$o kroonprins, prins Eitel FriedriCh. de officieren van den generalen staf, dc rijkskanselier aanwezig. Bij het binncnstoomen van den trein presen teerde de eere-compagnie het geweer. Do Keizer kuste Waldersee op beide wangen en begroette de met Walder see aangekomen officieren. De Keizer schreed met Waldersee langs het front van de eere-compagnie en ging daarna met hem naar het slot onder het hoe rageroep van de menigte. In het slot werd Waldersee door dc keizerin en de jongere prinsessen be groet. Engeland en China. De Standlard verneemt uit Tientsin van 9 dezer dat de andere mogendhe- dendenden er ten hevigste tegen pro testeeren, dat de Engelschen opnieuw het zomerpaleis hebben bezet. Maar de Engelschen in heel China zijn zeer ingenomen met de politiek van hun gezant; zij meenen dat niets dan de groote beslistheid in Peking van noo- de is. Waarschijnlijk houdt deze be zetting verbandi met den moord in Tsjoe-tsjan. Alge mesne berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. 't S.S. „Mechanician'dat te New- Orleans muilen innam voor Z.-Afr., is Vrijdagavond! door een ontplof fing beschadigd. Er werd een draad van 125 voet Lengte gevonden, die aan den ankerketting was be vestigd men gelooft dJat een daar mede verbonden bom de ontplof fing heeft veroorzaakt. De „Mechanician" vertrok he den. Kolonel Benson's detachement heeft den 3ien Juli een nachtmarsch gemaakt, met heit doel de Trans- vaalsche regeering lie verrassen, die naar l heette op een plaats in het district Lijdieinburg was gela gerd!. De plaats werd' verlaten ge vonden. maai* een hoeve verderop werd verrast en daar zijn- zeven tien "evan"enen gemaakt. Zes Hollandschc ingezetenen zijn to Middelburg tot een maand ge vangenisstraf veroordleedd', wegens het niet mededeelem van een be langrijke inlichting omtrent den vijand. Kolonel Calville heeft op 6 dezer het laager van Albert Preitorius ten noorden vain Waterval verrast. 20 Boeren werden gevangen genomen, 3 gedood en een hoeveelheid mond kost in beslae eernamen. Afzonderlijke benden- Boeren, die aan- de uitgebreide beweging van French zijn ontsnapt zijn maar het Zuiden doorgebroken. Sommige worden gesignaleerd in het district Worcester anderen zijn in de buurt van Calvinia en WiUowmore. Een sterlr- patrouille beeft op 8 dezer een hoeve op den Koransber- omsingeld en 13 Boeren gevangen genomen. De aanvoerder Laurens wilde- zich niet overgeven en werd gedood. Een detachement kolonialen raak te slaags met een Boeren, strijd macht bi.i Kalishar mabii de Por'tu- geescbe grens. Van die Boeren- wend' 1 gedood 2 gewond en 13 gevan- genomen allen Duntschers en lol landers. De Engetechaa hadden geen verliezen. - - on oraal Walter Kitchener beeft na een nachtelïlken marsc-h een troep Boeren in een kloof overval len 2 werden gedood, 13 gevangen genomen-. Kolonel Benson heeft ma een nach. fel»'ken marsc-h een troep Boeren overvallen 1 werd gedood en 25 werden gevangen genomen. Kitchener seint uit Pretoria van 9 dezer: In den nacht van den 7en werd na een hevig gevecht een blokhuis bij Brandfort bestormd en genomen. De Engelsche verliezen zijn één doode, drie gewonden. Generaal Elliot zond naar binnen onze linies 70 gevangenen, groote hoe veelheden. vee en wagens. Verdere bijzonderheden niet ont vangen. Lord Miiner is Zaterdagmiddag aan boord van de ..Saxon" uit Southamp ton naai- Kaapstad vertrokken. Do Duiteche Zuidpool-expeditie ver trok Zondagmorgen, van Kiel aan boord van de „Gauss". Zondagmiddag ontplofte te Tro- y. ren bom. cl:e bij het altaar in de kerk van St. Ni zier was ge plaatst. De biechtstoel, kerkban ken en stoelen werden omverge worpen vele ruiten zijn verbrij zeld. Hoewel die pastoor juist on derwijs gaf in d'ein c-atechismus, werd niemandi gewond. Crispi. f Grispi, de bekendle Ita'liaansche oud-minister is te kwaast voor ach ten Zondagavond te Napels over- Ledieiï. Venezuela en Columbië. De betrekkingen zijn zeeg ge spannen. De C öhimbi aainsche ge zant vertrok heden van Caracas. De Amerikaanse,he legatie belast zrich met d!e Columbiaansohe ba lance®. _T De cansul-eeneraal van Venezue la heeft te New-York het volgende telegram, "©dagteekend Caracas 7 Aug., ontvangen van- president Cas tro .De tweede Columbiaansch'e m- vaistroepis volkomen verslagen 22.000 patriottische saldiaten verde digen de grens." De consul-^enieTaal verwacht dat dit telegram het einde van. den op stand bet eekent. Binnenland. Haagsohe brieven. De honderden vreemdelingen, waar van het te Scheveningen thans krioelt, hebben hun seizoen-programma ver rijkt gezien met een extra-nummer, waarop zij niet gerekend hadden. Met de Haagsche bevolking deelden zij het in den zomer steeds zeldzaam voor recht H. M. de Koningin, ditmaal ook den Prins der Nederlanden, te mogen begroeten. Voor de Hagenaars blijft het een altijd nieuw genoegen naar het station te hollen als de Koningin aankomt of zich langs den w - te scharen dien zij nemen zal. Voor de Engelschen, die in ons midden zijn, en die dol zijn op „royalty" was het na tuurlijk geen vraag of zij verlieten Scheveningen om van de komst der Vorstin getuige te zijn; de Amerika nen, hoe republikeinsch aangelegd, zijn niet minder ontvankelijk voor den luister waarmede de grooten der aarde zich kunnen omringen. De Duit- schers en Oostenrijkers wilden den Prins van Duitschen bloede zien naast zijn eemalin; die ..the girl-Queen of „Wilhelminchen" kenden uit illustra ties, die niet, of ansichtskarten, die slecht geleken, schenen onder de beko ring van die in 't wit gekleede. van gezondheid blozende jonge vrouw, die met zeker welgevallen de bijvalsbetui gingen aanvaardde naar in stellig drie of vier Europeesche talen tegelijk gebracht De Koningin opende, zooals men weet, de tentoonstelling van ambachts en teekenonderricht door de Maat schappij tot bevordering van Fabrieks- en Handwerksnijverheid georganiseerd bij gelegenheid van haar 50-jarig be staan. Zij deed dat met een korte rede, weloverdacht en daarom voor gelezen, die, behalve door den vorm door iets anders de aandacht trok. Reeds menigmaal vóór en na de in huldiging te Amsterdam, heb ik der gelijke korte speechjes uit den mond der Vorstin vernomen. Nu trof het1 mij bijzonder, dat het timbre van haar stem veranderd is, meer op dat van een alt gaat gelijken, veel gaat herin neren aan de stem van wijlen den Ko ning. Flink en sonoor sprak de Ko ningin, den Prins, die 1 mr. Fokker eenige vriendelijke woorden richtte, kon niemand verstaan, hoewel de ruimte waarin men zich bevond klein was. Wat de tentoonstelling betreft, een ieder die in dezen tak van arbeid be lang stelt, zij een bezoek aanbevolen. En men brenge er vooral die jongeren heen, die smaak en aanleg hebben voor het ambacht in den besten zin des woords, voor kunstnijverheid in het bijzonder. Zij kunnen hier veel leeren. Maar meer nog valt er te leeren voor degenen die hun zorgen aan dit onder wijs besteden; want meer dan eenige andere toont deze tentoonstelling en dat is voor een goed deel haar doel wat er aan het betreffend onderwijs ontbreekt. Aan tentoonstellingen hebben wij op dit moment geen gebrek. Te Scheve ningen is, zonder de voorgenomen plechtige opening, de Transvaalsche „voortrekkerswoning"- opengesteld waar men zijn penningske kan offe ren voor de arme vrouwen en kinde nen in Zuid-Afrika en allerlei vóorwer- pen kan zien, die een beeld geven van het leven ginds. Men heeft mij ver teld, dat op den eigenlijken openings dag die curiosa iifl" maar dun gezaaid waren en dat daarom de plechtige ope ning achterwege bleef. Ik zou zeggen: des te beter. Hier scheen wat naar feestelijks zweemde, slecht aangc bracht Geheel anders is het met de fancy- fair tevens tentoonstelling van smaak volle prijzen voor een verloting, ten behoeve van den bouw eener nieuwe kerk in de parochie van St. Agnes te 's-Gravenhage. Die „kermis", een zeer smaakvolle, met een heusch postkantoor, dat voor de verzending van prentbriefkaarten en de thuisbezorging van het gekochte zorg draagt, levert tevens een bewijs voor het niet te onderschatten feit, dat godsdiensthaat niet gedijen kan op Nederlandschen bodem. Het doel is den bouw eener katholieke kerk welnu, tal van niet-katholieke nijve- ren en handelaren hebben door mede werking of kosteloozen afstand van goederen er toe bijgedragen om deze fancy-fair te doen slagen. En hon derden niet-katholieken zullen door een bezoek daaraan en door hun offer vaardigheid daartoe medewerken. Het doet goed dit eensi uitdrukkelijk te mogen constateeren. Van tentoonstellingen sprekend, mag ik djio van postzegels en philatelistische curiositeiten niet over het hoofd zien. Eerlijk erken ik voor „verzamelen" in het algemeen en voor dat van zegels in het bijzonder niet veel te gevoelen. Ik sta meer in verbazing dan in be wondering voor den vriend, die 300 en meer roode penny-postzegels met den beeldenaar van koningin Victoria bijeengebracht heeft., in kleur en vorm en grootte niet te onderscheiden, doch alleen hierin verschillend, dat men. met een loupe gewapend, in den rand de cijfers kan ontdekken, die aamo' nen van welke emissie de postzegels afkomstig zijn. Maar een verzamelaar valt voor een diergelijke kleine collec tie op de knieën. A fortiori zal hij in aanbidding neerzinken voor al het „zeldzamei" dat op de postzegeltentoon stelling te zien is. Zoo hij wellicht minder smaak heeft in de tentoonstelling van Indische battiks en geweven goederen (Gothi- sche zaal), mij trekt meer de colle :ti; schilderwerken aan in het gebouw van Pulcliri bijeengebracht en waar de Haagsche school veel heeft dat haar ouden roem in bet oog van landgenoot en vreemdeling kan handhaven. Een kleine expositie in „Arts and Crafts" (Kneuterdijk) trekt de aan dacht. nl. een van pastels en krijttee- keningen, ook aquarellen, van d'en wei nig bekenden schilder Kymmell. Men moet nimmer met voor-ingenomenheid tegenover een bepaalde kunstrichting staau, maar bewonderen als er te oe- wonderen valt. En zoo het mi] tot nu toe niet gelukt is. veel te gevoelen vo^r zg. moderne schilderkunst Kymmell zou in staat zijn mij te bekeeren. Hij heeft hier bv. een stuk heide, vol bloei ende erica, dat inderdaad de natuur verrassend1 naderbij komt. Voor dit werk staande, voelt men in zich op komen de sensatie van het mooie, dat een hei geven kan als zij bedekt is met düt paarsche tapijt van louter bloempjes, hier en daar met wat tee- der groen er tusschen. Een tafreel zoo als elk onzer liet wel kent en dat ons op een mooien dag door zijn eenvoud heeft gebracht in die stem ming van kalmte en wijding, die door den wiekslag van een vogel kan ver stoord worden, H. A. ANUS Jr. Ver. tar bavord. van fabriaks- en bandwerksnijverbetd in Nederland. In de tweede zitting werden eenige zaken van huishoudelijken aard ver richt en kwam o. a. ter sprake de vraag: In hoeverre behoort er, wan neer een wettelijke regeling van het arbeidscontract wordt ingevoerd, door de wet straf te worden bedreigd tegen ontijdige opzegging (verbreking) van het arbeidscontract. Mr. Bik (den Haag) bericht echter, dat Mr. J. Limburg hem heeft mede gedeeld verhinderd te zijn zijn rap port toe te lichten, maar bereid is dit alsnog bij een volgende gelegenheid te doen. Lntusschen hebben de ver schillende rapporten op mr. Bik den indruk gemaakt alsof 'thier te doen was om de werkstakingen te straffen. Daarom ware 't beter geweest het vraagstuk aldus te stellen Is hulp van den strafrechter noodig tegen ver breking van dienstbetrekking in het algemeenDat sluit zich dan meer aan bij de vroegere strafbepaling van het Indisch politiereglement ten op zichte van de verbreking van dienst- contract, later vervangen door een strafbedreiging in het Strafwetboek voor inlanders, uit overtuiging dat de straf bij politiereglement bepaald geen practisch effect had. Ileeft nu de Staat recht dergelijke strafbepalingen in het leven te roe pen Volgens spr. zeer zeker, en alge meen is men 't eens dat de strafrech ter in deze mag ingrijpen. Hij wijst daarbij op buitenl. wetgevingen in deze materie, o. a. op de mislukking van het livrettenstelsel in Frankrijk en op de hulpmiddelen door juristen in Nederland noodig geacht tegen dit euvel. Men is daarin echter niet ge slaagd en daarom meent spr. met de conclusie van het rapport, dat het maar beter is er den strafrechter niet in te halen. Reeds Modderman meende, dat maat regelen tegen verbreking van het werk contract niet noodig zijn, en spr. meent dat de toestand van ons land ze overbodig maakt. En ook vreest spr. dat de gestrafte werklieden zou den worden beschouwd als martelaren voor een zaak. Spot voor de straf ware te verwachten wat de eerbied voor de wet verslap. Men beval wel het stelsel van af houden van het voorschot aan den werkman te geven aan, maar de toe stand van den werkman is niet zoo danig dat hij veel van zijn loon kan afzonderen. Van inhouding op het loon verwacht hij dus geen nut. Mr. Bik meent dat deze quaesti6 zoo veelzijdig en van uit zoo verschil lend standpunt is te beschouwen, zoo wel door den hygiënist, den technicus, den statisticus, den voorstander van particulier initiatief, dat hij in over weging geeft de zaak aan te houden in afwachting van nadere gegevens die voor het vormen van een oordeel noodig zijn. Mitsdien stelt hij voor het vraagpunt te renvooieeren tot een volgende vergadering. De vergadering neemt het voorstel- Bik tot aanhouden van dit punt aan, in dien zin dat zij een algemeen ant woord op het vraagstuk onmogelijk acht, maar wel nader bepaalde pun ten te bespreken zijn welke het hoofd bestuur inmiddels zal ontwerpen voor de eerstvolgende vergadering. Alsnu treedt op de heer Vosmaer, ingenieur, ter inleiding van het vol gende voorstel der afd. den Haag luidende De afdeeling 's-Gravenhage, Overtuigd van het groote belang der electrotechniek voor de Nederlandsche nijverheid in het algemeen en voor den werkman in het bijzonder, overwegende, dat behoefte aan be hoorlijk opgeleide werklieden voor electrotechniek bestaat, en deze be hoefte zich in een niet verwijderde toekomst in toenemende mate zal doen gevoelen, overwegende, dat wel is waar op enkele plaatsen voor den werkman gelegenheid bestaat zich voor de elec trotechniek te bekwamen, doch dat deze hierbedoelde gelegenheden on voldoende zijn voor de behoeften van het oogenblik en allerminst voldoen aan in de naaste toekomst verwacht wordende behoeften, spreekt den wensch uit a. dat de bestaande gelegenheden voor opleiding van den werkman voor electrotechniek meer dan nu het ge val is, worden ondersteund en vooral in practische richting worden ont wikkeld b. dat, althans in de centra van ons land, aan den werkman gelegen heid worden gegeven zich onder prac tische deskundige leiding voor deze tak van nijverheid te bekwamen. Inleider liet de opleiding van den werkman rusten, maar trachtte aan te toonen dat het dringend noodzake lijk is ingrijpende maatregelen te ne men ter verbetering van denonhoud- baren toestand ten opzichte van de kennis der electrotechniek, die ten onzent, in tegenstelling met anoere technische vakkennog verre ten achteren is, zóó zelfs, dat electro-teehnische ingenieurs h. 1.1. nog niet bestaan. Het verband van dezen toestand met de vakkennis van den werkman werd door inleider korte lijk aangetoond. Er moet dus iets gedaan worden tot opleiding van den werkman tot elec- tricien, al ontveinst spr. zich niet dat dit moeilijk en kostbaar zal zijn. Elec- triciens verwacht hij onder de beste leerlingen der ambachtsscholen. Aan die te Leiden zijn de eischen voor het examen echter veel te hoog, al slagen ook bijna alle leerlingen. Ten slotte wordt na discussie de conclusie der afd. den Haag eenparig aangenomen met uitnoodiging aan de afdeelingen haar aandacht te wijden aan de wenschelijkheid van oprich ting van avond-cursussen in de electro techniek voor aankomende werklieden en voor volwassenen aan de ambacht scholen. De voorzitter bedankte den heer Vosmaer voor zijn inleiding, die getuigt van diens warme belangstelling voor den werkman, zoowel in het heden als voor de toekomst. Met de gebrui kelijke plichtplegingen sluit de voor zitter de vergadering, waarna de leden in de gelegenheid worden gesteld tot het maken van een rijtoer naar Voor schoten, aangeboden door de afd. 's-Gravenhage, ter bezichtiging van de koninklijke zilverfabriek der heeren van Kempen. Voor de sluiting der vergadering nam mr. van Gijn in hartelijke bewoor dingen b zijn uittreden uit het bestuur afscheid en bracht de heer Blooker den voorzitter, mr. Fokker hulde voor zijn leiding. Verwachting van den oogstin de provincie Noord-Holland, over 1901. De langdurige koude in het voorjaar heeft de meeste gewassen eerst lang zaam tot ontwikkeling en laat tot rijp heid! doen komen. Inzonderheid had dit een ongunstigen invloed op het vroege grasgewas. Gebrek aan zonne schijn en aanhoudtendle koude waren oorzaak, dat het niet kon doorgroeien, zoodat op vele plaatsen niet voldoen de kon worden voorzien in de behoefte van het vee en dientengevolge menig stuk hooiland voor weide moest wor den gebruikt-. Sedert ongeveer Ha-lf Ju ni heeft echter een gelukkige omme keer plaats gehad. Het warme weder heeft sinds dien tijd het gras goed doen vooruitgaan, zoodat de weiden veel verbeterd! zijn. De groote droogte is den lateren hooioogst vooral zeer ten goede <reko- men. Niet slechts wordt de hoedanig heid over het algemeen zeer geprezen, maar het binnenhalen kon bij het ~e- stadige weder onder zeer gunstige om standigheden geschieden, zoodat voor broeiing geen gevaar bestaat. De veldgewassen doen een goede op brengst verwachten. De zomeraardap- pelen gaven hen goed beschot; de win teraardappelen laten zich ^mistig aan zien, terwijl ziekte nog slechts op en kele plaatsen is bespeurd. De granen, vooral haver en boekweit, geven uitzicht op een ruimen oogst. Erwten en boonen, hoewel ten gevol ge van het schrale voorjaar laat gezet, wekken goede verwachtingen; in de meeste gemeenten staan echter de boo nen beter dan die erwten. Ook mosterdL en karweizaad heio ven een ruim beschot. Hetzelfde kan niet gezegd worden van de vruclitboomen. De vorst in den bloeitijd heeft daaraan veel kwaad ge daan. Het beste hielden zich nog de perenboomen, zoodat een matigen, hier en daar zelfs een vrij ruimen, peren- oogst is te wachten, doch appelen- en steenvruchten zullen met veel opleve ren. Daarentegen wordt van de bessen en kruisbessenteelt een "oede uitkomst tegemoet gezien. De oogst der bolgewassen mag dit jaar slechts middelmatig worden ge noemd; suikerbieten geven reden tot tevredenheid, zij het ook dat in som- miige streken geklaagd wordt over schade door het ongedierte aangericht. Wat de koolplanten betreft, kan dit jaar een gunstiger verslag worden ge geven dan in het vorige. Wel is de rattenplaag, die soms de koolstreken zoo ernstig teisterde, nog niet bezwo ren, maar de groote moeite en kosten, die gemeente- en polderbesturen zich getroost hebben om dit kwaad tegen te gaan, hebben het thans tot veel ge ringere verhoudingen teruggebracht. Met allen ijver blijft men de verdelging dezer dieren voortzetten, terwiil men tevens ernstig naar midtdlelen zoekt, ter vernietiging van aardvlooien en larven, welke niet minder schadelijk zijn voor dezen belangrijken tak van landbouw. Gasontploffing. Vrijdagavond omstreeks 10 uur is er een vrij ernstige gasontploffing ge weest in een huis in de Spuistraat no. 56 te Amsterdam, bewoond door den heer Z. De vrouw dies huizes wilde het i aansteken in de achterkamer, en trok de gaskroon naar beneden Vermoede lijk was er niet genoeg water in de buis, zoodat er gas ontsnapte, en toen mevrouw Z. daarop een lucifer ont stak, ontplofte het gas met een gewel dige® knal. Het geheel© perceel schud de. Het plafond geraakte los en viel, waardoor de kleederen van mevrouw Z. in brand geraakten. Haar echtge noot doofde de brandende kleederen, doch brandde zich daarbij de handen. Een politieagent bracht hen bij den naastzijzijnden apotheker, waar hun hulp werd verleend. Later werden zij in het gasthuis verbonden. De advocaat-generaal bij het g& rechtshof te 's-Gravenhage, mr. Reits- ma, heeft zich in qualiteit van fungee- rend' directeur van politie in Zeeland naar Vlissingen begeven, ten einde zich persoonlijk te vergewissen van alle maatregelen die daar met het oog op den doortocht van den koning en de koningin van Engeland! door de be trokken autoriteiten waren genomen. Kamerverkiezingen. De afdeeling Baarn van d'en. Chris?. Hist. Kiezersbond besloot op verzoek van het districtbcstuur de candidatuur van mr. W. H. de Beaufort voor de Tweede Kamer te steunen. Van liberale zijde worden iin het district Sliedrecht als voorloopige cam. didaten voor de Tweede Kamer ge noemd de heeren mr. A. C. Crena de Jongh, oud-lid van Ged. Staten, te Dordrecht, A. Bouman, lid' dier tegen woordige Tweede Kamer, mr. W. Th. C. van Doorn, oud-burgemeester van Naaldwijk en Da Lier, thans te 's-Gra venhage, enz. De heer mr. A. C. Vis ser. hoogleeraar te Leiden oud-secr. penn. van de Alblasserwaard, dien men vrij algemeen als candidaat had ge- wenscht, heeft uit Noorwegen, waar hij thans vertoeft, bericht geene can* didatuua* te kunnen aannemen. INGEZONDEN MEDEDEE- LiNGEN. 30 cents per regel. Volgens ien fiedendaagschea sfand der welensthap is Ode! protfandervindclijK hel besle middel noer d« verzorging us mond to landen, ^flacon fLEQcerh Bechtszaken. Volksdagblad en Volksblad Men zal zich herinneren dat in de vorige maand in verband met de can- didatuur-F. A. van Hall de redactie van „Het Volksdagblad" te Amsterdam haar ontslag heeft genomen en nu een eigen blad „Het Volksblad", heeft opgericat. Thans hebben directie en commissa rissen van eerstgenoemd blad bij dep officier van justitie een aanklacht ingediend, waarvan ons afschrift is gezonden, en die in hoofdzaak hierop neerkomt dat een paar vroegere bedien den afschriften der adressen van geabonneerden van „Het Volks dagblad heimelijk zouden hebben ver schaft aan „Het Volksblad" en een hunner de registers der woonplaatsen zou hebben vervalscht, en dat de heen gaande hoofdredacteur voorkennis en medeweten heeft gehad, dat de afschrif ten voor zijn nieuw blad zijn en wor den gebruikt en ook op andere uit voerig beschreven wijze zou getracht hebben dat blad, ten koste van het andere abonne's te bezorgen en het laatste zoo mogelijk te niet te doen gaan. Wij laten deze aanklacht natuurlijk geheel voor rekening van de klagers en voegen er bij, dat de redactie van het nieuwe „Volksblad" deze, reeds in algemeene termen uitgesproken be schuldigingen lasterlijk heeft genoemd en de tusschenkomst van den Ned. Journalistenkring had voorgesteld. Letteren en Kunst. „Eigen Haard" geeft deze week een portret van den 80 jarigen Frieschen Volksdichter W. Dijkstra, een van de mannen die in de negentiende eeuw het meest hebben bijgedragen tot de ontwikkeling van een Frieschen Volks- Vóór hij mij na kon springen, was mijnheer Stocks al te wa/ter, begon zij. Verder kwam zij echter nietzij vond het niet aardig tegen over haar redder, om hem zij® aan spraken op heroïsme meteen ander te doen doelen. En ook kwam een vage vrees, die echter nog nooit- tot een bepaald vermoeden was aange groeid, weer bij haar op. Zou Le wie werkeJh'k een lafaard zijn?... Voor het oog haars geest-es rees een beeld op. dat. de werkelijkheid om haar heen in 't niet deed! ver vloeien. Zij zaïg weer heit heldere waiter van het meer en de lijster bessen hoog boven haar hoofd. Zij zag zijn stralend, vfln opgewon denheid' gloeiend gelaat het was haar laatste herinnering vóór haar valO, neen. neen l In die oogen kon nooit lafheid schuilen! Mevrouw Andrew's banale op merkingen en wauwel tee praatjes verveelden haar boven alle be schrijving. De conversatie van d'e overige leden van 't gezelschap was dragelijk, maar toch miste zii daar in iets. dat zij had leeren kennen als logée van Lord en Lady Manor- water. Zij wilde echter deze en dergelijke gedachten met kracht uit haar binnenste bannen. Door sombere voorgevoelens ge kweld, kwam Lewie vier dagen later op Glenaveli® dineere-n. De zelfde troostelooze zelfverachting, die hem al weken lang folterde, dankte hem nog steeds loodzwaar op de ziel. Hij vreesdie zijn vonnis in Alice's oogen te zullen Lezen. In haar hart vol zachtheid en vrien delijkheid voor iedereen^ zou voor hem niet andere dan een kiel cri ticism© wonen. En juist deze doffe wanhoop maakte zi;n toestand zoo hopeloos. Hij zou nooit zijn kans waarnemen nooit zou de gelegen heid' zich kunnen voordoen, dat de waarheid' zich aan- deze twee men scheen zou openbaren. Hij verborg zich achter het schild zijner zelf verguizing. Aldus luidde het oordeel van zij® besten vriendin eigen oogeni was hij slechts de beklagenswaardige minnaar, wiens liefde nooit beant woord zou worden.. Lewie nam duidelijk veranderin gen op Gl-enavelin waar. Een bui tengewoon hooge stapel brieven lag op het tafeltje in de vestibule en in de eetkamer stond een schrijf tafel. overdekt met papieren. Mijn heer Wishart heette hem hartelijk welkom en stelde hem aan me vrouw Andrews en zün overige logé's voor. Aan tafel verveelde genoemde dame hem onbeschrijfelijk met haar schertsende op- en aanmer kingen. Na afloop van het diner geleidde Lewie mevrouw Andrews naar de piano en moest beleefdheidshalve aandachtig naar haar luisteren, terwijl zii een akelig sentimenteele ballade zong. De afstand) van vier mijlen, die Glenavelin van, Etterick scheidde, werd gretig dtoo-r hem aangegrepen als een voorwendsel, om vroeg heen te "aan. Hij was ta melijk opgewekt gestemd'. Alice was het wel niet bi jster vriendteiiik geweest, maar zij had hem evenmin eenig blijk van minachting gege ven. Zij stond in de vestibule toen hij wegging. Allee juffrouw Wishart' mag ik u nog eens komen bezoe ken Het is meer dan err dat naas te buren elkaar zoo weinig zien. Zijn liefd'e deed hem een ernstig gemeende bede hullen in het ge waad van een conventioneel af scheid. Het meisje was scherpzinnir ge noeg. om door d'if vermomming heen te blikken. U zult hier altijd welkom zijn, mijnheer Haystoun, Ik kom spoedig terugriep hij-, vlug in d'en zadel springend. Het beeld van Alice, zooals zij daar stond tegen den. deurpost aan geleund bleef met onuitwischbare trekken in zijn herinnering gegrift. Toen d'e anderen al naar bed' war ren-, zaten Stocks en mijnheer Wis hart nog samien een. pijp tei rooken. Stocks schoof onrustig met zijn stoel heen en weer. Hij had iets te zeggen dat hem -reeds lang op het hart drukte, maar hii zag er te gen op, om het onder woorden te brengen, omdat hij er niet zeker van was. welke ontvangst zijn me- dedeelinrr te beurt zou vallen. U kent mij nu ad geruime® tijd. mijnheer Wishart., begon hij. Ik heb herhaaldelijk de grootst mogelijke welwillendheid van u ondervonden en ik hoop vurig, dat ik mii die nooit onwaard'i" heb betoond. MijnheerWishart trok zijn wenk brauwen hoog op. bij deze zonder linge ontboezeming. Neen. dat hebt u nooit, ver- klaarde hij zonder aarzelen. —Ik heb u altijd voor een veelbelovend jongmenschgehouden en mij nog nooit in di© meen in-" teleurgesteld gezien. Stocks boog met het hoofd en staarde toen in het vuur. ikik wilde u vragen of gij uw goedheid' te mijnen opzich te nog veider zoudt w iilen .uitstre k- ken. Ik heb u een gunst te verzoe ke® de grootste, die denkbaar is. Hebt u al eenig bepaald.' plan ge maakt betreffende de toekomst uwer dochter? Mijnheer Wishart richtte zich kaarsrecht overeind. Wat bedoelt u eigenlijk? sprak hij. Ik meenikik heb Aliceik heb uwe dóchter ïiels- lief en ken -een grootier geluk dian haar die mime tie moge® noemen. Als u mij dit toestemt, zal ik haar ten huwelijk vragen. Ja maar, stamelde de oude heer, weet Alice hier al iets va® ai? Zij weet. dat ik haar liefheb, en ik geloof wel. dat ik haar niet geheel e® al onverschillig ben. Voor zoover ik kan nagaan, heb ik er niet» op tegen, hernam mijnheer Wishart na een lange poos van stilte. Ik waardeer het in u1, d!at ge u allereerst tot mij hebt gewend. Ik ben zeer inginonueni met uw plannen, mijnheer, hoe meer ik er over nadenk. U hebt uitstekende 'ecedteotem en een schitterende jkc iTLst. Uw karakter boezemt mijl achting in en ik bewonder uw prin cipes. Wat mij betreft, ik wensch u van harte succes. Stocks stond op en reikte mijn heer Wishart de hand. (Wordt vervolgt.)

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2