NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen. Dagblad in. Haarlem en Omstreken. De strijd der Onderwijzers. I9e Jaargang Donderdag 22 Augustus 1901. No. iïüfiö HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN Voor Haarlem per 3 maanden1.20 j&Ê$9L Van 1—5 regels 50 Ots.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd ia (kom der gemeente), de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 015. per 3 maanden1-30 Groote letters naar plaatsruimte. Bq Abonnement aanzienlqk rabat. Franco door bet gebeele Rijk, per 3 maanden1-65 Reclames 30 Cent per regeL Afzonderlijke nummers0.02*$ Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bq de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.87K Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122, |k de omstreken en franco per post M 0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem ia het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nqverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks* behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangèr§ Q. L. DAOBE Co. JOHN F. JONESa Succ.y Part}* 5fW» Faubourg Montmggjre. fit nummer bestaat uit zes bladzijden. Haarlem's Dagblad van 22 Ang. bevat o.a. Kitchener laat weer iets van zich hooren, Vrouwenkampen, De Czaar in Frankrijk Verloren moeite of een brief aan Enge laud's Koning, Eischen voor een goede schoolbank, Tweede Kamer verkiezingen, Van eene Koningin, De strijd der onderwijzers, Zitting van den Gemeenteraad. Politiek Overzicht. Kitchener heeft weer eens een winstlijstje openbaar gemaakt. De opperbevelhebber seint dd. 20 Auig. uit Pretoria, dlat sedlert dien 12en de colonnes sreddod) hebben 64 Boe ren, gewond 20, gevangen genomen 248, tot onderwerping gebracht 95, buit-gemaakt 267 geweren, 13.700 patronen voor lichte vuurwapenen. 127 wagens, 940 paarden. 4700 sinks vee en andere have. Kolonel Benson heeft op 16 Aug. eein Boorenkanup te Dooimpoort overrompeld. Hij doodde twee Boe ren en maakte 30 gevangenen, on der wie kapitein Breytenbach van Lilliefomtein en die Villiers, de va der van mevrouw Schalk Burger. Be vruchtbare Hek poortval 1-ei en d!e MagaLiesberg is schoongeveegd', en Kekewich eo AHemby trekken Boeren na die in noordelijke rich ting zijn ontkomen. Kolonel Garrath heeft Maandag ©en laager verrast bij Hoiningspruit- ju nette hij doodde een Boer en maakte 25 gevangenen, onder wie landdrost Steyn van Vredefort. Knox is d'oende met ongeveer 250 Trans va Iers, die zuidwaarts door d'e Thaba' nchu-Liniie zijn doorge broken en met ongeveer een even groote afdeelimg van Kritzinger's commando. Ook komen- er nog bijzonderhe den over den aanval op een Boer en- kamp bij Bronikhorstepruit. op 18 dezer. Hieruit blijkt dat behalve 23 Boeren die sneuvelden, nog vele anderen gedood en gewond moeten zijn.(?) Een aantal Boeren waren ■eerst ook gevangen genomen. Toen de politie en de verkenners terug keerden, volgde -een talrijke Boe- renmacht hen. stelde de gevangenen in vri'heiid en rekende veertien En- gelschen in. Verder doodden- de Boeren een man -en verwondden er zes. Be rest wist zich los te werken. Be Britten hebben dus per slot van rekening leeliifc slaag gehad. Be verliezen door hen geleden zul len lader wel bliiken grooter te zijn. dan zii eerst werdien opgegeven,. Al? eerst 't a-evecht maar een beetje in 't vergeetboek is geraakt, komen d'e echte cijfers wel los. Be hertog en- hertogin van Cam- watl hebben 't noodiig gevonden de. getrouwe Kaffers een blijk van be langstelling te geven. Binsdagoch- t-end hebben de vorstelijke perso nen ongeveer 100 Lmlamdsche hoof den ontvangen, onder wie Lerotho- di, het opperhoofd van de Basoe- to's en Khama, 't hoofd van Betsjoe- analand. Vele opperhoofden spra ken den hertog toe, betuigden- hun trouw aan den Koning en boden geschenken aan van, imlandsch maaksel. Een aantal Boerenigevanr genen die zich goed' haddejn gedra gen, hadden Maandag verlof gekre gen om te Simonsstad naar die aan komst van den hertog en de her togin te gaan zien. Zij waren ver gezeld door een Engelsch officier, miaar er was geen wacht bij. Wat zullen die loyale" Kaffer- hoofden blij- zijn geweest met dat toespraakje van den hertog. Als de man ze nu maar niet tegen de Boe ren opgestookt heeft. Ben krijgsge vangenen, die de hoog© permissie hadden om ook te gaan; kijken, zal d,e geheele ontvangst wel koud heb ben- gelaten. Ze zullen wel niet om het verlof hebben/ gevraagd. Buitenlandsch Nieuws. Kitchener's proclamatie. Kitchener's proclamatie blijft nog steeds het plèce- d'e résistance in het huidige oorlogsnieuws. Be correspondent van de ,,Baily Mail" te Bloemfontein verzekert nu zeker, dat het zoo beruchte stuk reeds een tastbare uitwerking heeft, gelijk uit de overgaven van den laatsten tijd blijkt. Er heerechte bij- velen twijfel of de bepaling, dlat het onderhoud der geainnen van nog vechtende bur gers na 15 September zal komen •ten laste der nog te velde staanden, die kosten voor het onderhoud dier gezinnen nu bracht ten laste van het betrokken hoofd des gezin» dian wel of de kosten voor d'e verpleging en huisvesting van zoodanige fami lies zouden komen ten laste van aille te velde staande strijders. Het laatste is het geval, zegt de „Daily Mai-r'-oorrespondent. Be na 15 September nog strijdlendle wor den collectief aansprakelijk gehou den en waarschijnlijk zal na medio September elke maand' een zeker aantal boerenplaatsen van de bur gers op commando in publieke vei ling verkocht worden. En daar de kosten der .,vluchbelingen"-kampen dagelijks toenemen tengevolge van de voortdurende instrooming van vluchtelingen", zal een groot aan tal boerenplaatsen onder den hamer komen. Baar was het immers om te doen! Birecte confiscatie leek zelfs de Chamberlain's en Milner's nog wat te bar en deze omwe-g, om de Boe ren toch van hun grond te beroo- ven, is niet te groot. Papier is bo vendien- geduldig en de bestuurders der vermaarde c-oncentratie-kam- pen. onvergankelijke getuigen van Engelsche menaohenliefdlö en En gelsche eanlijkh/eiid. zullen wel zor gen. d/at de rekening zulk een om vang bereikt, d'at er binnen een maand of wat geheele districten voor een appel en een ei aan En- gelsche speculanten zijn overge gaan. Ja, wie zegt ons of Chamberlain, Brodrick en consorten ook niet zelf voor de aardigheid als herinnering aan dezen oorlog een plaatsje koo pen. dat nu weinig behoeft te kos ten en misschien over een; paar jaar nog een- zoet winstje kan afwerpen? „Wanhoopsdaden u Mag men den correspondent van de „Daily News", die Plumer's co lonne vergezelt in den westelijken Vrijstaat, gelooven, dan heeft de gezamenlijk© drijfjacht d'er colon nes in die districten Bosho-f en Mod- derrivier die Boeren zwaar getrof fen. Zaterdag hadden de Engelse-hen geen enkelen Boer ontmoet. Gene raal de la Rey stelt echter, naar men zegt, pogingen in 't werk om zuidwaarts tei trekken, evenals commandant Smit. Hun gemeen schappelijk doel is de Kaapkolonie- en eindelijk gelooft dezelfde corres pondent. dat de Wet beproeft zich bij een van de beide bewegingen aan te sluiten. Be Bally News"-man zegt ten slotte, dat het schijnt, dat do Boe ren in den grootsten, nood verlcee- ren, wat hen misschien toteen wan- hoopsd'aad zal verlokken. Jammer maar, dat zulke ..wan- hoopsdaden" der Boeren de Eng-h- schen in don regel zoo duur te staan komen/, b.v. die wanhoopsdaad' va a Kr.itzinger verleden jaar. wiens te rugkeer van zijn inval in de Kaap kolonie (voor hoelang?) na acht maanden verblijfs, de Engelsche pers nu diepe zuchten van verlich ting doet uitstooten; een wan hoopsdaad". die, zooals de .West- minster Gazette" het uitdrukt, ,,has caused am immense amount of trouble", eern zeker nog niet te krachtige uitdrukking voor al de schade en schande, die deze jonge aanvoerder Engeland berokkend heeft. De vaandels der Boeren. Do Weewer ,,Neue Fre/i-e Presse" deelt het een en- ander mede om trent de vaandlels dier Boeren, welke alle door eene firma te Weenen werden geleverd/. Op die vaandels zijn verschillen de opschriften geborduurd'. Op d'at van generaal Botha staat: „Strijd met God's hulp", op dat van Lucas Meijer: ..Voor vrijheid, volk en landiop d'at van Erasmus „God' heeft redding beloofd", op dat van d'e la Rey ..God is onze leidsman", op dat van Van dgir Merv.e: „Een dracht maakt macht". Het korps van: Krugersd'orp h'eeft een zeer fraai vaandel met het op schrift: ..Denk aan- Paardekraal", onder eene afbeelding van het mo nument. Het devies van het Dui-tsche korps is „Vrijheid en recht", en dat van de artillerie,Moed. beleid en trouw". Het maken van al die vaandels heeft niet minder dan een jaar ge duurd. Dat van Botha werd hem bezorgd twee dagen vóór de Britten Pretoria binnentrokken-. De Weener firma leverde tus- sc-hen de vijftig en zestig vaandels van, verschillende grootte. En fot dusverre is er nog geen den vijand in handen gevallen. Het Duitsehe tariefontwerp. Nog steedis blijft in Dudfschland het verzet teven de niieuw ontwor pen tariefregeling voortduren. Er gaat haast geen dag voorbij d'at niet de een of andere Kamer van Koophandel een motie aan neemt tegen hef, ontwerp, of al thans tegen het daarin opgenomen minimum-graanrecht. Be motie die de Kamer te Frankfort a. d. Main pas heeft goedgekeurd, verdient echter om haren krassen vorm bi- zondere vermelding. Zij luidde in hoofdzaak als volgt De aanneming van dit tarief van invoerrechten, met minima die zóó hoog tot dlusver niet eens zijn toe gepast tegenover staten waarmede geen h-andeltract-aten waren aange gaan, zou de scherpste maatrege len van weerwraak van het buiten land uitlokken en tot een tijdperk van wederkeer.iige afsluiting en ver bitterde tarievenoorlogen leiden'. In zulke omstandigheden] zou de Duitsehe uitvoerhandel, die tot bloei is gekomen onder invloed' van de handelstractaten. in korten tijd vervallen, een groot gedeelte van d,e bevolking (dat bovendien de voor naamste levensmiddelen duurder zou hebben te betalen) broodeloos worden en liet Duitsehe rijk zijn op oeconomisch gebied machtige positie verbeuren. Dit ernstige na tionale verlies kan niet goedge maakt worden door de voordeden die de landbouw er bij zou hebben, temeer daar de voor den landbouw verwachte voordeelen slechts een klein gedeelte den grooten grond bezitters ten goed'e komen en ten slotte, wegens de verminderde koopkracht van de bevolking en den al gemeenten oeconom i schen achteruit-gang. spoedig geheel zou den verdwijnen. Venezuela en Columbië. Uit Colón wordt gemeld dat de opstandelingen Zaterdagavond bin nen Emperador zi jn gekomen, waar geen bezetting lag. Zij hebben ver scheidene Chineesche winkels leeg gehaald. Het „Bert. Tageblatt" merkt te- recht op dat de Amerikaanscbe re- geering blijkbaar meer of mandor openlijk partij voor Columbië hicft gekozen want zij zoekt Castro, den president van Venezuela, zoo veel mogelijk verdacht te maken, om dat hij zonder twijfel een van de energiekste en meest doortastende staatslieden in Zuid-Amerika is. Gasbro zou weieens de „rocüer de bronze" kunnen worden waarop de Monroe-leer schipbreuk lijdt. De ..Natjional-Zeitung" verklaart dat het oude tractaat fcusschen Co lumbië en de Vereemgde Staten' deze laatste geenerlei recht geeft om tussc.lienbeidie te komen in het conflict tusschen Venezuela en Co lumbië, welke opvatting bevestigd wordt door een Impaling in dit trac taat. uitdrukkelijk verklarende d'at geen militaire tusschenko/mst ge oorloofd is. Alsremeene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Da „Standard" verneemt ui Kaapstad, dat Theironi, de voorzit ter van den Afrikaner Bond de fees telijkheden bij de ontvangst van. den Engel schen Kroonprins wel bij gewoond heeft, maar dat de aan bieding van een, adres, waarop men had! gehoopt, achterweg© is geble ven-. De „Daily Mail''-correspondent te Piefermartizhurg verneemt uit de beste bron, dat di© twee toonaange vende bladen aan den Rand verlof gekregen hebben' om de uitgave te hervatten, maar besloten hebben er mede te wachten tot de oensuur is opgeheven." Dit laatste doet ons denken, d'at d'e man de „Randpo&t" en die „Stan dard and Diggers' News" op liet oog heeft, d'ie tot 1 Mei 1900 d:e toonaangevende bladen van Johan nesburg waren. De „Rhodesiaan- sche Leadler" en „Star" zullen toch wel niet bang wezen voor de cen suur van hun beschermheilige Mdl- ner? Bij stilzwijgende afspraak en uit gemeenschappelijke gewoonte noe men de menscheai hier Johannes burg nu Joe-burg. schrijft Bennet Burleigh aan de „Daily T-eiegraph" uit db Goudstad'. Dez© treffende hulde van het Engelsche schuim van den Rand aan Jozef Chamber lain klinkt vrij. wat liefelijker dan het hardvochtige „Judasburg", waarmede de Boeren het paradijs der company-promoters en goud- mi jnzwendelaars plegen aan te dui den' sedert 1895, had' hij er bij kun nen voegen. Reuter seint nit Middelburg (K. K.) Het is thans zeker dat Kritzinger zelf. met Wessels en Pijper en on geveer 150 man. overgestoken is naar de „Oranje,rivier-Kolonie". Kritzinger trachtte de spoorlijn over te trekken, maar wer<J be schoten door een geoanteerdlen trein. Vier Boeren werden gekwetst en 30 paarden neer/re^rhoten. Een.i- ge zadels en geweren werden afjh geraapt. Ui-t de verliezen!ijst Bij Basfontein zijn den 14en'Aug. een lui tenant en een man van hét 6de gardtMiragond'ers gesneuveld en vier man van hetzelfde regiment gewond het 10e huzaren blijkt den 16en Juli nog bij Misgund een doo- de en een gewonde te hebben ver loren. Volgens de „Daily Express", ia de regeering op het oogenblik doen de met de uitzending van 3000 offi cieren' en manschappen en 865 paar den naar Zuid-Afrika. Een aantal mijnwerken van d'e May, Chines en Rob-i nson-m ij men die weigerden te werken voor 5 shillings daags, zijn uit Johamnes- bui"- naar da kust teruggezonden. Da „Times" verneemt uit Buenos- Ayres d'at Argentinië die vorming van een Z.- Amerikaanschen Statenbond voorbereidt ter handhaving van den vrede tegen over Chili's verovertngsplannen. De heer Nijssenisi, de Belgisch/ei gewezen minister van arbeid, heeft zich Dinsdagochtend door een re volverschot in deal rechterslaap van kant gemaakt, naar men gelooft om verdriet in zijn familie. De minister is van 1895 -tot 1898 aan het bewind geweest en was d!o ontwerper van de voornaamste ar beidswetten waarvan er enkele nog in de Kamer aan die orde van den dag zijn. Als afgevaardigde voor Leuven heeft hij grootelijks deel genomen aan, liet debat over die kieswet in 1893. Hij is ook de vader van het meervoudig sten> recht. Men zegt d'at hij sedert ©enigen tijd aan neurasthenie Leed. Uit, het jaarverslag der admirHi- strati-e van de kriigspensioenen in de Vereenigde Staten blijkt dat in 1900 het getal der gepensioneerd/en nagenoeg 1 mill'ioen beliep en het totaal der genoten, pensioenen 140 miliioen dollars. Sedert Juli 1865 heeft de schatkist der Vereenigde Staten voor krijgspensioenen 2$ milliard dollars uitbetaald. Reuter seint uit Looiden' dd. 20 Augustus. Het gerucht dat, naar men be weert. in Russische regeeringskrin- gen d'e ronde doet. volgens hetwelk de Engelsche ambassadeur niet te genwoordig is geweest bij d'e hu welijksfeesten van grootvorstin 01- ga wegens een uitnoodiging aan jhr. Van der Hoeven, dat ge rucht is. naar men verneemt, ge heel ongegrond. De eenige reden voor d'e afwezigheid van den am bassadeur was die dood van keizer in Fricdrich. De rouw daarover belette den Koning znch op een of ficieel feest door d'en ambassadeur te laten vertegenwoordigen. De -»sche Haarlemsche onderwij zerswereld neemt met groote belang stelling. met levendigheid en opgewekt heid, deel aan den strijd, die is ont brand naar aanleiding der voorgestel de wijziging van de salaris-regeling. De voorstellen tot die wijziging deel den we reeds uitvoerig mede, alsook het adres van de afdeeling Haarlem van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers aan den gemeente raad in zake de salaris-regeling en in tal van ingezonden stukken werd' het voor en tegen der voorgestelde wijzi ging besproken. We kunnen dus vol staan met, ter tegemoetkoming aan het geheugen e-nkele punten uit den strijd der meeningen aan te stippen. B. en W. stellen in hoofdzaak voor: aan plaatsvervangende hoofden een minimum van f 1300 toe te kennen, een jaarwedde, die na 10 dienstjaren of op 40-jarigen leeftijd met f 100 en na weer 10 jaren met f 100 verhoogd wordt. Voor deze onderwijzers zullen de ver hoogingen voor bij-akten vervallen. Voor onderwijzers le klasse wordt het minimum- em maximum-bedrag behouden op f 800 en f 1000. doch voor gesteld wordt de opklimming na vijf jaar, door eene na twee jaar te ver vangen, zoodat het maximum der jaar wedde in plaats van na 15 jaar bereikt is na 8 jaar dienst. In de derde plaats wordt voorgesteld eene verhooging van f 100 niet uitslui tend te bepalen tot het bezit van akte Fransch, doch ook voor andere talen, al worden ze niet onderwezen; akten voor meerdere talen blijven buiten aanmerking. Ook wordt voorgesteld een gelijke verhooert" van f 100 toe te kennen (zoo zij niet reeds genoten wordt voor het bezit van een akte vreemde taal) voor het bezit van een akte M. O. wiskunde, natuurkunde, plant- en dierkunde, Ned. Taal- en let terkunde, geschiedenis, aardrijkskun de of een akte landbouwkunde. Het minimum voor een onderwijzer tweede klas f 500. Deze voorgestelde regeling nu heeft vanwege de afdeeling Haarlem van den Bond van Ned. Onderwijzers he vige tegenkanting ondervonden. De Bond heeft indertijd een verzoeQt om wijziging der salarisregeling aan den Raad gezonden, die op geheel andere grondslagen berustte, en komt nu te gen deze regeling ten krachtigste op. als nadeelen noemende, dat het te lage minimum blfjft -fhandhaafd, en even zoo de te lage maxima, uitgezonderd voor de onderw. plaatsverv. hoofden; dat het bezit van akten als grondslag van salarieering wordt aangenomen, nu het bezit dier bij-t kten alleen het maximum kan doen naderen tot een eerigszins behoorlijk, en in het alge meen, dat het klasseaistelsel blilft cre- handhaafd en wordt verscherpt, en verder afbrengtancienniteits- stelsel. Ter verdediging dezer grieven van den. Bond nu trad in de koffiekamer van ,,De Kroon" Dinsdagavond de heer Th. M. Ketelaar, van Amsterdam, lid van -*<» Tweede Kamer, op. De verga dering was toegankelijk voor Bpnds- leden, leden van den Raad, leden van de pers en andere genoodigden. De heer Jansen opende met een woord van welkom, ook aan de autori- riteiten, die waren opgekomen, (tegen woordig waren de heeren Roog, Schram, Sneltjcs. Modoo, Groot, v. d. Kamp en Hofland). De heer Jansen zette in zijn kort openingswoord den stand van zaken uiteen, waarna hij het woord gaf aan. den heer Ketelaar. Het is, zei de heer Ketelaar, thans voor de eerste maal, dat ik na de aan neming der nieuwe w^'-'^ing van de wet op het L. O. in een vergadering als deze. optreedt. Waar we vroeger altijd moesten zeggen, dat de gemeenteraden met nieuwe salaris-regeling moesten wach ten op de aanneming der nieuwe Rijks wet, daar is thans de toestand anders. liet is een teleurstelling geweest voor alle onderwijzers in Haarlem, zei spreker, dat bij de ontwerp-wijziging niet is rekening gehouden met de wen- schen van den Bond omtrent het ran genstelsel. Er zijn hier drie verschil lende rangen, en de helft van het to taal der onderwijzers kan slechts eer ste onderwijzer worden, zoodat niet voor elk de gelegenheid open staat eerste ondefwijzer te worden. In Am sterdam heerscht de geest om in het vervolg het geheele rang-examen en al de aankleve van dien, af te schaffen, terwijl juist hier een geheel tegenover gestelde geest merkbaar is. En dat het streven naar ancienniteits-stelsel steeds grooter wordt, blijkt ook uit de nieu we wijziging der wet op het L. O. waar de verhoogingen alleen zijn gebaseerd op het ancieainiteits-stelsel. De afdeeling van den Bond heeft een adres ingediend, doch B. en W. had den zich, voor dat adres -komen was, reeds bezig gehouden niet een nieuwe regeling,waarin men aan we wenschen zou tegemoet komen. B. en W. nu hebben een adres aan den raad ingediend, welk stuk spreker hoogst merkwaardig noemt en wat hij nagaat en aan critiek onderwerpt. B. en W. beginnen al vast met te zeggen we zullen eenigerma-te aan de grieven der onderwijzers tege moet komen, en dit is geenszins een beleefdheidsformule. B. en W. haasten zich de positie te gaan verbeteren van die onderwijzers, wier rang het dichtst bij die van de hoofden komen. En ze zeggen, dat ze daarmede voor een goed deel tegemoet komen aan de wenschen der onderwijzersdoch dit voordeel komt slechts ten goede aan 13 van de 150 onderwijzers. Spreker hoopt en vertrouwt voor de eer der Haarlemsche onderwijzers, dat een grooter percent dan 13 van de 150 ern beter salaris verdienen. B. en W. heb ben volkomen gelijk, wanneer ze zeg gen,dat voor den klasse-onderwijzer de kans om hoofd te worden zoo gering is, doch zij hebben het mis, wanneer zij denken, dat ze door van 13 perso nen de positie een beetje te verbete ren aa nden toestand een eind zul len maken. Van de kwestie der belooning van acten zal spreker niet veel zeggen. Er is veel voor en veel tegen te zeggen. Een groot bezwaar is en blijft het z g. acte-jagen, door hen die trachien m korten tijd zooveel mogelijk acten te krijgen. Doch daar staat tegenover, dat niet ieder op die wijze zijn acten tracht te verkrijgen. Het hoofdbeginsel van B. en W. is echter dat zij menschen, die meer be leerd hebben, meer willen beloonen. Doch nu willen zij die bij-acten niet beloonen van plaatsvervangend-hoof- den en van hoofden, om redenen die voor de liand liggen, naar B. en W. zeggen, doch spreker zou die redenen wel eens willen weten. Het zou te duur worden misschien, maar dan had men beter gedaan het te zeg gen, dan met zoo iets raadselachtigi voor den dag te komen. Het stuk verder nagaande, vindc spr. het voor de onderwijzers le klasse een aanmerkelijke verbetering, dat de ver hooging nu in zooveel korter termijn zal worden verkregen. Ook an lcre er- beteringen zijn toe te juichen, m^ar waarom is men niet een stapje verder gegaan?\Vanneer men nagaat dat in 'n stad als Haarlem het gemiddeld hoog ste salaris, dat te bereiken is, 1000

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1