IJmuiden. ponderdagavond wordt het electrisch centraal station to IJmuiden, bestemd Voor stroomlevering aan de gemeenten Yelsen en Zandvoort, officieel geopend. Binnenland. H. M. do Koningin verleende Dinsdag op Het Loo de eerste au diëntie aan ministers-leden van het nieuw onbetreden Kabinet. Ont vangen wenden de hoeren Mei vil baron van Lynden. minister van buitemlandscho zaken, en luit.-ge- neraal Bergansius, minister van oorlog. Onderscheidingen. Naar men verneemt zijn de 8 mogend heden die gemeenschappelijk tijdens de onlusten in China daar te «lande rijn opgetreden tot bescherming van on derdanen en eigendommen, nï. Frank rijk, Duitschland, Rusland, Oostenrijk, Italië, België, Spanje en Nederland, overeengekomen vereerende onder scheidingen toe te bennen aan verschil lende opper-, hoofd- en verdere officie ren der vreemde troepen ter zake van de door ben bewezen diensten. Wat betreft Nederland, heeft H. M. de Koningin aan onderstaande offi cieren decoratiën toegekend in de orde van Oranje Nassau: grootkruis de Ja- pansche luitenant generaal baron Ya rn agucki; grootofficier de Japansche generaal-majoor Tsukamoto en Tu- kuchJnora en de Fransche brigade generaal Twey; commandeur: de Fran sche officieren kolonel J. Lainhin, ko lonel C. de Pelaert, luit-kol. Lyvasse, de Russische officieren kolonel Boek- my, kolonel Savitzki, luitkol. Hinsby, de Japansche officieren kolonel Mono- ka, luit-kol. Baba; officier: de Duiteche stafarts bij het infanterio-regiment no. 74 dr. Velde, geneeskundige bij het ge zantschap te. Peking, en de" Japansche majoor Hazada; ridder de Russische kapiteins Erovevitch en Petroff. Engeland, dat ook aan de expeditie heeft deelgenomen, verleent, zooals men weet. geen ridderorden. Verkiezingen Tweede Kamer WESTSTELLINGWERF. Uitgebracht 3222 geldige stemmen. Hiervan verkre gen de heeren. F. W. N. Hugenholtz (soc.-dem.) 1432, J. van der Molen (antir.) 1064 stemmen. Tusschen deze heeren moet aldus herstemming plaats hebben. De overige stemmen werden uitge bracht op de heeren Blink (716) en Veenhoven (12). VEENDAM. Bij de Dinsdag gehouden herstemming verkregen van de 4984 uitgebrachte geldige stemmen mr. E. A. Smidt 2687, mr. P. J. Troelstra 2297. De heer Smidt is dus gekozen. De opening van de Haagsche tentoonstelling van het ambachts- en teekenondenricht voor de werklieden in Nederland, van wege de vereeniging tot bevordering van Fabrieks- en Handwerksnijver- heid in Nederland, zal geschieden door Hare Majesteit de Koningin in tegen woordigheid van den Prins der Neder landen, op Donderdag 8 Augustus, des namiddags te 2 uur. in het gebouw der Academie van Beeldende Kunsten te 's-Gravenhage. rukt. Zij hebben Monseigneur bijna gansch uitgekleed, hebben hem een touw om den hals gedaan, sleepten hem er mee langs alle kanten en rukten hem heel zijn baard uit. Daarna heb ben zij Zijne Doorl. Hoogw. omwon den met watten, die met olie waren, doortrokken, en hebben die in brand gestoken. Monseigneur heeft rechtstaande de barbaarsche pijniging moeten onderstaan, het vuur was aan de voeten aangelegd. Toen het vuur uit was, viel Mgr., maar hij leefde nog en men hoorde eenige zuchten uit zijn borst opstijven. Vervol trens hebben de Boksers zijn handen en voeten aftre-' kapt, en het lichaam naar de begraaf plaats overgebracht. Daar hebben zii Mgr. onthoofd, en gedurende een gan- schen dag het hoofd op de punt van een lans ten toon gesteld, zooals men soms groots booswichten doet. Met dit alles was de helsche razera" der Boksers nog niet verzadigd. Zij moesten den, doode nog onteeren. Zij hebben het lichaam van den eerbiedwaardigen martelaar geopend, een Bokser van jaren nam er het hart uit. dat door een bedelaar werd opgegeten. „Twee heidenen hebben het vermink- te lichaam van Zijne Doorl. Hoogw. be graven. Toen ik den 13en Maart te Toeo ts'eng aankwam, vroeg ik aanstonds aan den mandarijn, waar het lichaam van Zijne Doorl. Hoogw. was. Ik SDrak met den mandarijn over den eerbied1 der Chmeezen voor de dooden; ik sprak met hem over de gToote waardigheid- van een bisschop, wiens lichaam tot hiertoe niet begraven was met de plechtigheden, die zijn waardigheid eischt. De mandarijn liet aanstonds onderzoeken en twee dagen later had men de reliquioën van den eerbied waardigen martelaar gevonden. Ik heb d«n mandarijn verplicht, die kostbare overblijfselen in een schoone kist te legven, en deze op een betamelijke plaats neer te zetten, totdat ik de plaats, waarheen zij overgebracht moesten, worden, zou hebben aange duid. Daar in het Vicariaat van den Ortos bijna niets meer bestaat, had ik. het besluit genomen het lichaam van Zijne DoorL Hoogw. door de mannen van het gerechtshof naar Kalean en van daar naar Si-wan-tze te laten Tegen iemand te Landsweer zijn 10 processen-verbaal opgemaakt, wegens overtreding der wet op den Leerplicht. Transvaalhuis. Ten einde geldelijken steun te kun nen bieden aan vrouwen en kinde ren der strijdende of gevangen Boeren, heeft een comité in Den Haag een Transvaal-huis te Scheveningen inge richt vlak achter het station van de Staatsspoor. De wapperende vierkleur van Transvaal en de Vrijstaatsche vlag wijzen vanzelf den weg. Het huis is een type van een der oude „voortrek kers-woningen. zooals er nu nog velen zijn zelfs in die nabijheid' van Pretoria. Weelderig ingericht is zoo'n woning niet, Eenvoud en practische zin spre ken uit het huisraad dat vau vader op zoon overgaaf. Uitwendig is het uitste kend volgens het algemeen oordeel nagebootst en vele voorwerpen ziin er in die wel een kiikje waard zijn. Het „huis" mar zich dan ook reeds in veel bezoek verheugen, men offert gaarne een kwartje of dubbeltje om de Boerenhuizinge te zien en in een bus kan men nog extra-giften aan het comité afdragen. Er komen nog telkens nieuwe inzen dingen bij. brengen. Maar de Christenen Brand te Sliedrecht. Het volgende deelt do ..D. C." mede: Even boven de Tollesteeg ongeveer twee minuten voorbij het Benedenveer staan buitendijks, hoog boven de daar in de buurt staande huizen uit, drie schelven spaanders, te samen bevatten de plm. 36,000 bossen en toebehooren- de aan den heer Van Houwelingen. In don middelste van deze werd door den heer De Wit, werkzaam aan de gasfa briek, Maandagmiddag omstreeks half drie brand ontdekt. Terstond werden verschillende personen gewaarschuwd en trachtte men de vlammen met em mers water te blusschen. Daaraan viel evenwel niet te denkan. In een minimum van tijd stonden de schelven .fci lichtelaaie en sloegen de vlammen over op eene groote schuur binnendijks gevuld met brandstoffen. Van de schuur deelden zich de vlam men mede aan de bakkerij van Casper schrijft een prijsvraag uit voor eene teekening, bestemd om (bij 't begin van den nieuwen jaargang, 1 Nov. 1901) den omslag te illustreeren van het door haar uitgegeven „Maandblad". De mededinging is opengesteld voor alia Nederlandsche teekenaars of tee- kenaarstars, dus ook voor niet-leden der Vereeniging. Voor het best gekeurde ontwerp wordt een prijs uitgeloofd van f 50. ter wijl de daarop volgende in aanmer king komen voor eene eervolle vermel ding. Het met den prijs bekroonde ont werp zal worden uitgevoerd op den bo venbedoelden, omslag. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven FuTI® k- Binnen de korte tijdruimte vai tsjeu-seu-ts'ing-ti, die in Toeo-tsj'eng1^" kwartl?r\ st°nden 10 woningen, waren, hebben zich er te^en verzet Mil i enkele schuren in volle vlam. dunkt, dat zij recht hebben op 'dien I hrandweer was spoedig ter plaatse. Hof van Arbitrage. De minister van buitenlandsche za ken baron Van Lynden is van rechts wege opgetreden als voorzitter van den permanenten raad van het Hof van Ar bitrage en heeft daardoor opgehouden secretaris-generaal van dat internatio nale hof te zijn. De bijeenroeping van den raad van beheer tot benoemin- van. een secretaris-eeneraal zal niet lang meer duren, vermoedelijk nog in deze maand, terwijl het te verwachten is dat door de vertegenwoordigers der iot de instelling toegetreden mogend heden van het recht om een vreemde ling tot die functie te benoemen, geen gebruik zal worden gemaakt. Men meent toch te weten dat het plan om den gezant, den heer mr. Ruyssenaers, secretaris-generaal bij het departement van buitenl. zaken tot die betrekkin ,e benoemen, instemming heeft gevon den. Berouw. Prof. Drucker heeft in ingezon-1 den stuk in de Gronimrsche bladen aan de kiezers zijn leedwezen betuigd over zijn onwillekeurig verzuim, waardoor een nieuwe verkiezing noodzakelijk is. schat; ik zal de komst van den zeer- eerw. pater Bermijn afwachten, om met hern de noodige maatregelen te nemen." Nieuwe Ambachtsschool. Te Hilversum is in eene bijeenkomst van belangstellenden, door het voorloo- pig comité bijeengeroepen, besloten tot de oprichting van eene ambachts school. De begrooting in ontvangsten en uitgaven is geraamd op 19.000 per jaar. De kosten zullen in hoofdzaak worden gevonden in particuliere be dragen van f 3000 en subsidiën van ge meente, provincie en het rijk. Het plan is aan deze school te ver- Üindan eene burger avondschool. Marteldood vau mgr. Hamar Aan een schrijven van pater Jos. van Kerkhoven, die op de plaatsen zel ve inlichtingen heeft ingewonnen, ont leent „De Gelderlander" omtrent den gruwzainen dood van onzen landge noot mgr. Hamer het volgend Pater Van Kerkhoven is ook in staat geweest, de bisschopsketen ->n den ring van den prelaat uit de handen van de Boksers lerug te koopen. Deze kost bare relieken van den martelaar rijn door den superior der congregatie, waarvan mgr. Hamer deel uitmaak e, geschonken aan zijn familie te Nij megen, bij wie ze thans berusten. „Op zijn standplaats te Eul-tsjeu- seu-ts'ing-ti werd reeds bij den aanval de hand van Zijne Doorl, Hoogw. met een kogel doorschoten. „Den 20en Juli heeft Mgr. Eul-tsjeu- seu-ts'ing-ti verlaten en is den 22e te Toeo-tsj'cng aangekomen. Mgr. zat op een groote kar. geknield op het ijzer eener lans en de punt van een sabel kwam van achter legen zijn hals. zoo dat hij niet de minste beweging ma ken kon. In dien staat is hij de heele stad doorgevoerd, beschimpt en ver- wenscht door de menigte. Dienzelfden dag nog, 22 Juli, heeft men Monseig neur naar het gerechtshof geleid, waar hij 5 dagen verbleef, en. zoo men zeri tamelijk goed behandeld werd. „Den 26en Juli zijn de Boksers het gerechtshof binnengedrongen, en heb ben Zijne Hoogwaardigheid daar uitge-1 Inbraak. Dinsdagnacht is, vermoedelijk door inklimming over eene tuinschutting, inbraak en poging tot diefstal gepleegd ten huize van den heer Lod. Salomon- son, op den hoek van Weespcrplein en Sarpbatistraat te Amsterdam. Bij on derzoek bleek, dat reeds een aantal voorwerpen van waarde ingepakt ston den om door de dieven te worden me degenomen, die echter in hun werk gestoord en gevlucht zijn. Daar de fa milie S. uitstedig is, heeft men nog niet diei zekerheid, dat de inbrekers toch reeds een deel van den buit haddm weggebracht toen zij de vlucht namen. De justitie stelde in het huis een on derzoek in. Enkele personen hebben medegedeeld, dat zij 's nachts man nen over de schutting hebben zien vluchten. Nog een poging. Men deelt mede, dat in het district Weststellingwerf ook nog pogingen zijn aangewend, mr. van Hall, te Utrecht, eigenaar van het „Volksdag blad", candidaat te stellen. Twee hee ren uit Amsterdam bezochten kiezers, met het doel den heer Van Hall offi cieel candidöat gesteld te krijgen. D kosten van propaganda voor de can- didatuur zouden betaald worden pu/.. enz. Echter, geen enkele kiezer was voor deze candidatuur te vinden. Massa's water werden op de belenden de perceelen geworpen. Op den watertoren was men direct gewaarschuwd. De leiding op Giesen- dam werd om meer druk te verkrijgen afgesloten en de burgemeester van die plaats werd hiermede telegraphisch in kennis gesteld. We vernemen dat de woningen van de volgende personen afgebrand zijn, (de meesten dezer, werklieden, zijn niet verzekerd.): A. Scbildt, W. v. d'. Graaf, J. C. van Genderen, T. Schutte, P. Groene wegen, W. Klop, Casper Stolk en A. van Asperen. Aan dit lijstje kunnen enkele perso nen ontbreken. Van Casper Stolk hoor. den we dat hij verzekerd was, hoewel niet hoog. De heer Wijn bekwam bij liet reddingswerk ernstige brandwon den aan wang en hand. Nog vernemen we, dat een aakje ge legen in de nabijheid der schelven is brand. De spaanders zijn tegen brandschade verzekerd. Ten slotte zij vermeld, dat ook een telephoonpaal door het vuur vernield werd, de verbinding werd echter niet verstoord. Lit de Arbeiderswereld. Overgestuurd. Op het perron van het station D. P. te Rotterdam werd omstreeks 10 uren Dinsdagmorgen aangetroffen een 8ja- rig meisje, even te voren met den trein uit Duitschland aan dat station aar- gekomen. Het kind was goed gekleed en had een valiesje bij zich, doch wat de bijzondere aandacht trok, was een stuk papier, met een lintje duidelijk zichtbaar om den hals gebonden, cn waarop in Duitsch schrift geschreven stond „S. Noah, vischliandelaar, Rot terdam." Van een ieder verlaten stond de kleine meid daar. natiuirl.jkerwtjs niet wetende waarheen. Haar hulpbe hoevendheid trok de aandacht en zn.i kwam zij met de politie in contact die het meisje medenam naar het centraal bureau op het Haagscheveer tot nader onderzoek. Bij stukjes en be^tjon kwan men te weten dat het kind gekomen is van eeno tante, woonachtig in een plaatsje, vermoedelijk nab:j Berpjn en dat zij van uit Berlijn per spoor de reis hierheen heeft gemaakt. Verder kwam men te weten dat de geadres seerde S. Noah in de Aert van Nes straat te Rotterdam woo.it en dal hij een oom van het meisje zou zijn, ter wijl haar vader te Londen moet ver blijf houden. Hoewel niet kunnende lezen of sclmjven, kan de kleine meid zich goed verstaanbaar maken ia htt Engeisch en Duilsch. Th^jis is zij nogi op het centraal bureau, tot nader in overleg is getreden niet haw oom. BUITENLAND. Shaffer, de leider van Amalgamated Steelworkers Association, heeft aan de ijzer- en staalfabrikanten een door de hoofden der American Labour Associ ation goedgekeurde circulaire gezon den. waarin de Staalwerkersbond aan de fabrikanten kennis geeft van zijn voornemen, den leden van den bond. die thans werkzaam zijn in de fabriek ken van de Staaltrust, te bevelen het werk neer te leggen, indien de Staal trust geen vredesvoorstellen doet. De circulaire is een soort van kennisge- vin~ dat de beambten van de National Steel Company te Newcastle reeds be vel hebben gekregen den arbeid te sta ken en daarmede Dinsdagnacht 12 uur zouden beginnen. Het schijnt, dat een groot aantal sta kende staalarbeiders in de Ver. Staten niet afwachten hoe het verloop van hun staalstaking zal zijn. doch naar het oosten en naar Canada trekken, waar öagloonen. tot 10 shilling toe, worden betaald voor deze oogstweken. De Russische staat heeft in de pas uitgekomen wet op de verzekering te gen ongelukken van arbeiders in de staatsmijnen, in principe aangenomen, dat arbeiders recht hebben op onder steuning wanneer een ongeval builen hun schuld hen ongeschikt maakt voor den arbeid, en in. geval het ongeval den dood ten gevolge heeft, de erven aan spraak mogen maken op eenig pen sioen. Deze erkenning door den staa mag beschouwd worden als eene aan wijzing, dat het te eeniger tijd in Rus land zal komen tot een ongevailenwc ook voor de arbeiders in dienst van particuliere ondernemers. Ontwerp salaris-regel; ng der onderwijzers. In Juni van dit jaar wendde de af- deeling Haarlem van den Bond van Ned. onderwijzers zich tot den Raad dezer gemeente met een verzoek tot wijziging der salarisregeling. De hoofdpunten van. den wensch der af- deeling waren: le. een minimum van f 600, en 2e. 8 tweejaarlijksche verhoo gingen van f 100. Zij ging hiervan uit ,dat een salarisregeling moet vol doen aan deze twee eischen: le. een voldoend^ minimum; 2e. een voldoend maximum, dat op niet te hoogen leef tijd bereikt wordt. Het klassenstelsel, voorzoover het nog bestond ,werd door haar bestreden; een salarisregeling dient voor alle onderwijzers op dezelf de wijze te werken, wat alleen bereikt wordt bij het ancienniteitsstelsel. Aan het bovenstaande dient het door B. en W. aan den Raad aangeboden ontwerp getoetst te worden. Het mi nimum blijft bepaald op ƒ500, ondanks dat het volstrekt onvoldoende daarvan toch voor iedereen vast moet staan. Wanneer nu beweerd wordt, dat bij het behalen van de acten voor teeke nen en gymnastiek dit minimum stijgt tot f 600, dan moet opgemerkt worden, dat de jonge onderwijzer, pas van de kweek- of normaalschool komonde. in zijn eigen belang verplicht is, dadelijk de studie voor de hoofdacts ter hand to nemc-n, daar deze een herhaling en voortzetting is van die voor de onder- wijzersacte, terwijl ook de studie voor de genoemde acten 2 A 3 jaren weg neemt. Het feit blijft dus bestaan, dat de jonge onderwijzer, in den tijd dat zijn studie hem betrekkelijk veel kost, niet voldoende ontvangt. Overi gens moet de wenschelijkheid' dat een jong onderwijzer zich dadelijk geeft aan actenstudièn. ten eenenmale be twijfeld worden. Indien het financieel voor hem mogelijk was, zou hij een groot gedeelte van zijn vrijen tijd aan zijn school moeten wijden. Immers heeft hij van de practijk nog alles te leeren. Het stelsel van B. en W. bevat ver schillende elementen. Gedeeltelijk zit er in het beginsel van ancienniteitsver- hooging, gedeeltelijk dat van verhoo ging naar capaciteit. Het is een klas sen-stelsel tegelijkertijd; maar het be vat nog een element, dat der vrije uit verkiezing," waardoor de bevordering tot onderwijzer-plaatsvervangend hoofd beheerscht wordt. Deze veel heid van elementen, uie de regeling van één materie betreffen, roept vrij wel stelselloosheid te voorschijn. De onderwijzers blijven verdeeld in on derwijzers le en 2e klasse, terwijl de onderwijzers-plaatsverv angend hoofd geheel van de onderwijzers worden afgescheiden en een aparte groep gaan vormen. De minhna worden re spectievelijk 500, f 800 en f 1300. Om bij de laatste te beginnen: bestaat er reden voor een zoo grooten afstand tusschen de onderwijzers en de onder wijzers-plaatsvervangend hoofd? Het hoofd der schooi heeft in de organisa tie der school een afzonderlijke func tie. Er kan dus reden zijn voor een andere salarisregeliiu' Maar de on derwijzer-plaatsvervangend hoofd heeft geen andere functie te vervullen dan de ondcm-iiToro Sport en Wedstrijden. Onze Cricketers in Engeland Dinsdag bleef de wedstrijd onbeelist. De. Hollanders maakten 377 gn 109 voor Feith 99, Bourier 70, Schroder 53. Letteren en Kunst. Dr. Kuyper heeft het voorzitterschap van den Nederlandschen Journalisten kring nedergelegd en voor het lidmaat schap van den Kring bedankt. Prijsvraag. Het bestuur der Vereeniging voor Verbetering van Vrouwenkleeding .uiieu uui de onderwijzers le of 2e klasse. A111 onderwijzers verrichten ii de school gelijken arbeid; hun functie is in de organisatie der school niet onderscheiden. Het feit dat de onderwijzer-plaatsvervangend hoofd bij afwezigheid van het hoofd voor langeren of korteren tijd diens administratie waarneemt naast zijn gewon© taak in de school, wet tigt een afzonderlijke belooning voor het meerdere werk, waarvoor een meer of minder nauwkeurig gemiddelde is te vinden, en waarvoor dus een be- paalde som is vast te stellen; maar i doet hem daarmee in. niets verschillen van zijn collega's, en kou dus niet een afstand in salaris wettigen van f 500. zijnde 62 1/2 van het minimum. 50 van het maximum van den onder wijzer le klasse. Dat inderdaad de onderw.-plaatsv. hoofd door B. en W. als een andere functionaris beschouwd wordt als zijn collega, blijkt ook hieruit, dat voor hem geen capaciteitsverhoogingen gel den. Hij wordt beoordeeld volgens an deren maatstaf dan de overige onder wijzers. De grond daarvoor ontbreekt o. i. ten eenenmale. Een salarisverschil van f 300 bestaat tusschen de onderwijzers le en 2e kl„ d. i. 60 van het minimum, bijna 45 van het maximum van den onder wijzer 2e kl., terwijl alleen onder ze kere omstandigheden en dan pas op Gif-jarigen leeftijd dit maximum gelijk kan worden aan dat van den onderwij zer le kl. Grond voor een klassenstelsel is verschil in arbeid. In de school is echter alle te verrichten arbeid volko men gelijk; het onderwijs laat geen verdere specialisatie toe. B. en W. hebben voor hun stelsel gronden, die daarbuiten liggen. Voor de bevorde ring tot onderwijzer le kl. is vereischt den 23-jarige leeftijd en het bezit der lioofdacte met die voor de vrije en orde oefeningen. (Voor de onderwijzeressen bovendien handwerken, en voor de burger- en opleidingsscholen nog Fransch). Mocht dit alles in aanmer king kunnen komen bij salaris-ver hooging, dan nog blijft er geen grond voor de bestaande en gehandhaafde bepaling, dat slechts ae helft van het totaal getal onderwijzers tot de le kl. i kan behooren. Hiermee wordt de he-1 vordering der onderwijzers 2e kL af hankelijk gemaakt van factoren bui ten geschiktheid en dienstijver. De dooreenmenging van klassen- en ancienniteitsstelsel leidt tot talrijke onbillijkheden, die alleen zijn weg te nemen met do consequente doorvoe ring van het laatste. De uiteenzetting van de nadeelige gevolgen, die het klassen-stelsel in andere richting heeft ,en die de onderwijzers zoo be slist afkeerig er van gemaakt hebben, zoodat dan ook allerwege de strijd er tegen wordt gevoerd, zou te veel plaats vragen. Dat niet alleen de aard van den te verrichten ,maar ook het gehalte van den gcleverden arbeid invloed heeft op het toe te kennen salaris, is een zooal in de prctijk moeilijk over te brengen, dan toch een te begrijpen factor. Deze factor komt zeer zeker niet geheel, wel voor een belangrijk gedeelte tot zijn recht bij het ancienniteitsstelsel. Lan ger diensttijd veronderstelt meerdere ervaring; meerdere kennis vau het kind; grooter vertrouwen van den kant der ouders, dieper inzicht in de me thodiek, meerdere jiractische geschikt heid. Daarnaast zou nu ook het be zit eener acte voor een der vreemde talen. landbouwkunde of oen acte M. O. grond opleveren voor het vermoeden, dat hoogere ontwikkeling aanwezig Waar een aparte bevoegdheid aan een school gevraagd wordt, is een afzon derlijke bezoldiging rationeel. Maar de basi^» jvoon het bezoldigen v£n een afzonderlijke acte is nu veranderd. Wat de acte voor een der vreemde ta len betreft geeft de studie er voor aanleiding tot het vermoeden van hoo gere ontwikkeling? Wie deze studie van nabij kent. weet dat die grond absoluut ontbreekt. Kennis van vreemde talen is een bijna noodza kelijk middel voor (hoogere) ont wikkeling; maar de studie geeft die niet. Van de studie voor een acte M. O., waarvan wij gaarne erkennen, dat zij voor het overgroote deel buiten onze beoordeeling valt, kunnen wij toch wel dit zeggen, dat zij inderdaad op bree- deren basis plaats heeft dan die voor een acte L. O. Vergelijken gaat hier zelfs bezwaarlijk: er is verschil in aard van studie. De hoogere ont wikkeling nemen wij gaarne aan. Ech ter staat deze studie buiten het lager onderwijs, is daarvoor geenszins nood zakelijk. Dat een onderwijzer zich aan deze studie wijdt, is uitzondering, niet i alleen door de weinige vooruitzichten, maar ook door haar langen duur (voor sommige acten pl. m. 5 jaar) en haar kostbaarheid (lessen A f 2.50 per uur). De resultaten der voorgestelde rege ling recapituleerende, is dit het voor deel, dat velen oogenblikkelijk althans iets profiteeren; dat het maximum der onderwijzers 2e kL met f 50 is ver hoogd ;dat van de onderwijzers le kl. na 8 j. p. v. na 15 jaren bereikt wordt Slechts 13 van de pl .m. 150 onderwij zers ontvangen een salaris van f 1300 tot f 1500. Van de bezoldiging van ac ten voor vreemde talen zullen profitee ren een 10-tal onderwijzers 2e kl. en een 10-tal onderwijzers le ki. In het bezit der acte landbouwkunde zijn twee onderwijzers; in het bezit eenêr acte M. O. ook 2. Geen van deze 4 zou ech ter van de voorgestelde bepaling profi teeren De nadeelen zijn: le het te lage mi nimum blijft gehandhaafd; 2e evenzoo j de te lage maxima voor alle onderwij- i zers, uitgezonder de onderw.-plaatsv hoofden; 3e het klassenstelsel blijft ge handhaafd en wordt verscherpt; 4e het stelsel brengt verder af van het ge- wenschte ancienniteitsstelsel. Het vi- geerende stelsel wordt verslechterd door invoering van nieuwe elementen" met voor alle onderwijzers geldt de zelfde maatstaf, en het bezit van acten L. O. en M. O. (niet vereischt) als grondslag van salarieering. Onder dankzegging voor de verleen de ruimte heb ik de eer te zijn Hoogachtend, Uw dw. dnr. JAC. JANSEN. Heteren 5/8/1. zijan slachtoffers. De negeerthg* noeir de premie die op zijn hoofd) is ge steldi. needs verhoogd tot 25.000 gulden. Begraven in een put. Te Ghartees is mien en ma Lanigi- d'urige pogingen in1 mensem slagen! een werkman, d'ie onder in een puit bedblven- was, te redden. De mani had 116 uur in zijn metaligen toe stand doorgebracht en geeoi oogen- blik het bewustzijn verloren, dbch, voortdurend met zijn redders go spirokenieerst de I mem zoo ver daifc mem den l'evend- begravenJe eemigi voedsel kom doeaj taakoimeai). Bestuurbare luchtballons. Samton Dumont heeft Maandag alweer een mislukte pogimg gedaan om met zijn ballom van het tenreia der Aeno-Ghib te Pairijs maar deni Eiff.edtoirem tie situreini, daarom heen! te draaien em weer op de plaats dleti opstijging terug te keetrtemi. Dinsdag werd die pogimg wieot» hervat. In Italië is eeru ingenieur Alrnie- rtoo Da Schiio nu ook zoo ver, dla/ti hij spoedig in tegenwoordigheid van de miipiisters van oorlog en ma rine een proef zal meme-ru met ziim bestuurbaren luchtballon. De AI» mierio-baLlan is ook sigaarvormig, doch geheel vara alumimiium. Vpjv gems zijn ontwerper zal hij 19 kilo meter per uur afleawem eaii zal zij m motor van' 3 paardlemkirachten het vijf uur volhouden. Een Dui^sche ballon in Frankrijk. Drie Duitsche luchtreizigers, die dicht bij die Jura in een ballon waren opge stegen, zijn door het slechte weer tot een daling im Frankrijk genoodzaakt (in Arbois, die geboorteplaats van Pas teur). Daar de autoriteiten dachten dat zij met spionnen te doen hadden, wer den de Duitschers aan een beleefd, maar scherp verhoor onderworpen. Eerst toen de procureur eigenhandig de eerste en de twaalfde plaat uit 4° medegenomen reiscamera van de hee ren had' ontwikkeld' en zich daardoor ervan overtuigd had, dat men geen militaire opnamen had1 gedaan, wer den de Duitschers vrijgelaten en ver der zeer voorkomend behandeld. De ..Libre Parole" echter maakte er dadelijk van dat 'n militaire ballon met spionneerende Duitschers was gepakt» Erfenisreoht. De rechtbank te New-York heeft de rechten erkend van zekeren John Bo wers op de nalatenschap van een gie rigaard die 60.000 dollars had nage laten. De erfgenaam liet als een dei bewijzen van naaste verwantschap gel. den, dat hij, evenals de overledeno zwemvliezen had tusschen de teenen. De rechters bevalen de opgraving van het lijk van den erflater en toen ook daar de aanwezigheid der zwemvliezen geconstateerd was, werd Bowers in het bezit gesteld' van zijn erfenis. Haarlem 't Is vrijwel onmoseliik dit in be- perkte ruimte en in een algemeen dag blad uiteen te zetten. De woorden wetenschap, kennis, ontwik keling hebben naast hun beteekenis in de dagelijksche taal, een di e n e r e Waarachtige kennis is z i e 1 s i n- h o u d, maakt een ander m ensch' heeft niet tot noodzakelijk ge vole-' maar geeft, toch wel grond tot liet ver' mK'w,n verh°°£de practische ge schiktheid; is echter niet e.vami- n c c r h aar Welk onderwijzer met taalacte durft, heweren door de studie er voor een ander m e n s c h geworden Ik geef deze cijfers onder biivoe- gmg, dat mijn gegevens van Jan I 1 en onvolledig zijn.Ik beschik bovendien riaal betre"en<te mate INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Waar groeit de kool in 't w ld? De kool (Brassica oleracea) groeit in 1 wild aan de kustlanden van. West- Europa. Oude geschriften geven al$ oorspronkelijk vaderland' aan: het Deensche eiland Laland, het zuiden van Engeland en Ierland. Normandië, eenige eilanden in 't Kanaal, het ge bied der benoden Charente, de noorct- kust der Middellandsche Zee bij Niz- za, Genua eai Lucca, benevens heit eiland Helgoland, 't Is evenwel twijfel achtig, of de kool op al die plaatsen, waar ze gevonden wordt, uit werkelijk wilde of uit verwilderde planten be staat. Op Helgoland groeit ze in me nigte tegen de rotswanden. Het eigen lijke vaderland kan niet met zeker heid worden aangegeven, maar in elk geval behoort ze tot de oudste groen tegewassen. Zei werd reeds door d'o Grieken en Romeinen in verschillende soorten gebruikt, waarbij de eigenlijke stamplant moeilijk uit te zoeken is. In een werk van 't jaar 1633 vindt men reeds 16 soorten afgebeeld, waar- i bij de bloemkool, maar ook de wilde kool. Van de wilde kool wordt daarin gezegd, dat ze lange, breede bladeren heeft, evenals de tamme kool, maar kleiner., gelijk ook de geheele plant kleiner is. Oorspronkelijk moet de kool niet als voedsel gezocht zijn, maar om de zaden zijn verbouwd. Tot welk doeleinde dte zaden gebruikt wer den, vindt men echter niet vermeld. Gemengd Nieuws. De Italiaansehe roover Do Italiaansohe overheid is nu zeker van die spoedige ovorgavie van den beruchten roover Musolino. Om to beletten, dat men hem van levensmiddelen zou voorzien en ook om to voorkomen, dat men hem. inlichtingen verstrekte over de plannen der gendarmerie heeft men een razzia rehouden van een honderdtal bloedverwanten, en vrienden van dien roover. Daarna heeft men een sterken, kring ge trokken om het woudi. waarin Mu solino huist. en nu zal men hem eindelijk wel pakken Dezer dagen heeft men in een grot het lijk gevonden van een van E9n omwenteling: in de lakenindn8trie. Tegenwoordig worde'.n proeven ge nomen met een nieuw soort weefge touw. Met dit werktuig schijnt men tienmaal meer te kunnen voortbren gen dan met het thans bestaande. Men rekent er 300 meters per dag mede te kunnen vervaardigen, onder het toe zicht van één werkman, terwijl de daarbij aangewende stoomkracht tot op de helft van vroeger wordt vermin derd. Het werktuig heeft veel van de brei machine en is samengesteld uit naad- don en haken, die elkander kruisen tusschen de ketting- en de inslagdra den. De goedkoopste grondstoffen kun nen met deze machine worden ver werkt en zij zal 144 verschillende kleu ren kunnen weven. Daarentegen kan men er slechts ef fen staffed (geen opgewerkte) mede verkrijgen. Het moet bijzonder ge schikt zijn voor soldaten-, Ffljard- en tafellaken en wanneer dit werktuig werkelijk aan de verwachting mocht beantwoorden, dan zullen de gewone mindere soorten van laken in den han del voor een spotprijs te verkrijgen zijn.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2