Goedkoop wonen. Hoe eenvoudig iemand zijn leven kan ini'ichten, daarvan levert een man in Washington een sterk sprekend voorbeeld. Hij is een veteraan uit den Burgeroorlog, leert van een klein postje en woont letterlijk „op een boom". Hij heeft zich een woning ge bouwd in de takken van drie groote eiken te Mount Pleasant, een voor stad van Washington. Daar woont hij zeer naar zijn zin, dertig voet boven den grond, omringd ctoor eekhoorn tjes en vogels en in liet gezelschap van boeken, terwijl de frissche wind over hem heen waait. Het ledekant van Sir Richard Owen. De overleden dierkundige Sir Richard Owen had een ledekant. bijna zoo hoog als de zoldering van zijne kamer, en om er in te stappen moest hij eene trap van een paar treden opklimmen. Toen iemand hem eens vroeg waarom hij bii voorkeur zoo hoog lag, antwoordde hij: „O, dat is zeer eenvoudig. Ik heb het ledekant zoo hoog laten maken, om op het Richmond Park uit te zien en als de dag aanbreekt naar de herten te kijken. Zij zijn 's morgens om vier uur, als zij door niemand gestoord wor den, zoo heel anders in al hun doem" Van den cirkelgang der rnenschheid. Het is een bekend feit, dat personen, die geblinddoekt zijn, die in een dik ken mist loopen of die bij nacht of in een wildernis verdwaald zijn, in plaats van rechtuit te loopen, zich steeds in een kring voortbewegen. Dit verschijn sel zoude, volgens het beweren van sommigen, daarvan komen, dat bij den mensch de heenen niet even lang zijn. Met het langere been maakt men on willekeurige langere schreden en daar door zal men, wanneer de neiging tot zijwaartsche afwijking niet door hei oog verbeterd wordt, naar rechts of links afdwalen, naar gelang het rech ter- of het linkerbeen het langst is. Deze hypothese is bevestigd door nauwkeurige metingen, gedaan op een aantal geraamten. De uitslag daawan was, dat bij niet minder dan 90 per cent dezer geraamten de beenen onge lijk van lengte waren; bij 35 perce it was het rechterbeen het langst en bij 55 percent het linker. Daar dus bij de meerderheid het linkerbeen de groet ste lengte heeft, geschiedt bij verdwaal den de afwijking meestal naar de lin kerzijde; dit werd' bewezen door de proef met een aantal geblinddoekte personen. Automobielongeluk. Een afschuwelijk ongeluk met een automobiel heeft bij Rouaan plaats gehad. De wagen liep met niet meer snelheid dan 25 kilometer, doch door dat de bestuurder den weg niet kende, maakte men een te scherpen draai en sloeg het rijtuig om; de inzittenden konden er ondar vandaan kruipen be halve een, de eigenaar Chapelle, die vastgeklemd zat en levend door de uitstroomende petroleum verbrand werd. Vervolg Stadsnieuws. Ned., Aannemersbond. Donderdagmorgen werd de jaarl. algemeene vergadering van den Neder- landschen Aannemersbond voortge zet. Allereerst kwam in behandeling het voorstel der af deeling Zwolle, lui dende: De algemeene vergadering draagt het bondsbestuur op, zooveel mogelijk te bevorderen dat de jongste Algemeene Voorwaarden van het De partement. van Waterstaat, Handelen Nijverheid in de bestekken van toe passing worden verklaard1." Dit voor stel werd ingeleid door den heer F. de Herder, lid van het bondsbestuur, en na enkele besprekingen aangenomen. Punt 16 komt nu aan de orde. Dit luidt: (Gecombineerd te behandelen inge volge het bepaalde bij art. 26, al. 2 der statuten). a. Van de afdeeling Rotterdam. ,.De afdeeling Rotterdam, gezien het hoofdartikel in No. 18 van het week blad .,Dc Aannemer", sluit zich volko men bij de meening van de redactie van dat blad aan en acht het een drin gend belang de artikelen 1645 en 1646 B.W. door den bond in behandeling- te doen nemen." b. Van de afdeeling Amsterdam. Daar hij de thans aanhangig zijnde gedeeltelijke herziening van het B.W. 3e hoek, 7e titel, art. 1640 tot en met art. 1646, de Minister de zoo zeer wraakte artikelen 1645 en 1646 onver anderd laat, verzoekt de afdeeling Am sterdam van den Nederlandschen Aan nemersbond het bondsbestuur de noo- dige stappen te doen, teneinde de Re geering te verzoeken tevens tot wijzi ging van genoemde artikelen te beslui ten. Opgemerkt werd dat de nieuwe Be geering de wijziging van het B.W. thans nog niet ter hand kan nemen. Besloten werd het Hoofdbestuur vrij heid van handelen te geven om naar bevind van zaken te handelen en zoo- noodig een rechtsgeleerde uit te noo- digen om in eene volgende vergade ring dit punt nader uiteen te zetten. Alsnu komt in behandeling het voor stel der afdeeling Rotterdam, lui dende: De afdeeling Rotterdam acht het wcnschelijk dat door den Bond maat regelen worden beraamd om paal en perk te stellen aan de hoe langer hoe meer door alle architecten gevolgde gewoonte, om, waar eenig gevaar voor belendende eigendommen dreigt, in de bestekken het artikel op te nemen: „alle schade aan eigendommen van an deren door de uitvoering van het werk veroorzaakt, komt geheel voor reke ning van den aannemer en moet door hem tot volkomen tevredenheid der directie worden hersteld," door het daarvoor in de plaats stellen van bil lijker bepalingen. De afdeeling Rotterdam wenscht - daaraan nog toe te voegen de bepa-1 door 4493 pe-rson-en tegen helaling ling, waarin wordt uitgesproken, dat de aannemer niet aansprakelijk is voor schade ontstaan door force ma jeure of huiten den wil des aannemers. Bij geschil beslisten arbiters in hoog ste ressort. Na enkele besprekingen werd het voorstel Rotterdam aangc nomen. De Bond zal dus maatregelen treffen om paal en perk te stellen aan de ge volgde gewoonte om de aannemers da schade te doen dx-agen, en daarvoor in de eerste plaats advies inwinnen bij een jurist om eene desbetreffende bepaling te ontwei'pen, welk advies der afdeelingen zal worden bekend ge maakt Vervolgens werd het voorstel der af deeling Amsterdam behandeld, 1"'- dende: De afdeeling Amsterdam $telt voor in het artikel, waarin de arbitrage-be palingen van den Nederlandschen Aannemersbond zijn geformuleerd, op te nemen eene clausule van de navol gende strekking: „Indien een der partijen weigert bin nen den gestelden termijn tot het be noemen van een arbiter over te gaan, wordt die partij eenvoudig door die weigering beschouwd als veroordeeld te zijn en is zij verplicht de kosten bin nen 8 dagen na dien te voldoen.' Na eenxge discussie wordt besloten dat voortaan den architecten zal wor den verzocht in de bestekken, waarin zulks niet is geschied, opneming te verzoeken van de woorden „overeen komstig de bepalingen van den Neder landschen Aannemersbond." Daarna wordt de behandeling voort gezet van voorstel van het Bondsbe stuur, luidende: De algemeene vergadering draagt het bondsbestuur op, enkele in den laatsten tijd nog gebleken leemten ln de „proeve van herziening" aan te vullen, en machtigt het daarna tot pu bliceering van die „proeve" over te gaan. Na enkele besprekingen wordt dit voorstel thans aangenomen. In gesloten zitting wordt daarna behandeld het voorstel der afdeeling Amsterdam luidende: Het bestuur van den Nederlandschen Aannemershond wende zich tot de di rectie van het weekblad „de Aanne mer", en trachte in overleg met haar to-t zoodanige overeenkomst te gera ken dat de exploitatie van dit Week blad rechtstreeks door den Bond ge schiede. Daarop wordt de vergadering geslo ten. De Kermis. Het is in alle localiteiten vol ge weest gisterenavond, stampvol. In den Schouwburg werd „Op Hoop van Zegen" van Heijermans met bijzonder veel succes gegeven. Jam mer, dat een gedeelte van het publiek, door ergerlijk en ongemotiveerd lachen af en toe bewees de schoonheden van het stuk niet te begrijpen. Heijermans' stukken „Het Zevende Gebod" en „Ghetto", en Zondagavond weer ,,Op Hoop van Zwegen" zullen zoo als gisteren, steeds vólle zalen trekken. Of het vol was bij Van Lier? Prop vol! er kon geen muis meer bij. Maar, het daar optredend gezelschap ver dient ook een dusdanige opkomst; het is uniek. Heel aardig weet de heer Bigot partij te trekken van de om standigheid dat juist dezer dagen de Kon. Liedertafel Zang en Vriendschap in Keulen zulk eene schoone overwin ning behaalde. Een heel lief couplet werd door hem aan de Liedertafel en den heer Robert gewijd. Wie profiteeren wil van goede spe- cialiteilen-voorstellingen heeft deze kermis daartoe gelegenheid te over In de sociëteiten „Vereeniging" en „De Kroon," in het gebouw St. Bavo, Smedestraat en in de Kleine Vereeni- ging, Kleine Houtstraat, is op dat ge bied'heel wat goeds te zien en te hoo- ren en dat er veel-liefhebbers yan der gelijke voorstellingen zijn blijkt uit de volle zalen. In gemoede verwijzen wij naar de desbetrekkelijke hierachter staande advertentiën, en raden een bezoek ten sterkste aan. Die uitdrukking een mooi pro gramma is volkomen van toepas sing op het spectacle concert, dat heden avond in de Sociëteit Ver- eeniging" gegeven wordt. De directie, de heer Stroober, stelt er zich niet mee tevreden om avond aan avond de zelfde nummers te brengen, maar geeft telkens wat nieuws en zorgt ook voor flinke afwisseling in de nummers van de Hollandsche komienen. Er wordt mooi gegymnastiseerd. aardig gezongen, er zijn een paar lichtnummers die d'e moeite waard zijn en de toeren van 't aardige Ja- pansche meisje met haar lief gezichtje, waarin de amandelvormige oogen zoo weemoedig de wereld inkijken, hou den den toeschouwer in de hoogste spanning. Vanavond zal zij langs een koord van de zoldering in de zaal af naar het tooneel glijden, zooals ook Abdullah vroeger deed. Een emotie voller toer is moeilijk denkbaar. Aan een opsomming van de artisten wagen we ons niet; hef bericht zou te veel uitzetten en we hebben geen ruim te over. Alleen dit dat er in de Ver- eeniging een zeer mooi programma wordt gegeven, ernst en jok, maar al tijd in den goeden toon en amusant. De heer Stroober legt met dit gezel schap eer in. Gevonden voorwerpen. Een gummi-band van een kinder wagen een z'iiveren schakel-arm band een wandelstokeen werk- manskaart H. S. M. ten name van mej. Bloem; een ge»l gestreepte paardedekeneen beeren-rijwiel (terug te bekomen Raadhuis Heem stede) een bruin wandelstokje. Stedelijk Museum. De commissie van toezicht van het stedelijk Museum aJhjer, ge waagt in haar jongste jaarverslag van de huldie die het vorig jaar is gebracht aan Frans Hals, door <fe onthulling van hei monument, en door_cl:e tentoonstelling in de groo te zaal van het Museum, gemaakt van afbeeldingen der schilderijen, van. Frans Hals in de voornaamste musea van Euroia enz. Het Museum is in 1900 bezocht en 5638 personen zonder betaling. Het Museum ontving in het vorige jaar velerlei vermeerderingen en daaronder zeer belangrijke. Om in de eerste plaaib te noemen werdten door de vereeniging tot uitbreiding der kirns Lverzam eliniren op het ste de!) ik Museum ten geschenke ge geven twee schilderijen (beiden op paneel). Het eeneDuinlandschap van Jacob Isaackz. van Ruisdael, tot het allerbeste werk van dien meester behoorende. Het andere een zeer fraai stuk uit het. jaar 1659, beschreven alsAan den zoom van het woudi, door G err it van Hees, een HaarLemsch schilder uit de tweede helft der 17e eeuw, van wiens persoon te weinig en van wiens werk niets bekend is. Wij vernemen dat het bestuur van het Wereldfpanorama aan de commissie voor de kinderfeesten- heeft aangeboden het panorama op Koninginnedag gratis voor de kin deren ter bezichtiging te stellen. Met dankbare waaydeering de commissie dit mooie aanbod' zé ker aanvaarden. G. B. af zwommen Zondag- srxeelt de H. V. hier haar laatsten wedstrijd' vóór waterpolo-competitie tegen de Jon ge Kampioen van Amsterdam. i T£.aas is ook restant der bü den landbouwer van Bruggen ontvreemde voorwerpen teruggevonden én wel op dezelfde plaats waar het vroeger ge vondene verborgen was. Dinsdag zijn omstreeks 400 kinderen door de ereeniging Door Vermaak tot Nut weder onthaald op een reösje naar Artis. s Morgens 9 uur vertrok het ge zelschap en keerde te 4 uur terug, na er zich kostelijk te hebben geamuseerd. Zang en Vriendschap. De feestelijke ontvangst vaar on ze nooit volprezen Liedertafel „Zang eai Vriendschap", directeur die heer W. Robert zad naar alle waarschijn^ hjkheid' a. s. Dinsdagavond plaats hebben. Aan het station zullen én directeur én zangei's ontvangen worden daarna wordt in rijtuigen een ommegang door die- stad *re- nmakt (d'e route zullen wi> later mededleelen) en vervolgens naar de sociëteit Vereeniging" gereden., waar de feestelijke ontvangst plaats heeft door het feestcomité en de be sturen van andJeire zangve-reeni gin gen. Hier zullen woorden' van war me huldie en Waardeerinig wordeni gesproken, waarna verschillende zustervereemigingen ..Zang en Vriendschap" eeniige liederen zullen toezingen. Met een- concert door Haarl. Mu ziekkorps. directeur de heer C. P. W. Kriens, in d'en, tuin te geven, wordt.de feestavond' besloten. Te-n slotte zij nog vermeld dat Haarl. Muziekkorps en' Harmonie waarschijnlijk de optocht zullen opluisteren. Zang en Vriendschap zond bij hare overwinning aam dcf); Duit- schen Keizer een telegram, waarin zij mededeelde het op hcogen p-rijs te stellen den Keizersprijs ta heb ben verworven, en later -een: twee de telegram deelneming betuigen de in het varlies. cM liet Keizerii-'k Huis heeft, creledlen. Op dit laatste telegram is het. volgendie antwoord! ontvangen Honburrhöhe: Regee-rings- Talegramm. Seine Majesfat lassen- den Ko nten ch en Liedertafel fiir die Ver- si eh rung herzTichien MitgefüMs an seinem schWereu Verluste auf- richtig danken'. i Bülow. Vertaald Honburghöhe Regeerings-- telegram. t frr&hrt dier Koninklijke Liedertafel voor de verzekering van hare harteliike deelneming in het zware verlies door hem geleder onrechter dank. Bülow. Nog eens Zang enVriendschap Een van de werkende leden dezer lie dertafel schrijft ons Naar aanleiding der verschillende berichten die uit de Duitsche couran ten, door de Hollandsche worden over genomen, en die een zwarten vlek op de overwinning die „Zang en Vriend schap" te Keulen behaalde, wenschen te werpen, voel ik mij gedrongen een paar woorden mee te praten geef mij jeachte Redacteur eenige ruimte in uw blad. Het concours wat het zingen van Z en Vr." betreft kan ik als medewerkend zanger niet beoordeelen, voor zoover de schoonheid van uitvoering betreft doch wel wat opvatting on tempo aam gaat mijn bevinding mededeelen. De 4 concurrenten: Mannheim, Verviers Crefeld en Aken, lieb ik allen gehoord en vond dal ze allen op enkele kleinig heden na, schoon hebben gezongen zoo dat het mij zelf wel eens angstig maakte over den uitslag voor .Zang en Vriendschap". Intusschen bleef ik hopen op grond van de uitvoering van het. verpik,..ie koorRequiem, Bene- dictus, banctus daar de opvatting der overige vier nogal verschilde bij Z en Vr.", bijv. Verviers begon niet het Requiem steeds vibreerend, wat zoo hinderlijk was, dat de natuurlijke kleureffecten verloren gingen. Ook had. den zij een paar 1ste Tenoren in hun midden, die blijkbaar de leiding had den en te veel op zich zelf werden ge hoord, wat soms te veel opdreven en een eenlgszins onzuiver geheel maak te. Kei vrije nummer „Les esprits de la Nuit was in een woord prachtig. Crefeld zong vurig, doch te vurig en dikwijls te kleurloos. Aken was pracht vol van klank en nooit ruw. zooals Crefeld soms was, doch bet is liet tempo waar ik in hoofdzaak op neer kom. Een feit is dat allen en ook Mann heim hot Benedictus gui Venit in nomina Domine, te vroolijk voordroe- fen, en 't te vlug afzongen; dit is bij en Vr. gezongen Majestueus; plech tig vol eerbied, wat zeker de bedoelin- is geweest van den Componist, en wat voor ,,Z. en Vr." den doorslog heeft gegeven, de meeste toehoorders zullen het hierin wel eens ziin. Nu iets over de uitreiking der prijzen waarbii protest is aangeteekend. No. 1 werd ,,Z. en. Vr." opgeroepen, en komen dir. en vice-pree. op het Po dium, waarop bijna alle aanwezigen, (zeker een paar duizend) applaudiseer- den. Nadat door den heer Franse, vice- Pres. van „Z. en Vr." in goed gekozen woorden was gesproken, o. a. dat hier geheel Nationaliteitsgevoel, bij de Jury niet aanwezig was geweest, wenschte spr. op het heil van den Duitschen Kei zer on onze geliefde Koningin, een driewerf Hoch, uit te brengen, waaraan door alle aanwezigen met geestdrift werd voldaan, die •--- vverkeln'k goede harmonie getuigde. Achteraan in de zaal hoorde men fluiten uit de cgncur-1 reereüde vereenigingen, doch zi] had den geen bijval. No. 2 Mannheim, nam wel degeliik den 2eai prijs met 1000 mark aan zon der protest- No. 3 Aken, waarvan de vertegen woordiger het woord nam, begon met de iury af te takelen, waarmee zijn EartijgenoOteh en Crefeld en Verviers ét natuurlijk eens waren, en sterk ap- plaudiseerden, daarop nam de Burge meester het woord (voorzitter der feestg. Liedert.) en vond het ongepast deze oogenblikken te gebruiken om de Har monie, die tot dusverre ongestoord was gebleven, onharmonisch te maken, waarop uit het publiek een daverend applaus opging. Toen nam andermaal de vertegen woordiger der Akener Liedertafel het woord, maar werd door het publiek onder den uitroep hinaus hinausge smoord, waarop die heer uit Aken wit als een lijk het podium verliet, Crefeld- 4de prijs bleef weg. Verviers 5de prijs bleef weg. Daarmede was de 2aak afgeloopen. Hetzij mij vergund nog op te merken dat in een hoogste eere-afdeeling alle opkomen, om een eersten prijs te win nen en zeker geen vereeniging zal mee doen, die niet berekend is voor de taak om daarnaar mede te dingen. Evenwel was er maar één 1ste met 3000 mark, de 2de> was 1000 mark, 3, 4 .en 5 waren drinkbekers, geen medaille of geld. Wat heeft men. daaraan? Men kan geen beker aan de banier hangen, dus het. is dan ook d'e moeite wel waard, om dien op te offeren, wan neer men daarmede een overtreffend concurrent kan blameeren. Wangunst is hier no. I. schade no. 2. Nog hoor Ik een der Duitschers zeemn: „die rërd.. Hollander. Het is hun niet meegevallen! HEIN v. E Hoewel onze lezers het verloop van de prijsuitdeeling reeds in ons vorig nummer hebben vermeld gezien, ne men wij volledigheidshalve ook het slot van Hein van E.'s mededeeling op. Wij zijn trouwens in de gelegenheid om afdoend aan te toonen, dat het succes van Zang en Vriendschap vol komen en de overwinning onaantast baar is. - Na het concours ontmoetten enkele leden van Z. en V. den heer Richard Marr. secretaris van Polyhymnia, die verklaarde, dat hij secretaris van jury is geweest en mededeelde, dat en V. met algemeene stemmen den eersten prijs verkregen heeft. Daar men hieromtrent nog in het on zekere verkeerde en uiet wist of de eerste prijs met algemeene stemmen of slechts bij meerderheid is toegewe zen, verzochten deze leden van Z. en V. daarvan een schriftelijke verkla ring, waarin de heer Marr en zijn col lega Adolfs gereedelijk toestemden. Dit stuk mi ligt voor ons, het luidt als volgt: Köln, 7 August 1901 Die Unterzeiclineten bescheinigen hierdurch dem Königlichen Manner- aus Haarlem ,dasz demselben bei Ge- legenheit unseres goldenen Jubelfes- tes, verbunden mit intemationalem Gesangwettstrqit, von Seiten samtli- clier Preisrichter die höchste Punkt- zahl gewerthet würde. Jeder Preisrich ter erkannte daher oben genannten Verein den ersten Preis zu. Köln er Manner Gesangverein Poly hymnia, Die Schriftführer; RICHARD MARR. REINH. ADOLFS, hetgeen wij aldus vertalen: Keulen, 7 Aug. 1901 De ondergeteekenden verklaren bij deze aan de Koninklijke Liedertafel Zang ©n Vriendschap uit Haarlem, dat zij bij gelegenheid van ons gouden jubelfeest^ verbonden met een interna tionalen zangwedstrijd, van de zijde der gezamenlijke jury-leden het hoog ste aantal punten werd waardig ge keurd. Elk jurylid kende derhalve aan bovengenoemde vereeniging den eersten prijs toe. Kölner Manner Gesangverein Poly hymnia. De Secretarissen: RICHARD MARR. REINH. ADOLFS. Na deze verklaring kan de zaak als afgedaan worden beschouwd. Zij maakt de houding van den heer Zöll- ner bij de prijsuitdeeling volkomen onbegrijpelijk. sluiting op do in het iste lid be doelde tijdstippen verzameld en te gelijk mei de- in dai lid bedoelde inlichtingen aan onzen minister van waterstaat, handel cn nijver heid opgezonden. Art. 3. Door onzen minister van waterstaat, handel en nijverheid kan de vorm worden vastgesteld, waarin de Kamers inlichtingen, als bedbeld' in art. 1, zal hebben op te zejiden Art. 4. Onze minister van waten staat, handel en nijverheid bepaalt ovor welk kalenderkwartaal en over welk kalenderjaar dte in het eerste en het tweede lid van art. 2 bedoel' de inlichtingen door elke Kameï voor het -eerst zullen worden ver zameld en tevens wanneer de ipi het derde lid van dat artikel bedoel', de inlichtingen voor het eerst zul- len worden opgezonden. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Soembing, van Javl naar Rotterdam, vertrok 8 Aug. va* Port SaitL stoomschip Maasdam, van dt Holland—Amerika Lijn vertrok 8 Aug. van Rotterdam naar New-York. Het stoomschip Koning Willem I, van Batavia naar Amsterdam passeer- de 8 Aug. 9 u. 30 min, voorin. Wight.- MARKTNIEÜW8. 1 Haarlem. 8 Aug. 1901. Artikelen Aangevoerd. Verkocht. Prijs Aardappelen 307 HL. 265 HL. f 2—f 3 50 Appelen 37 IÏL. 21 HL. f 7-f 10.00. Peren 61 HL. 49 HL. f 6- 10.00. Heereboonen 1471 m. 1471 m. /0.75-fl 50 307 m. f 6.90—f 1.50. Sn boonen 307 n Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: 9 Aug. J. T. van Beek- L. van Osch. h„™VaIlen S ïug- 1 Blom-Schoon. G°oS4; d AU8 D' M' Vennekool- JaLAtr"g7b |J' J' Vries. Laatste Berichten. Beverwijk. Woensdag is het 10-jarige zoon tje van den heer Van der Hack te Beverwijk, terwijl het buiten- aan het spelen was, in een sloot gevat- Len en daarin gestikt. Haarlemmermeer. Onder vele blijken dér gemeen- tenare-n heeft het hoofd der Open bare School te Leimui dan., de heer Korthals, zijn 25-jarig ainbtsjubilé gevierd. Vervolg Nieuwstijdingen. "Vorstelijk bezoek aanfsHage Na het Koninklijk bezoek aan de tentoonstelling voor ambachtsonder- richt, begaven H. M. en de Prins zien naar het Paleis in het Noordeinde. ter bezichtiging van de in de jongste maanden nieuw ingerichte particulie re vertrekken in dat gebouw. Ten half vijf ure verlieten de Ko ningin en Haar Gemaal weder hel Pa^ leis. om zich langs een anderen weg naor h station van de Staatsspoor te begf De overtalrijke menigte begrot L- opnieuw de Koninklijke Ech telieden met luide hoera's. Te 4 uur 46 minuten verlieten II. M. en de Prins per Staatsspoor de resi dentie. -De trein reed weg onder het gejuich der dichte menigte die zich bij het ver trek langs den weg en voor het station bevond. Kamers van Arbeid. De wet op de Kamers van Arbeid noemt als een der middelen om de belangen van patroons en. werklie den in onderlinge samenwerking te bevorderen, o. a. het verzamelen van inlichtingen over arbeidsaange- iegenheden, terwijl art. 33 zegt dat bij algemieenen maatregel van be stuur wordt bepaald, in hoeverre en naar welke regelen de Kamers verplicht zijn, die inlichtingen te verzamelen en op te zenden aan den minister van waterstaat, han del en nijverheid. Bij Kon. besluit van 9 Juli 1901, is daaromtrent thans het volgende bepaald: Art. 1. Elke Kamer van Arbeid verzamelt ten aanzien van elk be drijf, dat daarin is vertegenwoor digd inlichtingen over: I. het arbeidsloon; II. den arbeidsduur; III. den stand der arbeidsmarkt, voor zoover deze bij voorbeeld kan blijken uit aanvragen om werk, bij- en verplaatsing van werkkrach ten door tusschen komst van ar beidsbeurzen ontslag van werk krachten wevens slapte en aanne ming van werkkrachten wegens verlevendiging in het bedrijf, uit- keeringen aan werkloozen en ver dere ter kennis van de Kamer ge komen omstandigheden IV. oorzaak aard', verloop en, be ëindiging van werkstakingen en uitsluitingen V. oorzaak aard, verloop en. be ëindiging van andere daw sub IV bedoelde geschillen, over arbeids- aangelegenheden. die ter kennis van d'e Kamer kwamen VI. die aanleiding tot het tot stand komen d'en inhoud', d'e toe passing en de werking van Toorts- regelingen en regelingen aangaan de arbeidsduur, die ter kennis van de Kamer kwamen! en zijn getrof fen a. van overheidswege in bestek ken of op andere wijze b. hetzij door een, patroon, eenzij dig, hetzij, door een patroon in over leg met werklieden door eene groep patroons een zijdig d'. dioor eonie groep patroons in overleg met een'e groep werklie den-; VII. den omvang van d)e aanwen ding van personen beneden 16 ja ren van beiderlei kunne en. van vrouwedij-ke personen boven, dien leeftijd als werkkrachten:, voor zoo ver een bedrid én in woonvertrek ken èn op andere plaatsen wordt uitgeoefend ten aanzien van beide takken van het bedrijf afzonderlijk; VIII. gedwongen, winkelnering, indien deze voorkomtmet name over de mate van den uitgeoefen den dwang en de artikelen,, waarin de winkelnering wordt gedreven IX. dc wijze, waarop cje werklie den: in het bedrijf werkzaam, ge woonlijk hunne opleiding ontvan gen de voorwaarden, waarop door patroons gewoonlijk leerlingen worden aangenomen de ter ken nis van de Kamer gekomen maat regelen tot bevordering van een deugdelijke opleiding der leerlin gen en hetgeen verder omtrent het leerlingwezen vermeldenswaard mocht ziin X. oprichting en te niet gaan van vakvereenigingen van patroons en van werklieden XI. den aard en omvang van het bedriï' voor zoover het in woon vertrekken. wordt uitgeoefend, in vergelijking met den aard en om- vans- van het bedrijf, voor zoover het op andere plaatsen wordt uit geoefend XII. andere belangrijke voorval len op het eebied der arbeidsver houdingen, die ter kennis van de Kamer kwamen Art. 2. De inlichtingen, bedoeld in art. i. sub I, II. IH. V, VI. X en XII, betreffende elk voorafgaand kalenderkwartaal worden vóór 15 April, 15 Juli, 15 October ep 15 Januari verzameld en uiterlijk op die dagen door de Kamer opgezon den. aan onzen minister van water staat. handel en niiverheid. De inlichtingen, bedoeld in art. 1. sub VII. VIII. IX en XI. betref fend elk voorafgaand kalenderjaar worden vóór 15 Januari verzameld en uiterlijk op dien dag dcor dc Kamer opgezonaar. ..zen voor noemden minister. De inlichtingen, bedoeld in ar tikel 1, sub IV, over de oorzaak en den aard van eene werkstaking of eene uitsluiting worden zoo spue- dig mogelijk na het ontslaan die over het verloop en de beëindiging er van zoo spoedig mogelijk na het einde van de werksiakin" of de uit sluiting verzameld en opgezonden aan onzen Minister van waterstaat, handel en nijverheid. Afgescheiden van do bepaling van LTw?I iniichö"sen «at huti vromer zou afschrikken en omtrent het ei loop an. eene nog I iets heel vrec v-lijks zou toegélekea niet beëindigde we-vksiaking of uit-'hebben, gebeurt nu met ben. n.l. dat Van het oorlogsterrein. De „Daily News" heeft van zijne cor. respondent een telegram ontvangen uit Biesjesbuit Het bericht luidt: - „Wij kwamen Maandag hier aan, na een, marsch, die doel uit maakt van een operatie in verband met andere colonnes om den vijand naar het Oosten te drijven. Kolonel Jar- vis werd met de Queenslanders voor uit gezonden en achtervolgde de Boe ren ten noord-westen van Botha's Hoek Zijn linkerflank viel het Jacobsdai- commando in de kopjes aan, maar de vijand nam de wijk naar Rustenbuil voordat hij kon naderen. De colonne zette daarop den tocht voort en werd herhaaldelijk beschoten. „Kolonel Jarvis kampeerde te Kat- zoombuLL met 15 gevangenen, 15Ó stuks vee, 150 paarden en 10,000 schapex^ zijnde de buit van een dag werkens"/ Een later telegram nog denzelfden, dag (Dinsdag) afgezonden meldt: „Ik verneem dat kolonel Jarvis met ite Queenslanders dezen avond laattep Zuidoosten van Boshof op den vijand stiet en bevond dat deze een. aanzien lijke macht had. De duisternis ver traagde do operaties, maar men veiv wu, o, dat ei- morgen gevochten zal worden." Er bestaat niet dc minste zekerheid omtrent de streek, waar de boven om schreven operaties hebben plaats ge had. De daarin genoemde plaatsen zijn ten. deele niet te vinden of komen meer malen op het gebied der republieken voor, zoodat ook deze geen besliste aan wijzing geven. Slechts de omstandig heid dat de correspondent is bij Plü- mer's colonne zou er op wijzen dat operaties hebben plaats gehad in het noorden en noordoosten van de Zuid- Af rikaansclie Republiek, waar wij het laatst van Plumer hebben gehoord. Maar dit is zoo lang geleden, dat hij intusschen even goed naar den Vrij staat kan zijn getrokken en met Bos hof bedoeld zou kunnen zijn de beken de plaats van dien naar waarbij de Villebois Mareuil is gesneuveld. Is de onderstelling dat Plumer nog in het noorden opereert juist, dan zou het ver melde Boshof moeten zijn het plaatsje van dien naam in het district Waters- berg ten Noordwesten van Nijlstroom. waaruit zou blijken dat de Boeren we derom de verbindingslijn tusschen Pre toria, Piet Potgietersrust en Pieters burg bedreigen. Nadere berichten zullen moeten lee- ren of deze onderstelling, die op het oogenblik net meest aannemelijk lijkt, de ware is. In elk geval lijkt dit be richt, dat wijst op herleefde activiteit der Boeren hetzij in de Zuidafrikaan- sclie Republiek, hetzij in den Vrijstaat, wel van belang te zijn. Dat zal ook wel de reden zijn. waarom over Plu- nxer's operaties officieel wordt gezwa- gen. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek 'telt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden it ukken, geplaatst of niet geplaatst wordt de kopg niet aan den inzender teruggegeven De Kormie in het begin dei 20ste eeuw. Wat de tegenwoordige kermis is? Het is in korte woorden te zeggen: nl. volgens mijn idëe en naar ik hoop van vel -n met mij, een dronkenmansver- maak. een vermaak zooals tegenwoor dig bijna allen, nog maar een enkele uitzondering er buiten gelaten, waar bij jenever en brandewijn dc hoofdrol spelen, waai-over vorst alcohol zijn scepter zwaait en waarvan het treurig gevolg is, dat soms nog zeer jeugdige personen, zoowel meisjes als jongens hun goeden naam op straat gooien en wat hun vroeger zou afschr"

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 3