J. A. Train E¥TiiT3ip BOEKHOUDEN esz. Dienstbode IdTgTniënhuis, Gevraagd NOODHULP. JONGMENSCH, flinke Jongen Buiten te Huur, Gr. SMITS, Kinderhuissingel No. 54. Maatschappij. Zijlstraat 76. Om de eer. De vorige week was op het Mar- cusplein te Venetië een groote op schudding. Onverwachts was daar een wielrijder verschenen, lustig rondrijdende op het gladde nlavei- sel, in strijd met de politieverorde ning. Ijlings schoten politieagen ten toe en riepen den oveftredeir toe dat hij dlaar niet rijden mocht. Hij stoorde rich echter niet aan die vermaning, zoodat versterking der politie werd gehaaid c-n weldra 24 agenten den vluggen rijder een Amerikaan achterna holden. Eindelijk dreven zij hem naar d'e Piazzetta, welke aan het water uit komt en waar de trappen van eon brug hem aan de andere zijde den weg afsneden. Zoo werd hij ge pakt. met zijn wiel in, een gondel gestopt en naar het stadhuis ge voerd, waar hem een boete van 25 lire werd opgelegd. Hij betaalde terstond en vond het niet duur voor de eer dat hij de eerste was geweest die het beroemde plein op een fiets had bezocht. Stadsnieuws. Haarlem, 14 Aug. 1901. De luitenant-kolonel van het 5e reg. infanterie F. B. A. van Steenhardt Carré is benoemd tot Provinciale ad- dant in Noord-Holland', ter stand plaats Haarlem. De nieuw benoemde 2e luitenant Ba ron van Voorst tot Voorst is ingedeeld bij het 4e reg. inf. met bestemming tot het bataljon, alhier in garnizoen. De nieuw benoemde 2e luitenant der Genie Becking komt te Haarlem in gar nizoen. De sergeanten Driessen en Buffaert van het battaljon infanterie alhier in garnizoen zijn geslaagd bij het examen voor den Hoofdcursus. Aan den inspecteur van het genees kundig staatstoezicht in N. H. is ver lof verleend tot en met 11 September. Het plaatsvervangend lid van den geneeskundigen raad van N. H. de heer Dr. H. G. Ringeling te Amster dam is gedurende dien tijd met de waarneming der betrekking van den inspecteur belast. Boottooht. Laalsten kermismaandag j.l. hield de Christelijke Zangvereeniging ,,Soli Deo Gloria" door prachtig weder be gunstigd haren boottocht door de Zaan. streek naar Purmerend, waar in de Ned. Herv. Kerk door het koor eenige nummers ten gehoore werden gebracht, vooral de kwartetten verleenden flinke medewerking. Na een wandeling door Purmerend gemaakt te hebben ging men weder bootwaarts en stoomde nu op Edam aan; ook hier werd een weinig vertoefd en eene korte wandeling gemaakt. Van Edam ging men door de Gouw zee naar AmsterdamTolhuis waar men zich aan allerlei spelen overgaf. Te half acht ure scheepte men zich weder in om de reis naar Haarlem te aanvaarden, waar de boot te ruim half elf uur aankwam. Den geheele dag heerschte er een prettige geest wat niet weinig verhoogd werd door de Tombola met hare ver rassingen. Zoodat dan ook deze boot tocht de derde die Soli Deo Gloria mocht houden als goed geslaagd be schouwd mag worden. J, J. Domhof, oud 27 jaar, pakhuis knecht te Amsterdam, is Maandag op de kermis aangehouden daar hij nog 45 dagen gevangenisstraf moest on dergaan tea- zake weder spannigheid. De 27jarige H. S., van beroep tim merman, is aangehouden, verdacht van diefstal van een portemonnaie met geld. Aan onzen stadgenoot, den heer F. W.N.Hugenholtz Jr. die Dinsdag als lid dier Tweede Kamer voor Weststelling werf werd gekozen, werd gisteravond te Wolvega door een groote menigte een ovatie gebracht, waarvoor hij van het balcon van hotel van der Ve»n be dankte. Van stakenskant vernamen wij 'dat weder een ploeg werklieden uit Tilburg hedenmorgen hier ter ste de was aangekomen om den arbeid ,te hervatten, doch dat dit on aan dringen van d'e stakers niet is ge schied. Van andere zijde werd dit bericht evenwel tegengesproken en beweerd dat een tientaJ stakers strijd. Haarlem is bekend als bloemen-1 stad, doch ook bekend door haari ontwikkeling op muzikaal gebied. En die ontwikkeling is voor een groot j deel te danken aan „Zang en Vriend schap," dat nu bij de niet minder dan zeven eerste en twee eere-prijzen weer dozen eersten prijs ziet toegevoegd, en wel met algemeene stemmen, terwijl het zangertal niet opwoog te gen dat der andere vereendgingen. Dat is te danken aan den arbeid van zan gera en directeur, die het verplichte koor op ideale wijze hebben vertolkt, met reine, onberispelijke intonatie, zonder detonatie. Hulde, Robert, voor uw scherpzinnig muzikaal inzicht, waarmede <rij „Zang en Vriendschap" aanvoert. Wat zou onze te vroeg ge storven vriend, wat zou Oom Henri, wie geen finantieele opofferingen te groot waren, waar het „Zang en Vriendschap" gold, genoten hebben, wanneer liij deze overwinning had mogen beleven. Gij. mijne heeren. gij smaakt de voldoening, dat gij dien roem hebt behaald, zoo volkomen in zijn geest. Namens Haarlem's ingeze tenen bied ik, aldus besloot Mr. Jager Gerlings, u dezen lauwerkrans aan, en spreek de beste ^nschen uit voor den voortdurenden bloei van „Zang en Vriendschap". Na hem is het woord aan den heer J C. Peereboom vice-pres. van do So ciëteit „Vereeniging", die, bij ontsten tenis van den president mr. F. A. Bij- verzocht hadden hedenmorgen we der aan dien arbeid te gaan. Hoe het ook zij, zooveel is zeker, dat die arbeid1 nog niet is hervat. Gevonden voorwerpen- Een Ulmerdbgeen duimstok een zweep. Hier ter stede hebben eenige Amsterdamsehe werklieden lijsten dioen circuleren om geld. op te har len onder voorwendsel, clat het voor de wea-kstakers aan de lichtfa briek was. Tegen een bewoner van die Zo men-aart is prcces-verbaal opge maakt wegens diefstal van geld uit een, toonbanklade van een tapperij aan de Kinderhuisvest. Verschenen nacht te 12 uur ge raakte een omstreeks 20-jarige jon ge man tegenover de bierbrouwerij ,,het Scheepje" in het Spaarne. Ze kere J. K. die juist- daar voorbij kwam, bemerkte dit. sprong ge kleed te water en had' het geluk, na veel moeite den drenkeling op het droge te brengen, waarop deze zich naar zijn woning begaf. Kantongerecht. Zitting van Woensdag 13 Aug. Op 16 Mei 11. lag de zwaar bela den tjalk" .,De vier Gebroeders" in het Noord-Zeekanaal vastgesmeerd met de roode vlag in top d. w. z., dat paseeerende schepen ter voor koming van gevaar Langzaam moe ten voorbijvaren. Aan dit waar- schtuwingsseim had S. Kruisinga te Apistendam, schipper op het stoom schip „Eenstroom". geen gevolg ge geven en was integendeel met volle vaart voorbijgevaren, waardoor ka bels van de vastgemeerde tjalk brar ken en ook aan die andere vastge- meerd'o schepen groote schade had' kunnen worden toegebracht. Het O. M. ea* op wijzende dlat de schippers der voorbijvarende sche pen verplicht zijn de vaart te ver minderen om een nadeeligen golf slag te voorkomen, achtte de over treding voldoende bewezen en vor derde 50.boete of 20 dagen. Lena van Oeveren had' in de tap perij van Zwart alhier, voor 18 ot. oitroenbit/Ler verkocht, hoewel er geene vergunning was. Deswege vord'erdie bet O. M. 30 boete of 20 dagen. Tegen D. Vet te Amsterdam, die zich in de Manpad'slaan schuldig gemaakt had aan hazardspel werd f 15 boete of 1 dag gevorderd. Salarisregeling der Onder wijzers. Aan de Leden van den Raad dezer Gemeente is namens de af deeling Haar lem van den Bond van Nedeaiandsche Onderwijzers, door het bestuur een adres gericht, naar aanleiding van de bekende voorstellen tot salarisregeling, door B. en W. In het adres wordt er de aandacht op gevestigd d'at in het ontwerp van B. en W. het aanvangssalaris blijft vast gesteld óp f 500, wat voor hen een groo te teleurstelling was. Immers bij de pas aangenomen wijzigingen der wet op het L. O. is dit het wettelijk minimum, en het was de herhaaldelijk uitgespro ken bedoeling van den Minister, dat dit minimum alleen zou gelden voor plaat sen, waar het leven goedkoop is. Haar lem kan echter tot die plaatsen niet gerekend worden. Verschillende groo- tere en kleinere gemeenten hadden dan ook en hooger aanvangssalaris onder de vorige Rijksregeling; o.a. Amsterdam, Amersfoort, Hilversum, Arnhem, Bloemendaal. Voorts zegt het adres: Met ernst wenschen zij er nogmaals op te wijzen, dat dit het salaris is, waarvan de jonge onderwijzer leven moet; aanvulling heeft hij toch in den regel Liet te verwachten. Het is dan ook geen zeldzaam verschijnsel, dat een pasheginnend onderwijzer schul den heeft. Het ougewenschte hiervan hoeft niet betoogd te worden. De ko mende verhoogingen kunnen dit mi nimum niet goed maken; deze bedra gen toch maar 25 per jaar. Met het verkrijgen der aeten voor teekenen en gymnastiek stijgt dit salaris tot 600; maar de studie hiervoor eischt min stens 2 3 jaren, terwijl het voor den pasbeginnenden onderwijzer het meest gewenscht is, dadelijk de studie voor de hoofdacte ter hand te nemen, welke studie vast 2 jaar, meestal veel meer tijd eischt. Werd het voorstel van B. en W. aan genomen, dan bleef dus het feit be staan, dat de onderwijzer^ op het aanvangssalaris benoemd, gedurende de eerste jaren ven zijn loopbaan een voet, het woord voert. Ik behoef niet te zeggen met welk een opgewekte vreugde het bestuur der Sociëteit „Vereeniging" deelt in de hulde van „Zang en Vriendschap", aldus ongeveer spreekt de heer Peere boom. Er bestaat tusschen de „Ver eeniging" en „Zang en Vriendschap" een band, die al meer dan vijftien jaar lang, toen ..Zang en Vriendschap" voor het eerst een uitvoering in de concertzaal gaf. „Zang en Vriend schap", dat thans in haar salon ge huldigd wordt, heeft in haar werkka mer, onder leiding van den eminen- ten directeur, den heer Robert, met ijver en volharding gestreefd om het hoogste te bereiken. En niemand dan het bestuur van de „Vereeniging" kan beter weten met welk een ernst er ge studeerd is. Het is spreker, die als toehoorder van de schitterende over winning in Keulen getuige was, dan ook om die reden hoogst aangenaam woorden van hulde te spreken. Ik wensch der vereeniging toe, aldus be sloot hij, dat het haar gegeven moge zijn, nog jaren lang te streven naar het beste, het schoonste en hoogste en dat het het bestuur van de „Ver- eaniging" nog vele malen gegeven moge zijn „Zang en Vriendschap" ts huldigen in haar salon, (daverends toejuiching). Namens de Vereeniging bood spreker een krans aan. De heer de Haan Hugenholtz, die nu als voorzitter der afdeeling Haar- bestaan moet vleiden, dat allerminst van zorgen vrij is. Dat dit vooral op hem deprimeerend moet werken, is duidelijk. Wanneer men let op regelingen in het Buitenland, dan ziet men in de meeste gevallen, dat het minimum-sa laris daar hooger is dan hier. Zoo is volgens de Belgische regeling het wet telijk minimum 1400 francs, in wer kelijkheid gaan de p'aatselijk vastge stelde minima er boven. Hamburg, Beriijn, frankfort geven aan <;e voor waardelijk" aangestelde onderwijzers minima van 1400. 1302 en 1800 Mark, welke bij vaste aanstelling verande ren resp. in 2000. 1848 en 21o0 Mark. Zij nieenen u dus niet aandrang te mogen verzoeken, aisnos deze wijzi ging in de voorstellen van B. en te willen aanbrengen, dat het aan vangssalaris f 600 worde. B. en W. hebben in hun voorstellen aldus zegt het bestuur der araëekng het klassenstelsel behouden. Her haaldelijk hebben de onderwijzers trachten aan te toonen. dat er voor het verdeelen van de onderwijzers in klas sen geen voldoende gronden zijp. te vinden. Door de Wet op liet L. O. wordt zij niet geèischt. Wel eischt deze, dat aan elk school een bepaald aantal ou derwijzers met hoofdacte zijn verbon den, doch daaraan kan worden vol daan, door bij vacatures met dezen eisch rekening te houden. Het getal bezitters van de hoofdacte is daartoe in Haarlem steeds voldoende geweest- De verdeeLing der onderwijzers in klassen is bovendien, zooals ondei ge- teekenden reed's aantoonen in hun M. v. T., in strijd met de practijk. Alle onderwijzers verrichten denzelfden ar beid; ze hebben in de schooi dezelfde moeilijkheden te ovenvinnen; alleen ervaring en aanleg maken het den een gemakkelijker dan den ander zijn taak naar behooren te vervullen. Zij kunnen niet anders dan er met klem bij u op aandringen, dat uw Col lege het voorbeeld moge volgen van den Senaat van Hamburg, die het rangverschil 't vorig jaar ophief. Verschillende plaatsen in ons land, o.a. Rotterdam, Utrecht en Groningen, hebben geen feitelijk ran gen stel sol meer, terwijl waar het bestaat door de onderwijzers -steeds op afschaffing wordt aangedrongen, en steeds ook door de gemeentebesturen stappen in die richting worden gedaan, waarvan Amsterdam o.a. het voorbeeld kan zijn. Te meer moeten ondergeteekenden hierop aandringen, nu bij aanneming van de voorstellen van B. en W. een groote afstand wordt gebracht tus schen de onderwijzersplaatsvervangen- de hoofden en de overige onderwijzers. Gene zouden, zonder den naam. feite lijk een afzonderlijke klasse vormen. Wat B. en W. ter begeleiding van hun voorstellen schrijven, bevestigt dit. Tot nu toe ontving de onderwijzer- plaatsvervangend hoofd een verhoo ging van 100. In sommige gemeenten van ons land ontvangt hij alleen be looning voor den tijd, dat hij in functie is, o.a. in Amsterdam en Utrecht In verschillende andere gemeenten- be draad de belooning f 100 pev Jaar-A1" leen in Rotterdam wordt f 200 verhoo- ging toegekend, doch liet salaris stijgt daarmee toch slechts f 100 boven dat van den onderwijzer meit verpachte hoofdacte. Een afstand in salaris van f 500 tusschen den onderwijzer-plaats vervangend hoofd en de overige onder- wijzers is ondergeteekenden in ons land onbekend en naar hun meen mg zou deze ook volkomen ongemotiveerd Z^De onhilijkheid. die B. en W. wil den wegnemen, n.l. het te Sr°ote-h^' schil tusschen de jaarwedden der hoof den van scholen en der onderwijzers, wordt nu slechts gevolgd door een an- Moge het maximum der onderwij zers-plaatsvervangende hoofden, het door ons gewenschte belangrijk nade ren de daardoor te voorschijn geroe pen onbillijkheid kan slechts wegge nomen worden, wanneer de maxima der overige onderwijzers verhoogd worden. Deze zijn nu geworden voor de onderwijzers 2e klasse 700 (dat is dus het wettelijk minimum; dat alleen onder zekere omstandigheden en dan pas op jarigen leeftijd tot 1000 kan stijgen) en voor de onderwijzers le kl. f 1000. Ook deze maxima hebben ondergeteekenden teleurgesteld. Slechts 13 van de pi- m. Ia0 onder wijzers kunnen onderwijzer-plaatsver vangend hoofd worden. De kans op promotie is zeer gering. Aan de ove rige onderwijzers diende dus een vol doend bestaan te zijn gewaarborgd. Met dit maximum is dit niet het ge val. Hij kan hiermee niet een gezin vestigen zonder in zorgvolle omstan digheden te geraken. In verschillen de gemeenten zijn de maxima atlhans iets hooger. Zoo bedraagt voor Rot terdam het maximum voor de onder wijzers niet hoofdacte 1100; evenzoo voor Utrecht, Arnhem, Groningen, (ongerekend verhoogingen voor ver plichte hoofdacte.) Voor Amsterdam is het maximum voor een belangrijke groep f 1400. De cijfers uit het buitenland zijn al len beduidend hooger. Zoo stijgt o. a. in Breslau, Keulen. Frankfort a. lem van de Maatschappij ter bevorde ring van Toonkunst net woord voer de, wees ook op den band tusschen deze vereeniging en „Zang en Vriend schap". Toonkunst is trotsch op den zangers^oeni, een roem voor geheel ons land en blijft zich aanbevelen ook in de toekomst voor den steun van „Zang en Vriendschap". Ook namens deze vereeniging werd een krans aan geboden. De heer Andriessen, de directeur van „Crescendo", die bij ontstentenis van den voorzitter, namens deze ver eeniging het woord voerde, hoopte, dat de zangers, die Robert nu toejui chen. terwijl in hun harte alles gloeit en bloeit en groeit, als de volle zomer daarbuiten, hem ook niet vergeten zullen in den winter, in den tijd der dorre takken en twijgen en dan door trouwe opkomst de beste hulde zullen bewijzen, die er te bewijzen is. (dave rend applaus). Ook namens „Crescen do" werd een krans aangeboden. Nadat nog de heer Bremer, na mens „Haarlem's Zanggenot" het woord gevoerd had, kwam het „Doops gezind Zangkoor" op het podium en zong. onder leiding van den heer J. de Nobel het volgende lied op een me lodie van Valerius: Gelukkig Nederland, zoo ge op Uw zangers bouwt En aan hun wondre macht Uw lands eer toevertrouwt! M., Hannover, Düsseldorf. Stettin, Dantzig, Aken, Kiel. Burtscheid, Kleef. Emmerik het eindsalaris tot boven f 2000 ,dat met 9 driejaarlijksche ver hoogingen bereikt wordt. In 't alge meen wordt het leven in Duitschland niet duurder, veelal goedkooper be schouwd dan iji plaatsen als Haarlem. In Engeland en Schotland is op vele plaatsen het gemiddeld salaris gelijk aan het door B. en W. voorgestelde maximum. Ten slotte wordt in het adres nog besproken hefc bezit van acten als grondslag van salarieering. Wanneer aan een school een dier vakken bui ten die, genoemd onder ak der wet op het L. O., wordt onderwijzen, is het wenschelijk, dat elk onderwijzer aan die school de bevoegdheid daartoe bezit, met. het oog hierop, dat zoo veel mogelijk elk onderwijzer het on derwijs in alle klassen dient te kun nen geven. Daarom is het rationeel te achten, dat aan scholen, waar Fransch onderwezen wordt, de acte voor die taal afzonderlijk beloond wordt. Het bezit van acten voor vreemde talen heeft echter niets uit te staan met het gewone lager onderwijs. De acte land bouwkunde mag voor Haarelm van weinig belang genoemd worden, ter wijl de studie voor een acte M. O. langdurig en zeer kostbaar is, zoodat die gerekend nog de weinige voor uitzichten maar bij uitzondering door den onderwijzer wordt begonnen. De hoogere ontwikkeling, die wij ook wenschen voor den onderwijzer, kan moeilijk bevorderd worden door de bezoldiging van acten voor de ge noemde vakken. Een belangrijke voorwaarde om tot. die hoogere ont wikkeling te komen is genoegzame vrije tijd. die de onderwijzer nu moet geven aan allerlei werkzaamheden, die he mde onmisbare bijverdiensten moe ten leveren Goud in Suriname. Een onzer lezers zond) ons toe on derstaand uiltreksel uit een brief, vóór eenige dagen, door hem ont vangen van een zijner bloedverwan ten. in Suriname gevestigd. Wij achtten hetgeen' daarin voor komt, van genoegzaam belang om het aan onze lezers mede te deelen. Het luidt als volgt „Ik acht het dier moeite waard u nog te melden d'at op een der goudplacems in veertien' dagen tijds 300 K.G. goud gevonden is. Waar schijnlijk zal dit Suriname wel we der op veler lippen brengen. Jam mer clat het in' die bosschen en goudvelden zoo ongezond is. Maar ik heb nog al een goed' vertrouwen in dit schatrijke land) en als een- maaJ spoorwegen: naar de binnen landen zijn aangelegd!, kan Surina me een schitterende toekomst te gemoet gaan." Het eenige lid van „Zang en Vriend schap", die Dinsdagavond rechtstreeks uit Keulen hier aankwam, kwam te laat om bij het vertrek ven den optocht van het station tegenwoordig te zijn. Heemstede. In den loop dezer maand zal alhier eene collecte langs de hulzen der inge zetenen worden gehouden ten behoeve van de inrichting tot opneming en op voeding van hulpbehoevenden en ver waarloosden weezen en half-weezen „BethPelet" gevestigd te Vianen. Maandagavond werd een schipper die met zijn schip in de nieuwe vaart nabij de Glip lag en reedö ter ruste WdS gegaan, door voorbijgangers gewekt, die er hem opmerkzaam op maakten, dat de boegspriet van zijn schip, dat door voorbijgaande stoombooten was losgeraakt, over de trambaan stak; daar de tram komende van Haarlem in aantocht was, werd door die waar schuwing een groot gevaar voorkomen. Gisteren, Dinsdagmiddag 12 uur, is het stoffelijk overschot van den heer L. A. C. Victor op de algemeene be graafplaats alhier ter aarde besteld. Onder de vele belangstellenden merkte men aan de groeve op den heer Mr. D. E. van Lennep, burgemeester der ge meente, en het bestuur en eenige leden der sociëteit „de Club" van welke socië teit de overledene lid was. Nadat het lijk in de groeve was ne- dergelaten dankte de heer P. Kleiweg Dyserinck, zwager van den overledene namens de weduwe, voor de laatst be wezen eer. Haarlemmermeer. Aan den Vijfhuizerdwarsweg te Haarlemmermeer is ten nadeele van het Rijk 200 M. telephoondraad ont vreemd, welke diende tot onderlinge verbinding der militaire forten. De Heil U, heil driewerf U, bekroonde zan- Het Hoogste kwam U toe, dat Gij'het trouw bewaar 1 Uw wakkere Robert, zijn lof klinkt overal; Hij handhaafde Uw naam, stond ook in Keulen pal; Zijn innerlijke kracht schonk al zijn zangers vuur Vandaar de Keizersprijs: herinn'ring aan dat uur. Ga „Zang en Vriendschap" voort op d'eensgekozen baan, Wij slaan Uw arbeid ga, blijf lange nog bestaan. Komt broederlijk vereend, hef aan Uw lied vol kracht, Betracht de oude spreuk, want nog maakt Eendracht: Macht Tal van kransen werden hierna nog aangeboden en tal van hartelijke woor den door kunstbroeders gesproken. De heer Liera voerde het woord namens „Het Doopsgezind Zangkoor", de heer Janzen namens het Haarlemsch Ope rette-gezelschap. dat thans voor het eerst in het publiek vertegenwoordigd was; de dames Bolderdijk en Roog, hingen den directeur kransen om, waarna alweer de heer Hamann sprak namens de „Muzikale Vrienden kring", de heer Van Gasteren, namens de letterlievende vereeniging „Cre- gemeenschap is dientengevolge ge stremd geweest. Vervolg Nieuwstijdingen. Bij het duiken Zaterdagochtend sprong een re- serve-korporaal van eene plank bij vergissing in het ondiepe bassin van cfe militaire bad- en zwemin richting te Breda, om te duiken. Hij kwam met zooveel kracht naar beneden, dat hij op zijn hoofd in de modder bl-eef staan. Onmiddel lijk werd hij uit 't water gehaald en met veel moed te weer tot bewust- zijn gebracht door twee officieren van gezondheid1. Door de-ra hevigen schok schenen de nekspieren ver lamd te zijn. In den najïiidttag is de patient op een matras naar het hospitaal gedragen, alwaar hij Zon dagochtend is overleden. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: 14 Aug. J. Maerten en IJ. K. Hollander. M. Kotten en M. M. Heinsbergen. A. J. B. ran Schuilen- burg en A. C. Bos. A. H. J. Diekmann en M. Helmer. J. Dijkstra en J. Kooij- man. Getrouwd 14 Aug. F. Witkamp en T. Reedijk. G. Muijs en C. de die le Clercq J. Idés en A. van Wort.T. Kuiper en F. Hijnsbergen. A. Broekhuizen en A. Brouwer. N. Bijnsdorp en A. Groene- velcL H. C. Zomerdijk en P. Umans. Bevallen: 13 Aug. D. Ingenlath Bloemendal, z.; P. van Gelderen Heij, z.; H. H. van HalemAusum, d.; A. W. WebbersRemmert, z. Overleden: 12 Aug. A. J. Beauchez, 76 j., Gr. Houtstr.; 13. C. H. Boting. 4 m„ d., Rozenprieelstr.; A. P. Brouwer, 4 rn., 2.. Leidschestr. Telegrammen. LONDEN. 14 Aug. (R. O.) Aan de „Standard" wordt uil Durban gemeld, dat. volgens een particu lier schrijven van het front te Dur ban ontvangen, de Boeren-comman- dant Beyers in een der iongste ge vechten ernstig gewond zou zijn, zoodat men niet verwacht d'at hij herstellen zal. Het transportschip Montrose is met 900 Boerengevangenen naar Bermuda vertrokken. LONDEN, 14 Aug. (R. O.) Uit Peking wordt gemeld' aan de „Ti mes". dat in de gisteren gehouden bijeenkomst der gezanten die juist heid1 van Sir Edmiund Sa tows be zwaren tegen d'e belemmerende werking der interaationa'e com missie erkend werd, zoo-Jat de ge zanten. als gevolg daarvan, over eenkwamen de bepaling, waarin de oprichting van' d'at lichaam wordt vastgesteld, te doen. vervallen. Het protocol is thans feitelijk ge- reed voor de ood'erteekening. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavo-kerk alhier, op Donderdag 15 Aug. 1901, des namid dags van 2 tot 3 uur door den heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga. J. S. Bach. 2. Adagio. C. A. Fischer. 3. a. Allegro maestoso. b. Andante. A. Maillij. 4. Trauermarsch aus der Götterdammerung. R. Wagner. 5. Aria uit Paulus. Mendelssohn. Officieele Berichten. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Haarlem brongen ter open bare kennis, dat door den Raad der gemeente bij besluit van 7 Augustus jl. No. 14, is verklaard, dat het per ceel aan den Oudeweg No. 1 alhier, toebehoorende aan Wb van Doore- maalen en Wed. Boller*. ongeschikt tot bewoning is. Haarlem, 13 Augustus 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd: BOREEL. De Secretaris, J. W. VAN BILDERBEEK. L. S. MARKTNIEÜW3. Haarlem, 14 Augustus. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aangevoerd! 32 stapels kaas, te zaaien uitmakende 4461 kazen, wegen de 8069 kilogram, 26.50—/ 14. Haarlem, 14 Aug. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 3 Koeien, 160— f 120; 1 vet Kalf, 60.—; 20 Nuchtere Kalveren, 168; 16 Schapen, 1915; 20 Lammeren, f 118; 1 Paard, mer", die hulde bracht aan de dappere heldendrom, de heer Dubbe, namens „Kunst na Oefening", de heer Vring namens „Proza en Poezie". de heer Verkooy, namens „D. I. N. D. U. A." de heer Faber namens Haarlemsch Gemengd Koor. de heer A. Th. Pielage» namens „Caecilia". En allen boden kransen aan.Vooral't prachtige bloem stuk van Haarlemsch Gemengd Koor trok de aandacht. „Zang en Vriendschap's" vaandel is nu onder kransen bedolven. Het was een overstelping van bloemenhulde, een volheid van frissche bloemkeuren tusschen het groen van den lauwer. Kransen, geschonken door broeders in de kunst, die met eerbied en bewonde ring opzien naar de -roote zusterver- eenigïng en die juichen in haar glorie. De heer Franse voorzitter van Z. en V. dankte in eenige welgekozen be woordingen. Als één man zijn we op gekomen op het podium, zei spreker, in eendracht groot, en we hebben zóó eendrachtig den zege behaald. De over stelpende bewijzen van sympathie van Haarlem's burgerij zijn ons een aan sporing om op den weg der eere voort te gaan. De heer Jager Gerlings verklaarde nu het officieele gedeelte voor geëin digd en men begaf zich naar den tuin, die k giorno verlicht was en waar het muziekkorps van den heer Kriens een concert gaf, aangeboden door het bestuur van „De Vereeniging". A «ivertontlën gevraagd, P. G. 2 ij 8 t r a a t 86. Eene nette Dienstbode, P. G., van goede getuigen voorzien. Zich te vervoegen tusschen 7 en 8 uur Hooimarkt 20. GEVRAAGD Een net Dagmeisje P. G., niet be neden de 10 jaar. Aanmelding tus schen 7 en 9 uur des avonds Soutmanstraat 11. Terstond gevraagd een flinke Dienstbode voor den dag of dag en nacht R. C. en van goede getuigen voorzien. Adres: Gierstraat 10. Gevraagd een flink circa 17 jaar, goed kunnende rekenen en schrijven, voor Maga zijn-, Winkel en licht Loopwerk en om als Bediende opgeleid te kunnen worden. Adres: J. P. KARTHAUS, Ver- koophuis, Groote Markt. In een Bierbottelarij wordt een gevraagd, eenigszins met het vak bekend. Zich te vervoegen Café p Nassau©, Nassaustraat. gevraagd, niet beneden 16 jaar. Adres firma Wed. C. WEIJ- GAND, Zijlstraat 11. terstond, 2 beneden ongein. Ka mers, met gebruik van Kt-ukei en Zolder, tegen billijken prijs. Brieven onder No. 4526, Bureau van dit Blad. VERLOREN Een gouden ketting met dito kruis. De eerlijke vinder wordt beleefd verzocht tegen goede be looning terug te bezorgen bij G. SCHILD, Amsterdamstraat No. 45. Masseuse. Parklaan 5, Haarlem. Opleiding voor de praktijk en examens. Leoraar M. 0. Zuider Bnitrnspaarne 82. ARCHITECT, DE HAAKLEMSÜÜK Brandverzekering- OPGERICHT in 1846. Kantoor te Haarlem: le verdieping (naast het Postkantoor), verzekert tegen vaste en billijke premiën aUe Onroerende en Roe rende Goederen binnen het Ko ninkrijk der Nederlanden tegen schade, ontstaan door brand, door het inslaan van den bliksem en het ontploffen van gas, ook al heeft dit inslaan of dit ontploffen geen brand tengevolge gehad. Het was een blij gezicht, die volle tuin met feestelijk gestemde menschen; het officieele zwart der heeren door lieve, lichte, fleurige zomertoiletjes afgewisseld, in het vriendelijke licht der zachte lampions. De liedertafel heeft nog verschillen de nummers gezongen, en heeft "-lf, met een krans en een welsprekend woord van den heer Paesi. haar direc teur gehuldigd. Na het concert een hoogst geani meerd bah dat tot laat in den nacht geduurd heeft En zoo is er weer een roemrueu e dag vergaan bij den dagen-tal. Een dag waarop met blijheid van lieder-i en bloemen en dankbare hulde-woor- den de roem gevierd werd van Har lem's glorieus© liedertafel. ..Zn- on Vriendschap", die Neerlands roem heeft hoog gehouden in het nobelste strijdperk, in het eere-stnjdperk der kunst.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 3