Een groote schilderparasol was uit gezet en in de schaduw er van zetten de Koninginnen zich op het gras neer. De schilderkist werd ontpakt en spoe dig had de Koningin een studie opge zet van het fraaie landschap. Ijverig werkte de Koningin voort, af en toe het oordeel over de vorderingen van haar werk vragend aan Haar Moeder, die blijkbaar volop genoot van het ge zelschap van de Koningin in deze lus tige omgeving, op dezen heerlijken zomerschen dag. Tegen lunchtijd werd het eenvoudige tweede ontbijt door de Koningin voor den dag gehaald, die zich uitputte in zorgzaamheid om het Hare Moeder toch vooral aan niets te laten ontbre ken. Toen men tot het dessert gena derd was, werden de mooiste kersen door de Koningin voor Hare Moeder uitgezocht, die dan op Haar beurt ook telkens weer een greep in de tasch, waarin het fruit was geborgen, deea. om een bijzonder smakelijke vrucht der Koningin voor te houdm. Juist toen de eenvoudige maaliijd was afgeloopen en de Koningin met een zwaai de leeggedronken fles h ever haai- hoofd heen in het gras had weg geworpen, kwam een jongen uit »tn der naburige dorpen met een groot pak onder den arm aangestapt. Hij had de Koninginnen a'. z"0 va*k gezien, dat hij Haar onmiddellijk her kende in de beide dames, d«e -lair to men onder de schilcle.-.jrmisol zat'.n. Onmiddellijk verdwjen dan c«k zijn pet onder zijn arm, en niet weinig v er- rost en verlegen was hij, toen hij h or de Koninginnen werd aangeroepïa. Bedremmeld legde hij zijn pak ter zij de van den weg en schoorvoetend na derde hij de Koninginnen. Al spoedig! had de Koningin hem echter met vriendelijke woorden op zijn gemak gesteld en toen hij uit Haar handen een broodje had ontvangen, stapte hij, als de meest hoffahige dig nitaris ruggelings weg om zijn tocht te vervolgen. In zijn verbouwereerdheid had hij zijn pak op den weg laten liggen. De Koningin echter zag het en riep den jongen terug, die, lachendJ nu om zijn domheid, zijn vracht opraapte en daar na voortstapte. Een tijdje later passeerden twee meisjes uit het visschersdorpje Bun schoten in haar landseigen kleeder dracht Ook zij werden door de Ko ningin aangeroepen, die zij, evenmin als de Koningin-Moeder, bleken te ken nen of te herkennen, zoodat zij vrij moedig op alle vragen antwoordden die „de dames" haar deden over haar dorpje, de visscherij, haar eigenaardi ge dracht enz. Een broodje en een handvol kersen voor elk werden dank baar in ontvangst genomen en vroolijk babbelend over de vriendelijke dames vervolgden de medskes haar weg, niet wetend dat zij met de Koninginnen hadden gesproken. In dien namiddag kwam een hofrij- tuig aangereden, slechts vergezeld van een beambte per fiets, die voor het in laden van de bagage en het rijtuig zorgde. Een lakei was d'e Koningin- Moeder behulpzaam bij het instappen in het rijtuig. De Koningin had daar bij geen hulp van noode. Vlug was zij van den grond opge sprongen toen het rijtuig was aange komen, had zich het stof van de japon geschud, en na er op toegezien te heb ben, dat niets was achtergebleven en dat de Koningin-Moeder goed was ge zeten, stapte Zij ook in het rijtuig en voort ging het naar Soestdijk. Rouwdienst te 's Gravanligge Do rouwdienst ini die Eng-elsche kerk. te 's-Gravenhage ter nage dachtenis der keizerin. .Friodirieli, was ongeveer gelijk aan dïien na den dtiod van koningin Victoria. De Koningin was vertegenwoordigd door graaf Dumonceaude Ko- ningin-Moed'er door jhr. De Ranaiz, prins Hendirik dóór jhr. Hooft Graafland1. Behalve verschillende logat'iechefs waren tegenwoordige de minister van bui tenia ndfeche za ken en diens secretarisgeneraal. Mooie dame! Op een kantoor op die Stadhou derskade te Amsterdam kwam een dame spreken over geldbelegging en het verkoopen van Russische fondsen. Welke fondsen, herinner de zij zich niet; zo zou het even gaan nakijken. Bij haar vertrek werd van een tafel een bankbiljet van 60 gemast. De door de „dame" opgegeven naam en haar adres bleken bij onderzoek onjuist te zijn. De gouverneur van Curae o De nieuwbenoemde gouverneur van Curasao, jhr. De Jong van Beek en Donk, heeft Zaterdag in handen van H. M. de Koningin den eed afgelegd en daarna op het Loo met zijne echtge- noote aan den maaltijd deelgenomen. Donderdag a.s. vertrekt de nieuwe gouverneur per Prins Willem V naar de kolonie. Tot dien tijd vertoeft hij in het pension Villa Wetering te Am sterdam. Kamarverkiezingea. AMERSFOORT. Candidaat zijn ge steld de heeren: Jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck (antir.) en Mr. H. W. de Beaufort (lib.) ELST. Candidaat zijn gesteld de heeren S. M. van Wijck (kath.) en W. baron van Voorst tot Voorst (lib.) GRAVE. Gekozen de heer: W. Frie- sen (kath.) 's HERTOGENBOSCH. Candidaat zijn gesteld de heeren: Jhr. rar. A. F. O. van Sasse van IJsselt (kath.) en mr. J. A. A. Bosch (lib.) LOCHEM. Officieuse herstemming tussclien mr. H. F. Hesselink van Suchtelen (lib.) en Helsdingen (soc.- dem.) Nader seint men ons: Officieel uitgebracht 3606, geldig 3543, herstemming Helsdingen 1650 en Hesselink 1771; Vemer had 122 st. SLIEDRECHT. Candidaat gesteld voor het nieuwe zittingjaar (tot Sep tember a.s. waren geen candidate?: opgegeven): B. K. Heldt (vrijs, en A. D. P. van Löben Seis (autir.' WESTSTELLINGWERF. Gekozen de heer F. W. N. Hugenholtz isoc.- dem.) met 1990 van 3626 stemmen. De heer J. van der Molen (anti-rey.) verkreeg 1636 stemmen. Donderdagnacht wordt pea* snel trein te Vlissingen verwacht d'e kroonprins van Duitschland! om per nachtboot naar Engeland over be steken. Schutterijen. In Bijvoegsels tot de „Staats-Ct." 187 zijn opgenomen de algemeen© nume rieke staten, aanduidende de sterkte van den eersten ban der schutterijen op 1 November 1900. Die staten ziin op gemaakt. uit de opgaven, door Hr. Ms. commissarissen in de provinciën ver strekt. Staat A vermeldt de sterkte van den eersten ban der dienstdoende schutte rij in elke gemeente, waar zulk een schutterij bestaak, rinet opgaaf van de wijze der indeeling. Daarin is, op het voetspoor van vori ge jaren, de eerste ban gesplitst in 2 categorieën De le categorie bevat de leden van "den eersten ban, die thans nog ongehuwd, gehuwd zonder wind of kindieren of weduwnaar zonder kind of kinderen zijn; dei tweede categorie de leden van den eersten ban, die na hunne inlijving gehuwd zijn en als gehuwd of weduwnaar, kind of kinde ren hebben. Blijkens dezen staat was. de sterkte van den eersten ban der dienstdoende schutterijen, mét inbegrip van de re serve, op 1 Nov. 1900: die der eerste categorie 32,586 man, die der tweede categorie 10,071 man, te zamen 42,657 man, waarvan er 7638 vroeger aTs of ficier, onder-officier, korporaal of sol daat gediend hebben bij de zeemacht, bij het korps mariniers, bij de land macht, bij de militie te land of bij het krijgsvolk in 's Rijks overzeesche be zittingen. De feitelijke sterkte van de dienst doende schutterijen in haar geheel bedroeg op voormeld tijdstip 50,567 man, waarvan er vroeger 10,024 in krijgsdienst zijn geweest. Deze getal len waren op 1 November 1899 onder scheidenlijk 51.200 en 10,386. Staat B bevat gelijke opgaaf van de sterkte en indeeling op 1 November 1900 van den eersten ban der rustende schutterijen in de verschillende provin ciën. Volgens dezen staat bedroeg de sterk te van dien ban, met inbegrip van de reserve, op genoemd tijdstip: die der eerste categorie 55,632 man. die der tweede categorie 19.725 man, te zamen 75,357 man, waarvan er 11,448 vroeger als officier, onder-officier, kor poraal of soldaat gediend hebben bij de zeemacht, bij de militie te land of bij het krijgsvolk in 's Rijks overzee- sehe bezittingen. De feitelijke sterkte van de rustende schutterijen in haar geheel bestond 1 November 1900 uit 7S,629 man, waar van er vroeger 12,039 in krijgsdienst zijn geweest. Deze getallen waren op 1 November 1899 respectievelijk 79,521 en 12,212. De blijde inkomste van Zang en Vriendschap. A thing of beauty is ajoy for ever. Tot eeuwige vreugde, zong de dich ter, zal een daad van schoonheid zijn! Al wat daar schoons en kloeks is ge daan Ln de republiek der kunst, zal in alle tijden uitblinken boven het men- echen gewemel van alle-dag. zal door alle eeuwen heen als een blijheids toren uitstaan boven de kleine woe lingen van bet zaken-leven, van liet nuchtere proza der struggle for life. En zoo zal de kloeke schoonheids- daad van „Zang en Vriendschap'' tot eeuwige vreugde blijven; die schoon- heidsdaud heeft in den allerbesten zin des woords den roem van Haar lem's naam op muzikaal gebied be vestigd. Toen de mare van „Zang en Vriend- echaps" overwinning te Keulen, die in de allerhoogste afdeeling den eersten prijs behaalde, bekend en met uitbun dige vreugde begroet werd werd als van zelf tie idéé geboren om de lie- tk-rtafcl met de noodige feestelijkheid, getuigende van dankbare waardee ring, in te halen. Redenen van ver schillenden aard maakten een ont vangst in de vorige week onmogelijk, zoodat eerst Dinsdagavond aan het loffelijk plan der zich in allerijl con- stitueerende commissie, bestaande uit de heeren Dr. J. Nieuwenhuijzen Kru- seman, Mr, W. Jager Gerlings Ed. de Lanoy, Mr. C. M. Rascb, G. B. Crom- melin, Jac. Leyh en J. J. Zeewoldt, uitvoering kon worden gegeven. En zoo was dan Dinsdagavond het groote moment aangebroken, het mo ment dat den gedenkwaardigen 13 Au gustus zou stempelen tot een van Haar lem's groote dagen. Haarlem was feeststad, blijde feest stad in den vollen zin des woords. Te zeven uur reeds liep de weg naar bet station stampvol, in dichte rijen lie pen de menschen, die van den glorieu- sen intocht getuige wilden zijn. Op het perron ook waren velen aanwezig op het bestemde uur. Bijna alle werken de leden van „Zang en Vriendschap" vereenigden zich in de restauratieka mer, waar het vaandel prijkte met de Keizer-medailJe, hangend aan een geel-zwart lint. de Duit- sche Keizer-kleuren. Precies half acht traden directeur en bestuur van Zang en Vriend schap" de restauratiekainer binnen, onder het donderend gejuich van de aanwezigen. De heer G. B. Crommelin sprak namens de Bach-vereeniging. Is er eene vereenieing. zei de heer Crommelin, die van harte deelt in uw geluk, dan is het wel de Bach-vereeni- ging, waarvan uw directeur eerelid is. Het is me een groote eer en Op eerstgenoemd tijdstip bedroeg de geheele sterkte van de beide catego rieën van den eersten ban der dienst doende en rustende schutterijen te zamen 118.014 man, tegen 118,967 man op 1 November 1899. Het huldeblijk van de Hoogere Burgerscholen. Tegen twaalf uur waren Dinsdag alle afgevaardigden voor het huldeblijk van de hoogereburgerscholen te Apel doorn aangekomen. Zij waren honderd en negen in aantalzeven en veertig meisjes en twee en zestig jongens, het bestuur meegerekend. Het weer was uitstekend en de zon scheen vroolijk. De meeste afgevaardigden gingen met het hoofdbestuur in de Keizerskroon samon koffiedrinken. Na afloop van den lunch stelde men zich om half twee voor 't hek van 't park op, waarna de stoet zich in be weging zette. De zuil is geplaatst achter het oude Loo. De obelisk rust op oen voetstuk van basaltsteen, en draagt het inschrift: Hulde van het jonge Nederland. Deze zuil is verder getooid met een kroon. Aan de voorzijde is voorgesteld de bloemenhulde der hoogere burger scholen: twee meisjes, die bloemen houden, waar tusschen de wapens van Nederland en, Mecklenburg prijken. Voorts bevat zij nog eenige andere ver sieringen en de letters H. B. S. Dit alles is ingelegd met sectielte- gelwerk. Aan de drie andere züden zijn de wapens aangebracht van die gemeen ten .waar de hoogere burgerscholen aan dit geschenk hebben deelgenomen. Het geheel heeft een hoogte van 5 me ter. De zuil was door een doek omgeven. Het hoofdbestuur werd rechts opge steld, de dames links en de heeren ach teraan, voorts waren aanwezig de hee ren Labouchere en de Comte e. a. Om half dr:e kwam Hare Majesteit en Z. K. H. bolden in 't zwart gekleed op de plaats aan. Een meisje uit Amsterdam overhandigde een fraaien ruiker, waar voor H. M. hartelijk dank zeide. De heer Munninks de Jongh trad daarop naar voren en hied een korte toespraak, waarna het doek viel. H. M. en Z. K. H. dankten hem in vriendelijke be woordingen en maakten oen ronde gang om de zuil, terwijl twaalf meis jes bloemen strooiden, elk der leden van het hoofdbestuur smaakte het ge noegen eenige woorden met II. M. te mogen wisselen. Om kwart voor drieën was de plechtigheid afgeloopen en na dat de vorstelijke personen vertrokken I waren, werden aan lange tafels verver- schingen aangeboden. Daarop volgde een ommegang door Apeldoorn, waar na allen zich om half zes aan een diner vereenigden. Congres voor ambaclits- ooderwijs. Dinsdag werden op het Congres voor Ambachtsonderwijs allereerst bespro ken de onderwerpen voor de ontwik keling van ambachtsonderwijs voor meisjes van gewicht. Het vraagpunt was: „Op welke wijze kan het best worden voorzien in de be staande behoefte aan een degelijke, practische opleiding voor meisjes in het confectievak?" Mej. Ida Heyermans, leerares aan de Rotterdamsche school leidde het in. Zij was er van overtuigd dat de indus trieschool voor het confectievak de beste school zal en kan worden. De tweede inleidster, mevrouw Roo- senschoon Gratio van 's Gravenhage, die een eigen werkplaats heeft, geeft practische ervaringen ten beste. Zij prees zeer sterk de vakscholen aan. Het vierde vraagpunt werd ingeleid door mej. G. H. Marius te '6 Graven hage. Het was de vraag op welke wijze het aantal vakken waarin de vrouw kan verdienen minder beperkt zou zijn te maken en hoe haar gelegen heid kan worden verschaft, zich te be kwamen in a. glas- en majolica-schil- deren, b. graveeren en ciseleeren. c. behangen en kamerdecoreeren, d. li tho -en zincographie. e. lederarbeid. f. meubelmaken en g. boekbinden. Het graveeren kan op de Amster- danische school zeer goed door meis jes geleerd worden. Het ciseleeren wordt het beste geleerd op de werk plaats. Gelijk prof. Brom haar ver zekerde voor glas -en majolica-schïl- deren wordt een korte opleiding aan de Teekenacademie gewenscht ge acht. Het boekbinden ls het best in de werkplaats te leeren. Litho- en zincographie kan op de werkplaats ge leerd worden met aanvulling op de burgeravondschool. Gewenscht acht de inleidster het re- aangenauie plicht u het eerste een "woord van geluk te kunnen toe spreken en u dezen krans namens de Bach-vereeniging te kunnen overhan digen. Een daverend hoera begroette deze woorden, waarna de buitendeuren ge opend werden en men zich voor de op tocht gereed maakte. Een dichte menschenzee stond Ln- tusschen. op het Stationsplein hier door de goede zorgen der politie or delijk en haie opgesteld te wachten op de dingen die komen gingen. Door den heer Leyh werd de stoet nu geregeld, die als volgt was samen gesteld Eerst de tamboers der schut ter daarna Haarlernsch Muziek korps onder directie van den heer C. P. W. Kriens, hierop volgde de stoet, die aldus was geformeerd Eerste Rijtuig. Mr. W. Jager Ger lings en Dr. J. Nieuwenhuijzen Kru- seman, commissieleden. Tweede Rijtuig. De vaandrig, de heer J. W. Daudey. met de banier, vergezeld door de heeren Jac. Leyh en G. B. Crommelin, commissieleden. Derde Rijtuig. De heeren W. Robert en J. D. Franse, niet den heer Ed. de Lanoy. commissielid. Vierde Rijtuig. De heeren T. C. Niep- haus, K. van Eden, B. Langeveld. met den heer Mr. C. M. Rascli, commissie lid. Vijfde Rijtuig. De h.h. P. Loots, J. v. Breemen Jzn., G. A. Oostenbroek en gelen op de werkplaats in overleg met de vereeniging van het leerlingwezen. Ook voor meisjes-teekenscholen. des avonds, ook voor meisjes, zijn h. i. noodzakelijk. Voor hen, die een am bacht kennen, is teekenen begrijpelij, ker, ornament duidelijker, en zijn de natuur en het ornament meer een. zoo. dat zij in enkele uren per week meer leeren dan zij die teekenen zonder be grijpen. De ervaring leert dan ook, dat vele beroemde graveurs uit het goudsmidsvak zijn voortgekomen, maar nooit beroemde goudsmeden uit de leekenaars of graveurs van model len en ornament. Het laatste punt der agenda was een voordracht van den heer J. Temme te Haarlem over de middelen tot uit breiding van het vakfeekenonderricht voor jongens en meisjes. Spr. wees op de verbazende ontwik keling van het vakteekenonderwijs maar desniettemin ondervindt het nog vele belemmeringen. Zijn betoog komt hierop neer dat tot dusver stel selloos wordt gehandeld. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Op het laatste internationaal congres van Tandheelkunde, ge houden te Parijs (ter gelegenheid der Tentoonstelling van Parijs van 1900) werd Odol genoemd het beste van de mondwaters die tot nog toe in den handel gebracht zijn. Prijs per heele flacon 1, halve flacon 60 cent. Sporten Wedstrijden. Ned. Cricketers in Engeland Holland) verloor Dinsd'ag- met in nings van die Londen County C. C. Wielernieuws. Bij de tie Ant worpen gehouden wedstrijden over 1200 M., om den Grand de Prix l'Est, waren Jajcque- lin, v. d. Born en Momo winners dier resp. 3 seriën der demi-finale. In de finale sloeg Jacquetim v. d. Bern en werd Momo als nummer drie geplaatst. H'et tandem-nummer over 2000 M. won Gougioltz-Jue. V oetbal. De eerste internationale wedstrij den om den zilveren bal zullen 21 en 22 September op het exercitie- terrein te Amsterdam, plaats- heb ben,. Uit de Arbeiderswereld. BUITENLAND. De algemeene werkstaking, waarvoor de oproep van Scharff was uitgegaan, is mislukt, daar in de tmstfabrieken te Chicago, Mil waukee em Joliet geen strike is uit gebroken, niettegenstaande de „amalgamated association" in die plaatsen zeer sterk is. Ook de pij- ponfabrieken in Mckeesport zijn in volle werking. Het totaal der nieuwe stakers bedraagt ten hoog ste 30.000. Het personeel van de electrische trams in Rome heeft hot werk ge staakt. De dienst wordt nog eenigs- zins gaande gehouden met een der tigtal wagens, bestuurd door in specteurs van de maatschappij voor electrische beweegkracht en met politie-ageniten op de Dl'atfarmen. In NapeJs rijdt, voor zoolang d'e staking die ook d'aar uitgebroken J. Roodnat. Daarna volgden de werkende leden van de liedertafel in rijtuigen, en ten slotte de Muziek-vereeniging „Harmo nie". Bij het stappen in de rijtuigen wer den vanwege de directie der Naaml. Ven. „Lourens Coster" keurig uitge voerde, toepasselijke Ansicht-karten aangeboden met een afbeelding van de voorzijde der Keizer-medaille en van de herinneringsmedaille. De stoet nam den volgenden weg Kruisweg, Kruisstraat, Barteljoris- straat, Groote Markt, Koningstraat, Gierstraat, terug door Groote Hout straat, Groote Markt en zoo naar de Sociëteit „Vereeniging". Mej. Mary I. Fieischmann had voor een even lieve als mooi-gedachte attentie gezorgd Voor de vensters van haar woning, boven dat smaakvol versierde balcon zongen eenige dames van .Toonkunst" en enkele heeren toen de stoet voor bijkwam een koor uit de ..Josua" van HandeL De daverende jubel, die langs den ganschen feestweg opschalde, het luide gedruisch en gewoel der feeste lijk gestemde menigte legde zich hier, toen de mooie muziek van Han del werd aangeheven en. het lieve koor werd in ademlooze stilte aangehoord. Het jongste dochtertje van den heer B. Langeveld bestrooide nu „Zang en Vriendschaps" vaandel met bloemen en door dames werd den heer Robert een opdïacht aangeboden. is. duurt, ge,eu electrische tram. Er moet gevaar zijn d!at het tramper soneel in Genua het voorbeeld- van Rome en- Napels gaat volgen. De tramwegmaatschappij te Re- me heeft besloten alle stakende be ambten te ontslaan, als zo niet vóór Dinsdagmorgen het werk hadden hervat. Land- en Tuinbouw. Eiectrotacliuiek ea landbouw Het landbouw bedrijf is een we tenschappelijk bedrijf geworden vooral in Duitschland. Alle moge lijke dingen, die hier te lande in 't algemeen nog op de oud'erwef- sche manier met de hand: geschie den. warden daar machinaal ver richt. Zoo zaaien, maaien, schoo- ven binden, enz. enz. Er ziin zelfs boerderijen, waar alles langs elec- trischen weg geschiedt. Dp Pruisi sche regeering heeft oralan-gs nog zoo'n electrische modelboerderij ongericht in het Oosten vam de mo narchie. Nu wordt weer iets nieuws ge meld uit Haardt in de Platz. Terwijl reeds op vele olaatsen het land op electrische wiize bemest wordt door de daarvoor ingerichte werktuigen', heeft men er ook aan gedacht de cultuur zelf te veriioo- "en door -^briiik te maken van aanvoer van electricdteit. Te Haardt is hiertoe een procédé toegepast, dat goede vruchten heeft gedragen. Dit bestaat in, het in den grond léggen van een leidingsnet, dat el ©etniciteit ontvangt uit hoog boven den grond staande palen. Bij voorbeeld men- plaatst eenige pa len. die een tamelijke hoogte heb ben O" den te bewerken grond en plaatst op die palen ballen met lange mint en. om de electricdteit uit den dampkring te verzamelen Onderling worden deze toestellen door draden verbonden, die ook no- behulpzaam z:m in het werk, door deze te voorzien van scherpe punten of prikkeldraad' te bezigen. Van deze pallen loepen draden naar het. in (Jen grond te lege-en netwerk, dat bestaat uit evenwijdige draden, verbonden door dwarsdraden. B in nen het net zijn de nlanten en struiken aangebracht. Deze worden elk door een- korten draad met hef net verbonden. Men beeft zeer voede resultaten gehad met jonge druivenboompj-es. De ranken, die 80 cM-. lengte had den zonder wortels, stak men in den grond en liet ze 10 cM. boven den bodteim uitsteken. Ter hoogte van het net, op 50 cM. ondier den werden zii dóór een korten' -draad daarmede verbonden. Ter- •wRl men vroeger gewoon- was. een groot aantal planten te zien mis lukken, gebeurde dit thans met geien enkele- van de 10.000. De plan ten ontwikkelden zich uitstekend. Men: zal thans trachten ook met an dere planten proeven te nemen Onderwijs. Opleiding van Onderwijzers De schoolopziener in het district As sen wijst er in zijn verslag over 1900 op, dat, in weerwil van de goede zor gen, die door cle Regeering gewijd wor den aan het onderwijs der Rijksnor maallessen, niet gezegd kan worden, dat dit onderwijs beantwoordt aan de eischen eener grondige opleiding tot onderwijzer. Ontbreekt hef aan den eenen kant aan een dergelijke ontwik keling van zoovelen, die met de oplei ding zijn belast, en grondige kennis bovendien van het vak van onderwijs, dat hun is opgedragen, de geheele re geling der lessen is mede van dien aard dat men van de onderwijzers niet die toewijding pn opgewektheid kan ver langen, die voor waarlijk vruchtbaar onderwijs onmisbaar is. Kunnen de Rijksnormaallessen doeltreffend wer ken, waar het te doen is in een tekort van onderwijzers binnen een niet al te lang tijdperk overvloedig te voorzien, dank zij een milde toekenning van rijkstoelagen aan kweekelingen van goeden aanleg de ervaring leert, dat deze inrichtingen niet zijn aangelegd op de vorming van waarlijk goed ont wikkelde, degelijk onderlegde onder wijzers. De vraag verdient daarom overwe ging, of niet de tijd gekomen is een on derzoek in te stellen naar de werking van het tot heden gevolgd stelsel van opleiding tot onderwijzer, zoowel aan de Rijksnormaallessen als aan de ge- Voort ging het weer door volle stra ten waar van veel woningen de drie kleur wapperde naar de feestzaal in de „Vereeniging". Het gedeelte bij het podium was een lustparadijs. een zeer volle, smaakvol geschikte groenversiering, welwillend door den heer Bolderdijk aangebracht. Voor het podium waren fauteuils geplaatst, ter ééne zijde voor den di recteur en zijn gezin, ter andere zijde voor het bestuur van ..Zang en Vriendschap", daarachter waren rijen stoelen voor dè werkende leden. Toen wij eenigen tijd voor den aan komst der stoet in de groote zaal van de „Vereeniging" binnen kwamen, was die reeds stampvol. Op het podi um bevonden zich de besturen der me dewerkende zangvereenigingen en in de zaal, in het achtergedeelte staan dicht op elkaar de genoodigden. die op stoelen zijn geklommen, en over elkaar heen pogen te zien, in gespan nen verwachting, of ze zien naderen de glorieuse stoet der zangers. Daar leidt de heer Zeewoldt eerst de familie Robert binnen. Niet lang daarna komt de „Harmonie". De zan gers der verschillende zangvereeni gingen, die het welkom zullen zingen, stellen zich np en eindelijk, ja einde lijk, onder de plechtige tonen van het aloude Wilhelmus, daar komt het feestcomité, waarachter de heer Ro bert en het bestuur van „Zang en 'Vriendschap". Allen staan op, cle zan- meentelijke en bijzondere, en verbete ring aan te brengen, waar deze noodig blijken mocht. Dc opleidiing tot onderwijzer door hoofden van scholen Llijft zich tot slechts enkele gevallen oepalen. Te he treuren is dit laatste niet. Terwiji het toezicht op die lessen, gegeven in de vroege morgenuren of in den avond veelal aan huis van den onderwij i er, uit den aard der zaak alles te wensohen overlaat, zijn de vruchten van dit n- derwijs zoo gebrekkig, dat s'emts mj uitzondering de rijksbijdrage, die \cor opleiding van kweekelingen tot onder wijzer wordt uitgekeerd, het onde.wijs ten goede-komen kan. Wetenschap. Adoif Erik Nordeuskiöid. -j Een Reuter-telegram uit Stockholm meldt het overlijden Maandagavond, van een der groote mannen op het ge bied van het pool-onderzoek: baron Nordenskiöld. Nils Adolf Erik Nordenskiöld is 68 jaar gewerden; hij werd den 18en No vember 1832 te Helsingfors geboren. Hij vergezelde zijn vader, die direc teur was van het Finsche mijndepar- tement, reeds vroeg op reizen door Finland en in den Oeral, studeerde vervolgens te Helsingfors, en vestigde zich in '57 te Stockholm, waar hij het volgende jaar benoemd- werd tot hoog leeraar en directeur van het mineralo- gische kabinet. Reeds in 1858 en '61 nam li ij deel aan een noorrdpoolreis. Die twee toch ten geschiedden onder leiding van Torell, bij twee volgende echter, in 1864 en '68 werd de leiding aan Nor denskiöld toevertrouwd, en voor de poolreis van 1868 had de Zweedsche regeering een mooi groot schip be schikbaar gesteld, de Sofia, die den 19en September '86 een breedte bereik te van 81 graden 42 min., de noorde lijkste waarop tot dusver een vaartuig doorgedrongen was. Aan boord van de Sofia werden verschillende weten schappelijke onderzoekingen verricht. Nordenskiöld wilde zich niet tot het aardrijkskundig „ontdekken" bepalen. In 1870 en '83 maakte hij tochten van de westkust van Groenland uit over het inlandsche ijs, hij was de eer ste die het een eindje bracht in die tot dusver ontoegankelijk geoordeelde ijs woestijn, later hebben Nansen. en vooral Peary veel uitgestrektpr toch ten over Groenland ondernomen. De geologische en andere werkzaamheden door Nordenskiöld op deze en verdere reizen verricht waren van groot be lang. Bekend zijn o. a. zijn vondsten van meteorenstof en meteorischc ijzer- klompen in het hooge noorden. Na een tocht naar Spitsbergen (1872- '73) maakte Nordenskiöld een paar tochten naar de Karisclie zee en de monding der Jenisej. Maar zijn grootsten roem verwierf hij dooi zijn. omzeiling van Aziede „noordoostelijke doorvaart", waarop de Hollandsche kooplieden en reizigers uit het laatst der 16e en het begin der 17e eeuw hun zinnen hadden gezet, is eerst aan Nordenskiöld in 1878 en 1879 gelukt. Op kosten van den koning van Zweden en een paar rijke Zweden en Russen maakte de Vega den gehee- len tocht alngs de noordkust van Sibe rië ;in September '78 vroor het schip ten N. W. van deBehringstraat in het ijs vast en eerst in Juli van het vol gende jaar kon de reis voortgezet worden. In September 1879 viel de Vega in een der Japansche havens bin nen. Nordenskiöld heeft ook een belang rijk werk over de oude kartografie gegeven. Letteren en Kunsi. De heer Strauss hieeft een' pracht- exeimiplaar van zijn Wilhielmfnen Walzer aan <1© Koningin aangebo den en in een vled'emci schrijven dten dank van H. M. ontvangen'. Binnenkort zal bij de firma W. J. Thieme en Cie. een Nederlandsche be werking van het laatste werk van Böl- sche, den schrijver van „de Liefde in de Natuur" het licht zien, onder den titel: „De Mensch." De bewerking is weer van de hand van dr. A. J. C. Snij ders, die ook dit boek, dat door het behandelde onderwerp nog meer de belangstelling zal wekken, met veel zorg en kennis van zaken in onze taal overbracht. Gemengd Nieuws. Onweer. To Ponfarlier is die bliksem ge slagen in die bekende absynth-fa- briek van Peraot. Het spiritus-ma- gazain raakte in brand en veran derde in een zee van vlammen. De schade wordt op verscheidene mil- 1-ioenen geschat. gers zingen, begeleid door de ..Har monie' het lied, dat als een forse-ie zang in breede galmen klinkt door de zaal, en dan als het Wilhelmus ge zongen is, dan davert het en stijgt de blijde jubel in donderende klank-n or en lang echoën de juichkreten nè. Het comité heeft zich inmiddels op het podium begeven en namens het comité spreekt de heer Mr. W. Jager Gerlings, ongeveer aldus: Werkende leden en directeur van g en Vriendschap" en allen, die opgekomen zijt om het feest van ..Zang en Vriendschap" mede te vieren, ik heet u namens het feest-comitéé harte lijk welkom. De heer Jhr. Mr. J. W. Boreel van Hogelanden, uw eere-voorzitter, heeft mij verzocht u te zefren. dat hij tot zijn groot leedwezen door zeer bijzon dere omstandigheden verhinderd was hier tegenwoordig te zijn. Toen op den ochtend van 5 Augus tus per bulletin bekend werd gemaakt* dat „Zang en Vriendschap" in de höchste Ehrenklasse den eersten prijs had behaald. heerschte er al gemeene vreugde en vele inwoners haastten zich aanstonds door hut uit steken der Hollandsche driekleur van hun blijdschap te doen blijken. Een vreugde-betoon, waarvoor alle reden bestond, want „Zang en Vriendschap" heeft niet alleen Haarlem's eere hoog gehouden, doch ook den roem van gansch Nederland in den uitnemenden

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2