Eischen voor een goede schoolbank. De Czaar in Frankrijk. Natuurlijk Is men in Frankrijk zeer ingenomen met het besluit van Rus- land's gebieder om de groote manoeu vres van't Fransche leger bij Reims bij te wonen. De „Figaro" geeft in een zeer sympathiek gesteand hoofdartikel uiting aan die ingenomenheid. Zooals men weet zal de Czaar, alvo rens aan land te gaan ook het Noor- der-eskader inspecteeren. De militai re redenen van het bezoek nu geven het groote Parijsche blad reden tot juichen, want, schrijft de Figaro, de Russisch-Fransch alliantie is vóór al les eene op militaire gronden rustende. In deze zelfde vlakten van Champag ne, in 't kamp van Chalons, voor de zelfde troepen heeft Czaar Nicolaas voor de eerste maal het vast verbond tusschen de beide legers en de beide volken geproclameerd. Te Duinkerken zal de Czaar worden ontvangen aan boord van de ..Hoche". het schip van admiraal Ménard, den bevelhebber van het Noorder eskader. President Loubet zal zelf tegenwoordig zijn. Daar zal men den heerscher aller Russen een déjeuner aanbieden, ge volgd door toasten; zoo ook te Reims, na afloop der revue. Aan dit feestmaal zullen de ministers, de generalissimus Brugère, de legerbevelhebbers en ande re hooggeplaatste militairen aanzitten. Het groote nieuws van deze Keizerlij ke reis, is streng geheim gehouden tot Maandagavond tien uur. De minister van Binnenlandsche Zaken ad interum heeft er zelfs niets van geweten, aldus heeft men aan de „Figaro" verzekerd. Wel liepen er reeds sedert 2 3 dagen geruchten over een eventueel bezoek van Czaar Nicolaas, maar de Russische zaakgelastigde scheen eerder geneigd om ze tegen te spreken dan ze te be vestigen. Eerst in den avond is het telegram %p het Elysée aangekomen. Het besluit was door den Keizer ge heel op eigen initiatief en spontaan genomen. Wij meenen te kunnen ver zekeren, zegt het blad, dat sommigen zijner raadslieden hem een zoo plechtig bezoek aan de verbonden natie ont rieden vooral met het oog op zijne vei ligheid. Men weet welke voorzorgen men neemt om den persoon van den Czaar te beschermen. Elke reis naar 't buitenland veroor zaakt, en met reden, veel ongerustheid van degenen, die voor een zoo kostbaar leven moeten waken. Maar Nicolaas II is over die bezwaren heengestapt. Al les wat men van hem heeft kunnen verkrijgen was, dat het tijdstip van de officieele aankondiging van iijn ver trek veranderd werd. Daarom heeft het telegram van Maandagavond zelfs de leden van de Fransche regeering verrast, ja zelfs het personeel van de Russische ambassade. Men deelt ook nog aan de „Figaro" mede, dat de Czaar het plan zou heb ben eenige dagen met de Czarin in de omstreken van Parijs door te brengen. Als verblijfplaats zou het kasteel van Eompiègne worden gekozen. Vervolgens zou Nicolaas II eenige steden in het hart van Frankrijk willen bezichtigen en voor hij naar Rusland terugkeert, zou hem eene officieele ontvangst te Parijs worden bereid. Volgens door het blad ingewonnen inlichtingen die het vertrouwbaar toe schijnen zou de Czaar eerst de manoeu vres van het Russische eskader in de Finsche golf willen bijwonen, om zich daarna met zijne gemalin naar Kopen hagen te begeven, en daar den Ko ning van Denemarken te bezoeken. Ook zou hij zich eenigen tijd in 't gezicht van Danzig ophouden om daar begroet te worden door Wilhelm, II die met zijn jacht de „Hohenrollern" aanwe zig zou zijn, met het oog op de oefe ningen van 't Duitsche eskader. De Czaar zal den Duitschen bodem niet be treden en over zee naar Denemarken gaan. Gedurende dien tijd zal de Cza rin te Kopenhagen blijven en haren gemaal eerst te Compiègne weer ont moeten. Het betreft hier dus niet alleen een officieel bezoek aan onze vloot en aan ons leger, maar een verbliif te midden van het Fransche volk. aldus zegt de „Figaro". Verder wijdt het blad uit over de be- teekenis der Fransch-Russische allian-1 tie en brengt ten slotte een eerbiedi gen groet aan den verheven souveréin, die voor de tweede maal de gastvrijheid van ons land komt ontvangen en de toejuichingen inoogsten van een volk, wiens vriendschap, voor Rusland een aanzienlijk deel uitmaakt in de liefde voor 't vaderland." Vroeger werd daar minder op gelet! Als er maar gelegenheid voor den leerling was om zijn lei of papier neer te leggen, en een beetje in de nabij heid een plaats waar hij zitten kou, dan heette zoo'n combinatie school bank. Maar met de groote vorderin gen, die de wetenschap heeft gemaakt, is men ook aan de schoolhygiene meerdere aandacht gaan schenken. Te recht begreep men dat het noodzake lijk kwaad; om een jong, zich vor mend lichaam, urenlang in dezelfde houding te doen verblijven, zooveel mogelijk moest worden geneutrali seerd. Voortdurend hoorde men dan ook van verbetering der schoolbanken, doch voldoen kon er nog geen enkele Daarom was het een uitstekende ge dachte van de sub-commissie der com missie van toezicht op het lager on derwijs te Utrecht, om een onderzoek in te stellen naar de wenschelijkheid en de mogelijkheid, om nog meer ver beteringen aan te brengen in het mo del dat de laatste jaren gebruikt werd. Een zaak als deze kan niet genoeg van alle zijden bekeken worden. De com missie. bestaande uit de heeren W. Kreling, D. Kruijf en dr. J. M. Baart de la Faille kwam tot deze conclusie: 1. De voornaamste afmetingen der schoolbank (a. hoogte der zitbank; b. daepte der zittin" c. differentie; d. af stand der leuning tot den rand van het tafelblad; e. hoogte van den lenden- steun) moeten evenredig zijn met de lichaamslengte of in bepaalde verhou ding staan tot deze onderdeelen van het lichaam: a. lengte van het onder been; b. lengte van de dij; c. afstand van het zitvlak tot de ellebogen bij neerhangende armen; d. lengte van den onderarm; e. afstand van het zit vlak tot het midden der lendenen. De „distantie" moet door den leer ling van positief, -emakkelijk negatief kunnen worden gemaakt. 2. De hoogte der zitbank moet over eenkomen met de lengte van het on derbeen. De voetzolen moeten in hun geheel steun vinden op het horizon tale deel der voetplank bij het recht op zitten en op het afloopend deel bij het achterover zitten. De dijen moe ten horizontaal staan bij het rechtop zitten. 3. De diepte der zitting moet zooda nig zijn, dat minstens de halve dij wordt gesteund en de knieholte niet door den rand wordt gedrukt. 4. De differentie moet zoo groot zijn, dat bij het schrijven het midden der onderarmen zich op dezelfde hoogte bevindt als de rand van het tafelblad. 5. De lendenleuning moet nagenoeg verticaal zijn en het gedeelte, dat vooral bij het schrijven den lenden steun geeft, moet zich bevinden boven de heupbeenderen en onder de ribben van den leerling. Tusschen de len den leuning en het zitvlak moet een open ruimte zijn. De rugleuning moet met het verti caal vlak een hoek van 10—15 gr. ma ken. 6. De afstand van de lendenleuning tot den rand van het neergeschoven tafelblad moet ongeveer gelijk zijn aan dien van den elleboog tot de hand, of wanneer de romp steunt te gen de lendenleuning, mag deze niet meer dan enkele centimeters verwij derd zijn van den rand van het tafel blad; de „distantie" is dan negatief. 7. De positieve distantie van het op geschoven tafelblad moet zoo groot zijn, dat de leerling gemakkelijk in en uit de bank kan gaan. 8 Het boekenkastje mag niet van dien omvang zijn, dat de knieën bij het zitten worden gedrukt, wanneer de onderbeenen verticaal staan. 9. De helling van het tafelblad bij het schrijven mag liggen tusschen 1 6 en 1 3 of tusschen 9.5 gr. en 19 gr. Bij het lezen mag de helling ster ker zijn, bij het Fröbelwerk moet zij geringer, liefst O gr. zijn. 10. Het tafelbad zij bij voorkeur voor eiken leerling zoo breed, dat deze daarop beide onderarmen in eikaars verlengde kan leggen; het zij bij voor keur zoo diep, als de lengte bedraagt van het schrijfboek plus de halve lengte van den onderarm met de hand. Stadsnieuws. Haarlem, 21 Aug. 1901. Vrijspraken. Het Hof te Amsterdam deed Dinsdag uitspraak in twee appèl-zaken, waar van vroeger in Haarlem's Dagblad mel ding is gemaakt le. H. Warmerdam, werkman aan de gemeente-reiniging, beklaagd van diefstal van twee wagenveeren, toe- behoorende aan de gemeente Haarlem, werd door de rechtbank alhier vrijge sproken. Het Hof bevestigde het vonnis van vrijspraak overeenkomstig de conclu sie van het O. M. en van mr. Bijvoet als verdediger; 2e. R. A. Hulscher, alhier, was door de rechtbank veroordeeld tot 8 dagen gevangenisstraf ter zake van mishan deling. Het hof sprak hem v*~" Ook in deze zaak was Mr. Bijvoet verdedi ger. Gedeputeerde Staten van deze pro vincie heben d'e jaarwedde van den voorzitter van het bestuur van den Schoterveenpolder onder deze ge meente van f 20 verhoogd tot f 40 en die van de overige bestuursleden van f 15 op 1 30. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben de jaarwedde van den voorzitter van het bestuur van de Ver- eenigde Groote- en Kleine polders on der Zuidschalkwijk van f 20 gebracht op 25, die van de overige bestuurs leden van f 10 op f 15 en die van den secretaris-penningmeester van f 60 op f 100. Dr. G. de Vries alhier is als tweede geplaatst op de alphabetische voor dracht voor directeur en leeraar aan de hoogere burgerschool te Veendam. Eerste is de heer C. Krediet te Breda. Bloemendaal. Door Gedeputeerde Staten dezer pro vincie is de jaarwedde van den secre taris van den polder Vogelenzang, on der deze gemeente gebracht van 10 op f 00 en die van den penningmeester van f 10 op f 40. Binnenland. Verkiezingen Tweede Kamer AMERSFOORT. Uitgebracht 43St geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren Jhr. mr, H. W. v. Asch van Wijk 2338 stemmen, Mr. W. H. de Beaufort 2002 stemmen. Gekozen: Jhr. Mr. Van Asch van Wijk (antirev.) LOCHEM. Uitgebracht. 5013 geldige stemmen. Hiervan verkregen de hee ren W. P. Helsdingen 2518 stemmen. Mr. H. F. Hesselink van SuchteL'n 2495 stemmen. Gekozen: W. P. Helsdingen soc.-dem.) SLIEDRECHT. Uitgebracht werden op de heeren B, H. Heldt 1143 stem men; A. D. P. van Löben Seis 2130 6temmen. Gekozen: A. D. P. van Löben Seis (antirev.) Bij de afzending van dit bericht ont braken nog de stemmen van één dis trict. ELST. Uitgebracht 4401 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren S. M. van Wijck 3234 stemmen; W. ba ron van Voorst tot Voorst 1167 stem men. Gekozen: S. M. van Wijck (kath.) 's HERTOGENBOSCH. Uitgebradit 1759 geldige stemmen. Hiervan ver kregen de heeren Jhr. mr. A. F. O. van Sasse van Ysselt 1493 stemmen, Mr. J. A. A. Bosch 266 stemmen. Gekozen: Jhr. Mr. A. F. O. v. Sasse v. Ysselt (kath.) Deze verkiezing geldt het mandaat loopende tot 1905. De heer Van Sasse van Yssslt is ook voor het nog loopende zittingjaar ge kozen met 1487 van de 1756 stemmen In de thans voltallige Kamer hebben derhalve zitting: Liberalen 26 Vrijzinnig-Democraten 9 Sociaal-democraten 7 Antirevolutionairen 24 Vrij-Antirevolutionairen 6 Christelijk-Historischen 3 Katholieken 25 Brand in den Zwaanshals t9 Rotterdam. Omtremt dezen geweldigen brand valt nog het volgende te vermelden: Tegen vier uren in den morgen- in de Memorie van Toelichting heeft betoogd, o. a. ook tegen de rangexa mens. doch dit heeft men nagelaten. Het zou spreker verwonderen, wan neer de Raad tevreden was met zulk een praeadvies. Oók in de vergoeding voor huishuur 50, stellen B. en W. zich op hetzelfde standpunt als in eerste instantie: pre cies het minimum te geven, dat maar even is toegestaan. De schrille tegen stelling tusschen klasse-onderwij zers en hoofden spreekt hier weer sterk. De hoofden krijgen f 500. Een woning doet hier naar spreker is me degedeeld, 1 175 huur. f 200 roept een stem uit de vergade ring. Spreker zegt onder algemeene hila riteit, dat het "een verkor- js. B. en W., gaat hij voort, doen niets dan rekenen. Doe het nu maar, het ie een koopje, en dan zijn we van het gezanik af. Alles overwegende, zei spreker, zul len de onderwijzers natuurlijk de ver betering dankbaar aanvaarden, zoo als ze alles aanvaarden, wat hun po sitie iets verbetert. Doch men denke niet, dat de zaak dan van de baan is. In Amsterdam wordt een flinke ver betering op touw cezet. en veel andere plaatsen bezoldigen ook beter. Men zal I stond kregen de handbrandspuiten achtereenvolgens tot inrukken last; om negen uur rukte ook de stoomspuit van Feijenoord en om half twaalf die van het westelijk stoomgemaal in, waarna achterbleef de defecte stoomspuit van liet oostelijk stoomgemaal, terwijl een aantal manschappen niet slangen, op de waterleiding geplaatst, voor de ver dere blussching zorg droegen. Dit be trof in hoofdzaak de honderden balen lompen die nog steeds smeulen en waaruit het vuur af en toe weder op flikkert. Men wil de oorzaak van den brand aan broeiing toeschrijven, hoewel hieromtrent met zekerheid niets te ver melden valt. Het is zeker, dat er in de sorteerloods,waarin hij ontstond,Maan.; dagavond, toen om acht uur 't werk volk deze loods verliet van brand niets te bespeuren was. Kaalgebrand en dor ligt nu het uitgestrekt terrein; van het machinegebouw staan de kale muren en de hooge schoorsteen nog. van het overige is weinig te herkennen. Hier en daar massa's lompen, die grooten- deel9 de vormen der balen, waarin zij geperst waren, hebben behouden. Een onaangename weeë lucht hangt boven het terrein. Op het terrein van de firma S. E. Cohen Co. stonden, voor de brand uitbrak, een machine gebouw met ketelhuis, twee steenen en acht houten loodsen, en twee lood sen van gegalvaniseerd plaatijzer. Bo vendien stonden er twee steenen ge bouwen, het eene tot woning ingericht en betrokkén door den weger M. Hoos, met vrouw en 5 kinderen. Deze man. tevens bewaarder van het terrein, werd door den kastelein C. Lieshout, uit den Zwaanhals, en door een paar andere burgers uit den slaap gewekt Hij had nauwelijks tijd zich te bergen. Van ai deze gehouwen voor een be drag van f 50.000 verzekerd, bestaat zoo goed als niets meer. De waarde der aanwezige lompen wordt op f 10.000 12.000 geschat en het van de heeren L. Bruijnzeel Zonen verbrandde hout op Ongeveer 10.000. Doch daarenboven is er meer 9chade, vooral ook aan de huizen in den Zwaanshals. Toen de brand uitbrak was de hitte daar zoo groot dat van de menschen die hulp verleenden het vel van de gezichten geblakerd werd. Verscheidene deuren zijn hier met geweld ingetrapt om de bewoners die al rustig sliepen, waar onder vele kinderen, te wekken. Aan vankelijk heerscht er een paniek onder d radelooze bewoners, die. opgeschrikt uit den slaap, eensklaps de vuurzee voor zich zagen, de ruiten zagen sprin gen en hun gordijnen vlam zatten. Schijnbaar scheen voor hen geen ont komen denkbaar. Zoo groot was de hit te. dat de menschen die hulp verleen den zich doeken om de hoofden bon. den om zich eenigszins tegen den gloed te vrijwaren. Ja, zij die aan den over kant op de Rotte bij duizenden ston den, moesten terug voor dezen feilen gloed, die zelfs over het water heen hen nog hinderde. Aan de werklieden van den heer A. van Stolk, die zich dapper weerden om met op de waterleiding geplaatste slangen den houtvoorraad van hun pa troon en de daken van de gebouwen, waaronder er zijn met riet gedekt, nat te houden, komt een woord van lof toe, eveneens aan de brandweer, die onver moeid uren lang, in dikwerf ondrage lijke atmosfeer, zich van haar taak kweet. Met geheel© troepen togen de stads- werkens Dinsdag naar den Zwaans- kander halen van de smeulende lom hals om met het ruimen en uit el penmassa's aan te vangen. Gister was minstens de gebeele dag nog aan dit werk gewijd. Gevaar voor de omge ving bestond er niet. Het lid der Tweede Kamer, de heer Schaper^ is naar De Volksstrijd meldt, sedert 7 Augustus ernstig ongesteld, doch herstelt langzaam. Itibraak. Alweder is er te Amsterdam inge broken; thans in perc. 16 Oosteinde, bij de familie Denijs, die tijdelijk af wezig was. Toen Maandag een der fa milieleden thuis kwam werd ontdekt, dat ongewenschte gasten aan de wo ning een bezoek hadden gebracht. De dieven zijn binnengekomen door het kelderraam dat zeer slecht gesloten was Het is nog niet met zekerheid op te geven wat er gestolen is d,aar er psu- sionnairs in huis wonen, die thans nog afwezig zijn. Enkele voorwerpen zijn thans echter reeds als vermist opge geven. INGEZONDEN MEDEDEÉ- LINGEN. 30 centa per regel. Letteren en Kunst. Uit het leven van Richard WagDer. „Le Ménestrel" deelt de volgende anecdote mede: Een herberg in de vallei van Plauen bij Dresden heeft onlangs haar 100-ja- rig bestaan gevierd. Bij die gelegen heid heeft de eigenaar* een gedenk boekje uitgegeven waarin een aardig en heel weinig bekend voorval wordt beschreven met Richard Wagner. Het was op den 9en Mei 1849 dat de her bergierster in den vroegen morgen van uit de verte geweerschoten hoorde. Zij haastte zich naar het venster en zag toen heele troepen opstandelingen op de vlucht, die door de Pruisische soldaten, welken den opstand te Dres den bedwongen hadden, met geweld achtervolgd werden. Op eens kwam haar kamer binnen een kleine man, nog jong, wiens gezicht en handen zwart van het kruid waren, hij droeg het costuum der franc-tireurs-opstan- delingen („freischaerler") van 1848: een grijs jasje met groene revers en koorden en een kleinen Tyroler hoed, versierd met een grijzen ganzenveer. „Om Godswil," riep hij uit, „spoedig wat water om mij te wasschen. en wat brood met koud vleesch, iedere minuut kan mij den dood brengen!" De brave vrouw bracht terstond wat de franctireur vroeg en deze zei: „Gij herkent mij dus niet?" De vrouw keek hem niet zonder wantrouwen aan en antwoordde: „Ik heb u wel dikwijls gezien, maar..." De franc-tireur ver klaarde nu dat hij "een stuiver op zak had. maar stellig later zijn schuld zou afdoen. De gastvrije vrouw bediende toch den vluchteling naar behooren, gaf hem nog een flesch bier en ge lastte haar zoon hem volgens zijn wensch, door het bosch te brengen tot aan Freiberg. Op deze wijze ontsnapte Wagner aan de Pruissen. Veertien jaar later in den zomer van 1863, zag de herbergierster eens op een dag haar keuken binnentreden een zeer elegant heer. die het huis scheen te kennen en glimlachend op haar toetrad, met de woorden: „Goedendag, patrones, eindelijk kom ik mijn schuld eens af doen De oude vrouw herkende den vreem deling. die er zeer voorrnaam uitzag, niet en schudde het hoofd. „Het is waar," zeide deze, „onze affaire da teert van zeer lang geieden en ik be grijp dat gij mij vergeten zijt. Maar ik heb niet vergeten den ontzaglijk grooten dienst dien ge mij bewezen hebt den 9en Mei 1849." „Ach, mijn God," riep toen de goede vrouw uit, „de kleine zwartgeworden man. die niets had om zijn ontbijt te betaJen!" De vreemdeling betaalde nu het ver schuldigde sommetje, waaraan hij nog een aardig cadeautje toevoegde, zeggende: „Nu heb ik dus eindelijk mijn schuld afgedaan, waaraan ik zoo dikwijls gedacht heb. Gij hebt een onschatbaren dienst bewezen aan den vroegeren kapelmeester van uw ko ning, die Richard Wagner heet en tot nu toe verbannen is geweest. Te Enschedé is overleden de heer H. J. de Vries, de bekende organist bij de Ned. Herv. gemeente aldaar. Graaf Tolstoj. heeft een brief van Carmen Sylva gekregen, zoo weet de „Nowosfci" te vertellen, waarin de Koningin dichteres hare dliepe bewondering voor den grooten schrijver uit spreekt. en om 't voorrecht vraagt, den graaf een bundled van haar ge dichten te mogen zenden. Wan neer hij ze misschien ook niet leest, zal het haar al een groote eer zijn, schrijft zij, wanneer haar gedich ten op zijn schrijftafel een plaatsje vinden 1 De bladen wisten dezer dagen nog te melden, dat graaf Tol stoj naar den Krim wal reizen, om daar e>en kuur door te maken.. Zijn gezondheidstoestand zou nu overi gens weer tamelijk goed' zijn. Hoe wel hij dikwijls over lichamelijke zwakte klaagde in den laatsten tijd, zoo beeft zijn geestestoestand tot dusverre nog niets te wenschen ge laten, en hij moet onvermoeid zijn bij zijn geestelijken! arbeid. Gemengd Nieuws. Scheepsramp. Omtrent het door 't stooten op een ijsberg bij Alaska vergaan van het stoomschip „Islander" meldt man dat de boot 20 minuten na de botsing zonk. Had de kapitein de passagiers niet geruststellend ge zegd dat 't niets van beteekends was en men gerust in de hutten kon blijven, dian waren wellicht alle op varenden gered. Want het schip was niet verder dan .een mijl van d'e kust verwijderd en de zee was zeer kalm zoodat men, in d'e boo ten traande, zeker land zou hebben bereikt. On,der de passagiers die omkwamen waren o.a. de echtge noote. dochter en nicht van mr. Ross. dm gouverneur van het Yu- kon-gebdedL die van een uitstapje naar Durson City terugkeerden Een der passagiers, een mijnwer ker. die met een goedlem buit huis waarts witde kearem. bond een zak met 8000 dollars goud! om zijn lichaam' en SDrong te water. Door de zwaarte ging hij met zijn schat naar de diepte. De schade Ann ma terieel en aard door het vergaan van de Islander" wordt op een mal- lioen dollars geschat. Mark Twain die welbekende Arneri kaansche hu morist. verhaalde onlangs het vol gende vermakelijke voorval van het eerste groote feestmaal, dat te zij ner eere te Londen werd gegeven. Hij was aan zulke feestelijkhe den new; niet gewoon en daarom verveelde hij zich. „Voordat wij aan, tafel gingen", zoo verhaalt hij. ..las de Lord Mayor of iemand anders eene. lijst) van de voornaamste gasten voor en als h:; aan een bijzonder belang rijken naam kwam. d'an klapten de andleren hard in de handen. .Onder,tusschen ontdekte ik. dat iemand naast mij een onderhou- cfend1 prater was. Wij waren juist een belangwekkend gesprek begon nen. toen de overige aanwezigen als razenden in d'e handen klapten. Zulk een applaus had' ik notg nooit gehoord en werk,tutigelijk deed, ik dapper daaraan mede. ..Daar bemerk ik opeens, d'at de menschen om mij heen mij ver wonderd en lachend aanzien. Ik gevoelde mij niet op mijn gemak, maar ik applaud'iseerdie nog harder. ..Eindelijk vroeg ik aan iemand naast mij: „Voor wien is dat hand geklap?" „Voor Samuel Clemens, heter beleend onder den naam Mark Twain", was het antwoord'. ..Toen hield ik op met apphudi- seoren en ik schaamde mij als nooit te voren. „Ik had mij zeiven, toegejuicht Het vermogen van keizerin Friedncb. Men schat het vermogen, dat keizeri* Friedrich heeft nagelaten op 20 rnilH- oen mark, ongerekend het domein Friedrichshof, dat eene waarde van 6 miirioen mark vertegenwoordigt. Het grootste gedeelte van dit fortuin was haar nagelaten door de hertogin van Calliera; verder had zij het vrucht- j gebruik van het vermogen van keizer Friedrich. Volgens de ..Temps", komt al dit geld. volgens de beschikking van de overledene, aan hare jongste kinde ren. Prinses Adolf von Schaumburg- Lippe krG"t het vruchtgebruik van het kasteel Friedrichshof, met alles wat er in is, en van het domein Kronberg, en prins Heinrich het bloote eigendom. Fen reuz n-ijsbreker. Bel'an'gweikkendle berichten zijn te verwachten van adJmi raai Maka- roff. d'ie zal trachten met den, Rus- sischen reuzen-ijsbreker „Jermack' een poolreas te ondernamen). Makaroff zal trachten te varen noordelijk om Frans-Jozef6liand', en dan te gaan -in de richting van de Noordpcol zoo ver zijn kolenvoer raad dit toelaat. Eeo^t gaat de „Jer mack langs do westkust tot d'e noordelijke punt van het eiland om een beteren zeeweg te vinden voor de mondingen van d'e Ob en de J'ennsseii. De stroomïngen welke in dat gebied nog niet bekend! zijn zuiLten opgenomen wenden. De wepeditie moet binnen 2 a maanden zijn afgeloopen. is. op 31jarigen leeftijd, waarop men tot 65-jarigen leeftijd moet blijven staan, dan ziet men, dat de verbete ring in de positie heel wat anders moet zijn, dan voor een groepje van een 13- tal onderwijzers alleen. Spreker heeft in de regeling een nieuwigheid aan getroffen, die hij elders nergens ge vonden heeft, en wel de belooning voor de middelbare acten, waar spreker niets voor gevoelt. Hij ziet absoluut geen verband tusschen die acten en het lager onderwijs, en spreker vindt het een verkeerd element middelbare acten in een lager onderwijsregeling tc betrekken. Wat de onderwijzers tweede klas -e- treft, daar komen we direct op een voornaam punt. het aanvangssalaris, dat behouden blijft, en waaromtrent men wel wat anders had mogen ver wachten. Was het aanvangssalaris 500 met bv. flinke tweejaarlijksche vorhoogingeoi, zoodat men toch na niet te langen tijd tot oen behoorlijk salaris kon komen, dan zou het nog heel wat anders zijn. En dan bij de wet is J 500 bepaald als minimum, zooals dikwijls en uitdrukkelijk door den minister is ver klaard. Haarlem, een der grootste ste den, een stad met 64000 inwoner*», guat nu als het kleinste gehucht in Drenthe, i den minister ongelijk geven, die ver wacht had, dat in groote steden men boven het minimum zou gaan. B. en W. hebben, niet gevraagd wat is het belang van het onderlijs en der onderwijzers, maarhoe komen we het goedkoopste klaar. En huuaoh kost het ook niet heel veel, volgens dc voor stellen van B. en W10000 en f 8000 krijgt men van het Rijk, du3 f 2000, voor Haarlem te betalen. Spreker wijst er op. dat de wetgever met de subsidie bedoeld1 heeft de lieiii te dragen der meerdere kosten aan verhooging van het minimum verbon den, en zoo had de gemeente Haarlem aldus moeten rekenende bedoeling van den we<tgever is geweest om 50 van het meerdere uit te keeren, dus wij zijn moreel verplicht er nog 50 bij te leggen. Rekenend zooals Haar lem nu doet, zouden de groote gemeen ten in veel gunstiger positie komen dan kleine gemeenten. Het voorstel van B. en W. lag al ge reed toen het adres van den Bond kwam. B. en W. maken zich van dit adres alleen af met de bewering, dat 't te duus is om aan dewenschen daarin neergelegd te voldoen. Dit echter is een heel gemakkelijke manier oml praeadvies uit te brengen, doch men had moeten weerleggen, wat de Bond I dus zien ,dat de onderwijzers trekvo gels worden. Vanzelf komt spreker bij dit bezwaar op het ancienniteite-stel- sel, want waar dit is ingevoerd, heeft men niet het nadeel, dat de onderwij zers zulke trekvogels zullen worden, hetgeen een groot nadeel voor het on derwijs is. In het buitenland en ook op vele plaatsen in ons land, wordt het an- cienniteits-stelsel ingevoerd. Waarom kan dat in Haarlem niet? Hun die vree zen, dat bij het ancienniteits-stelsel prullen, bv. een goed salaris zouden verdienen, antwoordt de heer Kete laar, dat die dan niet in de school thuis behooren. Men zou hen bv. straffen met 100 minder traktement, doch het onderwijs wordt er niet beter op. Spreker gaf nu nog enkele voorbeel den van bezoldiging uit het buiten land. In Pruisen bv. ziet men dat op de metste plaatsen meer gegeven wordt dan bij de wet als minimum is bepaald, in vele andere Duitsche Sta/- ten, in vele Zwitsersche kantons, in Engeland, ziet men overal ook een beteren toestand. En als we de stelsels nagaan, dan zien we ook overal het rangenstelsel verdwijnen en plaats maken voor het veel zuivere ancienniteits-stelsel. Spreker hoopt dan ook, dat in de raadszitting de raadsleden meer waar deering zullen vinden voor het adres van de afdeeling van den Bond, en voorstellen en amendementen zullen indienen, waarin, zoo niet geheel, clan voor een groot deel aan zeer billijke eischen der onderwijzers zal worden tegemoet worden gekomen, en dat in klinkende munt de klinkende mooie woorden zullen worden omgezet. Met applaus werd de rede begroet. De heer Schram maakte een en kele opmerking, naar aanleiding der rede van den inleider. Zoo zei spreker, men moet, met het oog op het buiten land, niet alleen vragen: Wat wordt er gegeven, doch ook wat kan men er voor krijgen, en dan valt een verge lijking niet altijd ten nadeele van ons land uit. De heer Ketelaar, repliceexende, zeide dat hij daar ook zelf op gewezen had, en gaf dit den heer Schram toe, doch wanneer men bv. met Pruisen vergelijkt, moet men toch erken nen, dat de onderwijzers daar in betere positie verkeeren. Spreker had voornamelijk toestanden uit het bui tenland' genoemd om aan te toonen, dat men daar vrijgeviger is en het ran genstelsel heeft afgeschaft. De heer Z ij 1 s t r a kwam op tegen 't anonieme geschrijf van „Een onder- "*ier" ta de plaatselijk Waden. Do laatste heeft getracht, de leden tegen hun euren bestuur uit te spelen. Welnu, zei spreker, laten wij toonen m ons wakker bondsbestuur vertrouwen te stellen, en de schrijvers beschouwen als menschen die het licht scnuwen. De heer Jansen zei ten slotte, dat feiten en cijfers er op wijzen, dat wel degelijk het verzoek van de onderwij zers billijk is, en dat men met recht mag hopen, dat nu eindelijk eens de middelen zullen gevonden worden voor een behoorlijke salaris-regeling.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2