till en eenige verfrisschingen gebruikt. Buiten blies Woltor's kapel steeds lustige Sousa-marschen. De Prins scheen zeer veel behagen te scheppen in het schieten, althans gaf Hij te kennen, na een kort poosje gezeten te hebben, weer zich te willen begeven naar de schietbanen. Nu werd weer geschoten op de baan van 150 meter, door Prins Hendrik, don adjudant Van Suchteien van der Hae- re, en den heer Koster. Respectievelijk werden behaald de navolgende punten: 11. 10. 11. 10, 12. 11 en 8; 5. 6 10. 6 en 12; 12. 11, 11. 11. 11 en 11. Daarna verliet de hooge gast het ter rein, door de feestcommissie en het be stuur uitgeleide gedaan tot het hek aan den Zeeburgerdijk. Aldaar wachtte baron Tindal, ka merheer in buïtengewonen dienst van Z. K. H-, die mede plaats nam in bet equipage van den burgemeester. Buiten het Vosje" stond zeer veel publiek, en een luid trejuich ging op toen de Prins in het rijtuig steeg. Een werkelijk enthousiasme was waar te nemen. ,,Hoera"-geroep klonk, en met hoeden en petten werd gezwaaid. To kwart voor twaalf ongeveer ging het in gestreken draf, langs de Mau- ritskade, de Sarphatistraat. de Wete ringschans, Spiegelgracht, Spiegelstr. en Heerengraeln naar de woning van den burgemeester, waar de lunch v.eid gebruikt Te twee uur precies vertrok het rij tuig van do woning van den ourge- meester, om langs de Heerengricnt het Waterlooplein. stil te houden voer de Stoomdiamantslijperij Coster, in de Zwanenburgerstraat. De Prins werd in deze slijperij rond geleid door den directeur, den heer Felix Manus. Achtereenvolgens werden bekeken de voorraad diamanten in de bekende roo- do kamer voor het vorstelijk bezoek ingericht, waar modeillen van groiter diamanten geëtaleerd waren. Nog werden bekeken de kloverij en de slijperij. Na een bezoek, dat een half uur duurde, werd gereden naar de Por- tugeesche Synagoge. Het scheen dat in de Israëlietische buurten de komst van den Prins reeds algemeen bekend was. Er was veel pu bliek op de been, en voor het gebouw van de stoomdiam&ntsijperij Coster" en de synagoge was het een bepaald gedrang. Met gejuich werd de Hooge Gast te- groet. In de synagoge waar evenals bij een gewonen dienst de kaarsen brand'ten, werd de Prins rondgeleid' dooT liet da gelij ksch bestuur, de heieren J. \ita Israël. J. Teixeira die Maittos en A. J. Mendes da Costa. Bezichtigd werden onder meer het kostbare Perzische kleed voor da leze naar, de boeken Mozes, de wetsrollen met de zilveren en gouden mancels, gouden borden en kannen. Een voorlezer der gemeente sprnk het gebed voor het Koninklijk Huis uit in het Hebreeuwsch. Van da Portugeesche Synagoge ging heit langs het Waterlooplein, Heeren gracht, Heerenmarkt, Haarlemmer straat en Haarlemmerdijk, door de Spaanndammerbuurt naar de Wester- suikenraffinaderij. De Prins werd rondgeleid door de balde directeuren, de heeren Barbe en Freitag. Hoe gaarne wij het ook wenschen, kunnen' wij omtrent dit zeker zeer in teressante bezoek niets mededeelen. 's Morgens had baron Tindal der di rectie last gegeven geen vertegenwoor digers der pers toegang te geven. Na een bezoek van een uur bij de Wester-suikerraffinaderij reed de prins langs de Nassaukadie naar het Rijks museum, waar de hoofddirecteur jhr. B. W. F. van Riemsdijk hem compli menteerde. Allereerst werd in oogenschouw ge nomen de gouden koets. Vervolgens werden eenige schilde rijen bekeken in. de Eeregalerij. Eenigen tijd werd vertoefd bij de „Nachtwacht" bij de admiralenzaal, bij de vitrine met miniatuurportretten van het Huis van Oranje. Verwijld werd ook in het Neder- landsch museum van Geschiedenis en Kunst. Tegen half zes kwam de Prins aan in het Panorama, waar hij begroet werd door de beide directeuren A. C. Poort en C. L. van Kestoren. Een kijk je werd genomen in do kunstzaal. cn daarna werden bekeken de ..Harem" van Hobbe Smith en „Nova Zembla" van Louis Apol. Van het Panorama ging de Prins te voet naar den hoofdingang van „Artis Natura Magistra." Do eeno dag voor. de andere na, ging voorbij ens Alice wachtte te- vergeofsch met amgsti"- kloppend hart! op de komst van. Lewie. Vandaag zal h;; stellig ko men zeide zi i eiken morgen tot zichzelf en eiken avond zag zij zich opnieuw wreed, teleurgesteld. Zij hield zich telkens en telkens weer voor, dat zneen dwaas en on- verstandig schepseltje was. Hij had geen ernstige bedoeling met haar zii gaf aan zijn. woorden en blik ken een verkeerde uitlegging en terwijl zij aldus redeneerde, kwam haar geheele ziel daarteeen in op stand en legdle haar hart de stem van haar verstand gebiedend het zwijgen op. En zoo treurde zij in doffe wanhoop terwijl Lewie op Etterick met folterend heimwee verlangde naar het onbereikbare. Stocks maakte Alice het hof met een inderdaad lofwaardige kiesch- heid, en hot meisje was er hem op recht dankbaar voor. dlat, hij haar niet zijn liefde opdlrong. Vergele ken met die Andrews, muntte hij uit door talloos veel goede eigen schappen en in haar droefheid en verontwaardiging namen zijn be scheiden verdiensten in haar oogen heroïsche afmetingen aan. Zii ver- Het vrij talrijk publiek op straat be groette hem vrij luid' en enthousiast. In Artis werd de. Hooge Gast ontvan gen door den directeur dr. Kerbert. Het gezantschap begaf zich direct naar den bestuurskoepel, om wat te rusten en verfrisschingen te "ebruiken. De geheele tuin bijna werd kalmpjes doorloopen. De Prins vertoefde vrij lang in. het aquarium. Op dat uur was het. niet vol in den dierentuin. Eenige tientallen menschen werden door opzichtei's op eerbiedigen afstand gehouden. Bijzondere aandacht werd gewijd aan het flink groeiende nijlpaard. Na een bezoek, dat een uur duurde, vertrok de Prins te ruim half zeven naar het Centraal Station. In de Koninklijke wachtkamer werd vertoefd tot zeven, uur, Amst-erdam- schen tijd. Toen stapte Prins Hendrik, vergezeld van zijn adjudant en Baron Tindal, in een gereserveerde eerste klas-coupé, om de terugreis naar Het Loo te ondernemen. Den Prins werd uitgeleide gedaan door den burgemeester, van wien Hij. tot twee keeren toe, met een bijzonder hartelijken handdruk afscheid nam. Rouwdienst. In de Duitsch-Evangelische kerk te 's Gravenhage wérd Zondagmiddag 4 uur een plechtige rouwdienst gehou den ter nagedachtenis van Keizerin Frederik van Duitschland. In de kerk waren rouwdraperieën aangebracht en de kroonlichten brandden in crepe omhulsels. De Duitsche gezant ontving de ver tegenwoordigers dér Koninklijke fa milie te weten: van H. M. de Koningin baron Van Pal landt van Neerynen, opper-ceremoniemeester, van H. M. de Koningin-Moeder jhr. die Ranitz, in tendant van het Huis, van Z. K. H. den Prins-gemaal de luit. t/z. Ie kl. jhr. Hooft Graafland, die naast elkan der in de banken voor de hofhouding plaats namen. Achter hen waren ge zeten de luitenant-generaal graaf Du- monceau, de stalmeester luit.-kol. Ben- tinck, de adjudant-majoor baron Van Tuyl van Serooskerken. Verder waren tegenwoordig de mi nisters van buitenlandsche zaken, van marine, van financiën en van oorlog; voorts de Comm. der Koningin mr. Patijn, de burgemeester, de luit.-gen. Kool, de gen.-majoor Scherer, gou verneur der residentie, de gezant mr. Ruyssenaers, secretaris-generaal dr. Loudon, kabinetschef van buitenland sche zaken; de gezanten van Rusland!, België, Oostenrijk, Spanje, Engeland, Amerika, Frankrijk, Italië, Portugal, Roemenië, Zweden en Noorwegen en Japan. Onderscheidene met leden hunner legatiën, zoomede de gezant schapsattachés in Nederlandschen dienst jhr .mr. Van der Goes en mr. Royaards, welke beide laatstgenoem den graaf De Pourtales ter zijde ston den bij het in- en uitgeleide der diplo maten. Bij deze godsdienstoefening werd hetzelfde programma gevolgd als voor andere dergelijke diensten geldt. Voor ganger was de predikant Joh. Quandt die in een beknopte gedachtenisrede eene levensbeschouwing gaf van de overleden Keizerin, waarin hij het beeld voor dien geest riep van de Vorstin in haar huiselijken kring als liefheb bende moeder, maar vooral het licht liet vallen op de smart die Keizerin Frederik na het overlijden van haar gemaal Keizer Frederik heeft geleden. Om 5 uur was de plechtigheid ge ëindigd. Koning Edward in Vlissingen Het nieuwe koninklijke jacht Vic toria en Albert", aan boord hebbende den Koning en de Koningin van Enge land, benevens prinses Victoria en den Griekschen kroonprins Nikolaas, kwam Zaterdag te 5.30 uur in de haven en meerde aan den zuidwestelijken pon ton. De kruisers „Hyacinth" en „Mi nerva", die het schip escorteerden, bleven op de reede. Vanwege de Koningin was aangeko men graaf Du Monceau, chef van het militaire huis van H. M. de Koningin, in uniform; met hem was aangekomen sir H. Howard, Engelsch gezant te 's Gravenhage, die zich aan boord be gaven om Hare Majesteiten te begroe ten. De Britsche vice-consul, de heer P. L. de Bruijne, met den commdt. van het wachtschip „Bulgia", den luit. ter zee le kl. W. van Voss, begaven zich mede aan boord. Zeer strenge veiligheidsmaatregelen waren genomen, waarvoor, behalve de stedelijke politie, een 40-tal rijks veldwachters met karabijnen gewa- pend, werden gebezigd. Bovendien gat haar vroegere® afkeerhij was echt metaal die anderen waren glinsterend klatergoud. Hij behoor de tot die wereld, waarin zij thuis- behoorde zii waren in vele op zichten aan elkaar verwant. Tweemaal vroeg hij haar ten hu welijk. Den eersten keer was haar hairt vol weemoed en teleurstelling, etn zij wees zijn aanzoek af. Hij wachtte op een gunstiger gelegen heid en toen zij ha'ar aangeboren vroolïjkheid weer eemagszins be gon te herwinnen, beproef die hij opnieuw zijn geluk. Ik kan niet ik lean niet, zei- de zij. Ik houd veel van u en acht u hoog maar kan onmoge lijk met u trouwen. Maar ik heb je zoo lief, ziels lief fluisterde hij en de oprechte aandoening, die in zijn stem trilde, en de vage gedachten aan een ge heel verschillende hoop voor die toe komst d'edien hare oogen vol tranen springen. De eenvoud, waarmee hij sprak, wekte haar sympathie, liefdJe's trouwsten bondgenoot. Vóór zij het zelf wist. had zij hem haar jawoord geschonken en haeld hij haar in zijn armen geklemd. Voor den tijd van een paar seconden voelde zij verrichtte ee stoombootje de ..Zeeland" van den Rijkswaterstaat, in den bui tenhaven politiedienst: aan boord be vonden zich 2 rijksveldwachters, bene vens de hulpsluismecsler. De koninklijke familie begaf zich 's avonds te ongeveer tien uur naar den gereedstaanden trein, waarin een salonrijtuig van koning Edward, om naar Homburg te vertrekken ten ein de Zondag den lijkdienst op Cronberg bij te wonen. De trein werd begeleid door den heer Walraven, inspecteur van tractie. Vanwege den rijkswater staat was alleen een looper gelegd. De vorstelijke personen bleven aan boord tot 10 uur ,toen de koninklijke standaard werd ingehaald, ten toeken dat de koning, zijn echtgeuooto en hun gezelschap het jacht verlaten had den. Onmiddellijk begaven zij zich dorr de hal en de gang naar de vor stelijke wachtkamer, vanwaar de rei zigers in den gereedstaanden trein stapten. De trein bestond uit twee salonrijtuigen, waarvan één eerst kort geleden voor koning Eduard is ge maakt, terwijl het andere dikwijls is gebruikt door wijlen koningin Victoria. Verder zijn er in den trein een slaap wagen en voorts enkel eerste-klasse- rijtuigen en de noodige bagagewagens, waarvan in één een kostbare automo biel werd geplaatst, die de koning heeft meegenomen. Om 10 uur 20 ver trok de trein naar Frankfort, waar hij morgenochtend te 10 uur moet aankomen. De trein werd begeleid door de heeren C .Walraven, inspec teur der Staatsspoorwegen, den inge nieur van tractie. Kramers, en den sectie-ingenieur jhr. Reigersberg Ver sluis. Uit naam van de South Eastern and Chatham Spoorweg was overge komen de heer Agis oin met de Staats spoor de noodige maatregelen te tref fen in verband met den loop van den extra-trein. Het jacht vertrok den volgenden morgen te half vijf naar Portsmouth, tegelijk met de op de reede geankerde kruisers. De Koning droeg aan boord de ad miraalsuniform, doch bij het vertrek van hier was Z. M. in politiek. Bij het vertrek waren tegenwoordig de bur gemeester van Vlissingen, de Engel- sche consul te Middelburg, de advo caat generaal uit Den Haag, de offi cier van justitie en den garnizoens commandant. De Koning nam vrien delijk groetend van de autoriteiten af scheid. Vol kadagblad— Volksblad Wij hebben met een enkel woord ge wag gemaakt van do klacht, door de directie van het „Volksdagblad" inge diend bij de justitie in zake handelin gen ten behoeve van het „Volksblad" gepleegd. Uit het woord van verweer dat de redactie van laatstgenoemd blad heden plaatst, stippen wij alleen het volgende aan: „Al wat in de in „Het Volksdagblad" afgedrukte aanklacht ons wordt ten laste gelegd, is óf totaal verzonnen, óf valsch voorgesteld, of van niet het min ste belang. Wij denken er niet aan ons tegen deze lasterlijke aantijgingen niex te verdedigen. Indien dit noodig mocht blijken, zal düit op een andere plaats geschieden." Mr. Troelatra, Het gerucht, dat de heer Ter Laan zijn mandaat voor Hoogezand zou wil len neerleggen ter wille van mr. Troel stra is onjuist. De ,,Delftscl\e Ct die zich tot dten heer Ter Laan wendde met de vraag, of het gerucht waarheid bevatte, ontving van hem ten antwoord een kort en krachtig ..neen." Kamerverkiezingen. In de gehouden vergadering der verschillende afdeelingen van de kiesvereeniging ,Nooird-BraJ>ajnt" is met algemeeme stemme® tot can- didaat voor het lidmaatschap der Tweedie Kamer im die plaarts van mir. J. A. Loeff. <resteklt, jhr. m. A. F. O. van Sasse- van IJsselt, raadsheer in het gerechtshpf te 's-Hertogenbosch, lid van dte'Prov. Staten van Noord-Brabant en lid van den Gemeenteraad van Den Bosch. Veendam. Het verkiezangs-comité te Veeo> dam heeft het volgende schrijven aan d;e liberale partijgenootam in 't district Weststellingweaf gericht „Onidergeteekend'en, allen beboe rende tot de liberale rartij in 't district Veendam. verklaren dat de antirevohrtionaire® en katholieken, ons trouw en krachtig hebben ge- iets. dat naar blijdschap zweemde, maai- deze gewaarwording week weldra uit haar binnenste, en lang zaam en in gepeins verloren, liep zij aan zijn zijde huiswaarts. Den volgenden morgen stond Ali ce op mei een drukkend' besef van iets onherroepelijks. Een deur was achter haar dichtgevallen:, die een vriendelijk verleden afsloot, en de toekomst scheen haar een onafzien baar lang en duister pad toe. Dit was niet een stemming, zooals zij zioh va® een -as verloofd meisje had' voorgesteld. Mevrouw Andrews l'egde den ge- heelen ochtend beslag op haar en ontdekte weldra het niet zeer moei lijk te raden reheim. Na den lunch zocht Alice haar troost bij haar oude vrienden de heuvelen. Daar was het zoo heerlijk rustig, zoo een zaam. Daar kon zij ongestoord na denken. Plotseling hoorde zij in de verte zingen een café-chantantdeuntje, dat dit aards oh paradijs ontwijdde. Drie halfdronken mannen kwamen de hoogte afzwaaien, arm in arm. Zii hadden eroote bloemen in hun knoopsgat en gemakshalve hun ves ten losgeknoopt. Het waren blijk baar zoogenaamde Zondagsheeren, stound. eerst bij de herstemming tusschien dr. Bos en Schaper en vooral nu bij de herstemming fcus- schen mr. E. A. Smidt en mr. P. J. Troel s tra met. het resultaat dat mr. Smidt met groote meerderheid werd gekozen, wat beslist mede door den krachtige® steun titer A.- lt. en R.-K., is geschied; -redenen waarom wn onzen partijgenooten in het district Weststellingweirf vriendelijk en dringend verzoeken bij de a. s. herstemming ook de A.-R. partij te steunen; vooral ook opdat wij in de toekomst weer op steun mogen en kunnen rekenen." Mr. Gle'ebman. Uit Baarn meldt men. dat de toe stand van mr. Gle.ichnian blijft vooruitgaan. De nachten zijn rus tig. Congres voor ambachts onderwijs. Te 's Gravenhage werd in het ge bouw van den Haagschen Kunstkring Maandagochtend het congres voor am. bachtsonderricht geopend door mr. E. Fokker, die in zijn openingswoord herinnerde aan de congressen in 1894 te Haarlem en in. 1895 te Amsterdam gehoupden. Dit congres is het derde, het onderscheidt zich van de vorige, dat in de commissie 5 werklieden zit ting hebben, ieder vertegenwoordigen de een belangrijk ambacht. De com missie meende, dat over ambachtson- derwijs niet mocht gesproken worden huiten de werklieden. Ten tweede wenscht de commissie geen conclusies te zien aangenomen. Het is haar te doen om vrije gedachtenwisseling. Het onderwijs voor meisjes zal door twee dames worden behandeld, die zitting hebben in de commissie. Het ambachtsonderwijs laat nog veel te wenschen over; de gelegenheid ont breekt veel. Toch zijn er vele licht punten. Algemeen begint men het nut van het ambachtsonderwijs te er kennen. Het aantal scholen steeg van 9 tot 21, behalve vele die in voorbe reiding zijn. Vele huishoudscholen en industriescholen zijn opgericht of in voorbereiding Dat zijn eigenlijk am bachtsscholen voor meisjes. Toch ont vangt het overgroot deel onzer jon gens en meisjes na het 12e jaar geen onderwijs meer. Wel zal dit eenigs- zins verbetoren door betere inrichting van het herhalingsonderwijs, maar na 13 of 14 jaar blijvp-velen zon-' dei' onderwijs. Voor ambachts- en vakscholen is dus nog veel te doen in verband met betere organisatie hetere opleiding ook voor mingegoeden, zoo als te Amsterdam. Dit congres beoogt slechts door wrijving van gedachten licht te doen opgaan. Het doet den ken aan electriciteit en hij hoopt dat tegen een volgend jaar nergens gele genheid zal ontbreken om electro-tech- nisch onderwijs te ontvangen. Voorts hoopt hij dat na zeker aantal, b.v. 4jaren, een volgend congres zal vergaderen en dan ook meer zal ge voeld worden de betere opleiding van handels -en kantoorbedienden diieb.v. in de vroege ochtenduren typewriting, talen "enz. konden leeren. Te Amster dam is men reeds in dien geest werk zaam. Dit is echter toekomstmuziek. Conclusies werden niet genomen, al leen over vijf vraagpunten werd van gedachten gewisseld. Het eerste vraagpunt betrof de wet telijke regeling van het ambachtson derwijs. De heer P. Priester, van Leeuwarden, was inleider van dit punt. Het tweede vraagpunt dat behan deld werd, luidde: „In hoeverre is 't mogelijk aan het leerplan dep am bachtsscholen een zoodanige uitbrei ding te geven, dat ret onderwijs dier inrichtingen aan meer vakken ten goe de kan komen?" Sporten Wedstrijden. Ned. Cricketers in Engeland De uitslag van den wedstrijd van Maandag: Londen 475; Holland 89 voor drie. Uit de Arbeiderswereid. BUITENLAND. Gompers, voorzitter van de Ameri- kaansche Federation of Labour, heeft een proclamatie uitgevaardigd ter ver dediging van den gemengden staal- verkersbond, eo tor oproeping van zedelijken en stoffelijken bijstand voor dien bond. Aan Shaffer's bevel tot staking is over het geheel gevolg gegeven, overal wtfar de werklieden georganiseerd die er voor hun pleizier eens een dagje op uit waren en hun grootste genot in drinken vonden. Zood'ra zii Alice gewaar wenden, riepen zij haar een paar vleiende complimentjes toe, die blijkbaar geenszins in haar smaak vielen, want zij stond' op en wilde zich haastig uit de voeten maken. Tot haar niet geringe ontsteltenis werd! die weg haar echter door die nieuw- aangekomenen versperd!. Al haar smeekingen, om haar door te laten, waren' vruchteloos. Het meisje was in doodsangst. Wat moest zij beginnen? Vóór haar was een bruisende bergstroom, op dit punt tie ,eenenmale ondoorwaad- baar en achter haar wanen drie dronken mannen, wier onbeschofte taal haar onthutste en ergerde. Als de nood' het hoogst is geste gen. is ook de redding nabij. Nog vóór zij het wist. was hiaar bevrij der reedö in aantocht, en haar red der bLeek ntiemand andere te zijn dan Lewie. Zij had het wel willen uitjuichen van blijdschap, toen zij zijn door die zon verbrand gelaat zag. Wat moet dit beteekenen «iep hij, terwijl hij een van de man nen bij den kraag pakte en tegen zijn. Het aantal stakers kan nog niet opgegeven worden, maar bedraagt ze ker verscheiden duizenden. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. SO csnts per regel. Hef beste 1 L_JL^==Moridwal'er ter Wereld.'i Gemengd Nieuws. Een brutale inbraak. Heel Brussel is in opschudding over een inbraak, drie onder buitengewone brutaie omstandigheden is gepleegd in oen groot magazijn van horloges en bijouterieën van den heer Grottendieck in de Rue de la Madeleine. Vrijdagmorgen om 7 uur hij het ont waken, bemerkte de dochter van den heer Grottendieck, dat dieven een be zoek hadden gebracht aan 't magazijn en uit de lihkervitrine een -note hoe veelheid! voorwerpen van waarde wa ren verdwenen. Der justitie, werd, kennis gegeven van het geval en deze begon, onmiddellijk een onderzoek. Het bleek, dat geen en kel slot geforceerd, geen deur ge opend, geen ruit ingedrukt was. De die ven waren binnengekomen langs de eerste verdieping, tot waar zij waren opgeklommen langs de gasbuis van een muurlantaarn tegen het huis. De vensters op de eerste verdieping, tot waar zij waren opgeklommen langs de gasbuis van een muurlantaarn te gen het huis. De vensters op de eerste verdieping stonden wegens de warmte open, maar de jalousieën wraren neer gelaten. Eén en ander is den dieven gunstig geweest, die geen ruit hebben behoeven in te drukken. Eenmaal in het huis zijn zij langs een kleine wenteltrap in den winkel gekomen, waar zij slechts hadden te kiezen onder de vele voorwerpen van waarde, in glazen kastjes besloten. De Imkervitrine bevatte de kostbaarste en gemakkelijkst vervoerbare dingen. Zij is door de inbrekers geplunderd. Een ruit werdi netjes uitgenomen en voor de toonbank, gezet; alles gebeurde in volkomen stilte. Niemand van het ge zin van den heer Grottendieck heeft ook maar eenig gerucht gehoord. Uit voorzorg hadden de dieven de geleid- draden der electrische schellen door gesneden. Zij namen 174 gouden en zilveren horloges, 9 horlogekettingen, 52 gouden kettingen enz. mee, tot een totale waarde van 80.000 francs, en hebben alles tot een pak gemaakt, waaromheen zij de embrases van een winkeldraperie hebben gebonden. Langs demzelfden weg, dien zij geko men zijn, zijn zij weer vertrokken, op de toonbank achterlatend een waarde van bijouterieën van 30.000 francs. Op een tafel in het achtermagazijn is een 30 cM. lange dolk --evonden met breedi lemmet. De inbrekers waren dus voornemens zich van dat wapen te be- dlienen, ingeval zij zouden worden ont dekt. Naar alle groote steden is aan de po litie over dezen diefstal geseind. Van de daders is nog niets bekend. Alleen is een poelier aan de Brusselsche poli tie komen mededeelen, dat hij in den nacht van de inbraak tegen 4 uur twee netgekleede mannen heeft gezien, die als het ware op wacht stonden in de Rue de la Madeleine. In de namiddag is Vrijdag een ver dacht persoon in arrest srenomen, die in zijn woning een volledig stel inbre- kersinstrumenten onder zijn bed ver borgen had. Gruweldaden van Indianen. Een gruwelijke geschiedenis weet het „Jorniai die Coanmercdo" mede te dteelen. Op de® 3e® Maart 1901 werden dte nederzetting en het klooster in Alito Alegre (Brazi lië) door wilde Indianenhordien be stormd. de monniken en mommen bevonden zioh juiist in d'e kerk. zoo dat zij. in het geheet geen tegen stand konden bieden. Allereerst werden vier nonnen en Later zes marmiken voor het altaar vermoord, toen kwamen eenige kolonisten en bedienden aan de beurt, de overi gen warde® in een kelder opgeslo ten en daar twee weken Langzaam doodgemarteld'. Een groot genoegen vonden de wilden er in. de arme gevangenen aan den rand van een afgrond te brengen en hen dam onder wild- ge huil naar beneden te herpen. De eenige overlevende was een klein il-jarig meisje. Ursula, dat door een Indiaansc-he vrouw in bescher- den grond slingerde. Waai' bemoei jij je mee? rie pen alle drie als uit één mond. Ik verkies niet. dat iemand deze jonge dame laslie- aal vallen, bulderde hij hen toe met blikse-1 mende oogen. Als jelui niet dronken waart, zou ik jelui beter manieren leeren. Maakt, dat je weg komt. of ik sta niet langer voor miizelf in.. De sterkste van het drietal trad met gebalde vuisten op hem toe. Juffrouw WishartAlice, sprak Lewie, die het meisje den aanblik van een onvermijdelijke vechtpartij wilde besparem, wilt ge zoolang op mijn paard passen? Ik heb het losjes aan een boom vastgebonden hier vlakbij. Ik ben in een ommezien bij u. Dit ommezien werd' echter tame lijk gerekt, want pas na een verloop van een minuut of tien kwam hij bij haar met een groote scheur in de mouw van zijn jas en ©en bloe dige schram o- z::m voorhoofd. Alice stond, stil en onbeweeglijk, bij zijn paard, werktuigelijk die teugels vasthoudend en strak voor zich uit starend. Mag ik u naai* Glenavelin te rugbrengen? vroeg hij. mi mg genome® werd en l ater de ge heel c geschiedenis vertellen kon. Een monnik, Carlos genaamd, droeg veel bii tot het spoedig ontdekken en tot die vervolging der Indianen. Toevallig was hii vertrokken.; bij zijn terugkomst vond hij om het klooster d'e verminkt e loken -liggen, die kerk en de woningen geheel leeggeroofd en ten slotte vele bloed sporen. waarin men nof geronnen bloed ontdekte. Voor de Indianen tot hun aam val overgingen, hadden 7:: overal schildwachten uitgezet en een' pa trouille in hinderlaag °"elegd>, die ieder die naar Alto-Alegre cring of vandaar kwam. vermoordde. In deze hinderlaag alleen vond1 mien 50 lijken., in het klooster meer daim 200. Het gelukte dien monnik Car los ongezien të ontkomen en de huln der soldaten in te roepen. Ka pitein Zorabeira bereikte met zij.n troepen de wilde hordien in Canna Crava en kon na een bloedige® strijd de gevallen slachtoffers wre ken. De kleine Ursula werd be vrijd en den wilden werd1 een groot deel van het geroofde ontnomen-. Redevoerip gen. Uit de nagelaten papieren van den sociaal-democraat Liebknecht deelt „Vorwarts" een merkwaardige pleitre de mede tegen... redevoeringen. Lieb knecht schreef daarover: „Niets is gevaarlijker voor een be raadslaging dan het houden van rede voeringen. Elk oordteele maar naar zijn eigen ervaring! „Wie zal, als hij over een zaak die hem. duister is licht wenscht, zich met zijn twijfel en gronden tot een talrijke vergadering of een volksvergadering wenden? Ieder die moeilijk hersen werk heeft te verrichten, weet dat een vruchtbare gedachtenwisseling, een nauwkeurig wikken en wegen van voor en tegen niet mogelijk is waar zóóveel personen aan het debat deelnemen, dat men zijn stem moet uitzetten, en een geregeld gesprek, een juist spre ken en tegenspreken onmogelijk wordt „Redevoeiingen hebben zeker ook haar nut. De magnetische, betooveren- de macht van het gesproken woord is een factor welke in het staatkundig cn geestesleven eens volles niet gemist kan worden. Redevoeringen en voor drachten in volksvergaderingen heb ben onschatbare waarde. Maar alles op zijn tijd en voor zijn doel. Dat één persoon het woord voert is uitstekend om geestdrift te wekken en menschen die leering verlangen die te geven. Maar als men tevens naar de waarheid wil zoeken, zijn redevoeringen en voor- drachten van een enkelen persoon niet op haar plaats; zij ontaarden in kome diespel. „Zoodra de redenaar zijn stem bo ven zekere mate verheft, worden door bloedaandrang naar de hersenen, enz. zijn zenuwen geprikkeld, wat wellicht voor de phantasie en dichterlijke beel den bevorderlijk is, maar voor het denkproces zeer hinderlijk is en bij veie menschen gelijk Karl Vogt lieeft aangetoond uitloopt op een tijdelij- ken stilstand) van het denkvermogen. „Wie heeft zich niet wel eens ver baasd over de groote dwaasheden die de verstandigste mannen kunnen uit kramen, als zij een zoogenaamde „re devoering" houden en zich daarbij ora torische triumfen trachten te behalen, nog afgezien van bevangenheid en be dremmeldheid'. Van elke 1UÜ Kamer- redenaars spreken 50 louter onzin („den reinsten Blödisinn) en onder de overi gen zijn er wellicht twee of drie wier redevoeringen volgens de stenografi sche aanteekeningen van evenveel be- teekemis zijn als een hoofdartikel van een middelmatig dagbladschrijver. De rest bemerkt niet eens het peil van de ze middelmaat. „Gaat men dan echter met een van deze sprekers, over wiens gebazel men zich pas heeft geërgerd, in een stil hoekje zitten en spreekt men dan met hem over zaken waarvan hij wegens zijn opleiding en positie verstand kan hebben, dian zal men in de meeste ge vallen tot de ontdekking komen, dat hij volstrekt niet zoo dom is en in zijn vak nuttige en practische kennis bezit. „Om evenwel te kunnen nagaan ioe zeer er alzoo in „redevoeringen" geba zeld) wordt, is het noodig zich eerst los te maken van den misleidenden in vloed van groote woorden en theatra le gebaren, en dit kunnen maar wei nigen. Vandaar dat de meest bespraak te Kamerleden zoo sterk worden over schat." Deze niet zeer vleiende beoordeeling van Kamer- en volksredenaars klinkt zeker nogal vreemd uit den mond van i Alice's eenig antwoord was een; toestemmend hoofdknikken. Zwij gend lie z;; naast hem. terwii-! hij zijn paard bii den teugel leidde. Hu wist haar niets te zeggen. De geheele wereld lag thans tusschen hen. en zij konden geen van beiden een enkel woord uiten, zonder eenig blijk te eeven van d'e droeve scheiding. Alice was de eerste, die het. stil* zwijgen verbrak. Ik dank u zeer voor uw tijdige hul" stamelde zij. en gehoor ge vende aan een noodlottige opwel ling. keek z«; naar hem en las zij maar al te duideliik op zijn gelaat al de wanhoon al het verlangen, dat hij trachtte to verbergen. Alles werd haar helder en zij besefte met volle klaarheid de wreede be stieringen van het lot. Een snik smoorde haar stem en vóór zij zich bewust was van hetgeen zij d'eed, legde zii haar hand on Lewie's arm en barstte zij in tranen uit. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2