Haarlem's Dagblad Dr. J. E. Rombouts van Amsterdam stond ter reproductie af „Verdwenen boekje op Beekhuizen," een heerlijk boschgezichtje dat prachtig is weerge geven. Aurelie Fransen van de Putte praat wat over „De Streek," en J. H. Rós sing schrijft een levensbericht bij het portret van Dr. Jan ten Brink. Hij doet dit op goede hartelijke manier. O. a. vertelt hij Tot den einde toe heeft Dr. Jan ten Brink, de onvermoeide werker, ge werkt. Luttel dagen vóór z'n dood heeft hij nog geschreven aan een opstel overDe Weduwe van Ephesus ge durende haar tocht door de Wereld literatuur. Het opstel heeft hij niet kunnen voltooien. Onvoltooid is het opgenomen als z'n laatste werk in het dagblad De Tele graaf van 27 Juli L 1. De familie heeft het handschrift, na gebruikt te zijn, teruggevraagd om het als aandenken te bewaren. De dood is voor Dr. ten Brink be trekkelijk onverwachts gekomen. Zijne ziekte, die hem dezen winter bezocht, geloofde hij opnieuw weerstand te kunnen bieden. Hij vormde plannen tot nieuwen arbeid. Twee dagen voor z'n dood ging hij te Leiden over straat en werd er door een flauwte over vallen. Thuis gebracht, is hij kort weder tot bewustzijn gekomen. Hij heeft het opstel getracht te voltooien, maar de pen gleed hem uit de vin geren hij kon niet meer. In den ochtend van Vrijdag den 19den Juli is hij gestorven. Een speling van het toeval heeft gewild, dat hij in dit laatste opstel in den geest toefde op kerkhoven, op het kerkhof Pére-Lachaise bij Parijs, bij het graf van een echtgenoot. In dat laatste opstel vertelde hij, hoe in Daudet's „L immortel" de ar chitect van een prachtig monument op het graf van een overleden echt genoot zijne weduwe er heen voert. „Toen ze bij den hoofdingang van het kerkhof gekomen waren, nam een deftige knecht de kransen en bloe men, en volgde hen op een afstand. De weduwe klimt met den architect het stijgend pad op. Zij leunt op z'n arm, en vraagt verontschuldigend „Ik vermoei u toch niet?" Hij schud de het hoofd met een treurigen glim lach. „Het was eenzaam en stil op het kerkhof. Een tuinman en een opzich ter namen den hoed af. Verder hoor de men niets dan het gezang der vo gelen onder de bladeren en het ge knars der zagen en instrumenten, dat men altijd hoort in de buurt van Père- Lachaise. Ze schreden voort langs de paden van het kerkhof. De wedewe las de inschriften op de grafsteenen. Meerlen floten krijschend over hun hoofd en heel uit de verte klonk liet geluid van den arbeid der steen houwers. Ze kwamen in de twintigste sectie van Père-Lachaise." Bij die woorden kon Dr. Jan ten Brink niet verder. De graver stond reeds gereed zijn graf te graven. Leger en Vloot. Hoofdcursus. Ten gevolge van den uitslag van het onlangs gehouden vergelijkend exa men van adspiranten voor een plaat sing op den hoofdcursus, zullen met ingang van 1 Oct. a.s., die navolgende onderofficieren ter opeliding voor den rang van 2e luit. tot die inrichting worden toegelaten. a. voor infanterie hier te lande: P. W. Leverland, J. H. Sonne, A. V. Buys. J. W. C. ten Have, T. B. A. J. Jansen, J. J. P .Driessen, C. M. J. Tismeer, N. J. Waringa, J. Zijlstra, T. F. M. Sehaepman, J. C. d'Arnaud Gerkens, J. G. E. van der Horst. H. W. L. an Meeuwen, P. J. F. Ophof, J. P. J. -. van Blarkom, H. J. van Limbeek, .i. Pott inga, S. J. C. Olij. K. J. Adams. J. M. van Roosmalen, T. W. Hekkema. b. Voor inf. in Ned. Indië: D. C. de Groot, J. P .de Borst, R. Legger, C. Hissink, J. W. Hoekman, J. van den Ende, G. D. Spandau, P. H. Roukens, D. Nieuwland, A. Bos, A. de Joode, G. B. van Gent en J- C. van Nispen, Voor admin, hier te lande: II. Bak ker, H. M. Buff art en J. H. Swartjes; d. voor admin, in Ned. Indië: J. Schravesande, T. Pothast, J. P. L. Bouwman, J. M. de Lange, A. van Es. (St.-CT.) Stadsnieuws. Nog eens „Zang en Vriend schap" te Keulen. Wij lezen in „Rotterdamsch Nieuwsblad" het volgendie De jury-quaestiis bij dien intema li onalen wedstrijd voor mammen zang-ver.uitgeschreven dioor „Po lyhymnia" te Keulen, heeft haar hoogtepunt benei kt bii1 die prijsuite dleieliinr Dinsdagmorgen. Nadat d!r. Fuehs, die waarnemende burge meester. de aanwezigen had toege sproken', nam prof. Heinrich Zöll- ner uit Leipzig, die voorzitter der jury was geweest, het woord en verklaarde „Naar ik gehoord1 heb, heerscht ontevredenheid1 ondier die vereemi- gimgen uit de' hoogste eere-afdiee- ling die niet den eersten prüis heb ban behaald. Slechts één vereeni- gdner kan echter den eersten prijs krijgen. De eventueel© uitslag was mij van het begin af even onbekend als mijn collega's. Gisteren hadden wij feitelijk vijf eerste prijzen moe ten verd'eelen. Maar dat was niet mogelijk. De vereenigingent, die nu dien 3eni, 4en en 5d'em --vrijs kregen, moeten in d'it bijzondere geval vol strekt niet meenen, dat dit een te rugzetting voor haar beteekenit." Toen daarop de vertegenwoordi gers der bekroonde vereenigingen defileerden, om ulit de hand van dr. Fuchs de prijzen in ontvangst te nemen, klom een vertegenwoordi ger van „Omhea" uit Aken op het podium en «^rak „Wij zijn met de uitspraak der jury niet tevreden." (Prof. ZölLner verliet die zaalgejuich dier omte- vredenem en gesis van ondiere zij de.) Wii protesteeren em weigeren den prijs. Gebruik d'e 1500 mark voor de armen der stad em was het kunstvoorwerp, dat dien prijs vormt. neen. geschenk van prins Heinrich, dan zouden wij het op den eirond stuk smijten." Onder gejuich en gesis legdle de vertegenwoordiger van den „Kre- felcüer Sangerbund" een soortgelij ke verklaring af. ..La Concorde' uit Verviers protesteerde, door bij de afroeping van haar naaim niet te verschijnen .en te schreeuwen. Het incident zat nog een staartje hebben. Het blijkt, dat prof. Zöll- ner dén nieteDuitechétn juryleden een vreemdsoortig stelsel van pun- tengeven heeft willen onteggen, ter wijl hij het recht eisohto in/ hoog ste instantie te beslissen over de waardie van iedere uitvoering van het door hem gecomponeerde ver plichte koor. De NecEsrlandscbe en Belgische juryleden zijn daartegen opgekomen en hebben' Henry Ca- rette. één der meestbekendie Belgi sche 1 iedertafeldii rigenteno""odra- gen een protest op te stellen tegen ZöWner's optreden. Bet protest wordt gepubliceerd in den vorm van eern open brief, dlie nog niet verschenen is doch waarvan wij in staat zim den tekst medle te deelen. Het luidt: Keulen, Augustus 1901. Mijnheer en zeer geëerde Mees ter. De wedstrijd' sluit naet een vraag- teeken: is de uitspraak der jury voor d)e eereafdeeli'ng de getrouwe wedergave van het gehieel der be slissingen van ieder der juryleden? Ik ben dér waarheid verplicht te zeggen: Neen! Gij zijt, geëerde meester, aan uw eigen waardig heid verklaringen schuldig, waar op ik namens de beleedigdle ver eent gin gen een beroep doe. Sterk door uw hooge muzikale kennis en bezorgd voor uw naam van vol maakte eerlijkheid zult gij ndefc weigeren te spreken. Intusscben zet ik mi in persoonlijk gevoedien on zij, om alleen de feiten, aan, te halen. Te Keulen, had men een stelsel van punten geven bedacht, dait ik mij voorbehoud aan oritiek te on derwerpen. Het totaal/dier punten, door ieder der jury-leden gegeven, moest d'e klassificatie der vereeni- ginigan bepalen. Doch, volgens d'e officiieele "eigevens komt .La Con corde" van Verviers in de tweede plaats, terwijl gij diie vereeni ging den 5den en laateten piriis toekent. Vanwaar deze ..vergissing Van- de onervarenheid van de commis sie van voorbereiding en van uw onwetendheid, wat betreft de voor schriften voor een zangwedstrijd. Gij hebt, meester, de meening van verscheidene uwer collega's miskend, om uw autoriteit van voorzitter en uw gevoelen als schrijver van het drievoudig opge legde koor den doorslag te doen geven. Maar geheel verschillend is de rol van Conservatorium-direc teur van die van voorzitter van een wedstrijd! in den volkszang. In het eerste geval hebt gii. als directeur in hoogste instantie te oordeelen gij zijt eveneens vrij rekening- te houden, in de verhouding, welke u goeddunkt, met de aanteekendn- gen uwer leeraren. Maar. indien gü u bevindt tegen over een koonstrijd: tusschen vrije vereeni gingen, moogt gij in niets uw collega's beïnvloeden. In een jury van deze soort geeft ieder der leden uiting aian zijn persoonlijk gevoelen en uit liet geheel dezer meeniogenj/ volgt dan hiet eindoor deel. Te Keulen hebt gij. mijnheer Zöllner, uw collega's verzocht hun punten te herzien, toen d'e reeds uitgebrachte cijfers de 2de plaats aan Verviers gaven. De' Nederland- sch,e en Belgische juryleden hebben deze herziening geweigerd en zij hebben de vergaderzaal verlaten, aan u en uw Duitsche collega's de geheel© verantwoordelijkhedd over latend te wijzigen, wat de w^ettige stemmen had: vastgesteld. De hiee- ren Ban wens (Brussel), Brandt? Buys (Rotterdam), Collinet (Luik) en Richard Hol ('s Gravenhage) machtigen mij te verklaren, dat de uitspraak niet is overeenkomsti g de cijfers, officieel toegekend aan ieder der veneendgin-en. Thans, meester, laat ik het woord aan u. Ik ga stilzwijgend voorbij de hefti ge beschuldigingen van de vereeni ging uit Aken, d'e eoschen van die uit Grefeld --n het door Verviers bewaarde zwi'«erE. dit laatste het plechtigsbe van de protesten! Deze drie vereenvringen hebben haar prijs geweigerd en de pijnlijkste indruk waart over den geheel en eerewedfetrijd. Spreek meester, en het misver stand! zal verdwijnen. De naam om zer koorvereeni gingen en de repu tatie harer directeuren liggen u te na aan het hart. dan dat gij u niet zoudt haasten de uitspraak te her zien in den zin van de waarheid. Door zoo te handelen, geëerde meester, zult riï stijgen in de be wondering -en de achting vani allen, voor wie die koorzang-kunst een «eredienst is en ik behoor on der diegenen. HENRY CARETTE." L. F. Brandts Buys, lid van-de ju ry bijl het concours van die KöLner M. G. V. ..Polyhymnia" deelt ons mede, dat de beschuldigingen aan het adres van de buitmlandbche ju-1 ryLéden, naar aanleiding van het incident, dat aan het slot van, dien wedstrijd plaats vond, geheel las terlijk en uit de lucht gegrepen zijn. Wel vond er nl. voor de bekend making clier beslissing een lange en vrij heftige vergadering plaats, doch de oneanigbeid had slechts be trekking tot d'e verdeeling der lage re prijzen. De eerste pri'3 is dade lijk. zonder eenigen strijd tot de volle instemmin? ook van de Dui t sche juryleden aan „Zan"- en Vriend schap" uit Haarlem toegekend. Van verwondering bij die prijsrechters is dus ook geen sprake. Dat het overigens velen Duiite schers niet aanicenaam is. dat in de beide internationale afdeelingen de ie ^rijs naar het buitenland is ge gaan (in de laagste der twee in tern. afd. behaalde dien een Belgi sche vereeni ging) is te begrijp en. Feestelijke intocht van Zang en Vriendschap". Over den. intocht van onze Konirikl. Liedertafel worden ons thans de vol gends© volledige bijzonderheden mede gedeeld. Het Zaterdag door ons ge melde, vinden onze lezers er dus nog eens bij opgenomen, Halfacht Dindsdagavond vangt de in tocht aan op 't Stationsplein. Voorop gaan de tamboers van dd. Schutterij, dan volgt Haarlemsch Muziekkorps,on der directie van den heer C. P. W. Kriens; hierop volgt de stoet, die zal worden geformeerd als volgt: Eerste Rijtuig. Mr. W. Jager Ger- Irngs en Dr. J. Nieuwenhuijzen Kru- seman, commissieleden. Tweede Rijtui'- De vaandrig de heer J. W. Daudey, met de banier, vergezeld door de heeren Jac. Leijh en G. B. Crommelin, commissieleden. Derde Rijtuig. De heeren W. Robert en J. D. Franse, met den heer Ed. de Lanoy, commissielid: Vierde Rijtuig. De heeren T. C. Niep- haus, K. van Eden, B. Langeveld, met den heer Mr. C. M. Rasch, commissie lid# Vijfde Rijtuig. H. P. Loots, J. van Breemen Jzn., G. A. Oostenhroek en J. Roodnat. Daarna volgen d'e werkende leden van de liedertafel in riituigen, en ten slotte de Muziek-vereeniging „Harmo nie." De optocht gaat den navolgenden weg: Kruisweg. Kruisstraat. Bartel j or i sstraat. Groote Markt. Koningstraat. Gierstraat. terug door de Groote Houtstraat. Groote Markt. Sociëteit Vereeniging". Gedurende den tocht zullen de twee muziekkorpsen zich om beurten doen hooren. Hier worden de feestelingen ontvan gen door den heer J. J. Zeewoldt, als commissielid. Bij het binnenkomen der concertzaal zal door de verschil lende Liedertafels het ..Wilhelmus" gezongen worden. Daarna zal door een der leden van de commissie een toespraak gehouden en de eerewijn aangeboden worden. Na hem zullen de overwinnaars door het bestuur der Sociëteit worden ge complimenteerd en vervolgens door de verschillende Zangvereenigingen. Daarop geeft het Haarlemsch Mu ziekkorps onder directie van den heer C. P. W. Kriens een concert aangebo den door de Sociëteit „Vereeniging". Toegang hebben hiertoe H.H. Leden der Sociëteit met hunne dames-huis- genooten, de werkende leden der uit- genoodigde Liedertafels, benevens de eere- en kunstlievende leden en dona- teurs der Liedertafel „Zang en Vriend schap met eene dame en eene dame van elk werkend lid dier liedertafel op vertoon van diploma. Na afloop van het concert is er bal. Namens de commissie doen wij een beroep op de bewoners van de straten, die de stoet doortrekt, om de vlaggen uit te steken als een bewijs van de sym pathie, die Haarlem's burgerij ge voelt voor de Koninklijke Liedertafel bij deze Koninklijke overwinning. Door den heer G. B. Crommelin zal Dinsdagavond namens de Ilaarlexnsche Bach vereeniging aan den heer Robert een krans aan 't station worden aan- Ete heer Mr. W. Jager Gerlings zal in de Soc. Vereeniging de toespraak houden namens de Comnxissie. De toren zal zijn gevlagd en de Da^ niiaatjes zullen worden stil gezet. Iabraak. Tijdens de bewoners afwezig waren had Zondagavond tusschen half tien en half twaalf een brutale inbraak plaats in perceel Oostvest 2, bewoond door den winkeleer Buitera Nadat waarschijnlijk de voordeur nieti een valschen sleutdl was geforceex-d, en de dief of dieven zich aldus toegang hebben verschaft, hebben zij de toon banklade opengebroken, het daarin aanwezige geld ontvreemd en verder uit een penantkastje, dat boven stond, eenige gouden ringen en kettingen weggenomen, in 't geheel eene waarde vertegenwoordigende van 50. De politie doet onderzoek. Strauss-concert. Zondagmiddag gaf bij verrukkelijk zomerweer het Straussorkest uit Wee- ncn onder leiding van Johann Strauss (Johan III) het aangekondigde concert in het „Brongebouw.'' Om in den trant van Hildebrand te spreken, dit concert werd bijgewoond door al wat in de stad smaak had, lid van het Bronge bouw was en de contributie betalen kon. Om verschillende x*edenen valt een beoordeeling (van dit concert niet ge makkelijk. In de eerste plaats moet men uit den aard dor zaak een dergelijk orkest in een zaal hooren en bovendien is de ver wachting bij zulke t©genheden gewoonlijk zeer hoog gespannen, zoo dat ook dit on juiste appreciatie moei lijk maakt- De uitvoering was zuiver en con ceit, het vijftigtal mösici waaruit deze Strauss-kapel bestoni ontwikkelt een mooi klankgeluid én voert ook, wat rhytmiek betreft, de walsen waar het dan toch voornamelijk om to doen was inderdaad zeer goed uit. Wat ieder echter verwacht had, een zeer bijzonder thytmische voordracht.waar bij men als vanzelf de zacht golvende walsbewegingen meemaakteen gansch ongewone uitvoering en opvat tingvan de rhytmiek der zoete walsmu ziek dat kreeg men niet te hooren. Het publiek bleef dan ooit, bij alle waar- desring van de uitnemende eigenschap- penpen van dit orkest, bij alle waar deering ook voor de meesterlijke wijze, waarop de dirigent zijn orkest he- hcerscht, vrij koel, en men kan zich dan ook best voorstellen dezelfde wals muziek, door een ander goed orkest minstens even rhytmisch en expressief! te hooren uitvoeren. Doch zooals ge zegd, om volledig eene juiste apprecia- tie te kunnen neerschrijven, zou men het orkest in een zaal moeten hooren. Gevonden voorwerpen- Een ring met 10 sleutels, een hon- denmuilkorf, een ijzeren moer van een wagen, een slagersmes, een sleu tel ,een nikkelen horloge, 20 doublé- vingerringeix, een marinierspet, een mand, een blauwe damesmantel. Door een koetsier werd een heer en eene dame per rijtuig van 't station naar den KI. Houtweg gebracht. Bij zijn terugkomst vondi hij onder den bok eene reticule, waarin een belang rijk bedrag aan geldswaarde. Onmiddel lijk werd 't bij de politie gedeponeerd, waar het spoedig door den eigenaar werd gereclameerd. De eerlijke koet sier ontving een goede belooning. Zaterdag en Zondag werden wegens dronkenschap 8 personen in verzeker de bewaring gesteld ,een voor de ker mis zeer gering aantal. De Kermis. In dé Ui tspan n i ngslok a- len was het Zaterdagsavond en Zondag" druk. In de Sociëteit Ver- eenigLn? werd eene voorstelling met een staartje "©geven, dat wil zegden, dat men, maid'at het keurige programma met die noodiige. luch tige fleurigheid! was afgewerkt, aan het dlanseai toog, gezellig, hoogst gezeiLLig en zoo lang totdat d'e haan tjes kraaiden. Danik zij "het fraaie weder en die goedle zorgen der com missie slaagde dit bal uitstékend. Inde Kroon was het beide a/von den eveneens zeer gezellig. In den Schouwburg werd Zaterdag en Zondag voor het voet licht gebracht nesn. de bekend!© too- n/eetepeleai van Heyermans „Het zevende Geibod" em „Op Hoop van Zegen" die met veel succes wer den opgevoerd, Bij van Lier werd Zaterdag en Zondag ook weer dar nig gelachen om het leuke, jolige kernuisstuk ..Kruimeldam in Par rijs." Vermelding veidient ook het Specialiteiten-gezelschap dat in de Kleine Vereeniging beide- dagen honderden kermisvierders trok en hun vele genoeglijke uren bezorgde. Bleef het Zaterdag en Zondag ochtend prachtig weder; des mid- dags vertoonden zich donkere wol ken aan het firmament en scheen het of met de ou>de traditie, regen o^ dien Laatsten kermis-Zondag niet. zou worden eebraken en heer Plu- vius weer onmeedoogenloosd en ker misvierders naar huis zou zenden. En, zoo was het. Wel bleef het den geheelen vooravond droog maar tegen half elf, toen do ker- misdirukte het hoogst was. ontlaste ten de dreigende wolken hun in houd op de menigte, die zich hossende», springende. dansende, toeterende, zingende, etc. in dichte drommen langs het kermisterrein bewoog. In een oogwenk wenden nu de verschillende tenten en uite spaJiningslokalen bestormd; ande ren vluchtten naar huis en weldra was het kermisterrein zoo goed als verlaten. Weggeregend waren de joelende, juichende troepjesweg geregend de vroolijke. kermïsstem- ming en lang voor het uur van sluiten behoorde de kerrnis- d'mkte reeds tot het verleden De macht. had. dan ook oen' zeer kalm verloop en die politie derhalve een hoogst, gemakkelijke taak. Hot vervoer der H. IJ. S. M. was niet moer dan op een gewonen K erTnis-Zondag. Hed-en. Maandag, werden ve>r- schourd-. boottochten jrehoudén Het Raadhuis was hedenmiddag gesloten, Onsreluk. Het gerucht gaat, dat Zondagavond een rijtuig, waarin acht mensehen, door het schichtig worden van het paard in de Amsterdamsche vaart ge vallen is, waarbij de acht inzittenden het leven verloren. Het "aard moet schichtig géwordén zijn van den blik- 'aam, en in d'e vaart gesprongen het rijtuig achter zich aansleepend, dat omkantelde. We deelen dit bericht onder voorbe houd medie. aangezien er de politie niets van bekend - Dinsdag wordt een begin go- maakt met het leggen va!n de kar bels voor den elécterischen stroom uit de gemeentelijke Centrale en wed in het Florapark. Het bureau van den Burgerlijken Stand was hedenmiddfig te 1 uur reeds gesloten, waarom wij vandaag geen opgave ontvingen. Heemstede. De begrafenis van den heer L. A. C. Victor zal plaats hebben Dinsdag a.s. des middags 12 uur op de AJgemeene Begraafplaats alhier. Do aanstelling van onbezoldigd rijksveldwachter, verleend aan Pb. Deijs, tuinbaas bij den heer Grippe- ling, is wegen9 verhuizing ingetrok ken. Bennebroek. Door den rijksveldwachter H. is pro- ces-vorbaal opgemaakt tegen J. G. v. K. alliier die met een dubbelloops jacht geweer werd aangetroffen, jagende op schadelijk! gedierte, zonder de. daar voor benoodigde vergunning te hebben. Het geweer is in beslag genonTen. Haarlemmermeer. Te Haarlemmermeer, aan de Yweg is afgobrand, de bouwmanswoning van den landbouwer C. Bakker. Van 't roerend goed is veel gered. Als oorzaak wordt opgegeven, liet spelen met lucifers in do nabijliead van den hooiberg door de kinderen, waardoor het loose hooi rond dein berg in brand geraakte die zich mede deelde aan het hooi in den berg, waar door alles verbrandde. Tijdens de jongste verkiezingen is 't gebeurd, dat kiezers vxij groote af standen aflegden om hun kiezers plicht te Haarlemmermeer te vex-vul- len. Ook te Drongelen heeft men een kiezer uit Haarlemmermeer laten overkomen om de candidatuur van een raadslid te versterken. Dat de landbouwer begrijpt, dat de stal niet genoeg oplevert voorjie be mesting van het land, bewijst de ©nonne aankoop van kunstmeststoffen. Door de landbouwvereeniging te Haarlemmermeer is weder aange kocht. 127000 Kg. Thomasphosphaat, 11000 Kg. Superphosphaat en 3800 Kg. Kainiet. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven Ontworp-salari8regeling der onderwijzers. „Een Onderwijzer" heeft eenige aan dacht geschonken aan wat ik in het nummer van 5 Aug. meende te mogen opmerken betreffende de ontwejp-sala- risregeling der onderwijzers. Ik tracht te toen te levere/n een critisclie beschou wing van het stelsel, daax-bii uit- gaande"Van de "rondslagen eener goe de salarieering, zooals die door de afd. Haarlem van den B. v. N. O. als de juiste zijn erkend, en waarmee ik vol komen instem. Tegel ij kertiid omdat ik wel weet, dat al is het stelsel nog zoo mooi, de cij fers in de allereerste plaats beslissen heb ik aangegeven, voor zoover mij dht, niet beschikkende over officieele gegevens enbuïten mijn studeerkamer mogelijk was, do practi- sche "avo 1 gen van de voorgestelde reve ling. Ik meende tot een. juist overzicht gekomen te zijn. Mijn collega heeft het allereerst over de aefcen voor een vreemde taal. Ik heb ontkend .de juistheid van het be ginsel het beait van een acte voor een vreemde taal (niet vereischt) zij grond slag van salarieering, omdat ik geen direct verband zie tusschen de kennis, van vreemde talen en het onderwm gegeven aan kostelooze- en tusschen- scholen. B. en W. gaven als grond aan: het vermoeden van hoogere ontwikke ling. Ook dat meende ik te mogen be twijfelen. We zijn toch geen vreemde ling in Jmizalem en weten heel goed! hoe er gestudeerd wordt voor acten L. O. De term acten-jagen is niet e e- maakt, maar ontstaan. Die acten- jacht van gemeentewege te bevorderen, lijkt mij onwenschelijk. De hoogere ontwikkeling wordt m. i. Ianes anderen' weg verkregen. Voor goede verstaan ders gaf ik dat aan in eeax noot, waar van ik vooruit wel wist, dat ze niet anders dan een schouderophalen bij sommigen zou verwekken. Kenn-is van vreemde talen kan m i d- del zijn tot hoogere ontwikkeling. Mijn collega vraagt me, of de onderwij zers met dae acten dan niet van dat middel gebruik maken. Laat hij rond kijken èn zien hoeveel litteratuur er door hen met dat middel bereikt is. AL- lermdnst kan hen daarvan een ver wik gemaakt worden. Dat miiddel kan eerst tot zijn recht komen, als elk on derwijzer vrij van dagelijksche zor gen. niet meer in de noodzakelijkheid verkeei-t. al zijn vrijen tijd te moeten geven aan 't verwerven van bi j verdien sten. Bij de door de afd. van den B. v. N. O. gevraagde regeling zijn de voorwaarden aanwezig om te ko men tot hoogere ontwikkeling, om alle latente kracht te geven aan school en maatschappij. Of ze het doen zullen? Laat men een eerlijke proef nemen Teekenen en gymnastiek staan bij mij principieel er niet anders tegen over, erkennende de hooge practische waarde van het teekenen. Er is echter wel direct verband tusschen de studie voor de hoofdacte en de school, al wordt de waarde daarvan door mij volstrekt niet hoog aangeslagen, en al ben ik van meening. dat de promotie allenninst van het bezit van die acte mag afhangen. Bovendien wordt apai*- te bezoldiging van de hoofdacte door de wet geëischi Ik hink hier werkelijk niet op twee gedachten. Maar als er geen overwe gende redenen zijn om tegen het een maal bestaande te ageeren, dan ben ik conservatief genoeg om mij er bij neer te leggen. Iets anders is 't even wel, wanneer in de richting van het toch eigenlijk verharde wordt verder gegaan. 't Feit, dat er onderwijzers van dit m. i. onjuiste systeem profiteeren, heb ik niet ontkend; integendeel in cijfers uitgedrukt. Wat mijn collega verder zegt, is moeilijk voor repliek vatbaar. Ik heb gezegd dat het hoofd in de school een afzonderlijke functie heeft, en er dus reden kan zijn voor een aparte sala risregeling. Of ik die functie al of niet verdedig; of die reden er i s„ staat in geen verband' met de regeling voor de onderwijzers. Hier wordt alleen een feit gegeven; mijn „volgelingen'T) heb ben dus niets te slikken. Ik kom hier geenszins in tegenspraak met wat ik als redacteur van het orgaan der S. D. O. V. mocht geschreven hebben of waarvoor ik als redactie mede verant woordelijk ben Insinuaties van de kracht als zouden in dat blad „de hoof den bij de haren van hun voetstuk worden gesleept en aan de bespotting van het publiek worden prijsgegeven^ zijn voor ons te gewoon, om ons daatf nog iets van aan te trekken. Hoe daaruit nu weer geconcludeerd moet worden, dat spijt mijn slechte raadgeefster zou gewcost zijn. Ia mij een raadsel. Ik critiseer; alleen een stelsel ,zoo objectief mogelijk, van uit een aangegeven standpunt, zonder eenig persoonlijk element er in Ik heb ook geen p ij 1 e n afgescho ten; ik verneder me niet tot het zeggen van hatelijkheden, noch tot het debl- teeren van quasi-handigheden. Ik heb getracht zakelijk te zijn. Ook heb ik niet aangedrongen op of geadviseerd! tot verwerping der voor geslagen regeling. Daarvan staat geen letter in mijn critiek. 't Komt mij ongewenscht voor, zoo iets buiten de organisatie om te doen. Mijn collega schrijft: „Minstens de helft wordt eerste onderwijzer en die kan het met wat goeden wil en ijver brengen tot f 1250 in een betrekkelijk kort tijdsverloop. Ga lk de kans na voor een onderwijzer, om hier in Haarlem tot een redelijk bestaan te geraken, dan vind ik die mooi on aanmerkelijk veel beter dan vroeger." Hierop antwoord ik: een ambtenaar moet niet de k a n s, maar dep w aa r- borg hebben, om tot een redelijk be staan te geraken. De f 1250 zijn toch nog maar alleen bereikbaar voor een gehuwd onderwijzer le klasse met 8-J dienst als zoodanig, het bezit van dl acten teekenen en gymnastiek en no*, een acte L. O. of M. O. De kansen zijn precies dezelfde als vroeger; de voor waarden van bestaan op f 100 vooi een acte en het vroeger bereiken var het maximum na geheel gelijk aan die onder de vorige regeling. Om nu voor mijn collega's ijog eens heel duideijlk te zijn, wil ik ten slotte herhalen, dat het alleen mijn hedoe»- ling was aan te geven, in hoeverre het voorstel van B. en W. op m. i. ver keerde grondslagen rustte, en wat de gebreken waren van het ontwerp, dat B. en W. zeker ook niet voor onverbe>- ter lijk uitgeven. De voordeelen heb ik tegelijkertijd genoemd. Deze crl tiek was geoorloofd, geschiedde in het belang van mogelijke verbetering van het ontwerp door den Raad, en onder volkomen waardeering van de goede elementen, die er in liggen. Als mijn gemoedelijke collega dit vooraf van me had willen aannemen, dan had hij eenige uitdrukkingen aan mijn adres allicht in de pen gehouden. Onder dankzegging voor de plaat sing ,heb ik de eer te zijn, Hoogachtend, Uw divr. dnr. JAC. JANSEN. Heteren H/8/1. Haarlem 1) Dit woord moest mijn collega niet gebniikt hebben. Hij weet zoo goed dat ik jong en ongetrouwd ben; hij kon dan ook weten, dat ik zelf be wust niemand volg, en allerminst er op gesteld ben, dat anderen mij* vol gen. Uit de Arbeiderswereld. BUITENLAND. De president van de Amerikaansche Federation of labor heeft een verklar ring bekend gemaakt, volgens welke de Federatie belooft aan den Bond van Staalwerkers zedelijken en finan- cieelen steun te geven. Overigens zeggen de telegrammen uit New-York, dat er geen verande ring is in de staal-werkstaking, die voor het oogenhlik andere industrieën weinig kwaad doet Iwordt In alle! iki'ingcn In Haar-1 glein en Onistre-j |&en gelezen. Familieberichten. Getrouwd: 9 Aug. F. C. Bolder heij en M. E. Joor, Amsterdam Bevallen 8 Aug. Van Waege ninighVroescvm. dé Haan, z. Am sterdam. 9. A. Spyer— Polak, z.. Amsterdam. Biemfaite—YVolterboek d.. Amsterdam. Overleden 7 Aug. H. G. van Tijen. 66 j. Amsterdam. Wed D W. de KotóliK— Rep. 72 j.. Amster' dam. H. L. Asser, 34 j.. Alkmaar. P. van Maarseveeni, 58 j.. Hilveir- sum. G. van Giffen: jd.. 76., Gro ningen. MAR KTNIEÜW8. Haarlem, 12 Aug. 1901. Op de heden gehouden graan- en zaadmarkt waren aangevoerd 185 HL ^te>tanve 7,30-/6.30. 30 HL. Rogge Telegrammen. LONDEN, 12 Aug. (R. O.) Aan de „Standard" wordt uit Pre- toria geseind: Twaalf boeren die zach onderworpen .Jiadden, en van de En- gelsche geweren hadden ontvangen om hun vee te beschea-men, werden omsin- geld in een hoeve ten noorden van Volksrust door een Boerenafdeeling. Zij gaven zich over, nadat een hunner gedood; was. Vijf hunner moesten daar na terecht staan voor een krijgsraad, onder voorzitterschap van Chrisiiaan Botha, die er vier zou hebben doen doodschieten on den vijfde veroor- deelde om flink gesjambokt te woi-den. Officieele Berichten. Burgemeester en Wethouders van Haariem, Doen te weten, dat bij hunne be schikking van 6 Augustus jl. aan B. de Jong vergunning is verleend tot op richting van eene lompenbewaar- plaats in het porceel aan de Pieter- straat no. 12. Haarlem, 10 Augustus 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd: BOREEL. Secretaris. J. W. VAN BILDERBEEK. L. S.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 3