NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen. Dagblad, in Haarlem en Omstreken. I9e Jaargang Vrijdag 9 Augustus 1901. No. 55V HAARLEM'S DA6BLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIÈN: Voor Haarlem per 3 maandenL20 Van 15 regels 50 Cte.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), de PrtJB der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 yzf Reclames 30 Cent per regel. Afzonderlijke nummers0.02>£ Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37 K Telefoonnummer der Reductie 600. Telefoonnummer der Administratie 122, de omstreken en franco per post0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks* behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangèrö G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONE§a Succ., Parijs 31M' Faubourg MontmOLtre. Dit nummer bestaat uit acht bladzijden. Haarlem's Dagblad van 0 Aug. bevat o.a. Over de ongeëvenaarde men- sehelijklieid der Engelselien, Een oplichter, Ned. Aannemersbond, Het concours te Keulen, Kennis- mozaïek. Politiek Overzicht. D'ö Engelscben, dlie zoo aange daan kunnen spreken over die in die wereldgesohiedleiniis ongeëvenaarde iraerascheili j khetdl, waarmedlei Enige land den ZuidrAfrikaaraschieni oor log voert, hebben opnieuw een veeg uit de pan gekregen van een zijdie, waarop zij zeker niet verdlacht wa ren. Een ander Britsch veldmaar schalk. toch heeft openlijk zijn af keuring uitgesproken over sommi ge methoden, die zijn ambtgenoot Roberts heeft toegepast om die' anglisatle der Boerenrepublieken tob stand te brengen, al-thans hun onderwerping te. bewerken. Veldmaarschalk Ski NevLBe Chamberlain een generaal die een grooten militairen naam geniet en zich in de Indische oorlogen, waar in hij niet minder dan zesmaal ge wond werd, zich met roem heeft overdekt, heeft in een rede van Sir Edward Grey aanlieiidiiing gevonden, zijn opinie eens te zeggen over die praktijken zijner landgemiootem in den huldigen strijd1. En hij deed het in bewoordingen, die niet voor tweeërlei uitleg vatbaar zijn: „Ik voel mij gedrongen van meening te verschillen met Sir Edward in zijn slotsom, dat d'e oorlog in Zuid- Af ri ka geheel en al gevoerd i's in overeenstemming met de algemeen erkende regelen van beschaafd oor logvoeren. Ik ben een 'andere opinie toegedaan1, omdat nimmer aan het Britsche volk de noodzakelijkheid bewezen is van een. loslaten dier er kende wetten van internationaal oorlogvoeren.. Ik heb het herhaalde onoordeelkundige, om niet te zeg gen roekelooze, verbranden of plunderen van de hoeven en hui zen der Boeren op het oog, de weg neming of vernietiging van de le vensmiddelen, in hun woningen voor het onderhoud der familie' aanwezig, het wegdrijven' van alle rundvee en schapen, die verwoesting van molens en landbouwbenoo- digdhedera. alsook die geweldiadig verwijdering van alle vrouwen en km-lenen naar kampen, waar zij vastgehouden1 worden." En op deze duidelijke verk'aring, dat Roberts en zijn ondergeschik ten de regelen bij het porlogvo.jren tusschen beschaafde volkeren in ge braik, zonder noodzaak moedwil lig en in allerlei opzicht overtre den hebben, laat Sir Neville- Cham berlain deze waarschuwende voor- spelling volgen „Als de oorlog uit is, zal ons volk, denk ik er toe ko men de waarheid te erkennen van Sir Philip Sidney's woorden Wreedheid in den oorlog maakt een verovering het kostbaarst." Het „Beril. Tageblatt" meldt dat Engeland' in d'en laatsten tijd bij de morondheden langs diplomatie ker* weg stappen heeft gedaan om te zien erkend dat de Boeren niiet moer de rechten van een oorlogvoe rende partij kunnen genieten, nu de hoofdsteden van Transvaal en de Oranje Vrijstaat in Engelsche handen zijn. Engeland! zou dus door de mogendheden uitgemaakt wil len' zien, dat de Boeren die nu nog blijven vechten, als bandieten moe ten woa'den beschouwd. De mogendheden zouden op dit verzoek van Engeland eenstemmig weigerend geantwoord hebben. Bravo I Buitenlandsch Nieuws. Keizerin Friedrich. Het kasteel Friedrichshof blijft streng afgesloten voor het publiek en voor de journalisten. De Keizer ver toeft op hét kasteel te Homburg, hij maakt korte wandelingen met Bül'ow en doet enkele staatszaken af. Zondagmorgen wordt op Cronberg een lijkdienst gehouden, men verze kert dat koning Edward daarbij tegen woordig zal zijn. Dientengevolge.wórdt het stoffelijk overschot der Koningin naar Cronberg gebracht, waar Dins dag de plechtige ter aarde bestelling plaats heeft. De Kroonprins blijft, evenals de Kei zer en de Keizerin, nog verscheiden dagen te Cronberg. Dinsdag was het de verjaardag van den slag bij Wörth, waaraan de toen malige kroonprins Friedrich zulk een een groot aandeel nam; het officiers corps van het regiment Kaiserin Frie drich heeft een met rouwfloers bedek ten krans aan het gedenkteeken in het Curpark te Homburg gehecht. Op nadrukkelijken wensch van de overleden Keizerin zelve wordt de lijk dienst gehouden in de stadskerk te Kronberg. De Keizerin moet gezegd hebben dat zij wenschte te rusten niet op de plaats waai- zij zooveel te lijden heeft gehad, maar in de Johanneskerk, waar zij zoo vaak troost heeft gevon den. De eikenhouten kist. waarin liet lichaam gelegd is, komt uit Londen. Te Potsdam worden reeds toebereid selen gemaakt voor de teraardebestel ling, aanstaanden Dinsdagmiddag. Eerst zal een lijkdienst gehouden wor den bij de baai-, die in de jaspisgalerij van het Nieuwe Paleis wordt neerge zet; daarna neemt de lijkstoet zijn weg door het aangrenzende park van Sans- souci naar de Friedenskirche, waar keizer Friedrich rust. Naast diens stof felijk overschot is reeds een groeve gemaakt Op den weg van het Nieuwe Paleis naar de Friedenskirche trekt de stoet maar door een paar straten van Potsdam, waar het publiek achter de langs den weg geschaarde vereenigin- gen toegelaten wordt; in de Friedens kirche zelf hebben alleen de naaste be trekkingen en de vertegenwoordigers dl- vreemd© regeeringen toegang. De regeling der plechtigheid te Potsdam, is overigens dezelfde die indertijd bij de begrafenis van keizer Friedrich in acht genomen is. Volgens de laatste plannen zal Ko ning Edward en de Koningin niet prin ses Victoria en prins Nikolaas van Griekenland zich Vrijdag naar Hom burg begeven, om Zondag den rouw dienst te Cronberg hij te wonen. Algemeen© berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. De „Daily Mail" verneemt uit Lo- rengo Marquez dat groote hoeveerhe den hout worden verzonden, ten einde d'e mijnen weer aan 't werk te zetten. De Delagoa-lijn is veilig, daar de blok huizen op zichtafstand van elkaar De „Standard" verneemt uit Durban dat slechts vijf uitlanders per week vergunning krijgen om terug te kee- ren naar Transvaal. De Morning Post" yemeemt uit Brussel, dat president Kruger een pro test voorbereid tegen de rede die Chanu berlain Vrijdag heeft gehouden. De „Standaard" verneemt uit Brus sel. dat de toestand in de Kaapkolonie ten gevolge van den inval, met den dag ernstiger wordt. De correspondent, dien het Berliner Tageblatt vroeger bij de Boeren had. Wilhelm Meiexbach, is door de Engel- schen gevangen genomen. Hij wordt beschuldigd van spionnendienst en zal, nu te Middelburg voor een krijgsraad komen. Daartegen komt het Tageblatt heftig in verzet. De gedeporteerden-commissie heeft den eisch tot schadeloosstelling, door Tadema Wielandt (naar men zegt een bloedverwant van den schilder Alma Tadema) ingediend, verworpen. Wie- landt was een Hollander, die in 1896 als schoolmeester naar Transvaal ge gaan was, en wiens boerderij ten noor den van Middelburg geheel verwoest Te Klausenburg (in Zevenbergen) zijn ernstige ongeregeldheden voorge komen:. De bevolking, verbitterd over eeni- ge brutale daden ,is Zondag te hoop geloopen, heeft het stadhuis bestormd, waar de politie gevlucht was en zich zoo goed verschanst had, dat de me nigte er niet in heeft kunnen door dringen. De gevangenis werd open gemaakt en een dertigtal vrijgelaten, en in het huis van den burgemeester alles kort en klein geslagen.. Daar na beproefde de burgerij even het ste delijk theater in brand te steken. uit. Cullom verwacht weinig van de Pb ilippijnen en gelooft niet aan wet geving voor Puerto Rico en Cuba noch aan eenê tariefswetgeving, doch denkt alleen, dat de regeering zal pogen de tien aanhai handelsverdragen, waarin een reciprositeitsclausule, al thans gedeeltelijk er door te krijgen. Cullom zeide verder, dat de kansen op aanneming van de plannen voor het Xicamguakanaal gering zijn. Mis schien zijn de kansen voor het Pana- makanaal gunstiger. De Times verneemt uit Konstanti nopel, dat de spanning in de betrek kingen tusschen Frankrijk en Turkije toeneemt. De Fransche gezant heeft krachtig, maar te vergeefs aangedron gen op terugbetaling van een voor schot van 20 millioen francs door Fran sche bankiers te Konstantinopel ge daan en waarvan de terugbetalingster- niijn reeds verloopen is. Stadsnieuws. De senator Cullom, die, nadat hij een bezoek had afgelegd bij Mc. Kinley, werd geïnterviewd, liet zich allesbe halve hoopvol over de toekomstige plannen der Amerikaansche regeering Haarlem, 8 Augustus 1901. Ned. Aannemersbond. Tot lid van het bondsbestuur, com missaris voor de provincie Gelderland, ter voorziening ontstaan door het be danken van den heer D. A. Roskam te Amsterdam, werd gekozen de heer W G. Lensink. Aan de orde was thans het voorstel van het Hoofdbestuur aangaande de „Proeve van Herziening" (Zie Haar lem's Dagblad van 7 Aug.) Gouda stelt voor de uitgave zoo spoe- dig mogelijk te doen ~»schieden, doch voor Nieuwjaar. Vanwege het Bondsbestuur wordt verklaard, dat de bedoeling is te pu- bliceeren voor de volgende jaarvergo- dering. doch men wenscht niet gebon den te zijn aan den datum van 1 Jan. Het punt gaf tot langdurige discus sie aanleiding en het besluit was, dat dit punt na punt 16 zou worden be handeld. Punt 12 strekkende, om aan de alge- meene leden van den bond het recht toe te kennen punten ter behandeling op de algemeen© vergaderingen bij het bondsbestuur in te dienen werd aan genomen. Bij aannemm~ van dit voorstel stelt het II. B. voor, de bondsstatuten in overeenstemming hiermede te wijzi gen. Do door het hoofdbestuur aange nomen wijziging werd aangenomen. Punt 13, de voorstellen Haarlem en Zwolle (Zie Haarl. Dagblad van 7 Au gustus), aangaande verzekering van werklieden kwam nu in behandeling. Besloten werd een commissie te benoe men, die de zaak in studie zal nemen. Tot leden dezer commissie werden benoemd de heeren S. de Herder, H. J. Nederhorst Sr., Van Oogtveen en H. J. Geyl Jczn. Hierna kreeg de heer H. J. Geyl Jcz. gelegenheid om het voorstelHaarlem betreffende arbitrage (Zie ons num mer van 7 dezer) in te leiden. De heer Gevl gïnsr de -^chiedenis der arbitrage-bepalingen na en kwam tot de conclusie, dat die bepalingen thans niet meer voldoen aan deeischen De moeilijkheden bv. oni arbiters te vinden en liet treurige feit dat do be slissing eigenlijk ligt in de handen van den derden arbiter, dio zich vaak laat leiden door sympathieën, of anti-pa- thieën. Men moet ter beslechting van ge schillen een college van deskundigen hebben, die door een permanent man daat de noodige ervaring hebben opge daan. Men zal zulk een college noemen een Raad van Arbitrage en in elke hoofdstad van een provincie zou zulk een. college moeten gevestigd zijn en hun uitspraken zouden bindende kracht moeten hebben. Men wil daarin benoemen ingenieurs van rijkswater staat, subalterne officieren van de ma rine, en ook burgerlijke architecten en aannemers van burgerlijke en water staats-bouwwerken; tot voorzitter zou men een bekwaam rechtskundige wil len benoemen. Als voorbeeld van de samenstelling en werking van zulk een college zette de heer Geyl uiteen het ontwerp des tijds gemaakt om in Haarlem een der- gelijken raad van arbitrage te benoe men, er op wijzend, dat dit natuurlijk geheel locaal was. Den Haag opende de discussies, er op wijzend, dat er bezwaar zou bestaan om de uitspraak van de Raad! van Ar bitrage) rechtsgeldigheid te geven. En wanneer dit niet het geval is, dan wer ken zij al even vruchteloos als de Ka mers van Arbeid. De heer Geyl antwoordt, dat er een wet moet komen, waarbij aan die Ka mers van Arbitrage een rechtsgeldige uitspraak gegeven werd. Amsterdam acht bij Kamers van Ar bitrage de bezwaren, die men thans bii de regeling der arbitrage ondervindt volstrekt niet ondervangen; het feit, zei de afgevaardigde, doet zich bij de K. v. Arbeid voor, dat, wanneer een patroon lid er niet is het geschil uitloopt ten gunste van den werkman en wanneer een werkman-lid ontbreekt het geschil ten gunste van den patroon beslist wordt. Ook Gouda blijft nog steeds hangen aan den uitspraak van arbiters. De heer Geyl beantwoordde de spre kers, en bepleitte nog eens krachtig de noodzakelijkheid der Raden van Ar bitrage, evenals de heer Hendriks, die er op wees, dat men dan ook een soort jurisprudentie krijgt. De heer Hendriks stelde een motie voor, van gelijke strekking als het voorstelHaarlem, welke motie werd aangenomen. Haarl. Arbeiders-secretariaat Men doet ons het volgendie ven- slag toekomen In d'e laatste vergadering van' het Haarl. Arbeidersseoretariiaait werd door den secretaris het driemaarade- lijksoh verslag uitgebracht. waar uit we het volgende aanstipoen Bestond' er bij de totstandkoming van de reorganisatie eenige vrees, dat die meerdere centralisatie en hoogere contributie voor vele ver een! gingen een beletsel tot aanslui ting zou zijn. die vrees is geble ken. ijdïel te zijn. Het H. A. S. heeft zich mogen verheugen in een ge stadige n groei, zoodat het nu be staat uit 14 vak- cn andere vereerai- giragen. terwijl meerdere zich bin- raera korter of langer tijd zullen) aansluiten. Door of met medewerking yan 't secretariaat weiden opgericht da Haarl. Koetsiers-vereeniging, een Dienstboden-vereeniging en een af- deeling van den Ned. Kappers- en B arb i ersbedien dë nbondDe secre taris trad' in verschillende veineeni- ginigen op ten einde de noodzake lijkheid van aansluiting te beplei ten of Inlichtingen te geven over praofrische organisatie. On de meeting voor Alg. Kies recht in Den Haag. was 't secreta riaat vertegenwoord j^d. Verschillende adressen werden aan den Gemeenteraad verzonden, t Gemis van Koninklijke goedkeu ring, was daarbij een bezwaar, zoa dat deze thans aangevraagd zaïl warden. Een adios, verzoekende in de bestekken op te nemen bepalin gen omtrent privaten en roed drink water werd terzijde gelegd. Echter deelde de loco-burgemeester bij een mondeling onderhoud! dien se cretaris mede. dlat met het verzoek rekening zou worden gehouden. Een ander adres strekte tot adhae- sie-betuiging aan het adres van dien A. N. T, B. omtrent bepalingen bij. 't uitbesteden van gemeentelijki drukwerk. Met een commissie voor kinder- voeding en kinderkleeding uit den B. van N. Qnd. werden besprekin gen gehouden waarvan 't resultaat is, dat een adres met uitvoerige memorie van toelichting aan d'en Raad zal gezonden worden. Ten slotte constateert het verslag een staaltje van patroons willekeur. De heer Van Maas, kapoer alhier, ontsloeg onder een nieti"- voorwendt sel zijn bediende, die krachtig had geholpen bii' d© oprichting van de afd. van den Kappers- en Barbiers- bed. Bond. Daar zelfs het volgens den bediende nog verschuldigde loon niet is uitbetaald, zal mis schien een actie worden ingesteld. Aan het slot van: zijn verslag wekt de secretaris allo.' Haarl. ar- beidersvereenigingen fat aanslui ting op. ten einde gezamenlijk krachtdadig de actie op elk gebied ter hand te kunnen niemera. Voor het te 's-Gravenhage "ehouden examen Fransch L. O. slaagde o. a. on ze stadgenoot de heer J. Westen berg. In plaats van Mevr. M. A. Dozy, die haar ontslag genomen heeft als lid van het Dames-Comité tot bijstand van de plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager onderwijs, is benoemd mej. W. O. ter Gast. Peuilletoii. KERMIS-MOZAIEK. Losse lijnen en omtrekken. Verliefd. Pa had 'm drie kwartjes gege ven, z'n gewone dagelijksch rant soen met de kermis. Da's niet veel, wanneer je jongimensch bent, die al 'ra klein beetje donziigbeiid o>p de bovenlip begint te voelen; als je van d'e vierde H. B. S. bent. 't Is lam, dat je er 'n ouwe heer op na houdt. die niet weet, wat 'n jong- mensch toekomt. Dan ben je finaal „het haas." Met z'n drie maffies. slenterde hij de kermis over. 'n Andier zou hebben loopen p'einzen over dit zwaarwichtig probleemhoe ie met z'n klein zakduitje de meeste pret kon hebben. Hij had er niet lang over te dien- ken. Hij wist het. Zorgvuldig stop te hij de kwartjes in z'n vestzak, wachtte tot het een uur of negen was en stapte toen 'i café binnen, dat stamp-stampvol kermismen- schen was. Random de tafeltjes, dicht tegen elkaar zaten ze in de rookwalmen en dronken d'r bier tjes en zongen jolig af en toe en rumoerden en kletsten. Daar in dat café zong zij des avonds, die hij een paar avonden geleden voor het eerst gezien had) en toen „tot over z'n oorera" gewor den. was. Als ie haar aai" dan gloei den zijn slapen., dan bonsde z'n •hart Dus stapt hij 't café binnen, zwaaiend met z'n modern rottink je. Hij gaat aan een tafeltje zitten, waar hij haar het best zien kan en bestelt parmantig 'n potje bier. Toen hij binnenkwam had het ru moer zich reeds lang gelegd en luis terden allen naar de iétwat ver moeide en vibre erende, maar toch frissche en vrij goede altstem. De laatste regels van de Fransche ballade, met forschen uithaal, wa ren gezongen, en hevig gestamp en geitrap volgde. Terwijl ze zong had hij nog juist gelegenheid gehad te bewonderen haar interessant bleek gezichtje, met de regelmatige trekken en kool zwarte oogen. haar verrukkelijk mooi kapsel a la Mérodie, dat het ongewone en bekoorlijke, zeer bij zondere van haar verschijning nog verhoogde era haar tenger, slank fi guurtje. Hij was bazend verliefd Het voorwerp zijner stille adora tie kwam met 't centenbakje rond!. Met 'n koninklijk gebaar wierp hij er een van de drie kwartjes op die Pa hém gegeven had en een lief lachje was z'n loon. Hij wilde groot doen e.n met 'n onverschilligen lach een gesprek beginnen. „Mademoi selle., j'ai „Merci monsieur"boog en lach te de schoone, en was al weer el ders. Stom. in adoratie zat ie haar na te kijken en volgde al haar bewe gingen met z'n bewonderende oogen, in z'n stil hoekje. Waarom zou ze niets gezegd heb ben. Lam, dht zoo'n mooi meisje daar moest zingen in die ellendige café's in de zware lucht van. rook en drank, bij die laffe lui, die al lerlei nonsens tegen d'r verkochten. Ze was intussöben rond geweest en hield 'n flinke pauze. Hij bleef bij' z'n tweede biertje zitten, tegen over haar. kijken, strak kijken Koud en onbeweeglijk bleef het interessante, bleeke gezichtje als haar oogen de zijne ontmoetten Eindelijk stond ze op en zong weer L'amour et enfant de Bohème Qui n'a jamais connu die loi, Si tu me n'aimes pas je t'aime. Et si tu m'aimes prends "garde a toi. En terwijl ze zong. terwijl ze de demonische muziek zong en hij brandde en gloeide van verlangen, dat haar blikken een enkele maal zijn kant uit gericht zouden wor den, flikkerden en. lachten, de mooie oogen ondeugend en een coquet lachjewerd geworpen: naar d'en anderen kant, naar 'ra lamme vent met 'n erroote bruine snor. 'n Vervelende kerel, 'n palurk van 'n vent. Die lach uit die vurire, donkere oosren. die zalige lach. een oogen blikje, maar En dan juist bij die woordlen „et si tu m'aimes prendis gard'e toi." Als ie d'e vent tegenkwam „Aanneme nog 'n potje bier." Nu zat ze weer tegenover hiem, maar hi' keek strak 'n anderen kant uit. woedend, star en nijdig. Lang bleef hij niet meer. Hij be taalde z'n biertje, dat was dertig cent. plus de tien. cent fooi, omdat ie zich groot wilde houden. Met het kwartje aan de zangeres was dat vijf en zestig cent, zoodlat hij met vijf cent op zak langzaam naar huis slenteide. Lammie boel, niet eens geld genoeg om in den stoom- draaimolen te gaan, waar 't vol was, stikvol, en waar ie veel meer pret had' gehad Maar met zangeressen mootje voorzichtig zijn era verliefdheid is noodlottig. Desol at i e. 'ra Somnambule-tentje ergens op 'n stil pleintje, een eindje weg van het kermisterrein, in gezelschap van twee oliebollen-kramendaar als fabriek van «-eestelijk voedsel tusschen twee fabrieken van vettig lichamelijk voedsel in. Vanwege d)e hoog© staangelden is de desolatie. 'ra Paar merasehera met 'n hok vol kinderen; mcraschcn. wien 't moteïe nerotie niet meegeloopera is en die nu op deze wijze aan den kost ko men. Hij roept voor de tent en spreekt de voorbijgangers aan, dat de juffrouw geen bezoek heeft en i de toekomst voorspelt. Zij werkt mot koffie en het ei en met kaarten; een paar van de kinder en venten'. Eerst hebben ze schade gehadl toen d'e regen in stroomen op de zeildookenafdekking gegutst was era hij. bij het loozen., toen hij die zij spijl wat weerhield, liet doek ge scheurd heeft, zoodat er een heel nieuwe baan op moest. En d'r was 's avonds niemand ge weest. 't Zat allemaal binnen met don regen. Ook nu weer zou er wel niemand! komen. Stil stond de straat in het flauwe schemerlicht van de lantaarns, van verre blanken de li elite n vara rijen kramen en tenten, van verre roezemoesde het kermisgedruisch, de muziek en het gelawaai van de meraschen en het geroep en getier. In het kleine vierkante portaaltje tusschen de Leelijke, goore schilde ringen en de vale verschoten flu- weelera gordijnera, zaten ze dichlt naast elkaar aan de toonbank te wachten, zwijgend, mokkend over de misère die ze hadden. De vier kante olielamp was half neerge- draaid, en zoo zaten ze stom in de droeve desolatie van de stille

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1