uit het vioolconcert van Mendelssohn en het Adagio uit het G-moll vioolcon cert van Max Bruch werden door den nog jeugdigen violist met veel muzika liteit ten gehoore gebracht. Hebben wij reeds meermalen met lof van het inder daad fraaie vioolspel vari den heer Cats «ewag gemaakt, met deze uitvoe ring heeft hij zijne gunstige reputatie andermaal schitterend gehandhaafd. En ware het niet. dat de plaats, waar het concert gehouden werd. zulks ver bood, dan zou de violist meermalen daverende toejuichingen in ontvangst hebben moeten nemen. Heemstede. Dinsdag-avond werd alhier in het „Wapen van Heemstede" eene alge meene vergadering gehouden door de onder-afdeeling Heemstede en Benne- broek van Volksweerbaarheid. De voorzitter, de heer W. Adrian! opende deze vergadering en heette allen wel kom en sprak hierbij den wensch uit dat ze mocht leiden tot een goed resul taat. Hierna wercï overgegaan tot het be spreken van een op te richten schiet baan. Na genomen informatie bij den gemeente-opzichter, den heer De Rliee alhier, was gebleken dat deze schiet baan waar men voorloopig mede zoude kunnen volstaan, komen zou op zoo omstreeks driehonderd gulden. Hier over ontspon zich debat. De vraag was op welke wijze men deze ~elden liet geschikst zou kunnen krijsen wijl er weinig geld in kas was. Het oordeel dei- meeste leden was dat het Bestuur moest trachten zoo veel mogelijk dona teurs hiervoor aan te werven, en bij niet genoegzame deelneming een lee ning te sluiten. Aldus werd besloten. Als leden voor de schietvereeniging meldden zich reeds dadelijk achttien leden aan. Hillegom. Raadsvergadering van Woensdag j.L Aan de orde was: 1. Ingekomeij, stukken. a. goedkeuring van Ged'. Staten van de houding der gemeente ten opzichte van den heer V. WaverenEmendate over de kwestie Asselerbrug; b. goedkeuring van het zelfde college op het raadsbesluit van de gemeenten Hillegom, Lisse en Sasseuheim over de telephoon. 2. Bij de vaststelling van de verorde ningen op de heffing en invordering van hoofdelijken omslag merkt de Voorz. op, dat de leden hiervan inzage hebben kunnen nemen door de gezon den circulaire. Bij de nu geopende discussies merkt de lieer G. V. van Zanten op, dat hij ook belasting wilde zien geheven van inkomen, dat door kinderen in het ou derlijk huis gebracht wordt, De lieer H. V. v. Zanten en de Voorz. wijzen op art. 2 van de ingestelde verordening dat in deze heffing voorziet, doordat de Raad ambtshalve kan aanslaan. Mocht zoo iemand hiermede niet ge noegen nemen, dan kan hij voor een daarvoor benoemde commissie zijn gronden en bezwaren inbrengen. Nog wenschte de heer G. V. v. Zan. ten 25 laten aftrekken inplaats van 5 pet. voor inwonende kinderen bene den 14 jaar. Dit als voorstel in stem ming gebracht, wordt met op 1 na al gemeene stemmen verworpen. Het geheele voorstel werd met alge meene stemmen aangenomen. 3. Aanbieding gemeenterebening. Ontvangst f 38440.50 1/2. L'itcaaf 1 36317.62. Saldo f 2122.88 1/2. Tot het nazien van deze rekening worden aangewezen de heeren Topper, J. v. Til Rzn.. (afwezied en II. V. v. Zanten, die dit op zich namen. Daar hoogst waarschijnlijk geen zitting meer zal worden gehouden, de Voorz. tenminste niet aanwezig zal zijn voor de nieuw gekozen loden in September hun intrede doen, neemt de Voorz. het woord en dankt de aftre dende leden, de heeren Uitendaal (af wezig) en v. Waveren, Bloemlust, voor hetgeen de gemeente aan hen te dan ken heeft. Laatstgenoemde dankt den Voorz. Bij de rondvraag werd door den lieer Topper gewezen op de kuilen in den nieuwen Stationsweg. Hiervan zal nota genomen worden. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. Haarlemmermeer. Bij enkele landbouwers in Haarlem mermeer, Z.-gedeelte, zijn tijdens het laatste onweder, koeien in de weide doodgeslagen, boomen getroffen en hier en daar schade aan de telegraaflijnen gebracht. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd1 Aug. B. cte Tel- lo en M. van Boanmiel. A. Broek huizen en A. Brouwer, H. L. Riw- cker en M. G. v. dl. Ham. H. Soel- laarfc en M. Verdol. J. Nieuwjaar en H. G. Pen/nings. R. G. Rijkens en A. S. J. va/n Slooten. H. H. M. Peeperkóonn en A. M. E. v; Lunen burg. H. J. Marcel je -en W. van. der Limdem. Getrouwd 1 Aug. P. Grilles en C. Verdol. A. F. van Leeuwen en P. A. Stiffens. A. Firteknan en A. T. Lobel. Bevallen 30 Juli. J. Harttog—de Jong, d. 31. H. van dier Puiten Verbeek, z. E. M. KuiperKamp, d. YV. KleinleinHeirschoe, z. J. Stroes—Duijff, d. Overleden: 30 Juli. W. Wiegant, 54 j.t Nieuwe Gracht. 31. A. YV. van YVaard. 15 mi. z.. Kl. Heilig land. H. Doff, 4 m. z.. Brouwers vaart. C. Pous. S3 j.. Donkere Spaarne. Stoomvaartberichten. Het stoomschin Malang. van Rotter dam naar Java, passeerde 30 Juli Dun- geness. Het stoomschip Merapi. van Rotter dam naar Java, vertrok 31 Juli van Port Said. Het stoomschip Gedeh vertrok 31 Ju li van Batavia naar Rotterdam. Het stoomschip Salak, van Rotter dam naar Java, vertrok 31 Juli van Southampton. Is vastgeloopen op de Shingles. Het stoomschip Rhipeus, van Haip hong naar Liverpool, passeerde 24 Juli Tarifa. Telegrammen. BOEREN OP PORTUGEESCH GE BIED. LORENgO MARQUES, 31 Juli. (R. O.) Een Boercncommando met twee kanonnen is het Portugeesch gebied binnengedrongen en kampeert bij Gua- netz. Vijfhonderd man Portugee-rhe troepen zijn reeds ter plaatse; artille rie is heden morgen afgezonden en er zijn nog 300 man gereed om te ver trekken, tenzij de Boeren zich overge ven. MARKTNIEUWS. Haarlem. 31 Juli 1901. Op de heden gehouden veemarkt wa ren aangevoerd 1 koe f 165: 1 stier f 90; 24 N. kalveren f 158; 12 lammeren f 10/8, 5 paarden. Artikelen. Aangev. Verkocht. Prijs. Aardappelen 391 HL. 367 HL. f 2.3.50 Peren 61 IIL. 52 HL. 6.—10.— Heereb. 1115 m. 1115 m. 0.50—1.20 Snijboonen 337 m. 337 m. 0.901.40 40 i

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 3