NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. Haarlemmer Halletjes. I9e Jaargang Maan ring 19 Augustus 1901. No. 5503 HAARLEMS DA6BLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20 ftp!-?». Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), is de prqs der Advertentiën van 1 5 regels 0./5, elke regel meer 015. per 3 maanden1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 CjTj»i-> i Reclames 30 Cent per regel. Afzonderlijke nummers0.02^ Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37)4 Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. n de omstreken en franco per poBt 0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem ia het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad -verschijnt dagelijks* behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangèro G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESa Succ., Parijs 31bi* Faubourg Montrng&fre. Dit nummer bestaat uit aebt bladzijden. Haarlem's Dagblad vaul9 Aug. bevat o.a. De waarde der Eugelsche ver klaringen over de vrouweukain- pen, Het uitreiken van Kaperbrie ven door de Boerenregeeringen, Eekhoorns in de stad Zutphen. Statistiek der Verkiezingen, Iets over het bijenleven, Gemeenteraad tui Heemstede, Haarlemmer Hal letjes (ditmaal geplaatst in het Eerste Blad en niet in de Zater dagavond. Bovendien! behoort V" dit nummer onzer courant-als gratis-bijvoegsel no. 50 van ,.De Zaterdagavond", letterkun dig Weekblad voor Jong en Oud, be vattende: Een lieldin ter zee. De Vic tor,ia-bron te Oberlahnsteim (teekening van J. F. Nuyens), Rubriek voor Da mes, Bayreuth, Feuilleton: Een bot sing, Het nieuwe directiegebouw dei- Rijkspostspaarbank te Amsterdam (met afbeelding), Geheime Wroeging, bene vens de gewone rubrieken, afbeeldin gen, Schaakspel en Prijsraadsel. Politiek Overzicht. De Engelsche regeeiring vanidi het niet ii'OodJi'g dat het Zwit'sersch© co mité hulp ging brengen ini die vrou- weiukampen. Op het oogenblak. wa aien zulke voortreffelijke maatrege len genomen dat dlei toestand! ziee/r gunstig was geworden. En wat blijkt uit ©ein brief dien Emgelschie bladen opnamen Mien oordeele zelf: „Hef, c mijl to moeten zieggten, dial dezelfde vreeselijke toestanden hJeerschen onder die Boerenvrou wen en kinderen in heit zoogenaam de vLuchtelingeaikamp tie Pretoria, dat bestaat uit ongeveer 1000 per sonen, alles bij elkaar gerekend. Ik ben viermaal in het kamp ge weest om te doen wat ik kon' ter ondersteuning van dez.e ongelukki ge Lieden door giftien in voedsel, dekens, enz. ..De feiten, voorzoover ik ze kon nagaan, zijn al© volgtEr heeirscht in Engeland een verkeerdie indruk omtrent deze vluchtelingen. Men heeft het voorgesteld of zij vrijwil lig Britsche bescherming hebben gezocht, terwijl in werkelijkheid eerst hun huizen zijn platgebrand, tegelijk met hun aardsclie besittin- gen. en hun niet meer dan een uur gegund wordt om enkele zaken mee te pakken1. „De dtagen zijn warm, maar d'e nachten zijn bitter koud!. Ik was gisteren In het kamp. Vier gezin nen waren nieergesmakt op het veld, omringd door de weinige diin- gieni. die ze no-" vopr vernieling be waard' hadden zij leken een levend beeld van ellende eai wanhoop. „Een groot aantal kinderen zijn ziek en hebben tot dusver nog "een dokter ^ehad. Een lid van het Roo- de Kruis vertelde mij, dat hij een recept kon geven, maar hij had geen medicijnen. Ik ga vandiaag weer uit om te pogen dezen, man Een Zaterdagavondpraatje. De week na kermis opent voor onze stad een korte maar gruwzame kom kommerperiode, een tijdperk dat er letterlijk niets gebeurt. Met weemoed zie je de kleurige spellen uit elkaar slaan, en de spanten en spaken, linnen of zeildoeken muren op schuiten laden. Dat gaat bij den een wat vlugger dan bij den ander. Benner had zijn reus achtige tent dit jaar in ongelooflijk korten tijd weer zorgvuldig verpakt en naar Rotterdam verzonden, waar het nu kermis is, en de geheele Groote Markt volgde met spoed zijn voor beeld. Overmeer-Tewe op de Gedempte Oude Gracht 1 het Verwuft deed het hun in versneld tempo na maar zb'n buurman, de cinematograph en ook van Lier op de Nieuwe Groenmarkt namen er bedaard den Dinsdag en den Woensdag bij. Als hunne afbrekende werklieden ook maar een greintje philosophie of, te bezorgen wat hij noocLig heeft, et. w. z. als hü een pas kant kv'Jgoni om bij mij te komen. „Men zeef mij dat die rantsoenen als volgt zijn 24 pond meel voor 8 personen per week1 pond koffie voor 7 perso nen per 3 dagen i pondi guiker voor 7 personen oen- drie dagen 6 ons vleesch voor ieder persoon voor 3 diagen. „Een Amerikaansche vriend van mij., die mij vergezelde, gaf een ar me vrouw 2 shillings voor de por tie. dlie voor haar zelf en haar ge zin bestemd washij kocht ze om ze als curiositeit aan den Ameri- kaanschen consul te laten zien. Het geheel bestond uit een, stukje been van ongeveer 8 duim lengte, drie of vier breed eai ongeveer duim dik, iets dat men niet aan een fat soenlijken hond, zou geven. „Het is nu drie weken geleden dat het kamn opgericht is (cie brief is van 19 Juli). Der menschem; heb ben- al dien tijd geien enkele "iraem-- ■tio gehadniets dan rauw meel, diat z-e maar moeten bereiden zoo ?oedl als 't gaat, geen zeep of kaa/risen, geen me,lk of boter, geen hout om vuur te maken .en slechts een zeer bemerkte hoeveelheid1 kolen. Ik ben zeker, dat die ergste misdadigers in Engeland niet met een barbaarsch- hieid worden behandeld als waar van de>ze wouwen te lijden hebben. „Vele goedhartige miensch'em breip'~"-~v haar kleederen leun andere dingen-, maar het vloekwaardig feit blijft bestaan., dat deze mensohein onder Engelsche bescherming hee- tem te zijn. Het water, dat zij. drin ken moeten, komt uit een, water- voor, die, al het rioolwater van de stad opaneiemt. Op deze wijze kunt gij op een goeden dlag verwachten te zullen hoorien van die uitroeiing van de Hotlandische bevolking." Het spreekt vanzelf, d'at de „Pall Mali", de Standlard" en de overige Jingo-bladen zich wel hoeden de zen brief op te nemen in hun oi> partiidiige kolommennatuurlijk evenmin als het oordeel van maar schalk Neville Chamberlain of dat van den eerw. Dewdimey Drew. Maar de tegenstelling tusschem dezen: brief en de brutale afwijzing van de uit Zwitserland aangeboden hulp door het Engelsche ministerie van Oorlog, volgens hot Zurioher telegram,, wordt er niet minder walgelijk om. Het gemeld dat pogingen in het wea-k worden gesteld om president Kruger kaperbrieven te la/ben tee kenen. neemt een vasten vorm aan.. De „Tel." verneemt dat verschei dene in Nederland vertoevende Afrikaners zich reeds aan. het be voegde adres in Europa, hun wèl- bekend, opgeven, om deel uit te maken van de bemanning der ka perschepen. die., naar het nu wer kelijk schijnt, eerlang den Engel- schen handel ter zee gaan besto ken. Het is treffend', voegt hot blad erbij, hoe deze strijd om de vrijheid van het Hollandsche ras Ln Zuid- Afrika al de ohasen schijnt te zul- combineervermogen bezitten wat ik hun heel goedgunstiglijk wil toeschrij ven dan zullen ze wel gedacht heb ben: in dat Haarlem vieren ze het hcele jaar door feest. Want de walm van poffertjes, oliebollen, wafelen en wat dies meer zij, was nauwelijks wo<—e- waaid. of in vele straten plooide zich feestelijk de driekleur. Zang en Vriendschap heeft mach tig door de eerste dooie week heen ge holpen. Dat zij in Keulen verdienste lijk gezongen heeft, daar zijn wij het allemaal over eens, en ik wil er dus niet verder op doorgaan, uit vrees van waarheden als koeien te vertellen, Maar zij heeft daarbij de zeer bijzon dere verdienste, die ik zooeven op noemde gevoegd. En daarom nog eens: „Leve Zang en Vriendschap!" Toevallig had ik Dinsdag een vriend over uit Amsterdam, en ging natuur lijk met hem kijken naar de blijde in- komste van onze zangers. En ik mag het met eenigen trots vermelden, die stond er van te kijken. „Toch zeker niet van dien optocht," zou de onaangename Wouter zeggen. len doorloopeu van die worsteling dier oudie Hollanders van dia 16© eeuw. Eerst te land, nu ter zee Altos verliezen om alles te winnen, juist als hun Vaderen.Welk schouw spel zal die wereld, nog te zien krij gen in deze 20e eeuw Wieer een worsteling tusschen het Holland sche eni het Engelsche ras op de wereldzee Maar immers, „Rrittannia mies the waves-Ten minste zoo meent' Rritannië. Of het zoo is. zal wellicht spoedig blijken. Zouden president Kruger en zij- nie miede-raadslieden over hunne gemoedsbezwaren heenkomen? De ..Standard" gelooft het niet, al 'is 't de plicht der Boeremregeerin gen van alles gebruik te maken om de vijanden uit heb land! te verdre ven. „Zullen de Boei^enregeieiriimgen het dienstig achten om kaperbrie ven uit te geven, zou daarnaar over de geheele wereld gevraagd worden en zou en* ook gebruik van gemaakt woa'iden. In minder dan een jaar tij,dis zoudien dan tweederde van die schepen der Engelsche koopvaardij vloot varen ondier Amerikaansche, Fr,'arische, Duitscbe of Belgische vlag. Het zou vooral de Amerikaan sche koopvaardijvloot zijn, die daar van profileerde, want zij, zou haar aanibal schepen daardoor zien ver dubbelen." Dan zeH d'e .Standard" „Met dait al kunnen we niet ge- ldoven, dat bet tot de uitreiking van kaperbrieven komen zal. Het heet w'eiï, dat '<*een enkele beschaafde mosieindlTeid het zou kunnen goed keuren al© tot zulk een middlel- eeuwsch middel de toevlucht wend' genomen, aamveziien zij: onderling overeengekomen zijn om! dergelij ke middelen te schuwendoch dat zegt niets. Diezelfde mogendheden hebben laten begaan, dat Engeland in den oorlog tegen de Boeren tot allerlei gruwelijke., verboden prak tijken de toevlucht nam, en dus bei- hoeven deze laats ten op dlat stuk kiesehkeunH noch vies" te zijn. Het uitgeven van kaderbrieven is mogelijk, en allicht ook wel' verde digbaar. maar het uitoefenen van de kaapvaart door -een land als Transvaal, dat in het geheel geen, havens heeft), is bijzonder moeilijk, daar d- schenen nergens een toe vlucht hebben, en zij ook die buit gemaakte bodems nergens kunnen binnenbrengen dan in onzüdige havens, die de neutraliteit zouden schenden. Wij gelooveai dan ook niet, dat de verlangde brieven zul len uitgereikt worden. Ondersteld', alles is waar wat de „Matiu" zegt, dan zal Kruger nog wel andere be zwaren tegen de kaapvaart dloen gelden. En van hem heet de beslis sing immens af te hangen, volgens het blad'. Buitenlandsch Nieuws. De Ieren staan op. Vier duizend Ieren hebben Donder dag te Chicago eenige zeer levendige als hij mij hoorde, want ik heb van hem al wat aanmerkingen moeten slikken over de dooie, gewone rijtui gen waaruit de stoet bestond, en de heel kalme heeren die er in zaten. „Maar begrijp je dan niet," zei ik te rechtwijzend tot hem, dat de feest stemming van de zijde van het publiek moest komen, en ik mag erh:;, oecen dat ze werkelijk ook kwam. Ik heb ten minste op verschillende plaatsen spontane bravo's gehoord, om van uitingen als in de Barteljorisstraat, (uit de ramen der woning van mej. Mary I. Fledschmann) nu maar niet te spreken." Maar men begrijpt dat een man als Wouter nu eenmaal niet te overtuigen is. Pas voelt hij dat hij grond ver liest. of hij gooit het over een anderen boeg, en toen kwam: „Die afzetting van de politie was ook mooi. In die beroemde Barteljorisstraat van jou, heb ik het zelf ondervonden, want mijn ribben doen er nog pijn van, dat de poilliemacht doodgewoon omver werd geloopen door het publiek." Waarop ik, Fidelio. niet geheel diplomatiek en bijeenkomsten gehouden waarin hef tige redevoeringen werden gehouden ten gunste van de onafhankelijkheid van Ierland. Michael Davitt. sprekend over den oorlog in Zuid-Af rika ver klaarde te gelooven dat de Boeren on overwinnelijk zijn. Er werd een motie aangenomen, waarin vertrouwen werd uitgespro ken in het patriottisme van de leiders der Iersche zaak in Ierland en waarin bewondering en «empathie werd geuit voor de Boeren, terwijl tevens daarin werd betreurd) dat Amerika zijn steun had onthouden. O'Donovan Rossa raed aan "°weld te gebruiken om vrijheid voor Ierland te verkrijgen, namelijk door de voor naamste steden van Engeland in brand te steken en daardoor de gelegenheid te scheppen tot een opstand. De bijzetting van. Crispi's lijk Met groote praal heeft te Palermo de bijzetting van het 1-:k van Crispi plaats gehad. Aan de straten waardoor de stoet zou trekken, waren alle wan kels gesloten, uit alle huizen hin"en rouwvlaggen, enkele gebouwen waren prachtig versierd. Uit de verste deelen van het eiland waren scharen nieuws gierigen naar de hoofdstad "ekomen. Nadat de officieel© personen, de fa milieleden en vrienden van Crispi die uit Napels waren gekomen aan land waren gestapt stoomde de kruiser „Va- rese" met het lijk langzaam de haven binnen onder het lossen van saluut schoten die door de forten werden be antwoord. De kist werd met de -ebrui- kelijke eerbewijzen van boord - -laten en naar het land geroeid' waar het lijk in ontvangst werd benomen door den burgemeester aan het hoofd van den gemeenteraad. Een korte wiile werd de kist geplaatst in de capitane- rie van de haven, waar de stoet werd opgesteld. Deze wa9 evenzoo samenge steld als die te Napels. Voor den lijk wagen werdi de banier van de stad Pa lermo gedragen. Tijdens den tocht door de stad losten de kruiser en de forten aanhoudend eereschoten. Uit de vensters der huizen werd, de lijkkist met bloemen bestrooid. Voor de kerk Albergo delle Povere stel den de militaire detachementen zich in carré op en terwijl de seweren wer den gepresenteerd en de muziekkorp sen een treurmarsch speelden werd de kist naar binnen gedraaf" Columbia en Venezuela. Het wordt meer en meer duidelijk, dat al het gescharrel over opstanden in Columhië en Venezuela, over een dreigenden oorlog of zelfs feitelijke vij andelijkheden tusschen die beide re publieken, zijn oorsprong heeft in de hernieuwde belangstelling, die men it de Vereenigde Staten en elders -aat koesteren voor de landengte van Pana ma, nu de plannen voor een Nicara- gua-kanaal in den laatsten 4"'d weer op den achtergrond geraakt zijn. Volgens telegrammen uit Jamaica, wordt er hevig -evochten in de om streken van Colon en Panama, De re bellen rukken eestadig or> De winke liers in het binnenland hebben hun winkels gesloten en vluchten naar de kust. Zoowel de regeringstroepen als de opstandelingen plegen gruwelen. een beetje hatelijk naar het mij voor komt, opmerkte: „Dat lag dan niet bij de politie, maar bij het publiek. Bij dergelijke algemeene feesten rekent de politie op de medewerking van het pu bliek. En stumperds hooren ook niet in de kou!" Algemeene feesten! Ja, dat was het vooral, wat mijn Amsterdamschen vriend zoo frappeerde. „Wij Amsterdammers," zei h: „kunnen ook wel feestvieren. Dat we ten jullie Haarlemmers te goed, want zoo'n enkele maal kom je nog wel eens naar ons oyer. Maar zoo algemeen als hierheb ik nog nooit een feest zien vieren juitgezonderd Koninginne-dag." Een pluimpje dat al mijn lezers op hun hoed of pet kunnen steken. Toch zat er wel iets waars in de redeneoring van Wouter, en wel dit dat de feestviering wat veel binnens huis plaats had Het eigenlijke publiek had er meer aan kunnen hebben. Al les concentreerde zich zoo in de con certzaal van de Vereenigin- Mijns inziens kunnen wij in dit opzicht wel een lesje nemen aan de Belgen, be- Aan de „Express" wordt uit Was hington geseind: De minister van bui- tenlandsche zaken is plotseling hier teruggekeerd. Hij gaat te Canton over leg plegen met den president. Deze conferentie moet in verband staan met Venezuela's vermeende plannen om zich meester te maken van het Pana ma-kanaal ten einde het voor een hoo- gen prijs te verkoopen aan de Ver eenigde Staten, en dit laatste land besloot de Fransclieu uit te koopen. Algemeene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Men meldt uit Durban van 16 Au«*. dat een commando, sterk naar raming 4000 man onder generaal Botha, bij Nondweni staat; een strijdmacht on der generaal Kitchener rukt tegen hem op. Men gelooft dat de vijand in Zoe- loeland) zal gejaagd worden. Het verslag van generaal Dixon over het gevecht bij Vl^kfontein is openbaar gemaakt. Het bevat geen woord over het doodschieten van ge wonden door Boeren. Lord Kitchener zegt in een begeleidende nota dat het toch in vijf of zes gevallen schijnt te zijn voorgekomen. Lord Kitchener seint Vrijdag uit Pretoria: Kolonel Gorringe vi'el 13 dezer de commando's van Kritzinger aan en jpeg hen in wanorde na tot Venters- dorp. De commandanten Cachet en Erasmus zijn gevangen genomen. Ca chet was doodelijk gewond. De andere colonnes van French drij ven den vijand geleidelijk naar het Noorden. Een vijftigtal verkenners van French werden in de bergen bij Bethesda om singeld door een overmacht van Boe ren onder Theron en waren genood zaakt zich over te geven, met een ver lies van één doode en drie gewonden. De commandant, kapitein Bettelheim, is gevaarlijk gewond. De gevangenen werden losgelaten. In het laatste gevecht mei Kritzin ger werd commandant Erasmus gevan. gen genomen; hij was echter niet doo delijk gewond. Veldkornet Oosthuizen, van het J&- cobsdal-commando. is gesneuveld. De woudloopers uit Zuid-Australië hebben gevochten met vijftig Boeren op een hoeve. Vijf Boeren gesneuveld en negen gewond. Acht anderen, die ook gewond waren, ontkwamen. De Zuid-Afrikaansche politie heeft den llen gevochten met 40 Boeren ten noorden van de Modderrivier. De Boe ren kregen drie dooden en verschei dene gewonden ,zij verloren ook zes gevangenen; de Engelschen twee doo den en zeven gewonden. De proclamatie van generaal Mc. Arthur, die Donderdag door Chamber lain werd aangehaald, gaf den Filip- pino's te kennen dat. daar alle regee ring hunnerzijds defacto was verdwe nen, elke Filippino, die na een be paalden datum een Amerikaanschen soldaat doodde, beschouwd zou wor den als een moordenaar. Laf fan verneemt uit Peking dat te Sianfoe een vreeselijke hongersnood lieerscht. Zelfs wordt menschenvleesch verkocht. Haarlem. 17 Aug. 1901. In de afgeloopen week wemden in het douche-badhuis 622 baden ge nomen. Op het Museum, van Kunstnijver heid alhier zullen a. s. Zondag nog ■tentoongesteld' zijn die reproducties der gouden voorwerpendie in de graven van Vaphio en Mykenae ge vonden werden, als ook eeine zeer zeldzame verzameling Oud-Chinee- 6che muurschildJeringen!. roemd om hun feestvieren. Bij hen is het gewoonte dat alle andere vereeni- gingen zoo'n gelauwerde zuster geza menlijk van het station halen, en in optocht en mei banieren naar een vereenigingslokaal trekken De spee chen kunnen daar nog altijd worden afgestoken, en je heb er de voldoening van, dat ook de buitenwacht er wat aan heeft, en gelegenheid krijgt hulde te betuigen Het zij mij vergund, eer- biediglijk dit denkbeeld aan de eersU volgende feestcommissie in overweging te geven. Want naar ik uit goede bron verneem, is „Zang en Vrienschap" van plan zoo spoedig mogelijk een anderen keizerlijken prijs bij dezen te voegen, Een dooie week is het alleen geble ven bij de in aanbouw ziinde lichtfa brieken. Nog altijd staken de opper lieden. Pogingen om andere werk lieden aan den neergelegden arbeid te zetten, zijn mislukt. En nu hebben de timmerlieden ook al gedaan gekregen. Hun ontslag is een onmiddellijk gevolg van de staking der opperlieden. Voor- loopig schijnt er niet veel kans op eene schikking te zijn. bijv. door bemidde- Stadsnieuws Heemstsdo. Vergadering van den Raad der ge. meente Heemstede op 16 Augustus 1901, des avonds half acht uur. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig alle leden. Punt 1. Onderzocht werden de "ê- loofsbrïeven van de nieuw inkomende leden, de heeren A. v. d. Horst, H. H. Hoeker en A. H. v. Wickevoort Crom- melin. Daar de geloofsbrieven in orde wer den bevonden, stelde de commissie bij monde van den heer Jhr. v. Merlon, voor de nieuw benoemden toe te laten. Aldus wordt besloten. Punt 2. Vastgesteld wordt de g«- meenterekemng over 1900, sluitende in ontvangsten tot een bedrag van 32267.57; in uitgaven W een bedrag van 31173.40, aldus een voordeelig saldo gevende van f 1094,17 Punt 3. Goedgekeurd wordt de re kening van, het Burgerlijk Armbestuur over 1900, in ontvangsten sluitende tot een bedrag van f 5243.63, in uitca- ven tot een bedrag van f 5431.90, al dus een nadeelig slot revende vai 1 188.27. Punt 4. B. en W. stellen voor b:: lier Raadhuis een urinoir t.e plaatsen, waarvoor de kosten worden "eraamd op ruim f 50. Wordt goedgekeurd. Punt 5. Jhr. Ch. van de Poll r J. Lieftinck verzoeken toestemming tot oprichting van een houten sportge bouw, tevens woning van den bewa ker en vragen derhalve afwiiking van ark 9 der bouwverordening dat voor schrijft dat de gebouwen van steen moeten worden opgetrokken. B. en W. stellen voor aan het ver zoek te voldoen onder verschillends voorwaarden, o. a. dat het gebouw voor Sportgebouw blijft ingericht en niet tot andere doeleinden zal worden gebruikt. Wordt goedgekeurd. Punt 6. B. en W. stellen voor on derhands aan te besteden aan A. v. d. Linden het baggerwerk (het op diepte houden der Glipper-, Wipper- en Zandvaart) en het ledigen van vuilnis bakken, voor het tiidvak van- 1 Nov. 1901 tot 31 October 1902. en dat voor een, bedrag van f 175, plus f 240 dus 415. De heer van Houten wenscht pu blieke aanbesteding. De heer v. d. Weijden is voor onder- handsche aanbesteding, omdat v. d. Linden zijn werk steeds goed gedaan heeft. De lieer v. d. Berg is dezelfde mee ning als de heer van Houten toegedaan. De heer Hoeker Zegt. dat op het werk ling van hooger hand. Want ook al duurt de staking nog eenigen tijd. be hoeft toch het werk nog niet later klaar te komen. En dat zou alleen een reden kunnen zijn voor dergelijke bemidde ling. Van harte moet een ieder wenschen dat de beëindiging van het geschil niet al te lang op zich laat wachten. Want verhalen als Vrijdagavond in dit blad waren opgenomen over 't kind van dien stakenden opperman,dat om brood bedelde aan de huizen werpen een schril licht op ontreerend-pijnlijke tooneelen van armoede, die er uit voortvloeien. Dat zijn, gelijk de Re dactie er terecht aan toevoegde,, de onzichtbare slachtoffers van de werk staking. Hoeveel makkertjes zal die arme jongen misschien wel hebben, die hongeren als hij? FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1