NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Een Mail van Adel. 19e Jaargang Donderdag 8 Augustus 1901. No. 5554 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd ïb (kom der gemeente), per 3 maanden1-30 Franco door het geheele Rijk, per 8 maanden. 1.65 Afzonderlijke nummers0.02# Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37# de ometreken en franco per poet0.45 ADVERTENTIËN Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groots letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 123. 'Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. DirecteurJ. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Conrantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijksbehalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangèrd G. L. DAÜBE Co. JOHN F. JONESa Succ., Parijs 31w« Faubourg Montmoxtre. Haarlem's Dagblad Tan 8 Aug. bevat o.a. De dood van Keizerin Friedrich, Uit China, Marteldood van Mgr. Hamer, Tweede Kamerverkiezin gen, Gemeenteraad. Officieele Berichten. BURGEMEESTEE en WETHOU- DERS vaai Haarlem, Doen te weten. dab bij; hunne be schikking van 30 Juli jl. aan A. J. cle Waal Malefijt vergunning is verleend tot oprichting van eerae KL'eererawasscherij en Drogerij in het perceel aan de Brouwersvaart No. 48. Haarlem, 6 Aug. 1901. Burg. en Weth. voornoemd, J. NIEUWENHUIJZEN KRUSEMAN. L. B. De Secretaris, J W. VAN BILDERBEEK. L. S. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Haarlem', Doen tet weien, dat van heden op alle werkdagen, van des voormid dags 10 tot des namiddags 4 uur, tot 20 Augustus e. k., 's namiddags ten 1 ure, ter gemeenfte-seoreta (7© af deeding) tea" visie is nederge- igeleigd, het ingekomen verzoek schrift met de bijlagen van la. de firma Cohen1 van dier Laan1, om vergunning tut uitbrei ding van hare fabriek door het plaatsen1 van 2 horizontale stoom machines, elk van 200 paarden kracht, 2 horizontale stoomketels van gelijk vermogen en ©ene koel- ■wafeirmaohinie, ter veirvangtng van de bestaande machines en stoom ketels. in het perceel aan de Leicl- scbevaart No, 50. 2o. M. Schoolmeester, om ver gunning tot uitbreiding van «ene inrichting tot het vervaardigen van witte goederen in het perceel aan de AntOniiestraat No. 10. door bij plaatsing van een gasmotor en dat op den veertienden dag na heden., zijinda 20 Augustus e. k., en wel des namiddags ten 1 ure op het Raadhuis der gemeente de gelegen heid zal warden wreven, om ten overstaan van het Gemeentebestuur of een of mieer zijner leden, bezwa ren tegen het uitbreiden der in richting in te brengen. Haarlem', 6 Aug. 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd: J. NIEUWENHUIJZEN KRUSEMAN. l.-B. Secretaris. J. W. VAN BILDERBEEK. L. S. Politiek Overzicht. 't Is niet dam met groote bezorgd heid dat men den loop dier gebeur tenissen in China kan volgen. Ze ker. voor het oogenblik hebben de vareenigde mogendheden het ko lossale rijk onder bedwang gekre gen, maai' als men aan de toekom d denkt, wat het lot aal zijn der ach tergeblevenen, wanneer „het over compleet" der troepen weer is afge reisd, dian slaat de schrik om 't hart. Wij hebben zoo'n bloedige lea gehad Eiken dag vermeerderen de on rustbarende berichten. En nu mo gen deze uit Engelsche bron ko men, en geschreven zijn door die niet altijd zeer vertrouwbare oor- respondenten van jingo-bladen uit Shanghai en Tientsin, te begrijpen is het toch dat onder de inlandische bevolking te Peking en ook daar buiten, kokende woede borrelt to gen de overweldigers, die aan het gele land hunne zoogenaamde be schaving opdringen, in ruil voor materieel voerdeel. De Times" verneemt uit Calcut ta. dat de Amerikaan Brill, die uit China is gekomen, in een vraagge sprek heeft verklaard', dat er in Chinieesche tuighuizen de grootste bedrijvigheid' heerscht, dat er rook vrij buskruit wordt vervaardigd en honderden geweren per dag wor den aangemaakt. Duitsche en Ja- paosche dr.iloffi eieren oefenen de troepen uit Honan in den wapen handel. Men is druk bezig te redleineeren over den: dood van Keizerin Fried rich, waarover een sluier van ge heimhouding hangt. De doktoren doelen all'een mede dat zij ten slotte hartverzwakking kreeg. Zoodra haar oogen gesloten' wa ren, wat de halvanmast gedaalde standaard aan de buitenwereld ver kondigde, kwamen van alle kant-en gendarmes en huzaren aanrijden, die een dicht cordon om het kasteel en het park trokken. Verder wer den de infanterie-posten nog ver sterkt en kregen zit schea-pe patro nen, met het bevel om met scherp te schiet/en ot> iedereen, die weder rechtelijk in het park jpocht willen binnendringen. Verder zwerft een eskadron huzaren door de bos- schen in den omtrek om ook dies nachts voortdurend te waken en te verkennen. En dan zijn er nog een aantal-speu rageraten op de been. Men veamoedt dat deze buitenge wone maatregelen zijn genomen voor de veiligheid van de vele vor stelijke personen en het keizerlijk paar, wier weg tusschen Homburg en het kasteel Friedrichshof meest door de bosschen gaat. Natuurlijk wordt er veel gefluis terd over de oorzaak van dien d'ood en Dinsdag durfde de conservatie ve Reichsbote ronduit verklaren', dat Keizerin Friedrich ongeveer een jaar geleden door dezelfde ziek te weid aangetast die haren echt genoot ten grave sleepte maar in andere deelen van het lichaam. Er is zes weken al gemeen e en open bare rouw afgekondigd voor Prui sen. Openbare muziekuitvoeringen en tooneelvoorstellingen zijn. tot na de bijzietting in Potsdam geheeil verboden. Of het lijk op een praal bed gelegd zal worden, "hangt waar- schijnlek af van het al of niet sla gen van de balseming. De opzienbarende militaire maat regelen om het kasteel Friedrichs hof hebben volgens verklaringen van officieuze zijde slechts ten doel den Keizer bij zijn uitrijden voor hinder te vrrwaren. Buitenlandsch Nieuws. Officieele leugens Dat minister Chamberlain het met de waarheid niet al te nauw neemt, is reeds herhaaldelijk bewezen. Een nieuw bewijs ia het volgende: In het begin van Mei antwoordde Chamberlain op de interpellatie van den heer Boland in het Lagerhuis, dat 99 pet. van de bewoners van Malta dé voorkeur hebben eregeven aan het on derwijs van. de Engelsche taal boven dat der Italiaansche op de lagere scholem. Het perskantoor te Dordrecht heeft van volkomen vertrouwbare en be voegde zijde vernomen, dat de boven bedoelde verklaring van den heer Staats secretaris aangaande Malta geheel en al onjuist is. Het tegendeel is juist het geval; want de geheele bevolking ver klaarde zich éénstemmig vóór de Ita liaansche taal en tegen de Engelsche en bevestigde dit op de groote meeting welke op 6 Mei 1.1. op Malta gehouden werd, en waaraan ca. 30.000 personen van de bevolking van op zijn hoogst 175.000 zielen, het eiland Gozo inbe- grepen, deelnam, en een nationaal co mité welke alle klassen van Malta ver tegenwoordigt, d. i. adel, geestelijken, advocaten, doctoren, kooplieden, nota rissen, procureurs, studenten van de universiteit en van het lyceum, hand- werkslui, enz. Joe spreekt! In het Engelsche Lagerhuis gaf Cham berlain een toelichting bij het aange vraagde krediet voor het civiel bestuur van Transvaal. Een deel van het kre diet, zeide hij, zou gebruikt worden om de Boeren, die het Britsche regime hadden aanvaard in staat te stellen hun hoeven weer te betrekken en den landbouw te hervatten. Een ander deel van het krediet zou gebruikt worden voor het aankoopen van land waar vrijwilligers aan het einde van den oorlog zich konden vestigen. Er be stond geen plan om land verbeurd te verklaren. Ds regeering had op 't oo genblik aanbod van land tot een rede lij ken prijs. De regeering was voornemens een rechtvaardige en menschlievende be handeling voor de Kaffers te verzeke ren, maar wij moeten met alle midde len in onze macht den Kaffers leeren vlijtig te zijn. Het krediet werd met 196 tegen 59 stemmen bewillied. De schadevergoedings- commissie. In d'e vergadering der schadever- goedli ragscommissie had Dinsdag wederom een kleine schermutse ling plaats tusschen mr. Roozegaar- de Bisschop en den voorzitter, dien heer Milvain waarop die voorzitter besliste dlat ten opzichte van eiscben van leden van het Z. A. S. M.-personeel een mondeling ver hoor beslist noodzakelijk is, docih ten opzichte van andierer eischen het persoonlijk verschijnen der eischers geen conditio sine qua non. is. Mr. Roozegaarde Bisschop bracht gister geen enkelen eiseher voor die commissie. Weer zoo'n pleiter voor onschuld Majoor Gould-Adams, die in zijn kwaliteit van gouverneur van de Oranjerivierkolonie" naar Pretoria is geweest om Kitchener te spreken, heeft op zijn terugweg de „vluchtelingen kampen te Vredefort-weg, Kroonstad en Winburg bezocht, die hij nauwkeu rig geinspecteerd heeft. In Kroonstad boden de bewoners van het kamp en ,,de" inwoners van de stad hem een adres aan. In het kamp heerschte een mazelen-epidemie, die daar verleden maand door „vluchtelingen" uit Gras- pan bij Reitz gebracht was. De gouver neur was overigens geheel voldaan over de hospitaal- en andere inrichtin gen in de kampen, waar alles in het werk wordlt gesteld (Och, kom!) om het den bewoners „geriefelijk" te ma ken. (Je zou zoo zeggen!) De genees- heeren gaven den gouverneur boven dien de geruststellende verzekerto- dat als de Boerengezinnen op hun plaatsen gebleven waren, desterfte even groot zou geweest zijn. Keizerin Friedrich. „Lerrae zu leiden ohne zu kla- gien", diat heilig bevel vaai dien no beler* tweedien Keizeir van het Duit sche rijk, is door de hooge lij denes tot het laatste oogenblik van haar leven betracht. Met heldhaftige ge latenheid doorstond) zij de vrese lijke pijnen. Welke ziekt© d'e vorstin ten gra ve heeft gevoerd is nog verborgen'. Geen enkele officieele medledieeling spreekt daarover. Personen uit haar omgeving vertellen dat het lijdien diat keizer Friedrich's veelbelovend leven te snel afbrak, ook die dagen van zijn weduwe heeft verkort. Het waren dezelfde ziekteverschijnse len die door de omstanders werden waargenomen In korte oogenblik- kera van verademing scheen de> zie ke haar lijden te vergeten, werd' zij aan het leven hergeven. De oogen herwonnen hun glans, een vroolij- ke lach verscheen om de lippen en het levendig "esprok over schoorae kunsten, litteratuur, somtijds ook over poli tiek wekte een illusie van gogon/Pund: Maar n'otselinv d'oofd" de glans in d'e. oogen, het gelaat ver bleekte, zweetdruppels parelden op het voorhoofd, smrartetraraem: trilden in de ooghoeken. De lippen' werden stijf opeengesloteai, op hun angsti ge vragen ontvingen bezorgde kin deren geen antwoord. Reeds als jong meisje moet Kei zerin Friedrich d'e ziekte hebben opgedaan die haar langzaam sloop te. Zij was nog op bijna zestigj'ari- gen leeftijd een liefhebster van morgenritten die zij gewoonlijk onverzeld deed. Op zekeren morgen wierp het paard zijn rijideres af, een arbeider die in de nabijheid was, hielp d'e vorstin op. maar kreeg bevel om over het gebeurde te zwijgen. De Keizerin begaf zich te voet naar Friedrichshofmaar sedert dien dag werd zij door in wendige pijnen gekweld. Zes maanden geleden trad een hevige crisis in. Het edrade scheen1 nabij. Maar nog zes maanden, duurde het, voor de dood uitkomst bracht. Engeland doet niet mee. In China komt weer strubbeling. De gezanten der mogendheden waren overeengekomen Dinsdag het protocol te teekenen. De Brit sche gezant, de heer Sa tow, liet Woensdagavond! zijn collega's we ten dat Engeland de overeenkomst niet kan t'eekeraen. De heer Satow gaf daarvoor geen redenen aanDe bi ieenkomst der gezanten is dien tengevolge voor onbepaalden tijd uitgesteld. Frankrijk en Turkije. De Parijsche correspondent van de „Daily News" seint dat Con- stans, de Frarasche gezant te Kon- stantiraopel, heeft voorgesteld1 dlat de re gee ring hem. zal terugroepen en aan den Turkscbera gezant te Parijs zajn paspoort geven. Algemeene beriohten. Ouder gewoonte juicht de loya listische Kaapsche pers d'e door Chamberlain in zijn rode van Vrij dag geopenbaarde gevoelens toe. De „Cape Times" noemt de bedreiging van Kritzinsresr in zijn brief aan French de gemeene taktiek van een halven barbaar. Indien de andere Boerenaanvoerders Kritzi n ger's voorbeeld volgen eischt de eenvou digste rechtszin, dat de Engelschen de Kaffers zelf in staat stellen, zich te verdedigen. De ..Times" verneemt uit Kaap stad dat de ellende onder de Engel sche refugiés aldaar toeneemt. Hun aantal groeit aan door den terug keer van vele lieden, die gebleken zijn onbekwaam te wezen krijgs dienst te verrichten. Stadsnieuws. Haarlem, 7 Aug. 1901. Zang wedstrijd te Keulen. De Köln. Ztg. roemt onze prijswin nende vereenigïnc) ton zeerst; vijfmaal had men het verplichte lied gehoord en op nieuw ontdekte men er ge- heola nieuwe schoonheden in. „De Haarlemmers voerden het verplichte kooi- in waarheid ideaal uit, met zoo veel wijding, zooveel intelligentie in de voordracht en zoo zich zelf geven de, de schakeeringen waren zoo veel vuldig en bij de verschillende over gangen van fortissimo naai* pianissimo zoo verbluffend vloeiend de klank was zoo nobel, de intonatie zoo buitenge woon sober, on het geheel verraadde daarbij zulk een tot natuur geworden geweerdhoid dat men met onwillekeu. rige vrees aan de moeilijkheden moest denken, welke de daaropvolgende ver- eenigingen te wachten stonden om deze uitvoering te overtreffen. Het zelfgeko zen koor „Deus noster Spes" van Brandts Buys verminderde merkwaar digerwijze de hooge verwachtingen een weinig, misschien had de moeilijke taak te veel ijver van uitvoerenden ver bruikt, zoodat die bij het makkelijker stuk een weinig verlamde. Evenwel kunnen, wij, volgens den gezamenlijken, indruk, geen der volgende vereenigin- gen den Haarlemmers terzijde stellen Uit Keulen wordt gemeld, aldus de Berlijnsche correspondent van de ,,N. R. Ct..", dat do daar gehouden interna tionale zang-wedstrijd onharmonisch geëindigd is. Tegen de verleening van don eersten prijs (bestaande uit oen gouden penning van den Keizer en 3000 ink. van. de stad Keulen) aan de Nederlandsche zangvereeniging Zang en Vriendschap te Haarlem. hebben andere, minder bedachte vereonigin- gen uit Aken. Krefeld, Verviers enz. verzet aangeteekand; zij weigerden de hun verleende prijzen. Daarentegen heeft de Mannheimsche zangvereeni ging die den tweeden prijs kreeg, zich niet bij het protest aangesloten. Van 23 Maart jl. tot en met 5 dezer maand zijn aan do gemeentereiniging 1169 ratten ingeleverd. Een gezellig reisje. De Christelijke Zangvereeniging ..Harpe Davids" zal blijkens achter staande advertentie op Iaatslen kermis- maaudag een boottocht houden naar Utrecht. Die eens met deze vereenigir>~ heeft medegevaren, zal zeker ook nu mee gaan, ze heeft er slag van boot tochten te organiseeren. De reis naar Utrecht langs de Vecht kunnen wij een ieder aanbevelen. De „Harpe Davids" heeft gezorgd voor zan" ze heeft aan boord een harmonie-orkest, des avonds lampionverlichting en vuurwerk. Der vereeniging wenschen wij een goed succes. De lieer F. F. F. de Vries alhier, commies der posterijen 4e klasse is be vorderd' tot 3e klasse. Haarlemmerliede en Sloten. Onder deze gemeenten waar in de jongste nachten van vele paarden in de weide de staarten zijn afgesneden, zijn in den afgeloopen nacht weder twaalf paarden van hun staarten be roofd. feuilleton. Naar het EngeUch. 15) Met een handigheid), waarover hij zich later zelf verbaasde, wist hij zich verder door alle moeilijk heden heen te slaan. Alles ging bo ven verwachting goed, maar Win terham was nog niet aan het eind van zijm beproevingen. Een aan hanger van de tegenpartij, die de vergadering was komen bijwonen met het opzettelijk doel, om den boel in de war te sturen, begreep, da'fc het tijd werd. dezen toestand van kalmte era vrede op te heffen. De heer Samuel Mc. Turk candi- daat-notiaris, verhief zich in zijn volle lengte, gesteund door het bij- valsgeroep van zijn vrienden era ver eerders om George den voet dwars te zetten. Het was een jangrnensch, met een vaalbleek gezicht, in 't midden gescheiden haar en met een zeer fatterig voorkomen. Hij hield eeraige napieren in de hand. Is het den spreker van dezen avond bekend, dat mijnheer Hay stoun zichzelf onlangs tweemaal heeft tegengesproken, zooals ik zal bewijzen? vroeg hij. George hoorde hem geduldig aan, verklaarde zich daarop over tuigd van de juistheid der tegen den heer Haystoun aangevoerde beschuldiging, maar voegde er aan toe, dat hij, voor zich niet inzag, dat dit er iels toe deed. De candlidaatrraotaris het zich niet zoo gemakkelijk uit het ve.ld slaan. Met °roote kalmte Legde hij breed voerig uit. dat miinheer Lewie Haystoun geen geschikt persoon was, om zitting te nemen in het La gerhuis. Hij hield den Zondag niet in.eere hij maakte zich herhaalde lijk schuldig aan dronkenschap en zijn gedrag in dien vreemde was geenszins boven verdenking ver heven geweest. George sprong driftig overeind. Van zijn verlegenheid was geen spoor meer over. Met een- vuurrood gezicht zette h>" zich schrap voor den strijd. De candidlaat-notaris zag de uitwerking zijner woorden en ging haastig weer zitten. Sta op sprak George kortaf De jonge man verbleekte en ver school zich achter zijn vrienden. Sta op Ga boven op dien stoel staan, zoodat iedereen u kan zien en hooren. en herhaal dan duide lijk en langzaam wat u daareven hebt gezegd. Samuel Mc. Turk had zijn zelf vertrouwen geheel en al verloren. Hij stamelde zoo iets van „het niet zoo kwaad "Bedoeld hebben", enz. U hebt mijn vriend een dronk aard genoemd ik wil daarom trent nog eeniige nadere bijzonder heden hooren. George's stem had een dreigen den klank en met knikkende knieën herhaalde de candidaat-no- laris het gesprokene van daarstraks. Winterham liet hem bedaard uit spreken en wendde zich toen tot de vergadering. Hij voedde zich mees ter van het terrein. Gij hebt allen gehoord, wat deze heer u te vertellen had. En nu vraag ik u allen als mannen, als bewoners van deze streek, of het waar is? George was nu geheel en al zich zelf. Wat h:' thans zeide welde regelrecht uit zi;n hart op.. Hij stond daar als een man, die zijn vriend moest verdedigen en de woorden vloeiden als vanzelf over zijn lippen en zijn geestdrift maak te hem welsprekend en sleepte zijn toehoorders mede. Er zijn onder u herders, aldus eindigde hij zijn toespraak. en visechers en boerenarbeiders en werklieden, en sommigen uwer noemen zich radicalen, anderen Tories, weer anderen socialisten. Maar ge zijt veel meer dan dat. Ge rijt in de eerste plaats menschen, met bloed in de aderen en kracht in dat bloed. Als ge niet meer dan louter machines waart, zou ik thans niet tot u spreken, want ik zou u niet begrijpen en gij mij niet. Maar ik ken u en ik houd vaai u en ik wil niet, dat ge u laat ver voeren tot iets. waar ge later zelf spijt van zoudt hebben. Ge hebt te kiezen tusschen twee mannen. De eene is een zeer knap en ontwik keld persoon van wien ik hoege naamd geen kwaad weet, en gij evenmin. De andere is mijn beste vriend en u allen welbekend. Er zijn ond'er u verscheiden die wed eens met hem op de jacht of uit zeilen zijn geweest. Velen uwer, zijn geboren op zijn grondgebied. Ik heb u het een en ander verteld van zijn flinkheid, zijn. kloekll'id en daarbij bevoegd er beoordeelaars aangehaald dan ik ben. Ik behoef u niet eens te zeggen, dat hij een best mensch is, een kranig sport man, een zeer welwillend land heer. Nu moet gij een keuze doen tusschen deze twee. Politieke mee- ningen komen er bitter weinig op aan, maar werkelijk door en door brave eai rechtschapen menschen moeten in eere gehouden worden. Ik voor mij zou op Haystoun stem men. Hij is goud van het beste ge halte en dat hebben wij noodig De zaal daverde van toejuichin gen en toen de redenaar ging zit ten met een van opgewondenheid gloeiend gelaat en schitterende oogen, in het besef, dat hij zijn plicht had gedaan, stend John San derson. een herder uit Nether Cal- lowa op, om de volgende motie van vertrouwen in te dienen ,,De vergadering, van meeraing zijnde, dat, mijnheer Haystoun een zeer geschikt persoon is. evenals onze vriend, mijnheer Winterham, stelt voor. Lewie naar het parle ment af te vaardigen." Deze motie weid ondersteund en bij acclamatie aangenomen. De uitslag der verkiezing werd Woensdagavond in Gledlsmuir be kend' gemaakt en baarde algemeen verbazin e. behalve bij Lewie's in tieme vrienden. Albert Stocks was met eon meerderheid van zeven tig stemmen tot lid van hel Lager huis gekozen. De verslagen candi- daat hoorde deze tijding met groote kalmte aan en toonde aan het be stuur van zijn kies vereeniging een lachend gelaat, maar innerlijk had hij het land en zoodra hij met fat soen heen kon paan. hei hi i zijn paard voorkomen en reed' hij den weg naar Glenavelin op. om zich huiswaarts te spoeden. Hij was verslagen en hoewel hij hierop was voorbereid geweest, vervulde de gedachte aan dit feifc hem toch met een gevoel van na- melooze verbittering. Hij had een zetel voor zijn partij verloren d'it was op zichzelf al erg genoeg maar hij vond het, toch nog veel erger, dat h;; zoo te eenenmale on geschikt was gebleken. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1