Tweede Blad, Een Man van Adel. behoorende bij Haarlems Dagblad" van Vrijdag 9 Augustus 1901. Nom 5555 GEMEENTERAAD. Vergadering van den Gemeenteraad op Woensdag 7 Augustus 1901 des na middags ten 11/2 ure. Voorzitter de heer Nieuwenhuyzen Kruseman, wnd. Burgemeester. Afwezig bij den aanvang der zitting de hoeren Schürmann, de Haan Hugen- holtz, Sabelis, Tjeenlc Willink. Wnd. Secretaris de heer J. W. Bil- derbeek. PUNT 1. Mededeelingen en ingekomen stuk keu. 1. De voorzitter deelt mede. dat ten gevolge van het aan den gemeente secretaris verleend verlof diens func- tiën worden waargenomen door den griffier ter gemeente-secretarie den heer J. W. van Bilderbeek. 2. Dat is gesteld in handen van Bur gemeester en Wethouders om advies: a. een adres van J. J. F. Kodde, om grond te huren om of bij het gemeen telijk slachthuis voor den bouw van een houten loods. b. de begrooting van het St. Elisa beth's of Groote Gasthuis voor 1902. c. een adres van H. J. van der Veer, om benoemd te mogen worden tot ma kelaar in roerende goederen. d. een adres van H. de Winter om een onderzoek in te stellen naar den toestand van een sloot achter zijn huis. e. een adres van A. Jacobson om ver gunning een perceel in de Beeksteeg hooger te mogen bouwen dan ander half maal de breedte dier straat. t de begrooting dienst 1902 der Stads-apotheek. 3e dat is ingekomen: a. een schrijven van E. W. Goed hart en Ph. D. C. Briedé, dank betui gende voor de verleende toelage. b. een schrijven van J. Daemen, dank betuigende voor de hem verleende jaar- lijksche toelage. c. een schrijven van de afdeeling Haarlem van den Bond van Neder- landsche onderwijzers dank betuigende voor de wijze waarop bij het besluit van 17 Juli j.l. de belangen van den onderwijzer J. Daemen zijn behartigd. d. een schrijven van het bestuur van den Bond van de Nederlandsche onder officieren, dank betuigende voor het verleende subsidie. c. een motie van den heer Modoo en 4 andere leden van den Raad om Bur gemeester en Wethouders uit te noodi- gen voorstellen te doen tot wijziging der geldende verordening op de plaat selijke directe belasting. f. de Rekening dienst 1900, de be grooting dienst 1901 alsmede het ver slag over 1900 betreffende het pare- vaccinogène. g. de Rekening over 1900, de begroo- ting over 1901 alsmede het verslag van het, Museum en de school voor Kunst nijverheid 'over 1900. 4. dat door den heer Commissaris der Koningin in de provincie Noord- Holland als buitengewoon gemeente veldwachter ontslag aan L. H. Bor- man en eervol ontslag is verleend aan C. Bood, beiden agent van politie 3e klasse. 5. dat blijkens ontvangen bericht van Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land de uitkeering aan deze gemeente krachtens art. 1 der Wet van 2 Mei 1897 (Staatsblad No. 156) over het jaar 1901 is vastgesteld op f 197.522.67 en dat Burgemeester en Wethouders naar aanleiding daarvan bericht hebben dat door deze gemeente het in art. 8 dier Wet bedoelde beroep niet zal worden ingesteld, vertrouwende dat daartegen bij den Raad geen bezwaar zal bestaan. 6e. een schrijven van de Gedeputeer de Staten der provincie Noord-Hol land ten geleide van het door hen goed gekeurde besluit van 17 Juli jl. No. 8 in zake het verhuren van grond aan de Leidsche Vaart aan W. Warmer dam. PUNT 2. Onderzocht werden de geloofsbrieven der nieuw inkomende raadsleden, door eene commissie bestaande uit de heerea Winkler, Waller en Stolp. Daar deze brieven in orde werden bevonden werd tot toelating der nieuw benoem den besloten, te weten de heeren Hugen holtz, van Linden Tol, Bijvoet. Laane, Leupen, de Braai, Beijnes, Spoor, Sa belis, van Lennep, de Breuk, van Thiel, de Lanoy. PUNT 3. Voordracht van B. en W. naar aan leiding van het adres der Ver. tegen het mishandelen van dieren, ten aan zien van het gebruik van honden als trekdier. Daar in de vorige vergadering na lange discussie over het voorstel van den heer Groot om de hoogte der hond in plaats van op 50 op 45 cM. te be palen, de stemmen staakten, moest thans opnieuw over dit voorstel worden gestemd. Dit amendement thans in stemming gebracht, wordt verworpen met 15 tegen 11 stemmen. Zonder stemming wordt nu de veror dening vastgesteld. PUNT 4. B. en W. stellen voor om op het adres van de naamlooze vennootschap „De Vereenigde Ijzerhandel," houden de verzoek om aan de Paardensteeg een pakhuis te mogen bouwen hooger dan 11/2 maal de breedte der aangren zende openbare straat een goedgunstig antwoord te geven. Wordt goedgekeurd. PUNT 5. Reeds in Juli 1900 verzocht de heer H. Veldhuizen Jz. den Raad om goed keuring van een plan van bebouwing van gronden, gelegen tusschen de Lin- schotenstraat en den Kampersingel. Door het maken der ontworpen stra ten zou de toegang tot woningen, gebouwd aan het bij het zuidelijk einde doodloopende slop, uitkomende aan den Kampersingel veel verbeterd bovendien een goede verbinding van de Linschotenstraat met genoemden Singel verkregen worden. Adressant wilde zich ook verbinden aan de gemeente kosteloos af te staan een stuk grond langs het slop bij den Kampersingel, vroeger behoorende bij de houtkooperij van den heer Bakker, waardoor de toegang daar ter plaatse een breedte kan bekomen van gemid deld 6.50 M.t mits ook andere eigenaars stukken afstonden, waardoor de ver binding van de Linschotenstraat met den Kampersingel nog veel zou verbe teren. Wül de uitvoering van dit plan hem groote geldelijke opofferingen zou kosten, en het stuk grond bovenge noemd. aan den Kampersingel als bouwterrein een waarde vertegenwoor digde, van ongeveer f 2500. zou hii wen- schen dat de gemeente in ruil voor een en ander, voor hare rekening de stra ten behardt en van rioleering voorziet. 23 April van het volgende jaar zond hij nogmaals een (spoedeischend) adres aan den Raad, naar aanleiding van een schrijven van het gemeentebestuur, d.d. 25 Maart d. a. v. TT:ï wüst op het langduri" onbegrijpelijk uitstel, waar door hij financieel benadeeld wordt. Aan adressant was uit het schrijven van het gemeentebestuur officieel ge bleken, dat dit doortrekking wenschte van de meest Oostelijke straat naar de Linschotenstraat, instemming metznn wel onmogelijk is, en ook dat Keibestra ting voorgeschreven was. Adressant dringt aan op beëindiging der zaak, en deelt mede dat in een bij gevoegd adres van bewoners van de Linschotenstraat instemmingjnet zijn bouwplan wordt betuigd. Adressant verklaart zich als het moet. hoewel noode bereid, de meest ooste lijk ontworpen straat laten verval len, hoewel het aanleggen er van juist een groote verbetering zou zijn. Ook verzoekt hij verschoond te blijven van keibestrating. B. en W. meenen dat naar het plan van adressant een doodloopende straat zou ontstaan. Het moet zoodanig wor den dat beide van N. naar Z. loopende straten met de Linschotenstraat in ver binding worden gebracht. Daar dit voor adressant met vrij hooge kosten gepaard gaat, zouden B. en W. als tegemoetkoming genegen znn den eisch tot verbreeding van de straat, die de verbinding vormt met den Kamper singel en de bestrating daarvan te laten vervallen, met uitzondering van het gedeelte dat adressant genegen is kosteloos aan de gemeente in eigendom af te staan. De kosten voor verbreeding en bestra ting van het overige gedeelte van ge noemden verbindingsweg moet worden gedragen door de eventueele bebou- wers der aangrenzende terreinen. Voor rioleerinp en bestrating der over te dragen gronden wordt een bedrag van f 5000 beschikbaar gesteld. De heer DE BREUK wijst op eenige kleine wijzigingen, die in het voorstel moeten plaats hebben, om dit meer in overeenstemming te brengen met de De heer ROOG kan zich niet geheel met het plan vereenigen en zegt dat adressant eenigszins voorbarig is ge weest, waardoor wellicht een betere toestand is voorbijgestreefd. Evenwel zal Spr .zich niet tegen het plan ver klaren. Zonder stemming wordt het voor stel aangenomen. PUNT 6. B. en W. stellen voor het kantoor van den gemeente-ontvanger te ver- grooten en daarvoor een bedrag van ten hoogste f 590 beschikbaar tè stel len. De heer SCHRAM wenscht in de ves tibule een bank te plaatsen tot ge mak van het publiek in drukke dagen. De VOORZ. zegt dat het in de be doeling van B. en W. ligt om dit lo kaal te verwarmen en van banken te voorzien. De heer ROOG vindt bet voorstel geene verbetering voor het publiek. Spr. vindt 't lokaal te somber. De heer DE BREUK antwoordt dat het lokaal niet zeer somber zal wor den. De ruimte voor 't publiek was te klein. Dus is het wel in 't belang van 't publiek, dat dit betere gelegenheid voor wachten krijgt. De heer SNELTJES zegt dat de vo rige ontvanger ook steeds geklaagd heeft dat de ruimte te klein was. In stemming gebracht wordt bet voorstel met 22 tegen 4stemmen aan genomen, die van de) heeren Roog, Hofland, Groot en De Braai. PUNT 7. B. en W. stellen den Raad voor tot het alsnog beschikbaar stellen van een bedrag van f 2100 voor het plaatsen van urinoirs. Vroeger werd reeds een bedrag van f 1800 beschikbaar gesteld, doch daar ook in het noordelijk ge deelte der gemeente urinoirs moeten worden geplaatst, en alle. in plaats van hout; van ijzer moeten worden vervaardigd, is eene versterking van het crediet van t 2100 noodig. De heer SCHRAM zegt, dat de uri noirs in een naren toestand verkee- ren, slechter dan die in andere steden. Wat de oorzaak daarvan is, weet spr. niet. Zoowel op Nassaulaan als Parklaan is de toestand ellendig. Spr. hoopt dan ook dat in dien toe stand thans ook verbetering zal wor den gebracht. De VOORZ. antwoordt dat de uri noirs in zoo goed mogelijken toestand zullen worden gebracht en men 't voor 't overige aan 't publiek moet overlaten. De heer DE BREUK antwoordt dat de toestand in de urinoirs thans zeer goed is, er zijn hardsteenen platen aan gebracht, er is thans waterleiding, wer kelijk de toestand is beter dan die in andere steden. Zonder stemming wordt het voorstel goedgekeurd. PUNT 8. Toen het tijdstip aanbrak waarop het noodig werd maatregelen te ne men voor het leggen van gasbuizen ten dienste van de in aanbouw zijnde gasfabriek, ziju door den directeur der gemeente-lichtfabrieken met de Imperial Continental Gas Association onderhandelingen gevoerd omtrent de overname van het bestaande pij pen- net. Het resultaat daarvan is, dat door genoemde maatschappij het tot op 1 Januari 1901 in gebruik zijnde pijpen- net met alle toestellen voor openbare en particuliere verlichting en meters (de muntgasmeters met toebehooren daaronder niet begrepen) wordt aan geboden voor f 185.000.Voor het maken eener ringleiding en het aan brengen van verzwaringen wordt nog eene gelijke Som geraamd, zoodat het totale bedrag kan worden begroot op 370.000.—. Op de begrooting is voor een en an der bij geheel nieuwen aanleg eene som uitgetrokken van f 614.185. zoodat het voordeelig verschil be draagt f 244.185.Daarbij komt nog het groote voordeel, dat het gas bij den aanvang der exploitatie onmid dellijk in de buizen kan worden ge voerd, zoodat geene nieuwe aanslui tingen der perceelen op een nieuw pij- pennet behoeven te worden gemaakt. Hoewel bij overname voor de gerin gere som niet hetzelfde wordt verkre gen als bij een geheel nieuwen aanleg het geval zou zijn, zoo weegt dit na- deel toch niet op tegen het groote voor deel, dat door het betalen van een zooveel geringeren prijs wordt verkre gen en het bijzondere voordeel van een geregelden overgang van het be drijf. B. en W. geven nu in overweging den voorgenomen koop goed te keu ren. Tevens stellen zij voor hen_te mach tigen bij de overeenkomst tot overna me van het pijpennet met de Imperial Continental Gas Association eene re geling te treffen omtrent andere zaken waardoor de aanvang der exploitatie gemakkelijker zal worden gemaakt. De heer v. d. KAMP ziet het nut niet in om een partij oud ijzer op te koopen. Men heeft al beweerd dat enkele leidin gen in contact met de fabriek, niet goed zijn en geen gas doorlaten. Ver der vraagt spr. of al berekeningen zijn gemaakt of het pijpennet werkelijk de gevraagde waarde vertegenwoordigt. De heer SPEELMAN heeft het getrof fen. dat B. en W. ook nog eene regeling willen treffen omtrent andere zaken; dit vindt spr. te vaaf Daardoor wordt aan B. en W. een blanco crediet gegeven. Dit gedeelte van het voorstel lachte spr. niet toe. De heer SNELTJES acht het voor stel van B. en W. overbodig, omdat zij omtrent de onderdeelen voor den bouw der lichtfabrieken een blanco crediet reeds hebben gekregen. Toch hebben B. en W. gemeend met een nader voor stel te moeten komen en daarom vindt spr. het bezwaar van den heer Speel man niet groot. Wat betreft de capaciteit der buis leiding, er zal komen eene nieuwe ringleiding, die met de fabriek in con tact komt .waardoor het oude net door de ringleiding wordt bediend en de toestand geheel wordt verbeterd. De heer v. d. Kamp behoeft dan ook geen bezwaar meer te hebben. De heer KLEIN was ook bevreesd voor de slechte plekken, wij hebben eene ontploffing bij de Amsterdamsche Feuilleton. Naar het Engelsch. 16) Wat zou Alice van. hem denken? Z'n naaste familie had hem verzaakt om den wille van Stocks. En hoe zou Wratislaw thans over hem oordeelen Hij had zichzelf verne derd in de oogen van 'zijn vriend. Hij deugde voor niets. Toen hij langs GlenaveJin reed en tusschen het geboomte heen naar het heerenhuis tuurde, dacht hij weer aan Alice met droefheid en wanhoop. Nooit zou hij weer zijn oogen tot haar durven opslaan. Hij stelde zich voor. hoe de zege vierende Stocks door haar verwel komd zou worden. Hij hoorde in zijn verbeelding de woorden van lof, die over haar lippen zouden vloeienO, wat zou hij niet al hebben willen geven, als ze hem mochten gelden Uit de gelagkamer van die hterr berg te Etterick klonken hem luid pratende stemmen tegen. Hij bracht zijn paard tot stilstaan en steeg uit den zadel. Er werd natuurlijk over de verkiezing gesproken. Hij wilde naar binnen gaan en hooren wat men al zoo van hem te zeggen had Hij wilde het ergste weten en bovendien, waarom zou hij het niet doen Hij was in hun midden ge boren en grootgebrachtzij had den hem evengoed' in zijn glorie gekend, als zij hem nu in zijn zwak heid zagen. Het gepraat verstomde, zoodira hij binnentrad. Men herkende hem onmiddellijk en met een zekere ze nuwachtige gejaagdheid schoof men een plaatsje aan de tafel voor heon op. Hij groette vriendelijk en ging zitten tusschen een zwartbaardigen reus, wiens kleeren naar schapen roken, en een blonden daglooner uit de buurt. Met de hem eiven jo vialiteit bestelde hij voor elk der aanwezigen een borreltje en vroeg daarna om een lucifer, om zijn pijp mee aan te steken. De man, die hem het gevraagde overhandigde, had een treurige uitdrukking op 't j gelaat en schudde meewarig het hoofd!. I 't Is een belabberde historie, Lewie, zeid'e hij met die gemeenza me vertrouwelijkheid', welke hij als zeer oude kennis zijn privilegie achtte. wie zou nu ooit gedacht hebben, dat het zóó zou loopen We waren al zoo in onzen schik, dat wij je hier zouden "houden en dat je niet meer zoo de geheel© we reld zoudt rondzwerven. En nu komt die vreemde snoeshaan alles bederven Het was een eerlijke strijd, maar laten wij hier niet langer over praten. Al dat gezeur over po litiek hangt mij de koel uit. Adam. Ik heb er meer dan genoeg van. Waarom hebben ze geen schaapher der van mij gemaakt? Dan was ik veel beter af geweest. Laat naar je kijken, Lewie, zei de do man, zijn mond tot een breedten lach plooiend. Dat is geen baantje voor jou I Maar er is voor jou ook no? veel beter werk dan al die politiek Laat dat maar over aan lui van het slag van dien me neer StocksJij bent voor iets an ders in do wieg -elegd. Maar wat kan ik doen? riep Lewie in wanhoop. Een bepaald beroep heb ik niet. Ik ben een n-1 Poort gehad, daarom maakte Spr. zich ongerust, doch nu gezegd wordt dat daarin zal worden voorzien, kan Spr. zich bij het voorstel neerleggen. De heer SPEELMAN wenscht dat het besluit worde gewijzigd in zooverre dat de woorden „regeling omtrent an dere zaken" vervallen. De VOORZ. antwoordt dat deze woor den er in gezet zijn om kleine finanoi- eele regelingen te kunnen treffen, het geen vooral bij den overgang zal moe ten kunnen geschieden van de exploi tatie der Imperial aan die der gemeen te. Het geldt hier geen overname van groote dingen, doch slechts van kleine zaken als hoeken, meters etc. Voorts wijst spr. er op hoe het oude pijpennet is overgenomen tegen 3 cents per Kilo. Lantaarns en meters worden geleverd voor 50 pet der waarde, wat met elkander niet te veel is. En wan neer dit niet zou geschieden, zou bij den overgang eene groote moeilijkheid ontstaan. B. en W. zouden niet weten hoe op één dag alle aansluitingen zou den moeten plaats hebben. Dit is een puzzle die B. en W. niet kunnen op lossen. De overname is voqr Haarlem voorzeker het goedkoopst. De heer v. d. KAMP acht nu zijn be zwaar opgeheven. Spr. dacht dat de ringleiding diende voor de buitenge meenten. De heer ROOG is voor het voorstel met het oog op de moeilijkheden, die zouden verrijzen, bij den overgang. An ders zou spr. meer voor een nieuwen aanleg zijn. Zonder stemming wordt het punt aangenomen. PUNT 9. B. en W. stellen voor: Behoudens goedkeuring van Gede puteerde Staten van Noordholland, voor het stichten van een nieuwe school voor openbaar lager onderwijs aan te wijzen het aan de gemeente in eigendom toebehoorend terrein aan de Tempelierstraat, kadastraal bekend Sectie F no. 8115, zooals het op de bij dit besluit behoorende situatieteeke- ning met roode arceering is aangege ven. Met bevreemding heeft de heer STOLP gezien, dat deze hoek voor een school wordt aangevraagd, vooral met 't oog op de tram. Spr. zou gaar ne het voorstel zien aangehouden om een betere plaats te zoeken. De heer KLEIN acht ook de plaats voor eene school zeer ongeschikt. Er is moeilijk eene slechtere plaats te vinden. Wij hebben in die omgeving nog een school, terwijl het Noorder kwartier nog geen bewaarschool en geen andere school heeft. De VOORZ. antwoordt dat over deze zaak veel geraadpleegd is. Zeker achten B .en W. deze plek geen ideale plek, men kan evenwel geen scholen zetten op plaatsen, waar geen ver keer is. Dit is er steeds in een stad, die zich uitbreidt. Het is wel gemak kelijk te zeggen, dat dit terrein niet goed is, maar moeilijker is het een be ter terrein te vinden. Spr. heeft dit zelf bij ondervinding. Niettegenstaan de de bezwaren hoopt Spr., dat het voorstel wordt aangenomen. We heb ben brood noodig eene tweede tus- schenschool. Het volgend jaar zal ook eene twee- do Burgerschool (type school-Kloeke) moeten worden gesticht. Mocht men dus nu besluiten het voorstel aan te nemen, dan zal men later, wanneer er misschien gunstiger terreinen in het Noorderkwartier komen, daar een andere school kunnen bouwen om dan daarheen de tusschenschool over te brengen. De heer STOLP wenscht de zaak aan te houden om alle leden de gele genheid te geven eens naar een ge schikter terrein om te zien. De VOORZ. antwoordt dat het uit stel niet lang kan geschieden; Spr. hoopt dan ook op des heeren Stolps me dewerking. Evenwel raadt Spr. aan het punt niet aan te houden, daar de school spoedig gereed moet zijn. De heer STOLP gelooft niet dat door 14 dagen uitstel aan den bouw der school wordt te kort gedaan. De heer ROOG vraagt in welk ge deelte der stad het meest behoefte aan eene school bestaat. De VOORZ. antwoordt in het Noor der-gedeelte ter hoogte van de school van den heer De Beer. De heer ROOG vindt nu nog meer reden om met het voorstel van den heer Stolp mede te gaan. De heer WALLER is voor het voor- stel-Stolp, wanneer de zaak dan be paald in eene volgende vergadering wordt behandeld. Het publiek en de leden kunnen zich aan wat op de hoogte stellen. B. en W. nemen nu de motie van den heer Stolp over. Zonder stemming wordt deze aange nomen. De heer v. <L KAMP acht het niet gewenscht dat over geschikte terrei nen voor scholen wordt gesproken in openbare vergaderingen. PUNT 10. B. en W. vragen den Raad beschik baar te stellen een bedrag van ten hoogste f 19.500, voor de verplaatsing, verandering en verbouwing der be nut wezen. Een onnut wezenHoe kun je zoo praten I Je hebt verstand van schapen en paarden je kunt rij den als een jockey en schieten en visschen als de beste. En de men- schen zeggen ook, dat je heel knap en geleerd bent. maar dat kan ik nu niet zoo goed beoordeelen. Lewie moest, zijns ondanks, lachen. Je zoudt mij bijna verwaand maken. Adam, hernam hij, maar laten wij nu liever over ernstiger dingen spreken. Jelui hadt het over schapen, toen ik straks binnen kwam. Ik zou graag willen weten, hoe jelui denkt over Cheviots. Deze aansporing had het ge- wenschte gevolg en weldra was het gesprek weer algemeen, want over schapen had ieder een eigen mee- ning. Met een gevoel van innerlijk wel behagen keek Lewie dten kring rond. Hij had in de verkiezings- weken zooveel politiek gewau wel. zooveel sentimenteelen bom bast moeten slikken, dat het hem een verkwikking was hier te zijn, midden, van deze eenvoudige, oprechte, zii het dan ook onbe staande barak h f 10.000, de kosten van inventaris en centrale verwarming f 2200, de kosten voor een ontsmettings oven met de daarvoor veroischte barak f 6100, de kosten voor bestrating en rio leering d f 800, en voor onvoorziene uitgaven d f 400. De heer GROOT acht het voorstel van zoo groote verantwoording, dat hij zich niet durft uitspreken. Hij zal evenwel niet tegenstemmen. Do heer WALLER zegt, dat maatre gelen tot oprichting van pest barakken in de eerste plaats in havensteden moe ten worden opgericht, betgeen ook ge schied is. Maar voor 't geval dat, wan neer hier midden in 't land een pest ge val voorkomt, daarvoor pestbarakken moeten worden gebouwd, dan gaat men een weg op. waarvan het eiod niet is te voorzien. Spr. begrijpt dat 't voorstel uitgaat van den Geneeskun digen Raad. dat B. en W. niet de ver antwoordelijkheid hebben willen dra gen dit voorstel niet in den Raad te brengen en nu het er is. neemt spr. gaarne de verantwoordelijkheid op zich tegen het voorstel te stemmen en zijne medeleden daartoe aan te raden. De heer SPEELMAN onthoudt van harte zijn stem aan liet voorstel van B. en om de reden door den heer Waller genoemd en omdat geen genees heer zich bereid verklaard heeft af gezonderd dienst te doen in de barak en zijn praktijk te laten loopen. De heer v. d. BERG gaat de zaak nog eens na; de barak zooals deze nu is, is voor pestlijders afgekeurd. Het is niet onmogelijk dat hier zich een ge val van pest zou voordoen, te meer daar Haarlem dicht bij IJmuiden, een ha venplaats. ligt Wanneer dit gebeurde, dan zou men voor een zeer gevaarlij ken vijand staan, waarop wii niet zou den zijn geprepareerd. Tegen opneming van pestlijders in het Gasthuis bestaan zeer groote bezwaren. Waar moet men nu met zijn patient heen? Dat is eene zaak, die ieder voor zich moet kunnen verantwoorden. Het advies der com missie is zeer practisch. Er is hier nog geen behoorlijk gevestigde ontsmet- tingsdienst, die hoog noodig was. Spr. vraagt of de oven er een zal zijn met overdruk. Spr. raadt aanneming van het voorstel aan. Uw stem moet afhan gen van de verantwoordelijkheid, die ge meent dat ge in do toekomst kunt dragen. Gelooft ge het niet onmogelijk dat zich hier eens een pestgeval zal voordoen, stemt dan voor. De VOORZ. wenscht het voorstel thans te splitsen, en wel wat betreft de ontsmettingsoven en de barak. De heer SCHRAM heeft genoeg ver trouwen in de medici, dat wanneer er zich hier een pestgeval voordeed, er voorzeker doctoren zich bereid zouden verklaren dienst te doen in de barak. Daar staan de doctoren en pleegzus ters te hoog voor. Dit als antwoord aan den heer Speelman. Al gaat spr. me de met het voorstel van B. en W., zoo als het nu gewijzigd is v#or don ont smettingsoven, acht hij de uitgaven voor de barak niet gemotiveerd. De heer STOLP juicht de splitsing van het voorstel ten zeerste toe. De kos ten van de barak, die wij kunnen mis sen, zijn te laac geraamde Wel is spr. vóór een ontsmettingsoven waaraan werkelijk behoefte is. De heer HOFLAND vraagt of men in Glasgow en Oporto er vooraf op gewa pend was. De lieer WALLER gelooft, dat men zich in Glasgow wel heeft gewapend, doch in Oporto was dit niet het geval, toch is daar de ziekte bezworen. Wan neer het gevaar daar is, zijn er altüd wel energieke metnschen, die van dein nood een deugd weten te maken. Spr. blijft bij zijne meenin" dat hier een pestbarak niet bepaald noodig is. De heer SPEELMAN begrijpt liet standpunt van den heer v. d. Berg vol komen, doch kan zich niet met de ge dachte vereenigen, dat men hier, wan neer zich een pestgeval voordoet, met de handen in 't haar zou zieten. In tegendeel. Verder gelooft spr., dat, wanneer hier een pestbarak was, an dere gemeenten bij voorkomen van pestgevallen, bij ons zouden aanklop pen. Nu er in IJmuiden een pestbarak is. zou Haarlem hetzelfde kunnen doen en bij een eventueel pestgeval opne ming te IJmuiden kunnen verzoeken. De heer ROOG vraagt enkele inlich tingen omtrent de kosten van een ontsmettingsoven. Het bedrag van f 6100 komt Spr. te hoog voor. Te Overveen heeft men een oven gebouwd, die f 4000 kost. Spr. zou bij aanneming van bet voorstel dan ook gaarne zien, dat B. en W. hun licht nog eens opstaken bij Over veen. De VOORZ. antwoordt dat B. en W. daartoe gaarne bereid zijn. B. en W. doen dit voorstel om van de verant woording af te zijn, niet omdat zij er mede ingenomen zijn. Ook zij vinden het bedrag zeer lioog en zijn niet over tuigd van de noodzakelijkheid. De heer MODOO vraagt of het SL Elizabeth's Gasthuis eene gemeentelij ke instelling is, en of daar het uit breken van een pestgeval zeer gering is nu geene maatregelen kunnen worden genomen, dat eventueele pest lijders daar worden opgenomen. De heer SNELTJES zegt, dat hij te- gMi een nieuwen outsmettingsoven is, omdat er hier ter stede een goede is. Do heer Dr. KRUSEMAN legt dat do weigering van regenten gegrond was op het geval, dat een patient moest worden opgenomen vóór men ter ontvangst gereed was. Of opname, nu het Gasthuis eene gemeentelijke in stelling is. verplichtend is,, daarover kan Spr. zich moeilijk uitlaten. Hij voor zich gelooft dat de regenten! daartoe wel verplicht kunnen worden. Verder wenscht spr. de plaats van den ontsmettingsoven nog niet te zien aangewezen. Wanneer tot oprichting van zulk een oven wordt besloten, zon Spr. met do Regenten van het Gast. huis in onderhandeling willen treden om dien oven op het terrein van hes Gasthuis te doen bouwen. De heer LOOMEIJER vindt de som voor den oven te hoog en wenscht het advies van de Geneeskundige Armen- commissie in deze te hooren. Deze cijfers zijn te hoog. Bij andere cijfers zal men een geheel ander inzicht in de zaak krijgen. De VOORZ. zegt, dat wanneer blijkt, dat wanneer het systeem hier 7300 in maximum wordt gevraagd) te duur is, B. en W. met den geneeskundigen inspecteur en de armencommissie in onderhandeling zullen treden om tot eene goedkoopere inrichting te komen. De lieer ROOG zegt dat do bestaan de ontsmettingsoven niet goed is. De heer SPEELMAN betreurt do splitsing van het voorstel; het plan van den ontsmettingsoven gaat spr to gauw, er zijn nog zoovele vragen, die spr. gaarne beantwoord had gezien en daarom kan spr. er thans zijn stem nog niet aan geven. Gaarne had hij een meer uitgebneüd voorstel in deze van B. en W. De heer GROOT stelt voor het. punt tot eene volgende vergadering aan te houden, om reden de zaak nog eens te kunnen overwegen. De heer WALLER kan zich wel ver eenigen met de zaak van don oven aan to houden, doch niet van de barak. Spr. meent dat daarover genoeg gezegd is, om over te kunnen stemmen. De heer GROOT kan zich daarmedo vereenigen. Het voorstel van B. en W. sub a.. betreffende het bouwen van een barak wordt verworpen met 21 tegen 5 stem men; die van de hoeren de Breuk, Koop- mans, Winkler, v. d. Berg en Nieu- wenhuijzen Kruseman. Het voorstel van den heer Groot wordt met algemeen© stemmen aange nomen. PUNT 11. B. en W. stellen voor in te trekken het besluit d.d. 19 Dec. 1900 No. 13, voor zoover betreft de huur over do ja< ren 1902—1905 van de onder no. 3 32, 34 en 53 op de bij dat besluit behoo* rende lijst vermelde gronden, alsmede wat aangaat de huur over de jaren 1901—1905 van den grond onder no. 65 op die lijst omschreven en bij raads besluit van 2 Juli 1901 no. 7 ovcrgeschre ven ter name van J. van Servellen. Wordt goedgekeurd. PUNT 12. B. en W. stellen voor het perceel Oudeweg 1 (eig. W. v. Dooremaalcn en wed. Boller) ongeschikt tot bewoning te verklaren. De heer v. d. KAMP zegt. dat de schuld in deze ligt aan de huiseigena ren, die zoodoende de gemeente gebrui ken om hun huurders, wanneer zij de ze kwijt willen zijn, op straat te zet ten. Daarvoor moet door hen een an deren weg worden ingeslagen. De VOORZ. zegt, dat hier ark 179 der politiewet wordt toegepast en niet ark '180 der gemeentewet, waarop de heer v. d. Kamp doelde. Do rechtsgrond van B. en W. is gelegen in het eerstgenoem de artikel. Het punt word zonder stemming onn- genomen. Tegen do hoer v. d. Kamp. PUNT 13. B. en W. stellen voor de rekening en verantwoording van het in 1900 ge- houdenbeheer der bewaarschool, ge vestigd in het vroegere Barbara-gast- huis, sluitende in ontvangst en uit gaaf met een bedrag van f 1738.14' goed te keuren en het subsidie uit do gemeentekas alzoo vast te stellen op 766.30. De Voorz. verlaat de vergadering omdat hij regent is van het Barbara- G ast hu is. Dr. Kruseman neemt nu de leiding. Het voorstel wordt zonder stemming aangenomen. Daarop neemt Dr. N. Kruseman we der zijn zetel in. Wordt goedgekeurd. PUNT 14. B. en W. zenden de begrooting in van het Burgerlijk Armbestuur, slui tende in ontvangst en uitgaven met een bedrag van f 26.100 en stellen voor de jaarwedde van den directeur te be palen op f 900, met intrekking der toe lage hem verleend bij besluiten van 8 September 1886 no. 27 en 19 OcUber 1898 no. 7 en de begrooting troed te keuren en de toe te leggen pelden uit tl© gemeentekas te bepalen op een som van f 20.820.90. Wordt gocdgckeurdi schaafde menschen. Hij begon het levern weer met andere oogen te be kijken. Het neerdrukkende besef van eigen onmacht en nutteloos heid verdween en hjj praatte en lachte hartelijk met de anderen mee. De duisternis daalde al meer en meer en de gelagkamer stond vol tabaksrook. Een man begon te ver tellen van een vossenjacht. Hij had den geheelen nacht op de loer ge legen en vóór den morgen vijf moordenaars van zijn schapen dood geschoten. Dit was het teeken en het uur voor allerlei verhalen en legenden, die van ouders op kinde ren overgingen en slechts half ge loofd, toch met een zekere eerbie dige vrees verteld werden. Lewie luisterde opmerkzaam en gaf nu en dan blijk van zijn belangstelling door een opmerking of een vraag. De herder van Farawa deed een verhaal van een griezelige moord- historie en zijn neef vertelde van een gevaarlijken tocht over de Al ler, bij welke gelegenheid hij zijn beide enkels had gebroken. En als dat een mensch overkomt heeft hij ook geen kracht meer in. zijn handen voegde hii er aan toe. Ja. dat weet ik 1 sprak Lewie. Dat heb ik zelf ondervonden. Waar? vroeg de man. Eens. op de Skifso, toen ik aan het zalmvisschen was. en eens in het Doorab-gebergte boven de Ab- jela. Ik had een gevoel over mij, of ik sterven zou, toen ze mij uit mijn hangenden toestand kwamen ver lossen. hernam de vorige spreker. Ik had mij vastgeklemd aan de wortels van een eik, maar ik miste de kracht, om mij op te trekken. Joch Jeffrey sjorde mij aan den oever en boog zich over mij heen. Ik geloof, dat hij dacht, dat ik zoo dood als een pier was. Ik weet er alles van.. Als je zoo'n poosie tusschen hemel en aarde hebt gezweefd, krijg je een gevoel van stikking. Hebt u dat ook gehad, mijn heer Lewie? vroeg de man. Ja. Wij moeten in het Doorab- gebergte een diepe kloof overste ken. Er was een brug gelegd van boomstammen, die met touwen waren vastgemaakt. Wij kwamen allen goed en wel aan de overzij de, behalve een muilezel en twee mannen. Ze waren er bijna, toen

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5