Tweede Blad, Een Man van Adel. behoorende bij „Haarlems Dagblad" van Maandag 19 Augustus 1901. No. 5563 Haarlemsche Handels- vereenig'ing. Goedgek. bij Kon. Be-duit van 12 Nov. No. 22, 1899. De Haarlemsche Handelsvereen. telt thans ruim 650 leden, dat is veel, doch niet genoeg. Elke winkelier, elke han delaar, zijn belang begrijpende, moet zich aansluiten. De contributie be draagt slechts ƒ2.50,. terwijl de voor- deelen groot zijn. Rechtskundige adviseurs hee- ren mrs. Th. de Haan Hugenholtz en 11. Ph. de Kanter, Spaarne 94, welke gratis advies in handelszaken geven aan de leden en voor hen gTatis optre den in faillissementen. Voor incasso's, door bemiddeling der advocaten gedaan, wordt 5 be rekend. Bankiers der vereeniging zijn de hccren Laane van Bemmel, Kruis straat 51. Alle brieven of aanvragen (ook opga ven voor het lidmaatschap) moeten ge richt worden aa nhet bureau der ver eeniging, 22 aLnge Begijnestraat. Het is ons gelukt eene overeenkomst te sluiten, waardoor het mogelijk is •H.H. leden nauwkeurige informaties te verschaffen omtrent alle firma s in Nederland. T De kosten dezer informaties bedra gen 60 cents per adres, plus 5 cents voor porto, en moeten vooruit betaam worden aan liet bureau. Informatien naar binnen de stad wonende perso nen gratis. Ruim 650 informatiën en rechtskun dige adviezen werden in het afgeloo- Den jaar verstrekt. In April. Mei en Juni zi]n 72 vorde- ringen tot een bedrag van f -boi.ib betaald. 25 vorderingen worden afbe taald, 28 vorderingen zijn uitgesteld. Voleens artikel 7 (jjent het Geheim der Maandlijsten ongeschonden be waard' te blijven. H.H. Leden worden er op attent ge maakt, dat pretentiën, buiten de stad in te vorderen, niet worden behan deld. tenzii mrto-vergoeding (19 ctsj is bijgevoegd. Het Bureau der vereeniging is geves tigd 22 Lange Begijnestraat en is ge opend iedcren werkdag van 's morgens 9 lot. 1 en 's middags van 2 tot 4 uur. Dagelijks is een der bestuursleden aanwezig en bereid' tot het geven van alle gewenschte inlichtingen en wel Maandag en Vrijdag van 11 12 uur v.m., de overige dagen van 6 4 n.m. Iets uit liet Bijenleven. Zi.jt ge wel eens in een bijenkorf ge weest? Een lichte huivering "overvalt u al, en onwillekeurig grijpt ge naar uw hand of wang, en indien ge veel ver beeldingskracht bezit voelt ge reeds den steek van zulk een gevreesd dier tje. Voor dien angst bestaat echter in derdaad' weinig reden. De bijen laten den mensch, vooral wanneer hij niet in hun vliegrichting is meestal met rust, totdattotdat de domme mensch de vijandelijkheden zelf be gint door zenuwachtig te slaan en zoo de nijvere bijtjes boos maakt. Heel dicht in de buurt hier, bij Santpoort, is een groot bijenpark, een bijenpark van den heer F. Aug. Kel- ting. In de Augustus-aflevering van ,.De Hollandsche Revue" is een ka rakterschets aan dezen beroemden ijm- ker gewijd en tevens heel veel merk waardigs omtrent het bijenleven me degedeeld. De heer Netscher beschrijft het le ven in een observatiekorf, waarin een nieuwe kolonie huist, die met de ko ningin de moederkorf pas verlaten heeft, aldus: Ddér zit de Koningin. Door een grooten stoet werkbijen voorafgegaan en gevolgd, doet ze een wandeling langs de raten, die boven aan met honing zijn gevuld of als bijen-broodmagazijnen in gebruik zijn genomen, maar die overigens leeg staan te wachten, om straks als bijen wieg dienst te doen. Voortdurend wordt ze op de wan deling door den korf geliefkoosd, ge likt en geschuierd door de gedienstige lijfwacht, met het lekkerste voedsel volgestopt, soms letterlijk gedragen en omhoog gelild. Eindelijk staat de ko ningin stil voor een leege cel. Droo- merig, als in gedaenten verzonken, of wel eerbiedig en vol spannig. gaan de werkbijen een paar voetstappen te rug. De koningin dringt de cel bin nen .onderzoekt met tong en sprieten, of alles zindelijk en behoorlijk is afge werkt, komt terug, doet eenige pas sen en brengt nu achterultloopend het achterlijf in dezelfde cel, en daar, zoo diep mogelijk, legt zij haar eerste eitje. Een klein wit, krom boontje van 2 m.M. Nauwelijks hebben eenige der stil toekijkende bijen dit gezien of één dringt de cel binnen, verschikt of ver schuift zoo noodig iets aan het eitje, dat meest overeind staat, en brengt er een druppeltje water met bijen brood achter als eerste voedsel voor de toekomstige bijenbewoonster. Intusschen heeft de koningin al een tweede en derde cel van een eitje voorzien, ook deze worden dadelijk verzorgd door de achteraankomende kindermeisjes, terwijl de voorste bijen van de lijfwacht de koningin steeds mef sprieten en tong liefkoozen en weder voedsel trachten in te stoppen, als om haar aan te moedigen voort te gaan met het zoo goed begonnen werk. En het gaat geregeld voort; als een dozijntje vol is, rust de bijenmoeder even en dan maar weer verder, tot alle leeg£ cellen een ei hebben gekre gen, 1000 ja soms 2000 eitjes legt de ko- ningin op één warmen zomerschen dag, als ze pas met haar taak begint. Na vier dagen komt uit het ei een wezentje ,dat niets van een bij heeft: een wit wormpje, een pootlooze, oog- looze, ja, zelfs aarslooze larve of ma de. En nu eerst komt de drukte voor de korfbij aan. Een groot aantal heeft verbazend hard te wei-ken, om aan de maden den mond, de eenige opening van de liulpelooze jonggeborene, te stoppen; eerst blijven de witte mon stertjes nog wat achterin, maar spoe dig wringen ze zich naar voren en uit elk van de duizenden waskokertjes steekt een bekje, dat maar steeds door gevuld moet worden. Eten, eten en nóg eens eten van den morgen tot den avond doet de made, en wat er in komt, blijft er in. In een dag of zeven ,acht, is het diertje dan ook zóór gegroeid dat het de cel bijna vult; het lust misschien nog wel meer, maar de kindermeisjes vinden, djat hetzoo al welletjes is; zij maken een eind aan het gezeur, door de wieg van de larve eenvoudig te sluiten met een dekseltje van was of voorwas. Dit dekseltje is meestal naar buiten eenigszins bol, als 't larfje. dat nog een grijze worm lijkt, voor zijn dagen wat groot is uitgevallen. En in haar gesloten kluis spint deze hu een dun zijden behangsel tegen de wanden van die cel, waarin ze zich verpopt; een dag later ligt er in de cel een onbeweeo--- a.is --"widhouwd diertje, waaraan al zoowat te zien is wat het worden zal. Wie wel eens een mieren-cocon, „miiierenei" zeo-cen de meeste menschen. heeft geopend en de pop ex-in gezien, kan er zich ook een voorstelling van maken, hoe een bijen pop er uitziet. En wie 't niet gedaan heeft, moet het den eersten keer den beste, dat hij een mierennest in liet bosch vindt, dan maar eens loen. Een week ongeveer, onder gewone omstandigheden, blijft de pop of lm- ennimf roerloos liggen. Dan scheurt op den rug de pophuid en uit het hul sel kruipt een werkbij, nu nog week en grijs en vochtig. Dadelijk bijt ze met haar kaken het deksel door en strompelt waggelend' langs de raat. Meteen zijn ook de kindermeisjes bii de hand, om steun en voedsel te ver- leenen. En pas is de nieuwe burgeres goed droog, of haar wordt te kennen gegeven, wat ze trouwens ook wel zelf gewaar zou worden, dat ze niei voor liaar pleizier op de wereld is en niet om harentwil gevoed en op de been is geholpen. 7^ krijgt werk: wasbrokjes vei-zamelen en opbergen, larven voeren en cellen reinigen: dat. is het jon miaat- jes-werk. Eerst als zij wat ouder en wijzer is, mag ze mee naar buiten, om stuifmeel en honing te verzamelen. Vroeger meenden de ondierzoekers. dat er twee of drie soorten werkbijen wa ren, waarvan de eene het huiswerk moest doen en het vlieggat oewaken. terwijl de andere buiten den korf werk vond. Maar 't is gebleken, dat dit niet het geval is; de iongste b"en '-erken eerst thuis; als ze een dag of veertien oud zijn, vliegen ze uit en haar postje wordt door andere jongelui, die intus schen uitgekomen zijn, overgenomen. Dat uitkomen van bijen gaat in i,un- stige zomers geregeld voort. Pa; is een bij uit de cel, of een werkster ruimt die op: pophuidi, wasbrokjes van iet dek seltje, alle onreinheid wordt zrrgv.l (lig verwijderd, maar het zijden be- hangseltje blijft. Elke volgende bewo ner van de cel spint er een nieuw tegen aan, zoodat de cel met elk geslacht iets kleiner wordt, en daarmee ook de bij, die er in wordt geboren. Bovendien wordt die wand door den tüd en al die weefsels van fraai wit, donkerbruin of bijna zwart. Zulke oude, zwarte was tafels geven door het bijgemengde spinsel natuurlek ook was van minder kwaliteit; daarom laten de bi i en hou ders ze niet gaarne te lang in den korf. en ook al. omdat - liever crootero cn sterkere bijen hebben dan de kleine uit zeer oude raten. Maar in onzen korf is alles nieuw en de meeste wastafels z"n werkelijk nog zoo wit als was; toch wordt het al een beetje vol, de zomer is ook zoo vruchtbaar en zoo warm, 't is zoo'n buitengewoon bloemenjaar, dat de bijtjes met den honing geen raad we ten; alle potjes zijn boordevol, ja. de ijver van sommige werksters zóó groot, dat om maar plaats te heb ben voor den honing, de bijeneieren en soms de larven uit de cellen gooien en den honig in de leege wiegen der slachtoffers uitstorten. Getrouwd: C. Sman en C. Swart. S. Heilig en C. Groen. J. Kok en G. Wit haar. A. van Noordt en H. E. Ockeinen. Bevallen: M. MooijBleeker d. M. W. G. van BazelOorschot, d. M. Bra- merKrap, d. Overleden: J. Kossen, 1 m M. Rem mers 2 m. J. M. Daans, 4 w. F. J. Mar den politieagent heen, bleef draai en, waard'oor dic-zo geheel ingeslo ten was, zoodiat hij met die sabel, na behoorlijke sommatie», ei' zich doorgeslagen heeft." Drie burgers verleenden flink assistentie bij dit verrassende geval. gadant, 26 j., A. Sinnige, 37 j., Limbach, 5 j. J. Mooij, 2 j. J. G. Haarlemmerliede en Spaarnwonde. Ondertrouwd: J. Boeregeest en A J. v. d. Putte. Bevallen: A. van Vark-van der Stelt z. Spaarndam. Bevallen: A. F. Vissei-Kipperman z. B innenland. Stadsnieuws 29ste jaarvergadering van de Vereen, voor Godsdienst onderwijzers bij de Ned. Herv. Kerk. Men schrijft ons Onder lleidinig van den voorzitter des hoofdbestuura. die hr. JBeu- mor, vergaderde Donderdag jl, in het 'Brongebouw in den Hout al hier, bovengenoemde vereeniging, die ben 10 uur op gebruikelijke wij ze ge-opent werd. Uit liet verslag van den secretaris en penningmees ter bleek dat die vereeniging zich in bloeiende toestand mag verheu gen, en financiën gunstig te noe men zijn. De volgens het rooster aan de beurt van aftredende liestuurders, die H.H. J. Bieiumer, liid van het hoofdbestuur, en, J. F. Be-wiers, be stuurder vani het fonds biji overlij den, werden m-et algem-eenie stem men herkoaen. Implaats! van wijten de heer J. H. Raabe, voorzitter van het fonds, weid' de heer N. de Bode, van Zwol le gekozen. All'e namen hunnie be noeming aan. De volgende jaarvergadering zal te Zwoill'e worden gehouden. Het ledental der vereeniging voor G. O. bedraagt bij de sluiting van het boekjaar 146. In de namiddag-vergadering werd verslag uitgebracht van de verle den jaar opgerichte zijtak der ver eeniging genaamd „Simeon", wel ke ten dbeil heeft, oiudlem -en zwak ken G odisdii en stlomdleirw i j-zers1te on dersteunen als zij1 niiiet mieer voor hunnen arbeid geschikt zijn. In aanvankelijke bloei verheugt zich dezen zijtak der vereieniging. Volgens de Agenda werden een viertal punten besproken, nadat zij door onderscheidlene sprekers waren ingediend geworden. Zeer levendig waren de. discussion- die daarna gehouden werdleni, en die getuigden van opgewekt held' en le vendigheid, zoodat men veilig mag ooinistateieren dal deze samenkomst belangrijk wais- tie noemen, en de fijid tekort -schoot om alle punten, die o-p de Agenda voorkwamen te behandelen. De onverbiddelijke tijd' liet echter niet toe langer sa men te blijven. Gelijk de vergader ring geopend1 was werd ze ook we- dier door den voorzitter gesloten, na een woord' van dank aan alle aanwezigen gebracht te hebben,. Holl. Electrische spoorweg De heer T. Sanders schrijft: ,,In verschillende bladen komt een bericht voor als zoude door mij aan de H. IJ. S. M. zijn overgedragen de concessie voor den locaalspoorweg AmsterdamHaarlem. Dit bericht is geheel onjuist, zooals uit het volgende moge blijken. „Bovengenoemde concessie werd aan mij in 1897 door de Regeering verleend en werd in 1898 door mij overgedragen aan de Hollandsche Electrische Spoorweg-Maatschappij die in Juni van dat jaar werd opge richt, met het doel om o. m. ook bo- vengenoemden spoorweg te bouwen en te exploiteeren. „Thans zijn de aandeelen van bo vengenoemde Maatschappij door de H. IJ. S. M. gekocht, welke transactie echter is geschied buiten mijne mede werking en zonder mijne voorkennis." Het hospitaal-kerkschip ,,De Hoop" is te Leith binnengevallen. Alles wel. Op heeterdaad betrapt. Eeu nogal grappig gerucht doet te Amsterdam de ronde, dat zoo het al niet waar mocht zijn, toch te aardig is bedacht om er geen meldin- van te maken. Een der hooggeplaatste politie-be- ambten bevindt zich buiten de stad met verlof. Een paar nachten -eleden wordt in zijn huis licht ontdekt Dat moeten inbrekers zijn, is de, vooral in dezen tijd, voor de hand liggende conclusie, en onmiiddelliik wordt een grooie noli- tiemacht op de been gebracht om de booswichten op heeterdaad te betrap pen. Het huis wordt omsingeld, de deur wordt voorzichtig opengebroken en be hoedzaam drtngen rechercheurs naar binnen, om, ter plaatse waar het licht brandt te ontdekkendat hun chef er in hoogst efigen persoon aanwezig is. Om particuliere redenen had hij zijn verlof een dag onderbroken zonder daarvan mededeeling te deen, had hij" dien nacht in Amsterdam willen door brengen om den volgenden dag weer te vertrekken. Natuurlijk, dlat zijn beambten een pluimpje kregen over hun aclivite;" die intusschen gebleken was overbodig geweest te zijn. Heemstede. Getrouwd: H. J. van Vessum en II. van Engelen. J. van Buuren en M. M. M. Peschar. Bevallen: N. HijlkemaNegerman, d. C. Strickling—Metz, d. M. Deelis- senWarmerdam, z. M. F. Romvners— Weerelts, z. A. M. Trompvan Looij, cl. J. Ruijsenaars—Langeveld, d. M. L. HoekendijkJenezon, d. Overleden: L. A. C. Victor, 58 j. J. N. M. Vosse 14 maanden. Velsen. Ondertrouwd: A. de Boer en J. M. Köliler. E. van Kampen en A. van Sloolen. D. Boon en M. Zwuaij. Verkiezingen. De Cent. Lib. Kiesvereeniging te Eist heeft besloten de candidatuur van den heer W. baron van Voorst tot Voorst te steunen. De Centraal Antirevolutionaire Kies- vereenio-msr heeft besloten de candida tuur van den heer S. M. van Wijck (kath.) te steunen. De strijd om den Kamerzetel in het djistrict Amersfoort belooft vrij he vig te zullen worden. Wie der beide heeren, jhr. mr. H. W. van Asch Wijck te Arnhem of mr. W. H. de Beaufort te Leusden, als overwinnaar uit de stembus zal komen, valt nog moeilijk te voorspellen, daar de Cln- historisclien en de socialisten den li beraal (Beaufort) steunen en deze zeer gezien is bij de landelijke bevolking. Uit een Amsterdamsen politierapport. Een waardige tegen-hanger van het geval van dien agent, die een jongen arresteerde omdat hij niet ui-t elkaar wou gaan-, komt- voor in het politierapport. Daar toch is te lezen dat naar hel bureau Ferdinand Bolstraat een man gebracht werd, die een zin gende menigte telkens iot aanslui ten aanspoorde als zij door de po li t ie uiteen gedreven was en „om De uitverKOopen. Het orgaan der Amsterdamschc „Win- keliers-vereeniging" bespreekt i" een beschouwing over ..de crisis in den middenstand" de zg. uitverkoopen. De gefingeerde likwidaties zijn een der wondeplekken van den handel, zegt het blad. Verschillende vakken bobben er zich met reden over be klaagd bij de to Gent gehouden enquê te, vooral de confectiebandelaars en de schoenmakers. Eeu van hen beklaagde zich, „dat gefingeerde likwidaties, die beginnen met te annonceeren, dat zij veertien dagen zullen duren, maanden daarna nog voortduren; men brengt er dage lijks nieuwe "deren ir en wanneer de uitverkoop geëindigd is. vindt men nog evenveel en dikwerf zelfs meer koopwaren dan in de eerste dagen van den uitverkoop." De chef van een belangrijk «confec tiemagazijn constateerde, dat de toe stand over 't algemeen slecht is. om dat sedert eenige jaren een bende vreemde kooplieden zich heeft mees ter gemaakt van onze markten, om er hoeveelheden koopwaren over tc ver spreiden, waarvan de herkomst in den regel niet te vertrouwen is. De voorgewende likwidaties van nieuwe koopwaren zegt het orgaan veroorzaken een kolossale schade aan de gevestigde winkeliers. Alle da gen ziet men, vooral in onze groote steden, nieuwe magazijnen openen met reusachtige reclame en grove listen, om de goedgeloovigen te lokken, die algelieele en dwongen likwidatie aankondigen. Het spel duurt zoo lano- tot het niets meer oplevert en de hoe veelheid onnoozele halzen, die men als koopers kon vangen, uitgeput is. Men begint dan weer in een andere wijk of in een andere stad. Want bijna nooit keert de kooper in diie magazijnen terug; de waren kosten er wel een zeer lagen prijs, maar over 't algemeen zijn ze nog minder waard; het zijn kleedinestukken die slecht naaid' zijn, stoffen waaraan iets man keert, namaak van kant of tapijten. Men verbaast zich dikwijls over de goedkoopheid dezer voorwerpen; maar zij, die de kwaliteit kunnen beoordee- len, verwonderen er zicli niet over. Maar terwijl de koopers tot hun schade ondervinding opdoen over deze gelegenheidskoopjes, lijdt dé gevestig de handel, die, om zijn klanten te be houden, eerlijk moet blijven handelen, onder deze concurrentie, dae onbe twistbaar oneerlijk is. Een eigenaar-inbreker. Kort geleden had een inbraak plaats in het café De Zon te Hoorn. De dacler bleef onbekend. Donderdagnacht be merkten de bewoners weer onraad. Di rect toog men op onderzoek uit en kwam men tot de ontdekking, dat iemand de poort had opengebroken die toegang geeft tot het Café. Spoedig had men den man te pakken, en r.-u bleek, dat het de eigenaar was van het huis (hét huis werd verhuurd), llij ver keerd'e in een toestand, dien men juist niet geheel nuchter mag noemen. Twee personen namen de vlucht. Wat men van deze zaak moet denken, zal hoogrt waarschijnlijk, door een onderzoek van do politie aan het licht gebracht w- r- den. Te s-Gravenhage is uit Londlon aangokamen dte buitengewone ge zant en gevolmachtigd; minister van Servië, de heer Michel G. Mi- lifchevitch. Vrijdag maakte hij- zij ne opwachting bij den minister van buitenil'andsche zaken, terwijl hij Zaterdagochtend bij II. M. dx> Koningin U?t liet 'indienen zijner geloofsbrieven- zal wocrdlen. toegela ten. De vorstelijke fam-LLiie van Schanmburg Lirwe hteoft van. haar jaarlijksc.h bezoek aan Scheveilin gen ditmaal afgezien, wegens den dood van Keizerin. Fniedrich. Vele zeeofficieren o. a. die direc teur en commandant in de mari-ne- di reet ie te Amsteidam. schout bij nacht Zegers Veeckens. maakten Vrijdag hunne opwachting bij den' minister van marine. Voor de Boerenvrouwen. Te Pretoria heeft op 6 Juli 1.1. een liefdladigheidS-concent plaats gehad, gegeven dloor het Pretori sche dameskoor Sancta Caecilia, georganiseerd' en geleid dioor me vrouw II. BalVan- Lier, ten voor- d'ecle der arme- vrouwen in het kamp te Irena. Het koor bestond grootlendeels uit Afrikaander-dames en vorder uit eenige Hollandsche en Engelsche. Het programma be stond uit ensemble- en soloslnkken, zoowel vocaal als instrumentaal, en mocht zoowel ui-fc een artistiek als uit een financieel oogpunt een succes heetien. Alle plaatsen; waren •genomen en tot do aanwezigen behoorden- ook de militaire'-ouver- nenr sir I. G. Maxwell. De zuivere opbrengst ten voordeele der arme vrouwen bedroeg omstreeks f 1200, die tot den aankoop van kleeding- stukken worden aangewend en doo.» eene commissie van zes dames van het koor worden uitgedeeld. Uit de Arbeiderswereld. Bijgeloof. Men deelt aaxx d© „N. Tielsche Ct." het volgende mee: Door ©en man uit Lienden werd on langs bij een ingezetene in Eek en Wiel geïnformeerd of deze ook zwarte kip pen liad, en zoo ja, of hij hem er dan een verkoopen wilde. Toen hij daar op ©en bevestigend antwoord verkreeg en een geheel zwart© kip had uitge zocht, werd hem eevraagd, waarom hij juist een geheel zwarte kin ver langde. Daarop vertelde hij dat zijn vrouw sedert geruimen "d sukkelde en dat hij meende dat zij betooverd was. Om er nu achter te komen wie haar betooverd bad, moest deze kip levend in een pot met water gekookt worden, dan zou het ongetwijfeld uit komen wie de tooverheks was en dan zou men haar dwingen zijn vrouw weer te onttooveren. BINNENLAND. In het orgaan der ..Vakvereeniging van Machinisten en Leerlingen-Machi nisten der Spoorwegen" doet d© bonds voorzitter B. Holtrop verslag van een. onderhoud, dat hij had met de directie der Holl. IJz. Spw.-Mij. over eenige wenschen tot lotsverbetering. Op richting van ©en vakschool wil de directie niet; deze zou. meent zij, niet aan de behoeften voldoen. Maar de directie achtte 't toch ook wel nood zakelijk dat er iets meer -edaan wor de voor d© opleiding van den machi nist. Haar voornemens zijn de volgen de: aan alle groote locomotieven-de pots zullen voortaan modelkamers in gericht worden, en de directie zal het geven van aanschouwelijk onderwijs opdragen aan Instructeurs, gekozen uit de machinist-opzichters of inge- nieurs. Voorts klaagde do voorzitter over do lage bezoldiging der leerlingen: 80 cents daags. De directie vertegenwoor digd' door den chef van dienst, besloot, de jongelui zooveel mogelijk te stati- oneeren op de plaats waar hun ouders wonen. BUITENLAND. De Me<i-aflevering van het orgaan van hot arbeidsbureau van Mas sachusetts publiceert het resultaat van een- onderzoek te Boston inge steld), dat ten doel had een vergelij king te maken- tussch'en de airbei- toeslandeni den dienstboden en die van andere arbeidstere. De- enquê te beperkte zich tot een twintigtal van -elke soort: winkeljufflroruwen, textielarbeddS-etere. werkstere in schoenenfabrieken, kell-nierinnen en dienstmeisjes. Uit het resultaat bleek dat d'e winkeljuffrouwen kor tere arbeids- en rustdagen, betrek kelijk lichter werk onder gezonde re voorwaarden en gelegenheid tot verhooging in rang hebben en har re betrekking tot den patroon nauwkeurig is vastgesteld; daar entegen zijn hare loomen laa®-, do gelegenheid! tot arbeiden in verge lijking tot die aanbiedingen klein en het gevaar groot bii verlies van betrekking lang werkloos te blij ven. De geestelijke ontwikkeling en levenswijze stond bij de vinkc-b juffrouwen op een betrekkelijk hoog peil en in 't algemeen waren zij ondanks hare geringe inkomsten tevreden met hun stand. De arbeidsters in de schoenfa- feuilleton. Baar het Engel&ch. 24) Een gloeiende blos overtoog Ali ce's wangen, toen het onmogelijke van haar ositie haar duidelijk werd. Lewie's ziel was als een vul kaan.. maar toch deed hij zijm uiter ste best. kalm te zijn. Hij sprak over het weer,, over haar vader, over zijn tante Vaarwel, prevelde het meisje, hem de hand reikend met afge wend gelaat. Hij hield' haar hand even in de zijne. Vaarwel, fluisterde hij met heesch geluid. Alles was uit hij moest h'een. Toen hij zoowat drie passen ge daan had, keek hij nog eens om. Alice stond, nog onbeweeglijk op dezelfde plek. maar haar gelaat was van hem afgekeerd. Eer zij 't wist. was hij weer bij haar. Alice, vroeg hij met een tril lende stem, heb ik je verdriet gedaan Zij wendde haar bleek gezichtje naar hem toe. In haar betraande oogen las hij al haar liefde. Ini een extase van geluk sloot hij haar in zijn armen. O, Alice, lieveling, riep hij. Ik heb je zoo lief zielslief en je hebt mij nooit gelegenheid gegeven, het je te zeggen. Haar hoofdje lag tegen zijn borst aan in algeheele overgave. O, lieveling, mijn.aangebeden lieveling, ging hij voort met stij gende verrukking. Zoo wil ik je noemen, ofschoon wij elkaar nooit weer zullen ontmoeten. Js bent de mijnfe. Alice. Maar het noodlot is tegen ons. Zij staarde hem aan als in een droom. Haar oogen waren strak op zijn gelaat gevestigd;. Het lot is wreed, snikte zij. Ik heb mijn hart aan een ander ge schonken en ik wist., dat ik er niet de vrije beschikking over had. O, waarom, waarom heb je niet eer der gesproken? Ik verlangde zoo naar je. en je kwaamt niet. Het besef vani eigen' dwaasheid en verblindheid dreigde hem schier te verpletteren. Dat ik je zooveel heb deen lij den. mijn arme lieveling En nu is het te laat Het troosteloos gevoel van eeuwig verlies voor den tijd van eenige oogenblikken vergeten, keerde te rug met verdubbelde kracht. Alice was voor goed voor hem vertonen, ofschoon hun zielen levenslang aan elkaar verbonden zouden blijven. Ik ga heen. zeidie hij. om boete te doen. Ik heb veel goed te maken. Mijn taak zal bitterder zijn dan de jouwe, liefste. Onze liefde mag niet zijn van deze aarde. Zij keek hem san. lang en. innig, tot een blos haar bloeke wangen kleurde en haar oogen' een uitdruk king aannamen van weemoedige teederheid. En zal je mij nooit vergeten vroeg zij droevig, reeds van tevo ren zeker van zijn antwoord. Vergeten? herhaalde hij. Mijn eenig geluk zal bestaan in de ze herinnering. Ik heb een moeilij ke opdracht fe. vervullen, maar als ik slaag, heb ik een mooie carrière vóór mij. Ik dacht, dat ik mot hot verleden gebroken had. want ik zag niets dan zwarte donkerheid achter mij. maar nu heb ik moed en kracht voor alles. Alice's gcheele ziel kwam in op stand. Was het verleden dan onher roepelijk de toekomst eener vrouw kon, volgens oud recht, toch wed verbroken worden? Als zij thans tot hem Jswanr, zou hij haar dan niet met blijdschap begroeten Zouden zij niet één gemeenschap pelijke toekomst kunnen hebben.?... Deze gedachte duurde slechts vluch tig. Zij zag maar al te duidelijk het onverwe^enliikbare daarvan ini.Het lot had hen beiden gescheiden Lewie liep naast haar. Zij sloe gen de richting naar Glenavelin in. De wind gierd'e door de kale top pen der boomen. Wij krijgen ruw weer, sprak hij. Ja. zeidle zij, storm van bui tien en storm van binnen Dat zal afhangen van iou en mij. liefste. God' geve, dlat wij vre de mogen vinden. Ik heb mijn prin ses ontdekt, zooals de man in het sprookje, maar ik mag haar rijk niet binnentreden. En de ongelukkige prinses moet maar zitten treuren in haar hoogen steenen toren Het is een droeve wereld voor prinsessen. Voor den ridder evenzeer, want hij kan niet terugkeeren. om zijn dame te halen. Dat placht zoo te zijn in vroeger dagen., maar het leven is nu zoo eenvoudig niet meer. Zij stonden bij het hek van Gle navelin. Het oogenblik van schei den was aangebroken. Zij vlijde zich dicht tegen hem aan hij kuste haar op den mond lang en innig. Een storm van tranen was in haar hart, maar met droge oogen zeide zij hem vaarwel. Fazir Klian, het opperhoofd van den stam der Bada-Mawidi, zat zijn pijp te rooken onder een ouden, hoogen ceder. Verschillende spij zen en ook wijn werden rondge diend, want de Maul ai Mohamme danen hebben geen taboes op het punt van eten en drinken. Fazir Khan was niet groot van gestalte, maar forsch van bouw en met een echt Arisch gelaat. De andere hoof den waren rondom hem geschaard. Aan zijn rechterhand zat zijn gast, een lange, magere man gehuld in een meit bont gevoerden Kozakken- mantel. Hij liet zich de hem aan geboden gerechten weü smaken en dronk gretig van den wijn. Toen hij zijn gragen eetlust be vredigd had. strekte hij zijn hand uit naar de fa die reeds voor hem was klaargezet. Hij stak .aaii« c*n blies een paar rook wolkjes omhoog. Wel, Fazir Khan, zeidie hij nu ben ik mijzelf weer en kunnen wij rustig samen praten. Hebt ge aan mijn verzoek voldaan? Ik heb uw bevel opgevolgd luidde het antwoord. Hier ben ik met mijn hoofden. Al die twintig dorpen van mijn stam zijn gewaar schuwd en, die gekken te Bardur nebben ons van wapens voorzien. Alles is in orde. Mooi zoosprak de ander. Uwe diensten zullen ruim beloond worden. Ge hebt er wèl aan gedaan met u zoo strikt aan mijn orders te houden. Fazir Khan haalde wrevelig zijn schouders op. Het is lastig werken in het donker, hernam hij. Ge jxraab van een aanval en van de hulp, die ge van ons verwacht, maar wij. hebben dat al zoo dikwijls gehoord. Toen mijn vader nog leefdie, kwam er een van uw volk hier, die precies hetzelfde zoid'e en, zieer is niets gebeuid Er is veel veranderd na uws

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5