SCHAAKSPEL. Prijsvraag. Marteling van eèn gevangene in Korea. de mij om en ging. In de deur echter bleef ik nog evenstaan en herhaalde met nadruk: ..Denkt er aan: volkomen stilzwij gen is evenzeer in uw belang als in hei mijne.'' Meteen verliet ik hen. en dienzelfden avond laat. toen hij thuis was. bracht ik Isaac Abrams het geld. Hij was vreeselijk uit zijn humeur en liet dit mij ontgelden, maar de verkoop van het huis en den inboedel van een boer was zeer voordeelig voor hem ge weest. en den volgenden dag veront schuldigde hij zich over de nv: gedane verwijten, verklarend dat ze totaal on gegrond waren. Ik antwoordde niet veel. Toen ik alles behalve kalm den schoenmaker voorbijliep, vond ik zijn gewone plaats leeg: ook voor het raam zat hij niet. Ditmaal ging ik niet naar binnen om hem te zoeken. Hij heeft nimmer weer buiten gezeten, nimmer- 1 meer zijn plaatsje ingenomen. Slechts eenmaal, onverwachts, kwam ik hem op straat tegen. Hij draaide het hoofd om. Kort daarna is hij bij zijn kinderen gaan inwonen. Ik geloof niet, dat hij dood is. In zijn kamertje woont een oude, verschrompelde vrouw, die drinkt. Niemand zegt mij meer goeden dag op mijn dagelijksche wandeling. Nu. het gebeurde, dat ik daar ver teld heb. is de ééne groote gebeurtenis geweest in mijn vijf-en-zestig-jarig le ven. Ja, het schijnt het eenige wat ik ooit gedaan heb, het eenige feit. Al het overige is meer negatief geweest. De meeste menschen zouden het, denk ik, afkeuren. De wet zou het zeer zeker een misdaad noemen, de rechters, de advocatenMaar wanneer een man langer dan dertig jaar heeft gewerkt op een kantoor als dit, dan lacht hij om wat advocaten al of niet een mis daad noemen. En toch, sommige menschen, brave menschen, zullen zeggen,, dat het zon de was, wat ik deed. Misschien heb ben ze gelijk. Misschien heb ik heele- maal niet goed gehandeld, best moge lijk; ik ben volstrekt geen scherpzin nig man, en mijn leven is zóó eentonig geweest.Misschien heb ik heel ver keerd gedaan maar al was het zoo ik dank God. dat ik er den moed toe gehad heb. De gevangenen werden daarna op den grond geworpen op 30 voet afstand van den rechter. Zoodra hun naam werd afgeroepen, werd hun een touw om den hals geworpen en kropen zij op handen en voeten naar den rechter, zonder het gelaat van den grond af te wenden. Doordat de meeste trouwe le den waren van geheime genootschap pen, verduurden de gevangenen liever de afschuwelijkste martelingen, dan dat zij tegen hun medeplichtigen ge tuigden. Over een herbergier en een Chinee- schen mijnwerker werd ten slotte het schuldig uitgesproken en zij werden aan stukken gehakt. De anderen wei den langzaam geworgd, welke straf fen zij met stoïcijnsehe kalmte onder gingen. Straffen op Korea. (Bij de platen.) Een jnnge Engelschman, Brandon geheeten. die eenige jaren werkzaam is geweest bij de exploitatie van goud mijnen in Korea, is in de bergen door een aantal inlandsche mijnwerkers vermoord, waarna zijn lijk afschuwe lijk werd verminkt. De moordenaars hadden blijkbaar het misdrijf gepleegd, om te kunnen stelen, want geweren en revolvers en een groot bedrag aan geld werden uit Brandon's woning ver mist. Niet minder dan 61 inlanders werden in verband met dezen moord, gearres teerd. Een inlandsche rechter met 2ó helpers sprak recht over hen. De rech ter nam deftig plaats op een verheven heid in de open lucht, waarop een ge wone stoel was geplaatst, stak een pa rasol boven zijn hoofd op en de zit ting begon, terwijl de inlandsche po- litie-agenten schreeuwden: ..Ho yoe. ho yoe. ho yo!". wat zooveel betee- keni als: „Eere zijn woorden! Spreek de Waarheid!" Het horloge yan den rechter Cadby. Naar het Duitsch van J. K K P F. De edelachtbare heer Cadby, die in New-Orleans het gewichtig aiuot van rechter bekleedde, was niet alleen een voortreffelijk rechtsgeleerde, maar ook een goed echtgenoot en huisvader. Zel den verzuimde hij, als hij onderweg naar het gerechtshof op de markt kwam. aan een van de kraampjes eene of andere van de daar uitgestalde lek kernijen, welke het jaargetijde mede bracht, te koopen en die züns lieve vrouw thuis te laten bezorgen. Dat was bekend eri menige vrouw stelde haren minder attenten man den goedsn rech ter Cadby tot voorbeeld. Als naar gewoonte, was de heer Cad by weer op weg naar het gerechtshof; een vriend en collega liep naast hem. Hij hield zich nu niet aan een van de kraampjes op. Daar was hij te onrus tig voor, want een misdadiger zou we gens diefstal, met een dubbelen moord gepaard, ter dood'veroordeeld word. n. Voor het gerechtshof stond eene nieuwsgierige menigte om de nieuw ste celebriteit den dubbelen nv orde naar te zien. Eerbiedig werd voor de beide rechters plaats gemaakt. Op eens terwijl zij door de menschen- massa liepen greep de heer Cadby naar zijn horloge. Hij schrikte het was niet in zijn zak. Maar hij herstel de zich spoedig. Die ongelukkige verstrooi l iei 1. zeide hij met luide stem tot zijn col lega. Daar heb ik mijn gouden hor loge weer op mijn beddetafeltje laten liggen. Zijn vriend lachte, j Nu, je zult den moordenaar ook wel zonder horloge kunnen zeggen wanneer zijn laatste uur slaat. Daarmee was de zaak afgedaan. Het vonnis was uitgesproken cn ern stig ging de rechter Cadby raar huis terug. Zijne liefhebbende vrouw ontving hem hartelijk. Een smakelijk n dag- maal stond gereed. Terwijl men aan de soep was, viel den rechter zijn horloge in. Och, vrouw, zeide hij., doe me een pleizier mijn horloge van het btddeta- feltje te halen. Daar heb ik hot laten liggen. Zijne vrouw lachte. Maar. Cadby, zeide zij. je wordt hoe langer hoe vergeetachtiger! Waar moet dat heen? Ik heb het je immers drie uur geleden aan het gerechtshof gestuurd. Onmogelijk! viel Cadby in. Niet onmogelijk. Je hebt het zelf laten halen. I-ï-k?" Verschrikt liet h>'i den lepel vallen. Een Rechtzitting in Korea. Ja. jij! ging zijne vrouw voort. Je waart pas een uur weg och wat zeg ik nauwelijks een half uur toen een knap jongmensch bij zei. dat hij een gerechtsbode was aanschel de. Hij bracht mij een heerl'iken ree bout, dien je vandaag op de markt ge kocht had. met een vriendelijk compli ment van je. Ik moest den leebout overmorgen op tafel brengen, zei hij. Hij wou al heensaan. toen zich op eens bezon. Je hadt je ouden horloge op het beddetafeltje laten liggen, en dat moest hij je dadelijk meebrengen. Het schemerde Cadby voor de oogen. En jij heb je hem het hoylo^e gegeven? Ja zeker! Of nu werd mevrouw Cadby toch ongerust had ik het niet moeten doen? Neen. je hadt het niet moeien doen juweel van een slimme vrouw! brulde Cadby woedend. Hoe kan een rechters- vrouw zoo zoo hij bedacht no- juist bijtijds, dat- hij een welopgevoed man was zoo lichtgeloovig wezen! Een verstandig mensch zou zoo iets niet kunnen gebeuren. Een mooie ruil Een reebout voor een gouden orloge O. sancta simplicitas! De schurk heeft zelf den reebout gekocht, om den vo gel op den lijmstok te lokken. Begriip je 't nu? Dien dag aten mijnheer en mevrouw Cadby niet verder. Gedane zaken nemen geen keer en dus was de rechter den volgenden och tend in eene zachtere stemming. Eene teedere omhelzing, een hartelijke kus. en mevrouw Cadby was weer verzoend en beloofde hem niet meer aan de har de woorden van den vori-en dag te zullen denken. Kalm vermaande Cadby - 'n vrouw- je niet meer zoo lichtgeloovig te zijn. en welgemoed ging hij naar het ge rechtshof. De zittingen duurden lang en veel later dan gewoonlijk kwam hij thuis. Daar verwachtte zijne vrouw hem al met ongeduld. Vroolijk omhels de zij hem en juichend riep zij: Manlief Cadby 't is toch maar gelukkig dat we je horloge terug hebben! - Hoe wat hebben we terug?" vroeg hij verrast. Wel, je horloge; ze hebben dien schurk van een dief immers ontdekt en hem van den diefstal overtuigd. Het werd den rechter benauwd om het hart; hij haalde zijn zakdoek uit en veegde zijn klam voorhoofd af. Vrouw, je spreekt in raadselen! Verklaar je duidelijker, want ik weet noch van den dief noch van het hor loge. Wat is het nu weer? Maar, lieve hemel! riep de vrouw uit; vandaag tegen den middag schel de er weer een zeer net gekleed heer aan. zei. dat hij gerechtsschrijver was, en vertelde, dat de dief en het horlo ge gelukkig ontdekt waren. Om hem heelemaal te overtuigen was nu al leen nog maar het corpus delicti, de reebout, noodig. Op jouw bevel is hij dus gauw naar mij toe fegaan om den reebout te halen." En jij heb je hem dien ge geven? Natuurlijk. Tegen een rechterliik besluit mag men zich niet verzetten. Verpletterd zonk Cadby op een stoel neer. Dubbel bedrogen! Want de spits boef had zich natuurlijk wel gewacht de politie in de armen te loopen. O. die slimme vrouw! Zich ook nog den ver- troostenden bout te laten aftroggelen! En ditmaal bedacht rechter Cadby niet nog juist bijtijds, dat hij een wel opgevoed man was. zwaard; daarmee slaat hij wreed en almachtig de kinderen van 't schoon, dat zij droef verbloeden. Toon uwen broeder het ^de dat in u is, en hij zal u het goede toonen dat in hem is. Elke nieuwe betrekking in het leven drukt ons neer: wie een eigen haard verkrijgt, begint nu eerst te beseffen wat al verplichtingen daaraan verbon den zijn. Van Rossum. Ik weet het thans: de hoogste graad van rampzaligheid is te moeten leven zonder doel of bestemming. Annie Foore, Florences droom Het is weinigen gegeven gelukkig te zijn: maar den plicht gelukkig te ma- Jsen, dien plicht hebben wij allen. E. Werner, Freie Bahn. Rozendrupjes sroede daden maaktert haar dierbaar aan ieders hart. maar zij vond niets, dat haar gelegenheid gaf om een nieuwe edele daad te doen. Vera Petrovua Jelikovsky, Kozendruppel. De vijandschap der volk-en mag het gevoel van hoogachting en eerbied niet uitsluiten, dat de eene mensch voor den anderen koestert. individuen hebben het natuurlijk redht individueel te denken, en zijn niet verplicht hunne gevoelens naar politieke principes te regelen. Ernst Wickert, Een klein portret. Nieuwe Italiaansche Postzegels. De nieuwe postzegel van Italië met de beeltenis van koning Victor Emma nuel II zijn eerst sedert kort uitgege ven in series van 10 centesimi (rood), 20 ioranje) en 25 centesimi (blauw). Binnenkort zullen de hoogere waarden tot 5 lire. verschijnen. Voor 1, 2 en 5 centesimi-zegels zijn de kleuren de zelfde als vroeger, doch de teekening is iets gewijzigd. Van alle tijden. Voor alle tijden. Kent gij iets zóó reins als de volle open kinderoogen. die u gestadig aan zien. als ge uw mooi verhaal doet, en waarmede ze zoo vertrouwelijk vragend tot u opzien, als ze alles willen weten van de aarde en den hemel, van der menschen doen en der engelen be staan? H. L. O., Het Kind. Gewoonheid is des duivels scherpste Onderricht in de houding bij floret-vechten. ALLERLEI. Vetvlekken uit papier. Gebrande magnesia vermengt men met zuivere benzol tot een pap, die, na korten tijd, kruimelig wordt. De vet vlek besmere men met deze pap en kloppe er voorzichtig de njagnesiakrui- mels af. Een versche vlek verdwijnt terstond; is zij reeds oud, dan zal een herhalen van de bewerking meestal noodig zijn. Ook kan men koolzure magnesia, met aether of zwavelkoolstof gemengd, ne men, om de vetsmet te bestrijden. Ver ouderde vlekken verdwijnen door toe voeging van wat verdunden ammo niak. De bekende methode, om de aange taste plek, tusschen vloeipapier, met een heet ijzer te wrijven, leidt niet al tijd tot het gewenschte gevolg. (Nwsbl. v. d. Boekhandel}. alleen in de huurrijtuigen verg-e:>. bedraagt 17.000. Alen leest dat van de 240.000 dienst meisjes dagelijks ongeveer 10.000 van dienst verwisselen. Elke mistige dag kost de stad alleen aan gas reeds f 300.000. Wanneer alle Londensche schoolkin deren eens hand aan hand gingen staan, zouden ze driemaal Friesland kunnen omspannen. De schouwhurgen en café-chautants met een kapitaal van 10 millioen gul den maken jaarlijks 25 c winst. Het Parlementsgebouw wordt door meer dan 40.000 electrische lampen verlicht, tot welker bediening 50 per sonen, zijn aangesteld. In Londen is een omnibu^paard ,,nn' binnen de 5 jaar, een trampaard bin nen de 4, een postwagenpaard in 6, een brouwerspaard in 67 jaar. Een brouwerspaard kost minstens 1000, een postpaard f 400. HARDHOOREND. Advocaat: „Mag ik Uedelachtbare doen opmerken, dat mijn cliënt hard. hoorend, om niet te zeggen doof is. zoo dat de stem van zijn geweten dikwijls r tevergeefs tot hem spreekt!" GETROEFD. Verliefde gymnasiast tot jonge da me: „Het is niet goed, dat de mensch alleen zij!" Jonge dame: ..Zeer juist; maar zoudt u dan niet liever naar uw mama gaan?" -rr± y VECHTSPORT. Londen's Varia. Van een wereldstad als Londen valt een onuitputtelijke varia te melden. Ongeveer 22.000 huurkoetsen rijden er eiken dag over de Londen Bridge, de drukste brug van Londen. Elk jaar neemt dè bevolking van Londen met 70.000 inwoners toe en... eiken dag sterven er twee menschen den hongerdood. Londen heeft één politie-agent op elke 312 inwoners. De begrafeniskosten bedragen per jaar meer dan 12 millioen gulden. Londen is de gezondste stad vap Europa, bezit tevens de meeste boomen De olifanten in den dierentuin, waar op men „rijtoertjes" maken kan, bren gen jaarlijks f 10.000 op. Eiken nacht slapen 6000 menschen in de open lucht; op elke 450 menschen is er één, die door de publieke liefda digheid moet worden onderhouden. Het aantal bewoonde huizen bedraagt enkele duizenden meer dem een half millioen. De ongeveer 15.000 huurrijtuigen vervoeren dagelijks 100.000 passagiers. Elke 24 uur rijden 2300 treinen af. Om Londen één dag van melk te voorzien, moeten 90.000 koeien twee maal gemolken worden. Zouden de Londenaars zuivere melk krijgen, dan wel 120.000 koeien. Over 1897 is op de Central Meat Mar ket 392 millioen KG. vleesch aange voerd. Dit was 12 millioen FG. meer dan het vorige jaar. Van dit vleesch werd bijna f 600.000 tol of staangeld betaald. De gezamenlijke lengte van L ancien's straten bedraagt bijna 2000 KM.zijnde 360 uren gaans. Daags vijf uur wan delende, zou men dus tien weken noo dig hebben om Londen te doorkruisen. Het aantal parapluies, in één jaar Ontwapening van den tegenstander. (Bij de Platen.) Het is een vreemdsoortig verschijn sel, dat in ons land, waar alle soorten van sport zoo druk beoefend worden, de, koninklijke vechtkunst, de sport, welke in de riddertijden zoo algemeen was, betrekkelijk weinig algemeen be oefend wordt. Wel bestaan er vrij veel schermclubs, doch men mag niet be weren, dat de vechtsport hfêr een zeer populaire is, zooals in Frankrijk en Italië het geval is. Dat is zeer te betreuren, want de eigenlijke vechtkunst, die op haar voordeeligst uitkomt in het Fransche en nog meer in het Italiaansche vech ten met floret en sabel, is een der edel ste lichaamoefeningen, die er bestaan. Uit hygiënisch oogpunt komt voor alles de bijna onovertroffen algemeene werkzaamheid der spieren in aanmer king. Het geheele spierenstelsel moet aan het werk en dat bemerkt de scher mer zeer duidelijk, als hii. na eenigen tijd rust genomen te hebben, weder de eerste ronde maakt: hij voelt van de moeiheid niet alleen in de armen, bij het floretteeren vooral in den linkerarm die bij den uitval en de' re tirade als balancier fungeert en in de beenen, waarvan door het voortdu rend bliksemsnel avanceeren en reti- reeren van de Italiaansche methode nog meer geëischt Wordt, dan van de door de in het begin zoo buitengewoon inspannende kniebuiging, maar ook in den rug en het overige deel van den romp. Voornamelijk de stalende wer king op de rugspieren is buitengewoon heilzaam voor de vele stedelingen, die een deel van hun leven aan lessenaar of schrijftafel slijten. De platen geven verschillende vecht- standen te zien. Sabelvechten (Duitsche methode). Uit den Moppentronirael, FLEGMA. Een heer brengt eene dame, die op j straat dreigt flauw te vallen, den eer sten den besten winkel binnen, toe vallig een boekwinkel. „Gauw een glas water, als het be lieft," roept hij den bediende toe. „Het stuk van Scribe bedoelt u ze ker?" vTaagt de bediende flegmatisch. PROBLEEM No. 13. ZWART. Wit speelt en geeft in drie zetten mat. Oplossingen worden vóór 19 Augui tus ingewacht aan het adres van de redacteur dezer rubriek, Jhr. A. E. va Foreest. Atjehstraat 134. te Den Haas Oplossing van probleem no. 11. 1 Th2, Kc4. 2 Th5, enz. Ke4, 2 Db3 enz. Ke6. 2 Db7 enz. Goede oplossing ontvangen van v. V. te Haarlem. Wij ontvingen een aantal aardig versjes als antwoord op de verlede week door ons uitgeschreven prij vraag: een versje op de maand Augu tus, waarvan de begin- en eindlette: het woord Augustus te lezen geven. Wij kenden den prijs toe aan h volgend versje van den heer C. WARNIER, Nassaustraat 14. IN AUGUSTUS. Aurora rijst; nóg kwelt ons niet hai glans, „Uit 't bed!" roept ze ieder toe. H hanenkukleku Gaat de eerste stralen na, waarm ze ons wakker schijnt Uit 't groene loof klinkt 't morgenlii der vogels, Steeds wassende in kracht. H( schoon is 't buiten nu! Trek. mensch, ten bedde uit, mat doe het vlug: U roept straks niet meer 't hanenk kleku Stijg uit, 't is frisch. de warmte kon weer dra. De dame die het gedichtje, uit twi coupletten bestaande, waarvan hl eerste tot beginletters had A—-ug s—tus en het tweede S—ut9 uguA ons compliment. Jamm dat het niet aan de voorwaarde vo deed. Onze nieuwe Prijsvraag luidt a volgt: Wie zendt ons de meeste spree woorden, aan het zeewezen ontleeni Als prijs loven wij uit EEN BOEK.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 8