NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. 19e Jaargang Woensdag 7 Augustus 1901. No. 555a EMBLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN Voor Haarlem per 3 maanden1.20 ||jfS4fc Van 1—5 regels 50 O te.; iedere regel meer 10 Cta. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), is de P1^8 der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maandenn 1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bq Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. L65 Reclames 30 Cent per regel. Afzonderlijke nummers0.02# Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden. 0.37# Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122, de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Eoekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan bet Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONEës Succ., Parijs 31'^* Faubourg Montmattre. Dit nummer bestaat uit zes bladzijden. Haarlem's Dagblad van 7 Aug. bevat o.a.: Dood van Keizerin Friedricn, Uit China, Prins Hendrik op het Pampus, Oostersche feesten, Ker mis mozaïek, Overwinning van „Zang en Vriendschap" te Kenlen. Politiek Overzicht. De langzaam voortwoekerende kwaal, waaraan Keizerin Friedmch sedert jaren leed, had in. de laatste weken inwendige organen aans^ test, en Maandagavond heeft de dlood een eindie gemaakt aan haar lichaamslijden. u,,i De Keizer is nog bijtijds in het vaderland terug op Friedriohshof bij het sterfbed] van zijne moeder aanwezig te kun nen zijn. Op Friedriohshof beeft die gewezen Keizerin, die slechts korten tijd naast haren gemaal op den Duitschem. troon, heeft gezeten, sedert het overlijden van Keizer Friedtrioh in groot© afzondering ge leefd, in stilte en berusting naar het voorbeeld van Friedrich 111, haar lijden dragende. Viotom Adelaide Maine Luise was den 21si)en November 1840 in het Buolcingham-paLeiis als oudste kind' van koningin Victoria gebo ren. In het najaar van 1855 kwam op Balmoral haar verloving met prins Friedrich Wilhelm van. Prui sen tot stand, en in 1858 werd het huwelijk te Londen voltrokken. Na den dood van hamen gemaal (15 Ju ni 1888) nam zij den naam van Kei zerin Friedrich aan .en vertoefde zij meestal op het kasteel Friedrichs- hof bij Kronberg. Keizerin Fried rich, die zelf veel aan beeldhouwen en schilderen heeft gedaan, heeft zoolang haar gezondheid het toe liet veel belangstelling °etoond voor Duitsche kunstenaars en hun werk en de kunst naar haar beste weten trachten te bevorderen. Maar ook voor liefdladige werkel heeft zij veel over gehad. In 1866 richtte, zij de naar haar genoemde Victoria National-Invalidenstiftung op. Tij dens den oorlog van 187071 gaf zij zich van Homburg uit veel moei te voor de verpleging van gewonden en zieken. Ook voor de vrouwen kwestie heeft zij zich warm geïnte resseerd1; zoo hielp zij o. m. op richten het Victoria-lyceum, het Tehuis voor meisjes uit den voorna men stand, de Lettetr-vereeniging, het Feierabendlhaus voor onderwij zeressen en. het Pesttalozzi-Fröhei huis. In 1883 eindelijk werd, op haar initiatief, te Berlijn het Vic- toria-huis. tot opleiding van ver pleegsters o^eeri ebt. In de politiek heeft zij als Kei zerin, wegens het korte regeerings- tijdiperk van haren man geen groo- be rol kunnen spelen. Waren de omstandigheden echter anders ge weest, dan: zou zij waarschijnlijk evengoed getracht hebben invloed op politieke aangelegenheden te oefenen als haar voorgangster, kei zerin Augusta. Evenals deze laatste is zij, als kroonprinses, dikwijls ijverig in de weer geweest om Bis marck's plannen heimelijk te dw arsboomen. Bismarck schreef in zijn Gedan- ken und Erinnerungeaa van haar „Haar natuurlijke en aangeboren sympathie voor haar vaderland had zich van den beginne af aan geuit in het streven om hel s-ewioht van den Pruisisch-Duitschen invloed) in de weegschaal van haar vaderland', als hoedanig zij Engeland steeds is blijven beschouwen, over te brengen en, in het besef dat de twee voornaamste mogendheden in Azië, Engeland en Rusland, tegen strijdige belangen hadden, in ge val van vredebreuk Duitschland's macht ten gunste van Engeland te gebruiken. In de Oostersche kwes tie is hiervan menige conferentie tusschen Hare Keizerlijke Hoog heid en mij het gevolg geweest. Haar invloed op hamen «emiaal is ten allien tijde .groot gieiweest en werd! sterker met de jaren om zijn toppunt te bereiken toen hij Keizer was. Maar ook zb' koesterde d'e overtuiging dat mijn aanblijven, bij de troonswisseling in heit belang van de dynastie was." Buitenlandsch Nieuws. Het doodschieten der Kaflers Luit.-kotl. de Wit, de militaire medewerker van de .N. R. Ct." heeft zijne meaning gezegd' over het doodschieten der Kaffers door de Boeren. Een patrouille van twintig yeo- roen aldus schrijft hij geleid door eenige kafferverkeuuiers volg de eenige Boeren met een paar kar ren, toen zij door ongeveer een tien dubbele overmacht aangevallen en, na alLe munitie verschoten te heb ben. gevangen gemaakt werd. De kafferverkenners werden door de Boeren doodgeschoten, iets wat in Engeland groote verontwaardi ging opwekt, maar dat ieder billij ken zal, d'ie zich de moeite heeft getroost om op de hoogte te komen van Afrikaanscbe toestanden, zoo veel als dit on zoo grootem afstand mogelijk is. In de eerste plaats komt het ons voor, dat in dit geval de zoogenaam de verkenners eigenlijk verraders waren, die de yeomen op het spoor van de Boeren met de karren had den gebracht, maar zelfs als deze gissing onjuist is. dan nog hebben de kaffers met den tusschen de Boe ren en de Engelsche-n heersohenden oorlog niets uit te staan en. toch hebben zij sinds het berin van. de v i i andelij kheden. of liever van het oogenblik af, dat deze een voor de Engelse-hen gunstige wending heb ben genomen, steeds deze zooveel mwalijk geholpen,. Over d'e zaak zelve is zooveel ge schreven, dat wij., die niet dan mi litaire beschouwingen wenschen te geven, er verder over zullen zwij gen. maar èn in het schrijven' van Kritzinger, die dreigt alle in En- gelschen dienst zijnde kaffers ge wapend' of ongewapend, als zij hem in d'e handen vallen te zullen dood schieten èn het vermelde omtrent een gewonden yeomen die hetzelf de lot zoude hebben ondergaan, zijn kenteokenen. dlat zooals wij al zoolang hebben gevreesd, de oorlog een wreed karakter aanneemt. Hoe dit ook te betreuren is het was niet te vermijden toen de Engel- schen niet konden of niet wilden laten, d'e bloeddorstige, roofachtige kaffers in den strijd te betrekken. Dait de geheele zaak grondig zal worden onderzocht, verdient zeer zeker toejuiching, maar bij een on derzoek dienen beide partijen, te worden gehoord), wil er eenige waarborg rijn voor een billijk oor deel, en dlan dient aan eenige Boe ren, die bij Doornrivier tegenwoor dig waren, een vrijgeleide tie wor den gegeven. Het komt ons niet waarschijnlijk voor, dat Kitchener hiertoe zal overgaan. Beschaafd oorlogvoeren. De Kaapsche correspondent van de „Daily Newa" meldt in zijn jongsten brief uit Kaapstad dat de „sweeping- operations" het schoonvegen van het gebied In den Vrijstaat grooten- deels worden verricht door gekleurde hulptroepen ,aan wie onder Britsche vlag volle vrijheid wordt gegeven om hun dierlijk instinct te volgen. Een correspondent van de „Cape Times" beschreef onlangs hun optreden als volgt: „Groote troepen paarden en vee werden binnengebracht en de talrijke schapen konden de colonnes niet bij houden, zoodat de Kaffers bevel kre gen ze af te maken, hetgeen ze deden door den dieren de keel af te snijden. Dit werkje is een bron van vermaak voor een kaffer. De ljjken van dui zenden dieren liggen open en bloot op het veld ten prooi aan de gieren. De colonne neemt nu een welverdiende rust." Men moet niet uit het oog verliezen, teekent de briefschrijver van de „Daily News" daarbij aan „dat het boven staande niet is het verhaal van een inval der Hunnen, maar het verslag van een militaire operatie op Britsch gebied, onder de Britsche vlag." Uit den duim gesogen. Do „Schlesische Ztg." heeft van zijn Haagschen correspondent vernomen dat dr. Kuyper voornemens zou zijn om in twee opzichten aen Boeren den steun der Nederlandsche Regeering te verleenen. In de eerste plaats zou hij de pogingen van het Nederlandsche Roode Kruis steunen om te verkrijgen dat den Boeren te velde een groote ambulance wordt toegezonden en in de tweede plaats zou de Nederlandsche premier aan de mogendheden vragen bij Engeland aan te dringen op een vrijgeleide voor president Kruger om naar Zuid-Afrika terug te keeren. Het is zeker onnoodig te zeggen dat dit bericht eenvoudig door den vin dingrijken correspondent uit- den duim is gezogen. Uit China. Uit Tiëntsin wordt aan de Standard gemeld, dat Joeng-loe's benoeming tot kanselier van het bestuur der douane daar wordt opgevat als een bewijs van de tartende houding der Chineesche regeering. Men acht 't er ook hoogst onwaarschijnlijk, dat het Hof naar de hoofdstad zal terugkeeren. De verzoe nende houding der Chineesche over heid is slechts schijnbaar, ze dient om het vertrek der vreemde troepen te be spoedigen. Middelerwijl gaan de Chi- neezen voort zich te wapenen en hun tuighuizen te vullen. De toebereidselen tot ontruiming van Peking hebben veel ontevreden heid veroorzaakt onder de daar wo nende vreemdelingen, die zeggen dat de bevolking hoe langer hoe onvrien delijker geworden is tegenover hen, naarmate er meer troepen weggingen, en dat de Chineezen weer, evenals vroeger, de vreemdelingen op straat met scheldwoorden vervolgen en hen lastig vallen. De Times verneemt uit Peking dat in het ontwerp-protocol voorgesteld wordt, het niouwe tarief van invoer rechten met 1 October in werking te stellen; alleen transito-goederen zou den daarvan uitgezonderd worden. China dringt thans aan op hervatting der onderhandelingen betreffende Mantsjoerije en over de reis van het Tibetaansche gezantschap naar Pe tersburg. De Russische regeering heeft op China's stappen te kennen ge geven dat de onderhandelingen over Mantsjoerije eerst hervat kunnen wor den na de onderteekening vah het vre desverdrag. Men verwacht dat de zoon van Li- hoeng-tsjang benoemd zal worden tot Chineesch gezant te Petersburg, om daar bet beleid van zijn vader te steu nen, en voornamelijk een plan om de mijnen in Mantsjoerije door China en Rusland gezamenlijk te laten ontgin nen, door te zetten. Middelerwijl ver sterkt Rusland zijn positie te Nioetsje- wang. waar het belastingstelsel reeds geregeld is naar Russisch model. De Franschen moeten van plan zijn, een spoorweg van Pao-ting-foe naar Tiëntsin aan te leggen met of zonder China's toestemming. Uit het Oosten. De zieke man van Turkije is doende om John Bull leelijk in het n^uw te brengen. Blijkbaar vindt hij de gele genheid te mooi, nu Engeland in Zuid- Afrika aan handen en voeten gebon den is. Volgens een telegram uit Londen aan de .Siècle" zou een buitenlandsch diplomaat verklaard hebben dat de Sultan het oordeel van de kabinetten der groote mogendheden over de En- gelsche expeditie naar Aden gevraagd heeft. Men zou daarvan binnenkort op zienbarende gevolgen hebben te wach ten. Arme John! Is de lijst van je be proevingen dan nog niet vol? Algemeens berichten. DE OORLOG IN Z.-AFRIKA. Uit Kroonstad wordt gemeld: Daar gebleken is, dat de te veld staande Boeren zich in de Kafferkralen van voedsel voorzien, is er besloten de Kaf fers naar de steden te brengen en ze in speciale kampen te plaatsen. Zondag kwamen te Kroonstad onder een witte vlag twee Boeren in met een brief van Steijn. De ambtelijke Engelsche verliezen- lijst maakt melding van een gevecht te Rietvlei, bij Pretoria, waarin een kapitein van Kitchener's lijfwacht O - Glaherty. gesneuveld is en verschei den manschappen gewond zijn. Het laatste bulletin over den toe stand van Crispi zegt dat de zenuw- uitputting en hartzwakte aanhouden. Hij moet zich volmaakt rustig houden, daar de minste of geringste opschud ding noodlottig kan worden. Reuter's correspondent seint yan Curasao dat daar uit Caracas bericht is ontvangen van hevig vechten op 29 en 30 Juli, dat dertig uren achtereen geduurd heeft De Columbiaansche invallers, die 6000 man gterk waren, moeten met zware verliezen zijn afge slagen.. Men verzekert dat de revo lutionairen 800 man en de regcerings- troepen 300 man hebben verloren. Men houde echter bij dit bericht in het oog dat Venezolaansche en andere Zuid- Amerikaansche regeeringstroepen zoo lang plegen te zegevieren tot de vijand de hoofdstad in zijn macht heeft. De uitslag van de verkiezingen voor het Wetgevend Lichaam in Servië is al9 volgt: Gekozen zijn 88 regaerings- gezinden (daaronder 76 radicalen) 4 onafhankelijke radicalen, 7 liberalen. Er moeten 30 herstemmingen plaats hebben. Officieel is te Portsmouth medege deeld, dat de torpedovernieler Viper gezonken is na gestooten te zijn op de klippen ter hoogte van Alderney. Alle officieren en de bemanning zijn ge red. De Viper had turbine-machinerie en kon 34 knoopen per uur loopen. Stadsnieuws. Haarlem, 6 Aug. 1901. De Kermis. DE KROON. Om in bijzonderheden een zoo uit voerig en aan afwisseling zoo rijk pro gramma als door 't gezelschap onder directie van den heer Mulder uil Am sterdam in de Sociëteit „De Kroon" wordt ten uitvoer gebracht, te bespre ken, zou ons bestek verre te buiten gaan. Men kan daar bewonderen den zang van Mej. Cato Culp, evenals de voet vlugheid van Mr. Umpha of de prach tige hondendressuur van de clowns Lola de la Sava. Kunstige dansen zag men uitvoeren door de Gez. Rosse. Een der glanspunten van den avond was zeker de aan schitterende kleur effecten zoo rijke electrische demon stratie Amor en Venus. Na ^de pauze zag men „Trien en Bram" voordragen door artisten van misschien nog geen 20 cM. lengte. Eon muzikale clown met zijn nichtje oogst ten, evenals de heer en mevrouw Ca- ron als duettisten, zeer veel lof. Ook de voordrachten eener miniatuur-sou brette vielen bijzonder in den smaak. De voorstelling werd besloten met een pantomime. Langdurig applaus bewees her haaldelijk, dat t publiek zich kostelijk amuseerde. We kannen een bezoek aan öa Kroon" dan ook ten zeerste aanbevelen. ..DE KLEINE VEREENIGING." Werkelijk moet men niet vergeten, een bezoek te brengen in de Kleine Vereeniging", die van 't jaar een uit stekend specialiteiten-gezelschap on der directie van den heer B. W. Lefeb- vro Jr., heeft geëngageerd. De Hollandsche Duettisten, de heer en mevr. Soesman, de heeren Senor en Berad, en niet te vergeten, de heer Isedor Swaaf, liebben bijzonder bees tige aardige coupletten gezongen en hadden een daverend en zeer welver diend applaus. Dan kriigt men het operette-gezel schap. onder directie van den heer Ileinrich Domfeld, dat niet minder succes heeft, evenals de jon.echeer Etienne, do kleinste snelteekenaar der wereld, Mr. Memelly, bijgenaamd de „man zonder ribben" met zijn lenig heid, doch tevens spierkracht en Les Albertino's met hun hoogst koddige goochelparodieön verrichten toeren, zooals we slechts zelden zagen. Mej. Santa, de Hollandsche couplet- zangeres, was lang niet het minst, en mocht zich in daverenden bijval ver heugen. Zij had geestige liedjes en een uitnemende voordracht, wat evenzeer gezegd kan worden over haar collega's Cato, Hollandsche soubrette, en Mej. Betsie Bloemendaal, costuum-sou- brette. Het is in één woord een mooie avond, en een bezoek aan „De Kleine Vereeni ging" zal zeer zeker tot herbaalde bij woning aanleiding geven. Na afloop bal, afgewisseld door optreden van de specialiteiten. DE ..VEREENIGING". De Soc. „Vereeniging" heeft thans een buitengewoon goed gezelschap, dat van den heer Gerard Stroober uit Rot terdam. Kosobra. „les célèbres balanceurs", laten sterke staaltjes van^ balanceer- kunst zie- waarna „de Parijsche grappenmakers", het Do-mi-sol-do ge zelschap, muzikale clowns en excentri citeiten zoo grappig en leuk en ko- Feuilleton. KERMIS-MOZAIEK. Losse lijnen en omtrekken. Jool-stad. De jool is er ingekomien.Laing in gehouden!, een jaar lang. is de ker- misjooi nu uitgebarsten, eai die dolle vreugde sabert overal op. Hij viert z'n triomfen in de bon te warreling van kleuren, in het helle, schitterende kleurenspel. Daar satert hij overal rond, en slaat groot geluid'. M'n vrinden, we zijn allemaal in de pret-stemming, we zijn geloopan, neen gesleurd1 van achter onze fatr soanlijke vitrages en stemmige hor retjes vandaan, en in schilderach tige plooien hangt het leven los en luchtig neer om de stad, dat andere stijf en rechtvaardig, zonder plooi of rimpeltje was. Ja, die vreugd satert met satansoh lawaai. De machines der stoom-carroussal s zuchten en steunen en bewegen' de draaiorgels mechanisch voort, die een kermisdeun of een. aandbenl ij ken deun. of 'n lol-deun. uitpiepen in hetzelfde zeurige tempo altijd! door en dan van nieuws af aan maar weer. En de molens draaien in woeste vaart, en de paarden en varkens ritten mekaar na als de heksen op heksensabbath En overal op straat echoën ande re draaiorgels vóór de huizen van het kermisterrein en voor de hui zen in de stille straten; vóór de oafé's en in de café's. Turksche trommen, zware bellen, fluiten, pieoen, zingen, gillen, gieren en snateren Host een troep een cafétje uit. Mannetje, vrouwtje, mannetje, vrouwtje, enz. enz., netjes gepaard, broek naast rok en rok naast broek. Hoogroode gezichtende vrou wen met kapot-hoedjes, die in een sierlijken zwaai achter op de kruin hangen, of schuin zijn neergezon ken. de heeren de hoeden dito, een papieren roos in het knoopsgat en gillend van de lol. „We zijnne met z'n alle na Parijs toe gegaan." Arm in arm, dansend en zingend de Botermarkt over. „Ga binnen, dames en heeren, ga binnen, de mooie, groote stoom- carroussel." Geen dringende aanbeveling is noodtg, hier in, daar in, overal in. Komt vriendenschaar, koml bij elkaar, De Kermis komt maar eens in 't jaar, en ze verdwijnen achter elkaar achter het groeno roondijn Een lange rij ..alteendge heeren", had d'e aileenigheid verkozen bo ven de gepaarde kenroisjool. Ze loopen, elk ge-lange-pij.pt, zwijgend in een rij achter elkaar, een lange ri; zwijgenden, met 'n chop ernstig gezicht alsof ze aan 't begraven waren. „Halt", commandeert de man van de sfoomcarroussel. Ze staan als palen. „Links om." „Voorwaarts marech." En het groene gordijn slokt ook hen on Telkens komen er meer rissen, en slierten zingendie menschen die over de kermis hossen op die druk ke punten die langs de kramen in slentergang loopen. kijkend hier, snoepend en koopend daar. Hel verlicht staan de kramen en tenten en mystiek vlammen de walmende flambouwen hier en daar op 'n stille plaats van een een zame kar. Op het eigenlijke terrein, in die volle drukte, daar is het schittering en rtans en leven en lawaai Tusschen 't gewirwar der bont ste kleurienmengeh.r - en helle schittering van licht aldoor maar de klompen en kluwens feest-men- schem. lol-menschenheelemaal uit dfr gewone doen. Hopsa derie-e. hopsa dera. Heisa, heisa, heisa, hopsa sa, zoo loopen ze zingend over de druk ke kermisstraten. paren naast el kaar en haken andere paren aan; in de algemeene hospartij, café in en uit, in en uit draaimolens, in en uit kramen, waarvan allerlei zoete geuren zwaar en vettig neerhangen. Hebben ze gedraaid', zijn z© uit do tent van Benner gekomen, die im helle glans van z'n kleurrijk, beeldhouwwerk, in het licht van risteal boog- en gloeilampjes de gansche markt verlicht, dan gaan ze verder ..de kermis" op poffer tjes eten, totdat, de juffrouwen ,,naet meer kenne. o guns nee, mensch. se sijne zoo dik)" En d'an koopen ze een potje bier in een café met chanitant, waar een soubrette ondeugende liedjes zingt, en een komiekert zoo allerdolst doet. dat de juffrouwen het uitgie- ren en de man een breeden, brul lenden lach doen hooren. En dan al maar weer verder op, rooder, lolli-er joliger naarmate het verder in den avond of nacht wordt en naarmate er meer bier tjes binnen zijn. Tegen twaalf uur zijn ook al de schouwburgen en sociëteiten leeg- geloopen en dan komen de i»ffor ties- en wafelkramen en de tenten ten kijkspelen vol. Hallo, hallo halloDikke dia mes, wonderkinderen, wonderbaar levende paarden, théatres méca- niques. électriques, mystérieuses somnambules schiettenten, bal gooien, koppen varn jut, luchtschom- mels. Hallo, hallo, hallo! Het host en het draait en het eet en het drinkt en het zingt en gilt en joolt, tot diep in den nacht, lot twee uur, dat het sluitingsuur is. Maar na twaalven boch dunt het reeds op en loopen door de stille straten, waar de sluimer van de eerste nachtrust vredig neerhangt, hier en daar groepen, die stiller ge westen opzoeken na het wilde „ge tob." Afgelegen kramen en tenten, die toch geen volk meer kriigen sluiten, dan langzamerhand en zoetjes aait sterft hei kermis-leven weg in laat ste flauwe klanken. Dan ligt alles in de stilte van den nacht. ARNO.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1