Een automobielongeluk. Een vreeselijk ongeluk heeft plaats gehad op den weg van Munster naar Gérardmer. Twee meisjes fietsten met een zeer matigen gang langs dien weg, toen er een automobiel uit de richting Gérardmer aankwam. De meisjes, die de auto wilden ontwijken, weiden door deze in een diepte gedrongen welke langs den weg loopt» Het eene meisje werd dood' opgenomen, het andere be kwam een schedelbreuk en verkeert in zorgelijken toestand. Het was niet mogelijk zoo eindigt liet bericht het signalement van den automobilist op te nemen, daar deze in allerijl den vlucht nam in de rich ting van Munster. De staking der staalwerkers in Ame rika moet zoo goed als geëindigd zijn. Reeds eenigen tijd' werd een totale mis lukking aan de arbeiders voorspeld. Stadsnieuws. naar zijne woning brachten. Hier bleek dat hij inwendige kneuzingen bekomen had en wellicht eenige dagen het bed zal moeten houden. Het magazijn van den heer H. Lamp in de Barteljoriastraat werd hedenmid dag vereerd met het bezoek van den te Zandvoort vertoevenden Vorst Auersperg met gevolg. De Vorst deed verschillende inkoopen. Haarlem, 16 Au-g. 1901. De intendant in de stelling van Am sterdam zal op 30 dezer, 's middags ten 12 ure, te zijnen bureele Oosterpark 46, in het openbaar aanbesteden de le vering van 40000 K. G. harde tarwe en 40000 K. ,G. zachte tarwe ten behoeve van de militaire bakkerij te Amsterdam De heer D. Pronk alhier slaagde voor het examen Fransch 1. o. Geslaagd voor het examen hoofd akte de heer J. Vader alhier. De miliciens der lichtingen 1897 en 1898 van het bataljon infanterie, alhier in garnizoen, kwamen heden onder de wapenen tot deelneming aan de herha lingsoefeningen. Voor het examen Engelsch M. O., acte A, slaagde te 's-Gravenhage onze stadgenoote, mej. E. J. Bekouw. Aitreding Wethouders. Wijl ingevolge art. 87 der Gemeente wet de raadsleden-wethouders, die op houden lid van den raad te zijn, te vens ophouden wethouder te wezen, moet den eersten Dinsdag in September in de navolgende gemeenten de be noeming van wethouders plaats heb ben: Haarlem (aftr. J. de Breuk en Mr. A. C. Waller); Assendelft, J. Al Kzn.; Bennebroek, J. H. Wentholt; Haarlem- merliede en Spaarnwoude, L. de GIop- per (bedankt); Haarlemmermeer. H. F. Bultman; Heemstede. A. van der Horst; Schoten, W. van Schie; Sloten, J. J. Rijnierse; Velsen, L. Uitendaal; Wijk aan Zee en Duin, J. de Wildt; Zandvoort, M. Koning Hzn. Gevonden voorwerpen. Een hamer. Een Atjehmedaille. Een beddensloop. Een zwart verlakt schoentje. Gisterenmiddag waren de spoorweg- hoornen aan den overweg van den Jansweg niet minder dan 25 minuten gesloten. Er is deswege proces-verbaal opgemaakt. Donderdagmiddag werden de ver pleegden in het Ned- Herv. Diaconie huis in de Jansstraat, weder, evenals alle jaren, vergast op een rijtoer in Jan Pleiziers door de omstreken en ver volgens naar het Bloemendaalsche bosch. Niettegenstaande het regenach tige weer amuseerde den oudjes zich térdege. Lampionoptocht. Naar wij vernemen hebben zich reeds een 15-tal vereenigingen met ongeveer 500 deelnemers voor de lampionoptocht opgegeven. Eenige dezer vereenigingen zullen met feestwagena de optocht op luisteren, gedeeltelijk electrisch, ge deeltelijk agiorao verlicht, hetgeen niet zal nalaten een schitterend effect te maken. De vereeniging Koninginnedag zal ook uitstekend voor den dag komen met een versierden feestwagen, door gecostumeerd'en en een groot aantal fakkeldragers omringd. Van de Werf Conrad, die zooals bekend is steeds een kranig figuur bij dergelijke gelegen heden maakt, ontving de commissie toezegging van een f eestwagen met zoeklicht omgeven door een honderd tal gymnasten, gecostumeerden, etc. De tocht zal ongeveer 11/2 uur du- ern, zoodat bij den aanvang te 9 uur van het Wilhelminapark de stoet tegen elf uur aan de Sociëteit Vereeniging ontbonden zal worden. De deelnemers aan den optocht hebben met eene da me toegang tot de Sociëteit Vereeni ging, waar na afloop van den tocht eene gezellige reünie plaats zal heb ben. Binnen enkele dagen zullen wij den te volgen weg publiceeren, daarbij uit naam der commissie den wensch voegende, dat vele bewoners der stra ten, waar de stoet passeert, door het ontsteken van Bengaalsch vuur meer deren luister aan dezenA'erlichten op tocht zullen aanbrengen., die door 5 muziekkorpsen zal worden opgevroo- lijkt. Donderdagmiddag geraakte op het Staten Bolwerk een paard op hol. Met een afgebroken lemoen holde het dier in woeste vaart over het Bolwerk met het noodlotüggevolg dat een daar pas Seerende man, P. genaamd, die niet snel genoeg uit den weg kon komen, van de been werd geloopen en bewus teloos bleef liggen. Nadat hij eenige oogenhliklcen daar gelegen had en reeds weder tot bewustzijn was geko men, werd P. door voorbijgangers op gemerkt, die hem vervolgens per rijtuig Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft 15 Aug. 1.1. in de kathedrale kerk alhier de wijding van het H. Diaco naat toegediend aan de Eerw. Hecren A. Kramer: A. J. Oudejans; L. A. A. M. Westerwoudt en Th. H. J. Winkel man en de H. Priesterwijding aan de Eerw. Hecren J. Ch. Aalberse, Th. M. Beukers; P. J. van Jüeuzekom; S. A. de Boer; P. Cielon; L. P. Groenewe- gen; B. J. Hermans: H. W. J. Iloose- mans; F. Karskens; F. E. S. M. Knitel; J. M. Maat; F. J. N. R Meulder; A. M. van Meeuwen; C. N, B. Nuijen; E. P. Renga; J. P. A. Seulenn; H. C. J. Sondaal; S. Steuren en M. J. Zijm. Een. slachtoffer. 't Is Donderdagavond 6 uur. In de Jansstraat voor een groot particulier huis staat een mager schamel gekleed knaapje. Arglistig ziet het om zich heen, kijkt of er geen politie-agent in zicht is. Gelukkig neen. En dan, sis door een inwendigen drang den drang van den honger drukt hij c p de electrische schel.. Een oogenblik later wordt de zware deur geopend; een vriendelijk uitziend jongmensch een groot contrast vormend met den ar men stumpert buiten verschijnt op den drempel en vraagt goedig wat het knaapje verlangt. ,,Ik heb zoo'n hon ger," is het schuchtere verlegen ant woord van den jeugdigen zwerver; .,een boterhamen een opgeheven hand- je voltooit den zin. „Hebt je thuis niet te eten?" vraagt de jonge man. Wat doet je' vader dan?" En hortend en stootend vertelt de jeugdige zwerver dat hij sinds enkele dagen bijna geen voedsel gehad heeft, want dat zijn vader stakend-opperman aan den Gemeente-Lichtfabrieken- bouw is. Gauw brenge men hem een paar dik ke boterhammen en met een van vreug de stralend gezicht verlaat hij het huis, dankbaar voor zooveel goeds. Dat het brood weldra verorberd was. behoeft voorzeker geen betoog. Dit zijn de on zichtbare slachtoffers van een werk staking. Duivenwedstrijd. Prov. wedvlucht van Mons (België) n. Haarlem op Zondag 11 Augustus 1901 (afst. 225 K.M.) Bij gunstig weder wer den de duiven te. 8 uur G. T. los gela ten. Zij bereikten hunne hokken als volgt: u. m. s. 1. Harms 2. Doeglas 3. Harms 4- 5. 10. P. v. Dale* 11. R. Hol 12. 11— 5— 9 11_ 5-52 11— 5—54 11— 7—11 11— 7—41 11— 8—21 11— 8—21 11—18—14 11—18—36 11—24—51 11—26—22 11—29—16 dervindtt en zoo spoedig doenlijk lot heit oude materiaal zal torug- keerc-w. als db omstandigheden gunstiger zijn. Hot eerste punt der agenda is thans dia vGorloorvige vaststelling van da rekening dienst 1900 in ont vangst sluitende met een bed'rag van8906.56J en in uitgaaf met een bedrag van. 8239.57, zood&t het saldb zal bedragen 666.99i. De commissie belast met het nazien van dat stuk brengt hij monde' van den heer W. van Lierop gunstig verslap uit en adviseert tot het aan nemen dier cenoemdJe eij fors. Met algemeenie stemmen wordt d'ien overeenkomstig besloten. Vervolgens bieden B. en W. de begrooting voor het dienstjaar 1902 aan in ontvangst en uitgaaf slui tende tot een bedrag van 8815.41. Terwijl de sluitpost 416.41 be draagt. Dit stuk zal op de gewone wijze bij de leden oirculeeren. Overgaande tot die u'iitloting van aandeeten der leening van. 1877 blijkt dat de nummers 19 en 34 zijn uitgeloot. Ten slotte deelt de voorzitter nog mede dat die paal met 't bord voe rende de verbodfebcna!in<r aangaan- het lossen van, snoteand zeer kort na plaatsing reeds is stuk ge reden, zood'at de voorzitter daar voor ©en ijzeren in d!e plaats zal stellen. Niets meer t.e behandelen zijndle en niemand meer 't woord1 verlan gend, sluit de voorzitter d'e verga dering. De eere-prijzen werden behaald als volgt: le getoonde Harms; 2e getoonde Doe- ^las; 2 eerstgetoonde Harms; 3 eerst- getoonde Harms, zilveren medaille. Eerste getoonde bonte duif Harms, zilveren medaille 11554; eerste aangewezen duif Doegjas. De aanstelling van onbezoldigd riiksveldwachter van P. A. de Ridder alhier, is bij hoogere beschikking in getrokken, terwijl A. van Ewijk vroe ger te Oegstgeest thans alhier woon achtig als zoodanig in functie blijft» Hillegom. Alhier hebben zich de dames Lange- veld-Hebbenaar, WentholtBeets en V. Waveren (Villa Nova) vereenigd tot een Kring-comité van de Kwart-Gul denvereeniging voor Heidcontginning. Het zal in deze gemeente een lijst laten circuleeren voor een jaarlijksche bij drage. Zooals het vorig jaar, zal Piet Vink alhier 31 Aug. weer een gratis Feest- voorstelling geven voor alle school kinderen. Voor dit doel zal een lijst gepresenteerd worden, om de voor stelling mogelijk te doen zijn. Velsan. De heer A. van Hasselt alhier slaagde voor het examen Fransch 1. o. Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Aangaande het jubilé pastoor Kem per zij nader nog gemeld. Buitengewoon groot was het aantal dergenen die den zoo algemeen ge- achten jubilaris persoonlijk kwamen gelukwenschen. groot het aantal feli- citatiën. Werd door de dankbare pa rochianen een prachtigen zilveren Godslamp voor de kerk gegeven; den jubilaris schonken zij een aanzienlijk bedrag in geld; daarenboven ontving hij particulier meerdere fraaie en kost bare cadeaux. Gisterenavond werd de feestdag besloten met zang en mu ziek (Haarlemsche vereeniging Ceci lia )en een welgeslaagd vuurwerk. Heemstoda. Maanag 1.1. geraakten de zwagers B. v. d. P. en H. O. aan de Glip alhier bij een twist handgemeen, die zoo hoog liep dat O. zijn familielid met een eet- vork in het hoofd en de wangen stak, Procesverbaal is opgemaakt. P. Chulshorst, werkzaam aan het pompstation der Amsterdamsche wa terleiding alhier heeft het ongeluk ge had, bij het vervoer van hout, een balk tegen zijn been te krijgen, waardoor zijn linkervoetgewricht verstuikt en zijn lihkerdijbeen gekneusd is, zoodat hij geruimen tijd niet in staat zal zijn tot werken; de gekwetste is tegen onge lukken verzekerd. Bennebroek. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Beninebroek vain 15 Aug. 1901, des avonds 8§ uur. Voorzitter de heer P. N. van Door- ninc-k. burgemeester. Tegenwoordig d'e beenen A. J. E. Baron van Itt&rsum. H. v. d. Vos sen. G. Stam. \V. van Lierop. J. F. Reii don en S. Roozen. Afwezig de heer J. H. Wentholt, met kennisgeving. Na opeoine der vergadering, le zing en goedkeuring der notulen, deelt de voorzitter mede dat in verband met het verhandelde in de vorige vergadering aangaande de thans gebruikte brandstof door de N. Z. Hall. Stoomtram Mij. welke hinderlijk blijkt te zijn, door hem is geschreven aan den directeur dier Maatschappij, en dat uit een onderhoud met dien titularis is ge- hle>ken dat de Mij. noodzakelijk van brandstof moest veranderen door die hooge steenkoolprijzen. Dat de concessie niet van cokes spreekt en er dus weinig aan te d'oen is en dat H.H. Ged. Staten van Z.-Holland vergunning verleen den tot verandering van brandstof. Dat de Mij. zelf het onaangename van hst branden der briq netten on- Vervolg Nieuwstijdingen. Nog een diefstalteAmsterdam De heer S. van Lier, wonende met zijne vrouw en zijn zoon Oosterpark straat 162 te Amsterdam, Woensdag middag, ter opfrissching met zijne huisgenooten een watertochtje maken de naar Hoorn, vond bij zijn thuis komst te half 9 uur des avonds de deur, die toegang gaf tot het boven huis. op de eerste verdieping geopend. Met sleutels, die de inbrekers op eene tafel in de voorkamer gevonden had den. wisten zij daarna de penantkast, die bij de porjte-brisée van de veranda stond, te openen en daaruit een gou den dames-horloge met dito ketting te ontvreemden, die door de juffropw thuis gelaten waren. Ook waren van een japon, die in de kast hing, een gouden broche en medaillon afgeno men. Verscheidene papieren en boekjes, waaronder een rijkspostspaarbank boekje, waren door de dieven onder de canapé geworpen en werden daar gevonden. Toen de bewoners bij hunne thuis komst zich bestolen zagen, bleek het, dat de buren gehoord' hadden, dat de hond, die zich op de veranda bevond, geruimen tijd gedurende den middag luid aangeslagen had. Maar begrijpe lijkerwijze had men daarop niet ver der acht geslagen dan toen gebleken was, dat het aantal inbraken, die in den laatsten tijd te Amsterdam zóó veej voorkwamen, weder met één vermeer derd was. Een ontduiking. Men schrijft uit Utrecht aan de N. R. Ct.: Een niet onaardig middel is hier toe gepast tot ontduiking van een der be palingen van de verordening op vee en vleesch, sinds 1 dezer van kracht na de opening van de openbare slacht plaats. Bij die verordening werd o. a. bepaald dat de slachters buiten de stad hun vleesch hier slechts mochten doen rondbrengen aan de klanten in dien het door een openbaar middel van vervoer werd aangevoerd en in de stad bezorgd Een der voornaam ste invoerende firma's waren de ge broeders Van Os te IJselstein en se dert 1 dezer prijkt nu hun wagen met het opschrift: Goederenvervoer tus- schen Utrecht en IJselstein. Bode E. en H. van Os. Zij hebben vergunning gekregen van den burgemeester te IJselstein om dit bedrijf uit te oefenen; hun dienst wordt uitgevoerd met. wagen en paard één maal daags heen en terug en zij nemen ook andere goederen van par ticulieren ten vervoerc en bezorging aan. Maar het tarief daarvoor is zóó hoog, dat niet vele particulieren zich van dit openbaar middel van vervoer zullen bedienen. Zoo rijdt Van Os, zooals hij reeds jaren gewoon was, rustig door de stad en brengt zijn vleesch als officieel aangestelden bode en gedekt door een keuringsbewijs van den rijksveearts te IJselstein zonder eenigen omslag bij zijne klanten. Met het oog op de concurrentie is deze ont duiking voor het publiek misschien niet ongewenscht, maar de bepaling van de verordening wordt er vrijwel krachteloos door gemaakt, Urkers beleedigd. De bewoners van Urk zijn niet bijster gesteld op de pleiziertochten naar het eiland. Dat zal er niet beter op wor den nu het volgende gebeurd is. Bij een pleiziertochtje met de „Ha- velaar" zijn Maandag een achttal pas sagiers op Urk achtergebleven, 't \Vas ten deele hun schuld niet. daar de ka pitein iets vroeger vertrok dan het plan was, een maatregel die noodig werd geacht, omdat een viertal jongelieden aan boord zich onbehoorlijk gedroegen. Zij spuwden naar de Urkers in de schuiten, maar 't bekwam huu slecht, want de Urkers klommen zooals de „K. Ct," schrijft ,,als katten in 't want" en het viertal kreeg een onge makkelijk pak slaag. Dank zij den ge zagvoerder en den éénigen politie agent van Urk werden zij ontzet. De gezagvoerder achtte het, uit vrees dat de gemoederen opnieuw aan 't gisten zouden gaan, maar 't beste het ruime soi> te kiezen. De acht achtergeblevenen stonden natuurlijk erg „sneu" te kijken; 't was hen of zij „geen grond meer onder de voeten hadden" toen. zij de boot zagen heengaan en zij, trots hun gewuif, niet terug kwam. Een Urker bood aan voor voor f 3 het vrachtje naar Kampen te brengen, maar men gaf de voorkeur aan een nachtverblijf op 't eiland. Een moderne bruidstoet. Die tufs-tufs zijn toch overal voor geschikt. Men "aat er tegenwoordig ook al in trouwen! Donderdagmorgen passeerdle een bruidstoet van vijf automobielen de Rijnbrug te Arnhem. In het voorste zaten bruid en brui- degom, in de overige volgden de fami lieleden en de getuigen. De stoet kwam uit Apeldoorn en ging naar Eist, waar het huwelijk voltrokken zou worden, (N. Arnh. Ct.). Cricket. Het programma voor Zondag bevat d'e volgende eerste klasse wedstrijden van den N. C. B. AjaxA. C. C. in Leiden en Volhar ding's-Gr. C. C. in Amsterdam, Voor den R. C. B. zullen wedstrij den plaats hebberi tusschen: Volhar dingAchilles op het Schuttersveld te Rotterdam en d'e over te spelen wed strijd OlympiaHennes in Gouda De derde wedstrijd CombinatieVictoria II kan niet doorgaan, aangezien Vic toria geen elftal in het veld kan bren gen. Automobielbanen Sinds de automobiedwedstrijden op den openbaren weg in Frankrijk ver boden zijn, hangen er plannen in de lucht om te geraken tot oprichting van automobielbanen. Het laatste nieuws op dit gebied is. dat tl*>ns be slissende stappen worden gedaan tot oprichting van een motodrome te So- logne. De hertog van Parma, eigenaar van het domeingoed Chambord aldaar, moet een geschikt terrein voor deze onderneming beschikbaar hebben steld. Ook in Italië droomt men van motorrenbanen en het heet dat ergens nabij Verona een baan van 13 K.M lengte zal worden aangele^-' Ned. Cricketers in Engeland Over den Woensdag gespeelden wed strijd wordt het volgende staatje ge geven: Worcester 276, Holland 225, Posthuma 58, Feith 47. Schroder 39. Brand te Rotterdam. Donderdagavond ontstond brand in perceel 89 Mauritsstraat te Rotterdam, bewoond door vier gezinnen. Glazen- wasscheTs toevallig in de buurt red den een drie-en-zestig-jarige man en een zestig-jarige vrouw met ladders Uiit de tweede verdieping te midden van rook en vlammen, terwijl uit de eerste verdieping een twee-en-tachtig jarige vrouw die reeds bewusteloos was, werd gered door de brandweer. vervaardigd. Twee derde zijn biljetten van 5 pond sterling, er worden echter ook biljetten van 100 en zelfs van 1000 pond sterling gemaakt al naardat er vraag naar is. Wynproductie. Volgens een statistiek, door den minister van landbouw in Italië onlangs openhaar gemaakt, is d'e wijnpioduotie over de goheele aar de in 1900 ongeveer 163 millioen hectoliter geweest. Meer dan 90% daarvan. 150 millioen. Leverde Eu ï'opa; Afrika ein> Amerika elk slechts 6 millioeni, Azië 1 millioen, Austra lië slechts 130.000 hectoliter. In Europa staat Frankrijk boven aan met 67 millioendan volgen Italië met 30. Spanje met 28. Eerst veel lager staan Ckfstenri j k-Honga- rije met. 4.25 en Duitschland 3 mil lioen. Wat Afrika betreft, leverde Algerië 5 millioen. In Amerika is Chili het grootste wijn land. met 3 millioen' dan volgt Argentinië met i.75 millioen. In Azië staan. Cy prus en de andere eilanden in dien Archipel vooraan. Automobiel ongeluk. Een distillateur uiit Narbonnie reed met zijn familie per automo biel op dien weg nabij la Nouvelle. Een aan dien weg staande muil- _jel trapte ac-hte.ru it in een dor voorwielen, waardoor het voertuig van richting veranderde. Het reed met volle kracht tegen dien muur, waarvoor een 50-jarige vrouw was gezeten.. Deze brak een been en be kwam verder zoo ernstig letsel, dat zij weinige uren later overleed. Naar de Zuidpool. Met een Australische boot zijn Donderdag uit Londen vertrokken een brandweerman en75Eski mohonxteni met bestemming naar Melbourne. Deze zonderlinge com binatie reist in een der koelkamers van het schip en is bestemd voor de Zuidpool-expeditie van de Dis covery. Weller, de brandweerman, is gekozen als sreMdler wegens zijn veeljarige kennis van het leven in de Poolstreken; het verblijf dier honden in een cOer koelkamers van het schip is een voorzorg tegen dJe mogelijke invloeden van liet tro pisch klimaat op deze trekdieren der eeuwige ijsvelden. Oneerlijke Bankiers. De bankier Max Opitz, van de firma Max Opiite. u. Co. te Berlijn, is wegens oneerlijke praktijken waarmede h.ij omstreeks een milli oen mark mioet verdiend hiebben, in hechtenis genomen. „De Lustige Blatter" heeft dezer dagen een spotprent gegeven, naar aanleiding van de herhaalde in hechtenisnemingen van bankiers en directeuren van bankinstellin gen. Een van de leden van hot Ma- ro'kkaanische af gezantschap vraagt aan den kapitein die hen dooi* Ber lijn rondleidt„En dan zouden wij graag met een paar sterren van de Duitische bank ierswereld kennis willen maken." De kapitein„Heel (tegen den koetsier) rijd eens even uiit de stad naar Moa- bitl" Photografie. Te Weimar wordt deze week hel 25-jarig bestaan gevierd van den Duiitschen photografenbond. welke daar in i876 werd gesticht. Voor Harz-reizigers. In den Harz schijnt men er tegen woordig niet alleen meer op te moeten letten of de hotelrekening wel klopt, maar ook de reisbenoodigdheden zal men moeten gaan nummeren. Uit Nordhausen wordt althans bericht, dat een groote dievenbende het daar onveilig maakt Zoo werden b.v. uit de hotels „Zum Fürsten Stolberg" te Schierke, „Becker* te Drei-Annen- Hofen e. a. door een inbrekersbende kleedingstukken. waschgoed, hoeden, halsdoeken enz. gestolen. In hótel „Waldfrieden" te Schierke hebben de dieven het meest hun slag geslagen. Het getal der daar gestolen voorwerpen, aan badgasten behooren- de. bedraagt meer dan 50. Hieronder zijn vele kleedingstukken, als broeken, vesten. hoeden kousen .halsdoeken, plaids enz. Ook kunstgebitten schenen in den smaak te vallen. Beurzen met geld. gouden broches met brillanten en damesklee- dingstukken werden niet vergeten. Tot heden bleven alle nasporingen zonder resultaat. worden, is de ramp voor Bruinisse niet te overzien, daar het tweederde ge deelte der bevolking in de mosseleul- tuur zijn bestaan vindt, (G. Ct.). Stoomvaartberichten. Hot stoomschip Bali, van Amster dam naar Bataria. j>asseerde 15 Aug. Kaap St. Vincent. Het stoomschip Timor, van Bata via naar Amsterdam, arriveerde 15 Aug. te Marseille. Het stoomschip Prins Willem V vertrok 15 Aug. van Amsterdam naar Paramaribo. Het stoomschip Amsterdam, van d'e Holland-Amerika Lijn. arriveer de 14 Aug. van Nov--York ie Rot terdam Het dubbeltediroefstoomschip Rot fordam. van de Holland-Amorika Lijnt, vertrok 15 Aug. van Rotter dam naar New-York. Hel. stoomschip Storfond Holland- Amerika Lijn. van. Newport News naar Rotterdam. passeerde 15 Aug dies vm. 9 uur 30 m. Prawlepo nl. Het stoomschip Salak. van Rot terdam naar Java. arriveerde 15 Aug. te Port Said. Laatste Berichten. Het vervaardigen van bank- biljetten. Te Londen, in de City. bedraagt de waarde van het aantal vervaardigde bankbiljetten soms 37 en een half mil lioen gulden per uur. Een half dozijn kleine machines is voldoende, om En geland van „banknotes" te voorzien, waaraan het steeds behoefte heeft. Elk deze machinetjes kan 3000 bankbiljet ten per uur leveren. Gemiddeld worden per dag 25.000 bil jetten vervaardigd. In een enkele zaal worden, volgens een Engelsche statis- Gehuwde onderofficieren in In die In het „Indisch Militair Tijdschrift" werd er onlangs opnieuw met een enkel woord geschiedde dat ook vroe gerde aandacht op gevestigd, dat de autoriteiten te weinig égards hebben voor de gehuwde onderofficieren. Wanneer dezen zoo lezen wij van Batavia naar Soerahaja worden overgeplaatst, dan reizen zij in een derde klas spoorrijtuig, te midden van inlanders. Chineezen en Arabieren. Nu. dat mag voor hen niet aangenaam zijn zoo heel erg kunnen wij dat niet vinden; erger is wat dan volgt: of zij willen of niet, zij moeten de reis doen in het voorgeschreven aantal da gen, en hebben 's avonds gratis logies in het passantenhuis, dat wil zeggen in een kamer met bamboe-omwanding, waarin, als eenig meubelstuk, een hou ten brits, zonder matras, zonder kus« sensZijn er meer onderofficieren te gelijk op reis, dan worden zij. ge huwden en ongehuwden, soms in één kamer gestopt. Men zal ons toegeven, dat dergelijke toestand ergerlijk is. Maar wat is er aan te doen, zal men vragen. De Re geering kan toch niet overal waar de reiziger moet overnachten, behoorlijk gemeubelde kamers beschikbaar stel len; wie moet daar als hotelhouder optreden, zoodat alles zindelijk blijft? Ons komt het voor, dat er nagenoeg alles aan te doen is, en zoo dat de kos ten geen bezwaar zijn; men regele de reis slechts zoo, dat het gebruik van do passantenhuizen groote uitzonde ring wordt! Dat kan, want de spoor wegen loopen langs garnizoenen, waar men kazernes en hospitalen vindt. Op de als voorbeeld genoemde reis van Ba tavia naar Soerabaja bv. komt de rei ziger to Buitenzorg, Tjimahi, Gom- bong, Djocja, Solo; de reiziger kan. als de treinen slecht op geschikte tij den loopen, zeer goed te Tjimahi en te Djocja overnachten. Daar vindt hij, zeiden wij. kazernes en hospitalen. Men zal hem in den re gel logies in de kazerne aanwijzen; maar wat zou er tegen zijn. den ge huwden onderofficier met zijne vrouw, zoo noodig en mogelijk, den nacht in eene kamer van het hospitaal te doen doorbrengen? Daar is alles beschikbaar wat voor behoorlijk verblijf noodig is; in de kazerne is dat slechts tot zeke re hoogte het geval, maar zouden de kameraden als de chefs doen wat zij kunnen, ook wel behulpzaam zijn. Met wat goeden wil is hier veel te doen. De zaak is, dunkt ons in de eer ste plaats deze, dat men niet, zich ach ter de „bepalingen" verschuilende, te gen wat soesah opziet om het der rei zende onderofficiersfamilie zoo aange naam mogelijk te maken. Zieke mosselen. Een gevreesde ziekte in de mosselen blijkt zich op de Ooster- en Wester- schelde en op de Grevelingen en Fiak- keesche banken te openbaren, In het Dijkwater bv. is een plek, waar enorme schade werd aangericht, bij schatting moeten op dat perceel ongeveer 70000 tonnen zijn verloren. Vischte men daar een week of drie geleden 70 a 80 tonnen, thans is dit ge reduceerd tot 5 of 10. Do schade voor de eigenaars dier perceelen is daardoor natuurlijk verschikkelijk; zoo juist midden in het seizoen derven 7" hun inkomen en. wordt allen verwachtingen de bodem ingeslagen. Het beestje, dat zich in den mossel bevindt is met het bloote oog goed waar te nemen en gelijkt veel op de bekende waterluis. Daar het bij hon derdtallen in een mossel voorkomt, is het ziekteproces spoedig afgeloopen en sterft het schelpdiertje spoed'" De oudste schippers herinneren zich niet dat het vroeger ooit is voorgeko- wêkêphqh m tiek. per jaar 18 milliard bankbiljetten Wanneer deze kwaal algemeen moet Burgerlijke Stand. Bevallen: 16 Aug T. de Paus—Nagel hout, z. 14. M. C. RanMoonen, z. H. M. Smits—Poos, d. 15. A A. M. Okker- man—Wijtkamp, d. Letteren en Kunst. De heer Louis Bouwmeester zal 19 December zijn 40jarige tooncelloop- baan herdenken met een voorstelling van een nieuw door mr. Van Lophem uit het Engelsch vertaald, tooneelstuk. Telegrammen. LONDEN, 16 Aug. (R.O.) De proclamatie van generaal Mc. Ar thur, die gisteren door Chamber lain. werd aangehaald, "-af den Fili pino's te kennen dhJt, daar allo re geer in - hunnerzijds de facto was verdwenen, elke Filipino die na een bepaalden datum een Ameri- kaanschen 60ldaat doodde, be schouwd zou worden als een moor- denjaar. LONDEN, 16 Aug. (R. O.) Vol gens de ..Daily News" gaat in wel ingelichte kringen het gerucht dat het bezoek van den. Duitse hen kroonprins, die heden in Engeland komt. niet eehcel zonder verband is met zijn verlangen om een der dochters van den hertog van Con- ruaupht te trouwen. PEKING, 16 Aug. (R. O.) De vreemdle gezanten hebben een voor- loopigo redactie van het protocol geteekend ten einde hun regeerin gen te binden en te voorkomen dat er weer veranderingen worden ge maakt. Zij verwachten dat zij dien 20en het protocol met de Chimee- sche vertegenwoordigers zullen tee kenen.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 3