PUNT 15. De heer H. M. Kramer verzoekt het Oud-Eigen, rustende op zijn per ceel Lange Raamstraat no. 34, a 1.97 's jaars te mogen afkoopen tegen een door den Raad te bepalen som. B. en W. stellen voor dit toe te staan. Wordit goedgekeurd. PUNT 16. Door de vereeniging „de Goéde Ver wachting" is aan den Raad een verzoek gericht om den werkman Bax. die thans sedert één jaar als los werkman in dienst is, weder vast aan te stellen. En zoo dit niet mogelijk is, dan ver zoeken zij den Raad, orn Bax. wanneer hij door ziekte werd aangetast, hei loon hij ziekte volgens het reglement der ge meente-reiniging uit te betalen, daar hij op heden werkzaamheden verricht, die hem als 't ware iederen dag op het ziekbed zouden kunnen werpen, waar door zijn huisgezin broodeloos zou worden. Verder wijst de vereeniging er op, dat Bax. rcak- van 1S93 af is ge straft en vóór dien tijd. gedurende 15 jaren trouw en eerlijk de gemeente heeft gediend, zoodat zij thans hopen op kwijtschelding van die straf. Ten slotte wordt nog gezegd, dat Verkoren wel op zijn woord zon zijn teruggeko men en Bax in 1898 reeds weder in zijn zelfden dienst zou zijn geplaatst, ware het niet dat Boerkoel. die Verkoren door het verzwijgen van de fraude in zijn macht had, hier geen tusschen- persoon was geweest. B. en W. stellen voor dit advies voor kennisgeving aan te nemen. Bax is reeds weder in vasten dienst aangesteld. Wordt goedeekeurd. PUNT 17. B. en W. vragen machtiging tot het afstaan van een familieportret aan mr. J. de Vries van Doesburgh in ruil voor eene schilderij van Egbert van Heemskerk, voorstellende een boeren gezin aan den maaltijd. Wordt aangehouden. PUNT 18. B. en W. stellen voor aan de heeren Dr. A. van Eldik, leeraar aan de Hoo- gere Burgerscholen met vijf- en drie jarigen cursus, en G. H. Blits, idem idem, wegens het vastgestelde getal dienstjaren, verhooging van jaarwedde te geven en wel voor ieder met f 200. Wordt goedgekeurd. PUNT 19. Door Regenten van het Si. Eliza beth's- of Groote Gasthuis is ter voor ziening in de vacature in dat college ontstaan ten gevolge van het aan den heer C. Druijvesteijn verleende ont slag, de volgende voordracht opge maakt: I-I. M. van Bemmelen en H. D. Tjeenk Willink Jr. Benoemd: wordt de heer H. M. van Bemmelen. PUNT 20. B. en W. stellen voor 1 voor den cursus 19011902 aan de Burger-Avondschool te benoemen tot assistenten bij a. het rechtlijnig-en bouwkundig tee kenen A. van der Spek tegen eene be zoldiging van f 750.'s jaars. b. het rechtlijnig teekenenJ. A. Traanberg, P. A. Montauban, en A. Wensing, tegen eene bezoltR";-- res pectievelijk van f 450, f 450 en f 150 's jaars. c. het werktuigkundig teekenen F. Hage, tegen eene bezoldiging van f 600 's jaars en d. het vakteekenen J. P. Siriibos en A. P. Tit tegen eene bezoldigine res pectievelijk van f 750 en 300 's jaars. Voorts vragen B. en W. machtiging tot oproeping van sollicitanten naar de betrekking van leeraar in het hand- en vakteekenen aan de Burger-Avond school op eene bezoldiging van f 750. per cursus, en wenschen behoudens nadere financieele regeling alsnog be schikbaar te stellen een bedrag van 1 350.—. Besloten als boven, de voorgedrage nen worden benoemd. PUNT 21. Tot onderwijzeressen aan de oplei dingsschool voor meisjes worden be noemd de dames H. J. Lugten, J. K. Vrijdag. J. M. H. Boon. PUNT 22. Tot onderwijzeres aan de Eerste Tus- schenschool wordt benoemd mej. E. Vermeer. PUNT 23. Tot onderwijzer aan de Tweede Tus- schenschool wordt benoemd de heer J. Over Az. PUNT 2-4. Tot onderwijzer en onderwijzeres aan de Vijfde Tusschenschool worden benoemd resp. de heer H. In 't Veld te Haarlem en Mej. A. Rab te Sant poort. PUNT 25. Tot onderwijzer aan school lett. A wordt benoemd de heer J. Butker. PUNT 26. Tot onderwijzeres aan school lett C wordt benoemd mej. L. M. Bussema- ker. Het rapport van den opzichter over do gasverlichting over den maand Juni 1901 wordt voor kennisgeving aange nomen. Bij de rondvraag zegt de heer v. d. Berg dat. geklaagd wordt over den on draaglijke n stank der grachten en wijst er op dat hei niet zeer gewenscht is in deze warme dagen te laten bag geren. Spr. vraagt of er niet gespuid kan worden. De heer DE BREUK antwoordt dat het baggeren voor dezen zomer ge daan is. Wat het spuien betreft, Rijn land is steeds zeer welwillend, doch we hebben pas bericht gekregen, dat de machines en ketels te Spaarudam wor den nagezien. Op een verzoek aan Rijnland gericht, is geantwoord dat thans nog niet kon worden gespuid, maar wel a.s. Maandag. Tot zoolang moeten wij dus wachten. Oe heer STOLP vraagt of er niets te doen is tot verbetering van den. onhoudbaren toestand van het pare vaccinogène. De VOORZITTER antwoordt dat dit reeds een punt v.an bespreking uit maakt bij het dagclijksch bestuur. De heer v. a. KAMP zegt dat sedert 1877 aan de reiniging werkzaam is ze kere De Wit. Deze is na afloop van den dienst Za terdag abnormaal aan de reiniging ge komen en daarom ontslagen. Maar iemand, die 24 jaar lang trouw en eerlijk de gemeente gediend heeft, daarvoor te ontslaan, dit acht spr. eene te zware straf en zou gaarne den voorzitter verzoeken zijne bemiddeling tot. eene geringe straf te geven. Verder vraagt spr. of het niet moge lijk is. dat B. an W. een einde maken aan den onhoudbaren toestand aan de Lichtfabrieken, spr. bedoelt de werk staking. De heer DE BREUK antwoordt, dat de Wit dronken op de belt kwam; nu ligt in de reden dat iemand die dron ken is zijn dienst niet kan doen en vol gens 't reglement ontslagen is. Bij B. en W. is thans de zaak in onderzoen Spr. zal dan verslag doen van zijne bevinding. Voor den goeden loop van za ken is het evenwel niet mogelijk dron ken menschen in de stad ie laten dienst doen. De VOORZ. antwoordt, dat hij als hoofd der politie reeds op het terrein is geweest, dat hij daar besprekingen heeft gehad met den lieer v. Rijn, hem aangeraden onderhandelingen te vee- ren. Van den kant van de werkstakers is evenwel nimmer om sprekers bemid deling gevraagd. Nu is het voor B. en W. in dit stadium zeer mocuijk in deze in te grijpen; spr. hoopt hiero\e. geen wijdloopende discussie te hou den. hetgeen de zaak ten kwade zou komen. De heer v. d. KAMP wenscht de zaak dan in geheime zitting te behandelen Verder wijst spr. op art. 85, waarin staat dat het werk met bek .va oen spoed moet. worden uitgevoerd en daar om acht spr. het wel mogelijk, dai E. en W. dwang uitoefenen." De VOORZ. zegt. dat die tiid van in- grijpin? moet worden overgelaten aan B. en W. in overleg m :t de commissie der lichtfabrieken (app.aus;. Daarna w^rdt de vergadering geslo ten. dat minder om den dorst tc lcsschen dan wel om door een kieine reactie, de wcrkdadigheicï der behandeling te verhoogen. Als de middencylinder van den toe stel op den langen thermometer waar van hij voorzien is, 80 graden aangeeft, ondervindt d,9 patient iets eigenaar digs; zoo iets alsof düizènde warmte- stroomen zijn lichaam raakten. Dat zijn dan ook werkelijk warme lucht- stroomen. die door de iallooze p-a.at.ies in de circulatie-buis waardoor de na- tient omgeven is, heendringen. Juist op dit warmte-punt beginnen de uiterste ledematen in staat van ver- dooving te geraken, de voeten bijv. krijgen een ~evoel alsof ze slapen. Van 9095 graden verkeert men in een droomenden toestand en van 95 140 graden krijgt men een gevoel van bepaald welbehagen. Wel curieus dus: ofschoon het water kookt hij 100 gra den. kan de iuensch een zooveel lioo- ger temperatuur zonder veel bezwaar verdragen, zelfs heeft men het nuttig geoordeeld in sommige gevallen tot 175 a 200 graden te gaan. Bij deze onrustbarende temperatuur zijn de waarnemingen minder aange naam, het is nu geen zachikens stoven meer, doch men voelt het bloed snel door de aderen vlieten: de hart slag wordt heftig en daarna bijna on merkbaar. Er wordt op het hoofd van den patiënt ijs gelegd en zijn mond met ijswater gelaafd. Na de omschreven behandeling wordt de afgematte lijder duchtig ge wreven en daarna tot een paar uren volkomen rust veroordeeld, waarna hij ontwaakt uit een slaap zonder droomen, zoo vroolijk en frisch naar lichaam en geest als hij zich van te veren nooit gevoelde. De kuur wordt voornamelijk toegepast bij rheuma- tiek. jicht, corpulentie en alle nerveu- se en congestieve aandoeningen. Moge deze weldadige geneeswijze spoedig van gene zijde des Oceaans tot ons overwaaien; zonder twijfel pakt deze „kook-methode" ook wel in ons guur landje. Gemengd Nieuws. Het uitkoken van dea menscli in heete lucht. Daar noch de hygiëne, noch de sport, in sommige gevallen voldoende is. om het menschelijk lichaam jn gezonden staat te houden, moet de wetenschap zich wel voortdurend belasten met het zoeken naar middelen om deze schoo- ne machinerie, waarvan zooveel ge vergd wordt, zoo nu en dan eens een verfrisschingskuur te doen ondergaan. Ofschoon het veld der geneeskundige behandelingen al zeer uitgebreid is, komt Amerika ons met het „allernieuw ste" verrassen en wel met de thans hoog in aanzien staande methode om den mensch „levend op te koken," be schreven in de .Science pratique". In de Vereenigde Staten, te Chicago, New-York en Philadelphia, zijn drie groote ovens in volle werking en bij den dag neemt deze behandeling in po pulariteit toe en grooter afmetingen aan. De meest bekende geneesheeren aldaar, schrijven heden ten dage de kook-behandeling voor en doen de me dicijnen in vele ziekte-gevallen in den ban. De mededeelin" dat wij zonder eenig gevaar, een temperatuur van 200 gra den Celsius (d. i. 100 graden boven de temperatuur van kokend water) kun nen verdragen, zal menigeen verbazen. De eenige eisch is daarbij, dat droge lucht gebruikt wordt; natte lucht zou ons, reeds lang voor deze temperatuur bereikt was, gekookt hebben als een hoentje in de pot. De reeks van gewaarwordingen van den patient die de Amerikaansche „kook-kuur" ondergaat, zijn wel inte ressant om eens na te gaan: Tot op 70 graden doet zich peen en kele onaangename gewaarwording bij den zich in den oven bevindenden pa tient voor; alleen doet zich eenige dorst gevoelen; van tijd tot wordt hem een weinig koud water gegeven en Instantanés uit den oorlog. Het Augustusnummer van ,,De Gids" bevat aardige instantanés uit den Zuid-Afrikaanschen oorlog van jhr. C. G. S. Sandberg, waaronder een getiteld: „Niet militair-juist uitge drukt," en die hier volgt: Bij een terugtrekkende beweging is een arm Boertje, met een krom, stijf been, niet zoo snel kunnen medeko- men. Juist wil hij zich uit ziin positie achter een rotsblok terugtrekken, als hij een Engelsch officier en twee man recht op zijn „klip" ziet aankomen. Snel werpt hij er zich weer achter, en als zij vlak bij zijn, schreeuwt hij plotseling: Hands upl De drie Engelschen, overbluft, ste ken de handen op en werpen de wape nen weg. On Boertje gebiedt hun, zelf steeds onder dekking blijvend, hun weg te vervolgen. Op een pas of tien afsiands van hen volgt hij, totdat hij bij zijn paard gekomen is, en klau tert daar met eenige moeite op. Den officier, nu bemerkend, dat zij zich aan een halflammen vijand heb ben overgegeven ontsnapt de verzuch ting: „Good gracious! to be made pri soner bij such althing! Ons Boertje brengt, zijn „buit" bij den generaal met de woorden: „Generaal, ek het drie prisoniers ge- maak; hullie staat hier buitenkant ge neraal sen tent," „Wat! drie prisoniers? En hoeveel was jullie dan?" „Net elk alleen, generaal! „Maar kerel, boe het jij dat dan rech gekrij, want jij is m's (immers) gebrekkelijk ook?" „Ja generaal, ek is; maar ek het hul lie eerst omsingel, generaal, en toe ge vat." Niet onaardig is ook het volgende kiekje: Brandwacht II. Bij de water-re servoirs aan het station New-Castle zijn schildwachten geplaatst, daar men voor kwaadwilligen gewaar schuwd is. Een der spoorwegambtenaren heeft zijn woonwagen vlak bij een dezer tanks, (waterreservoir) e nop reis ge weest zijnde, weet hij bij zijn terug komst niets van de pas sinds kort ge nomen maatregelen. 't Is laat en donker: slechts de hoog- noodige lichten branden op het station. Hij wil naar zijn verblijfplaats en is ..daar reeds dichtbij, als een geheel onverwacht: „Wie is daar?" hem ter plaatse vastwortelt „Hé dat lijkt of daar een wacht staat!" „Ja en wie is jij?" „Ik ben de man van de spoor, en ik woon dédr in dien wagen." „Gee die woord dan!" „Het wachtwoord! maar kegel, dat spijt me, ik weet het niet." „Dau kan ik jou nie laat passeer nic" „Maar man, ik woon ddrir in dien wagen waar dat licht brandt; ik moet toch naar mijn huis!" „Kom een bietje nader, aat ek jou sien kan." De ander gehoorzaamt. „Ja jij lijk daarom allright; en is jij die man van die spoor?" „Ja ou vriend, ken je mij dan niet?" „Nee, maar jij lijk daarom allright en ek sa! jou daarom die woord sé, dat jc hom weet voor een andere keer. Maar 't is een groot geheim hoor! Kijk, als ek jou nou sie, roep ek: Koël (kogel), en dan weet elk, dat 't rech is." „Maar neen. ou vriend, nu geloof ik. dat je verkeert bent; ik denk, jij moet halt! roepen en dan moet ik ko gel zeggen. „Nee maat, jij is fout, ek roep koël en dan roept jij halt!" „Maar luister nou: als ik aankom, dan moet jij mij toch stoppen, niet waar, en daarom roep jij: halt Dan sta ik stil en om nu te weten of ik geen vijand ben, vraag je mij het wacht woord en dan zeg ik: kogel." Na een oogenblik nadenken: Ja ou-neef, ik geloof daarom (toch) dat jij recht is, Ek si et, jij is alweer een van die geleerde Hollanders, nè? Goe'n avend. Door den bliksem gedcod. Een landbouwer te Baptaillard in den Zwitserschen Jura keerde Zater dag met zijn vrouw en zijn vier kinde ren van het veld naar huis terug, toen zij plotseling door een hevig onweder werden overvallen. Terwijl zij snel liepen, om een schuilplaats te vinden, wierp een bliksemstraal hen allen te gen den grond. Twee kinderen bleken gedood, terwijl een derde geruimen tijd' bewusteloos bleef, doch niet het minste letsel bekwam. Overstroomingen. Tengevolge van de hevige onwedërs, die in de laatste dagen onafgebroken over het zuiden van Frankrijk hebben gewoed, zijn de Garonne en haar zij rivieren belangrijk gewassen. Bij Lu- clion en Saint-Béat is de Garonne reeds buiten baar oevers getreden en heeft zij belangrijke schade aange richt. Ook de Gers heeft het omlig gende land onder water gezet. Te Ambrières bij Mayenne is een dijk van de Varenne doorgebroken. Het geheele dorp staat onder water. De schade is zeer groot. Ook de rivieren in Beieren zijn bui ten haar oevers getreden. Een berg stroompje, de Ostrach, heeft bijna ge heel zuidelijk Beieren onder water ge zet. Van Binswangen tot Sonthofen staan alle fabrieken onder water en verscheidene hebben het bedrijf ge staakt. Het verkeer op den spoorweg tusschen Kempt-en en Lindau is ge stremd. De Iller en de Isar dreigen met over strooming; de laatste beeft de weiden in den omtrek van Munchen reeds in meren doen veranderen. Op de spoor wegen Sonthofen—Oberstdori, Mur- nauPartenkirchen en Traunstein Ruhpolding staat het verkeer geheel stil. Ongelukken aan boord. Op het oogenblik, dat te Kroonstad een nieuwe kruiser, „Keizer Alexander II" van stapel zou gelaten worden werd een mast door een hevigen windstoot omgeworpen, met het ongelukkig ge volg, dat een aantal ernstige ongeluk ken plaats grepen. Twee omstanders werden gewond, doch gedood werden de kolonel der gendarmerie Pyrann- doff, kanitein Popoff, norr twee genie officieren en twee leerlingen der zee vaartschool. De Eifieltoren. De Maatschappij, welke den Eiffeito ren te Parijs exploiteert, heeft in 't vo rige jaar geen goede zaken gemaakt. In 1889, toen de toren de groote aan trekkelijkheid was van de tentoonstel ling, werden 6.700,000 francs, ontvan gen, ruim genoe- om het "eheele kapi taal af te lossen. De aandeelhouders rekenden ook voor 1900 op hooge in komsten, zoodat de aandeelen tot 550 fres. of 110 stegen, ofschoon er 1.740.000 fres. werden uitgegeven voor reparatie en verbeteringen. De uitsla" is echter ongunstig geweest. Er werd maar 2,300,000 fres. ontvangen en wat daarvan is overgebleven na aftrek der exploitatiekosten, is niet voldoende om de extra-uitgaven te betalen De koers is dan ook thans tot 50 fr. of 10 X ge vallen. De concessie duurt tot 1910; dan wordt de toren het eigendom van de stad Parijs en vervallen alle rechten der aandeelhouders. De Relg'isebe schutters Op een Zondag in Juni 1.1. weiger den een 20tal schutters te Arlon het tot tweemaal toe gegeven bevel van een kapitein op te volgen, om naar het exercitieveld te marcheeren. Zij beweer den. dat de kapitein niet het recht had. hen te laten marcheeren, omdat hij niet door lien gekozen was. Bij de al gemeen© inspectie weigerden zij no eens, de bevelen van dien kapitein op te volgen. De weerspannig schutters stonden Zaterdag terecht voor den Raad' van discipline, die hen in het gelijk stelde Het zeer talrijke publiek juichte de schutters luide toe. Verg ften ia de huishouding Het Maandblad tegen de verval- schingen is voornemens eenige artike len t<T wijden aan huishoudelijke za ken, die, hoewel schijnbaar onbedui dend, toch niet nalaten zullen op den duur' een schadelijken invloed op de gezondheid uit te oefenen. Het blad houdt zich voor mededeelingen dien aangaande ten zeerste aanbevolen. Een interessant geval van den aard als hier bedoeld, werd onlangs door een Fransch geneeskundige te Bor deaux medegedeeld. Een zijner pa tiënten had hij een krachtige Syrische wijnsoort van den Libanon voorge schreven, en tot zijn niet geringe ver bazing bleek de lijder in plaats van baat bij den wijn te vinden, na het gebruik voortdurend aan ontsteking van het mondslijmvlies te gaan lijden, vergezeld van los worden der tanden. Een nauwkeurig ingesteld chemisch onderzoek toonde enkele milligrammen kwikzilver chloried (sublimaat) in de flesch aan, en bij het nalaten van het gebruik van den wijn herstelde de pa tiënt spoedig. Hoe was nu deze kwikverbinding in den wijn gekomen? Na lang vorschen werd als oorzaak ontdekt, dat een wijnbouwer op den .Libanon de ge woonte ha^tL ter reiniging van zijn werktuigen enz. zich van heit sterk ontsmettende doch zwaar vergiftige sublimaat te bedienen, zonder allss daarna behoorlijk te reinigen of af te spoelen. Het Maandblad wees vroeger op de aanwezigheid van kwikzilver in poets poeder en waarschuwde daartegen. Nu onlangs schrijft het werd ons weder een dergelijk vergiftig poeder gezonden en ten zeerste dient tegen het gebruik hiervan gewaakt te wor den. Het is duidelijk dat wij hier we der met uiterst kleine hoeveelheden te doen hebben, doch men vergete niet dat, bij een dagelijksch gebruik, zich van de lepels, vorken en andere zilveren voorwerpen die in directe aan raking met den mond- komen, genoeg loslaten kan om een slepende vergif tiging teweeg te brengen. Het zou zeer wenschelijk zijn indien dergelijke poetspoeders van overheidswege uit den handel geweerd werden. Een deurwaarder als dief In een hotel bij Oran (Algerië) werd in den laatsien tijd herhaaldelijk ta felzilver vermist. Men kreeg verden king tegen een deurwaarder, die er da gelijks at, en toen men zekerheid had gekregen verzocht de hotelhouder na den maaltijd allen aanwezigen in een andere zaal te komen voor een belang rijke mededoeling. Allen verklaarden zich bereid, alleen de deurwaarder werd doodsbleek en verried zich dus zelf. Hij werd onderzocht en inderd mi vond men een paar lepels en vovkc-n bij hem. In zijn woning werden nor meer dan veertig stuks ontdekt. haar geld leenen. De straten worden niet meer gereinigd. het plaveisel wordt niet meer onderhouden, de brug gen evenmin. De burgemeester zegt, dat dit alles de schuld is van de rijke inwoners, die de belastingen ontduiken De rijke inwoners zeggen, dat de be roepspolitici, die het hooge woord in de stad voeren, de gemeente arm ste len. De baantjesjagerij moet er ver schrikkelijk zijn. En deze baantjesja gers willen alles bij het oude laten, want anders is het met hun rijx ge daan. Overigens heeft Chicago sieclits 16 fiiillioen dollars schuld. Amerikaansche wereldkennis De Amerikanen willen in 1903 een wereldtentoonstelling houden, die zij eigenaardig World's fair noemen. Dit zou gebeuren te St. Louis om den 100- jarigen jaardag van den aankoop van Louisiana, door de V. S. te vieren. Een lid van het Amerikaansch congres, de heer Bartholdt, bezoekt nu Europa om propaganda te maken. Ook heeft hij in last Keizer Wilhelm uit te noodigen de feesten bij te wonen. De heer Bartholdt is Duitscher van geboorte. Een Engelschman en een Oostenrijker van geboorte, thans Amerikaansche burgers, zullen Koning Eduard VII en Keizer Frans Jozei uitnoodigen. Een som van 16.000,000 dollar is reeds bijeengebracht. Prijsuitdeeling ironie. Bij de jongste prijsuitdeeling in Bel gië werd een le prijs voor Engelsch, in het 6e studiejaar, toegekend aan den leerlingKruger. Als de Krugers ook geen verstand hadden van al wat Engelsch is Een prettige gevangenis moet op het oogenblik die van Szegedin in Hongarije zijn. Althans te oordeelen naar de afwisseling in het soort van haar bewoners. Op het oogenblik zijn daar bijeen 21 heeren, die men heeft opgesloten we gens duelzaken. Onder die vechtersba zen zijn: 1 burgemeester, 1 ontvanger, 1 rechter, 1 notaris, 1 rentmeester. 10 journalisten, 3 advocaten, 2 studen ten, en eist best, 1 gevangenis-direc teur! INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Een geneesmiddel voor Asthma. Dr. R. SCHIFFMANN's middel tegen Asthma geeft onmiddellijke verlichting zelfs bij de hevigste aanvallen en geneest waar andere middelen falen. Verkrijgbaar bij J. VAN GULIK, Haarlem, in pakjes van 11. 1.50 en 11. 2.75 Wetenschap. Chicago bankroet. Chicago, de groote Amerikaansche stad van bijna twee millioen inwoners, is op de flesch. De stad kan haar ambtenaren niet meer betalen, en geen sterveling wil L?>nge bruggen. Een technisch tijdschrift bevat de volgende statistiek over lange bruggen. De eereplaats komt in dat opzicht toe aan de Tay-brug in Schotland, die 9606 voet lang is. De volgende vindt men eveneens in Groot-Brittannië; 't is de 5552 voet lange Firth of Forth-bridge, van welker afzonderlijke bogen de grootste spanwijdte 1725 voet be draagt. Vervolgens kemt de brug over den Moerdijk, in ons land. met 4S20 voet lengte, en de groote Wol- ga-brug in Rusland met 4715 voet. De drie bruggen welke in grootte daarop volgen bevinden zich in Duiischland'; 't zijn de twee brug gen ove.r de Weichsel bij F or don en Thora, van 4346 en 4172 voet lengte, en de brug over de Elbe, die 3580 voet meet. De 52 meter boven dien waterspiegel zwevende EastrRiver-bridge in de Vereenigde Staten, die Brooklyn met New-York verbindt, heeft eene lengte van 1601 voet. Faillissementen." Uitgesproken 's-Gravenhaee. 2 Augustus. Cornelia Meurs, koffiehuishouder te Wassenaar. Rechter-Commissaris Jhr. Mr. W. H~ de Savornin Lohman. Rotterdam, 2 Augustus. J. van Bree, grossier en winkelier in kruideniers waren. Rechter-Commissaris Mr. H. R. A. Boonen. Geëindigd B. Nierserr, scheepsbouwer te Maf> tenshoek. Opgeheven: H. A. de Brouwer, koopman en win kelier in schoenen en laarzen, 's-Gra venhage. een der boomstammen losraakte en naar beneden zwiepte, terwijl hij nog aan één einde door de lou wen werd' vastgehouden. Het arme beest verdween dadelijk in die dliep- ij6 wij hooiden het in 't watier van de Abjela neerpdoffear. Een van die twee mannen deelde hetzelf de lot, maar de andeine bleef met zijn beenen tusschen de touwen en den boom hangen. De arme ke rel was buiten zichzelf van schrik en angst. Hij ging to keer als een bezetene. En wat deedt u toen? klonk het Lewie uit meer dan één mond tegen. Ik schoot hem dadelijk ter hulp. Ik moest wel, want ik was zijn meester en bovendien was ik destijds een soort van athleet. Ik riep hem toe. dat hij stil moest blij ven hangen en vooral niet in de diepte moest kijken. Ik klauterde maan1 beneden langs dien heen en. weer slingerenden boomstam., ter wijl de andere mannen, die.bij mij waren, de touwen aan het boven einde stevig vasthielden. Toen ik bij Mohammed Dan zoo heette de man kwam, zag ik, wat er eigenlijk gebeurd was. Hii haid bii den val zijn enkels gebroken en hoewel het hem gelukt was, zijn voeten uit de touwen los te krijgen., hingen ze slap en onbeweeglijk neer. Ik schoof zoo dicht maar hem toe als ik maar met mogelijkheid kion. Ongeveer zeshonderd voet on der mij, zag ik het blauwe water van den bergstroom. Een duizeling beving mij en toen ik hem toe schreeuwde dat hij zich een beet je moest optrekken, tot ik hem grijpen kon, dacht ik, dat hij ver lamd was van schrik, want hij bleef stil hangen, zooals hij liing. Het bleek mij echter weldra, dat ik hem verkeerd beoordeeld had'. Hij had rreen kracht in zijn armen. Alleen zijn drang tot zelfbehoud was sterk genoeg, om hem te doen beseffen, dat hij zijn houvast niet los moest laten. Ik zat er leelijk mee in. want ik kon niet verder naar benedien klauteren, zonder zelf in die diepte te ploffen. Toen kreeg ik een gelukkigen inval. Ik pakte het touw beet en liet mij daarlangs dijden., tot mijn beenen op de gelijke hoogte waren met zijn handen. Ik zeide hem, dat hij zijn best moest doen, om mii bij mijn enkels to pakken. Dat kreeg hij ge daan. Toen ik den eersten schok van zijn gewicht voelde, dacht ik, dat wi: allebei voor de haaien war ren. want hii woog bij. de tweehon derd poind. Met inspanning van al mijn krachten wist ik mii echter een eindje omhoog te werken:. Toen kon ik mii naar hem toe buigen en hem bij zijn aJflrmen erüpen. Zoo krabbelden we samen naar boven, zoo goed en kwaad als 't ging, maar 't kostte heel wat tiid, en toen ze ons allebei op den grond' neer legden en ons brandewijn wilden ingieten, d'acht ik, dat ik stikken zou. en had ik ternauwernood! de kracht, om hun te ze^en, dat ze daarmee moesten uitscheiden. In ademlooze spanning hadden allen naar hem geluisterd. Een der aanwezigen een vreemdeling klopte bij wijze van applaus met zijn leeg en pijpekop op die tafel. Wat was het voor een man? vroeg hij. Zei u daareven niet, dat het een neger was? Lewie lachte. Neen, geen' neger, maar hij had toch wel een bruin gezicht. Era voor zoo'n zwartje, of een van dat soort tenminste hebt gij uw leven gewaagd Hoor eens. u hebt heel wat voor uw medemen- schen over. Zoudt u hetzelfde dóen voor een van ons NatuurlijkDat spreekt van zelf Maar het is niet de moeite waard, om- er zoo'n ophef van te maken. Wil ik eens wat zeggen? her nam de bruingebaarde onbekende. Ik ben, wat ze een radicaal noe men, en gisteren heb ik gestemd voor Stocks. Hij heeft heel mooi gesproken over de rechten van dien mensch als mensch en ik was het heelemaal met hem eens. Maar u hieht een veel beter begrip van menscbenliefdle dan diie eigenste meneer Stocks, en hoewel u niet tot mijn Tvaitij behoort, dien ik een motie van vertrouwen in mijnheer Lewie Haystoun in. Met groote geestdrift werd er op zijn gezondheid bedronken en van deze gunstige gelegenheid maakte Lewie gebruik om weg te komen. Zijn mistroostigheid van daarstraks was geheel verdwenen. Hij voelde in zich een tintelenden levenslust en opgewektheid. Hij was toch nog altijd populair b>B het volk uit zijn geboortestreek. Wat kon het hem schelen., of Stocks meer stemmen had gekregenHij was niet iemand, die met groote woorden kon scher men hij was een man van de daad, een sportman., een avontu rier. Dat was zijn eigenlijke car rière. Het was volle maan en die. heu veltoppen waren door een zilveren gloed overstraald. In de verte zag hij reeds die lichten van Etterick. Een reactie trad bij hem in na zoo veel dagen van verveling en span ning. Hij voelde zich zoo prettig, zoo jolig gestemd, en vroolijk neu riënd reed hij verder. Plotseling werd het voortgaan hem belet, doordat iemand' zijn paard bij den teugel greep. Lewie, kerelriep Wratis- law. Wat scheelt je? Ben je dronken Bij nadere beschouwing werd Tommy weldra op dit laatste punt volkomen gerustgesteld. Hij Met de teugels los en stapte mot zijn. lange beenen naast zijn vriend voort. Neem je de zaak zóó on. ouwe jongen? zeide hij. Weet je wel, diat je een smadelijke nederlaag hebt geleden? En toch vind ik je hier, fluitend als een schooljongen. Nu geef ik den moed voor de toe komst niet verloren, LewieJe hebt een onuitputteli iike veerkracht en daarmede komt men alles té boven Maar je bent veel te laat voor het diner. Het nieuws van den uitslag der» verkiezingen werd o-p Glieinavelira geheel anders begroet, dan Lewie zich dit in zijn sombere stemming had voorgesteld. Alice hooide het met groote kalmte aam en toen de zegevierende Stocks een uur later in eigen persoon kwam. om dien lof te oogsten, waarop hij recht meende te hebben:, werd h;: door haar met een zekere pijnlijke koel heid en onverschilligheid' bei©- gend. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 6